Alle hervormden in één computer Vandaag Lutheranen luisteren naar bevrijdingsbeweging Uit de kerkbladen ll Blad „Kerk en wereld" vecht om voortbestaan Bidden, maar hoe? Voorstel aan synode: Kapers Wijster vinden actie nog steeds terecht VOORBUGANGERJ t DINSDAG 9 MAART 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTE frnrrfn ftthtTB tti mrnlttfl fDi9ECrOR.l Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde synode bespreekt volgende week dinsdag een voorstel, om alle drie miljoen hervormden in ons land centraal te registreren. Dit zal, zo is begroot, de landelijke kerkelijke kas 1,6 miljoen gtilden per jaar gaan kosten. Daarnaast is een eenmalige investering nodig van 670.000 gulden. den die n door Aldert Schipper Reeds jarenlang bestaat er een verhouding van wederzijds begrip tussen de Swapo, de bevrijdingsbeweging van Namibië en de kerken, met name de zwarte lutherse kerken in dat land. Afgelo pen weekeinde is in Wuppertal een beraad beëindigd, tijdens hetwelk bekeken is of ook de overige kerken van lutherse signatuur, verenigd in de Lutherse wereldfederatie, bereid zijn hun mondelinge steun om te zetten in daadwerkelijke financiële hulp, onder meer bij het informatiewerk van de Swapo. Een bemiddelende rol bij het gesprek werd gevoerd door afgevaardig den van de zwarte lutherse kerken in Namibië, onder aanvoering van bisschop dr. Lukas de Vries, de leider van de Verenigde Evangelische Lutherse Kerk in Zuid-west- Afrika, de VELKSWA, in kerkelijk jargon. thans gebeurt. Mogelijk zal men voor een vergelijkbaar geval terug moeten naar de zestiende eeuw, toen de gere formeerde kerk in belangrijke mate het verzet tegen de Spanjaarden in de Nederlanden droeg. Doordat de kerk in Namibië zich zo duidelijk aan de kant van de bevrij dingsbeweging heeft gesteld, kan de ze kerk bij de zusterkerken overzee een beroep op hun solidariteit doen ten gunste van de bevrijding van Namibië. Solidariteit, zij het dan van een kri tisch soort, hebben Katjavivi en zijn collega Ben Amathila in ruime mate aangeboden gekregen. Maar finan ciële toezeggingen zijn niet gedaan. Hoogstens was er enige kijk op hulp bij het krijgen van studiebeurzen voor Namibische vluchtelingen. Het was een klein beraad met een dozijn deelnemers uit Namibië, onder wie twee mensen van de Swapo. Een van dit tweetal, de in Londen werkza me Peter Katjavivi zegt dat hij eigen lijk zijn hoop op een vreedzame reali satie van het verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid nog niet geheel heeft opgegeven. Maar dat het hopen tegen beter weten in is, geeft hij aarzelend ook wel toe. Solidariteit De bevolking van Nambië is in over grote meerderheid aangesloten bij een van de lutherse kerken. Zelden heeft een volkskerk zich zo duidelijk geïdentificeerd met de verlangens van een volk naar nationale vrijheid als in Namibië door de lutherse kerk UIT Korte, duidelijk «schreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretarls Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Dierenliefde Het commentaar „Dierenliefde" (Trouw 5 1976) heeft mij verbaasd. Ik tref in Trouw zo vaak voortreffelijke bijdragen aan rond het thema die. dat ik niet begrijp hoe dit verhaal tot stand kwam. Er zijn echt mensen voor wie 25 gulden „er zo maar bij" een hele hap is. Ik begrijp niet waa rom zij dat moeten betalen als het waar is dat de kosten van een inen ting nog geen vijf gulden bedragen. Er zullen er misschien zijn die hun dier in de steek laten om die 25 gulden. Die zijn misschien het heb ben van een dier niet waard. Er is geen enkele aanwijzing echter dat er dat veel zijn. De zorg van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren geldt niet het aantal, maar de grote kwetsbaarheid van die achtergelaten honden voor de ge vreesde ziekte. Gevaarlijk voor die honden, gevaarlijk ook en dat is veel erger voor mensen. Als dat voorkomen kan worden door gratis of goedkope inenting is dat toch wel meegenomen, om uw woorden te ge bruiken. De opmerkingen in het com mentaar over de maatschappelijke kosten van het dier vind ik ronduit eenzijdig en overdreven. De reusach tige hoeveelheden vlees en andere eiwitten die onze huisdieren opeten zijn een schijntje vergeleken bij de hoeveelheden eiwitten en graan die wij onze slachtdieren voeren om overdreven hoeveelheden vlees te kunnen nuttigen Ik weet dat dit een ingewikkeld probleem is. Maar dit probleem kun je wel betrekken op de derde wereld, omdat die hoeveelhe den graan theoretisch gesproken het hele hongerprobleem in de derde we reld zouden kunnen oplossen. Het is best mogelijk dat wij teveel honden en katten hebben. Maar het is onzui ver het voedsel van onze huisdieren in verband te brengen met de honger in de wereld, hetgeen in uw commen taar gesuggereerd wordt. Wat de overlast van het vuil in straat en park betreft: als wij wat ruimte over had den voor dieren in onze samenleving, zouden ze naar hun aard kunnen ren nen en spelen (bij voorkeur met kin deren in een eigen park)en zouden we van die overlast niets merken. Odijk Dolf Coppes Waanzinnig Katjavivi zegt: 'Namibië bevindt zich in een oorlogssituatie. De mensen, die vervolgd, gevangengezet of ver oordeeld worden, omdat zij zich in zetten voor de vrijheid in hun land zijn allen kerkleden. De kerk moet zich dus voor die mensen inzetten'. Deze mensen gebruiken echter bij hun streven naar vrijheid desnoods ook geweld, iets waar in de kerk doorgaans zwaar aan wordt getild. Ook in de lutherse kerk van Namibië is dat een probleem. Geweld Bisschop De Vries zegt hierover: 'Wij begrijpen de bevrijdingsorganisaties, wanneer zij zeggen dat zij geen ande re weg meer zien dan die van geweld, maar de officiële mening van de kerk is daarentegen dat geweld niet ge- rechtvaardid is. ook al is de toestand zo uitzonderlijk als in Namibië. Vol gens de bijbel is geweld geen oplos sing maar schept het nog meer pro blemen.' Bisschop De Vries wijst op Angola, 'waar geweld weliswaar ge zorgd heeft voor een snelle oplossing, maar dat niettemin voor nog grotere onopgeloste moeilijkheden staat, dan er vroeger waren'. Voor het overige distancieert de bisschop zich niet van de Swapo. Hij herhaalt dat de bevrijdingsorganisa tie het gebruik van geweld bezwaar lijk aangerekend kan worden, omdat het aan de Swapo wordt opgedron gen door de halsstarrige houding van de republiek Zuid-Afrika'. Ook voor wat de toekomst van Namibië betreft, komen de bisschop en de Swapo el kaar tegemoet. Ook hij vindt dat er in een toekomstig vrij Namibië best plaats zal zijn voor blanken, maar alleen voor die blanken, die de apartheidspolitiek verwerpen en Na- mibiër zijn met de anderen. De bisschop veroordeelt de vorig jaar door Zuid-Afrika georganiseerde grondwetsgesprekken, 'omdat de groepen die daar aan meededen niet representatief waren voor de bevol king van Namibië'. Dr. De Vries vertelt dat er nog steeds mensen in Namibië gefolterd worden. Kerkvervolging Er is op het moment een proces aan de gang in Swakopmund tegen een groepje lutherse kerkleden, die er van verdacht worden hulp te hebben geboden aan de moordenaars van de Zuidafrikaanse stroman in Ovanbo- land. chief Elifas. Om tegen deze mensen voldoende belastende getui genissen te krijgen, is de veilig- Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 heidspolitie volgens De Vries bezig verklaringen los te krijgen onder zware druk. folteringen zoge- zegd.Ook de kerk wordt vervolgd in Namibië. Onder kerkvervolging verstaat hij bijvoorbeeld de uitwijzing van zen dingsmensen, de weigering van in reisvisa voor nieuwe zendelingen en de moeilijkheden voor de eigen men sen om toestemming te krijgen voor bezoeken overzee. Een voorbeeld voor dat laatste werd tijdens het be raad in Barmen gevormd door de afwezigheid van de Namibische bisschop Leonard Auala, die geen toestemming had gekregen voor zijn reis naar Duitsland. Tot nu toe registreert de stichting mechanische registratie en admini stratie ten dienste van de hervormde kerk (SMRA) te Delft alleen de leden van die gemeenten, die zich vrijwillig bij de SMRA aangesloten hebben. Dat zijn er ongeveer 1,8 miljoen. Een door de generale financiële raad van de hervormde kerk ingestelde researchcommissie is tot de conclu sie gekomen, dat de kerk met deze gedeeltelijke regeristratie onmoge lijk kan doorgaan. Er zijn namelijk veel extra kosten aan verbonden door verhuizing uit aangesloten ge meenten naar niet-aangesloten ge meenten en omgekeerd. Ook druk ken de kosten op de aangesloten ge meenten te zwaar. Elke gemeente zal in het nieuwe voorgestelde systeem vrij zijn, om gebruik te maken van de diensten van de SMRA. Men stelt zich een gedifferentieerde dienstverlening voor. die is aangepast aan de wensen van elke afzonderlijke gemeente. De verwachting is, dat de gemeenten hiertoe in grote meerderheid bereid zijn. Ook kan de mogelijkheid ge schapen worden, om het ledenbe stand van elke gemeente te splitsen in een actief (meelevend) en een pas sief bestand. De researchcommissie stelt voor. dat het bijhouden van de burgerlijke mu taties ten laste zal komen van de landelijke hervormde kerk. De plaat selijke gemeenten kunnen dan desge wenst op dit landelijke bestand inha- DEN HAAG Op de voorpagina van „Kerk en Wereld", officieel orgaan van de Vereniging van vrijzinnige hervormden in Nederland (WHN), heeft de redactie in het nummer van 27 februari een verklaring geplaatst, waarmee opgeroepen wordt tot steun om het voortbestaan van het blad mogelijk te maken. De verklaring is ondertekend na mens het hoofdbestuur van de WHN en de redactie, voor elk door twee leden, en door nog 32 personen, blij kens de verklaring „allen hetzij prak tisch. hetzij ideëel, ten nauwste be trokken bij de geestelijke stroming van het vrijzinnig protestantisme in Nederland", die „uiting willen geven aan hun verontrusting ten aanzien van de bestaansmogelijkheid van het blad Kerk en Wereld", dat door infla tie wordt bedreigd. De verklaring noemt yet blad onmis baar voor het vrijzinnig protestantis me in ons land, onafhankelijk kerke lijk opinieblad zoals het is, „niet ker kelijk gebonden, wel kerkelijk op bouwend. Niet geestelijk gebonden, wel geestelijk constructief", en als zodanig bijdragend „tot versterking van een belangrijke volksgroep, die temidden van de botsende tegenstel lingen. de wegen open houdt naar bezinning en versterking van de gees telijke grondslagen van Nederland". Tot zover uit de verklaring. In het volgende nummer van het blad zal een overzicht worden gegeven van de tot dan ontvangen giften en nieuwe abonnementen in het kader van de op gang gebrachte „actie reddings boot". Kerk en Wereld heeft nu tegen de 12.000 abonnees: volgens ds J. Klink hamer uit Heerewaarden, redactiese cretaris, kan het aantal betalende abonnees zeker 20.000 zijn. Van een onzer verslaggevers SMILDE De kapers van de trein bij Wijster vinden nog steeds dat hun actie terecht was. In ieder geval één van hen, Jacob M. (21). heeft berouw uitgesproken over het feit dat er drie doden zijn gevallen. Dit blijkt uit een brief die hij halverwege februari aan een vriend heeft geschreven, uit die brief blijkt ook. dat hij zich vóór de actie eigenlijk onvoldoende heeft ge realiseerd. wat een terreuractie in de praktijk betekent. Hij raadt in zijn brief ook aan. niet nogmaals soortgelijke acties te on dernemen en wil niet, dat de treinka ping anderen zal stimuleren, iets der gelijks te doen. Uit brieven van ande re kapers die hun ouders niet hebben mogen zien sinds hun terreuractie, blijkt minder direct berouw, maar worden de doden wel „betreurd". ken om daarin de kerkelijke gege vens te doen aanbrengen en de muta ties ook daarvan te doen bijhouden. Ook de landelijke kerk zou voor spe ciale doeleinden (zoals de inning van de generale kas) van deze gegevens gebruik kunnen maken. Voor de gemeente wordt een contri butie berekend van tachtig cent per geregistreerde (in het algemeen), ter wijl zij verder betalen per opdracht. Voordelen De voordelen van dit nieuwe sys teem zijn onder meer, dat de kerk zo nodig in belangrijke mate onafhan kelijk wordt van de godsdienstaan duiding in de gegevens van de bur gerlijke registratie. Thans is de kerk hiervan nog geheel afhankelijk. Bij landelijke registratie kan zij zelf de ze gegevens bewaren. De gemeenten kunnen de diensten ontvangen, die zij verlangen. Er is een grote soepelheid in het gebruik van de registratie. De kerk kan bij landelijke registratie beschikken over een adekwaat appa raat voor de geldwerving. Daarvan kunnen ook de raad voor de zending en de generale diakonale raad profi teren. Het alternatief is de hele geautoma tiseerde registratie liquideren en alle gemeenten zelf maar voor de regi stratie laten zorgen. De gezamenlij ke kosten zullen dan veel hoger wor den, terwijl het resultaat zeer veel achter zal blijven, aldus de re searchcommissie. Avondmaal Andere zaken, waarmee de synode zich volgende week bezig zal houden, zijn het avondmaal, het vijfjarig ver slag van de visitatorengeneraal en de regeling van de predikantspensi oenen. Wat het avondmaal betreft, zal de synode haar standpunt moeten be palen ten aanzien van de „Ge meenschappelijke verklaring over de viering van de maaltijd des He ren", die opgesteld is door de com missie intercommunie en ambt van de raad van kerken in Nederland. Kan zij als basis dienen voor een gemeenschappelijk vieren en bele ven van de maaltijd des Heren? Kan zij een uitgangspunt zijn voor verder kerkelijk handelen? Een hervormde commissie, bestaan de uit mevrouw dr. E. Flesseman- van Leer, prof. dr. A. Geense, J. B. J. Janssen en ds. L. Schellevis, heeft enkele kritische kanttekeningen bij de „gemeenschappelijke verklaring" geplaatst. Zolang de kerken het over de bediening (het ambt) bij de maal tijd des Heren nog niet eens zijn, heeft een theologische overeenstem ming over de viering weinig beteke nis, aldus de commissie. De commissie vindt de beoordeling van de verklaring moeilijk vanwege de meditatieve toon. Zo is het de commissie niet duidelijk geworden wat precies de betekenis is van de zin: „Worden brood en wijn als te kens vervuld van de aanwezigheid van Jezus". Zijn het nu tekens of werkelijkheid, vraagt de commissie, die vindt dat er nu sprake is van vermenging van twee soorten theolo gische uitspraken, die niets verhel dert. Men heeft gemeend de foto's van de moord op een gijzelaar van de trein- roof in Beilen te moeten bekronen. Heeft minister Van Agt destijds zijn afschuw duidelijk doen blijken over deze foto's, men schijnt het doodge woon te vinden een andermans ellen de nog eens voor de dag te willen halen. Het is een afschuwelijk iets voor de familie van de gijzelaar, zoiets te moeten doormaken. Men schijnt hier in ons land tegenwoor dig van iemands nood en ellende in de kwade zin van het woord de spot te willen drijven, zo kan ik het niet anders noemen. In deze eigenzinnige maatschappij moet men nog geld slaan uit het leed van anderen, in plaats van zich solidair te verklaren met de nabestaanden. Er zal wel weer een of andere psycholoog zijn. die dit artikel onjuist vindt. Ik houd het er bij: walgelijk, meedogenloos en keihard. Voorburg. A. A. de Jong. Dalend kerkbezoek Dat het kerkbezoek zou dalen, omdat het kerkleden niet zou aanspreken, geldt voor mij en velen anderen niet. Die gaan graag naar de kerk. Mag ik enkele suggesties doen om verdere ontkerstening tegen te gaan? 1) Apostolaat hoogste prioriteit 2) Huisbezoek. 3) Oproepen tot regelmatig kerkbe zoek ook tijdens de vakanties. 4) Ons minder met alles bemoeien ook politiek. We hebben goede po litici en ministers als Aantjes. Lubbers. Geertsema. v.d. Stoel enz. en deskundigen op ander ge bied. Laten we het hun beter over laten. 5) Jezus Christus stierf voor onze zonden. Dat is toch een blijde boodschap met voor Christenen bovendien eeuwig leven. Dat is toch niet niks. 6) Meer eenheid. In Antiochië wer den de volgelingen van Jezus niet protestanten of r.-katholieken ge noemd. maar christenen. 7) Laten we onze naasten liefhebben, dat werkt wervend. Rotterdam N. Lammens DAT IS EEN HEELPERSOONLURt mraah, vind je niet? probeer je weer eens ruzie utt te lorren? IK DENK. DAT JU OENKT DAT JE NOGAL PIENTER BENT,HE» IK OENK.OAT JIJ DENKT JE HE0T GELUK...RELIGIE 15 EEN HEEL PRECAIR V ONDERWERP! In het maandblad Voorlopig schrijft de lutherse theoloog prof. dr. C. W. Mönnich te Amsterdam over het on derwerp: bidden, maar hoe? Zijn arti kel wordt verlucht met de strip die hierboven staat afgedrukt en hier volgt het slot van de beschouwing van prof. Mönnich: „Ik heb eens Abel Herzberg het chas sidische verhaal horen vertellen van een rabbi, die bij zijn zoon op bezoek komt en zijn kleinkind in tranen vindt, terwijl de zoon in gebed is verzonken. De zoon verontschuldigt zich: hij was zo diep in gebed, dat hij niets hoorde. Daarvoor wordt hij te recht gewezen door de rabbi: wie wer kelijk bidt. hoort zelfs een vlieg op de muur lopen. Werkelijk bidden is luis teren naar de stem van wie geen stem hebben, kijken naar de ogen van de blinden, aanraken wie melaats is en uitgestoten. Dat doet de Messias. Hoe moeten wij dan bidden? Brutaal weg. door God te herinneren aan de rechtvaardige die een van ons is en zich van ons. de mensen in de duister nis. de mensen zonder geschiedenis niet losmaakt. Wat er precies bedoeld is met het Schriftwoord, dat zegt, dat de mens gemaakt is naar Gods beeld en gelij kenis, daarover bestaan de nodige en verder een groot aantal onnodige the orieën. Maar is het wel zo. dat de gelijkenis hierin ligt. dat God en de biddende mens samen luisteren naar de afgrond die wij mensheid noemen." Bezorgdheid Uit het kerkeraadsverslag in Kon- takt. uitgave van de gereformeerde kerk van Oost- en West-Souburg, knippen we dit fragment: „Het kerkbezoek en de deelname aan het H A. zijn verder omlaag gegaan. De vraag blijft branden waar dat nu toch aan ligt. Je bent er niet door te zeggen dat het een algemeen ver schijnsel is. Jammer is vooral, dat zowel jongeren als ouderen verstek laten gaan, veelal om zeer verschil lende redenen, maar ze laten beide de kerk voor wat die is. Ook op de wijk raden zal dit punt een vervolg vinden in een bezorgde bespreking. Hoewei. bezorgdheid is wellicht alléén nodig als het om de kerk als instituut gaat. de kerk zal haar taak in deze wereld blijvend vervullen. Direkt verband houdend met het voorgaande was ook de uitvoerige bespreking die zich ontspon rondom een brief van de Ned. Hervormde Gemeente van Souburg. Ook daar is een zelfde zorg geconstateerd. Er werd ons gevraagd om nader te over leggen inzake de avonddiensten, die meestal in beide kerken slecht bezet zijn. Allerlei zaken die met de samen- Werking verband houden zouden eens worden doorgepraat. We zijn er niet mee klaar om telkens noodver banden te leggen als er acute pro bleempjes zijn zoals twee half-volle kerken. We zullen de moed moeten hebben om eerlijk onder ogen te zien wat het nu eigenlijk voorstelt wat we tot nu toe samen doen. We zijn er niet mee klaar als twee kerkeraden goed met elkaar kunnen opschieten. On der de kerkmensen van Kanaalstraat en Oranjeplein zou het een hartelijke begeerte kunnen zijn om echt samen te werken." Kritiek In Dr Vriendenkring, het maand blad van het religieus genootschap der vrienden (quakers», maakt Inge Herrebout over de kritiek die het IKV (interkerkelijk vredesberaad) uit de jens Vond Vond buite bij P KERK „ieu Men kan verschillend oordelen ovjstaa wat de synode van de gereformeer xegt kerken de vorige week met de Z| pet van de verzoening gedaan heeft. Nijorga; velen zal echter deze beslissing Nieu tevredenheid gestemd hebben, wakings waarover zou men tevreden kunn <cn zijn? Het wordt daardoor steeds dtpiicl delijker dat deze kerken de weg Mteit i niet gevonden hebben. Het een iing, men niet en het ander durft men nijgen aan. Zolang de situatie zo staat k zoek men niet rekenen op veel enthoustyhet c me. En dat laatste is juist zo nod pon Wordt het niet tijd dat een kerk aan deze dingen eens opzij zet en eerlj arva toegeeft dat we zozeer in tijden vi— verandering zitten, dat we ons bet eens kunnen bezig houden met d wat in de wereld hoognodig gebeurg moet. Want als ik het goed bei wordt daarop meer gewacht dan welke theologische uitspraak ook. tijd is er eenvoudig niet naar. En weet ik wel dat men tijdens de bra van Rome moet doorgaan met h zoeken naar een betere methode t branden te blussen, maar dit kan te ver gevoerd worden. De brandwi moet toch uitrukken. Nog steeds v laten mensen de kerk omdat ze band met het eigentijdse leven m sen. Dat is nooit de bedoeling weest. AÏs dat zo is, dan is er iets h( anders mis dan dat iemand afwijkef de meningen heeft. Dan wordt ht de kerk uitgedaagd tot een nieui in oriëntatie. Naar mijn mening sta •urJVc t h ieo Ir- >M wij voor deze werkelijkheid. ho' Beroepingswerk H; :dd in eta' NED. HERV. KERK Beroepen te Rijswijk: D. NoordmanLi te Apeldoorn; te Harmeien: P. v.< iau Heuvel te Driesum; te Deil en speik: kand. R. Visser te Halsterejjjjrr Aangenomen naar Pemis (toez.): 11 H. Koelman te Katwijk aan Zee. e b p GEREF. KERKEN Beroepen te Soest: L. v.d. Veer I Oosterwolde (Fr.). Aangenomen naar Haarlem: J. Bos te Nederhorst den Berg; Nieuw op roord; W. Praamsma te Boerakkoloei I GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt voor Den Bosch: H. J. B&n ten te Zuidwolde. GEREF. GEMEENTEN |VT Beroepen te 's-Gravenpolder: J. Mo*-1 te Rijssen; te Rhenen: H. Ligten berg te Terwolde. J Bedankt voor Utrecht: drs A. Ve gunst te Veen; voor Bodegravend Benthuizen en Herkingen: R. Boo| aard te Leiden; voor Nunspeet, Oi dorp, Gorkum en 's-Gravenzande: /PMI Hoogerland te Krabbendijke. om Ds. Fujimoto Ds. Haruyoshi Fujimoto. een JapaiJ® se predikant, is in de Amerikaan |n verenigde kerk van Christ» werkzaam in het kader van het stn "j ven naar „zending in zes continei 'J ten." Dit verlangen in de kerken o ,rr voet van gelijkheid met elkaar omlrei gaan en ook vanuit de jonge kerke ar „zendelingen" naar van oudshr? christelijke gebieden te sturen. voor de Verenigde Staten een no11 vrij nieuw gezichtspunt. In een tu ia sentijds verslag voor de Newyork: |pl conferentie van zijn Amerikaan! g( gastvrouw-kerk zei ds. Fujimoto dige het ongewone van zijn pastoraat e vooral in zit steeds weer te moet* 'a uitleggen, waarom deze wederkerig aanpak wordt, nagestreefd. Eeuwe lang was het uitsturen van zendelii "J gen eenrichtingsverkeer en nu mor0 men er voor leren openstaan, da'ei mensen uit een ander land het ai" hun christelijke opdracht zien nas12 de Verenigde Staten te komen om t 1 helpen verstaan waartoe God orF oproept te zijn en te doen. W. Spit kerken ontvangt, onder meer deze opmerkingen: ..Dat mensen uit actiegroepen en vre desbewegingen die zich intensief met deze problematiek bezighouden en goed gedokumenteerd zijn. vaak ko ploper zijn en met „schokkende" voorstellen of acties komen, hoeft niet te verwonderen. De Wereldraad van Kerken met zijn vele contacten met rechtstreeks onderdrukten han delt ook als koploper, móet zo hande len wil hij geloofwaardig blijven. Door nogal wat kerkelijke kringen wordt het IKV als koploper be schouwd. Men voelt zich vervreemd en dringt aan op „terug naar het evangelie". Dat beslissingen van We reldraad en IKV rechtstreeks voort komen uit evangelische bezinning en bewogenheid kan men of wil men niet zien. Hoe dit handelen in de kerken ver staanbaar en aanvaardbaar te ma ken is een voortdurende zorg en op dracht van het IKV waaraan men ook dit jaar, in de 10e Vredesweek, veel aandacht zal moeten schenken. Het begeleiden van plaatselijke ge spreksgroepen door IKVOS werkers <IKVOS Interkerkelijk Vormings en Ontwikkelingswerk) is daarbij van groot belang". Voorzitter W. Spit van het NKl heeft de vastenbrief van de Nedei landse r.k. bisschoppen een eerlij ki poging genoemd „om de dingen on der kritiek te stellen". In het KRO radioprogramma „Kruispunt., zei d heer Spit, dat hij het een goede zaal vond, dat de brief daarbij ook kri tisch is over het doen en laten van d kerk zelf. Voorzitter Spit vond h< een bezwaar, dat de brief „ongelool lijk veel woorden nodig heeft" on een en ander uit te leggen. Aan dbi andere kant, zo verklaarde hij. is d brief veel te algemeen. Hij had lieve gezien dat de bisschoppen man ei paard hadden genoemd. „Nu blijf j zitten met de vraag: over welk concrete situaties gaat het en moet zich hier nu aangesproke^j voelen?". DEN BOSCH De culturele raa van Noord-Brabant is van menin! dat zuidelijk toneel „Globe" als zuid elijk gezelschap behouden moet bli; u ven. Het voortbestaan van dit gt zeischap is in gevaar gekomen doe het voorgestelde toneelbeleid va het ministerie. Het gezelschap wordt nu nog gesub sidieerd door CRM. de provincie el enkele grote Brabantse steden. He ministerie wil deze rechtstreeks subsidiëring stoppen en vindt dat e een groep van erg goede toneelspe Iers gevormd moet worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2