Nederlanders waren verlegen met bericht steekpenningen dichtbij VoorjaarsbeursRelatie'76 Ommentaar De Lockheed-affaire en prins Bernhard (I) dierenliefde Van Agt: Optreden tegen Personalia radioprogramma over drugs is niet mogelijk «Ruim vierduizend ^Zuidmolukkers ^straks Indonesiër? het weer Kometen weérr^pporten „Stop experiment andragogie' DOOR INVALLER Actie tegen papieroverlast f§ GEEN RECLAMEDRUKWERK Vingerafdrukken Psycho-analyse Luipaardvel _JDAG 5 MAART 1976 BINNENLAND ;E3 BEATRIXGEBOUW UTRECHT ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG 7 8 91011 MAART MAART MAART MAART MAART TROUW/KWARTET 5 openingstijden: zondag 7 maart 10-18 uur/overige dagen 9-18 uur gebruiksgoederen beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums mei kan een fatale datum worden in ïl wat Nederlandse hondenlevens. Op elc datum moeten zij allemaal zijn in- vejnt tegen hondsdolheid; een ingreep bij de dierenarts zo'n 25 gulden kost. dierenbescherming vreest nu dat chfce som voor veel dierenbezitters te is en dat zij zich daarom van hun isdier zullen ontdoen. Dat kan gebeu- 'ei) aan de deur van het asiel of door het est ergens op een stille plek aan zijn over te laten en dan hard met de auto ig te rijden. laatste is erger. Het duidt op de fdeloosheid van heel wat hondenbe- lers, maar het schept bovendien een t^ra gevaar, doordat in de vrije natuur (i groep verwilderde en niet-ingeënte jiden gaat rondlopen, die wel eens de v^ste verspreiders van de gevreesde zou kunnen worden. ii^arom vraagt de dierenbescherming betaling door het rijk van de inen- Dat heeft inmiddels laten dat het daar niet voor voelt; naar mening terecht. Is een dierehouder geen 25 gulden er heeft voor de inenting is er ook en zekerheid dat hij voor het overige ed voor zijn dier zal zorgen en vol lende vreugde aan dat dier zal beleven de andere (ook maatschappelijke) isten van een dier te rechtvaardigen. dat zijn er nogal wat. Men denke aan 23 reusachtige hoeveelheden vlees en [jdere eiwitten, die onze dieren in onze wereld opeten. Ten koste wie gaat? n hoeveel overlast bezorgen dieren __jet aan mensen door het vuil dat zij Jhterlaten op straat en in het park, laar soms geen kind meer kan spelen? ils de verplichte inenting nu zorgt dat r een groep onvoldoende gemotiveerde ierenbezitters door de mand valt, dan dat eerlijk gezegd mooi meegenomen, in als er dan toch nog werkelijk ergens ""ten echte arme stakker is voor wie de ~org voor en de liefde van de hond het fiige ter wereld is, dan moet in dat ^eval de bijstand maar met een subjec- eve bijdrage bijspringen. door Huib Goudriaan AMSTERDAM Op zondaga vond acht februari verschijnt premier Den Uyl op het scherm met een mededeling, die in me nig huisgezin de hele avond on derwerp van gesprek zal blij ven. De minister-president zegt in het NOS-journaal, dat de re gering tot de conclusie is geko men, dat „met de hoge Neder landse functionaris" die vol gens in Amerika afgelegde ver klaringen geld van de Lock- heed-vliegtuigfabriek zou heb ben aangenomen „prins Ber nhard is bedoeld". Na enkele dagen duikt de internationale pers op in Den Haag. Waarom? „Omdat de hele wereld denkt, dat geen hond in Nederland ooit een steekpenning zou ac cepteren," zegt Paul Kemezis van de New York Times. „We ontdekken nu pas, dat er ook schoorstenen roken in Rotter dam, maar steekpenningen, néééé Deze verbazing wordt in de daarop volgende dagen gedeeld door een groot aantal brave Nederlanders, van wie zich een zekere verlegenheid heeft meester gemaakt. Dat het bui tenlandse beeld van het naïve Neder land niet helemaal klopt, blijkt hal verwege de maand zonneklaar als het ministerie van financiën bevestigt, dat bedrijven steekpenningen als af trekpost mogen opvoeren. In de week na de regeringsverklaring lijken in Nederland het grote publiek en autoriteiten of ex-autoriteiten, die een zegje over de affaire kunnen doen, zowel als de bekende smaak makers van de openbare mening, in verwarring te zijn gebracht. Welis waar had de premier zich gehaast te zeggen, dat het aangekondigde on derzoek niet betekende, dat de prins Prins Bernhard: enthousiast vlieger en grote belangstelling voor de vliegtuigindustrie Een maand nadat de regering aankondigde dat ook In het belang van prins Bernhard een onderzoek zou worden inge steld naar de beschuldigingen, dat de prins steekpenningen zou hebben aanvaard, is het zinvol de bekend geworden feiten op een rijtje te zetten. Onderstaand artikel is het eerste van een reeks, waarin een beeld wordt gegeven van de ontwikkelingen om de affaire. zich „dus aan laakbare handelingen had schuldig gemaakt". „Dit moet nu juist worden onderzocht," aldus Den Uyl. Maar dat de naam van prins Bernhard, naast de Koningin drager van de symboliek van het konings huis en van de strijd voor de vrijheid in de tweede wereldoorlog, was ge noemd in de wereldomvattende steekpenningen-affaire stuit vooral bij ouderen op een afweerhouding. Er groeit een emotionele benadering, en er zijn Nederlanders, die de vraag naar eventuele schuld van de prins al uit den boze vinden: „De prins moet op zijn woord worden geloofd." An derzijds zijn er Tweede-Kamerleden, die een enquête van het parlement verlangen en betwijfelen of het onaf- fan onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt esfieent dat, ook als de Tweede Kamer ikkoord gaat met een voorstel van de fVD dat mede is gericht tegen het 7 AR A-radioprogramma Beursbe richten, er geen mogelijkheden zijn siegen dat programma op te treden. Minister Van Agt zei dit gisteren tij- lens de voortzetting van het Kamer- lebat over het drugbeleid. In het rewnendement, dat is mede- door de CHU en de CVP, wordt voorgesteld iedere open- laarmaking die er kennelijk op is ~jericht de verkoop, aflevering of ver- ■Htrekking van drugs te bevorderen, te [erbieden. ïoev/el het radioprogramma Beurs- lerichten, waarin wekelijks de mark- prijzen van een aantal hen- lepprodukten worden genoemd, niet Oordt vermeld, zei minister Van Agt lat dit programma wel de aanleiding ot het amendement is. Iet amendement kan rekenen op teun van de WD, CHU, KVP, DS'70 n enkele kleinere partijen. De pro- Tessieve partijen zijn tegen, terwijl Ie ARP nog geen standpunt heeft lepaald. AR-woordvoerster mev- ouw Van Leeuwen zei de indruk te lebben dat het om één bepaalde laak gaat en wenste zich daarvan los 0,Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Indonesische re- Mgering heeft het parlement voorge steld ruim vierduizend in Nederland ^wonende staatloze Zuidmolukkers jjin aanmerking te laten komen voor Indonesische staatsburgerschap. „De regering heeft dit gedaan via {amendementen op de wet op het i,. staatburgerschap. De Indonesische .^minister van justitie, Mochtar, heeft adit meegedeeld. Vorig jaar verklaarde de Indonesi sche overheid dat aan Zuidmolukse [gepensioneerden voorrang zou wor den gegeven bij eventuele repatrië ring, gevolgd door geschoolde arbei ders die in Indonesië werk hadden gevonden. Volgens de Zuidmolukse leider in Nederland, ir. Manusama, moet aan het voorstel niet te veel waarde worden toegekend. „De Indonesis- i che regering goochelt constant met I cijfers. Eerst zouden er twaalfdui zend Zuidmolukkers terug willen, la- a ter zesduizend, en de 4089 waar men het nu over heeft, maken kennelijk deel uit van die laatste zesduizend. te maken. Wel sprak zij zich nadruk kelijk uit tegen een beleid waarbij het mogelijk is dat het gebruik van en de handel in verboden stoffen mo gelijk is. Minister Van Agt zei in de Tweede Kamer dat bij een verbod tot aanprij zen van hennepprodukten, waarvan volgens de ministers overigens in de „beursberichten" geen sprake is, ook sociaal aanvaarde schadelijke mid delen als alcohol en tabak moeten worden betrokken. Secretaris Tot secretaris van de voorlopige Wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid is met in gang van 1 maart benoemd prof. dr. P. R. Baehr, tot nog toe hoogleraar in de internationale betrekkingen aan de universiteit van Amsterdam. De WRR adviseert de regering over maatschappelijke veranderingen op lange termijn die van belang zijn voor de ontwikkeling van het over heidsbeleid. hankelijke onderzoek van de „wijze, alerte mannen" wel afdoende zal zijn. Vrees voor doofpot Vrees voor een herhaling van de ver sluiering om de Greet Hofmans affaire van 1956, voor de doofpot van toen, bevangt de dagbladen. Bij de crisis om Soestdijk van '56 zweeg de vaderlandse pers, veronderstellend dat de monarchie hierdoonzou wor den beschermd. Dit kan een aantal kranten er mede toe hebben geb racht, alle mogelijke verklaringen en tegen-verklaringen uit Amerikaanse en Zwitserse bron te publiceren. Hierdoor rijst bij sommigen de ver denking van een „linkse hetze" te gen het Oranjehuis. Mr. W. Aantjes, de anti-revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, onderkent het gevaar en waarschuwt voor het ont staan van twee fronten binnen ons volk. „Onthullingen aan de ene kant" en „edele verontwaardiging" over de aantijgingen aan de andere kant, zullen leiden tot eeh partijpoli tieke strijd met het koningshuis als inzet, vreest Wim Aantjes. Zakenlieden, die zich met de prins in diens hoedanigheid van „goodwill- ambassadeur nummer een" van onze industrie vereenzelvigen, spreken sussende woorden: van een man die zoveel voor ons land heeft gedaan, moet iets door de vingers worden gezien, .zelfs al mocht hij schuldig zijn. En wat zijn nou steekpennin gen? In een dorp als Nederland wordt niet beseft, dat internationaal geen zaken meer zijn te doen zonder steekpenningen, die trouwens beter verwervingskosten kunnen worden genoemd. Het Tweede-Kamerlid dr. W. Drees jr. en dr. E. H. van der Beugel, secretaris van de door prins Bernhard in het leven geroepen Bil- derberg-groep, ontwikkelen de „blij- ven-steken-theorie". De heer Van der Beugel: „Steekpenningen kunnen via allerlei duistere kanalen ergens zijn blijven steken. Als dat achter haald kan worden zal de naam van de prins direct gezuiverd zijn." Teveel armslag WD-Eerste-Kamerlid Van Riel, die zijn vertrouwen uitspreekt in de ver klaring van de prins nimmer geld van Lockheed te hebben ontvangen, wijst desondanks op een element, dat eerder uit reformatorische dan uit liberale hoek mag worden ver wacht: „Koningen zijn ook mensen en staan net als anderen bloot aan de erfzonde. Net als wij allemaal, hoog, zeer hoog en laag." Mr. F. Wy- ers wijst er in Het Vrije Volk even eens op dat de „prins ook maar een mens" is. Hij vindt dat prins Bern hard, dankzij de nostalgische gevoe lens van de oudere generatie die hem nog als symbool van de vrijheid zien, teveel armslag heeft gekregen. In middels roept kolonel b.d. R. R. Twijssel in Soest „de zwijgende meerderheid" op „openlijk achter de prins te gaan staan". Deze actie en andere lopen dood, omdat (een opi nie-onderzoek zou interessant zijn) het Nederlandse volk zich in groot stilzwijgen hult. De door Aantjes ge vreesde polarisatie blijft beperkt tot een kleine kring. Inmiddels houden de binnenlandse, zowel als buitenlandse media zich intens met de zaak bezig. Opzien baart het feit dat het door de NOS gefilmde gesprek met de Amerikaan se journalist Jack Anderson, dat in opdracht van het NOS- televisiehoofd Carel Enkelaar niet wordt uitgezonden. In het interview zegt Anderson op de hoogte te zijn van geruchten, dat de prins geld nodig had voor „een vrouw in Pa rijs". Het bericht verschijnt op vrijdag 27 februari zelfs over vier kolom op de voorpagina van de in vroeger tijden zo eerbiedwaardige Londense Times. Twee PSP- Kamerleden stellen hierover vragen aan premier Den Uyl. Mr. G. B. J. Hiltermann begint op zondagmid dag 29 februari zowaar de toestand in eigen land te bespreken. Hij ver wijt de journalisten op jacht te zijn naar ammunitie tegen het vorsten huis en de vrije economie, waarin ook de privé-sfeer niet wordt ontzien. Intussen begeeft de commissie van drie zich naar Zwitserland voor een gesprek met de Zwitserse advocaat dr. Hubert Weibrod en Fred C. Meu- aer, vriend van de prins, die als tus senpersonen zouden hebben gefun geerd bij het doorgeven van het geld. De commissie, die zes weken meende nodig te hebben en dat later weer te kort vond voor het tijdrovende on derzoek, lijkt nu op weg te zijn naar resultaten. MORGEN: Belastende verklaringen Van onze weerkundige medewerker De natuur werkt op fantastische wij ze mee om het zicht op de komeet „West" optimaal te doen zijn. Neder land is overdekt door lucht met een zeer laag vochtgehalte. Tijdelijk werd het gistermiddag onder 40%, 's nachts onder 50%. De doorzichtig heid van de lucht is daardoor zeer groot. We hebben ongewoon lichte tot diep-blauwe zonsondergangen, sterren zijn tot laag boven de hori zon zichtbaar. Donderdagmorgen om 6 uur zag ik voor het eerst de staartster, laag aan de oostelijke ho rizon. Komeet West had een oplich tende, door stralingsdruk van de zon afgekeerde staart, zo op het oog een omhoog gelopen streepje, in werke lijkheid een staart van miljoenen kilometers lengte. Zo'n komeet be staat uit losse groepen vaste deel tjes, waaruit zich naarmate zij de zon naderen, ijle gassen vrijmaken, die dan oplichten. Kometen beschrijven elliptische banen om de zon. Daar door duurt het ook zo lang voor je ze weer ziet. Zo is de komeet van Halley ouderen herinneren hem zich misschien nog wel in 1910 waarge nomen. Daarvoor in 1835. Volgens de dienstregeling moet hij in 1985 weer opduiken. Uit oude kronieken, ook Chinese en Japanse, weet men dat de Halley-komeet 27 keer is versche nen, de eerste maal 87 jaar voor Christus. De omstandigheden voor waar nemen blijven uitermate gunstig. We zouden dan ook onze lezers willen aanraden eens een keer extra vroeg uit de veren te komen om dit unieke komeet verschijnsel zelf te zien. Ook tijdens het weekend houdt het droge en zonnige weer onverminderd aan nu hogedrukgebieden boven Skandi- navï en midden-Europa blaken van gezondheid. (1040 mbar). Het gehele systeem verplaatst zich langzaam iets in zuidoostelijke richting. Langs de oostzijde ervan is een koude noordelijke stromingin gevallen, die AMSTERDAM DE BILT DEELEN EELDE EINDHOVEN DEN HELDER R'DAM TWENTE VLISSINGEN ZD-LIMBURG ABERDEEN ATHENE BARCELONA BERLIJN BORDEAUX BRUSSEL FRANKFURT GENÓVE HELSINKI INNSBRUCK KOPENHAGEN LISSABON LOCARNO LONDEN LUXEMBURC MADRID MALAGA MALLORCA MUNCHEN NICE onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. niet ontv. licht bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt in Roemenië en Bulgarijë de tempe ratuur van 20 eerder in die week, tot onder nul heeft doen dalen. In Noordoost- Polen was het gistermid dag -6, in Warschau -1Bij ons zal het tijdens het weekend geleidelijk zachter worden. Tenslotte de winterneerslag: Siddeburen 192 mm, Ten Post 190, Arnhem 183, Scheveningen 181, San tpoort en Musselkanaal 172, Texel 176, Uithuizermeeden en Amersfoort 170, Andijk 163, Hoogeveèn 159, Nij megen 155, Bussum 148, Oud Beier land 144, Ede 142, Marken 135, Kam per eiland 133, Maastricht 120, Al- mkerk 113, Vlissingen 106, Fijnaart 105 en Swifterbant 102 mm. (Nor maal is 155-190 mm). Schiphol had de droogste februari met 10 mm, Herwijnen 16 mm neerslag. schraal HOOG WATER zaterdag 6 maart 1976 Vlissingen 4.52-17.13 Haringvlletslulzen 5.10-17.25 Rotterdam 6.52-19.21 Scheveningen 6.06-18.21 IJmulden 6.46- 19.01 Den Helder 10.18-22.34 Harllngen 0.37-13.01 Delfzijl 2.43-15.07 Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een algemene verga dering waarin alle docenten en stu denten een gelijke stem hebben, kan volgens staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) geen (sub-)faculteit be sturen. Hij heeft een aanvraag van de afdeling andragogie van de Uni versiteit van Amsterdam om hier mee te mogen experimenteren, afge wezen. In een brief schrijft dr. Klein dat voortzetting van het huidige experi ment onverantwoord is. Een algeme ne vergadering kan wel een advise rende, maar geen besturende be voegdheid hebben. De bestuurlijke macht in een faculteit komt toe aan het bestuur, waarvan de meerder heid der leden bestaat uit docenten in vaste dienst. MD verspilling tegen te gaan, dat er inderdaad sprake is van een te grote aanvoer van ongewenst dru kwerk. „Met uitzondering van en kele huis-aan-huis bladen wordt het vrijwel niet gelezen. Het ver dwijnt in de prullenbak", consta teert de vereniging. Vandaar de actie. Iedereen die zich aange sproken voelt kan meedoen door de sticker op te plakken, „maar dan moet U het wel laten weten, want het wordt U niet ongevraagd toegezonden.besluit Milieu defensie. De weerbestendige sticker is per postgiro te bestellen: minimaal drie voor f 1,25 op giro 102000 t.n.v. Vereniging Milieudefensie, Amsterdam. Bij afname van tien of meer exemplaren geldt een kor ting. De sticker garandeert na tuurlijk niet, dat er van de ene op de andere dag geen ongewenste „lectuur" meer in de bus valt. De mensen die het drukwerk ver spreiden, worden namelijk meest al per afgeleverd exemplaar be taald. Degenen, die toch nog on gevraagd (geadresseerd) druk werk krijgen kunnen via de plak ker „retour afzender" van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen alsnog hiertegen protes teren. Deze plakkers, minimaal 80 stuks voor drie gulden, zijn te betellen via giro 13500 van de gemeente Oiro Amsterdam t.g.v. B 15580 (J. Bouma). Wie voortaan geen ongewenst re clamedrukwerk meer in de brie venbus wil ontvangen kan dat kenbaar maken door het op de deur plakken van de hierbij afge drukte sticker. Deze is in omloop gebracht door de Vereniging Mi lieudefensie en Konsumenten Kontakt, in het kader van hun gezamenlijke strijd tegen de on nodige papierverspilling en de daarmee samenhangende overbe lasting van het milieu. Het minis terie van verkeer en waterstaat heeft berekend, dat er jaarlijks 206 miljoen kilo papier in de brie venbussen valt. Ongeveer 43 mil joen kilo daarvan is reclamedru kwerk, dat niet door de geadres seerden is opgevraagd. In het nieuwe nummer van Milieudefen sie spreekt de vereniging zich met opzet niet duidelijk uit over terec hte of niet terechte beïnvloeding van de lezer door gratis adverten tiebladen, folders, brochures en dergelijke. Wel wordt gezegd, dat „bedrijven, die beogen een massa le „ja, ja dat koop ik'reactie op te roepen, misbruik maken van het effect dat zogenaamde, doch niet te schatten noodzakelijkheden hebben op de argeloze en niet ter zake bekende lezer". Die lezer vindt, en dat blijkt uit vele reacties die Milieudefensie heeft gekregen op een eerder ge dane oproep om onnodige papier- Een rechtbank in Alabama buigt zich op het ogenblik over de vraag of Kenneth Kerwin (rechts) de zoon zou kunnen zijn van de overleden luchtvaartpionier Charles Lindbergh. Veertig jaar geleden werd Lind- bergh's33 zoon (links een archieffoto) ontvoerd en men is altijd van mening geweest dat het kind destijds werd vermoord. Medici hebben de haarlijnen van het kind en Kerwin vergeleken en zijn tot de conclusie gekomen, dat beide .lijnen een opvallend „bochtje" vertonen (boven het linkeroog). Aan de claim van Kerwin zouden, volgens diens advocaat, vier jaar onderzoek zijn voorafgegaan. ren een of andere schrikwekkende ervaring heeft gehad. Mocht hij geen bevredigende verklaring voor het gedrag vinden, dan zal de olifant waarschijnlijk moeten worden afgemaakt. Indonesische moslems treffen het niet als ze toestemming moeten vragen voor het nemen van een tweede vrouw. Zij moeten die na melijk zien te krijgen van hun eigen echtgenotes. Het komt dan ook niet vaak voor dat openlijke toestemming wordt gegeven. Toch weten enkele mannen op slinkse wijze het een en ander gedaan te krijgen. Volgens de bond van Indonesische vrouwen nemen de mannen vingerafdruk ken van hun vrouwen, terwijl die in diepe slaap zijn gehuld. De In donesische wet staat analfabeten toe vingerafdrukken op contrac ten en andere stukken te zetten in plaats van de gebruikelijke hand tekening. En het komt helaas nog maar al te vaak voor dat Indonesi sche vrouwen lezen noch schrijven kunnen De directeur van een dierentuin in het Italiaanse Brindisi gaat een psycho-analyse verrichten op een zestien jaar oude Indische olifant. Sinds haar aankomst in een circus heeft het dier twee oppassers gedood. Directeur Foti wil alle vorige op passers opsporen om erachter te komen of de olifant in de jeugdja- Een jongedame werd onlangs in het Engelse Woking op weg na^r haar werk aangevallen door een leeuw, die zich kennelijk aange trokken voelde tot de ietwat ex centrieke kleding van het meisje. Wat was namelijk het geval? Het meisje had zich gehuld in een jas, gemaakt van imitatie luipaardvel. Shane, 68 kilo zwaar, die samen met zijn baas een wandelingetje aan het maken was, wilde daar het zijne van weten. Hij onttrok zich aan het wakend oog van zijn baas en naderde zijn lijdend voorwerp met liefdevolle, edoch rasse schre den. Het meisje werd bij de tedere omarming van de leeuw niet ge wond en was ook niet zo onder de indruk. „Ik hou van dieren," zei ze, „en bovendien was hij niet gevaar lijk." Parlementsleden hebben al ge pleit voor nieuwe wetten, die het bezit van gevaarlijke dieren moe ten beperken. Er worden in Enge land steeds meer leeuwen aan par ticulieren verkocht, een gevolg van de geboortegolf in de dieren tuinen. „Dat zal het gepiep wel verhelpen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5