Finsterwolde en de koude oorlog EJI] Weer actie voor gebruik autogordel Oïïimentaar Uitschakelen van gemeenteraad zwart-wit beschreven (erkbezoek (1) (erkbezoek (2) )ffer Sigaren één of twee cent duurder Vorige week zondag pakte weer iemand het half miljoen in de Lotto. Voor 7 kwartjes kuntuóókrijk worden. Deze zondag al. het weer Schoonmaakweer weérr^pporten Glazenwasser wordt duurder DOOR INVALLER De Bito en zijn ballonnetje i r - Ut,® Nieuw leven Telefoon DERDAG 4 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 kerkelijke sociologen van het Kaski ibben gedaan wat des sociologen is: ~>g een keertje in den brede uitzoeken opschrijven wat ieder sterveling met en in zijn hoofd al lang wist of kon ten, namelijk dat het wekelijkse rkbezoek in Nederland de laatste acht ir sterk verminderd is. Het Kaski icludeert eveneens dat de daling van kerkbezoek voorlopig nog wel even doorgaan, maar ook dat is geen :lusie die opzienbarend mag heten, lar goed: het is nu mogelijk bij een •ek over deze zaak het betoog met [ers te illustreren en dat maakt soms degelijke indruk. o leen blijft dan natuurlijk wel de ikpag: wat doen we met die gegevens? iijet is, waar, dat het christendom zich et zo gemakkelijk laat meten naar enredigheid van het aantal bezette plaatsen (ook buiten de kerk is chris- te vinden) en in het Evangelie h jan hartige woorden te lezen over genen, die de vooraanzitting bemin- Niemand hoeft dus een ander met "th-en-wee-klachten in de armen te Hen. door Jan Sloothaak „De regeringscommissaris in Finsterwolde". Zo heet een boek dat de Socialistische Uitgeverij in Amsterdam heeft uitgegeven. Marianne Braun, de schrijfster, noemt het „een bijdrage tot de geschiedschrijving van de Koude Oorlog in Nederland". Die bijdrage is echter zo eenzijdig van opzet en methodiek dat de waarde die er toch wel aan kan worden toegekend, er erg door wordt verminderd. aar om daar dan toch maar even de toriteit van De Genestet (een negen- inde eeuwse dichter-dominee, die juist öor de lichtzinnigheid van de negen- v inde eeuwse vrijzinnigen zo'n weerzin ic gen dat soort vrijzinnigheid kreeg) ji< genover te stellen; met de houding van ach wat doet het er eigenlijk toe?" deze zaak evenmin af te doen. Dan iten we op hetzelfde spoor als de door e Genestet met zoveel ironie gegesel- (zeer vrijzinnige en uiterst verlichte) Rap: „Zoek Jan in 't zondagmorge- mr, niet bij de vrome scharen", want n houdt dan („wel zo goed") op z'n entje kerk in de vrije natuur, waar hij nminste sigaren kan roken. ee je komt er niet zo gemakkelijk it. Ook wij ontkomen er niet (net >min als de samenstellers van dit Kas- ■rapport), dat wij wel aan het analyse- Jen slaan, maar als het aankomt op het |angeven van een therapie overgaan tot Je zaken van alledag en de kerk be dremmeld achterlaten. ^)mdat dat onze bedoeling niet is, willen rij nog wel even wijzen op een paar egevens, die achter de cijfers van het Laslci te vinden zijn. Bijvoorbeeld hoe ^t/oojtvol is niet de gedachte dat het oms krampachtige en modieuze experi menteren met kerkdiensten geen in- -jloed heeft ten gunste of ten ongun- (een groot gedeelte van dit cijferma- iriaal komt van rooms-kathoiieke on- ervraagden, maar gezien de algemene indens mogen er wel lijnen worden oorgetrokken). 'erder is er ook sprake van een posi- icve waardering bij de ondervraagden dit onderzoek voor de werkelijke emeenschap; voor de onderlinge her enbaarheid als gemeente. Wil de kerk us kerk zijn en blijven, dan zal zij fooral gemeente moeten zijn en waar- chijnlijk dus in kleinere verhoudingen aan werken dan zij tot nu toe gewend Dat is jammer. Marianne Braun heeft er kennelijk veel werk voor verricht en hele stapels kamerstukken, ge meentelijke paperassen, kranten en andere lectuur door geworsteld. Met de feiten die ze daarbij heeft uitge zocht, rijgt ze een verhaal aaneen, waaruit de communisten in Finster wolde tevoorschijn komen als de eer lijke robuuste arbeiders, die zich heb ben aaneengesloten tegen de here- boeren en hun machtige Amerikaan se bondgenoten. Het was in 1935 dat de communisten in de gemeenteraad van Finsterwol de voor het eerst de meerderheid behaalden. De tweede wereldoorlog kwam er tussendoor en na de oorlog bleek die meerderheid nog te bestaan. In 1951 schakelde de Nederlandse regering de gemeenteraad uit. Burge meester J. Tuin kreeg het voor het zeggen als „regeringscommissaris- ".^e kwestie veroorzaakte in Neder land grote beroering. In 1953 werd de raad overigens al weer ingesteld; daarover schrijft Marianne Braun echter niet, ze schrijft alleen over de oorzaken die tot de uitschakeling leidden, beginnend door de inder daad bestaande wanverhouding tus sen de rijke hereboeren en de arbei ders. De voorgeschiedenis daarvan (Domela Nieuwehuis) is wel bekend. Een feit, dat politicologe Marianne Braun overigens ook niet heeft ver meld is dat het absurd lang heeft geduurd voordat een communisti sche wethouder weer als loco burgemeester mocht optreden, na melijk tot vorig jaar. Dat de schrijfster zo eenzijdig is, is vooral jammer omdat het helemaal niet nodig was. Er zijn genoeg feiten die voor zich spreken en die - ook zonder haar politiek gekleurde bril op te zetten - aantonen dat er inder daad wel aanleiding voor de arbei ders was om in verzet te komen. Velen werken zomers bij de boer en 's winters in de werkverschaffing, de DUW (Dienst Uitvoering Werken). Ze stonden tot hun knieën in de blubber van de aanslibbingswerken in de Dol- lard. Ze konden niet zitten om te pauzeren. Hun broodje aten ze staan de bij de in de blubber gestoken stokken, waaraan hun jasjes hingen. Hun tariefloon ging vaak aan hun neus voorbij als de werkleiding onte vreden was hoewel ze veelal (door het getij) tot 's avonds negen uur moes ten werken en 's morgens om vijf uur al weer moesten beginnen. Toen kwam er ook nog een regeling om zo nodig op zaterdagmiddag te werken. Staking Moeilijkheden konden niet uitblij ven. Die kwamen er. Er werd ge staakt, arbeiders geschorst. Die kre gen geen DUW-loon meer en daar ligt één van de oorzaken van de Finster- woldse affaire. De gemeentelijke in stelling voor Sociale Zaken gaf hun geld. Burgemeester Tuin, gesteund door gedeputeerde staten en de regering, vond dat te gek: De kas van het armbestuur was tenslotte geen sta kingskas De communisten op hun beurt, kwa men met het ook niet onredelijk klin kende argument dat de arbeiders zo in een dwangpositie werden ge plaatst. Geen uitkering betekende verhongeren, tenzij ze wilden wer ken, maar dan op de voorwaarden die van hogerhand waren gesteld. De zaak escaleerde, er deden zich gevallen van steunfraude voor, ont slagen van ambtenaren en de com munisten keerden zich tegen de in dustrialisatie. Ze wilden geen oorlog stuig maken voor de Amerikaanse imperialisten. Er was nog meer, te veel om hier in kort bestek te be spreken. Wereldpolitiek De regeringscommissaris van Fin sterwolde is eigenlijk niet denkbaar zonder de koude oorlog die toen hoogtij vierde. Alles werd betrokken in de sfeer van de wereldpolitiek. Volgens Marianne Braun is er in de rechtse pers (waartoe ze alleen De Waarheid niet rekent) geschreven dat communisten bedreigingen uitten. Zij onderschrijft echter de commu- nistsche „waarschuwingen, dat eens rekenschap moest worden afgelegd voor het kwaad dat de arbeiders werd aangedaan". De demagogie vierde ook in het parlement hoogtij. Vol gens het communistische kamerlid J. Haken (broer van wethouder Haken in Finsterwolde), gold er maar één wet: de Amerikaanse, namelijk dat de communisten moesten worden be- streden.Het kamerlid Scheps trapte de communisten op hun hart door hen te vergelijken met vanuit Berlijn gedirigeerde nazi's. Kortom, de regering was Amerikaans handlanger en de communisten wa- J. Tuin: in 1951 regeringscom missaris van Finsterwolde. ren handlangers van de Russen. Al leen in die sfeer kon het gebeuren dat de regering de toch wel griezelige beslssing nam om de gekozen ge meenteraad aan de kant te zetten. Of dat staatsrechtelijk allemaal wel goed zat, is mogelijk discutabel. Ma rianne Braun ziet liet zo: De commu nisten legden de Grondwet goed uit, maar de regering deed dat niet zo zuiver. In haar zwart-wit tekening ziet zij de communisten als de enige strijders voor de arbeiders, terwijl de rest van PvdA tot WD die arbeiders alleen maar wilde knech ten. Ze vereenzelvigt de communis ten en de arbeidersbelangen volko men en exclusief. Van een verslaggever AMSTERDAM—Opnieuw wordt een campagne gevoerd om het gebruik van de autogordel te stimuleren. Men is namelijk geschrokken van de ervaringen van de Stichting weten schappelijk onderzoek verkeersvei ligheid (SWOV). Deze stichting heeft - zoals bekend - een sterk dalend gebruik van de gordel geconstateerd. Vooral de ervaren jonge automobilis ten zijn in toenemende mate noncha lant. Daarom zal Veilig Verkeer Nederland (WN) een campagne voeren. Men denkt aan advertenties in dagbladen, vertoning van films in alle bioscopen, en voorlichting op taxi's trams en bussen in grote steden. Pers radio en televisie worden bij de actie inge schakeld. De actie wordt begeleid door de stuurgroep voorlichting au togordels, die door minister Wester terp is ingesteld. In deze stuurgroep zitten ook de SWOV en de ANWB. Van een verslaggever DEN HAAG—Op 29 maart worden sigaren één of twee cent duurder. Een sigaar van drie gram of meer gaat twee cent in prijs omhoog, een sigaar van minder dan drie gram één cent. De Nederlandse vereniging voor de sigarenindustrie heeft dit na overleg met het ministerie van eco nomische zaken besloten. De prijsverhoging zal in verband met voorraden in de winkel pas later voor het publiek merkbaar zijn. (ADVERTENTIE) lordelen over wenselijke of noodzake- jke politieke veranderingen is betrek- :lijk eenvoudig, als dat geen werkelij- offers kost. Het is gemakkelijk reso- ities aan te nemen of uitspraken te oen waarvan de gevolgen niet in eigen lees snijden. >at geldt niet voor Zambia en Mozam- ique. Beide landen moeten zich grote ffers getroosten vanwege hun houding de kwestie-Rhodesië. Nadat jaren eleden Zambia alle economische be- lekfcingen met Rhodesië verbrak wat ijn koperuitvoer ernstig bemoeilijkte - heeft nu Mozambique alle verbindin- en met Rhodesië verbroken en tot olledige economische sancties he loten. Zant dat lijkt het belangrijkste aspect an het nieuws uit Mozambique; niet de ,staat van oorlog", die er vooralsnog op eer komt dat het land zich op een ventuele oorlog met Rhodesië vóórbc- lidt. De toch al niet rooskleurige Mo- ambiquaanse economie is voor een root deel van de opbrengsten uit door- d#oer van goederen uit Rhodesië afhan kelijk. Ongeveer zeventig procent van He Rhodesische export verliep via Mo- n^ambique. Dat zal de voormalige Portu- /ei ese kolonie moeten missen en dat ter ne rijl de landbouwproduktie daar fors is edaald, het toerisme in elkaar is ge- Stokt, de arbeidsproduktiviteit tegenvalt l®1 n het plotselinge vertrek van blanke akenlieden zich wreekt. Jn >eze stap van Mozambique zal de eigen conomische problemen vergroten, ^Jiaar het conflict met Rhodesië zal ook aandacht ervan afleiden. Er is echter :en reden aan te nemen dat zij om die gj aatste reden is gezet. ^Uitgaande van deze principiële stelling- iatname van Mozambique, is het te hopen rptiat zijn offer dat vooral de armsten >ndcr zijn bevolking treft één van de dejaatste zetten zal blijken te zijn om de enNanke minderheidsregering in Rhodesië ijk en val te brengen. Met deze verbreking ar van de economische betrekkingen is de Dr-hoop vergroot, dat Rhodesië zodanig in ithet nauw wordt gebracht, dat zijn posi- eIj1ie onhoudbaar wordt, want ook een <jloverlevingseconomie heeft haar gren zen. Mocht dat het geval zijn, dan is het Is-offer van Mozambique niet vergeefs •Weest. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Van onze weerkundige medewerker Het is, dat de kalender 4 maart aan wijst, anders zouden we ons bij een weertype als het huidige op zijn best voelen zittend in de tuin. Voor schoonmaakdoeleinden is het weer uitermate geschikt en we zien dan ook heel wat vrouwen druk in actie de laatste dagen, Het naar Denemar ken doorgereisde hogedrukgebied is nog altijd sterk genoeg (1039 milibar) om het mooie weer met veel zonne schijn te verlengen, vooral nu een uitdiepende depressie ten noordwes ten van Ierland naar het noorden uitwijkt. Plezierig is. dat het weer in de tweede helft van deze week zach ter wordt met wegblijven van de nachtelijke vorst. In de nacht van dinsdag op woensdag was Leeuwar den het koudst met minus vier gra den op anderhalve meter en minus zes graden op tien centimeter boven de grond. Het weer in negentig pro cent van Europa is uitstekend op dreef op het ogenblik. Alleen in de uithoeken is het slechter: regen en storm bij IJsland, veel sneeuwbuien in noordwestRusland en onweer ten zuidwesten van Portugal. Het weer- schip Charlie midden op de oceaan meldt sneeuwbuien bij één graad Celcius-temperatuur en een water temperatuur van plus zes graden. Ook nu weer een maandoverzicht: De Bilt berekende over februari een etmaaltemperatuur van gemiddeld 2.9 graden Celcius tegen twee graden normaal. Gemiddelde dagelijkse maxima en minima respectievelijk 5.9 tegen 5.2 normaal en 0.0 tegen minus 1.1. normaal. Van de 29 febru aridagen waren er achttien aan de warme kant. In De Bilt vroor het op twaalf dagen (normaal 15), ijsdagen met het etmaal rond vorst waren er twee, normaal vier. De zon scheen 51 uur tegen 72 normaal en het regende in De bilt 23 uur tegen 53 normaal, in Amersfoort twintig uur. Het aantal dagen met sneeuw op de grond was in Ten Post (Gr.) 16, ln Amersfoort 8. Laagste temperatuur in Kamperei land: minus 11 graden, Ten Post minus 9.5, Marken minus 8.9, Amers foort min 8.6 en Oud Beijerland min 7.5 graad Celcius op 1 februari. Over het opmerkelijke onweer van zondagavond 19 februari laat meldt onze correspondent in Ballum op Ameland nog nader: 'Nog nooit hoor den wij zo'n rollende donder als ware het besloten binnen een omheining. Het leek wel een geweldige carna valsfanfare met een slotknal vlak bij ons'. Klaarblijkelijk zijn de meeste ontladingen horizontaal geweest, op hoger niveau van wolk tot wolk over springend, maar soms kan het ge beuren dat een bliksemuitloper de grond treft. weinig verandering AMSTERDAM DE BILT DEELEN EELDE EINDHOVEN DEN HELDER RDAM TWENTE VLISSINCEN ZD-LIMBURG ABERDEEN ATHENE BARCELONA BERLIJN BORDEAUX BRUSSEL FRANKKL'RT OENVVE HELSINKI INNSBRUCK KOPENHAGEN L1SSA BON- LOCARNO LONDEN LUXEMBURG MADRID MALAGA MALLORCA MUNCHEN NICE OSLO PARIJS ROME SPLIT STOCKHOLM WENEN ZURICH CASABLANCA ISTANBOEL LAS PALMAS NEW YORK TEL AVIV TUNIS onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. hall bew. zwaar bew. motregen onbewolkt licht bew. .ANP/KNMI «00 HOOOWATER, vrijdag 5 maart Vlisslngen 4.10-16.40, Horingvlletslulzen 4.40-16.52, Rotter dam 6.20-18.46, Schevenlngen 5.37-17.40, IJmui- den 6.15-18.27, Den Helder 0.50-22.08, Harllngen 0.06-12.30, Delfzijl 2.14-14.39. Van een verslaggever DEN HAAG Schoonmakers en glazenwassers mogen hun prijzen met achtereenvolgens 5,5 en 5 pro cent verhogen. De prijsstijging wordt nodig genoemd in verband met gestegen lonen en andere kos tenstijgingen. In de derde klas van de middelba re school begon de zestieniarige Elsbeth Doorenbos uit Rotterdam figuurtjes te tekenen in haar agenda. De poppetjes die zij op papier zette, vertoonden weinig overeenkomst met bestaande din gen en waren dus tamelijk origi neel „dat komt doordat ik zo slecht na kan tekenen"). Het wa ren meer wezens. Elsbeth vond ze wel sympathiek en om de boel wat op te fleuren tekende ze er boomp jes, vogeltjes en bloemetjes bij. Een winkelier in de buurt van haar ouderlijk huis toonde be langstelling voor de nieuwe crea tie (toen nog naamloos) en vroeg Elsbeth kerstkaarten te tekenen. Zo kwam zij in contact met ie mand van de Rotterdamse Kunst stichting, die haar voorstelde een boekje te gaan maken. Het werd het „wenssprookje" van de Bi- toos, van een begeleidende tekst voorzien door Elsbeths vader. Het boekje begint zoals het een sprookje betaamt:„Er was eens een Bito". Die voelt zich niet zo lekker, want hij is eenzaam, ver veelt zich en vraagt zich af wie of wat hij eigenlijk is. Het enige dat hij heeft is zijn onafscheidelijk ballonnetje. Daar komt echter snel verandering in. Een vrouw- tjes-Bito verschijnt ten tonele, dat maakte het Juist leuker". In derdaad. Enkele pagina's verder bevolken dan ook twee hele kleine Bitoos het papier, „het wordt echt gezellig". Ze verzinnen namen voor elkaar, bouwen een huis, ver velen zich nooit en genieten volop van hun verblijf op onze planeet. Het boekje lijkt regelrecht op een „En ze leefden nog lang en geluk kig" af te stevenen. Elsbeth voelde daar weinig voor en laat de Bi toos op reis gaan. De resultaten van die reis bewaart ze liever voor een volgend boekje. ,Ik wacht maar af of het een beetje loopt. Vaste plannen voor het tweede boekje hebben we nog niet, maar ik zou graag weer aan de slag gaan", zegt Elsbeth. Later naar een tekenacademie? „Voor lopig denk ik er niet aan, ik ben bang dat ik er een beetje wordt verpest. Als hobby wil ik er in ieder geval mee doorgaan". Het boekje kan worden besteld bij de Rotterdamse Kunststichting, Kruisplein 30 in Rotterdam (010 - 11 5811) of bij het Algemeen Boe kendepot De Maasstad (010 - 15 50 70). De prijs is f 3.50. Een leuk boekje, niet alleen voor de kleinsten onder ons, dat als ge schenk zeker niet zal misstaan. 'jfW De Zweed Per Olow Anderson speelt regelmatig, niet geheel tot genoegen van zijn vrouw, in bad met een gevonden zwaan. Toen de brave borst onlangs ook nog een veertig kilo zware python naar huis bracht, werd het mevrouw Anderson te veel. In treffende bewoordingen richtte zij zich tot haar echtgenoot: „Je kan kiezen tussen de slang en mij. Bel me bij moeder". De python kronkelt inmiddels elders. Wat moet ik nou beginnen? Deze vraag stelde een Indiase zaken man zichzelf ongetwijfeld enige dagen geleden, toen bleek dat hij financieel aan de grond was ko men te zitten. Een nieuw leven leek hem de Ideale oplossing om uit de problemen te komen. Vast beraden laadde hij zijn twee vrou wen en vier kinderen in een auto en reed naar het vliegveld van Aboe Dhabi. Daar aangekomen greep hij zijn pen en schreef een boodschap aan president sjeik Sayed Bin Al Noehayan met het verzoek hem een miljoen dollar en een vliegtuig ter beschikking te stellen. Hij wilde het land name lijk verlaten om elders zijn nieuwe geluk te beproeven. De zakenman dreigde de auto, naar zijn zeggen boordevol met explosieven, de lucht in te blazen als aan zijn eisen niet zou worden tegemoet gekomen. Toen hij een van zijn kinderen met een tweede boodschap voor de sjeik heen zond. wist de inmiddels gearri veerde politie de zakenman te overmeesteren. Explosieven trof men in de auto overigens niet aan. Volgens de Italiaanse historische gemeenschap in Amerika heeft niet Alexander Graham Bell (in 1876), maar de Italiaan Antonio Meucci de telefoon uitgevonden. Uitgaande van deze overtuiging wil de gemeenschap de Ameri kaanse posterijen beletten een postzegel uit te geven, waarop Bell als de wettige „vader" van de telefoon wordt herdacht. In een aanklacht, gericht aan een ge rechtshof, wordt gezegd dat de posterijen zich door de uitgave van de speciale zegel uitspreken voor de „fraude en misleiding" van Bell, toen deze de uitvinding claimde. De gemeenschap zegt dat Meucci vijf jaar voor Bell het patent voor het toestel had aangevraagd, maar dat hij werd genegeerd ten gevolge van de antl-Itallaanse stemming ln die tijd (ruim hon derd Jaar geleden). „En wil je nu onmiddellijk welterusten zeggen, broertje." WiLLOUeHBV C PI B

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5