ota schiet schippers n verkeerde keelgat Kiws King pepermunt heb je altijd bij je... Personalia jongerenprotest tegen knevelen van VVDM "\foor ons ondernemers is 1980 gisteren al begonnen.' "De NMB ontwikkelde een financieringsplan gericht op onze mogelijkheden van morgen'.' Inzuivere concurrentie van spoorwegen KINGOp zak, in tas of autokastje CPN interpelleert over huurverhoging Landbouw Ir. D. Luteijn (32) uit In verkeer gedood De NMB denkt met u mee. Probeer't. Kamerlid: melk moet, ook in schoolkantines Weekblad De Groene wil lening niet TROUW/KWARTET PS 9 - RH 11 (ADVERTENTIE) De concurrentie met de spoorwegen wordt nog meer in de hand gewerkt door de vaarwegenbelasting Burgemeesters Met ingang van 1 april zijn vier burgemeesters be noemd, onder wie eén vrouwelijke. Mevrouw N. de Jong-Meijer, PvdA- fractievoorzitster van de gemeente raad van Zaanstad, wordt burge meester van de gemeente GraftrDe Rijp in Noord-Holland. Zij is 49 jaar, hervormd en lid van de PvdA. Burge meester van Oudenbosch wordt mr. P. J. J. M. Mangelmans te Borne, nu directeur van de ziektekostenverze- kerings-maatschappij Stichting Oost-Nederland te Enschede. Hij is 35 jaar, r.k. en lid van de VVD. Burge meester van Zevenaar wordt de heer A. P. J-. van Bastelaar, die nu burbe- meester van Lichtenvoorde is. De heer Van Bastelaar (53) is r.k. en lid van de KVP. Burgemeester van de gemeenten Kantens en Usquert wordt de heer J. Kruize (39), hoofd van de afdeling sociale zaken van de gemeente Gieten. De heer Kruize is hervormd en lid van de PvdA; hij is lid van provinciale staten van Drente. ...vitale natuurzuivere bestanddelen &rrVL Maar je gebruikt deze 'instant verkwikker' pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. tOTTERDAM Het ziet ernaar uit dat de hele situatie in en rond de Nederlandse binnenvaart, ooral de particuliere binnenvaart, in de loop van de jaren naar een dusdanige vertroebeling is egroeid, dat iedere maatregel behalve een volledige sanering van het goederenvervoer in zijn otaliteit de spanningen en moeilijkheden alleen maar groter kan maken. door Hans W. Ledeboer lit ondanks de beleidsnota goede- invervoer van staatssecretaris Van uiten en de vaarwegennota van de lfde staatssecretaris, die nu in ont- erp gereed is, voor advies is gegaan aar de raad van waterstaat en ter :r ennisgeving is aangeboden aan de aste kamercommissie voor verkeer n waterstaat. ecretaris S. Veninga van de Federa- van Nederlandse Schippersbon- en ziet als voornaamste vertroebe lde factor de onzuivere concurren- ie van de Nederlandse Spoorwegen. Die concurrentieverhouding wordt og onzuiverder, als de in de vaarwe- ennota geopperde vaarheffingen oorgaan. Die vaarheffingen zou men :unnen vergelijken met de wegenbe- asting voor het goederenvervoer te md." )e heer Veninga voegt daar echter neteen aan toe, dat in Frankrijk en ïuitsland zo'n vaarbelasting reeds t®ng bestaat. „Met als gevolg," con- |tateert hij, „dat Duitse schepen, die an Noord-Duitsland naar het Roer- ebied moeten varen, hun route via lederland kiezen, omdat zij bij ons een heffing behoeven te betalen. ,rg gewenst is die toestand niet. om- at deze Duitse schepen eigenlijk te Éroot en te snel zijn voor onze niet op rote en snelle schepen berekende ostelijke vaarwegen. ievoorrechting ifaar de onzuiverheid in de concur- intieverhoudingen zien we in de dui- elijke bevoorrechting van de spoor- 'egen boven alle andere vervoers- oorten. Daarop hebben wij reeds uidelijk gewezen in ons commen- aar op de beleidsnota goederenver- oer. Door een stelsel van vaarheffin- en wordt die bevoorrechting nóg roter. In de eerstvolgende vergade- ing van de commissie-Viersen, ïaandag 15 maart, komt dit hele nderwerp uitgebreid aan de orde." )e heer Veninga doelt op de commis- ie. die is belast met het doen van anbevelingen tot verbetering van de ikomenspositie van de binnenvaart, ooral de particuliere binnenvaart, oorzitter daarvan is drs. H. J. Vier en, oud-wethouder voor de haven en conomische aangelegenheden van otterdam. Van die commissie ma- en de binnenvaartorganisaties deel it, naast een aantal bestuurders en ndere vervoersdeskundigen. In de beleidsnota goederenvervoer", jnstateert de heer Veninga, „staat at een der grondslagen van het Ne- erlandse goederenvervoer een goed unctionerend, rendabel althans 1 een verliezen lijdend spoorwegbe- ie rijf is, zonder kunstmatige onder- teuning ten nadele van andere be- tngen. Dat klinkt ons hypocriet in e oren. Kijk, de verliezen van de lederlandse Spoorwegen worden ge- leel gedekt door subsidies. Alles wat net de spoorwegen verband houdt be 'ordt voor rijksrekening gebouwd en •r nderhouderi. En dan te bedenken, at de spoorwegen volledig een over- eidsbedrijf zijn!" Ondergeschikt In het commentaar op de beleidsno ta goederenvervoer constateert de "Federatie van Nederlandse Schip- ei persbonden dat deze nota ervan uit- h gaat dat van een rendabel goederen- d vervoer per rail slechts kan worden gesproken wanneer dat goederenver voer zijn specifieke kosten dekt. Maar in de benadering van de nota is, aldus het commentaar van de 1 federatie, bij de spoorwegen het goe derenvervoer volkomen onderge schikt gemaakt aan het personen vervoer. En nergens blijkt dat ook V<|een deel van de algemene kosten tot de specifieke kosten wordt gere gend. .Tegen deze manier van berekening heeft de binnenvaart onoverkomelij ke bezwaren", zegt de heer Veninga. ,en zeker als aan de schippers heffin gen worden opgelegd. Dergelijke heffingen zijn alleen behoorlijk, in dien de spoorwegen personenver- i/ejvoer en goederenvervoer beschou wen als nevengeschikte activiteiten, waarbij op basis van objectieve cri teria. voor beide activiteiten op strikt dezelfde manier gehanteerd, de- spoorwegen alle kosten, ook de algemene kosten betalen. Zolang dat niet gebeurt is er sprake van ernstige discriminatie en blijft .de onzuivere concurrentieverhouding tussen het rijk. in casu de spoorwegen, en de particuliere vervoersondernemer ge handhaafd." Verontrusting Bijzonder verontrust gevoelt de fe deratie zich dan ook over de medede ling in de beleidsnota dat „enigerlei regeling van financiële aard nodig zou kunnen blijken óm het internati onale spoorwegvervoer als zodanig tot verdere ontwikkeling te bren gen". Die verontrusting is door het ontwerp vaarwegennota eerder toe- dan afgenomen. De heer Veninga meent, dat de rijkssubsidie aan de spoorwegen thans reeds in de hon derden miljoenen loopt. „De discriminatie loopt tot in de kleinste details toe", zegt de heer Veninga. „In het ontwerp vaarwe gennota wordt gesproken op de voor de spoorwegen hinderlijke opstop pingen bij de brug over de Gouwe. Nergens wordt gesproken over de enorme aantallen schepen die hier de nodige tijd op de treinen moeten wachten. En bij iedere kruising van een andère vervoersweg heeft de spoorwegen absolute voorrang, zelfs als het gaat om het heen en weer halen van een lege wagen of een rangeerlocomotief!" De heer Veninga ziet daarbij echter niet over het hoofd, dat die discrimi natie in de loop van meer dan ander halve eeuw is gegroeid. Zij komt echter pas nu goed onder de aan dacht nu in de particuliere binnen vaart een noodtoestand is gegroeid, die leidde tot hoog oplopende span ningen. Die spanningen zijn nog lang niet opgelost. „De hele vaarwegennota schiet de binnenvaart, die toch al in zo grote moeilijkheden verkeert, in het ver keerde keelgat," zegt de heer Venin ga, „de zaak is nog niet ingediend en er moet nog veel gebeuren eer het zover is, maar de denkbeelden van de regering zijn duidelijk. Bovendien; het varen in ons land is helemaal jiiet gratis. De liggelden, bruggelden en havengelden zijn heel hoog en zij zijn vorig jaar nog eens verhoogd". Recreatievaart Ten slotte een klein punt, geheel buiten dit alles, dat ook moeilijk zal zijn uit te voeren; de idee in de vaarwegennota om bepaalde water wegen voor recreatievaart te sluiten. Natuurlijk zijn de meeste schippers voor zo'n sluiting. Maar hoe wil men bepalen wat nu recreatievaart is en wat niet? Wanneer vaart iemand met een motorboot „voor recreatie" en wanneer voor zijn beroep? Nergens wordt gedéfinieerd wat beroepsvaart is. Het Vaarreglement maakt onder scheid tussen „grote" en „kleine" vaartuigen maar dat kan men niet zonder meer toepassen op recreatie vaart of beroepsvaart. Sluiting van grote vaarwegen voor „recreatievaart" heeft eenzelfde be tekenis als sluiting van grote wegen voor personenauto's. En zoiets is nog nergens voorgekomen. Onderscheidingen Commandeur in de orde van Oranje-Nassau werd mr P. Eijssen, vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden. De Utrechtse hoogleraar dr G. J. M. van der Kerk (62) krijgt een onderschei ding van het Amerikaans Chemisch Genootschap voor zijn hele werk als onderzoeker in de organische chemie. Het genootschap ziet prof. Van der Kerk daarmee als een van de 25 beste scheikundigen ter wereld buiten de VS. Prof. Van der Kerk, hoogleraar aan het organisch chemisch labora torium van de rijksuniversiteit Utrecht, zal de onderscheiding op 5 april in New York in ontvangst nemen. Universiteit De oud hoofddirecteur van het KNMI in De Bilt, dr M. W. F. Schregardus :65) is benoemd tot buiten-universitair lid van de universiteitsraad van de uni versiteit Utrecht. Hij volgt dr P. Veen op. Kortgene, nu voorzitter van de Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgende week dins dag zal het Tweede-Kamerlid voor de CPN Van het Schip staatssecreta ris Van Dam van Volkshuisvesting interpelleren over de huurverhoging per 1 april. De heer Van het Schip wil weten of het mogelijk is de huurver hoging van acht procent uit te stel len tot 1 juli. zoals de Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft voorgesteld. Staatssecretaris Van Dam heeft eni ge weken geleden, na het bekend- worden van het standpunt van FNV en CNV (dat een huurverhoging van zes procent \yil) al gezegd niet voor deze maatregelen te voelen. Ook de meerderheid van de Kamer is niet voor deze ideeën. Zeeuws-Noordbrabantse Landbouw- maatschappij ZLM, volgt op 1 mei ir. C. S. Knottnerus op als voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité KNLC. Uit de niet- confessionele landbouworganisaties, die samen het KNLC vormen, was hij als enige kandidaat naar voren gekomen zodat een verkiezing niet nodig was. Luteijn, die in 1943 in Zuidzande (Zeeuws-Vlaanderen) is geboren, heeft in Wageningen gestu deerd en werkzaam bij de kunst- mestfabriek Windmill Holland in Vlaardingen totdat hij in 1972 secre taris van de ZLM werd. In Zeeland is hij ook onder meer voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouw schap. Mettertijd zal hij de leiding overnemen van het ouderlijk land bouwbedrijf in Zeeuwsch- Vlaanderen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vorig jaar getroffen regeling voor ledenwer- vingsacties voor de soldatenvakbonden onder nieuwe dienst plichtigen blijft problemen geven. Een aantal jongerenorganisaties heeft gisteren bij de defensieleiding gepro testeerd tegen het feit dat twee bestuurders van de Vereniging voor dienst plichtige militairen (VVDM) op 10 maart voor de krijgsraad moeten verschij nen wegens ledenwerving op de kazerne. Volgens de organisaties wordt daarmee de afspraak geschonden dat de zaken tegen VVDM-ers die verband hielden met vakbondsactiviteiten op de kazer nes, voorwaardelijk geseponeerd zouden worden. Er zou, met andere woor den. geen werk van worden gemaakt. Men probeert de VVDM alsnog te dwarsbomen, constateren onder meer het ANVJ, het NVV-jongerencontact en de Katholieke Werkende Jongeren. „DIENSTTIJD" Deze week ontstonden er ook weer problemen in Venlo, waar, dinsdagavond, twee WDM-bestuurders door de marechaussee van de kazerne verwijderd werden omdat zij in diensttijd leden aan het werven waren onder de pas opgekomen dienstplichtigen. Individuele ledenwerving in de eerste week van opkomst is toegestaan mits dat buiten diensttijd gebeurt. Normaal loopt de dienst om vijf uur 's middags af, in Venlo was dat tijdstip echter naar negen uur 's avonds verschoven. De WDM bestrijdt echter dat er op het moment van ingrijpen (half acht) van werkelijke dienst sprake was. De Vereniging beroept zich op een telegram van staatssecretaris Van Lent (defensie) waarin onder dienst „gericht lesgeven onder aanwezigheid van kader" verstaan wordt, en daarvan was in Venlo geen sprake, volgens de WDM. De legervoor- lichtingsdienst kent dit telegram echter niet. Volgens de legervoorlichtings- dienst heeft de WDM zich niet gehouden aan duidelijke afspraken met de kazernecommandant. Het is overigens de bedoeling van de staatssecretaris de regeling voor de vakbondsactiviteiten op de kazernes nog eens te bekijken nadat deze een tijd in de praktijk gewerkt heeft. Aan de hand van de dan opgedane ervaringen kan de regeling eventueel nog nader worden uitgewerkt. LEIDEN—De 23-jarige Leidenaar W. F. A. van der Blom is op de weg van Leiden naar Alphen aan de Rijn met zijn auto uit de bocht gevlogen en in het water gereden. Hij overleed ter plaatse. (ADVERTENTIE) Met het oog op de toekomst bouwen we nu een nieuw pand, waarin wij jaren vooruit kunnen en de noodzakelijke schaalvergroting kunnen realiseren. De middelen die we nodig hebben voor onze toekomstplannen hebben wij samen met de NMB afgestemd op de te verwachten rentabiliteit. Daardoor werd het een haalbare kaart. De NMB kent onze bedrijfstak. Ze bestudeer den niet alleen onze huidige situatie maar ook de mogelijkheden van morgen. Dat is belangrijk voor de continuïteit van het bedrijf. Bij het overleg over onze lange-termijn-lening wees men ons en passant op mogelijke kostenbesparing bij de loonadministratie Kijk, dat doen ze bij de NMB. Ze begeleiden je in je ondernemerschap. Als kreatieve bankiers zijn ze echte gesprekspartners, die inbreng hebben bij het bespreken van plannen waar je mee bezig bent. Dat komt omdat ze meedenken. En dat is voor ons heel wat meer waard dan alleen geld. Praat ook NEDERLANDSCHE eens met de NMB. MIDDENSTANDSBANK Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) meent dat juist ook in school kantines melkacties gevoerd moeten worden. In het alge meen vindt hij dat aan het as sortiment dranken in deze kan tines grote aandacht besteed moet worden, wat de voedings waarde en het gehalte aan schadelijke of minder gewen ste stoffen betreft. In een toe lichting op vragen, die hij over deze kwestie gesteld heeft, zei de heer Beekmans dat er kanti nes zijn waar 'alleen onsmake lijke koffie, frisdrank en soep uit automaten verkrijgbaar blijken te zijn'. Hij vraagt zich af welke controle is op de sa menstelling van deze consump tie in de schoolkantines. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het weekblad De Groene Amsterdammer zal geen ge bruik maken van de toegekende ren teloze overheidslening van maxi maal 330.000 gulden die over een periode van vijf jaar zou worden uitgekeerd. Het blad heeft dit vorige week schriftelijk laten weten aan het bestuur van het Bedrijfsfonds voor de pers. Van de lening is afgezien, omdat sinds medio 1975 het aantal abon nees tegen de verwachting in aan zienlijk gestegen is. Het blad heeft er zo'n 600 abonnees bij gekregen, waardoor de betaalde oplage is ge stegen tot bijna 16.000. De stijgende lijn heeft zich de eerste twee maan den van het jaar onverminderd voortgezet en een ombuiging van de lijn wordt voorlopig niet verwacht. Daarmee is, aldus De Groene Am sterdammer in het gisteren versche nen nummer, de voornaamste reden voor de aanvaarding van overheids steun vervallen. Het verzoek om steun werd gedaan in februari 1974, toen ook het in financiële moeilijk heden verkerende weekblad Haagse Post de regering om subsidie vroeg, Het weekblad De Groene vreesde nadelige gevolgen van steunverle ning aan de Haagse Post, die moge lijk met „agressieve werving" een aanslag zou gaan doen op zijn abon neebestand. Nu die gevolgen zijn uit gebleven, wordt er de voorkeur aan gegeven op eigen kracht verder te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11