fransen voeren aanleg Autosnelwegen op Ford Taunus ritse geheime dienst |eidde ooit de CIA op -autobiografie Autokeus Peugeot niet zeker over fusie Stempels op postzegels vervalst: boete geëst Autogordels dragen wordt liGUWe Renault 20 Europees verplicht lisstappen trokken meer aandacht dan successen VVDM'ers door marechaussee verwijderd Caféhouder in de Vecht verdronken Twee ongelukken op zelfde weg Sociëteit afgebrand De lente is er al h£E iERDAG 4 MAART 1976 BINNENLAND-AUTO TROUW/KWARTET RH 9 door Sicco de Jong .Frankrijk worden dit jaar autosnelwegen ter lengte van 623 kilometer in gebruik genomen. Vorig lar is 478 kilometer opengesteld. De belangrijkste nieuwe verbindingen zijn de oostwest-lijn via trijs en betere autoroutes bij de Spaanse en de Italiaanse grens. »ze maand gaat de snelweg Aubag- eB Bandol aan de Rivièra open. waar- "•Hor het nu mogelijk is van Aix-en- •H jvence naar de kust bij Le Ciotat ztydan langs de kust naar Toulon te len. Volgende maand wordt het elopen jaar geopende weggedeelte 0 tz-Verdun westwaarts doorgetrok- os waarna in juli in oostelijke rich- 3 de rondweg om Metz gereed- rS|mt. In juli komt ook in Normandië ;t% belangrijk stuk snelweg klaar: Jr4nzal Caen rechtstreeks verbonden met Parijs. Tot nu toe hield deze )0' g vlak voor de Seinemonding bij r- Havre op, maar er komt nu zestig oo ometer snelweg achter de Norman che kust bij. tinèor nog meer vakantiegangers zal ne van belang zijn, dat deze zomer (Ugrensovergang met Spanje bij Le wekthus geheel in het snelwegennet >rdt opgenomen. Sinds vorig jaar is het al mogeüjk van Parijs aan één stuk door te rijden op de fraaie tolwe gen tot Narbonne. Hier komt de snel weg A 9, juist bezuiden de stad, uit op de oude N 9, die echter op een aantal plaatsen aanzienlijk verbreed is. Nu zal die N 9 bij Rivesaltes be noorden Perpignan aansluiten op een snelweg, die de Pyreneeën op palen doorkruist. Voor de Fransen bete kent dit de aanleg van veertig kilo meter snelweg; voor de Spanjaarden is het alleen een paar kilometer aan sluiting van de weg La Junquera- Barcelona op de nieuwe grensover gang. In juli zou dit alles klaar moe ten zijn. Oktober wordt voor de wegenbou wers het grootste sluitstuk van de laatste jaren. Dan worden drie weg gedeelten van gezamenlijk ruim 220 kilometer opengesteld, waarmee Straatsburg en Parijs rechtstreeks verbonden worden door de A 4, die loopt via Metz. Verdun. Reims en Meaux. Na Duinkerken-Nice wordt Straatsburg-Caen de tweede basis voor het snelgroeiende Franse net van ..autoroutes a péage". Verder staan nog enkele kleinere tra jecten op stapel, waarvan de omlei ding benoorden Nice de belangrijkste is: het hangt er om of die omleiding voor de jaarwisseling geheel voltooid zal zijn. Het doel van de omleiding is de grootste Riviéra-stad van door gaand verkeer te ontlasten en een aansluiting op het net van Italiaanse autostrada's te krijgen. Met dat laat ste oogmerk zal ook de snelweg van Genève naar de Mont Blanc-tunnel iets verder worden doorgetrokken. Tenslotte staat de verbinding tussen Belfort en Mulhouse, de twee steden bij de Jura. waar de Peugeot- fabrieken staan, als autosnelweg op het programma voor 1976. Sinds vorig jaar is het nu mogelijk de uiterst kale snelweg in opbouw Pa rijs-Bordeaux te rijden tot Tours en is Lyon direct verbonden met Greno ble. Na dit jaar zal de snelweg Bor- deaux-Narbonne-Perplgnan de hoog ste prioriteit genieten. Niet vaak gaan auto's er bij een modelverandering zó op vooruit als dit jaar de Taunus van Ford. Deze Keulse midden klassewagen heeft niet alleen een wat aardiger minder ag ressief uiterlijk gekregen, maar de rij-eigenschappen zijn aanzienlijk verbeterd. Deze of volgende maand had het Peu- geot-concern een definitieve beslissing willen nemen over een samengaan met Citroen. Dit zou dan betekend hebben, dat Peugeot van het bandenconcern Michelin zoveel aandelen wilde over nemen, dat Peugeot's belang in Ci troen van 38 tot 51 procent zou stijgen. Maar Peugeot heeft nu deze beslissing uitgesteld. De autofabriek Citroën staat onder directie van Peugeot, maar het Peu- geot-concern heeft de financiële deel name in Citroën slechts voor vijf pro cent rechtstreeks tot stand gebracht. De overige 33 procent is in handen van een speciaal voor dit doel opgerichte houdstermaatschappij. Het schijnt, dat hoewel Citroëns verkoop dankzij de komst van het model CX aantrekt, de financiële positie van dit merk toch voor peugeot nog te onaantrekkelijk is om nu al tot een fusie te besluiten. Peugeot heeft Citroën onder zijn hoe de genomen op verzoek van de Franse regering. Vorig jaar heeft de president- directeur van het Peugeot-concern, Francois Gautier, aangekondigd de fu- ftk'le rechthoekige koplampen kenmerken het front van de Renault 20. iault Nederland zal aan het einde n deze maand zijn grootste viercilin- model uitbrengen. Het is de Re- 't 20, die in december 1975 door de ranse fabriek is geïntroduceerd, e Renault 20 heeft dezelfde carrosse- t als het zescilindermodel 30 TS, |ar met kleine wijzigingen, o.m. en- koplampen. De motor is die van 1 TX: een 1650 cc met 90 DIN-pk mogen. Van de ruime vijfdeurs voorwielaan drijver komen twee versies: een 20 L en 20 TL. De Renault 20 L gaat 19.100 kosten en heeft de stoelen van de Renault 12 met gewone autogordels van het systeem Association. De Re nault 20 TL komt op 21.650, heeft de stoelen van de Renault 16, automati sche rolgordels en verder alle luxe voorzieningen, die ook op de 30 TS te vinden zijn. sie zuiver financieel te zien en nimmer beide automerken in elkaar te willen laten opgaan. Engeland en Italië zullen met ingang van 1 januari 1977 het dragen van autogordels wettelijk verplicht stellen. Denemarken heeft hiertoe al op 1 januari van dit jaar een wettelijke plicht voorgeschreven. Met ingang van 1 april wordt het niet dragen van autogordels in Denemarken strafbaar. Door de komst van de Engelse en de Italiaanse draagplicht zal deze volgend jaar in heel West-Europa van kracht worden. In Italië is aan de maatregel nog toegevoegd, dat elke auto voortaan een zijspiegel aan de kant van het stuur moet hebben. De wagen ligt nu voortreffelijk op de weg en dat zonder afbreuk aan het goede comfort. Vier jaar geleden bespraken we in Trouw de vorige Taunusserie. met als conclusie onder meer: enigszins zij- windgevoelig. weinig precieze bestu ring die een zweverige indruk maakt en gauw dribbelen in bochten. Niets van al deze kritiek geldt meer voor de nieuwe wagen. Dit komt vooral door een verbeterde achterasconstructie. Ook het feit, dat radiaalbanden te genwoordig standaard zijn, helpt na tuurlijk mee. Op de zes-cilinder top- uitvoering, die we reden, waren zelfs de extra brede banden zo stug op het asfalt, dat er bij het parkeren fors aan getrokken moest worden. Bij de gewone viercilinder versies is dit ech ter geen probleem. Van die viercilinders heeft men bij de gewone uitvoeringen niet de S of Ghla, met tal van extra's keus uit drie motoren: 1300 cc met 55 DIN-pk vermogen. 1600 cc met 72 pk en twee liter met 98 pk. Daarvan is eigenlijk de eerste te min voor deze auto. Niet alleen uit oogpunt van acceleratie, maar ook wat het motorgeruis be treft. raden we de 325,- duurdere 1600 iedereen aan: ongeacht de rij stijl, die men heeft. Deze 1,6 liter is voldoende voor de Taunus. Er is voorts nog een fellere 1,6 liter voor de S en Ghia, de tweeliter biedt extra trekkracht en dan kan men nog fluis- Ford Taunus: in tientallen variaties leverbaar. terzachte zescilinders kopen van twee en 2,3 liter, die pure pit onder de^, motorkap vandaan toveren. We hebben zowel de 1600 als 2300 met automatische transmissie gereden (op de 1300 is die uiteraard niet lever baar). Daarmee wordt het comfort van het rijden toch wel sterk geac centueerd. De 1600 rijdt kalm even wichtig met deze uit de Franse stad Bordeaux afkomstige Ford- automaat; de 2300 spuit er bij de stoplichten mee weg en schakelt ra zendsnel terug bij diep intrappen van het gaspedaal, wanneer men wil pas seren. Dan voelt men het schakelen ook. maar normaal rijdend valt dat best mee. De Bordeaux-automaat blijkt altijd van een „goed jaar", om in termen van de wijnstreek te spre ken, en is desondanks niet duur: 1.259,-. De laagstgeprijsde Ford Taunus komt op 12.250,-; de goedkoopste tweedeurs 1600 op 12.783,-. Dan is er een L-versie, die 290,- duurder is. een vierdeurs komt 592.- duurder uit en vervolgens blijkt het mogelijk met motoren en luxes een aardig eindje boven de 20.000,- te klimmen. Keus te over dus. maar altijd voor dezelfde overigens royale carrosserie, die in z'n kaalste stan daarduitvoering al voorzien is van volledig verstelbare voorstoelen, een prettig sportief stuurwiel, automati sche rolgordels, een voorruit van ge laagd glas en achterruitverwarming. Wat de L méér biedt zijn kleine snuis terijen, bij de GL is de luxe wat groter. Voor de rijkosten moet men wel ln het oog houden, dat de Taunus, hoe wel geen slokop, ook niet overdreven zuinig met benzine omspringt: bij erg evenwichtig rijden kunnen de vierci linders tussen de 1 op 9 en 1 op 10 gehouden worden; de zescilinder au tomaat kwam wel aan de 1 op 7. Anderzijds zijn de onderhoudskosten duidelijk beperkt negen service- beurten op 80.000 kilometer en rijdt de nieuwe Taunus toch net iets zuiniger dan de vorige, waarvan ove rigens ook een coupé-uitvoering be stond. die nu vervallen is. Met name de handelbaarheid en de gemakkelijke bediening typeren de nieuwe Ford als een probleemloos te besturen auto, die gemakkelijk scha kelt, goed door de bochten trekt en de vroegere zijwindgevoeligheid kwijt is. De vering voldoet prima en de stoelen zitten prettig. Deze Taunus is ten slotte voor en achter een ruime wagen, ook wat de bagagebergplaats betreft. Een wagen van 4.33 meter lengte, die innerlijk en uiterlijk in zijn klasse veel waar voor het geld te bieden heeft. DNDEN, (Reuter) De Britse geheime dienst (S.I.S.) is er trots op dat zij ooit eens de zowel Iroemde als beruchte C.I.A. de eerste beginselen van het spioneren heeft bijgebracht. Tot de weede Wereldoorlog zag Amerika het nut van een internationaal georganiseerde spionagedienst let in, maar toen de C.I.A. begin jaren veertig werd opgericht, had zij erg veel aan de geroutineerde I ervaren Britse geheime dienst. iaf die tijd heeft de omvang van activiteiten der C.I.A. alle onder- ingen van Britse agenten verre Jertroffen. De Britse geheime dienst zich hier echter niet door van n stuk brengen ook al zijn haar tnten minder verzorgd, minder vi- l en slechter betaald dan hun grote nheld en superspion James Bond. als alle geheime diensten, kwam Britse slechts in het nieuws wan- ?r zij fouten maakte; het succes rdt zoals in de meeste gevallen it opgemerkt. De S.I.S. en de C.I.A. in er om bekend dat zij informatie wisselen over onderwerpen die ge- Kikt worden geacht. Lekken in bei organisaties hebben echter voor- ïtigheid veroorzaakt in het uitwis- ianjen van het gevoeligste materiaal. aftappen n tijd tot tijd drukt Lefting Publi- tions namen van mensen af die ■b'an worden verdacht C.I.A.- Whnten te zijn en sommige leden van m Labour-partij vragen om de activi sten van al de agenten in Engeland kop in te drukken. Een lid van de ur-partij in het parlement. Tom ick, beweerde dat de telefoons n prominente mensen werden afge- lT>t en dat de post geopend werd. M^or deze en andere klachten heeft I Britse regering geen oor meer. De ootste zorg voor de dienst is het ntroleren van de activiteiten in En- land van de Russische geheime enst. de K.G.B. 12< 1956 zond de S.I.S.. toen bekend Is MI 6. met spoed een van haar «te kikvorsmannen om het Rus- ich oorlogschip te bespioneren, dat toenmalige Russische leider Niki- Chroestsjow naar Groot- "ittannië had gebracht, ft lichaam van de kikvorsman. mmandant bij de marine en be- de-tnd als een zeer doortastend en varen iemand, spoelde enige aanden later aan land. 'ubbelspion rissen in dienst bleek te zijn van de Sowjet-Unie. De vier bekendste wa ren Donald Maclean. Guy Burgess. George Blake en Kim Philby. In de jaren zestig vond er een groot scheepse herziening van alle gehei me diensten plaats. Deze zijn onder verdeeld in drie secties. De S.I.S. alsook haar tweelingzuster, de con traspionage staan nu bekend als M.I.5. Beide rapporteren direct aan de minister-president in plaats van het ministerie van buitenlandse za ken. De derde groep, de militaire geheime dienst, is verantwoording schuldig aan het ministerie van de fensie. Deze tak houdt zich voorna melijk bezig met militaire operaties zoals bijvoorbeeld in Noord-Ierland. Een serie van spionageprocessen over de afgelopen 25 jaar hebben de aandacht gevestigd op Russische en Oosteuropese agenten. De meeste van hen verdwenen echter voordat hun zaak voor kwam. M.I.5.mensen houden Russische diplomaten en journalisten scherp in het oog. De activiteiten van de S.I.S. en de M.I.5 worden zelden door de Britse pers belemmerd, grotendeels omdat er een overeenkomst wat betreft de censuur, (het systeem van de D- notice). gemaakt is. Een D-notice is een verzoek aan de Britse uitgevers om geen informaties en speculaties over bepaalde specifieke onderwer pen te geven. De uitgevers gaan hier in de meeste gevallen akkoord mee. De activiteiten van de S.I.S. en de M.I.5 blijven voortdurend verborgen door het D-notice verbod. De D- notice wordt verondersteld niet goed té functioneren wanneer informatie die normaal gesproken wordt be schouwd als geheim in een buiten landse krant verschijnt. Dit gebeur de in 1973 toen het Hamburgse week blad Stern de naam onthulde van het toenmalige hoofd van de S.I.S.. sir John Ogilvie Rennie. De Britse kranten maakten onmiddellijk het zelfde bekend. Daarna hadden de autoriteiten een minder gespannen kijk op het publiceren van de identi teit van de S.I.S.-chef. Het verhaal gaat van een Russische 0pV0lQ6r spion met een opdracht in Ierland. Toen hem gevraagd werd hoe hij het daar vond zei hij dat hij een beetje eenzaam werd want het was erg moeilijk om mensen te vinden die Russisch spraken. De enige die dat deden waren plaatselijke C.I.A.men- sen, die van de S.I.S. en de mensen van de Ierse geheime dienst. Zuivering e grootste klap voor de S I S was ^Pteen reeks van hun topfunctiona De grootste zuivering ooit gezien in Londen, was in september 1971 toen 105 Russische diplomaten en functi onarissen het land uit gestuurd wer den onder verdenking van spionage De Russische regering ontkende alle beschuldigingen met kracht. Geen enkele van de tegenwoordige proces sen is te vergelijken met die uit 1950 over de in Duitsland geboren fysicus Klaus Fuchs. die in zijn functie als nucleair onderzoeker in Engeland werd beschuldigd dat hij de gehei men van de waterstofbom aan Mos kou had verraden. De opvolger van Sir John werd sir Maurice Oldfieldd een voormalige luitenant-kolonel bij de militaire ge heime dienst gedurende de Tweede Wereldoorlog. Zijn benoeming was in bepaalde mate een afwijking van de normale gang van zaken. Sir Mau rice was noch een gepromoveerd ie mand noch een lid van de bureaucra tie van het ministerie van buiten landse zaken. Hij was een ietwat oudere man, droeg een bril en spen deerde zijn spaarzame vrije tijd met werken op zijn boederij in Derbyshi re. In het boek „Who's Who" wordt alleen maar vermeld dat hij vage referenties had met het ministerie van buitenlandse zaken. Buitenland se agenten staan er om bekend dat zij ..Who's Who" doornemen juist voor dergelijke vermeldingen over hooggeplaatste regeringsfunctiona rissen van wie blijkt dat zij geen duidelijke baan hebben. Sir Maurice, die op het punt staat om met pensioen te gaan. hij heeft Van een verslaggever AMSTERDAM Tegen twee hoofdstedelijke postzegelhandela ren die authentieke postzegels bedrukten met valse poststempels en deze verhandelden heeft de officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. F. H. von Meyenfeld, een geldboete van duizend gulden, eventueel te vervangen door een maand hechte nis, geëst. Kim Philby namelijk de leeftijd van 60 jaar be reikt. lijkt erg weinig het hoofd van de spionage zoals dat in de verbeel ding van de mensen leeft. Het staat als een paal boven water, dat zijn opvolger net zo'n figuur zonder gla mour zal zijn. Van een verslaggever UTRECHT Opnieuw hebben zich moeilijkheden voorgedaan bij leden werving voor de WDM (Vereniging voor Dienstplichtige Militairen). Dit maal in de Frederik Hendrikkazerne in Venlo. Twee hoofdbestuursleden, Henk Richter en Jens Onossen. zijn daar verwijderd door de marechaus see. aldus de WDM. Zij zouden zich strikt aan de met minister Vredeling overeengekomen faciliteitenregeling gehouden heb ben. Deze houdt in dat de WDM vanaf de eerste dag bij opkomst van de rekruten in de kazernes leden mag werven, als dat maar niet in diensturen gebeurt. Een woordvoerder van de Legervoor- lichtingsdienst zei gisteravond dat de VVDM'ers zich niet aan de afspra ken hielden omdat de dienstplichti gen toch dienst hadden. De VVDM- ers hadden van de kazernecomman dant toestemming om op vijf uur bij de eetzaal pamfletten uit te reiken. Daarna zouden ze moeten vertrek ken. zo zei de woordvoerder. De beide postzegelhandelaren, de 51- jarige J. R. en de 39-jarige J. W. verkochten gedurende anderhalf jaar op ruilbeurzen en in hun zaakje in het centrum van Amsterdam authentie ke postzegels uit de vorige en het begin van deze eeuw, die waren voor zien van valse stempels. Bij sommige zegels ontvingen de kopers een certi ficaat van echtheid, dat naderhand ook vals bleek te zijn. De stempels werden gemaakt door een clichéma ker bij een dagbladconcern, die dit echter geheel te goeder trouw deed. In mei vorig jaar vielen ze door de mand toen een student, die enkele zegels van hen had gekocht, ontdekte dat op een van de zegels een stempel stond afgedrukt met een datum, waarop de zegel nog niet was uitge bracht. Bij een nader onderzoek door het hoofd van de afdeling keurings dienst van de Nederlandse Bond van Filatelistenverenigingen, de heer A. M. van Willigen, bleek dat er aan méér zegels een en ander mankeerde. Enkele stempels vertoonden afwij kende lettertypen, uurcijfers en date ringen klopten niet en de naam van een dorpje was verkeerd gespeld. De deskundigen, die voor de rechtbank werden gehoord, vertelden dat dit soort vervalsingen in Nederland vrij veelvuldig voorkomt, en dat er goede prijzen voor dergelijke zegels worden betaald. De beide verdachten waren zonder verdedigers naar de rechtbank geko- Van een verslaggever UTRECHT Bij het leeggooien van een emmer lekbier in de Vecht in Utrecht is de 53-jarige caféhouder G. H. van Gend voor zijn café aan de Utrechtse Anthoniedijk in het water gevallen en verdronken. De man leed aan toevallen en is vermoedelijk onwel geworden of heeft het even wicht verloren. men en gaven het tenlastegelegde toe. Uitspraak op 17 maart. ZOETERWOUDE Op de Rijndijk in Zoeterwoude kwamen kort na elkaar de 23-jarige W. F. A. van der Blom uit Leiden en de 56-jarige P. M. du Drie uit Leiden om het leven bij verkeersongelukken. De heer Van der Bloem raakte met zijn auto van de weg af. botste tegen een brug en kwam in een sloot terecht. De heer Du Drie raakte net zijn auto op de verkeerde weghelft en botste tegen een tegemoetkomende persone nauto. waarna hij tegen een vracht wagen belandde. BERGEN In het Limburgse Sie- bengewald is dinsdagavond laat de jeugdsociëteit Poco uitgebrand. Tij dens het uitbreken van de brand, vermoedelijk ontstaan door kortslui ting, bevond zich niemand in het gebouw. De schade wordt geschat op 40.000 gulden. De winter is officieel nog in het land, maar het regime is nu wel zo mild geworden, dat de lente zonder veel verzet op vele plaatsen kan opereren. Zo staan hier en daar de sneeuwklokjes en krokussen al in volle bloei, een onmiskenbaar teken, dat het voorjaar definitief in opmars is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9