ommissaris denkt aan lobiele reserve voor ewaking van Schiphol 'Meer inbreng van ouders in de school' De eeiiijke taal van de natuur. Gasontploffing: drie ernstig gewonden en ruim miljoen schade Verpleger zou dood van 150 bejaarden op zijn geweten hebben NOS moet geen beroep op politie doen ,td-directeur ai.M ontkent "lekpenningen METZLER- Stiekeme drinker: Iemand die alleen Berenburg drinkt in z'n tweede huis. Jw klachten Ruim twintig mensen licht gewond anders- Uitvoering van werktijdenbesluit vergt 135 miljoen Kamervragen over pleegkinderen Bond signaleert positief punt in plan voor nieuwe basisschool: Engels móet op nieuwe basisschool Demonstratie van soldaten tegen voorstel defensie mag 5 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Mr. F. J. Kranenburg meeste geduld met de heren delin quenten aan de dag legde". Over de procureur-generaal in Am- laeen onzer verslaggevers ri lfRLEM De commissaris van de koningin in Noord-Holland, J. Kranenburg, vindt het storend dat bij gijzelingen de NOS als potentieel bedrei.objecten een beroep doen njwaking door de politie. Op een deze week gehouden studie- :itrentie in het politiestudiecentrum in Heelsum zei hij dat hij oj,uiterste best" doet de NOS en Schiphol „ook in crisis- ^jties selfsupporting te maken". ;5jer Kranenburg zei ons gisteren ij over deze kwestie al bespre- p heeft gevoerd met de burge- jer van Haarlemmermeer en de Sntepolitie van Hilversum. Hij aan een mobiele reserve die in nood kan worden ingezet, de politie, waarop volgens de /Xranenburg bij gijzelingen toch zwaarste beroep wordt gedaan, - 3iet om de bewaking van zulke %are objecten hoeft te bekom- ««-serve zou naar de mening van missaris eventueel uit leden i particulier bewakingskorps bestaan. Mn „deskundigen" al nP toespraak in Heelsum toonde ,er Kranenburg zich een tegen- v(er van het idee crisis- en beleids bij gijzelingen te bemannen odeskundigen" die zich speciaal tót onderhavige soort crisisbe- flng voorbereiden. „Het is veel zei hij, „dat de .normale func- 3 rissen zich ernstig voorbereiden at er bij een gijzeling van ze verwacht en zich tijdig met adviseurs vertrouwd maken. s trouwens een algemene erva- ^flat de machine het best draait ■ertrouwde figuren en vertrouw- immen." Rer Kranenburg, die eind vorig ■auw betrokken was bij de gijze- het Indonesisch consulaat in ■ferdam, gaf in Heelsum een in- van de gang van zaken in het Jscentrum, dat toen in het Am- amse hoofdbureau van politie Ingericht. Hij, zei dat er in het Östeam geen onderscheid te zien Mussen haviken en duiven, maar kïe Amsterdamse hoofdcommis- van politie „misschien het .1 een onzer verslaggevers IPHOL De oud-directeur van d>LM, ir. F. Besangon, heeft de nissie-Donner laten weten dat ereid is tot een gesprek. In een Irfen door de voorlichtingsdienst ode KLM verspreide verklaring, in hij dit laat weten, ontkent hij is dat hem door Lockheed een inonlijke betaling is gedaan, x-vice-president van Lockheed, Kotchian, heeft onlangs op de i kitting van de commissie- gezegd dat een KLM- retionaris 25.000 dollar aan steek- kiingen heeft ontvangen, nlie bekentenis circuleerde het raht dat met die functionaris stiirecteur Besangon werd be ril Wegens vakantie in het bui- relnd heeft de heer Besangon, die <31974 met pensioen ging, op dit niet gereageerd. Woens- glvond, bij zijn terugkeer in Ne- liet hij de KLM weten dat looit steekpenningen van Loc- etd heeft aangenomen en dat hij riter beschikking van de commis- lejonner wil houden. In zijn ver- rkig zegt de heer Besangon te in dat het gesprek met de com- ie „spoedig kan plaatsvinden". De drie ernstig gewonden werden met brandwonden tot in de derde graad opgenomen in het Zuidzieken huis in Rotterdam en het Holyieken- huis in laardingen; ruim twintig lich ter gewonden werden getroffen door rondvliegende glasscherven. Die scherven waren voor het merendeel afkomstig van de ramen van enige flatgebouwen in de naaste omgeving, die het bij de explosie begaven. Een aantal van de minder ernstig gewon den moest worden behandeld in het Holyziekenhis, anderen ionden ter plaatse worden geholpen. De Vlaardingse politie deelde gister middag xe dat een breuk in het flexi bele koppelstuk tussen de binnen- en buitengaslieding bij een van de wo ningen de oorzaak van de expllsie was. Bij de aanleg van de gasleidin gen heeft men er rekening mee moe ten houden dat de bodem op deze plaats nog niet stabiel is. Met het oog op bodembewegingen is toen tussen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) rilieders oogmerk list brieven met klachten (en Iggesties), met name ook over bezorging, worden met grote indacht doorgenomen en be- indeld. U kunt deze richten ouw ifdeling Inspectie jDstbus 859 'Tmsl „over de vraag of onze rechtsorde zich eerder zou herstellen van een korte verstoring met een geweldda dig einde dan van een langere versto ring met een vreedzame afloop. Het team koos voor de tweede oplossing. Afgaande op het verslag van de heer Kranenburg, moet de procureur- generaal een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de sfeer in het beleidscentrum. „Hij heeft," aldus de commissaris van de koningin, „con sequent geweigerd enige Molukse ei gennaam te onthouden en moest dus onze tegenspeler op andere wijze schilderen. Dat deed hij duidelijk en daardoor kregen zijn uiteenzettingen iets kleurrijks, wat de animo er wel inhield." Geen hoge dunk Volgens de heer Kranenburg was er een goede samenwerking tussen het crisiscentrum in Den Haag en het beleidscentrum in Amsterdam. Wel merkte hij op dat het crisiscentrum „geen hoge dunk" had van de interne organisatie bij het beleidscentrum, en dat er op ondergeschikte punten spanningen waren. Zo wilde het Haagse centrum het beleidscentrum een bepaald militair gebruik van een pand in de Valeriusstraat voorschrij ven. „Wij achtten dat," aldus de heer CK 74 45 cent. sterdam, mr J. F. Hartsuiker, die als Kranenburg, „binnen onze verant- voorzitter van het beleidsteam op- woordelijkheid te liggen. Wij hebben trad, merkte de heer Kranenburg op op sportieve wijze ons gelijk ge- dat hij een discussie op gang bracht kregen." Van een verslaggever VLAARDINGEN Drie mensen werden ernstig en meer dan twintig lichter gewond door een hevige gasontploffing, die gister nacht een felle brand in drie woningen veroorzaakte. De schade werd gisteren geraamd op ruim een miljoen gulden. Een goede sigaar spreekt de eerlijke taal van de natuur. En liefhebbers verstaan die taal. Ze zien liever een gaaf en zuiver dekblad dan een laagje opsmuk, want juist dat dekblad vertelt een verhaal: een Java zegt iets over mildheid, een Sumatra toont z'n aromatisch karakter, een Mata Fina Brazil laat z'n rijpheid zien. En ook hebben ze duizendmaal liever een echt natuur-omblad. Want dat omblad zie je weliswaar niet, maar is toch erg belangrijk om smaak en geur over de hele sigaar te verdelen. En natuurlijk hebben ze voorkeur CK 126 53 cent. voor een rijk geselekteerde, goed gesneden binnengoed-melange. Ze willen een sigaar die volgens natuurlijke processen gerijpt en gedroogd is. Dat is eerlijke taal. En die verstaan ze. Cigarros Autenticos van La Paz. Levende natuurprodukten. Zo horen sigaren te zijn. Niet Cigarros Autenticos. de aanvoerlieding buiten en het gas net binnenshuis een flexibl koppel stuk geplaatst. Dit koppelstuk is ge scheurd. Hoe dit mogelijk is, zal, al dus de Vlaardingse politie, verder worden onderzocht. Kritiek Gisteravond werd de toestand van de zwaargewonden kritiek genoemd. De behandelende artsen kunnen pas over enige dagen zeggen welke ge volgen de verwondingen zullen heb ben voor hun patiënten. Ruim twee honderd woningen in de omgeving van de drie vernielde huizen blijken schade opgelopen te hebben. Met man en macht werd er gisteren ge werkt om de woningen, waarvan de ruiten gesneuveld zijn weer wind- en regendicht te maken. De schade aan drie flatgebouwen die eigendom van de gemeente zijn, werd gisteren geschat op zeven ton. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Als het werktij denbesluit, dat het uit 1957 da terende verplegingsbesluit moet vervangen, ongewijzigd wordt ingevoerd voor alle in richtingen en ziekenhuizen be tekent dat voor het eerste jaar een loonkostenstijging van minstens 135> miljoen gulden. Dit is een van de conclusies van de werkgroep Werktijdenbesluit van de Nationale Ziekenhuisraad. De werk groep heeft een enquête onder de NZR-leden gehouden om na te gaan welke problemen zich voordoen bij de invoering van het nieuwe werktij denbesluit. Aanvankelijk zou het be sluit al in juli 1975 van kracht wor den, maar toen bleek dat veel zieken- inrichtingen in moeilijkheden zou den komen, is de invoering opge schort. De werkgroep heeft vastgesteld dat de huidige arbeidsmarkt niet kan voorzien in de behoefte aan extra personeel dat ten gevolge van het werktijdenbesluit moet worden aan getrokken. Er is nu alleen tekort aan personeel en bovendien zullen zich, onder meer door de invoering van verplichte rusttijden veel organisa torische problemen voordoen. Ten slotte vreest de werkgroep dat de invoering van de extra rusttijden voor jongeren onder de achttien jaar er toe zal leiden dat alleen 18-jarigen en ouderen zullen worden aangeno men. Dat zou dan weer jeugdwerk loosheid aanwakkeren. Momenteel bekijkt ook een interdepartementale werkgroep op welke punten het wer ktijdenbesluit wat kan worden bijge schaafd. DEN HAAG—Het Tweede-Kamerlid mevrouw Cornelissen (KVP), heeft staatssecretaris Zeevalking (justitie) gevraagd, wat hij vindt van het jaar verslag van de centrale voor pleegge zinnen. In dat jaarverslag wordt ge steld dat ook anderen dan getrouw de paren, bijvoorbeeld samenwonen den, in aanmerking kunnnen komen voor de plaatsing van een pleegkind. De centrale voor pleeggezinnen heeft tot deze maatregel moeten be sluiten, omdat er een groot tekort is aan pleeggezinnen. Mevrouw Corne lissen vraagt de bewindsman, hoe veel pleegkinderen er al geplaatst zijn in een van de „alternatieve sa menlevingsvormen." Zij acht het niet juist dat pleegkinderen, bij wie in het algemeen sprake is van moei lijke opvoedbaarheid, in andere dan normale gezinnen worden geplaatst. Zij moeten volgens haar in de meest optimale gezinssituatie verblijven. Het Kamerlid vraagt van de staats secretaris een onderzoek naar de oorizaken van het grote tekort aan pleeggezinnen om aan de hand daar van te kunnen bekijken wat hier aan te doen is. Van onze correspondent MAASTRICHT—De 40-jarige verpleger Frans H. uit Kerkrade, die ervan wordt beschuldigd in de Lückerheidekliniek in zijn woonplaats verscheidene bejaarden om het leven te hebben gebracht, zou de dood van minstens 150 patiënten van de kliniek op zijn geweten hebben. Hij zou deze patiënten in de periode van begin 1971 tot augustus 1975 dodelijke injecties hebben gegeven. Deze beschuldiging is afkomstig van een groep deskundigen die betrok ken is bij een onderzoek dat onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar Ariëns wordt ingesteld naar het ver band tussen de sterfgevallen en de injecties. Frans H. zal op uiterlijk 26 april op nieuw terecht staan voor de recht bank in Maastricht, nadat bij de ba- handeling van zijn zaak vorige maand was besloten tot uitstel in verband met het tijdrovende onder zoek. Uit een tussenrapport, dat toen ter sprake kwam, bleek dat in drie gevallen het verband tussen de dood en de injecties wetenschappelijk was vastgesteld. Frans H., die in augustus vorig jaar werd gearresteerd en die heeft be kend zestien patiënten te hebben ge dood, heeft verklaard dat hij het lij- Van onze onderwij sred actie DEN HAAG In een nieuwe wet op het basisonderwijs wil minister Van Kemenade de inbreng van ouders in de school versterken. De protestants- christelijke onderwijsvakorganisatie (PCO) vindt dat een positief punt in het concept van een voorontwerp van wet dat nu circuleert. Uit het commentaar van de heer D. G. Bijl, algemeen secretaris van de PCO, blijkt dat de bond in grote lijnen met het nu bekend ontwerp instemt. is mijn laatste oppas ge- iest. Nu komt ze nooit meer Dig." De reactie van de heer Bijl is voorlopig, omdat het bestuur de eigen achterban nog wil raadplegen en omdat de tekst van het ontwerp nog niet defi nitief is. In het PCO-blad van gisteren is de tekst van het concept-ontwerp afgedrukt, omdat andere bladen de ver trouwelijke rondgezonden tekst al eerder openbaar ge maakt hadden. De motieven van de minister om van de oude methode af te stappen zijn: de beperkte fi- nanciële middelen, de schaar se, dure grond en (het belang rijkste motief) het feit dat het in het verleden nogal eens is voorgekomen dat een school een klein aantal jaren na de oprichting alweer moest slui ten, wegens het gebrek aan leerlingen. Dit laatste kan worden voorkomen door een grondig wetenschappelijk on derzoek over de toekomstver wachtingen in het betrokken gebied. „Vooral met het laatste argu ment kunnen wij instemmen. De vraag is alleen of Gedepu teerde Staten wel het aange wezen orgaan vormen om het scholenplan te laten samen stellen. Bij een bepaalde poli tieke samenstelling kan na melijk de vraag ontstaan of bepaalde minderheden nog wel de kans zullen krijgen een School op te richten", aldus Bijl. Schoolcommissie Over de samenstelling van de „schoolcommissie" zegt het ontwerp, dat de meerderheid uit ouders moet bestaan. De commissie krijgt adviserende bevoegdheden. Het schoolbe stuur is verplicht het' advies op te volgen als het gaat om de vraag of ouders in de gele genheid gesteld moeten wor den ingeschakeld te worden bij het onderwijs. De heer Bijl zegt hierover: „Ik bewonder de moed van Van Kemenade om dit opnieuw aan de orde te stellen. Vorig jaar heeft hij het niet van de Kamer gedaan kunnen krij gen om de oudercommissies dwingend voor te schrijven. Ik deel de mening van de mi nister dat je geen goede in spraak kunt krijgen, als je dat niet wettelijk vastlegt. Ons hoofdbestuur heeft hierover onlangs ook al een positieve uitspraak gedaan". Democratisering Het grote bezwaar van de Al gemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) tegen dit voorontwerp is, dat er te weinig terecht komt van de mocratisering binnen de school. Het hoofd (directeur) blijft formeel de verantwoor delijke man, terwijl de leer krachten op het gebied van het beleid weinig te vertellen hebben. De heer Bijl ziet dat bezwaar niet zo. „De uiteindelijke ver antwoordelijkheid ligt toch bij het bestuur van de school. Dit kan delen van die be voegdheid overdragen aan het voltallige personeel. Ik geef overigens toe dat er nog al wat schoolbesturen zijn met een verkeerde samenstel ling. Daarin zitten dan voor namelijk mensen die daar al twintig jaar lang inzitten en al lang geen kinderen meer op school hebben. Wij zouden het liefst zien dat een school bestuur was samengesteld voor een derde uit personeel, een derde uit ouders van schoolgaande kinderen en een derde uit de gemeen schap die de school wenst (bijvoorbeeld leden van een kerk ter plaatse, red.). Wij ko men aan het eind van dit jaar overigens met een democrati- seringsnota, waarin deze pro blematiek uitgebreid aan de orde komt". den van de stervende, veelal demente bejaarden had willen verlichten. Na zijn aanhouding bekende hij ook sie raden en goederen van overleden pa tiënten gestolen te hebben. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank, mr. J. Booster, legde vorige week bij de behandeling van een zaak tegen de moeder van Frans H. verband met de.zaak tegen haar zoon. De 67-jarige Marie H. stond terecht op beschuldiging van poging tot moord op haar (tweede) echtgenoot Ger M. Frans H. en zijn stiefvader leefden in een gespannen verhouding, omdat de stiefvader Frans H. ervan beschuldigde geld en kleren te hebben gestolen uit de Lüc kerheidekliniek, waar de eerste vrouw van Ger M. tot haar dood in 1972 werd verpleegd. M. wordt nog steeds verpleegd we gens blindheid en verlammingsver schijnselen. Die zouden hun oorzaak vinden in met gif bestrooide beschui ten die de moeder van Frans H. haar man zou hebben voorgezet in een poging hem voorgoed het zwijgen op te leggen. De zaak tegen Maria H. is vorige week terugverwezen naar de rechter-commissaris voor nader on- derzoek. UTRECHT Naar schatting 150 sol daten uit de Oranjekazerne bij Schaarsbergen hebben gisteren in de lunchpauze gedemonstreerd tegen de compensatievoorstellen voor overmatige werktijd van het minis terie, zo heeft een woordvoerder van de VVDM (Vereniging van dienst plichtige militairen) meegedeeld. De militairen vinden dat in de voor stellen te weinig vrije tijd wordt ge geven als compensatie, en vergoe ding van lang werken in geld wijzen ze af. In de plaats daarvan willen ze compensatie in vrije tijd. De demonstratie, die buiten het ka zerneterrein werd gehouden, is geor ganiseerd door de plaatselijke afde ling van de WDM. die 800 handteke ningen onder de soldaten verzamel de tegen de voorstellen van defensie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3