Veranderingen op komst op lijnennet van HTM Kwestie Endegeest: eindelijk zekerheid Stijging onroerend goed-belasting in Leiden 14 procent „Wij willen groen na afbraak Custodia" KORT Trams op 30 mei over plateau Den Haag Centraal Dr. Mojet geneesheer-directeur Winkelpersoneel tegen sluiten op zaterdagmiddag „Betrek bevolking Winterswijk bij ruilverkaveling" Jongeren kraken huis Clingendael Ministerie mist schilderij Vliegen naar VS 6 procent duurder Restauratie van Leidse schouw burg: meer geld nodig Haags college: geen nieuwe abortus kliniek Initiatiefcomité „Transvaal krot vrij": 020-9I3456J 070-469445 OIO-II5588 Plaats een pijltje STICHTING A.A.Z.-NUTSZIEKENFONDS 'S-GRAVENHAGE EEN PONSTYPISTE DINSDAG 2 MAART 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In mei a.s. zal het lijnennet van de HTM een aantal veranderingen ondergaan, mits minister Westerterp (verkeer en waterstaat) daarvoor zijn toestemming geeft. Verwacht wordt dat de volgende wij zigingen hun beslag zullen krijgen: Een doortrekking van tramlijn 8. vanaf station Hollands Spoor naar Vrederust via het tracé van tramlijn 9. met inzetting van onbemande ge koppelde wagens. De frequentie van tramlijn 9 gaat dan gelijktijdig omlaag. Het instellen van een tramlijn 7 van Station Centraal via Kalvermarkt- Spui over de route van tramlijn 8 naar Scheveningen Kurhaus. De hui dige spitsuurbus 7 zal daarom bin nenkort worden omgedoopt in lijn 37. Instelling van een (tijdelijke) buslijn 36 vanaf Station Centraal naar Sche- veningen-Kurhaus in de zomer, en "s winters vanaf Station Centraal naar de Wittebrug, het laatste alleen op werkdagen tussen 7.00 en 18.00 uur. Op de heenweg rijdt deze bus via Prins Clauslaan - Bezuidenhoutse- weg - Koningskade en terug via Ko ningskade - Rijnstraat - oprit buspla teau. In tegenstelling tot.eerdere be richten dient deze lijn volgens de HTM een beginpunt te krijgen op het busplateau en niet op het Koningin Julianaplein voor Station Centraal. Opheffing van buslijn 28. die in de zomermaanden als ringlijn reed tus sen Station HS-Station Centraal - Madurodam - Scheveningenhaven - Vredespaleis - Centrum - Station Centraal en Station HS. Voorts wordt bus 35 (Turfmarkt - Bezuidenhout West) opgeheven, wor den onbemande koppelwagens op lijn 6 ingevoerd en krijgt lijn 11 extra wagens onder opvoering van de fre quentie. Station Centraal De HTM neemt deze maatregelen met de beweegreden dat het Station Centraal met ingang van 30 mei rechtstreeks per trein bereikbaar zal worden vanuit de richtingen Leiden en Rotterdam. Hierdoor zullen de aantallen aankomende en vertrek kende reizigers bij de stations HS en Centraal zich aanzienlijk wijzigen. De HTM verwacht dat dit proces zich voortzet, vooral als gevolg van de ingebruikname van de Zoetermeer- lijn in 1977 en de Schiphollijn in 1980. In tegenstelling tot nu zal Station Centraal dan een aanmerkelijk gro ter aantal reizigers per dag te verwer ken krijgen dan Hollands Spoor. Zo'n ontwikkeling noopt de HTM tot een aanpassing van het lijnennet van het stedelijk openbaar vervoer. De wijzi gingen voorzien in directe verbindin gen vanuit de werkgebieden in de omgeving van de Koninginnegracht, het stadhuis en het Nederlands Con gresgebouw naar zowel de stations Centraal als HS. Op 30 mei gaan voor het eerst ook trams van de lijnen 3 en 6 over het platform voor het stads- en streek vervoer op Den Haag Centraal rijden. Ook de bewoners van Bezuidenhout- West kunnen dan van deze trams gebruik maken op het station Ter- noot nabij het Paleis van Justitie. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De voltallige Leidse gemeenteraad wenst de benoe ming van dr. G. Mojet tot geneesheer-directeur van het psychia trisch ziekenhuis „Endegeest". Bestond er wekenlang onenigheid over die benoeming, gisteravond bleken de fracties het erover eens te zijn, dat dr. Mojet, thans waarnemend geneesheer- directeur. de leiding van het ziekenhuis moet krijgen. De kans bestaat, dat de functie van geneesheer-directeur zal verdwijnen, namelijk wanneer de Leidse raad be sluit, Endegeest een meerhoofdige di rectie te geven. In dat geval wordt dr. Mojet medisch-directeur naast (bij voorbeeld) een economisch- directeur. Dit alles was vervat in een motie van de heer Schoute (VVD), die door alle fracties werd gesteund. Wet houder Oosterman zei verheugd te zijn. dat „de kwestie-Endegeest ein delijk uit de politieke sfeer gehaald was". B. en W. zullen de raad over twee weken voorstellen, dr. Mojet te benoemen. De Leidse raad besloot tot de instel ling van een zogenaamde stuurgroep, die advies uitbrengt over de vorming van een gemeentelijke commissie, die op zijn beurt het bestuur van ..Endegeest" ter hand zal nemen. De commissie zal oordelen over de nieu we beheers- en directiestructuur van het ziekenhuis. De raad besloot verder, de heer C. N Boot te benoemen tot directeur van de Oemeentelijke Sociale Dienst (GSD). Op de gang van zaken rond de voordracht van de heer Boot door B. en W. had een deel van de raad heel wat aan te merken. In navolging van een groep personeelsleden he kelden enkele raadsleden het gebrek aan inspraak. Wethouder Ooster man bestreed dit: ..Het feit dat de dienstcommissie (personeelsverte genwoordiging) de heer Boot wil ge dogen. heeft een belangrijke rol ge speeld bij de voordracht. Onder geen beding wilde hij het zover laten ko men. dat er weer grote onrust onder het personeel van de GSD zou ont staan". Begin vorig jaar kreeg de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het grootste deel van het Nederlandse win kelpersoneel zit niet te wach ten op een winkelsluiting op de zaterdagmiddag en dus op een vrije zaterdagmiddag. De meeste personeelsleden achten de compensatie die tegenover het verlies van de vrije zater dagmiddag staat, voldoende. Dit is gebleken uit een enquête, die het bureau Interact b.v. heeft gehou den in opdracht van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Van de naar schatting 209.000 men sen die in Nederland werkzaam zijn in het winkelbedrijf, werken er 130.000 al of niet regelmatig op zater dagen. Van deze 130.000 mensen die nauw bij de zaterdagarbeid betrok ken zijn is 62 procent voorstander van opening van de winkels op zater dagmiddag Tien procent is voor sluiting en 28 procent zegt over deze zaak geen mening te hebben. Het werken op zaterdagmiddag blijkt ook nauwelijks van invloed te zijn op de tevredenheid met de werk situatie. Van de groep mensen de elke zaterdagmiddag werkt, ervaart 92 procent de werksituatie als aan trekkelijk of heel aantrekkelijk. Onder de categorien winkelperso neel blijken de winkelmeisjes het meest te voelen voor een vrije zater dagmiddag (zestien procent, tegeno ver een totaalgemiddelde van tien procent». Het onderzoek van Interact bestond uit twee fasen: een vooronderzoek bij een representatieve steekproef van 290 detailhandelsvestigingen, en een enquête bij een representatieve steekproef onder 487 mensen die op zaterdagmiddag werken dienst zoveel werk te verrichten, dat deze zoals één der raadsleden het noemde in elkaar klapte. DEN HAAG De plaatselijke bevol king moet zo veel mogelijk worden betrokken bij een integrale aanpak inzake de problematiek van de Win- terswijkse ruilverkaveling. Tot deze overeenstemming kwamen een dele gatie van het provinciale bestuur van Gelderland, minister Van der Stee en staatssecretaris Meijer, tijdens een bespreking in Den Haag. De regering heeft in verband met de ruilverkave ling in dit gebied plannen vastgelegd in de „relatienota". In het gesprek stelden de bewindslie den voor twee commissies in te stel len: één voor de voorbereiding van de ruilverkaveling in Winterswijk-west. de andere om advies uit te brengen over de totale ontwikkeling in het Winterswijkse gebied. Het provinci aal bestuur zal zich nader over de voorstellen beraden, aldus het minis terie van landbouw en visserij. DEN HAAG Leden van de werk groep „Kraak opnieuw, kraak beter" hebben het leegstaande gebouw Clin gendael in het gelijknamige Haagse park gekraakt. Een delegatie van vijftien krakers zal woensdag op het gemeentehuis een gesprek hebben over de eisen: meer huisvesting voor jongeren en meer woon- en werk ruimte voor kunstenaars. De bezet ters vinden het landhuis, dat wacht op een restauratie van 7 miljoen, ideaal voor het uitoefenen van crea tieve bezigheden en menen dat de gemeente het pand. dat zo n 40 ka mers telt. voor dit doel moet opknap pen. Hoelang de actie zal duren is niet bekend. „We zitten hier uitste kend." menen de meeste krakers. Van een verslaggever DEN HAAG Uit een kamer op de derde etage van het ministerie van buitenlandse zaken. Plein 1 in Den Haag. is een schilderij ter waarde van 75.000 gulden verdwenen. De diefstal moet tussen 25 februari en 1 maart zijn gepleegd. De lijst is niet meegenomen. Het schilderij voorstellende een win terlandschap. is van de hand van B. C. Koekkoek. Eigenaar is het bureau van de rijksinspecteur voor de roe rende goederen en monumenten. OENÊVE (AP) De grote lucht vaartmaatschappijen hebben in IA- TA-verband besloten hun prijzen voor noord-atlantische vluchten per 1 mei met zes procent te verhogen, aldus is meegedeeld door een woord voerder van de internationale lucht vaartfederatie (IATA) De nieuwe tarieven die nog door de respectievelijke regeringen moeten worden goedgekeurd, zullen tot rpin- stens 31 oktober van kracht blijven. Van een onzer versjaggevers LEIDEN Voor de verbou wing van het voormalige Car- melitessenklooster in Leiden tot Cultureel Centrum en de verbouwing en restauratie van de Leidse Schouwburg hebben b. en w. van Leiden de gemeen teraad voorgesteld aanvullen de kredieten te verstrekken van respectievelijk 2.745.454 en 3.700.000 gulden. De verbouwing en restauratie van de beide gebouwen gaat nu totaal 13 miljoen gulden kosten. Daarvan is 10 miljoen voor de Leidse Schouwburg en 3 miljoen voor het klooster. In januari 1974 bedroeg de totale raming nog 10,9 miljoen gulden. Een overzicht van Station Ternoot van de sneltramlijn, die 30 mei in gebruik wordt genomen. De tram op de foto rijdt richting Juliana van Stolberglaan en komt vanaf het plateau van Den Haag Centraal. Rechts een deel van het Paleis van Justitie aan de Prins Clauslaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De onroerend goed-belasting in Leiden zal dit jaar met veertien procent moeten stijgen. Tien procent daarvan is de normale stijging (aanpassing aan het geste gen loon- en prijspeil), vier procent is de extra verhoging, die b. en w. van Leiden nodig achten om de belan grijkste wensen, die in de gemeente leven, te kunnen inwilligen. De on roerend goed-belasting (vorig jaar in gevoerd ter vervanging van o.m. de probleem bij het sportpark Noord. Het culturele hoogtepunt in Leiden wordt, zo zeggen b. en w.. ongetwij feld de heropening van de gerestau reerde Schouwburg (in september): een andere belangrijke zaak is de verhuizing van de centrale openbare bibliotheek naar het te restaureren Heerenlogement. B. en W. achten een grond, straat- en personele belasting) spoedige restauratie van de uit 1640 LEIDEN - De heer H. W van Voor den. voormalig commissaris van poli tie te Alphen aan den Rijn, is gister middag geïnstalleerd als commissa ris van politie te Leiden. Hij volgt de heer mr. C. Brands op, die vorige week vrijdag afscheid nam wegens functioneel leeftijdsontslag. Na de in stallatieplechtigheid konden de bur gerij en leden van het politiecorps tijdens een openbare receptie nader kennis maken met de heer en me vrouw Van Voorden. Als nieuwe commissaris van politie in Alphen wordt genoemd de heer J. Volwerk, thans hoofdinspecteur in Alkmaar. DEN HAAGDe vestiging van een medisch adviesbureau in het voormalig kantoor van de Spor- ttoto aan de Sportlaan gaat niet door. Het Haagse college van b. en w. wil de erfpachtvoorwaarden van het ge bouw niet wijzigen. Volgens deze voorwaarden moet het gebouw ge bruikt worden als kantoor Het colle ge geeft als reden van haar weigering op dat er een andere potentiële koper is. die het pand wel als kantoor wil gaan gebruiken. Die andere koper is de RK Bond voor Ondernemers. Over de mogelijke aankoop van het gebouw door het medisch adviesbu reau was nogal wat deining ontstaan, omdat de artsen die er een „medische winkel" wilden vestigen ook abortus sen zouden verrichten. De heer C. N. Schlebaum, de woordvoerder van de artsen en directeur van de Stichting Preterm (exploitant van één van de vier bestaande abortusklinieken in Den Haag) heeft vóór de weigering van de gemeente al verklaard dat. indien het pand aan de Sportlaan niet beschikbaar zou komen, hij zal uitkijken naar een ander Haags ge bouw. waar een medische winkel ge vestigd kan worden. moet Leiden dit jaar een bedrag van 12 miljoen opleveren. Een en ander blijkt uit de Begroting voor 1976. die b. en w. van Leiden gisteren gepresenteerd hebben. Op daterende Lakenhal onontkoom baar. Andere punten uit de begroting: B en W willen een nieuwe plaats aanwijzen voor de woendagse en zaterdagse het bouwprogramma voor dit jaar markt, dieop dit moment zeer ver staan o.m. enkele bruggen, zoals de Sumatrabrug en de Churchillbrug. en woningen aan de Waardgracht. Bij zondere aandacht krijgt de huisves ting van buitenlandse werknemers. Een „drastische verbetering" is nood zakelijk. Nog in de eerste helft van dit jaar komt een gebouw aan de Hooigracht gereed als huisvesting voor migranten, andere projecten worden voorbereid. Veiligheid Op het gebied van de verkeersveilig heid wil Leiden vooral naar veiliger routes voor scholieren streven. Ver der wordt een aantal belangrijke fietsroutes aangelegd. Op het gebied van sport en recreatie is onder meer de aanleg van een drietal voetbalvelden in het Mors- kwartier en het aanbrengen van re creatieve voorzieningen in Leiden- noord te verwachten. Op het stad huis wordt wat dit laatste betreft gewerkt aan een plan. dat ook een oplossing aangeeft voor het parkeer- snipperd is; bedrijven die niet in de binnenstad kunnen blijven, krijgen wellicht een plaats op het industrie terrein Merenwijk (langs de spoorlijn Haarlem-Leiden); er wordt naar ge streefd sportmanifestaties (met na me topsport) in de Groenoordhal te bevorderen. Voor het personeelsbe leid wordt 1976 een belangrijk jaar, aldus b. en w.. doelend op o.a. intro ductie-cursussen voor nieuw gemeen telijk personeel eri beter overleg met het personeel en de vakbonden. SSR-Leiden De Leidse Studentenvereniging S.S.R. houdt vanavond in het ge bouw aan de Hogewoerd 108 een bijeenkomst over ondernemings raden. dit in het kader van de gesprekscyclus „Democratie". Dr. P. van Gorcum van het Informa tiecentrum Ondernemingsraden discussieert met de heer Van der Meulen. secretaris van het CNV. Mr. W. Fase. deskundige op het gebied van het sociaal recht, leidt de bijeenkomst. DEN HAAG Het initiatiefco mité „Transvaal krot vrij" wil dat de gemeente nu eindelijk iets gaat doen aan het gebouw Custodia in de Brandtstraat. Dit gebouw heeft jarenlang dienst gedaan voor het jeugd- en jongeren werk in dc buurt en ook zijn er vele toneelvoorstellingen opgevoerd. Het gebouw is nu bouwvallig en rijp voor de sloop. Tijdens een discussie over het verzorgingstehuis in de Beijers- straat begin vorig jaar hebben drie wethouders (Nuy. stadsontwikkeling. Vink. jeugd, sport en recreatie en Van Hagen, wijkaangelegenheden en volkshuisvesting) verklaard dat er op de plaats van Custodia of op de plek waar nu de R.K. kerk staat (als de R.K. kerk tenminste zou besluiten om elders een kerkruimte in de wijk te gaan inrichten) „compenserend" groen zou komen. In een stencil aan de buurtbewoners stelt het comité dat er tot op heden nog niets gedaan is door de gemeen te. Inmiddels heeft zich echter al een gegadigde gemeld, die de grond na de sloop van Custodia wil gaan gebrui ken om er woningen te bouwen. Het comité is echter bang dat deze wonin gen onbetaalbaar worden voor de buurtbewoners, zoals de woningen in de Kockstraat, die op de plaats van de gereformeerde kerk zijn gebouwd. Deze woningen zouden 198. per maand kosten aan afbetaling. Daar zouden de mensen dan een kleine nieuwe flat voor krijgen in eigendom. Maar na zeven jaar zouden de koopa flossingen oplopen tot 700 per maand en vervolgens tot het eind van de afbetaling zo blijven, aldus het comité. Om dit te voorkomen, stelt het comi té dan ook dat de buurtbewoners niet moeten toestaan dat in hun eigen buurt andere mensen in de nieuw bouw komen wonen, terwijl zij zelf in slechte huizen moeten wonen, omdat zij de nieuwbouw niet kunnen betalen. Jubilea De Haagse hervormd predikanM ds. J. A. Peters herdacht gisteren dat hij veertig jaar in het ambt was. Van 1947 tot aanzijn emerite-j ring in februari 1972 was hij predi-j kant van wijkgemeente 25 „Rond-i om de Julianakerk". MomenteeL verleent hij nog bijstand in hew pastoraat in wijk 17. Ds. Peter si die ook docent aan het chr. Ly-j ceum „De Populier" is geweest was voor zijn Haagse periode pre dikant te Cothen, Willemstad en Beverwijk. Van 1939 tot 1945 was hij veldprediker. Zijn hervormde collega ds. W. P.;; ten Kate is op donderdag 4 maartp] a.s. 25 jaar predikant. Sinds 16 januari 1966 is hij werkzaam als predikant voor bijzonder kerke- werk onder de van de kerk ver-pi vreemden uit hogere kringen ind Den Haag. Ds. Ten Kate werd nag( zijn studie in 1951 luchtmachtpre dikant en deed in 1952 zijn intrede e als studentenpredikant te Delft. Ds. J. W. Sepmeyer Ds. J. W. Sepmeyer, emeritus- hoofdvlootpredikant in Den Haag zal op 4 maart a.s. 65 jaar worden, Na zijn studie te Leiden werd hij als predikant verbonden aan de hervormde gemeente te Lobith. Daarna stond ds. Sepmeyer te Heerenveen en Groningen (vrijz. herv.). In 1946 werd hij vlootpredi- kant. in 1961 gevolgd door zijn benoeming tot hoofdvlootpredi kant. welke functie hij tot 1 april 1970 vervulde. Voorts was ds. Sep meyer hoofdredacteur van het blad „De Roerganger", een uitga ve van de prot. chr. geestelijke verzorging van de Kon. Marine. Hij is ridder in de orde van Oranje- Nassau. Nairobi Ds. J. C. Maris, secretaris-generaal van de Internationale Raad van Christelijke Kerken spreekt woensdagavond 3 maart om 19.45 uur in de Delftse Matheüskerk over het onderwerp „Voor en na! Nairobi". Ds. C. J. van der Plas.j hervormd predikant te Delft opent de bijeenkomst. Uitvoerig wordt op de ICCC-conferentie in gegaan, waarbij de vraag wordt gesteld hoe we er nu tegenaan kijken. Proeftuin Met toestemming van het ministe rie van landbouw en visserij is aan de scholengemeenschap „De Brug" in Zoetermeer in het Van**' Doornenplantsoen (Palenstein) een stuk grond van 14.000 m2 ver kocht. „De Brug" heeft deze ruim te nodig voor de aanleg van een proeftuin ten behoeve van het land- en tuinbouwonderwljs op de school. Naast het telen van gewas sen zal op beperkte schaal ook vee. waaronder enkele varkens, worden gehouden. Wegen, water In het Technisch Tentoonstel- lingscentrum van de TH te Delft l (Kanaalweg 4) is vanaf heden tot en met 5 juni de tentoonstelling „Wegen, water" te zien. Deze ex- positie wordt gevormd door een l' selectie uit de in het najaar van 1975 in het Provinciehuis in Den r Haag gehouden tentoonstelling L „Honderd jaar Waterstaat.". De L expositie in het TTC wordt, later N aangevuld met „Bruggen". Met name voor scholieren is dit alles interessant. Het TTC is geopend dagelijks van 10-17 uur (niet zon- dag). Toegang vrij. Pachttarieven B. en w. van Katwijk hebben be- sloten om de pachttarieven van de z strandexploitanten met acht pro- cent te verhogen. Voor elke exploi tant komt dit ongeveer neer op f- een vaste verhoging van 210 per f1 jaar. De Vereniging van Strandex-v ploitanten heeft het besluit met1 gemengde gevoelens ontvangen. ire bi N.' personeel gevraagd Stichting FAMILIE OVERZEE met acties over de gehele wereld vraagt secretaresse met dipt gymn. otathen Zeer gevarieerd werv Uitstekend salaris Br oi tel aan Carel van Bylandtlaan 11. Oen Haag. 070-647856. avonds 252102 T10? woonruimte aangeboden Zoeki u naar een kamer of etage kom dan naar het kamer- en eia- gebem bedrijf Woningbureau Centrum EERSTE SweeimckMr 47 Oen Haag Viakb., de Ooot- Henogtnnelaan en de Laan van Meerdervoort Tel 070-60?347 070-604791 Geopend van maan dag i/m zaterdag Steeds van 10 u t/ml9o. T105 woonruimte gevraagd Kamers, etages en iiatwoninqen te huur gevraagd Gest. en/ol Gem. evt. leeg te aanvaarden. Met ol zonder overnamekosten. Woning bureau „Centrum" EERSTE Sweelmckstr. 47. Oen Haag Tel. 070-602347 en 070- 604791 Geopend van maandag t/ m zaterdag Steeds van 10 u t/m 19u T106 huishoudelijk personeel gevraagd Gevr. GOEOE HULP 2 ocht. per w. in Hat in Clingendael Tel. 070- 240590.T104 auto's en autobenodigdheden DATSUN DEALEF* AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522 1292 Te koop een zwarte poedel 150. Boerslaan22. Katwijk. T124 lessen en klubs BEVOEGOE DOCENTEN VWO HAVO MAVO Huiswerkopleidmq bijlessen prive-opleidingen Ineik stadsdeel en landgemeenien Comb van Leraren MÖ Tel 070- 231717 T125 d Jv !t Op ons kantoor is plaats voor: Geboden wordt: een goede werkkring in een modern kantoor goede arbeidsvoorwaarden werktijden. en gunstige Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de directie, Loosduinseweg 9, 's-Gravenhage. Ook kan telefonisch een afspraak worden gemaakt no 070-92 43 31. I!?, X01 rsl: n to.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6