Agamemnon ooeiend en primitief 'Mazda1 m m m m m m M m Synode doet geen uitspraak over opvatting Baarda Grandioze uitvoering van Mahlers vijfde automatisch "de voordeligste ïemeenten somber over mteigeningswet Clein Orkest Feestweek voor oudste naoorlogse schouwburg a/h Grote zaal Volledige tandverzorging jeugd erg duur Hebt u er wel eens over gedacht over te schakelen' op een automaat? Schakel over Mazda niet voornicts Nederlands snelst groeiende automerk m Mazda dealers o.a. te: jezitf varir Dr André Rutten Agamemnon bij F Act: aan weerskanten sommigen uit het volk. in het midden de bode (Ad Fernhout), Agamemnon (Rein Edzard) en Kassandra (Ellen Verhey). ist. .0. 'TTERDAM Binnen de toneel- kgroep F Act waarin vijf jonge isseurs samen werken en ieder een jen voorstelling maakt is nu fin Edzard aan de beurt. Hij heeft i gekozen voor ..Agamemnon", een gedie van de Griekse schrijver schylos uit de vijfde eeuw voor ristus, die hij samen met Marlies rdia bewerkt heeft, gamemnon" is het eerste deel van levQtrilogie, waarin de lotgevallen het koningsgeslacht de Atriden Jot ier de *oeP genomen worden Aga- tmnon was de aanvoerder der Grie- m in de oorlog tegen Troje. Op weg jarhpen heeft hij zijn dochter Iphi- -tieia geofferd om een gunstige te verkrijgen. Na tien jaar heeft eindelijk Troje veroverd en keert naar zijn land Argos terug, waar |n vrouw Klytaimnestra zijn taak heelt waargenomen, zij maatu een eind aan zijn leven om hem te straf fen voor de dood van hun beider oudste dochter. Samen met zijn neef Aegistos voert zij verder het bewind. Bij de bewerking van de tragedie voor deze voorstelling is er van uit gegaan, dat dit niet zozeer de trage die van Agamemnon is. maar die van het volk van Agamemnon. En inder daad speelt dat volk of althans het „koor", dat uit de oudsten van dat volk bestaat er een grote rol in, weliswaar een passieve, maar wel kri tische. Zij sparen Klytemnestra en Aegistos hun vinnige opmerkingen niet. maar blijven wel machteloos, overgeleverd aan de willekeur van de heersers. Opvallender is de uiterlijke vorm. waarvoor zij gekozen hebben. Zij plaatsen de gebeurtenissen in een primitievere beschaving dan waar naar voor de voorstellingen van klas sieke tragedies in Nederland door gaans teruggegrepen wordt. Aga memnon staat nog dichter bij het stamhoofd dan bij de heerser-over de stad-staat, waarheen de samenleving zich in Aeschylus' tijd ontwikkeld had. En dat klopt ook met Aeschylus' opzet: hij tekent een samenleving waarin de gebruiken van de stam in botsing komen met de voorrechten van de heersende klasse, op dat mo ment nog het stamhoofd, dat zich tot een soort priesterkoning ontwikkeld heeft. Op die basis is deze voorstelling op zijn minst interessant en daarom boeiend genoeg om er kennis van te nemen. Voor een publiek, dat in zwijm ligt voor de „Elektra" van het Publiekstheater. zal zij mogelijk vooral vreemd en lachwekkend zijn. Intrigerender is de vraag, hoe een „blank" publiek er tegenover zal staan. Het volk er in doet denken aan primitieve volksstammen nu, waar het bereiden van voedsel een soort ritueel wordt (bijvoorbeeldt, de pron kerige uitmonstering van Klytemne stra past daar wel bij. evenals de dierenvellen, waarmee Agamemnon zich fraai opgedoft heeft voor zijn triomfantelijke thuiskomst. Primi tief zijn ook de dansen en de gezan gen waarvoor de teksten sterk ver eenvoudigd zijn. Het is allemaal uit stekend te beargumenteren (bij de opkomst van de stad-staat verar mden de mensen op het landt, maar hoe werkt het? De tijd zal het leren. (In Piccolo t.m. 13 maart, daarna op toernee). sor W. H. Wolvekamp DTTERDAM Ferdinand Leitner, e andermaal bij het Rotterdams liilharmonisch Orkest als gastdiri- int optrad, heeft donderdagavond Ti volle Doelenzaal aan zich ver- icht door een waarlijk grandioze tvoering van Mahlers Vijfde Sym- hie. Et kolossale werk, dat een speel- ns*iur vraagt van vijf kwartier, be aat uit drie hoofdafdelingen, waar in alleen al het eerste deel, een zeer bot opgezette treurmars, een half ir in beslag neemt. In tegenstelling tot sommige der andere symfonieën doen zich in Mahlers Vijfde geen in zinkingen of muzikaal niet zo veel zeggende gedeelten voor. De grote Oostenrijker toont zich in dit werk een verbijsterend knap contrapun tist. Naarmate de symfonie vordert hoort men samengestelde fugatische vormen, waarbij steeds weer nieuwe melodische tegenstemmen optreden. Daarbij resulteert de ingewikkelde maar spontane schrijfwijze in een wel gecompliceerd maar nergens ondoor zichtig klankbeeld. Het zeer uitgeb reide Scherzo laat de onbeperkte fan tasie van Gustav Mahler horen in allerlei danstypen, waarbij veel ver rassende maar niet geforceerd aan doende modulaties zijn aangebracht. Een oase van rust brengt het wonder schone. min of meer populair gewor den Adagietto, waarin Mahler met de aanwending van slechts strijkers en harp tot een bijzonder expressieve muziek weet te komen, die de schei ding vormt tussen de eerste twee delen en het Rondo en de Finale van het slotdeel. Wanneer men Ferdinand Leitner zo bezig ziet aan de lessenaar, dan heeft zijn directie eigenlijk niets spectacu lairs. Maar hoe beheerst hij zulk een gecompliceerde partituur ais die van Mahlers Vijfde in alle details! Onder zijn leiding treedt in de polyfo ne structuur nergens enige onduide lijkheid op, en het orkest krijgt men in al zijn geledingen op zijn best te horen. Voor de pauze werd Mozarts Klavier concert in Es, K.V. 482 uitgevoerd, met als solist de Hongaarse pianist Andor Foldes, die zijn opleiding nog bij de grote Dohnényi genoot. Het spel van Andor Foldes muntte uit door gaafheid, grote helderheid, me de door het weloverwogen pedaalge- bruik en een prachtige toucher. De velhaast ideale reproductie van dit «'it 1785 daterende werk was echter ook voor een niet onaanzienlijk deel te danken aan de voortreffelijke or kestbegeleiding. Zoals Leitner hier het orkest liet spelen kan men gerust van een volmaakt samengaan met de solist spreken. oor Piet Visser aarr MSTERDAM. Het kleine en nog inge orkest dat zich „Amsterdam Infonietta" noemt, trad donder- <gavond op in de Grote Zaal. die lede door de jammer genoeg kleine Ezetting, wel héél grote afmetingen !heen aangenomen te hebben. On er leiding van Willem Frederik Bon racht dit vlot spelend ensemble een Dgal onbekend programma met lassieke symfonische muziek ten Ehore J. S. Bach. Heinrich Biber. lozart en Dvorak waarnaar het >ed luisteren was. Behalve dan de Battalia" van Biber. die in dit stuk luzikaal uitgebeeld strijdgewoel Ier en daar een kinderlijke toon insloeg om toch maar indruk te laken. Het Concert voor viool en obo (BWV 1060) van Bach is uit ndere arrangementen lang bekend i gewaardeerd. In dit kleed en ge- resenteerd door de violiste Else xieg en de hoboïst Han de Vries ,e laakte het de indruk, als was het Eschreven om het plezier van het zijoiusiceren; en dat mogen we Bach Erust toevertrouwen, jen andere prettige muzikale ge- aarwording ontsproot aan Mozart's [obo-concert (KV 314), eveneens in tn fraaie stijl geblazen door Han de ries en sfeervol begeleid door het bortreffelijk spelend orkest(-je). Na jiber's „oorlogsstuk" klonk het als =^n verademing. a de pauze werd Dvorak's „Serena- e" in E, op. 22, in een uitstekende en weloverwogen dynamische uanceringen en boeiende muzikali- iit voorgedragen. Achteraf bedenk I dan ineens, dat het in een wijde, pen zee ook verrukkelijker zwem- len is dan in een nauwe sloot; maar aarmee had er best wat meer pu- liek bij gekund in die Grote Zaal! WAGENINGEN Junushof, de eer ste schouwburg die na de tweede wereldoorlog in Nederland geopend werd, bestaat thans 25 jaar. Het jubi leum wordt gevierd met een feest programma dat een week duurt. Vrijdgavond 12 maart komt het hoogtepunt met de opvoering van „De burgermansbruiloft" van Ber- told Brecht onder regie van Hans Fiege met in hoofdzaak spelers van Wageningse toneelverenigingen. Voor de week van zaterdag zes tot en met zondag 14 maart vermeldt het feestprogramma ondermeer het op treden van het cabaret „Tekstpiere ment", een filmavond van de Wage ningse Studenten Filmliga met films van 25 jaar geleden, een show van het clowneske Italiaanse duo „Co- lombaioni" en poppenkastvoorstel lingen voor de jeugd. Zondag 14 maart is er een „Dagje Junushof" met een koffieconcert door het Gelderse kamermuzieken- semble, een grootbeeld-kleurenfilm over het Bolsjoi-theater-ballet dat Assepoester opvoert, trompetmu- ziek door de gebroeders Brouwer, operettemuziek van het operagezels chap Forum en liederen van Bertold Brecht door de acteur Bernhard Droog. Vanwege de te verwachten grote be langstelling wordt het hoofdbestan ddeel van het jubileumprogramma, De burgermansbruiloft, zaterdaga vond 13 maart herhaald. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft besloten thans geen uitspraak te doen over de bezwaren die zijn ingebracht tegen opvattingen van de VU-theoloog dr Tj. Baarda. Deputaten kerk en theologie zijn bezig met een studie over de aard van het Schriftgezag. De synode heeft dit deputaatschap gevraagd aan de volgende synode (1977/78) hierover rapport uit te brengen. Daarna zal het tot een definitief oordeel over Baarda's opvattingen kunnen komen. Een commissie die de afgelopen maanden met prof. Baarda gespro ken heeft, rapporteerde dat er geen twijfel bestaat dat hij gelooft in Je zus als de Heer die gestorven is en opgestaan en dat hij vanuit dit geloof de boodschap van het Nieuwe Testa ment wil overbrengen. Dat neemt niet weg dat er bij deze commissie ingrijpende vragen ge bleven waren ten aanzien van de wij- an onze Haagse redactie EN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is imber gestemd over de onlangs voorgestelde onteigeningswet, e VNG is het wel eens met het uitgangspunt, maar voorziet ote moeilijkheden wanneer de wet in de praktijk wordt toege- ast. het ontwerp voorkeursrecht gemeen te, de basis voor de grondpolitiek die het kabinet wol voeren. De ontwerpen houden het volgende in: bij verkoop van grond moet de gebruikswaarde van de grond gelden en niet de vervangingswaarde. De grond moet, wanneer de eigenaar die wil verkopen, bovendien het eerst aan de gemeente worden aange boden. tekst van de wetswijziging staat, dus de VNG, zo vol met vaagheden it het nog wel jaren kan duren •ordat door middel van juris- udentie de betekenis komt vast te aan. Het gevolg hiervan is dat er ngdurige onzekerheid bestaat voor Ie betrokken partijen en er een toe- mende druk ontstaat op de toch al haarse onteigeningsdeskundigen, et wetsontwerp tot wijziging van de iteigeningswet vormt, samen met ze waarop prof. Baarua bij zijn bestu dering van de evangelieën de zoge naamde historisch-kritische metho de hanteerde. Bepaalde voor het ge loof centraal staande feiten vallen bij hem buiten het kader van wat histo risch genoemd mag worden. Zo zijn volgens prof. Baarda de opstanding van Christus en de verschijningen van de opgestane Heer „historisch gezien niet verifieerbaar". Het gevaar is volgens de commissie allesbehalve denkbeeldig dat alles in de bijbel wat niet historisch verifieerbaar is dan ook als niet-historisch zou kunnen worden beschouwd. In dat geval zou tekort gedaan worden aan het eigen lijke van de heilsgeschiedenis. De synode liet deze en andere vragen thans uitdrukkelijk als vragen staan. Zij besloot het deputaatschap voor kerk en theologie te vragen zijn stu die toe te spitsen op de volgende twee vragen: 1. In hoeverre ligt er voor het historisch onderzoek van de bijbelse verhalen een norm in het belijden van het Schriftgezag en van de histo rische openbaring van God in Jezus Christus. 2. In hoeverre zou de toe passing van historisch kritische met hoden in strijd kunnen zijn met de erkenning van het Schriftgezag en afbreuk kunnen doen aan het geloof van de gemeente. Ds C. Mak. de praeses, maakte nog bekend dat de vijf predikanten die het synodemoderamen vormen een brief aan hun collega's in het land gezonden hebben waarin zij vragen de genomen beslissing in de zaak- Wiersinga aanstaande zondag in alle gereformeerde kerkdiensten in de voorbeden te gedenken. UTRECHT Een georgani seerde jeugdtandverzorging (voor 0 - 18-jarigen) zou bij vol ledige deelname ruim 475 mil joen gulden kosten, dat is aan zienlijk meer dan de 377 mil joen die de ziekenfondsen dit jaar uitgeven voor de tandheel kundige verzorging van jonge ren en volwassenen samen. Dit becijfert bestuurslid A. H. Slot boom van de Federatie van zieken fondsen VMZ in het blad van zijn organisatie. Hij is het eens met met overlegor gaan van de tandheelkundige facul teiten ITO, dat het verstrekkingen pakket voor jongeren moet worden uitgebreid. Het daarvoor nodige geld zal niet gemakkelijk te vinden zijn, aldus de heer Slotboom, maar het huidige verstrekkingenpakket zou eens kunnen worden doorgelicht en de daardoor vrijkomende gelden zou den aan de tandheelkundige verzor ging kunnen worden besteed. Als bij voorbeeld de anticonceptiepil uit het pakket wordt gehaald, levert dat al veertig miljoen op. Misschien, schrijft de heer Slotboom, zijn er nog andere verstrekkingen waarvan men in redelijkheid mag aannemen dat iedereen ze vanwege de geringe kos ten zonder bezwaar zelf kan betalen. Hij vindt dat er niet aan te ontkomen is dat voor oudere patiënten beper kingen van het tandheelkundige pak ket blijven gelden. Voor forse uitbrei dingen op dat punt ontbreken de geldmiddelen zeker, en voorlopig de mankracht ook nog. De heer Slot boom vestigt er de aandacht op dat een groot deel van de Nederlandse bevolking het behouden van het ei gen gebit niet als zo'n erg groot be lang ziet. Van de ziekenfondsverze kerden is niet meer dan dertig pro cent gesaneerd. AMSTERDAM Vandaag viert de heer H. Mol uit de Sitterstraat in Amsterdam zijn honderdste verjaar dag. De heer Mol. die nog zeer vitaal is en dagelijks z'n rondje door de buurt kuiert, is vanaf de spoorweg staking in 1903 tot zijn pensioen in dienst geweest van de Nederlandse Spoorwegen. Vanmiddag van drie tot vier uur is het echtpaar Mol aanwezig in de ker- keraadskamer van de Koningskerk voor een bescheiden receptie. Bij de steeds toenemende verkeersdrukte gaat het plezierige van dat zogenaamd sportief schakelen er wel af. Waardoor tegenwoordig heel wat mensen kiezen voor een auto met "automatische versnellingsbak Kortweg: voor een auto met automaat. En dat betekent: minder ergernis cn vermoeienis, groter bedieningsgemak en betere konccntratic, twee handen aan het stuur cn dus grotere veiligheid. Da's duidelijk. En toch... er zijn altijd nog heel wat Nederlanders die iedere dag - ondanks al die files - dapper blijven doorschakelen. Wellicht vanwege het feit dat "echte" auto's met automaat in de populaire prijsklasse moeilijk te vinden zijn. of vanwege die vaak niet kinderachtige méërprijs? Of... vanwege het feit dat u uw budget liever besteedt aan een kompleet uitgeruste auto zonder automaat, dan aan een "kale" auto mèt auto maat? Dan wordt het tijd dat u overschakelt op een Mazda-met-automaat. Want dan koopt u een zeer kompleet uigeruste. komfortabele auto voor een aantrekkelijke all- in-prijs. voorzien van een uitstekende automaat. Een vooral voordelige automaat, door grote export naar zo'n 100 </f>-»»Klanden over de gehele wereld. Vandaar. Mazda 1300 LS Automaat f 10.835,- Mazda818SSedan Automaat f 12.240,- Mazda 616 LN Sodan Automaat f 13.840,- Mazda 929 S Sedan Automaat f 15.235.- DE MEEST PERFEKTE JAPANSE AUTO 189 dealers in Nederland Service in heel W-Europa Prijzen inkl. BTW i af Impörtricc Auto Palace - De Binckhorst b.v„ Den Haag. Postbus 148,Binckhorstlaan 312-322,Tcl. 070-855100/855101 Aalsmeer Automobielbedrijf Klein Kudelstaartseweg 71-73 tel.: 02977-24247 Amstelveen Automobielbedrijf Autinga B.V. Amsterdamseweg 136 postbus 542 tel: 020413222 Amsterdam Garage J. A. Ludriks Overamstelstraat 17—19 tel: 020—351420 Amsterdam Punt's Autobedrijf B.V. Sam van Houtenstraat 199 tel: 020—135103 3e Schinkelstraat 33 tel: 020-725245 Amsterdam Sieberg Handelmij B.V. Showroom: Stadhouderskade 143 tel: 020— 71 79 44 b0fl71 79 47 Arnhem Automobielbedrijf Ton Schaap Verkoop: Jansbinnensingel 12 tel: 085-424820 Assen Automobielbedrijf W. Drenth Industrieweg 9 tel: 05920-42222 Baflo Garage G. Brandts Herestraat 2 tel: 05950-2514 Blijham. Automobielbedrijf C. G. Mein, Hoofdweg 22, tel: 05976-1306 Den Bommel. Garage J. J. Blaak, Beneden Oostdijk 18. tel: 01871-317 Bussum Mazda Centre Croes Co Landstraat 102 tel: 02159-14528-18298 Groningen, Automobielbedrijf Venema Geulstraat 3, Barestraat 39, tel: 050-261515-261717 Den Haag Autobedrijf Romijn B.V. Showroom Mandarijnstraat 48-66 tel: 070-684477 Den Haag Mazda Wieringa Balistraat 53 tel: 070-462686 Heerenveen Automobielbedrijf Hofma Lukkes B.V. Weversbuurt 4 (showroom) tel: 05130-36554-36750 Automobielbedrijf C. Vatstar Bovendijk 19. Kwintsheul tel: 01742-3141 Auto-home dealer voor Leiden e.o. Gerrit Doustraat 4 Leiden tel: 071-141635 Molenaarsgraaf Garage Jansen, dealer voor de Alblasserwaard Dorpstraat 1. tel: 01844-492 Oudewater Automobielbedrijf Van Dam Oude Singel 11. tel. 03486-2109 Rotterdam Automobielbedrijf M. Speelman, Dorpsweg 90, showroom 010-803136 Automobielbedrijf S. D. Landman, Mazda dealer voor Schiedam en omstreken Noordmolenstraat 17 tel: 010-266233. Zuidland, Automobielbedrijf Albers Stationsweg 5. tel: 01881-1619 Zwartewaal Automobielbedrijf Van der Hoek, Henri Fordstraat 3. tel: 01807-1260

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21