Stichting voor bescherming huisdieren Martinon overleden eb „Halve eeuw van méér dan vijftig jaar" Venco Het verschil tussen goede camera's. Rotterdam kan geen radarorder geven aan buitenland 'Venco |Meer provincies vreemd Ibij bezuinigingen f- ^»n3swm 1 TA liiLEösÜSyaa Christelijke werkgevers: sterklasse drop Ontslagen bij Lankhorst Sneek onvermijdelijk PENTAX Ruim 1000 brieven bij schadefonds geweldsmisdrijven Rijk betaalt tweederde kosten Grote belangstelling in Oeteldonk Portier tuigt bezoekers af met ijzeren staaf Uw Kunstgebit Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Vredeling vraagt tekst van artikel „Desintegratie" Nederlandse leger zou werk van Russen zijn. Geschiedenisleraren willen dat examenstof in 1917 begint Uw vrienden RITA r^r INSDAG 2 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een verslaggever DEN HAAG Zeldzame huisdie ren die van cultuurhistorisch be lang zijn moeten beschermd wor den. Een stichting die zich hiermee gaat bezighouden is opgericht. De oprichters zijn verontrust nu steeds meer van de oude. vaak streekge bonden huisdierrassen plaats moe ten maken voor enkele hooggespe cialiseerde eenheidsrassen. De stichting wil zich in gaan zetten voor de bescherming en instan thouding van rassen die van Neder landse of noordwest-Europcse oor sprong zijn. Tot deze zaldzanie huisdierrassen worden onder andere gerekend: de witrik, de lakenvclderkoe. het frie se paard, het friese mclkschaap, het drentse heideschaap. het mer gellandschaap (Limburg), het ve- luwse en kempische heide schaap, de veluwse geit en verschil lende rassen honden, kippen, een den en duiven. In het bestuur nemen ondermeer dr. J. Jansen (voorzitter, dierge- neeskudige faculteit Utrecht) en dr. A. T. Clason (secretaris, biolo gisch archeologisch instituut Groningen) plaats. De stichting is van plan de eigen schappen van de dieren te gaan beschrijven, het fokken aan te moe digen en de fokkers zo mogelijk te subsidiëren. Het verminderen en verdwijnen van de rassen betekent volgens de oprichters een verarming van de voorraad van een zo groot mogelijk aantal erfelijke eigenschappen en een verlies van een cultuurgoed dat mensen hebben geschapen. Een van de bedreigde diersoorten is het trekpaard. Vijftien jaar geleden was dit dier onmisbaar op het land. Als in de toekomst weer van paarden gebruik zou moeten wor den gemaakt dan is het niet gemak kelijk de zware trekpaarden te fok ken. Slechts door toedoen van en kele particulieren en stichtingen zijn een aantal kleine rassen over gebleven. zo zegt de stichting zcld- ADVERTENTIE voetbal, met een - i opberen of waar oo" mal of gestruk- *jjjgfg,nlo'matie. n telefoontje Am.4."INKB.V. -1^:08362^1 Telex 45086 een verslaggever HAAG Als het kabinet staat voor een geweldige bezuini- E gingsoperatie, dan is het vreemd dat het juist nu is gekomen met t< plannen voor onder meer het uitbreiden van het aantal provin- ja cies, omdat daarmee een uitbreiding van taken, werk en man- er kracht gepaard zal gaan. Dit zei drs. C. Th. A. Bennebroek, ëën id der adjunct-secretarissen van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, gistermiddag. in!Drs. D. E. Cnossen. plaatsvervan gend algemeen secretaris van het 'jjNCW, zei dat de ontwikkelingen op 1(Jthet gebied van het ontslagrecht het 'st!bedrijfsleven in een steeds strakker ïr*keurslijf dwingen. Dat noopt onder nemingen ertoe zich daarnaar te ge dragen. Het is al waarneembaar dat nömen heel voorzichtig wordt in het °4aannemen van nieuw personeel. Een stukje van de jeugdwerkloosheid is Jdaaruit te verklaren. J'Volgens hem is er dringend behoefte aan een vereenvoudigde en doorzich- tiger wetgeving op het gebied van het °#ontslagrecht. Naar aanleiding van ?iet denkbeeld van de heer Piet Spij- voorzitter van de industriebond ld'NKV zei de heer Cnossen dat een ^•ontslagverbod voor georganiseerden indruist tegen onder meer het grond recht van vrijheid van organisatie. .^Beroepsonderwijs ®%>e heer B. C. J. C. Ruygrok. eveneens ^•adjunct-secretaris. merkte op dat on dernemingen te kampen krijgen met jeugdigen die een tekort aan vakken- en aan technische vaardigheid zien. omdat het Lagere Beroep de inhoud van de lessen "^heeft veranderd en meer het karakter van de Middenschool. Hij her innerde er aan dat in de metaalindus (waarbij zich inmiddels ook de er (ADVERTENTIE) metaalnijverheid heeft aangesloten) een plan is ontwikkeld om in de be hoefte aan jonge vaklui te voorzien. Men wil een leerovereenkomst aan gaan en jongelui een vak bijbrengen. Als de conjunctuur aantrekt zou dan nader kunnen worden bezien welke leerlingen een plaats in het arbeids proces kunnen krijgen. Dan zou tot een arbeidsovereenkomst kunnen worden overgegaan. DEN HAAG De dirigent van het residentie-orkest, Jean Martinon, is gisteren op 66- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Parijs overleden. Hij zal in stilte worden begraven. Het laatst leidde Jean Martinon in september-oktober van het vorig jaar de tournee van het Residentie-orkest door de Verenigde Staten. Begin dit jaar bleek hij botkanker te hebben. Hij was sedert januari 1974 dirigent van het Residentie-orkest, dat voor het eerst sedertdien een werk van hem op het repertoire heeft geno men: het concert voor vier saxofoons en orkest. Dit werk wordt vrijdag in het Nederlands congresgebouw uit gevoerd onder leiding van Willem van Otterloo. die Martinon de laatste tijd al verving. Jean Martinon werd op 10 januari 1910 in Lyon geboren. Hij studeerde viool onder andere in Lyon en aan het Conservatoire National in Parijs. Hij volgde compositielessen bij Albert Roussel en was voor directie leerling van Charles Munch. Zijn loopbaan als dirigent begon Jean Martinon in 1949 als invaller voor een dirigent die een van zijn composities op het programma had genomen. Sedert die tijd dirigeerde hij het London Philharmonic Or chestra. het Orchestre Lamoreau in Parijs, het Israëlisch Philharmonisch orkest, het Chicago Symphony Or chestra. het orkest van Dusseldorp. het Orchestre National de l'ORTF en het Residentie-orkest. Als componist schreef Jean Martinon onder meer vier symfonieën, twee oratoria, concerten voor viool, voor cello en voor fluit, liederen en veel kamermuziek. Van een verslaggever DEN HAAG Bij Lankhorst in Sneek zullen ontslagen vallen. Daar valt niet aan te ontkomen. Aldus de mening van minister Lubbers. Men kan namelijk niet verwachten dat op korte termijn voor de weggevallen produktie van sisaloogstgarens ande re produktielijnen kunnen worden gevonden. Dit blijkt uit het gisteren gegeven antwoord van minister Lubbers op vragen van de heer Vellenga (PvdA). Deze had gevraagd naar het op han den zijnde ontslag van 110 van de ruim 400 werknemers van Lankhorst. Al ongeveer een jaar was bekend dat zich bij het bedrijf problemen zouden kunnen voordoen met het verwerken van sisal. De plotselinge prijsafbraak door de sisalindustrie in Mexico kwam voor iedereen als een verrassing, aldus mi nister Lubbers. Bij Lankhorst was een kostendekkende produktie niet meer mogelijk. Een spoedig herstel van het prijspeil is ook niet te ver wachten. Stempel Onze muziekmedewerker Adr. Hager schrijft: Het overlijden van Jean Martinon betekent voor het Resi dentie Orkest een ramp. Half januari 1974 werd hij bij het Haagse orkest benoemd als opvolger van Willem van Otterloo, eerst in het seizoen 1975—'76 zou hij in verband met lo pende verplichtingen elders volledig de leiding van het orkest op zich genomen hebben. Te kort heeft hij een persoonlijk stempel op het Resi dentie Orkest kunnen drukken. De benoeming van de heer Martinon ging destijds met vraagtekens ge paard. Het was namelijk onbegrijpe lijk, dat men van Otterloo in ver band met het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd afscheid nam en een dirigent die nauwelijks jonger was Jean Martinon werd op 10 januari 1910 geboren in zijn plaats benoemd. Wel heeft de heer Martinon in zijn korte Haagse perio de een aantal opmerkelijke presta ties geleverd. Ik denk daarbij onder (ADVERTENTIE) De nieuwe spectaculaire K-sene van Asahi Pentax. ASAHI Vraag bij uw fotohandelaar naar folders en testrapporlen of stuur een kaartje Asahi Pentax Nederland BA'.. Bredestraat 3l. Rotterdam. UTRECHT—Bij de commissie tot be heer van het schadefonds gewelds misdrijven zijn ruim duizend brieven met verzoeken om inlichtingen en om uitkeringen binnengekomen. Op 1 maart is de termijn afgesloten waarin verzoeken, die verband hiel den met misdrijven die tussen 1 janu ari 1973 en 1 september 1975 zijn gepleegd, konden worden ingediend. Van nu af worden alleen verzoeken geaccepteerd naar aanleiding van misdrijven die minder dan een half jaar oud zijn. De „oudere" misdrijven hebben de laatste tijd nog ongeveer 100 reacties per dag opgeleverd.Zij zijn dan ook nog niet allemaal bestudeerd, maar na een eerste sortering heeft de com missie al 300 verzoeken in behande ling genomen. Mr. H. S. Dijk, direc teur-secretaris van de commissie, verwacht dat ten slotte 500 a 600 van de ruim 1000 briefschrijvers als „aan vragers" kunnen worden beschouwd. Van onze economische redactie DEN HAAGEr is geen sprake van. dat de gemeente Rotterdam de opdracht voor de bouw van een walradarsysteem langs de Rijnmond in feite al aan een buitenlands bedrijf heeft gegeven. In de eerste plaats is momenteel slechts sprake van een studie opdracht voor de radar en in de tweede plaats heeft Rotterdam niet de alleenzeggenschap over de in een later stadium te geven order. De carnavalsoptocht in Oeteldonk is gistermiddag volgens deskundige schatters door 200.000 feestvierders bewonderd. Het was een record voor Den Bosch, zoals Oeteldonk na morgen weer heet. Op de foto een van de praalwagens met een politieke inslag. Een van de slagzinnen: Ondanks de accijns houwe we onze grijns. Dat klopte wel in Oeteldonk. Het probleem van de vernieuwing van de walradar (het oude systeem dateert uit de jaren vijftig) is in han den van een stuurgroep onder voor zitterschap van een ambtenaar van Rijkswaterstaat. In de groep zitten twee vertegenwoordigers van Rijks waterstaat. twee van defensie (waar onder het loodswezen valt) en twee van de gemeente Rotterdam. Mogelijk is nog steeds dat de op dracht een studie te verrichten voor de nieuwe radar gaat naar het Ameri- EINDHOVEN De politie heeft de portier van een Eindhovens horeca bedrijf gearresteerd omdat hij met een ijzeren staaf bezoekers aftuigde die geen fooi wilden geven. De man is de 21-jarige D. van Z. uit Eindhoven, die samen met de 25- jarige H. van de B. uit Veldhoven werd aangehouden. Zij zouden vijf Eindhovenaren zwaar hebben mis handeld. Een van de slachtoffers werd zo zwaar afgetuigd, dat in een ziekenhuis een van zijn nieren opera tief moest worden verwijderd. Terwijl Van Z. zich met zijn ijzeren staaf weerde, zou Van B. met een mes om zich heen hebben gestoken. Van de vijf Eindhovenaren die mik punt van deze actie werden, moesten er drie in een ziekenhuis worden op genomen. In verband met andere ernstige mis handelingen tijdens het carnaval in Eindhoven heeft de politie nog eens acht mensen aangehouden. kaanse bedrijf Sperry. maar een be slissing is op dit punt nog niet genomen. Overigens staat de studie, die een bedrag van ca 2.5 miljoen vergt, geheel los van de definitieve order- Dit is bij de besprekingen over de studie-opdracht uitdrukkelijk ge steld. zo is van de zijde van de voor zitter van de stuurgroep gezegd. Hier en daar was gesuggereerd, dat Sperry na het uitvoeren van de studie wel automatisch de order voor het radarsysteem zelf zou krijgen. Minister-president Den Üyl heeft vrijdag in wekelijkse persconferentie gezegd, dat de order waarmee meer dan 100 miljoen is gemoeid, niet naar het buitenland zal gaan. Den Uyl kon deze uitspraak doen. mede door het feit dat het Rijk voor twee derde van de kosten opdraait. Ver keer en waterstaat, defensie en de gemeente Rotterdam betalen ieder een derde. Als Nederlandse gegadig de is meermalen de Hollandse Sig- naalapparatenfabriek in Hengelo ge noemd. een dochter van Philips. ADVERTENTIES Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Hei met nodig dat U angst heelt, dat U.v gebit losschiet bij het eten. lachen ot niezen! Een weinig Oentotix - morgens op ce gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op Mn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Oentotix ij verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen andere aan „Jeanne d'Arc van Hon- neger en zijn liefde voor Mahler en Saint-Saëns. Na het vertrek van Van Otterloo heeft het Residentie Orkest zich te lang moeten behelpen met allerlei gast-dirigenten. Het valt te vrezen, dat men wederom een lange periode zonder vaste dirigent tegemoet gaat. Vorige week nog schreef ik naar aan leiding van een concert door het Haagse orkest, dat al die dirigenten wisselingen de kwaliteit, de inzet en de sfeer niet ten goede komen. Op het programma van het Residen tie Orkest dat donderdag 4 maart a.s. wordt uitgevoerd staat het or kest van vier saxofoons van Jean Martinon aangekondigd. Helaas wordt de uitvoering tevens een herdenking van deze mu sicus. die in korte tijd bij het Haagse publiek bekend werd als een sponta ne en vriendelijke orkestleider U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creeren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u VI De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel I. de Slegte H.V.. Kulvorstrant 111:;. Amsterdam. Tel.: U20-232Ó40 en Boekhandel J. de Slegte U.V.. 'nolsingtd tcj. Rotterdam. Tel.: 0|n.|:is:!o.ii*n Den Haag. Utrecht. Arnhem. Kindhoven. Groningen. Leiden. Haarlem. Antwerpen, Gent er nog meer geld voor dan u denkt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling heeft via het ministerie van buitenlandse zaken de Nederlandse ambassade in Washington verzocht zo snel mogelijk de tekst te leveren van een verhaal in het Amerikaanse blad Newsweek over spionage in de NAVO. Volgens de Newsweek-verslaggever Arnaud Borchgrave heeft de Russi sche geheime dienst KGB zich bin nen de NAVO een goed georganiseerde kern voor infiltratie in het Westerse bondgenootschap ge schapen. „Alle experts op spionage- gebied zijn het er. volgens Borchgra ve. over eens dat de desintegratie van het Nederlandse leger deel uitmaakt van een gecoördineerde poging van de KGB en andere spionagediensten van het Warschau Pact. om de Wes- teuropese strijdkrachten te ver zwakken. „Sommige van hun agenten bevin den zich in „slapende toestand", schrijft Borchgrave. het zijn commu nisten die jaren geleden opdracht kregen om een normale militaire loopbaan te gaan volgen, die afgestu deerd zijn aan (westerse) militaire academies en die op het punt staan een officiersrang te verkrijgen. Volgens Oosteuropese overlopers, die in „Newsweek" vermeld worden, zul len deze „slapende" agenten op bevel van de KGB in actie komen om mili taire operaties van het westen te ver lammen. Borchgrave zegt. zich beroepend op „welingelichte bronnen" dat de Sow- jets gebruik maken van uiterst linkse groepen in West-Europa, die bekend staan om hun agitatie binnen de strijdkrachten en hun vijandigheid jegens de Sowjet-Unie. Dit laatste is dan volgens het artikel een schijnma noeuvre, die toestaat dat „hun onder mijnende acties op tactisch juiste wijze worden gekanaliseerd". Defensie in den Haag wilde gisteren nog geen reactie geven in afwachting van de volledige tekst van het artikel. Uw vrienden cn kennissen die u weet (e abonneren, ontvangen onze krant beslist nog vlugger als u de adresse ring onderaan uw ingevulde bon op pagina I aanhoudt. Ditmaal geen post zegels plakken, maar uw welkome bij drage richten aan: Trouw/Kwartet Antwoordnummer 2792 Amsterdam. BRUINE BEERTJESDROP drop mei 'n bruin kleurde en slechts een snuifje zout. Precies genoeg om de heerli|ke smakenmelange die m deze drop verwerkt is een pittig accentie le geven. 11 smaken 3: Van onze onderwijsredactie UTRECHT De geschiedenisleraren willen dat de laatste halve eeuw langer zal duren dan vijftig jaar. Zij hebben staatssecretaris De Jong (onderwijs) gevraagd de examenstof voor MAVO, HAVO en VWO te laten beginnen in het jaar 1917 Dat zou betekenen dat de voor dit examen verplichte „laatste halve eeuw" uitloopt tot een periode van meer dan 60 jaar. Het bestuur van de vereni ging van leraren geschiedenis en staatsinrichting in Neder land (VGNi meent dat de in 1970 in het examenprogram ma opgenomen formulering ruim moet worden opgevat. Het zou kunstmatig zijn de grens precies bij 50 jaar te leggen en de examenstof voor 1976 te laten beginnen in 1926, een jaar later in 1927 enz. Historisch gezien is dat niet verantwoord. Volgens de vereniging is het destijds ook niet de bedoeling geweest de grens zo scherp te trekken. Dan zou men niet gesproken hebben over „de laatste halve eeuw", maar over „de laatste vijftig jaar". De meeste geschiedenislera ren laten de behandeling van dit deel van de examenstof beginnen in 1917. Dit is het jaar van de Russische revolu tie en het voorlaatste jaar van de eerste wereldoorlog. Voor goed begrip van de periode tussen de wereldoorlogen is het nodig hier te beginnen. De vereniging wijst de staats secretaris erop dat ouders en leerlingen soms aandringen op bekorting van deze perio de; met het examenprogram ma in de hand kunnen ze een periode van zestig jaar ol meer jaren afwijzen. Het zou daarom goed zijn te bepalen, dat de behandeling van de nieuwste geschiedenis moet beginnen bij het jaar 1917. Zo erg is dat ook weer niet. meent de vereniging, want de laatste tien jaar zijn toch moeilijk te behandelen. Het bestuur van de vereni ging ziet wel in. dat je de laatste halve eeuw niet einde loos kunt laten uitdijen. Het stelt daarom voor in 1985 de grens te verleggen van 1917 naar 1929. In het jaar 1990 zou de grens dan opnieuw kunnen opschuiven naar 1939 S taatssec re tans De Jong heeft inmiddels advies ge vraagd over deze kwestie aan de leerplancommissie voor geschiedenis, de onderwijs raad en de inspectie. „Ik heb een hekel aan kabel jauw. Ik word er zeeziek van."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3