Uit de weekbladen Reeks herdrukken van kinderboeken Wet op krukken Hannie van Leeuwen Chileens fruit „Koningin Beatrix" Groenevelt Enquête „Een lachertje" Operagebouw DONDERDAG 4 MAART 1976 TROUW/KWARTET Elseviers Magazine: ,.De nieuwe opiumwet gaat op kruk ken". concludeert Elseviers Magazi ne in een reportage over de wetswij ziging die dezer dagen in de Tweede Kamer ter discussie stond. ..Aan de ene kant wil de regering de internati onale lieve vrede bewaren op het terrein van de drugproblematiek, aan de andere kant tracht zij een progressief, verlicht drugbeleid te voeren." Elsevier plaatst vraagte kens bij de plannen tot samenwer king tussen KLM. Sabena en Luxair. ..Moet de KLM de Sabena soms red den? Zijn er geen geschiktere part ners te bedenken dan de piepkleine, weinig om het lijf hebbende Luxair. die zijn zetel heeft in een land dat allerlei „illegale" luchtvaartmaat schappijen toelaat en zich weinig van Iata-voorschriften aantrekt?" In het op stapel staande boek „Kana len graven" beschrijft oud- staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon zijn ervaringen op het departe ment van justitie. In een gesprek met Elsevier loopt hij vooruit op de inhoud van zijn „memoires", waar naar vooral de „machtige" secreta ris-generaal Mulder reikhalzend mag uitzien. Minister Van Agt kan gerus ter zijn: „Ook al heeft hij mij mede omwille van een ambtenaar laten vallen, hij is een aardige man." Het omslagartikel is gewijd aan een fias co: „Hilversum IV: om te huilen". Hervormd Nederland: Het anti-revolutionaire Tweede- Kamerlid Hannie van Leeuwen baar de enig opzien met haar uitspraken over druggebruik, dat zij het liefst helemaal uit de strafrechtelijke sfeer zou willen halen. Ook haar publieke lijk geuite twijfels over de bereid heid van de NAVO als eerste kernwa pens te gebruiken, heeft het vermoe den doen postvatten dat „straalja- ger-Hannie", zoals zij in Den Haag wel wordt genoemd, van haar geloof is gevallen. Hervormd Nederland, die haar vroeg of het waar is, kreeg over dat druggebruik onder meer van haar te horen: „Wij zijn vaak ziende blind en horende doof gebleven voor de signalen van onbehagen, onzeker heid. onvrede en onrust, voor het nieuwe sociale vraagstuk van de eer ste orde, dat de dichter Marsman vroeger al zo treffend heeft weerge geven: Ik sta alleen; geen God of maatschappij, die mijn bestaan be trekt in een bezield verband". „Ik ben somber en radicaler geworden", luidt de kop boven het interview met, niet Hannie van Leeuwen, maar Slcco Mansholt. „Ook in ons land." heeft Mansholt ervaren, „krijg je soms een meewarige glimlach als je over ontwikkelingssamenwerking praat. Vooral in WD-krlngen. Daar heerst een mentaliteit van: laten we maar op de hulp bezuinigen." De Groene Amsterdammer: DE O ROE NE AMSTERDAMMER (die „kennelijk meer mensen aan spreekt dan voorheen" aldus dit weekblad op pag. 2) onthult op de voorpagina dat de Nederlandse con sument nog deze maand „de wrange vruchten van de tirannie" krijgt voorgezet. De Chileense Junta heeft de grote fruitkwekerijen en de fruit handel. die onder Allende groten deels genationaliseerd waren, weer in particuliere handen gegeven. Een Rotterdamse fruitimporteur is op het ogenblik in Chili om fruit te kopen, voor geld waarmee volgens De Groene de militaire heersers hun wapenaankopen financieren. Orlan do Leteller, onder Allende minister van buitenlandse zaken, zegt elders in De Groene in een Interview: „Een boycot in één haven is al een stap vooruit in de omverwerping van de fascistische dictatuur. Want als de importeur die bij voorbeeld zijn fruit naar Rotterdam heeft laten versche pen het daar niet gelost krijgt en het schip naar een andere haven moet uitwijken, dan levert hem dat pro blemen op waardoor hij het Chileens fruit minder aantrekkelijk vindt." Onder de opmerkelijke kop „Een Turk in een schone spijkerbroek" signaleert Ad Breedveld de verschij ning van een „opmerkelijk liefdesro mannetje". „Patricia trouwt meteen Turk", van Hans de Groot-Canté. Ondanks lovende woorden over „verheugende sociale betrokken heid", houdt Breedveld de auteur vermanend voor dat de meeste Tur ken in Nederland niet in een schone spijkerbroek lopen. Accent: „Telkens als leden van het Oranje huls bulten hun schuld werden ge noemd bij opsraak makende affai res. werd de mogelijkheid aangegre pen om de positie van het koninklijk huls te ondermijnen en de bewoners van Soestdijk in een kwaad daglicht te stellenAccent, waaruit dit citaat afkomstig is. doet daaraan natuur lijk niet mee. Maar wel schetst het blad voor alle zekerheid al een pro fiel van „koningin Beatrix", waarbij het onbekommerd rept van een kans op een vroegtijdige troonsopvol ging." In elk geval mogen de monar chisten naar Nederlandse snit hun hart wel vasthouden: naast nog een heleboel andere dingen wil „konin gin Beatrix" ook aan het sprookje van de gouden koets een einde ma ken. Is deze informatie niet van Bea trix zelf afkomstig, heel wat makke lijker lijkt het Pieter van Vollenho- ven te spreken te krijgen. Vanuit het Oostenrijkse Lech verschafte hij te- lefonisch een Accent-verslaggever commentaar op de kritiek waaraan de BOVAG zijn rapport over auto keuringen heeft onderworpen. „Vol komen onjuist," kraakte het door de telefoon. Met de sinds een paar we ken verschijnende rubriek „Accent op parlement" hebben de Haagse kringen er nu ook een roddeltante bijgekregen. Haagse Post: Na minister Duisenberg is deze week in de Haagse Post Arie Groenevelt aan het woord over de nullijn. De voorzitter van de Industriebond NW mag ook nu weer graag zeggen waar het op staat. 'Ik heb toch ook dat Interview met meneer Van Veel- en in de Haagse Post gelezen, die hotemetoot van Hoogovens. Heb ik bij hem enige bereidheid aangetrof fen om ook maar even na te denken over de vraag of onze maatschappij aan verandering toe is? Hij is wel één van de mensen, die ontzaglijk veel invloed uitoefent in Nederland.' De columnisten H. J. A. Hofland en W. L. Brugsma houden zich bezig met resp. 'Bernhard' en 'De gordel rond Soestdijk'. John Jansen van Galen herdenkt in het omslagartikel 'de dag van Provo'. Met de 'leiders' van toen praatte hij over de dag waarop rookbommen het gezicht op 'Het Hu welijk' verduisterden. De Nieuwe Linie: Wim Klinkenberg, wiens artikelen over prins Bernhard in een brochure gebundeld zijn, richt zich in een open brief in De Nieuwe Linie tot onder anderen de tv-recensent van deze krant. Hij reageert op de kritiek waaraan zijn optreden in een VPRO- programma werd onderworpen. Het PPR-Kamerlid Henk Waltmans licht toe waarom hij een parlementaire enquête naar de aankoop van vlieg tuigen noodzakelijk vindt. Het is. zegt hij. „de enige manier om het klimaat echt te zuiveren." A. L. Con- standse vraagt zich in een beschou wing over de verdeeldheid van het „wereldcommunisme" af wat voor de CPN de term „communisme" nog betekent. In de „eisen" van de Ne derlandse communisten bespeurt hij „een typische degeneratie van het socialisme." Vrij Nederland: Vrij Nederland gaat in op de ontmoe ting tussen Willy Brandt en de PvdA-delegatie onder leiding van Ien van den Heuvel. De Groningse hoogleraar Nauta zegt er het volgen de over: Het is een schande dat de PvdA-voorzitster zich tevreden stel de met de antwoorden van de SPD op haar vragen over het zogenaamde Berufsverbot in West-Dultsland. „Je kon merken dat de Duitse delegatie het een lachertje vond." „De KLM wil geen fusie met de Sabena, omdat straks de passagiers vanzelf wel naar de Nederlandse luchtvaartmaat schappij toe zullen komen," schrijft Rudie van Meurs. De Mc. Kinsey- studie zou uitsluitend verricht zijn om de KLM opnieuw in staat te stellen haar goede wil en bereidheid te tonen." Igor Cornelissen heeft een rapport van de Amerikaanse inlichtingen dienst OSS (voorloper van de CIA) onder ogen gekregen. In dit rapport staat dat prins Bernhard van plan zou zijn geweest om in de jaren '44 en '45 een rechtse staatsgreep te plegen. Volgens Cornelissen speelde prins Bernhard toen al een belangrijke po litieke rol waarbij hij het linkse ver zet ondergeschikt zou maken aan rechtse krachten. Joop van Thijn las de Handelingen uit de Tweede Kamer ten tijde van de aankoop van de Starfighter nog eens na en verbaast zich over de lichtvaardige manier waarop werd beslist. Sommige Kamerleden besef ten de machteloosheid van hun posi tie wel. Til anus (CHU) zei toen: De manier waarop met miljoenen wordt gewerkt gaat wel een beetje boven mijn petje". De Tijd: „Wanneer komt het nieuwe operage bouw in Amsterdam?" De Tijd acht de kans nu groter dan ooit. Argu ment: Rotterdam wil ook een natio naal operagebouw. „De hoop is nu gevestigd op de aloude rivaliteit." Dr. K. J. Hahn analyseert de span ningen tussen de sociaal democraten in Europa. „Het socialis me begint in Europa twee gezichten te krijgen." Het overbruggen van de politieke en ideologische verschillen tussen de Noordeuropese en Zuideu- ropese socialisten lijkt na dé laatste uitspraken van de Duitse bondskan selier Schmidt een kwestie van lange adem," aldus Hahn. De Tijd heeft deze week wat moeite met de PPR. „Het isolement van Van Gorkum pleit voor de PPR. Een foto van Dolf Coppes siert het arti kel. ..De bouw is een kunstmatig opgevoerde machine." Volgens het rapport van de EIB (Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid) ligt het toekomstige heil van de bouw in de vervanging en renovatie, maar het grote probleem is: De mensen willen niet uit de oude wijken, zij zijn tegen vervanging. Volgens drs. Ter Hennepe van het EIB moet des noods tegen het verzet van de men sen in de vervanging worden doorge zet. zeker met zo'n werkloosheid in de bouw De telvisieserie Pippi Langkous heeft de naam van de Zweedse schrijfster van kinderboeken Astrid Lindgren op nagenoeg ieders lip gebracht en haar roem zal zeker niet tanen nu de NCRV- televisie de filmbewerking van haar boeken over Karlsson (het dikke mannetje dat in een huisje op het dak woont en kan vliegen) op het scherm gaat brengen. Uitgeverij Ploegsma in Amsterdam, altijd goed voor de betere kinderboe ken, heeft Astrid Lindgren al sinds jaar en dag in haar fonds opgenomen en komt nu met herdrukken van „Karlsson van het dak" (4e druk), „Karlsson vliegt weer" (2e druk) en „De beste Karlsson van de wereld" (2e druk) voor de dag. Leuk uitziende boeken in groot formaat, die verhou dingsgewijs goedkoop zijn: 7,90 per stuk. Een tekening van Karlsson, die met de matteklopper achterna wordt gezeten, gaat hierbij. Ook herdrukt is „Er zit een rover in het bos-bos-bos" van dezelfde schrijf ster. Dit boek gaat nu als kleine pa perback de wereld in. Ploegsma vraagt er 6.90 voor en doet hetzelf de voor de herdrukken van: „De kin deren van de grote fjeld" van Laura Fitinghoff (vijftiende druk) en „Hei di" van J. Spyri/A. Winkler-Vonk (met foto's uit de gelijknamige film. twee-en-twintigste druk). Verder verschenen bij Ploegsma her drukken van drie jeugdboeken van An Rutgers vander Loeff: „Rossy, dat krantenkind" (tiende druk), „Vlucht, Wassilis, vlucht!," (vierde druk) en „Lawines razen" (twaalfde druk). In de zelfde reeks kwam de vierde druk uit van „Peter Pan" van J. M. Barrie. Prijs per stuk 11,50. Tenslotte kondigen we de derde druk aan van „De kleine stad op de prai rie" van Laura Ingalls Wilder en dat boek is alleen al vanwege de plaatjes van Garth Williams best 14,90 waard. Hiermee is overigens niets ter nadele gezegd van het (voortreffelijk uiterlijk van de andere herdrukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12