i Wethouder Nuij neemt ontslag, PvdA wil Hardon als opvolger Nadelen fietsroute niet afwentelen op Haagse middenstand Dagverblijf in villa aan Alexanderstraat Er® Leidse studenten in LAK-theater LADA Kort Vertrek per 1 april om gezondheidsredenen Uit de wereld van de Bonneterie: Bibliotheek Leids Houtkwartier in ruimtenood Vereniging meent: Jurriaan Kokstraat is nog gevaarlijk Flannel van Aquascutum. Raadslid wil „bezitshuizen" Mishandeling: boete geëist tegen agent Voetganger onder trein Huldiging P. Schotte zoetermeeri nieuw adres afdeling huisvesting croesinckplein26 WOENSDAG 3 MAART 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder W.H. A. Nuij (stadsontwikkeling) heeft de gemeenteraad gistermiddag Wethouder w. h. a. NuijwegDrs. j. w. m. Hardon medegedeeld met ingang van 1 april a.s. ontslag te nemen. volger? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De nadelen, die de aanleg van een zgn. demol stratie-fietsroute tussen de Haagse wijken Waldeck en Mariaho^ ve mogelijk met zich mee brengt, mogen niet afgewenteld wordt op ondernemers, die langs of in de omgeving van de rou gevestigd zijn. Dit zegt de Haagse Kamer van Koophandel Fabrieken in een advies aan b. en w. De 63-Jarige PvdA-wethouder, die sinds 1 september 1970 in Den Haag in deze functie werkzaam is schrijft de raad dat hij zijn ambtsverplichtin gen, waarbij lange arbeidstijden wor den gevergd, niet meer kan vervullen zonder aanmerkelijke risico's voor zijn gezondheid. De heer NuiJ zal ook zijn functie als raadslid neerleggen. Wethouder Nuij was in de vorige zit tingsperiode van de raad wethouder van stadsontwikkeling en volkshuls- vesting. Toen het werk te slopend bleek voor één man werd besloten in het nieuwe college de volkshuisves ting (met wijkaangelegenheden) aan een andere wethouder (Van Hagen) op te dragen. Grote kennis De heer Nuij, een man met een grote bestuurlijke ervaring en grote kennis van zaken, maakt sinds 1 september 1953 deel uit van de PvdA-fractie in de Haagse raad. Voor zijn benoeming tot wethouder was hij directeur van het Girokantoor in Den Haag. Hij begon zijn carrière bij de PTT in 1950 (Centrale Directie). Als afgestudeerd accountant-I werd hij in 1959 hoofd van de afdeling bedrijfseconomische zaken van het Haagse Girokantoor. Als oud-PTT-er heeft hij er nooit een geheim van gemaakt fel tegen de spreldingsplannen van de regering te zijn. Tijdens de laatste begrotingsbehan deling door de Haagse raad kreeg wethouder Nuij felle kritiek te incas seren van zijn eigen fractie: een goed beleid voor de stadsvernieuwing zou totaal ontbreken. De PvdA-fractie had toen sterk aangedrongen op het creëren van een aparte wethouders- portefeuille voor deze problematiek. Een tegemoetkoming was het besluit van b. en w. een stuurgroep voor de stadsvernieuwing te vormen, waar van de heer Nuij voorzitter zou zijn. „Spijt" In een eerste reactie op het aftreden van haar wethouder zegt de PvdA- fractie „met grote spijt" kennis te hebben genomen van het besluit. Volgens de fractie waren de verschil len van inzicht omtrent de uitvoering van de toekomstige stadsontwikke ling niet zodanig dat de heer Nuij zijn tweede periode als wethouder niet zou kunnen „volmaken". De fractie verklaart de initiatieven van de wet houder op de terreinen van stadsver nieuwing en stadsontwikkeling van grote betekenis te achten voor het tegengaan van de verpaupering van de binnenstad. Als markante punten in het wethou derschap van Nuij worden genoemd: de wederopbouw van Scheveningen als badplaats, de aankleding van het gebied rond Den Haag Centraal en de Srocedure met betrekking tot de ver- etering van de oude wijken met inspraak van de bevolking. Opvolger Als opvolger van de heer Nuij heeft de socialistische fractie besloten het raadslid drs. J. W. M. Hardon kandi daat te stellen. In september 1974 werd hij PvdA-raadslid in Den Haag. De fractie is van mening dat de heèr Hardon dankbaar gebruik kan ma ken van de aanzetten die op het ge bied van de stadsontwikkeling zijn gegeven, zoals de 3.000 woningen die na een periode van stilstand weer in aanbouw zijn. De econoom Hardon (32 jaar) zou de jongste Haagse wet houder zijn. Als eerste opvolger ter vervulling van de vacature in de raad wordt de heer G. F. van Otterloo (25) genoemd, die al eerder deel heeft uitgemaakt van de Haagse gemeen teraad (Kabouterfractie). Steun Hardon De heer W. du Chatinier, CDA- fractievoorzitter in de Haagse ge meenteraad, noemt het „triest voor de heer Nuij, dat het zware werk hem gesloopt heeft." Het heengaan van de wethouder is ook triest voor de stad. aldus de heer Du Chatinier, „want de heer Nuij is in onze ogen een redelijk bekwaam wethouder, die en orm veel werk verzet heeft onder zeer moeilijke omstandigheden." Het CDA-raadslid verwacht, dat Nuij's opvolger een half jaar tot een jaar nodig zal hebben om zich in te wer ken. „Vertraging in de aanpak van de stadsvernieuwing is onvermijdelijk." De heer Du Chatinier zal in zijn frac tie de kandidatuur van de heer Har don verdedigen. „De heer Hardon is een leek op het gebied van stadsont wikkeling, maar ik heb vertrouwen in zijn werkkracht en leidinggevende bekwaamheden." De WD-fractie in de Haagse raad heeft haar kritiek op wethouder Nuij nooit onder stoelen of banken gesto ken. Het commentaar van fractie voorzitter drs. P. Ressenaar beperkt zich tot: „Het is spijtig voor de heer Nuij dat hij het werk niet kan vol houden." De kandidaatstelling van de heer Hardon wordt door drs. Res senaar een „redelijke offerte van de PvdA" genoemd. „Wél moeten we ons beraden over de vraag, of een andere taakverdeling binnen het col lege van b. en w. noodzakelijk is. De heer Hardon is immers niet inge voerd in de problematiek van de stadsontwikkeling." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 's-Gravenhaagse Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk opent begin mei een dagverblijf voor 50 oudere geestelijk gehandicapten in de witte villa op de hoek van de Mauritskade en de Alexanderstraat. De villa, die Jarenlang heeft leegge- staan en in opdracht van een Haags makelaarskantoor geheel gereno veerd is staat onder bescherming van monumentenzorg. Volgens algemeen directeur G. Verzijde kan door de verwerving van dit karakteristieke pand in de Haagse binnenstad met de hoognodige verbouwing van het dagverblijf aan de Sweelinckstraat 20-22, waar 135 cliënten overdag ver olijven worden begonnen. Het ligt in de bedoeling in de villa .vernuizen de overige 85 patiënten tijdelijk vanuit de Sweelinckstraat naar de Roggeveenstraat, waar de Vereniging over een pand beschikt. Na de verbouwing van het dagver blijf aan de Sweelinckstraat, kunnen hier weer 50 cliënten terecht. Verder ligt het in de bedoeling van de Veren iging Dr. Schroeder v. d. Kolk eind dit Jaar of begin volgend jaar een nieuw dagverblijf in Houtwijk te la ten bouwen. Pas als deze nieuwbouw klaar ls, zullen alle cliënten van de (die voor een bepaalde periode is ge- dagverblijven van de Vereniging in luurd) aangepaste huisvesting voor drie panden zijn ondergebracht. Vol- 50 cliënten te creëren. Hier wordt de gens de huidige ministeriële regeling aliënt een programma geboden, kunnen niet meer dan 50 cliënten in vaarbij men zich richt op de ontwik- één dagverblijf zijn gehuisvest, keling van zijn persoonlijkheid. Directeur Verzijde verwacht in de Tot mei zijn nog kleine aanpassingen toekomst met twee dagverblijven in nodig. In de villa is reeds een lift Den Haag te kunnen volstaan, gezien geïnstalleerd. Een groot voordeel is de terugloop van de bevolking, de aanwezigheid van een 400 vierkan- Mocht het zo ver komen, dan kan te meter grrtfe tuin rond het pand. voor de vilIa aan de Alexanderstraat Als de villa in gebruik genomen is- een andere huurder worden gezocht. ADVERTENTIES V» 9.595,* IncL BTW. Dez* sterke, zuinige auto compleet te zien bij: „DE RESIDENTIE" Hoefkede 934 Tel. 647544 LEIDEN Rectoren en directeuren van een zevental Leidse scholen voor voortgezet onderwijs en de directie van de Openbare Bibliotheek Leiden hebben in een open brief aan het college van b. en w. gewezen op de onhoudbare situatie in het filiaal „Houtkwartier" van de Openbare Bi bliotheek. De briefschrijvers wijzen er op dat vooral sinds het inwerking treden van de bibliotheekwet die jon geren tot achttien jaar in de gelegen heid stelt kosteloos boeken te lenen, het ruimtegebrek in het filiaal „Hout- kwartier" bijzonder nijpend is gewor den. De bibliotheek beschikt in haar huidige behuizing slechts over een vloeroppervlakte van 150 vierkante meter. Wanneer het aantal boeken planken en de ruimte voor het beno digde naslagmateriaal op een aan vaardbaar niveau gebracht zou wor den betekent dat dat een uitbreiding van tenminste 500 vierkante meter noodzakelijk is. Met name in het be lang van de vele middelbare scholie ren die van deze bibliotheekruimte gebruik moeten maken, en daar wet telijk ook recht op hebben, vragen de ondertekenaars van de brief aan de gemeente om alles in het werk te stellen zo snel mogelijk een einde aan de huidige toestand te maken. De fraaie witte villa op de hoek van de Alexanderstraat en de Mauritskade, de nieuwe aanwinst van de 's-Gravenhaagse Vereniging Dr. Schroeder v. d. Kolk. Modieuze lichtgewicht mantel von Aquascutum. Voor stevig doorstappen in de bossen en flaneren op de boulevards. Gemaakt van gri|$wo!len ilonnel Met steek- zakken opzij en opgestikte klepzakken op de voorpanden Dit model draagt u los of met de bijbehorende ceintuur. Prijs f750,-. Maak kennis met deze uitstekende mantel en vele andere modellen op het Hoogse Buitenhof. Bij de Bonneterie Door Adr. Hager LEIDEN Zes jaar geleden besloot een aantal studenten zich toe te leg gen op het spelen van eigentijdse muziek. Zij wilden meer bekendheid geven aan twintigste eeuwse compo sities en daartoe werd het Leids Stu denten Kamerorkest opgericht. Diri gent van dit ensemble is Benjamin Ashkenazy, die in Bulgarije werd ge boren, in Jeruzalem en later in Italië directie en compositie studeerde en sinds enige tijd orkestdirectie stu deert bij Louis Stotljn en compositie bij Peter Schat en Louis Andriessen. rtet Leids Studenten Kamerorkest gaf gisteravond in het LAK-thedter een concert, dat morgenavond zal worden herhaald. Het bleek, dat de 22 musicerende studenten zichzelf geen geringe eisen stellen. Het pro gramma vermeldde een drietal com posities uit de jaren twintig: kleine Kamermuziek voor vijf blazers van Hindemith. het Concertino voor cello van Martinu en de acht instrumenta le miniaturen van Strawinsky. Het concert werd afgesloten door de dan- ses Concertantes. de compositie die Strawinsky in 1940 schreef. Bij dat alles toonde het LESKO zich een ensemble, dat met veel inzet, goede wil. intensieve voorbereiding cn gevoel voor de materie in staat bleek de partituren op alleszins aan vaardbare wijze gestalte te verlenen. Dirigent Ashkenazy is duidelijk de stimulerende kracht, van zijn en thousiasme gaf hij ook blijk in zijn uiteenzetting over de uitgevoerde werken. Solist in het concert van Martinu was Olrich Schulze. plaatsvervangend so lo-cellist van het Residentieorkest en leerling van onder andere Tibor de Machula. Zijn professioneel spel be tekende een grote stimulans voor de amateur-musici, al moest hij zich soms naast de forse Degeleiding trachten te handhaven. DEN HAAG De verkeerslichtenin stallatie, die in de Jurriaan Kok straat in Scheveningen is aange bracht (ter hoogte van de Marcelis- straat), heeft geen invloed gehad op de gevaarlijke situatie in deze straat ter hoogte van het Prins Willem Plein. Dit schrijft de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers aan de Haagse gemeenteraad. Een verkeerslichten-installatie bij de oversteekplaats Jurriaan Kokstraat - Prins Willem Plein moet „hoog op de prioriteitenlijst" komen, zo schrijft de vereniging. Om het door b. en w. gevraagde ad vies te kunnen leveren heeft de Ka mer van Koophandel een enquête gehouden onder de betrokken detail- handelbedrijven. Het voorstel tot de aanleg van de fietsroute komt op maandag 15 maart aan de orde in de gemeenteraad. Dit zou al in februari gebeuren, maar b. en w. besloten te wachten met het definitieve voorstel tot het advies van de Kamer van Koophandel bekend zou zijn. De Kamer stelt als uitgangspunt, dat zij om verkeers-technische en veilig heidsredenen positief tegenover de scheiding van verkeerssoorten staat. Het experiment van de fietsroute is echter volgens de Kamer alleen ver antwoord als aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Voorwaar den, die vooral liggen in het vlak van de bereikbaarheid van de winkels per auto en de parkeercapaciteit voor de straten, waar de fietsroute komt te lopen. Uit de enquête is gebleken dat de meeste ondernemers langs de fiets route van mening zijn dat door de aanleg van het fietspad in „hun" stra ten de bereikbaarheid in het alge meen, de beschikbare parkeergele genheid en de mogelijkheid om in- en uit te laden sterk achteruit gaan. DEN HAAG In de nieuwe Haagse wijken Houtwijk en Nieuw Waldeck zou een aantal zgn. bezitshuizen moe ten komen. Dit meent het Haagse gemeenteraadslid J. Verduyn Lunel (PPR). Het bezitshuis is een idee van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Een coöperatie van bewo ners wordt eigenaar van een blok huizen; iedere bewoner „koopt zich in" via een aandeel en verwerft daar mee de zeggenschap van de eigen- woningbezitter. Het Bouwfonds wil de grote verschillen tussen het huren of kopen van een woning opheffen, althans sterk beperken. Volgens het PPR-raadslid moeten b- en w. een onderzoek laten instellen naar moge lijke andere mengvormen van huur en koop. DEN HAAG De officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag heeft dinsdag een geldboete van 750 en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 29- jarige hoofdagent van de Delftse ge meentepolitie J. M. wegens mishan deling van een arrestant. De hoofdagent, die in de nacht van 2 op 3 oktober 1975 de Delftse student Broersma met een op drie plaatsen gebroken kaak en dichtgeslagen ogen in het ziekenhuis deed belan den, verklaarde ter zitting dat het onmogelijk was dit geweld te ver mijden. „Broersma gedroeg zich arrogant en uit de hoogte toen ik aanmerkingen maakte over zijn fout geparkeerde auto. waarvan de lichten brandden, de radio speelde en de deuren niet afgesloten waren. Mijn collega en ik wilden hem meenemen naar het hoofdbureau. Hij maakte plotseling maaiende bewegingen met zijn ar men en ik dacht dat hij mij wilde slaan. Daarop sloeg ik hem in zijn gezicht. Die klap is helaas wat onge lukkig aangekomen." aldus M. Ook zijn collega bevestigde als getuige deze verklaring. Student Broersma kondigde aan een civiele procedure tegen de hoofdagent aan te spannen. Volgens de raadsman van M. had de hoofdagent slechts gehandeld vol gens zijn verplichte ambtsinstructie. Uitspraak op 17 maart. Ondernemers in de Piet Heinstr en de Witte de Withstraat hebh vooral ten aanzien van de park mogelijkheden, betere verwach gen van de fietsroute dan die ir Weimarstraat en de Theresiastr: Tenslotte adviseert de Kamer Koophandel de gemeenteraad duidelijke uitspraak te doen ove: schadevergoedingsregeling vooi dupeerde winkeliers. MAASSLUIS De 15-jarige C. der Sar is gistermiddag op een p culiere spoorwegovergang bij N sluis door een trein gegrepen, slachtoffer was op slag dood. De geman stond te wachten voo trein, die uit de richting Vlaardi: kwam. Toen deze trein gepass was, stak hij de overgang over, v bij hij niet lette op de trein, die u richting Maassluis kwam. Ambulances Voor het Pageshuis aan het I ge Voorhout in Den Haag v gisteren de overdracht plaats twee ambulances voor de Ha, afdeling van het Rode Kruis twee wagens zijn aangebc; door de stichting Madurodan totaal beschikt het Rode K Den Haag nu over vier ambu cewagens, die door de vrijwillij zelf ingericht zijn of worden, vooreitter van het Rode Kruis heer A. Wassenaar Catwijk, zei met het verkrijgen van deze i bulances de helft van het meei renplan voor de uitbreiding het vrijwilligerskorps voor de ht voltooid is. De ambulanceaut kunnen zowel voor het vervi van zieken en gewonden als vr mensen in rolstoelen gebrui worden. Expositie In de expositiezaal van de ce trale bibliotheek aan de Dr. 1 t Colijnlaan in Rijswijk wordt van tot en met 20 maart een tentoo: i stelling gehouden onder de tit» p „In Godsnaam; religieuze groept k ringen in Nederland." De tentoor i< stelling is een fotoproject va U Koen Wessing en probeert eeili beeld te geven van zowel het vei J schijnsel „leeglopende kerken" al f van de te constateren snelle toe fi name van allerlei religieuze groe peringen. Ook de verscheidenheic li in „het beleven" van de verschil lende godsdiensten komt in dt tentoonstelling naar voren: de op geheven bijbels van de Maasbach jongeren tegenover de „naar bin nengekeerde" boeddhist. en dan nog dit Op het Koningin Julianaplein Voorburg wordt volgende weel maandag een nieuw postagent schap geopend. Het PTT-; bijkantoor wordt gevestigd in dei drogisterij van de heer Weiglas en is van maandag tot en met vrijdag| tussen 9 en 11.30 uur en 12.30 en 17.00 uur geopend. Donderdag is er weer een pauze bijeenkomst in de Kloosterkerk. Van 5 vóór tot 10 over één wordt er dit maal gesproken door dr. J Roos, internist van het Rode- Kruis Ziekenhuis. Het Prinsenhofconcert dat don derdag door het Nederlands Bla zersensemble gegeven zou wordei in „Het Prinsenhof" in Delft gaa niet door. De Russische gastdiri gent kreeg op het laatste momen geen toestemming naar Nedei land te komen. DEN HAAG De heer P. Schotte heeft gisteren de zilveren legpenning van de Haagse Kamer van Koophandel en Fabrieken ontvangen, als blijk van waardering voor zijn werk voor de Ka mer. De heer Schotte heeft in verband met zijn hoge leeftijd (75) het lidmaat schap opgezegd van de Commissie Ma kelaardij van de Kamer. Sinds 1943 heeft assurantiedeskundige Schotte als commissielid tal van kandidaat- makelaars beoordeeld en de rechtbank geadviseerd over het beëdigen van de ze kandidaten. De heer Schotte is fir mant van het Haagse assurantiekan toor F. en P. Schotte. Op de foto: het echtpaar Schotte en mr. J. Fernhout (rechts), bestuurslid van de Kamer. gemeente zoetermeer dorpsstraat 10 zoetermeer telefoon (079) 169966 ff' met ingang van 4 maart is het nieuwe bezoekadres: openingstijden: 8.30- 12.30 uur telefoon (079)319210 korrespondentieadres blijft: dorpsstraat 10, zoetermeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6