Kerkbezoek blijft voorlopig nog sterk dalen Kwestie-Wiersinga naar kerkeraad Amsterdam Uitspraak in zaak-Wiersinga Vandaag' Zwakke Britse steun voor christenen in Namibië Christelijk Instituut tegen veiligheidswet Kerkleden voelen zich niet aangesproken Onze adressen: Wereldgebedsdag voor de vrouw Geen biecht voor bange katholieken VOORBUGANGE DONDERDAG 4 MAART 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KW, Van een onzer redacteuren DEN HAAG In de laatste acht Jaar is het aantal kerkleden dat ook zondags naar de kerk gaat, sterk gedaald. Van de Neder landse hervormden daalde het percentage van vijftig tot twintig, bij de gereformeerden van 95 tot zestig en bij de rooms- katholieken van 64,4 tot 35,1. Deze gegevens zijn op tafel gelegd door het katholiek sociaal kerkelijk instituut in Den Haag (Kaski), dat na een onderzoek te hebben ingesteld nu de vrees uitspreekt dat de daling van het kerkbezoek nog wel een tijd je zal voortgaan Het Kaski heeft het onderzoek inge steld op verzoek van de rooms- katholieke bisschoppen en concen treert zich vooral op de kerkelijke praktijk onder de katholieken. Veel katholieken, of zij nog naar de kerk gaan of niet, zijn bezig met vragen, die betrekking hebben op godsdienst en op de zin van het leven. Zij kijken eigenlijk verwijtend naar de kerk, omdat deze hun niet blijkt te kunnen geven wat zij ervan verwachten. Enquêteformulieren Om aan zijn gegevens te komen ver spreidde het Kaski op gerichte wijze 2000 enquêteformulieren. Duizend onder geregelde misbezoekers, dui zend onder niet-kerkenden. Het on derzoek werd verricht in een veertig tal parochies in zeven plattelandsge meenten, acht verstedelijkte platte landsgemeenten en 21 stedelijke ge meenten, waarvan tien boven 100.000 inwoners. Het Kaski stelt vast, dat bij de be weegredenen, die katholieken ver melden om in het weekeinde naar de kerk te gaan. niet éénmaal de kerke lijke zondagsverplichting wordt ge noemd. Het meent dan ook. dat het aanscherpen van de kerkelijke zon dagsplicht weinig of geen effect zal hebben. Van de beweegredenen blijkt verder veertig procent weinig of niets met godsdienst te maken te hebben, zoals gewoonte of dwang. Wanneer de jongste generatie over een plicht spreekt, dan bedoelt zij de verplich ting, die door ouders wordt opgelegd en die zij als negatief ervaart. Een veel gehoorde opmerking van nog niet zelfstandige jongeren, luidt: ..Als ik eenmaal op eigen benen sta, zal ik niet of veel minder gaan". De deelne ming aan jongerenmissen gebeurt menigmaal vanwege het gezellig heidskarakter. niet om godsdienstige motieven. Zestig procent van de beweepe- UIT Kort*, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Christen-democratie In Parijs is kortgeleden gesproken over de vorming van één Europese Christen-democratische federale par tij. die mee kan doen met de recht streekse verkiezingen voor het Euro pese parlement in 1978. In Den Haag zal daarover in april beslist worden. In het nu nog niet rechtstreeks geko zen Europees parlement werkt het CDA samen met o.a. Westduitse en iADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Interview met Sicco Mansholt Wie maakt de Rijn schoon? Hanme van Leeuwen (ARP) over drugs en wapens. Minister Van Kemenade Onderwijs moet mensen meer greep geven op samenleving. Film van Roeland Kerbosch Vragen rond geloof en wetenschap nog groot. Mag kerk zich met een systeem vereen zeivi gen Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM ADBIB: PLAATS TEL. NR. ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel len mag ook: 070-512111 Ook in di losse verkoop. Drugs Urugay AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Tele* 13001 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tél 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Deze cartoon van Cork over het dalend kerkbezoek dateert uit de jaren dat er speldjes gespaard werden. denen is godsdienstig van karakter, soms strikt persoonlijk, maar dik wijls ook vanuit een kerkbeleving als gemeenschapsgebeuren. Jeugd Belgische christen-democraten. Deze partijen verschillen door hun histori sche ontwikkelingen nogal wat. Het CDA is een gematigde centrum partij, die ik aardig goed vind. De Westduitse CDU-CSU Is zeer conser vatief. F. J. Strauss (CSU), een uiterst rechts politicus, is de spreekbuis van rechts-nationale en revanchistische stromingen. De CSU (hebben een vierde van de CDU-CSU zetels) oe fent een zeer sterke invloed uit op CDU-CSU politiek. Bovendien zijn sommige ex-nazi's naar de CDU over gelopen. Om nu één Europese chr. dem. partij op te richten vind ik zeer voorbarig en niet juist. Dit moet zeer zorgvuldig uitgepraat worden door de leden van de Europese chr. dem. partijen. Deze zeer belangrijke zaken moeten door de CDA-politici ook be ter kenbaar gemaakt worden aan hun aanhang. Conclusie: gescheiden optreden van christen democraten (enerzijds partij la CDA; anderzijds partij la CSU en CDU) lijkt me verreweg het beste! Een goede chris ten-democratische stroming is in het belang van Nederland. West Europa én de wereld. Langezwaag (Fr.) K. Groen Het Kaski heeft ook nagegaan hoe sterk de opgegeven beweegredenen wegen. Het constateert dan dat onge veer de helft van de thans nog trouwe kerkgangers twijfelt of ze in de toe komst nog wel geregeld zullen blijven gaan. Gewoonte, dwang en andere niet-godsdienstige motieven worden zeer vaak naar voren gebracht. Het is te vooorzien aldus Kaski dat deze motieven in de toekomst steeds minder doorslaggevend zullen zijn. Het aantal geregelde kerkgangers zal in de komende jaren nog scherp da len. Als het gezegde waar is. dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft, dan ziet het volgens het Kaski er voor de kerk somber uit. De liturgische vormgeving of het ex perimenteren met nieuwe vormen van liturgieviering blijken niet doorslaggevend voor het kerkbe zoek. Zelfs een zeer verscheiden li turgisch aanbod zal waarschijnlijk verdere daling van het kerkbezoek niet kunnen stuiten, aldus het Kas ki. Het voegt eraantoe, dat voor de soms gehoorde stelling, dat de litur gievernieuwing de mensen de kerk zou uitjagen, geen enkele grond te vinden is. Het Kaski meent wel m alle antwoor den een duidelijke ondertoon te be luisteren. namelijk de wens om aan gesproken te worden in de kerk. Het kaski komt op basis hiervan tot de vraag; moet de vermindering van het kerkbezoek niet worden toegeschre ven aan een steeds groeiende af stand tussen datgene wat kerk en kerkdienst als waardevol voorhou den en datgene wat de gelovige zelf waardevol vindt? Nog duidelijker dan bij de geregelde kerkbezoekers meent het Kaski een bevestiging van zijn vraag te beluis teren in de antwoorden der niet- kerkenden. Het voornaamste motief, dat de niet-kerkenden voor hun af zijdigheid opgeven, is, dat zij zich door de kerk niet aangesproken voe len. Hun belangstelling zo consta teert Kaski ligt op een heel ander terrein dan de dingen, die in de kerk aan bod komen. Zij herkennen daar in hun eigen vragen niet. De antwoorden van kerkgangers en van niet-kerkenden wettigen vol gens het Kaski de vraag of pastores en predikanten wel weten wat er in de hoofden en harten van hun gelovi gen omgaat. Het lijkt er vaak op. dat prediking en pastoraat van de veron derstelling uitgaan, dat alle gelovi gen voor honderd procent geënga geerde christenen zijn. In feite zijn van de 5.5 miljoen katholieken er maximaal 3.5 miljoen min of meer kerkbetrokken, terwijl nog niet de helft van die kerkbetrokkenen in het weekeinde de eucharistie viert, en dikwijls niet iedere zondag. De ver wachting van de gelovigen ten aan zien van de kerk zijn zeer verschil lend. maar de verwachtingen van de pastores ten aanzien van de gelovi gen zijn volgens Kaski wat eenzijdig en ongenuanceerd. Het Kaski komt tot de slotsom: waar een plaatselijke kerk werkelijk ge meenschap is. waar de leden zich voor elkaar interesseren en met el kaar contact hebben, waar die kerk zich buigt over de vragen, die de gelovigen rechtstreeks raken en waar deze kerk ook in daden bewijst, dat ze dicht bij het leven van haar leden staat, daar blijkt zo'n lokale kerk in hoge mate te boeUm en wor den haar bijeenkomsten druk be zocht door jong en oud. Het Kaski heeft er voorbeelden van gevonden in parochies in steden en dorpen. Ook de aantrekkingskracht van een aantal kritische gemeenten en jon- gerenkerken is er volgens het Kaski het bewijs van. Van een onzer redacteuren LONDEN De kerk van Engeland heeft in zijn synode een sterk verzwak te motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat de synode ..diep be zorgd" is over alle Namibiërs in hun streven naar een politieke oplossing, die rechtvaardig en aanvaardbaar is voor alle rassen en groepen binnen het land. De synode spreekt haar diepe veront rusting uit over de plagerijen, de ver volgingen en vaak gevangenschap voor Namibiërs, onder wie vele christenen, die strijden voor mensenrechten en voor een vreedzame verandering. De synode drukt haar verbondenheid in Crhistus uit met de kerken van Namibië en in het bijzonder met het anglicaanse diocees Damaraland en zijn verbannen bisschoppen Richard Wood en Colin Winter. Aanvankelijk lag ter synode een voor stel met een veel verder gaande strek king. waarin warme steun" toege zegd werd aan het onderdrukte volk van Namibië. Bisschop Richard Wood, die de syno dezitting bijwoonde, sprak niettemin zijn dankbaarheid uit voor de vele hartelijke woorden.die aan zijn adres en aan dat van zijn afwezige collega werden gericht. De financiële actie, die in de Engelse kerk aan de gang is voor steun aan de twee Namibische bisschoppen, heeft tot dusver 33.000 gulden opgebracht. Er wordt gemikt op een bedrag van 110.000 gulden. De financiële deskundigen van de Kerk van Engeland hebben ingestemd met een poging, dc Britse Midland Bank te bewegen, haar leningen aan Zuid-Afrika stop te zetten. Aan de financiële commissie van de kerk was gevraagd niet langer met de bank za ken te doen. Hiertoe wil de kerk even wel nog niet overgaan. De kerk is een van dc grootste aandeelhouders van de Midland Bank, die leningen verstrekt aan de Zuidafrikaansc regering. De financiële commissie heeft aan de synode bekendgemaakt, dat de kerk haar laatste aandelen in Zuidafrikaan- se goudmijnen heeft verkocht. Het wa ren aandelen in Consolidated Gold Fields, de grootste Britse werkgever in Zuid-Afrika. Lord Churchill, de voor zitter van de financiële raad van de kerk zei dat het besluit tot verkopen ten dele ook uit economische overwe gingen is genomen. De kerk heeft de laatste twee jaar' meer dan 70.000 aan delen verkocht, een pakket dat in Jo hannesburg ruim zeven miljoen gul den waard is. Van een onzer redacteuren Johannesburg Het Christelijk In stituut in Zuid-Afrika. waarvan dr. C. F. B. Naudé de directeur is, heeft bezwaar tegen de voorgestelde parle mentaire binnenlandse veiligheids commissie. De raad van bestuur van het instituut vreest dat zo'n commis- BAARN In ruim 170 landen wordt morgen vrijdag 5 maart de wereldge bedsdag van de vrouw gehouden. Dit keer werd de liturgie samengesteld door christenvrouwen uit Mexico rondom het thema „Bewustmaking tot leven". Vorig jaar waren in ons land meer dan 600 plaatsen bij de viering van deze dag betrokken; 120.000 liturgieboekjes vonden hun weg naar de diverse plaatselijke co mités. In ons land worden ook man nen uitgenodigd aan de gebedsdag deel te nemen. Voor jeugddiensten neemt de belangstelling toe. Ook in het overwegend katholieke zuiden van ons land groeit de deelname aan deze oecumenische diensten. Vrijdag wordt tevens een inzameling gehouden voor een eocumenisch op vangcentrum voor de allerarmsten in Mexico. Vorig jaar. toen de liturgie was samengesteld door Egypte, werd ruim een ton bijeengebracht voor christelijke instellingen in het Mid den-Oosten. In Trouw van 28 februari las ik in een commentaar: „Meent hij i de heer Van Leyenhorst van de CH) echt. dat kleine gebruikers van henneppro- du kten wél en notoire drinkers, ro kers en gebruikers van verdovende middelen librium en valium niét ach ter de tralies horen?" Het is mis schien waar dat valium en librium te veel worden geslikt (cq. verstrekt), maar ik protesteer tegen het feit dat u geneesmiddelen en genotsmidde len op een hoop veegt Almelo C. H. Dusseljee Naar aanleiding van qw artikelen van 20 en 27 februari 1976 („Martelen dagelijkse praktijk in Uruguay" en ..Ook in Uruguay heeft het leger de smaak van de macht te pakken") is het volgende wellicht illustratief. Op 26 maart 1974 schreef ik een brief naar verschillende autoriteiten in Uruguay, o.a. president Bordaberry. en aan de ambassade in Nederland (Jan van Nassaustraat 65. Den Haag). Ik drukte mijn ernstige ver ontrusting uit over het lot van Llber Seregni. in 1971 presidentskandi daat. die zonder motivering en zonder gevonnist te zijn gevangen werd gehouden. Vermoedelijk onder druk van het feit dat Amnesty International een kakrtenaktie aan dit geval gewijd had werd Liber Seregni voor een militaire rechtbank gebracht. Omdat Inmiddels een internationale commissie van juristen in Uruguay een onderzoek had ingesteld waaruit bleek dat gedetineerden in Uruguay geen wettelijke bescherming genie ten en dat door systematische mis handelingen bekentenissen van poli tieke gevangenen worden afgeperst, informeerde ik weer herhaaldelijk schriftelijk bij de ambassade naar de toestand van Liber Seregni en de straf die hij had gekregen en naar de gevangenis waar hij is opgesloten. Tot heden bewaart de ambassade een veelbetekend stilzwijgen Er is nimmer gereageerd op mijn brieven Peizc H. Mulder Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De generale sy node van de gereformeerde ker ken heeft gisteren met 48 tegen 21 stemmen bij vier onthoudin gen een iudicium (oordeel) uit gesproken in de kwestie- Wiersinga en de verdere behan deling van deze zaak overge dragen aan de kerkeraad van Amsterdam. De synode aan vaardde daarmee het voorstel van de synodale commissie van rapport. Tevoren had de synode met nage noeg dezelfde stemverhouding (49 te gen 24) het tegenvoorstel van drs. H. Appers afgewezen. Aanname van het voorstel-Appers zou betekend heb ben dat een justitiële leertuchtproce- dure tegen dr. Wiersinga onmogelijk zou zijn geworden. Het besluit dat de synode nu geno men heeft (de letterlijke tekst vindt men op deze pagina afzonderlijk ver meld) bedoelt geen justitiële leer- tuchtprocedure maar laat deze mog- leijkheid wel open. Ds. A. C. Hofland uit Delft, een van de woordvoerders van de commissie uit wier koker het uiteindelijke syno debesluit gekomen is. zei nadrukke lijk dat het besluit alleen een iudici um over de opvatting van dr. Wiersin ga betekent. „Verantwoordelijk voor dr. Wiersinga is alleen de kerkeraad van Amsterdam. De synode mag op geen enkele wijze op de beslissing va de kerkeraad vooruit grijpen." Dat de synode geen justitiële tucht op het oog heeft blijkt uit het feit dat er in het besluit geen termijn ge noemd wordt terwijl een amende ment van ds. D. H. Borgers uit Den Ham dat enkele kerkorde-artikelen over de tucht met name wilde noe men. op zo'n tegenstand stuitte, dat hij het terug nam. Intussen is het synodebesluit wel een aanscherping van het oorspronkelij ke voorstel van het deputaatschap dat het afgelopen jaar met dr. Wier singa heeft gesproken In dat deputa- tenvoorstel ontbraken de constate ringen 2 en 3 en wordt aan het slot van uitspraak 1 alleen gezegd „dat de synode voor een tekort doen daaraan geen verantwoordelijkheid kan dragen gelijk naar haar oordeel geen enkele kerkelijke vergadering dit kan". Voor de stemming kreeg ook dr Wier singa nog het woord. Hij wees er nog eens op dat het helemaal zijn bedoe ling niet is anderen de troost van de verzoening te ontnemen. Hij formu leert die troost alleen anders. Hij was ook van mening, dat het hart van het evangelie niet in het geding is. alleen bepaalde voorstellingen daarvan. Daarom was hij er ook niet van over tuigd dat hij de eenheid van het geloof en van de kerk in gevaar brengt. Na de beslissing van de synode zei praeses ds C. Mak te vertrouwen dat Hier volgt de letterlijke tekst van de kernen van het besluit waarmee de gereformeerde synode gisteren voor haar deel de behandeling van de zaak Wiersinga heeft afgesloten: De synode constateert: 1. Dr H. Wiersinga heeft gezocht naar een vertolking van het evan gelie. waarbij scherper dan tot nu toe tot de gemeente zou uitgaan de oproep tot de dienst der verzoe ning. De overeenstemming van ge voelen ten aanzien van de door ons in de navolging van Christus te vervullen dienst der verzoening, die reeds in een vroegere fase van de kerkelijke behandeling is vast gesteld. is opnieuw daardoor dui delijk aan het licht getreden. 2. Hij is terwille van de effectivi teit (doeltreffendheid, red.), de re levantie (betekenis, belang, red.) en de verstaanbaarheid van het evangelie der verzoening echter een weg ingeslagen, die naar het duidelijk getuigenis van de Schrift niet alleen te kort doet aan het werk der verzoening, door Christus alleen volbracht, maar daardoor ook het evangelisch uit gangspunt voor de dienst der ver zoening weerspreekt. 3. Deputaten hebben in hun sa- mensprekingen na de vooral- gaande pogingen door de vorige synoden in het werk gesteld tevergeefs getracht dr. H. Wiersin ga van dit tekort te overtuigen. De synode spreekt het volgende uit; 1. De synode acht het mysterie, dat God in Christus de wereld met zichzelf verzoenende was, doordat Hij over de gruwelijke menselijke boosheid die zich op Golgotha heeft geuit, in zijn heilshandelen zó heeft geregeerd, dat de door mensenhanden Gekruisigde in het lijdèn en de dood die Hij on derging in onze plaats het godde lijke gericht over menselijke schuld heeft gedragen, een be standdeel van het belijden der kerk van zö wezenlijke aard, dat een tekort doen daaraan en een weerspreken daarvan voor haar niet toelaatbaar is. ook omdat daardoor de enigheid des geloofs en de eenheid van de kerk in ge vaar wordt gebracht. 2. De synode verwacht van de ker keraad van Amsterdam dat deze erop toeziet, dat zulk een tekort doen daaraan en een weerspreken daarvan niet plaatsvindt, c.q. wordt tegengegaan, gelijk zij dit verwacht van alle andere kerkelij ke organen De synode besloot verder nog o.m. een kanselboodschap op te stellen naar aanleiding van de uitspraken over de verzoening. de kerkeraad van Amsterdam de weg zou gaan die de synode nu heeft aangewezen. Ouderling C. Hulstijn uit Amsterdam sprak zijn teleurstel ling over het synodebesluit uit. Hij deed een beroep op ieder Amsterdam nu de tijd te gunnen. Verschil De verandering in de formulering (de commissie van rapport voegde woor den in als 'niet toelaatbaar' en 'weer spreken') betekent wel een verschil in toon, zei prof. dr J. Veenhof. een sie zal leiden tot een proces van mo reel verval en zal bijdragen tot af braak van de vertrouwensrelaties tussen individuele personen en groe pen. zegt de raad van bestuur. De raad vreest dat het aldus gescha pen wantrouwen de grondslagen voor een evenwichtige en veilige samenle ving zal vernietigen. „Daarom zijn we volledig tegen deze nieuwe wet", al dus de raad. De voorzitter van de raad van be stuur van het Christelijk instituut, ds. M. Maasdorp heeft bekendge maakt dat het instituut er de komen de jaren goed voor staat. „Tenzij de regering ons vrijheidsbeperking op legt, zullen wij ons bestaan kunnen voortzetten." aldus Maasdorp. De opmerking van ds. Maasdorp be tekent dat het Christelijk Instituut met succes de eerste moeilijkheden heeft opgelost, die veroorzaakt wer den doordat het instituut vorig jaar tot een besmette organisatie werd verklaard. Als gevolg hiervan werd de toevloed van buitenlands geld plotseling gestopt. De huidige finan ciële positie stelt het Christelijk In stituut in staat ruim 17.000 gulden opzij te leggen voor het fonds voor opleiding van zwarten uit een legaat van 36.000 gulden dat het instituut kortgeleden ontving. GODSBEELD Het besef van wie God zou kuf zijn is in onze dagen vaak een P belzinnige zaak. Aan de ene ka? er een verlangen om God zo dicl mogelijk te beschouwen. Wat ger extreem bevindelijke mensen den, God tutoyeren, is nu gebruib wat misschien de moderne myj genoemd zou kunnen wordenji een reactie tegen het scholastiek paternalistische godsbeeld scto men zijn naam liefst met een kir letter. Dat is de ene kant. Maar d tegenover is er tegelijk iets vann bijna oneindige afstand. Men m niets meer hebben van een hqi stuk over God. waarin op welke vt dan ook zijn trekken, of hoe men ook noemen wil, zouden wordem systematiseerd. Een God, ii] bouwd in een raam van deugdeji eigenschappen, bepaald en omsct ven kan men zich helemaal niet rr voorstellen. Hij mag dichtbij x maar Hij is niet minder verboti dan ooit. Wij weten niet veel c Hem. Sommigen trekken zich bfi absoluut terug op Jezus. Dat is II zo is Hij, als je 't dan weten wiltD daarmee zijn dan, dacht ik, metn de beide zaken getekend die wij it oog moeten houden. Het heeft ji zoveel zin om God te tutoyeren neer we tegelijk ons distantiëren|n alle uitspraken over Hem. End wordt ook zijn „verborgenheid" k probleem wanneer we tegelijkert» doen alsof we Hem ieder momg kunnen aanraken. Mogelijk kc hieruit toch vandaag of morgen F geheel nieuwe verantwoording wat wij van Hem mogen wetei voorschijn. Die zal dan tegelijk ii en ingehouden kunnen zijn. Dr. C. F. Beyers Naudé van de deputaten. Maar hij zag daar in geen reden om zich tegen het commissievoorstel te verzetten. Prof. dr J. Verkuyl. eveneens depu- taat, wees het verwijt dat er met dr Wiersinga te weinig gesproken is be slist van de hand. Hij vond het ook niet juist dat de synode uitspreekt dat er in dr Wiersinga's opvattingen een lacune zit. 'Het gaat maar niet om een theologentwist maar om het geloof waarin mensen (ook ik) leven en sterven. Ik ben bijzonder dank baar voor wat ik van dr Wiersinga geleerd heb maar zou hij nu ook de lacune in zijn leer willen erkennen? Wij openen niet de weg naar een justitieel leerproces maar spreken een iudicium uit over deze lacune en geven verder de zaak over aan Am sterdam', aldus prof. Verkuyl. 'De kerk daar is het huis van dr Wiersinga. In het vredige thuis van de liefde wijkt de krampachtigheid. Daar komt de ruimte voor een ge sprek waar ik alle vertrouwen in heb'. Prof. Verkuyl citeerde een her vormde theoloog die de gereformeer de kerken geadviseerd had; 'Geen Assense guillotinisering, maar ook geen hervormde immunisering'. NOTTINGHAM Twee Engelse bisschoppen hebben aan katholie ken. die wel naar de kerk terug wil len gaan, maar niet durven vanwege de biecht, gedurende de voorberei dingstijd voor Pasen algemene abso lutie aangeboden. Bisschop Eric Grasar van Shrewsbury en diens hulpbisschop John Brewer, plus bis schop James Mcguinness van Not tingham. zullen in de komende we ken op verschillende centrale pun ten in hun diocesen zogenoemde sta tie-missen vieren, waar zij die alge mene kwijtschelding van zonde schuld zullen uitspreken. In een me dedeling zeggen zij, dat zij daarmee de biecht niet willen afschaffen, maar alleen willen voorkomen, dat de biecht een obstakel wordt voor katholieken, die er niets meer aan doen. maar die toch wel willen terug keren tot.een geregelde geloofsprak tijk NED. HERV. KERK 10 Aangenomen naar Oude Petfj (toez.): J. A. van Mierlo van Kuipf* pred. voor buiteng. werkz. (arbeid! der Nederlanders in Beirout) te B1 rout; naar Uitgeest-Akersloot (hel'1 geref. federatie): J. D. de Boer'' Kortgene. F Bedankt voor Oldebroek: J. den H#* te Sliedrecht e GEREF. KERKEN 1 Beroepen te Beetsterzwaag: P. M Veen, kand. te Amsterdam, die I1 beroep heeft aangenomen. r5 If GEREF. KERKEN VRIJG. n Beroepen te Lutten: H. K. Bo#6 kamp, kand. te Groningen. 1 Aangenomen naar Bergentheim:Bl Pouwelse te Ureterp. I" Bedankt voor Rouveen: R. T. Urlg te Goes-Brouwershaven. r GEREF. KERKEN VRIJG. B.V. jl Beroepen te Vlaardingen: P. Busst kand. te Luinjeberd. !s >g CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten; J. Westen te Nunspeet. y Dr F. C. Kamma Tijdens een feestelijke bijeenkon: op het zendingshuis te OegstgeeJ zal vrijdag 5 maart het eerste exel plaar worden uitgereikt van b boek „Dit wonderlijke werk" van F. C. Kamma, zendingspredikant en socioloog, ir ondertitel luidt: Het probleem vft, de communicatie gebaseerd op ervaringen in het zendingswerk dr Nieuw Guinea (Irian Jay 1 18551972. Een socio-missiologiscl benadering. Het boek omvat tw banden van in totaal achthonde: i pagina's. Tijdens de bijeenkomjd zullen dr J. van Baal, oufel gouverneur van het toenmalifi Nieuw Guinea en drs H. Bootsmre algemeen secretaris van de hervorflai de zendingsraad, het woord voerengi ni Kardinaal Wojtyla De Poolse kardinaal Karol Wojty heeft in een artikel in het vaticaaj blad Osservatore Romano kritiefcg geleverd op de onderdrukking vafct< het geloof in zijn land. „Het gaat ni( aan dat een groep mensen een he volk een ideologie oplegt, een m 1 ning. die ingaat tegen de overtuiging van de meerderheid." aldus dezty aartsbisschop van Krakau. ige De rooms-katholieken vormen lc overgrote meerderheid van het Poo t se volk en zij zijn ongerust dat h%n atheïsme gemaakt is tot „het fundf ment van het nationale leven". kardinaal herinnert eraan dat vri^'j heid van geweten en godsdienst wojjj deq geest in het V.N--handvest vo( de,mensenrechten en het slotdoc4j^ ment van de conferentie van sinki.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2