Een blinde vlek op het oog van Kissinger Amper wijziging -in partijtop van Sowjet-Unie Weer honger in Ethiopië Ulster conventie ontbonden 51 Rhodesië en Mozambique Bekzet,ters Portugal Spanning tussen groepen in Libanon nemen toe franse regering hekelt uitspraak generaal Haig arbeiders laten directieleden van Firestone vrij Golda Meir wil weer in politiek -'ZATERDAG 6 MAART 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 .Alleen landbouwminister gewipt ^MOSKOU (Reuter, AFP, AP) De top van de communistische ,;1partij van de Sowjet-Unie is op het gisteren beëindigde congres nauwelijks gewijzigd. Waarnemers zien dat als een bewijs van de stabiliteit in de huidige politiek van de Sowjet-Unie en verwach ten voortzetting van de ontspanningspolitiek tegenover het Westen. '1 iLeonid Breznjew werd herkozen als v$ecretaris-generaal van de Sowjet- jucommunistische partij. Eerste minis- jter Alexei Kosygin en Andrei Gromi- dko behouden eveneens hun posities jitbinnen het Politburo. Met uitzonde- nfring van minister van landbouw Dmi- iatri Poljanskl zijn ook verder alle le- dden herkozen. >rjPoljanski is het slachtoffer geworden njvan de slechte graanoogst van vorig ;eljaar. Zijn verwijdering komt als een injvolledige verrassing. Tijdens het par-' .C tijcongres was voortdurend bena drukt dat niemand het zwarte schaap zou worden van de mislukte graan oogst. njPolanski, eens eerste vice-premier en jJcandidaat voor de opvolging van 0jjBreznjew, nam in 1973 de post lan- njdbouw over van Vladimir Matske- rgjWitsj, die na de slechte oogst van 1972 ij ontslagen werd. Een hoge functionaris verklaarde 'jjjvrijdag op een persconferentie dat gupolsjanski „op het ogenblik en mis- PARIJS fUPI) De Franse regering ■heeft gisteren scherpe kritiek gele gerd op de recente verklaring van ■generaal Alexander Haig, opperbe velhebber van de NAVO- jstrijdkrachten in Europa, waarin hij waarschuwde voor deelneming van de communisten aan de Westeurope- se regeringen. JDe Franse regering, aldus Frank- ijks minister van buitenlandse za len, Jean Sauvagnargues, is van me ning dat het een militaire leider niet past politieke verklaringen af te leg gen over binnenlandse aangelegen heden van andere landen en ver werpt dan ook alle inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk. Volgens Sauvagnargues spreekt het «vanzelf dat de Westeuropese landen volkomen vrij zijn die leiders te kie zen en die bondgenootschappen te n kluiten die zij zelf willen. De minister direageerde hiermee op de dringende i kverzoeken van de linkse oppositie irlHaigs opmerkingen officieel te ver- pordelen. schien wel permanent" gehandhaafd is als minister van landbouw. Hij zei dat tijdens het 25e partijcongres „scherpe kritiek" is geuit op de mi nister van landbouw. Westerse waar nemers verwachten dat Poljanski binnen enkele maanden toch wel zal vertrekken als minister van land bouw. Nieuwe leden in het Politburo met stemrecht zijn de 53-jarige Grigori Romanow en de 68-jarige Dmitri Oes- tinow. Tot veler verrassing is Pjotr Masjerow niet in het Politburo geko men. Het oudste lid van het Politbu ro, Arwid Pelsje is herkozen, hoewel algemeen werd aangenomen dat hij niet terug zou keren. Met de verhef fing van de kandidaatleden is het Politburo met één lid uitgebreid tot zestien leden, evenveel als tot april toen Alexandre Sjeleplin aan de dijk werd gezet. Onbetwiste leider Breznjew, die als onbetwiste leider uit het congres tevoorschijn is geko men, ondanks zijn zwakke gezond heid, las zelf de lijst met gekozenen voor. Hij deed dat in alfabetische volgorde, beginnende met Joeri An- dropow, het hoofd van de veiligheids dienst KGB. Men kon daardoor niet opmaken of de partijhiërarchie ge wijzigd was. Na de namenlijst te hebben voorgele zen hield Breznjew een toespraak van 15 minuten. Met krachtige stem herhaalde hij nog eens de thema's van het congres: „eenheid en opti misme" van de Russische communis ten, de economische taken voor de komende vijf jaar en de Russische steun voor een „rechtvaardige en duurzame vrede over de hele wereld". In de toespraak werd weinig aan dacht besteed aan de onvolkomenhe den van de economische resultaten die tijdens het congres werden ge noemd. Breznjew zei dat duizenden brieven en telegrammen van Russi sche burgers binnenstroomden, waa rin het werk van de afgevaardigden werd geprezen. „Het is onmogelijk om deze te lezen zonder ontroerd te raken en je trots te voelen op onze Sowjet-individu een politiek gezien volwassen en ac tieve burger van de Sowjet-Unie. een vurig patriot en internationalist". Aan het einde van zijn toespraak kreeg Breznjew staande ovaties. Ver volgens verklaarde de partijleider de zitting voor gesloten en zongen de afgevaardigden de Internationale. Arrestaties in Laos -BANGKOK (AFP) De afgelopen vijf dagen zijn in Laos honderden pagere ambtenaren, veel districts- en doipshoofden, gearresteerd. Dit is ^Vrijdag in het buurland Thailand be- :end gemaakt door Laotiaanse luchtelingen. 'olgens hen staan de arrestaties in and met het opblazen van een irug bij Nam Ngiep, 135 kilometer an de hoofdstad Vientiane. Deze inslag, die plaats vond in de nacht an 28 op 29 februari, is opgeëst door jet „anti-communistische volksfront envan Laos", een organisatie die zich 1T%erzet tegen de Pathet Lao. oupe gearresteerde ambtenaren, vol- °yfeens de vluchtelingen allemaal trou- 1 j^we aanhangers van de Pathet Lao, P'fcouden zijn tekortgeschoten in :ey waakzaamheid Het lijkt dat Ethiopië opnieuw of beter: nog steeds honger lijdt. In 1974 doken de eerste berichten op over tienduizenden hongerenden in het land die door de regering van Haile Selassie werden doodgezwegen letterlijk. Die berichten vervaag den en maakten plaats voor nieuws over de machtswisseling in Addis Abeba en de ontwikkelingen binnen het nieuwe regime. Nu sijpelen in de internationale pers opnieuw berichten door over honger snood in Ethiopië, met name in de Ogadenwoestijn in het zuidoosten van het land en in de hoofdstad Ad dis Abeba. 'De regens zijn opnieuw weggebleven in het Ogadengebied en het sterven gaat door', schrijft Jona than Dimbleby in The Guardian. Hij is de Britse televisie-journalist die in 1973 voor het eerst melding maakte van de hongersnood in noord- Ethiopië en de wereld wakker schud de. Ook 'Africa' meldt dat het in oktober en november nauwelijks ge regend heeft; het wachten is nu op de maanden maart en april. Het blad schrijft over 'steeds doorgaande hon ger', en noemt de situatie alarme rend. De 28-jarige Britse verpleegster Ruth Woolridge vertelde aan Reuter dat de toestand in het Ogadengebied veel en veel erger is dan in de provin cie Wollo waar eerder tienduizenden mensen omkwamen. Volgens The Observer tenslotte een ander ge val sterven per dag in Addis Abe ba gemiddeld tweehonderd mensen doordat te weinig voedsel de stad binnenkomt. Niets bekend Bij de FAO (de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde door Nico Kussendrager Naties), andere VN-instellingen, de Europese Gemeenschap en de Neder landse regering is niets bekend van een voortdurende dan wel vererge rende hongersnood, zo laat een woordvoerder van het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking weten. Er bestaan in Nederland dan ook geen plannen voor noodhulp aan Ethiopië. Ons land heeft in december een gift van 10 miljoen dollar gedaan aan UNICEF (het kinderfonds van de Verenigde Naties), waarvan 1 miljoen dollar bestemd is voor Ethiopië (350.000 dollar voedselhulp en 650.000 voor hervestiging van nomaden, vooral in Ogaden). De Europese Ge meenschap als geheel houdt zich af zijdig, maar Frankrijk en West- Duitsland geven wel hulp. Noorwe gen en Zweden zijn gezamenlijk be trokken bij een project van UNICEF in Bala. Nationale schaamte Overigens twijfelt de woordvoerder aan de juistheid van de berichten over de hongersnood. Hij wijst erop dat het alarmeringssysteem voor dreigende hongersnoden na de ramp in het Sahel-gebied aanzienlijk is ver beterd. 'De ontwikkelingen worden zeer nauwkeurig gevolgd. De interna tionale organisaties kunnen zich niet veroorloven dat opnieuw te laat wordt ingegrepen.' Want dat is in het verleden gebeurd. De hongersnood in het noorden van Ethiopië werd eerst verzwegen om dat het een nationale schaamte zou zijn en toen de eerste berichten door drongen werden zij door Haile Selas sie gebagatelliseerd, wat uiteindelijk tot zijn val leidde. Buitenlandse diplomaten en inter nationale hulpinstellingen onderna men geen actie, óf om de Ethiopi sche regering niet voor het hoofd te stoten, óf uit laksheid, óf omdat de Ethiopische regering niet om hulp had gevraagd. The Guardian haalt een functionaris van USAID aan die toegeeft dat er hulp moest worden geboden, maar wachtte op precieze gegevens van de Ethiopische rege ring. „Maar die kregen we niet", en dus gebeurde er niets. Dimbleby is in The Guardian zeer kritisch over het werk van de verschillende hulpin stellingen, dat naar zijn idee ver lamd werd door bureaucratie, per soonlijke tegenstellingen en politie ke hinderpalen. Een in januari in New York en Wash ington gepubliceerd verslag van de Carnegie Stichting wekt hetzelfde beeld. „Iedereen hield zijn mond tot de Selassie-regering om hulp kwam vragen. Eén gezaghebbende stem zou duizenden hebben kunnen red den; het stilzwijgen veroordeelde tienduizenden", aldus het verslag. Het maakt verder melding van een cholera-epidemie die verzwegen moest worden omdat het nieuws er over „het toerisme zou kunnen scha den", van Ethiopische druk op de FAO om rapporten over de voedsel situatie tegen te houden waar de voedsel- en landbouworganisatie aan zou hebben toegegeven van de reactie van het UNICEF- hoofdkwartier op berichten van mensen in het veld over honger die „groteske overdrijvingen" wor den genoemd enzovoort. Volgens het rapport van de Carnegie Stich ting bedraagt het uiteindelijke aan tal doden ten gevolge van de honger snood in Ethiopië een half miljoen vijf keer zoveel mensen als in de Sahel omkwamen. De huidige Ethiopische regering alsook die van Somalië waarmee zij op gespannen voet staat neemt de huidige hongersnood in Ogaden te baat voor een hervestigingsprogram ma. Nomaden die eeuwenlang met geiten en schapen door het gebied trokken worden ondergebracht in kampen waar hen de beginselen van de akkerbouw worden bijgebracht. In deze kampen is voedselvoorzie ning eenvoudiger dan uitdeling aan rondtrekkende nomaden. Verder zijn de staatsboerderijen volgens Africa voor een deel overschakeld van handels- op voedselgewassen. terwijl de regering om twee honderd duizend ton extra voedselhulp had gevraagd. De militaire regering van Ethiopië verzwelgt echter in de problemen: druk voor terugkeer naar burgerbe- stuur, onlusten vanwege de landher vormingen, de strijd in de opstandi ge provincie Eritrea, strubbelingen in eigen gelederen die deze week tot een ruk nar links leidden. Dat alles zal de daadkracht van de regering niet ten goede komen, waarvan de bewoners in gebieden met dreigende of bestaande honger de eerste slach toffers zullen zijn. Maar een geschie denis hóeft zich niet te herhalen. BELFAST, LONDEN (Reuter, UPI, AP) Britse en Noordierse politici hebben gisteren met gemengde gevoelens gereageerd op het besluit van minister Merlyn Rees, de Britse bewindsman voor Noord-Ierland, de grondwetgevende conventie te ontbinden en Noord-Ierland weer vanuit Londen te laten besturen. in een boze toespraak de schuld voor het mislukken van de conventie vol ledig aan Paisley. Luchtledig Rhodesische reservisten worden in een trainingskamp voorbereid op eventuele strijd. Hij deed dit nadat de protestantse fracties in de conventie in meerder heid niet bereid bleken tot deling van macht met de katholieken. De con ventie. die 78 leden telde en vorige maand voor een laatste ronde werd bijeengeroepen, is met ingang van de afgelopen middernacht ontbonden. Het rechtstreekse bestuur vanuit Londen zal zeker enige tijd duren, aldus Rees in zijn mededelingen aan het Britse parlement. De laatste bijeenkomst van de con ventie was woensdagavond in een grote wanorde geëindigd. De Unio nistische meerderheid verwierp on der aanvoering van dominee Ian Paisley de Britse voorstellen voor machtsdeling en nam in plaats ervan een resolutie aan. waarin Londen werd gevraagd de macht over te dra gen aan de protestanten. De belang rijkste katholieke leider in Noord- Ierland, Gerry Fitt van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, gaf qrhainarc tlL. >uo Leonid Breznjew Vervolg van pagina I. verleende. Hij achtte het onwaar schijnlijk dat de Frelimo een actieve militaire rol zou spelen. Hij voegde hier nog aan toe dat hij niet van plan was zwarte officieren op te nemen in het Rhodesische leger dat alleen blanke officieren heeft. De zwarte bevolking van zes miljoen was een reservoir aan mankracht en de geregelde strijdkrachten zouden uit eindelijk overwegend zwart zijn, zei hij. Van iedere vijf soldaten in het Rho desische leger zijn er drie Afrikanen en twee blanken Binnen het politie apparaat is de verhouding drie tegen een in het voordeel van de Afrikanen. Van der Byl benadrukte tijdens de persconferentie herhaaldelijk dat het in Rhodesië rustig is. Op de vraag wat er zal gebeuren wanneer de guer rillastrijd. die zich voornamelijk op het platteland afspeelt, zich uitbreidt tot de steden, antwoordde Van der Byl: „Dan schieten we ze neer." De benzinekraan in Rhodesië waar benzine al jaren op de bon is. gaat 20 procent verder dicht. Dit is het eerste tastbare gevolg van het feit dat Mo zambique woensdag de grens met Rhodesië sloot en zich daardoor aan sloot bij de internationale economi sche boycot tegen het regime Ian Smith. Zambia-Angola Inmiddels zal de volksrepubliek An gola haar betrekkingen met Zambia, één van de laatste Afrikaanse staten die de MPLA-regering nog niet heb ben erkend, waarschijnlijk binnen kort normaliseren. De Angolese minister van buiten landse zaken. Jose Eduardo dos San tos. vertelde in Loeanda dat er op korte termijn een delegatie naar het buurland zal worden gestuurd. Dos Santos zei dit bij zijn terugkeer uit Ethiopië, waar hij een zitting van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) had bijgewoond. In Addis Abeba heeft Dos Santos naar zijn zeggen contact gehad met zijn Zam- biaanse ambtgenoot Rupiah Banda die hem liet blijken dat het bezoek van een Angolese delegatie door Zambia op prijs wordt gesteld. LISSABON (Reuter, UPI) Twee Amerikaanse directeuren van de Fi- restone-fabriek bij de Portugese hoofdstad Lissabon zijn gisteren vrijgelaten na vier dagen door het personeel te zijn gegijzeld. De arbei ders gijzelden directeur Morris W. Brunson en produktiechef Richard J. Roney maandag omdat een ge schil over lonen niet tot hun bevredi ging werd opgelost. De arbeiders zeggen dat de vrijlating niet het gevolg is van interventie van de politie. Donderdagavond bezoch ten een kolonel van het leger en plaatselijke politiefunctionarissen de fabriek „om de veiligheid van de gegijzelden te controleren Het mi nisterie van arbeid waarschuwde dat men de zaak „niet langer nam" en dat de arbeiders een internationaal schandaal veroorzaakten dat scha delijk is voor Portugal op een ogen blik dat men grote behoefte heeft aan buitenlandse investeringen. De Conservatieve oppositionele woordvoerder voor Noordierse zaken in het Britse parlement Airey Neave, waarschuwde na de mededeling van Rees dat er een zeer groot gevaar was ontstaan door het ontbinden van de conventie en dat Rees een politiek luchtledig had geschapen, waar ge welddadige groeperingen gebruik van kunnen gaan maken. Premier Wilson heeft gisteren met een delegatie uit de Ierse republiek onder leiding van premier Liam Cos- grave gesproken over de nu ontstane situatie. Wilson en Cosgrave deelden de mening dat de oplossing voor het Noordierse probleem moet worden gevonden in een volksvertegenwoor diging en niet via onderhandelingen met para-militaire groeperingen. Zo lang dit nog niet kan, zit er niets anders op dan Noord-Ierland recht streeks vanuit Londen te besturen. TEL AVIV (Reuter.DPA)—Oud premier Golda Meir (77) van Israël heeft zich bereid verklaard weer meer actief deel te nemen aan het politieke leven in haar land. zo wordt uit kringen van de Arbeiderspartij vernomen. Zij nam dat besluit op een bijeenkomst van leiders van die partij, die in haar woning is ge houden. Men besloot de stuurgroep van de partij in actie te brengen. Deze be staat uit een beperkt aantal partij leiders die zich over politieke zaken buigen alvorens deze in een alge meen partijdebat komen. Tijdens het premierschap van me vrouw Meir was de groep ook actief. Tot wederinstelling is naar verluidt besloten naar aanleiding van recente kritiek op de partijleiding uit de partij zelf. BEIROET (Reuter. UPI. AP) De spanningen tussen christelijke en moslemgroeperingen in de Libanon zijn gisteren weer toegenomen en be ginnen een ernstige bedreiging te vormen van het nu zes weken oude bestand. Het Libanese leger is gisteren een zakenwijk van Beiroet binnengetrok ken om plunderingen en geweldda digheden te voorkomen. Een Syri sche functionaris is in het land aan gekomen om te proberen de crisis te verminderen. Een woordvoerder van de politie in Libanon deelde gisteren mee dat een zeeman was omgebracht op een wijze zoals dat ook tijdens de jongste bur geroorlog gebeurde. Het dodental van de afgelopen 48 uur is hierbij tot vier gestegen en er zijn tien ge wonden. De moeilijkheden in het land begon nen woensdag toen een deserteur uit het Libanese leger een lid van ben belangrijke moslemgroepering óver- viel en beroofde. Leden van deze groepering overvielen daarna uit wraak een auto met vier christenen. Twee van hen werden omgebracht, de andere twee werden ontvoerd*. Een Libanese troepenmacht van dui zend man is gisteren opgerukt naar de noordelijke stad Kobajat, die al ruim een dag wordt belegerd door moslemstrijders uit de bergen. De soldaten hebben opdracht gekregen desnoods met geweld een eind te maken aan de belegering van de hoofdzakelijk door christenen be volkte stad. anbe poets die het Sowjet-partijcongres in Moskou volgens sommige deskundigen de wereld ergebakken heeft schijnt adembenemend in zijn vermetelheid, maar dat is alleen op het eerste sejfcezicht het geval. Deze deskundigen menen dat de ruzie tussen het Kremlin en de communistische '°jpartijen van het westen een zeer wel doordacht complot is om thuis stemmen te winnen voor de wJVesteuropese communisten. zekere zin hebben ze gelijk. Maar iet gaat te ver om hieruit te conclu- ieren dat de heie ruzie maar schijn s. ïat getuigt van dezelfde blindheid Üe westelijke deskundigen het con- "ict tussen de Sowjet-Unie en China 'er het hoofd deed zien. Ook dit inflict werd in eerste instantie door n gezien als een poging van het emlin het Westen zand in de ogen strooien. De Franse en Italiaanse imunisten zijn er zeker op uit luis stemmen te winnen door pu- 'e&liekelijk de lijn van het Kremlin in ie Moskou af te vallen. Wat dat betreft veferschillen ze maar weinig van de teller lelijke politici die naar Moskou Sizen om zich bij het electoraat in iigen land bemind te maken. Toch zit r nog een andere parallel tussen de /oordenstrijd van het Kremlin met Ie westelijke communisten enerzijds n de Sowjet-Unie en China ander- ijds. Het huidige geschil belooft een ïistorische verschuiving in de we- eld, zoals ook de ruzie tussen Mos- tou en Peking een verandering bete kende. latuurlijk zit Henry Kissinger met het klamme zweet in de handen door het vooruitzicht van een marxisti sche machtsovername in West- Europa. Hij maakt er geen geheim van dat hij gelooft dat een deelname van de communisten aan de Italiaan se regering kan leiden tot een belang rijk regeringsaandeel van de commu nisten in landen als Frankrijk. Italië, Portugal, Spanje, Griekenland en misschien een aantal andere landen. Gelooft hij werkelijk dat Europa bin nen tien jaar op de marxistische toer gaat? In zijn kwade dromen ziet hij in Euro pa een domino-effect optreden, waar bij het ene land het andere volgt in verregaande besnoeiingen op de de fensiebegroting en van de deelname aan de NAVO een farce maakt totdat de Verenigde Staten met een vieze smaak in de mond, wantrouwend en teleurgesteld zich terugtrekken op het „fort-Amerika" en Europa aan de Russen overlaten. De andere toekomst die Europa te wachten staat, is een precies tegenge stelde nachtmerrie voor het Kremlin. Ook zij voorziet een deelname van de Westeuropese communisten aan de regering. Moskou is bang voor deze deelname van de communisten aan een democratisch proces omdat ze geloven dat het vooruitzicht van een verkiezingssucees de kameraden in het Westen zal vervreemden van het totalitarisme van de Sowjet-Unie. Het Kremlin gelooft ook al gelooft Kissinger van niet dat de commu nisten weer deel zouden kunnen gaan uitmaken van de democratische hoofdstroom in Europa, waarvan ze oorspronkelijk deel uitmaakten, en waarvan de aantrekkingskracht van de Russisch-Aziatische despotie hen voor enige tijd had gescheiden. brengen aan de Verenigde Staten. Waarom iets geven wat niets ople vert? Aan de andere kant is hij ervan overtuigd dat de Europese commu nisten in het voortdurend touwtrek ken tussen Washington en Moskou normaliter de kant van het Kremlin zullen kiezen, aangezien zij een nau were ideologische band met Rusland hebben in verband met hun ge meenschappelijk marxistisch geloof en het linkse gedrag op een breed veld van praktische politieke kwes ties. Ontspanning Boemerang Welke nachtmerrie maakt de meeste kans ooit werkelijkheid te worden? Kissinger geeft toe dat het optreden van de westelijke communistische partijen Moskou enigermate prik kelt, maar de meester van de Real- politik weigert de kwetsbaarheid van het Kremlin uit te buiten, omdat hij vreest dat een dergelijk optreden als een boemerang op het Westen zou werken. Hij gelooft in ieder geval dat de westelijke communisten Moskou lastig zullen blijven vallen wat Washington ook doet. Zelfs al zou Washington inreisvisa weigeren aan de leiders van de Italiaanse commu nistische partij die een bezoek willen De redeneertrant op het hoge niveau waarop het beleid geformuleerd wordt is echter wel wat meer overwo gen. Dit heeft Kissingers afgevaar digde voor Europa, Helmut Sonnen- feldt, bij verschillende gelegenhe den, in vertrouwen natuurlijk, duide lijk gemaakt. Zijn inzichten, die door drie mensen, die hem los van elkaar hebben gehoord, nagegaan zijn, die nen bewaard te blijven. Er is maar een manier om vertrouwelijke in zichten van hoge functionarissen te kunnen vastleggen: beperk je deel name aan de Washingtonse instel ling van de gezamenlijke lunches tot een aanvaardbaar minimum. Juist bij dergelijke lunches is de hoog waardigheidsbekleder geneigd de meest vertrouwelijke informatie aan de journalist toe te spelen maar in het „meest strikte vertrouwen" om er zeker van te zijn dat de informatie in de pers niet aan hem toegeschre ven wordt. Dan komt de informatie dus niet direct van hem. maar is niettemin wel van hem afkomstig. Een van de redenen waarom, volgens Sonnenfeldt, de Verenigde Staten moeten weigeren de communisten in West-Europa ook maar enigermate een hart pnder de riem te steken of gebruik te maken van hun anti- Moskou houding, is dat een dergelij ke houding het Kremlin tegen de haren in zou kunnen strijken en de ontspanning zou kunnen vernieti gen. HIJ herhaalt het argument dat ik voor een belangrijk deel met hem deel dat er heel wat mogelijk heden zijn voor verandering in de samenleving en het beleid van de Sowjet-Unie en dat de ontspan- ningpolitiek aangewend moet wor den om deze verandering in de goede banen te leiden. Op grond hiervan komt hij tot het inzicht dat de Ver enigde Staten en het Westen in het algemeen er beter aan doen met de Sowjet-Unie te blijven praten dan haar tegen de haren in te strij ken door te kijken naar de dissidente communistische partijen die in Mos kou voor de nodige politieke sores zorgen. Meer kiezers Terecht gelooft Kissinger dat wan neer hij de westelijke communisten de nodige ruimte zou verschaffen dit hen nog meer kracht zou geven van kiezers die zich anders tegen hen zouden keren. Maar een communistische deelname aan Westeuropese coalitieregeringen zou ook een uitdaging voor de Sow jet-Unie betekenen om in eigen land liberaliseringsmaatregelen te nemen en in het uiterste geval te experi menteren met bepaalde vormen van democratische regels, zoals in Tsje- choslowakije gedaan is. Daarmee zou in de Sowjet-Unie een hervor mingsproces kunnen ontvlammen van even grote betekenis als de na de dood van Stalin met succes onderno men poging een einde te maken aan de systematische terreur die miljoe nen doden eiste. Uiteraard vreest het Kremlin een dergelijke uitwerking en het doet daarom zijn best het tempo van de liberalisering van het westelijke communisme te vertra gen. Het partijcongres van de Sow jet-Unie heeft de aandacht van de wereld bij dit probleem bepaald en zelfs de functionarissen in Wash ington beginnen aandacht te beste den aan alarmerende berichten uit Moskou. Kissingers fout Maar het probleem is niet van van daag of gisteren. Het feit dat Wash ington het probleem niet onderkent en voorbij ziet aan de legitieme po ging van de communisten in West- Europa een aandeel van de politieke macht te krijgen is vergelijkbaar en daar dient zich een tweede paral lel aan met het geschil tussen de Sowjet-Unie en China met het veel te laat onderkennen van de ruzie tussen Moskou en Peking. De Ver enigde Staten maakten pas tien Jaar na het uitbreken van dit conflict ten volle gebruik van deze ruzie, toen Kissingers talenten erop los gelaten werden, wat niet alleen veel oplever de voor de Verenigde Staten maar ook voor het Westen als geheel. Het feit dat het nieuwe perspectief niet onderkend wordt en dat men het niet aan Europa wil overlaten de communisten in Europa een plaats te geven maar hen daarentegen be dreigt met een terugtrekking van de Verenigde Staten als het daartoe wel overgaat, is te wijten aan Kissinger. De miskenning van de situatie dreigt weer eens een grote verandering in de loop van de geschiedenis te ver tragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7