Kritiek voor Rudi Glöckner Systeem van de weelde achterhaald" - ianne de Leeuw nieuw achter HoeveePteer"en nicotine zit er in üvv merk? Britse bladen hebben geen goed woord voor Oostduitse scheidsrechter over rs. Cock Hoekwater pleit voor nieuwe koers bij Feyenoord verplichte figuren in Gothenburg Sigaretten. Roken. "Teer" en nicotine. Dat zijn op het ogenblik weer hoogst aktuele zaken. Welnu, Kelly heeft een zeer laag "teer"- en nicotinegehalte ("teer" 11 mg, nicotine 0,6 mg). Vergelijk dat eens met uw eigen merk. Misschien dat u dan toch eens 'n pakje Kelly gaat proberen. Maakt u meteen kennis met de zachtste sigaret van Nederland, af Kelly. De zachtste van allemaal. Ons Eibernest tegen Deto in microfinale Schorsingen Amstelveen verliest ook van RZ Theo Smit sprint naar derde zege lAG 5 MAART 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 11/RH 15 ONDEN In de Engelse ochtend- laden komt scheidsrechter Rudi llöckner niet over als de „Gross- ickner". Integendeel, de Oost- iitse scheidsrechter wordt aange- illen over zijn leiding van woens- gavond in de wedstrijd tussen FC fen Haag en West Ham United. Miller schrijft in de Daily or: „West Ham weigerde zich tor een serie verbazingwekkende slissingen van scheidsrechter Ru- Glöckner naar de rand van de •getelheid te laten drukken. Drie de vier doelpunten die Den aag in de eerste helft van deze erbazingwekkende wedstrijd aakte waren tenminste een dis- issie waard". mder de kop: „Scheidsrechter ver- aast Hammers" schrijft Stevé Cur- f in de Daily Express: „Het bizarre totreden van Rudi Glöckner liet fest Ham United geschokt achter let een negatief saldo van twee oelpunten. Het is buiten twijfel at er vraagtekens geplaatst moe- jn worden bij drie van de vier fcagse doelpunten waarvan de elft uit strafschoppen ontston den". Curry voegt er aan toe: „Wat West Ham bereikte dankzij zijn ge weldig karakter in de tweede helft moet voldoende zijn om in de twee de wedstrijd in Upton Park de ba lans naar de andere kant te brengen". In de Daily Mail citeert Brian Sco- vell de oud-scheidsrechter Leo Horn: „Dit was ongelooflijk. Als Glöckner een van de beste scheids rechters in de wereld is dan vraag ik mij in ernst af hoe de slechten dan wel moeten fluiten". Hajduk Split BELGRADO De Joegoslavische pers prees gisteren Hadjuk Split voor zijn 2O-overwinning op PSV. De Joegoslavische kranten vroegen zich echter ook af of de woensdag avond in Split behaalde voorsprong voor Hadjuk voldoende zal zijn om in de volgende ronde van het Euro- pa-Cup-toernooi te belanden. Het in Belgrado verschijnende dag blad Politika zette boven het ver haal over de wedstrijd „Zou het genoeg of te weinig zijn?" Ook ci teerde het blad Tomislav Ivic, de Joegoslavische coach, die zei: „Het is moeilijk te zeggen of deze 2—0 genoeg zal zijn voor de returnwed strijd." Het eveneens in Belgrado verschij nende dagblad Borba bracht de kop: „Niet genoeg voor vreugde, maar ook niet te weinig voor angst." In het verhaal werd benadrukt, dat het uitermate onzeker is wie de ein doverwinning zal behalen, totdat op 17 maart de wedstrijd in Eindho ven is gespeeld. Het Joegoslavische dagblad Vecer- nje Novosti schreef: „Misschien zal het genoeg zijn." Het blad citeerde voorts de Joegoslavische bonds coach Ante Mladinic die zei: „Door de toestand van het veld kon geen van beide ploegen laten zien wat zij waard is. Hadjuk zal het in de retur nwedstrijd erg moeilijk krijgen." Cijfertjes AMSTERDAM De wedstrijd WestrDuitsland—Malta in groep acht betekende het einde van de voorrronden van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen. Het was tevens de grootste triomf van deze voorron den (80) uit de 96 gespeelde weds trijden. West-Duitsland is met Spanje en Roemenië het enige land dat ongeslagen is gebleven. Zonder punten bleven Cyprus en Luxem burg en in één geval voor Neder land en tegen Polen was het doelsaldo beslissend om de kwar tfinales te bereiken. Topscorer in de voorronde is de Ier Don Givens geworden die in zes wedstrijden acht van de 11 Ierse treffers op zijn naam bracht. Hij wordt gevolgd door de Engelsman MacDonald en de Hongaar Nyilasi (elk zes), de Oostenrijker Krankl (5) en de Duitser Heynckes, de Tsjech Nehoda, de Welshman Griffiths, de Roemenen Crisan en Georgescu en de Nederlander Johan Cruijff, die allen viermaal scoorden. De eindstanden van de voorrondes zien er als volgt uit: GROEP 1: 1. Tsjechoslowakije 9 punten (15—5), 2. Engeland 8 (113), 3. Portugal 7 (57), 4. Cyp rus 0 (0—16). GROEP 2: 1 Wales 10 (14-4), 2. Hongarije 7 (15—8), 3. Oostenrijk 7 (11—7), 4. Luxemburg 0 (7—28). GROEP 3: 1. Joegoslavië 10 (12—4), 2. Noord-Ierland 6 (8—5), 3.Zweden 6 (89), 4. Noorwegen 2 (515). GROEP 4: 1. Spanje 9 (10—6), 2. Roemenië 7 (11—6), 3. Schotland 7 (8—6), 4. Denemarken 1 (314). GROEP 5: 1. Nederland 8 (14—8). 2. Polen 8 (9—5), 3. Italië 7 (3—3), 4. Finland 1 (3—13). GROEP 6: 1. Sowjet-Unie 8 (14—8). 2. Ierland 7 (11—5), 3. Turkije 6 (5—10), 4. Zwitserland 3 (5—10). GROEP 7: 1 België 8 (6—3), 2. Oost- Duitsland 7 (87). 3. Frankrijk 5 (7—6). 4. IJsland 4 (3—8). GROEP 8: 1. West-Duitsland 9 (14—4). 2. Griekenland 7 (12—9), 3. Bulgarije 6 (12-7), 4. Malta 2 (2—20). De indeling voor de kwartfinales is: Spanje—WestrDuitsland, Wales- Joegoslavië, Nederland—België, Tsjechoslowakije—Sowjet-Unie. De eerste wedstrijden worden gespeeld op 24 en 25 april, de returns vinden plaats op 22 en 23 mei. Voorbarig ZURICH De FIFA heeft in Zü- rich bekendgemaakt dat Brazilië heeft aangeboden het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1994 te organiseren. Algemeen sec retaris Helmut Köser had al eerder verklaard dat de FIFA een beslis sing over de organisatie van het WK voetbal 1994 in dit stadium nog te voorbarig vindt. Tournee PARAMARIBO De Surinaamse voetbalkampioen Robin Hood zal in juli en augustus een tournee door Nederland maken. De ploeg komt waarschijnlijk op 15 juli naar Ne derland voor een verblijf van onge veer een maand. Het ligt in de be doeling wedstrijden te spelen tegen Ajax, Feyenoord, Haarlem, NEC en FC Den Haag. Daarnaast zal Robin Hood vermoedelijk tegen Borussia Dortmund spelen. Mocht deze laat ste wedstrijd niet doorgaan, dan zal in België een tegenstander worden gezocht. - w Richard Matthijsse ERDAM In de loop van vandaag zal Antoni Brzezanczyk, de ontslagen trainer van fenoord, een aantal achtergronden belichten van de gebeurtenissen, die maandagavond de balwereld in rep en roer brachten. De Pool zal dat zonder twijfel op de hem typische wijze doen. at verlegen en ingetogen. Het zal hem moeite kosten de handelwijze van manager Guus Brox Gerard Kerkum die verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor het ontslag in scherpe ordingen te veroordelen, hoezeer Brzezanczyk ook geschokt was door de mededeling dat hij fangewenst persoon werd beschouwd in het stadion. lijk, de clubleiding van Feyen- heeft er zich de afgelopen dagen Idelijk op beroepen dat het ter schadeloos heeft gesteld zelfs nog een douceurtje heeft jd wanneer Feyenoord kam- mocht worden. Maar geld heeft bij de Pool niet kunnen ver ten. Bovendien toucheerde Antoni bij de 'stadion-equipe laris, dat voor een trainer van topclub (in verval) schandalig was. Volgens insiders verdiende ;anczyk nog geen halve ton per Maar daar zal hij geen woord zeggen, zoals hij ook nooit pu- elijk kritiek heeft uitgeoefend e spelers, die hem als een bak- hebben laten vallen. De gsters" van Feyenoord zijn ken- k alleen te inspireren door een gster"-trainer. En dat nu was de Jige Antoni Brzezanczyk aller- ■vormingen hoogst opmerkelijk feit in het ;s, dat tot de desavouering van oolse trainer heeft geleid, is dat denraad van Feyenoord via de citeitsmedia heeft moeten ver nemen dat Brzezanczyk was ontsla gen. De ledenraad bij de Rotterdam se club is de laatste jaren een niet te onderschatten instituut, dat in vrij korte tijd een aantal hervormingen op bestuursgebied heeft doorge voerd, dat er uiteindelijk toe moet leiden dat het grootste vermakelijk- heidsbedrijf van Rotterdam op mo derne wijze wordt geleid. Daarom ook werd begin februari tijdens een buitengewone ledenvergadering de beleidsgroep betaald voetbal opgehe ven en het aantal bestuursleden van zeven teruggebracht tot vijf. Feye noord zoekt nu een algemeen directeur, die met grote volmachten zal worden bekleed, maar het vinden van zo'n duizendpoot zal nog wel geruime tijd in beslag nemen. Drs Cock Hoekwater, in het dagelijks leven organisatiedeskundige, heeft zich als lid van de ledenraad sterk beziggehouden met de nieuwe struc tuur van zijn club die door de leden uiteindelijk is geaccepteerd. Hoek water die er wat moeite mee heeft om namens de ledenraad zijn visie over de jongste onverkwikkelijke gang van zaken te geven, toont zich na lang aandringen toch bereid, maar dan zuiver persoonlijk, te reageren. [ENBURG (SID). Na drie verplichte figuren van het itrijden voor dames in Gothenburg staat de Nederlandse (verdedigster Dianne de Leeuw op de derde plaats achter de ïduitse Isabel de Navarre (eerste) en de Olympische kampioe- lorothy Hamill uit de Verenigde Staten iee is de situatie haast identiek ie van de Olympische Spelen in bruck. Er is alleen verschil in de entotalen en de plaatscijfers. In bruck won Hamill goud, De w zilver en eindigde Navarre op jfde plaats. Het Westduitse 19- meisje bewees in Gothenburg grote klasse op de verplichte i, maar zij komt meer dan :hijnlijk weer niet in aanmer- voor een plaatsje op het erepodi- als ook de korte en de vrije kuer afgewerkt. ressanter is dan ook het piepklei- erschil in het klassement tussen Olympische titelhoudster Doro- Hamill en de op wraak beluste edigster van de wereldtitel, Di- t de Leeuw. Dat verschil be- gt slechts 0,12 punt en in het tscijfer is het verschil een half: 21 hl 21,5. Hoekwateri „Formeel gezien had het bestuur van Feyenoord het volste recht om Brzezanczyk te ontslaan, maar het heeft me wel verbaasd dat Leo van Zandvliet (de voorzitter van Feyenoord, red.) maandag toen ik hem even sprak, met geen woord over deze zaak heeft gerept. Ik geloof niet dat de problemen nu zijn opgelost. Ik vind dit een schijnoplossing. „Het probleem blijft levensgroot bestaan. De fout zit niet bij de trainer, maar bij de spelers. Het gebrek aan moti vatie bij de spelers hef je hier niet mee op." Drs Hoekwater heeft de indruk dat het vertrek van Brezanczyk ook een aantal bestuursleden heeft verrast. Zijn veronderstelling is dat het be stuur van Feyenoord ervan is uitge gaan dat Breezanczyk bereid zou zijn zijn verantwoordelijkheid met assis tent-trainer Ad Zonderland te delen. „De Polen staan bekend als een ge zagsgetrouw volkje. Ik neem aan dat men gedacht heeft: dit pikt die Brze zanczyk wel." In de ogen van drs Hoekwater heeft de inmiddels ter ziele gegane be leidsgroep betaald voetbal de fout gemaakt een trainer uit het Oost blok aan te trekken. Een man die het in onze cultuur en in onze maat schappij. die al zoveel verwende ve detten heeft voortgebracht, wel moeilijk moest krijgen. „Ik wil me niet uitlaten over de taktische en technische kwaliteiten van Brzezan czyk, maar de beleidsgroep had zich af moeten vragen of een dergelijke man wel past in ons cultuurpa troon." Weelde Cock Hoekwater heeft geen goed woord over voor de profs die Feyen oord in dienst heeft. Al evenmin kan hij zich positief uitlaten over het beleid, zoals dat tot op heden is gevoerd. „Het beleid van Feyenoord is in het verleden altijd gericht ge weest op het dekken van gaten. Als Drs. Cock Hoekwater er een rechtsbuiten werd verkocht of vertrok dan werd er een nieuwe rech terspits van buiten aangetrokken. Maar nooit kwam er aanvoer uit ei gen kweek. Het is natuurlijk wel aardig dat Feyenoord door dit beleid andere ploegen, zoals bijvoorbeeld Sparta, in leven houdt, maar het lijkt natuurlijk nergens op. „Vroeger kon Feyenoord het zich bovendien min of meer veroorloven zo te hande len. Ik noem het systeem van de weelde, dat in het verleden werd gehanteerd. Maar met het teruglo pen van de toeschouwers kun je je dat niet meer veroorloven. Het is toch volslagen irreël dat er voor een speler (Nico Jansen, red.) een mil joen moet worden betaald. Dat is geen kritiek alleen op de beleids groep betaald voetbal, maar ook op het waanzinnige transfersysteem. Ik begrijp ook goed dat de spelers als ze van club veranderen begeleiding en advies nodig hebben. Maar de mach tspositie van de speler wordt door een figuur als Cor Coster uitgebuit, waardoor de verenigingen er financi eel aan kapot gaan." Hoekwater zegt de spelers best een vorstelijk salaris te gunnen, maar dan zullen zij tot het besef gebracht moeten worden dat zij spektakel hebben te bieden. In dit verband pleit hij voor een salaris dat gekop peld is aan het aantal bezoekers. „Ik besef dat er een heleboel haken en ogen aan een dergelijk systeem zit ten, maar de gedachte is de moeite waard. Ik vind ook dat de clubs de spelers na hun voetbalcarrière een baan moet kunnen bieden. Daarom zou het goed zijn dat een club goede banden heeft met organisaties en bedrijven, waar een speler voor de rest van zijn loopbaan onder dak is. Ik betreur het dat dit terrein nog nooit kritisch is onderzocht. Philips kan de voetballers van PSV wel iets bieden, maar hoe zit het met de rest van de clubs in Nederland?" Afstoten Hoe kijkt hij aan de vooravond van het duel met FC Twente op dit mo ment tegen Feyenoord aan? Hoek water: „Er is potentieel genoeg om kampioen te worden en als we dat worden, wordt alles weer verdoezeld. Ik blijf erbij dat Feyenoord moet verjongen. Dat brengt risico's met zich mee. Feyenoord moet enkele oudere spelers afstoten. Dat zal de sfeer in het elftal ten goede komen." Cock Hoekwater is van oordeel dat de algemeen directeur waarnaar Feyenoord op zoek is geen voetbal- deskundige bij uitstek behoeft te zijn. Hij moet wel affiniteit hebben met de problemen die zich voordoen. Het moet iemand zijn die zich steeds voor ogen houdt dat Feyenoord pas sieve recreatie biedt voor een hele boel mensen. Dat moet zo goed mo gelijk worden verkocht. Naast zo'n man zou een manager kunnen func tioneren, die de voetbalwereld van A tot Z kent." (ADVERTENTIE) verplichte figuren Is de stand: 1. Isabel de re (WDll plaatscijfer 11,5, puntentotaal 46.56: TOhy Hamil (VS) 21 45.52; 3. Dianne de Leeuw 21.5 45.40; 4. Christine Errath (ODD 39.5 - 5. Anett Poetsch (ODli 41.5—43.00; 6. Linda ine (VS) 63—40.12. de achtste achtereenvolgende en voor de vierde achtereenvol- ie keer samen met Alexander sev heeft de 26 jarige Irina Rod- ihet wereldkampioenschap paar- en veroverd. Het Moskouse echt- wachtte bij het evenement, dat ïothenburg voor 8000 toeschou- werd opgevoerd, echter vergeefs le droomnotering van zes. De niet d harmonische voorstelling rdeerde de jury „slechts" met alfmaal 5.9. ttiag: 1 Irina RodnJna Alexander Zaitscv plaa tscijfer 9 puntentotaal 148 94. 2 Romy «Rolf osterrclch (O Dl) 23 136.88: 3 Irina Alexander Vlasov (Rusl 28 136 36. 4 r'j OrossUwe Kagelmann (O Dldi 30 135 71. Babilonia Randy Gardner (VS) 48 132.16; 6. Ook in menthol. Van onze korfbalmedewerker ROTTERDAM Ons Eibernest en Deto zullen volgende week zaterdag in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' uitmaken, wie zich met de Nederlandse titel microkorfbal mag kronen. Beide ploegen plaatsten zich gisteravond in hetzelfde Rotterdam- se sportpaleis voor deze finale door de beslissingswedstrijden tegen resp. Deetos (8-7) en HKV (11-10) te winnen. De beslissingswedstrijden, noodza kelijk omdat zowel in de hoofdklasse A als B er in de gewone competitie geen kampioen naar voren was geko men. kenden bijzonder veel span ning. Vooral bij Ons Eibernest - Dee tos, waar de Hagenaars halverwege nog tegen een 3-5 achterstand aan keken. Na de wisseling werd Ruud Emmerik echter de grote man bij de Eibers. Hij scoorde toen vier van de vijf Haagse treffers. De beslissing viel tien seconden voor het einde. Ron Regeer benutte toen een straf- worp. Voor Ons Eibernest scoorde Emmerik vier keer. Regeer twee keer en Maaike van Duivenvoorde even eens vier keer. Voor het Dordtse Dee tos kwamen de treffers op naam van Bram van Geffen, Aart Valk (2), John Boogerts (2) en Ans van Geffen. Het Eindhovense Deto heeft het te gen HKV bijzonder moeilijk gehad. Weliswaar werd een 3-0 en 5-2 voor sprong genomen, maar de Hage naars kwamen sterk terug. Via een 6-6 ruststand klom de score om en om op. waarbij Deto tenslotte juist met 11-10 aan het langste eind trok. Henk Snel was bij Deto topscorer met 4 doelpunten. George Mesman deed datzelfde voor HKV. Er waren in Rotterdam 2900 toe schouwers. De finale op zaterdag 13 maart is reeds uitverkocht (7000 toe schouwers). DEN HAAG (ANP)—Jan Everse (Feyenoord), Gerrie de Jonge (De Graafschap) en Kristen Nygaard (AZ'76) zijn door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor een wedstrijd. De straften, die Ingaan op 5 maart, zijn: Feyenoord: J Everse: 1 wedstrijd geschorst - 200 gulden boete De Oraafschap: O de Jonge: I wedstrijd 200., AZ'67 K Nygaard 1 wedstrijd 1 voorwaardelijk - 2008W P Klepke: 2 wedstrijden - lopende voorwaardelijke schorsing in stand gehouden PEC Zwolle R IJzerman 1 wedstrijd - I voorwaardelijk 125 UW N Duljkers voorwaardelijke schor sing van 1 wedstrijd omgezet In onvoorwaardelijk.: Heracles: P Amweg voorwaardelijke schorsing van 1 wedstrijd omgezet In onvoorwaardelijk. De waarschuwingen van Nico Jansen (Feyenoord) en Dick Nannlnga (Roda JC) werden omgezet Ineen boeking. ROTTERDAM. Voor de tweede keer binnen een week heeft koploper Amstelveen in de basketbalcompeti tie een nederlaag te slikken gekre gen. Na zaterdag met aanzienlijk ver schil door het Delftse Punch in eigen huis te zijn verslagen, was het nu RZ dat in Rotterdam met 8079 aan het langste eind trok. Morningstar was bij RZ met 24 pun ten topscorer; Wells was dat met 25 punten bij Amstelveen. Door de tweede achtereenvolgende nederlaag is de voorsprong van Am stelveen op het Haarlemse Flamin go's geslonken tot vier punten. Er volgt tussen beide ploegen nog een treffen in Haarlem. Flamingo's plaatste zich overigens gemakkelijk voor de eindstrijd van het toernooi om de Nederlandse be ker. Na de eerste wedstrijd reeds met 33 punten verschil te hebben gewon^ nen, werd BS Twente ook in het duel in Enschede duidelijk verslagen: 84—99. Flamingo's komt nu in de finale (mogelijk in Leiden) uit tegen- Punch. ALDAYA Voor de derde achter eenvolgende dag heeft Theo Smit een etappe in de Ronde van de Levant gewonnen. Evenals dinsdag en woen sdag won de Nederlander gisteren in de vierde etappe de eindsprint van het nagenoeg complete peloton. In die sprint was de tweede plaats voor de Spanjaard Perurena. De Portu gees Joaquim Agostinho behield de leiding in het algemeen klassement. BILJARTEN - Na de vierde ronde van de strijd om het Europees kampioenschap driebanden In Valencia la de Nederlander Herman Popeyua nog altijd ongeslagen. HIJ boekte lot nog toe overwinningen op Dufetelle (Frai. Blomdahi (Zwei. Oddo (Itai en Korte (Deni. Popeyua bezet de derde plaats In het. klassement achter de Belgen Ceulemans en Dtella. die belden ook ongeslagen zijn maar een beter algemeen gemid delde hebben iresp. 1.509 en 0.979 tegen Popeyua 0 857». SKI Oud-atlete Ilja Keizer, slnda de Spelen van Munchen In 1972 nationaal recordhoudster op de 1500 meter. Is In hel Noorse LUiehammer Nederlands kampioene langlau! (5 km) gewor den. ZIJ had een voorsprong van ruim 4 minuten op de als tweede eindigende HannJe van Dieten. BIJ de heren veroverde Pesman zowel op de 15 als op de 30 km het nationale kampioenschap. TENNIS Betty Btdve en EUte Veaalea-Appel hebben de tweede ronde van het met 230 000 gulden gedoteerde damestoemool van San Francisco niet overleefd. Chris Evcrt gunde Elly Vrssles slechts twee game* en Betty SlAvc ver loor In de derde set roet 4—6 van Nancy Ounter- Rlchey. SCHAATSEN Tijdens Internationale wed strijden ln Oost-Berlijn is Atje Keulen-Deelstra op de 500 m als tweede geëindigd achter win nares Ines Bautzmann Tijden resp 45 50 en 45 65. Op de 1000 m kwam Atje Keulen niet verder dan de zesde plaats. Winnares werd hier Marton Dlltmann In 1.33.25. VOETBAL - Uitslagen eerste divisie Engelse League Newcastle United—Bloke City 1—0. Leeds. United—Derby 1-1. VOETBAL - Het Nederlands UEFA-JeugdelfUt. beslaande uit spelers van 16 tot 18 Jaar. heeft ln Dublin een doelpuntloos gelijk spel behaald tegen de ploeg van de Ierse Republiek. Dinsdag 23 maart Ls op het tereln van NAC In Breda de re lum wedstrijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15