Synode weer bezig met zaak-Wiersinga Vandaag Wereldraadbank niet in noorden „Eredienst" begint tiende jaargang Kop, klauw en Delft Hulp voor familieleden Driekwart studenten in Zuid-Amerika ge looft niet in God Hakenkruisen op waldenzenkerk Engelse kerk zet bank onder druk Onze adressen: Twee Amerikaanse jubileum-kerken verwoest VOORBUGANGERS- Conferenties DINSDAG 2 MAART 1976 - Dl KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Vandaag houdt de gereformeerde synode zich opnieuw bezig met de zaak- Wiersinga. Ter tafel ligt een voorstel, dat er op neerkomt, dat de synode deze zaak voor haar deel nu afhandelt met een .judicium" (leeruitspraak) en de zaak verder in handen van de kerkeraad van dr. Wiersinga (Amsterdam) laat. Het deputaatschap. dat door de vori ge synode voor deze zaak werd inge steld. bestaat uit de hoogleraars J. Plomp (Kampen). J. Veenhof en J. Verkuyl (theologische faculteit Vrije Universiteit), oud-synodepraeses dr. A. Kruyswijk. ds M. P. van Dijk. ds. P. Schravendeel en drs. J. Helder man. wetenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit. Zij hebben twee maal uitvoerig gesproken met dr. Wiersinga zelf. In hun rapport aan de synode hebben zij een ..korte balans" opgesteld, waarin de overeenkomsten en ver schillen met dr. Wiersinga ten aan zien van de leer der verzoening op een rij zijn gezet. ..Tot ingrijpende wijzi ging van zijn opvatting hebben de gesprekken met deputaten niet ge leid. Hoewel deputaten de bereidheid CARACAS (NCNS) Van de stu denten in Latijns-Amerika gelooft nog maar 25 tot 30 procent in God. Nog erger is de wijdverbreide onver schilligheid onder de midden- en la gere klassen van de bevolking. Aldus pater Nicolas Bermudez, hoofd van de afdeling „geloof en oecumene" van de Zuidamerikaanse bisschop penconferentie Celam. De Zuidame rikaanse bisschoppen hebben zich in hun recente vergadering in Bogota. Columbia hiermee bezig gehouden. Zij constateerden, dat degenen die niet meer in God of kerk geloven, daarvoor als reden opgeven, dat zij teleurgesteld zijn in de wijd versprei de sociale ongerechtigheid in Zuid- Amerika. De bisschoppen hebben een werkgroep opdracht gegeven de ze ontwikkeling verder te onderzoe ken en aanbevelingen te doen voor actie. van dr. Wiersinga zich door de Schrift te laten gezeggen, niet in twijfel wil len trekken, betreuren zij het. dat deze zijn visie handhaaft, ten spijt van het exegetisch materiaal, dat daartegen in de loop der jaren door deputaatschappen en anderen is in gebracht." aldus het rapport. Deputaten spreken de hoop uit, dat de theologische bezinning over het evangelie van de verzoening voort gang mag hebben. „Tegelijk zijn ze echter bevestigd in hun overtuiging, dat de Heilige Geest de kerk bepaal de kernen van dit evangelie heeft doen verstaan en heeft leren belij den die zij nimmer mag prijsgeven en voor het tekortdoen waaraan zij geen verantwoordelijkheid kan dragen." Voorstel Daarom stellen deputaten voor. dat de synode het volgende uitspreekt: „1. De synode acht het mysterie, dat God over de gruwelijke menselijke boosheid die zich op Golgotha heeft geuit, in zijn heilshandelen zó heeft geregeerd, dat de door mensenhan den Gekruisigde in het lijden en de dood die Hij onderging, in onze plaats het goddelijk gericht over de menselijke schuld heeft gedragen, een bestanddeel van het belijden der kerk inzake de verzoening van zó wezenlijke aard. dat zij voor een te kort doen daaraan geen verantwoor delijkheid kan dragen, gelijk naar haar oordeel geen enkele kerkelijke vergadering dit kan. 2. De synode verwacht van de kerke raad van de gereformeerde kerk van Amsterdam, dat deze erop toeziet, dat zulk een tekort doen niet plaats vindt. c.q. wordt tegengegaan, gelijk zij dit verwacht van alle andere ker kelijke vergaderingen." Tevens stellen deputaten voor, dat de synode een herderlijk schrijven laat samenstellen, waarin het belij den van de kerk omtrent de verzoe ning nader belicht wordt in de brede re samenhang van de hele geestelijke en kerkelijke situatie van vandaag. sluit zich in grote lijnen aan bij de deputatenvoorstellen. Dr. Weijland Synodevoorzetter ds C. Mak heeft gisteren in Lunteren de nieuwe actu- arius dr H. B. Wijland geïnstalleerd. Ds Mak deed dat aan de hand van de bijbeltekst: Dient den Here met blijdschap. Voor deze gelegenheid las hij deze tekst echter als volgt: dient de kerken met blijdschap, de blijd schap die de nieuwe actuarius zo eigen is. Tevens besloot de synode op de meest eervolle wijze emeritaat- „pensioen" te verlenen aan de voor ganger van dr Wijland. ds K. J. Schaafsma. Ds Mak sprak de oud-actuarius har telijk toe en beloofde hem dat hij ook tijdens zijn emeritaat welkom blijft in het synodale voorgestoelte. Bij de behandeling van de ingezon den stukken bleek opnieuw dat ver scheidene gemeenten zwaar tillen aan de bezwaren die kleven aan het pre-adviseurschap van prof. dr H. M. Kuitert ter gereformeerde synode. De kerk van Oosterwolde, bekrachtigd door de classis Assen maakte daaren tegen bezwaar tegen de „onbroeder lijke" advertentie van de organisatie Schrift en getuigenis van ds H. J. Hegger. AGRIGENTO(EPD)Met haken kruisen en fascistische leuzen heb ben onbekenden de ingang van de waldenzenkerk in Agrigento op Sici lië besmeurd. Dominee Mario Berutti denkt, dat het de sociale bewogen heid van deze gemeente is. die de WÊl woede van de neo-fascisten opgewekt De synodale commissie van rapport heeft. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Kanseltaal (slot) Het is niet te begrijpen hoe Ter Schegget op het idee is gekomen, dat zijn preek aan duidelijkheid zou win nen. wanneer hij het niet over „het hoofd" maar over „de kop" van Je zus zou hebben, en wanneer hij niet zou zeggen, dat de zaken „uit de hand" gelopen zijn. maar dat ze „uit de klauw" gelopen zijn. Maar het Is nog veel minder te be grijpen. dat de hervormde commis sie voor het opzicht de klacht tegen Ter Schegget in behandeling heeft genomen. Deze commissie dient in actie te komen, wanneer b.v. een predikant het evangelie verdraait, of er met een kerkelijke kas vandoor gaat. maar voor een kleinigheid als deze hoeft ze haar pink niet op te tillen. Iemand heeft eens de veron derstelling uitgesproken, dat God liever een malrozenvloek hoort dan een onoprecht gebed. Dat kon best eens zo zijn. en in ieder geval is deze opmerking belangrijker voor de vraag wat er wel en niet op de kansel gezegd mag worden dan het oordeel van de commissie voor het opzicht over Ter Scheggets woordkeus Amsterdam A. A. Spijkerboer here, predikant Verontrusten Het lijkt mij zeer acceptabel, indien men op grond van een goed uitgeba lanceerde overtuiging tot afscheiding overgaat, om elders onderdak te vin- den. Ten diepste moet het gaan om DfUQS (5) het al of niet tolereren van 'valse profeten'. Wanneer stelselmatig het Schriftgezag wordt ondermijnd en di verse dwalingen'gesanctioneerd, kan het wenselijk zijn zich te ontrekken. Rotterdam F. L. Stolk. Verontrusten (2) Gaarne wil ik dik onderstrepen wat mevr. Baalbergen schreef. Laten wij toch bedenken en dat het middel van afscheiding erger is dan de kwaal. Hoeveel gezins- en familie moeilijkheden komen hieruit voort. Van de kansel zei kortgeleden een predikant ,,De kerkelijke verdeeld heid is de ergste zonde van onze tijd". God geeft de belofte aan de eenheid, dat de wereld daardoor tot geloof komt. Johannes 17 vers 21. Vroomshoop J. Boessenkool Werkgelegenheid Minister Boersma (sociale zaken» waarschuwde de werkgevers in het Vara-radioprogramma „In de Rooie Haan" als volgt: „Investeringen die nen te leiden tot meer werkgelegen heid. Het zou onaanvaardbaar zijn. als de ondernemers hun eventuele rendementen, die mogelijk zijn door het offer van de werknemers (loon stop) zouden steken in machines, om arbeiders te vervangen." M.i een goed standpunt. En nu staatssecre taris Polak (binnenl. zaken) bij zijn pleidooi voor de invoering van de centrale persoonsadministratie. Die zou zo wenselijk zijn. o m. omdat die zoveel werk zou kunnen besparen! Dat zou een prachtige beleidslijn zijn met 200.000 werklozen Broek op langedijk—N. A. C. Wissel. 4. De grotere handelaars varen daar wel bij. De kleine handelaren zorgen voor de distributie. Zonder te veel risico en dus ook zonder te veel winst, hetgeen de positie van de groothan delaar alleen maar aantrekkelijker maakt. 5. Iedere gebruiker is nu door de wet in staat gesteld op te treden als klei ne handelaar. Dit leger van kleine handelaren, dat we er op deze manier bij krijgen, creeërt a) een nieuw leger van gebruikers (je kan nu immers op veilige wijze er iets van uitdelen); b) een hele laag van groothandelaars, die op grotere schaal zaken kunnen doen en snel en makkelijk duizenden guldens per week kunnen afzetten. Gaart ds. S. Boonzaaijcr Drugs (6) Bewezen Is dat het gebruik van de zgn. softdrugs niet onschadelijk is en in de praktijk gevolgd wordt door gebruik van harddrugs. Toch meent men in regeringskringen de soft drugs uit de sfeer van het verbod te moeten halen. Waarom is hier geen sprake van bescherming van het in dividu. zoals men wel bepleitte ten aanzien van maatregelen in het ver keer. zoals bromfietshelm en auto gordel? Hoewel deze laatste maatre gelen ook niet op grond van bewezen feiten, maar op veronderstellingen berustten. Makkelijker is het aanto nen van het verderfelijke van soft drugs door na te gaan waarmede de drugverslaving van de jonge men sen. die voor hulp zich melden, be gonnen is. Overigens vind ik de maatregelen ten aanzien van het verkeer op een geheel ander vlak liggen. Ik wil al leen maar het verschil in argumente ring aangeven. Spreek maar eens met ouders die kinderen hebben die zich bevinden in de invloedssfeer van druggebruikers en -handelaars. Rotterdam H. van Dam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De in opbouw zijnde alternatieve bank voor ontwikkelingsprojecten van de wereldraad van kerken komt niet in een van de noordelijke provincies. Dr. H. Wiersinga Prof. dr. W. Albeda, de Nederlandse mede-directeur van de bank, heeft bekendgemaakt, dat de geplande vestigingsplaats Amsterdam ge handhaafd blijft. Zijns inziens dient de bank. met de vele internationale contacten, zo dicht mogelijk bij Schiphol te worden gevestigd. In Friesland is grote teleurstelling over deze beslissing. Onder leiding van de provinciale diakonale com missie van de hervormde kerk werd daar actie gevoerd, om de bank naar het noorden te halen. CNV-voorzitter J. Lanser stond achter het plan aller lei Friese organisaties alsmede de bestuurscommissie noorden des Van een onzer verslaggevers ASSEN „Eredienst", het op z'n minst vier maal per jaar verschijnende tijdschrift voor liturgie, is deze maand aan zijn tiende jaargang begonnen. Een opmerkelijk feit, omdat de ge schiedenis der publikaties over liturgische zaken er meer een is van vallen dan van opstaan. Over die historie ontvangen wij van ds. A. G. Soeting. hervormd predi kant Assen en lid van de redactie van „Eredienst de volgende gegevens: In 1946 verscheen „Kerk en Ere dienst. Nederlandsch Hervormd Tijd schrift voor liturgie". Dit was een luxe uitgegeven blad van flink for maat; de eerste jaargang telde zelfs 378 pagina's. De redactie werd ge vormd door dr. W. Aalders, ds. B. J. Arts, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. prof. dr. G. van der Leeuw, ds. J. Loos, ds. J. H. Smit Sibinga en W. Vos. Na vier jaar moesten de toenmalige redactie en uitgevers het opgeven. „Kerk en Eredienst" werd officieel orgaan van de hervormde kerk en ondergebracht bij het Boekencen trum in Den Haag. De nieuwe redac tie werd gevormd door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoofdre dacteur. dr. W. Aalders. ds. A. Faber, ds. A. W. Lazonder (die 25 jaar secre taris van de hervormde raad voor de eredienst is geweest) en ds. P. C. Roodenburg ds. J. Loos was inmid dels overgegaan naar de rooms- katholieke kerk). Dit officiële blad heeft het tot de twaalfde jaargang gebracht. Bij ge brek aan abonnees werd het opgehe ven. De raad voor de eredienst publi ceerde sindsdien in zgn Jaarboeken. Na het zesde jaarboek moest ook deze uitgave om financiële redenen worden gestaakt. In Groningen begon in 1966 de com missie voor bezinnning op de liturgie van de hervormde gemeente aldaar een blaadje uit te geven met de naam „Eredienst". Dit als plaatselijk, op z'n best regionaal orgaan in de wieg gelegde tijdschrift werd weldra een landelijk blad. ook omdat de „Mede delingen" van de liturgische vereni ging er een plaats in kregen (het lidmaatschap van de vereniging werd omgezet in een abonnement op „Ere dienst"). Toen er een eind kwam aan de uitga ve van de Jaarboeken, aanvaardde de raad voor de eredienst van de hervormde kerk het blad „Eredienst" als zijn publikatieorgaan. En zo heeft „Eredienst" nu zijn tiende jaargang bereikt. Het blad kost per jaar mini maal zeven gulden. Dit (of een hoger) bedrag kan gestort worden op giro nummer 53.43.96 t.n.v. penningmees ter tijdschrift voor liturgie te Dam- woude. LONDEN—De financiële beheerders van de kerk van Engeland hebben besloten op de komende aandeelhou dersvergadering van de Midland Bank een motie te steunen, waarin gevraagd wordt dat de bank leningen aan Zuid-Afrika staakt. De Midland Bank maakt deel uit van een Europees-Amerikaanse combina tie van banken, die leningen ver strekt aan de regering van Zuid- Afrika. In Nederland is de Amro- bank daarbij betrokken. De Neder landse groep Betaald Antwoord heeft daarom al enige tijd geleden opgeroe pen tot boycot van de Amro-bank. De financiële beheerders van de ang licaanse kerk hebben verklaard, dat zij hun doel liever niet bereiken via acties op aandeelhoudersvergaderin gen. Nu de weg van onderhandelin gen echter zeer duidelijk gefaald heeft, heeft de commissie besloten, bij een eventuele stemming over de motie op 7 april, deze te zullen steu nen. De kerk van Engeland heeft een zeer belangrijk aandeel in de Mid land Bank. De financiële commissie heeft tevens besloten de aandelen, die de kerk heeft in Zuidafrikaanse Consolidated Golds Fields, te verkopen. Twee jaar geleden had de kerk nog voor ruim zevenhonderdduizend gulden aande len in de Zuidafrikaanse goudmijnen. Deze afhankelijke familieleden van gevangenen worden niet door de Zuidafrikaanse overheid geholpen. Het buitenland en met name het De fense and Aid Fund valt die taak toe. In ons land heeft naast het Defense and Aid Fund het systeem van de gezinsadoptie ingang gevonden. Het Comité Gezinsadoptie zoekt in ons land steun bij groepen, die zich ver antwoordelijk stellen voor een of meer gezinnen. Vorig jaar werd aldus 50.000 gulden bijeengebracht. In het algemeen gaat het volgens dit comité om gezinnen waarvan de man of de vrouw een gevangenisstraf heeft uit gezeten wegens overtreding van de rassenwetten. Gezondheid Na hun vrijlating worden deze mensen veelal verbannen naar afge legen oorden waar hun slechts een beperkte bewegingsvrijheid is toe gestaan. Er is in deze gebieden vrij wel geen passend werk te vinden. De schaarse baantjes die er zijn worden slecht betaald. Daar komt bij dat velen aan hun gevangenschap een slechte gezond- AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13001 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 De houding van de Kamer om zich over het gebruik van zgn. soft-drugs niet meer druk te maken is een uiting van volslagen blindheid. Een ieder die de praktijk kent. weet dit. Het is volstrekt onzinnig en hypo criet tussen handel en gebruik te onderscheiden als nu wordt gedaan en voorgesteld. 1. Het gebruik vrij laten (daar komt het op neer) kan de handel alleen maar goed doen. 2. 30 gram hasjiesj van goede kwali teit is een flinke portie. In je eentje kan je er dagelijks een maand lang van onderuit gaan. high worden, sto ned raken of hoe je dat verder ook noemen wilt. In zijn roesopwekkend vermogen is het te vergelijken met 10 liter jenever! 3. Voor een kleine handelaar is 30 gram voldoende als handelsvoor raad. Op deze wijze kan hij b.v. 6 maal een portie van 5 gram verkopen. Vult hij iedere dag zijn voorraad aan via een groothandelaar, dan kan hij op deze wijze een omzet maken van 7 maal 30 maal 4 (zeg 4.— per gram) 840 per week! Het hoogste risico dat hij daarbij loopt is een bekeu ring! Daarnaast kan hij natuurlijk adresjes vinden (b.v. bij vriendeni. waar hij tijdelijk porties kan bewa ren van 30 gram. Op deze wijze kan hij zijn omzet weer verveelvoudigen, en dit allemaal nog zonder een mis drijf te plegen! Prof. dr. H. Berkhof schrijft ons: Trouw heeft de laatste weken, ener zijds uit eigen beweging, anderzijds via brieven van lezers, veel aandacht besteed aan de kanseltaal. die dr. Ter Schegget in een kerkdienst in Wage- Studie We kunnen daar gemakkelijk achter komen door het nieuwste theologisce werk van dr. Ter Schegget ter hand te nemen, „Het lied van de Mensenzoon. Studie over de christuspsalm in Fi- lippemzen 2 vers 6 tot 11". uitgave ningen moet hebben gebezigd. En nu4 Wereldvenster. Zelf wijs ik de daar kwam ook het conflict rondom het hervormde kerkblad van Delft weer ter sprake, waarin ds. Zuurmond geen recensie mocht publiceren van Gollwitzer's boek „De kapitalistsche revolutie Ter Schegget en Zuurmand zijn geestverwanten, beiden behorend tot de „christenen voor het socialisme". Ik ben geen geestverwant van hen. Zij hebben grote bezwaren tegen mijn theologie en ik tegen de hunne, en wij steken dat wederzijds niet onder stoelen en banken Maar ik acht het de plicht van de kerk en van onze onderlinge omgang in de naam van Christus om onze kracht niet te steken in rellen over uiterlijkheden. Een uiterlijkheid kan belangrijk zijn. omdat ze naar een diepere kem verwijst. Laten we dan die kern opzoeken. gegeven uitleg af. Maar wie dat boek leest, zal merken dat de votte etiket ten van „neo-marxisme", „politiek messuanisme" en „theologie van de revolutie.' er precies niét vp passen. Ter Schegget is een vurig volgeling van Karl Barth. in het bijzonder de Barth van de Römerbriefl tweede uit gave. Op grond daarvan meent hij een zeer bijzonder verband te moeten leggen tussen Christus en de arme Niemand hoeft vet daarin met Ter Schegget eens te zijn. Maar niemand ook kan ontkennen, dat er een ver band is. en vooral in het evangelie van Lucas telkens weer zichtbaar wordt. Als Ter Schegget dat verband in zijn exegese en zijn politiek ver keerd legt. hoe kunnen we het dan zuiverder leggen? Daarover is door de officiële christenheid in tweedui zend jaar nog opvallend weinig nage- Prof. dr. H. Berkhof dacht het uitdagende opstel van Noordmans „Zondaar en bedelaar" niet te na gesproken. Men denke aan het diepe en ware woord van Chantepie de la Saussave sr.: „Ontneem aan de dwaling haar waarheid en gij ontneemt haar haar kracht". Maar dat is wel wat moeilij ker dan recensies te weigeren of te protesteren tegen „kop" en „klauw" op de kansel. John Laredo heid hebben overgehouden. Wie zo gelukkig is geweest om in zijn ver banningsoord werk te vinden, moet dit werk vaak opgeven omdat hij blijkt te lijden aan t.b.c., astma of een andere ziekte. De kosten van medische hulp zijn erg hoog en dit zelfde geldt voor de vervoerstarieven: het komt niet zelden voor dat iemand 50 km moet reizen voor een bezoek aan de dichtstbijzijnde dokter. Het gezin krijgt zo geen redelijke kans om zich te herstellen van de geestelijke en materiële schade die het tijdens de gevangenschap heeft opgelopen. De gezinsleden zijn lange tijd uit elkaar geweest; vaak werden kleren en huisraad gestolen. De stichting gezinsadoptie zorgt dat zoveel mogelijk van deze getroffen gezinnen een aanvulling op het inko men ontvangen van zo n 150 tot 250 gulden per maand. Vorig jaar waren dat er 110. Dr. John Laredo heeft zojuist een lezingentournee in ons land gehou den. tijdens welke hij nog eens ui teengezet heeft hoe noodzakelijk hulp van buiten is voor de gezinnen. Laredo is lid van-de Nederduits Ge reformeerde kerk. Hij gaf les aan de universiteiten van Natal en Port Eli sabeth. In augustus 1964 werd hij aangehouden door de Zuidafrikaan se politie en veroordeeld wegens sa botage. Na te zijn vrijgelaten in 1969 werd hij onder huisarrest geplaatst, maar in 1970 kreeg hij de gelegen heid naar Engeland te gaan. Het gironummer van het Comité Gezin sadoptie te Amsterdam is 29 39 732. lands betuigden steun of instem ming. Het gemeentebestuur van Smallingerland had de bank zelfs al gevraagd, eens naar Drachten te ko men om te zien hoe gunstig deze gemeente gelegen is. Overweging daarbij was de werkloosheid in het noorden. Een woordvoerder van de provinciale diakonale commissie zei ons. dat on danks de toezegging in oktober ge daan. dat er een serieus onderzoek zou worden ingesteld naar de moge lijkheden. er van de zijde van de bank geen enkel onderzoek geweest is. De wereldraad heeft een kans ge mist, om zijn conceptie van „verant woordelijke samenleving" in praktijk te brengen. Hier lag een mogelijkheid voor de kerken om de schijnbare wet matigheid van de geldende economi sche en maatschappelijke normen aan de kaak te stellen. De wereldraad had in de Nederlandse situatie „exemplarisch" kunnen handelen, nu het overheidsbeleid tot spreiding van werkgelegenheid te weinig resultaten afwerpt. NEW YORK Kerken blijken een gemakkelijk doelwit voor brand stichters. die hun onvrede willen to nen met de manier, waarop de esta blishment dit jaar het tweede eeuw feest van de Verenigde Staten viert. Dit jaar zijn al twee historische ker ken in Massachusetts, die waren aan gewezen als monumenten van dit ju bileumjaar. verwoest. In Brooklin werd de episcopaalse Pauluskerk, het oudste godshuis in deze voorstad van Boston, door een grote ontploffing vernield. In Lynn brandde een neogotische kerk af. die onmogelijk kan worden herbouwd, omdat het rood geaderde graniet, waaruit de kerk was opgetrokken, nergens meer te krijgen is. Zekere groepen revolutionairen heb ben vorig jaar aangekondigd, elk mo nument te vernielen, dat door de es tablishment zou worden uitgeroepen tot markante jubileumplek. Kerken zijn dagelijks vaak vele uren open, meestal met weinig of geen toezicht. Ook de architectuur vergemakkelijkt de aanslagen. Bovendien ontbreekt in de oudere kerken automatische blusapparatuur. WAAROM? Waarom vasten de leerlingen vai Johannes en van de farizeën wel maar uw leerlingen niet? Marcus 2. We moeten natuurlijk niet allerli vasten door elkaar gooien Het ga: hier om het cultisch vasten. Ret va; ten zoals Israël dat kende in bepa; de onthoudingen, die moesten uil drukken hoe de innerlijke gesteh heid was van hen die vasten, nami lijk bepaald door de droefheid ovi zijn kwaad. De discipelen van Jezi doen een keer. als de anderen zo' vastendag houden, niet mee. D; wekt bevreemding. Iets nieuw; Waarom? Dat willen we dan wel eei weten. Wat zijn de argumenten? Wi u ze a.u.b. even op een rijtje zettei Misschien is de zaak dan wel in ordi Het antwoord van Jezus is eenvoi dig: ze hebben de bruidegom in hi midden. Dat wil zeggen, ze zijn bezi het feest te vieren van Gods trou\ en gerechtigheid. En daarin wordei zonden weggedaan. En dan volgei die bekende woorden over de niem lap op een oud kleed. En de wijn. Eei nieuwe inhoud vergt een niem vorm. De grote afwijking die ht evangelie in de wereld betekei vergt een afwijkende vorm van le ven. Tegenover de tristesse: vreug. de; tegenover de angst: vrede; tegen over valse bezorgdheid: gerechtig heid en Trouw. Daarom! Beroepingswerk C NED. HERV. KERK Beroepen te Tiendeveen: J. W. Goos [1 sen kand. te Rijssen: te Nunspeet: J II M. de Raad te Stolwijk; te Waddinx veen: W. H. van Kooten te Hillegersl berg; door de gen. syn. der Nedfl Herv. Kerk als pred. voor buitengAJ werkz. (legerpredikant): C. van Ros sem kand. te Voorthuizen. Bedankt voor Stellendam: J. va Wier te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Bergentheim: W. Pon Dl welse te Ureterp; te Meppel: H. E gil Nieuwenhuis te Zuidwolde (Gr.); tcplj Stadskanaal P. F. Lameris te Blija-Cj( Holwerd. kr AMSTERDAM In Zuid-Afrika waren in de jaren zestig zo'n 3500 tot 4000 politieke gevangenen. Volgens John Laredo, een Zuidafrikaanse volkenkundige, die na zijn ontslag uit een Zuid afrikaanse gevangenis thans in Engeland culturele antropologie doceert aan de universiteit in Bradford, zijn er op het moment weliswaar heel wat minder politieke gevangenen, maar er zijn toch altijd nog zo'n tienduizend mensen aangewezen op hulp, omdat hun man. vader of zoon om politieke redenen gevangen zit of gegtroffen is door een vrijheidsbeperking. J>Vo Bedankt voor Utrecht N.W., Leider en Terneuzen: P. Schelling te Mid de delburg. ve CHR. GEREF. KERKEN Beorpen te Zwaagwesteinde: J. Planmr' tinga Le Dronten. 'gei Bedankt voor Aalsmeer: J. J. de Jon nc ge te Kampen; voor Den Haag-Zuid he> J. van Amstel te Enschede-Westbei voor IJmuiden: J. Brons te Veenen^ei daal. nei GEREF. GEMEENTEN drJ Bedankt voor Tricht: A. Hoogerlandmé te Krabbendijke; voor Hamilto&aai (Can).: D. Hakkenberg te Lisse. st„ BAPT. GEMEENTEN da. Aangenomen naar Musselkanaal: J,y Bouritius te Arnhem. GEREF. KERKEN gT Aangenomen naar Ouderkerk aan deonl Amstel: kand. J. A. Scholten tqie( Kraggenburg; de benoeming tol^p, geest. verz. psych. ziekenhuis Velden wijk te Ermelo, Tj. Kuipers aldaar.on, ind Nguyen rec Aartsbisschop Nguyen Van Binh van^ Saigon in Zuid-Vietnam heeft eenoe geharnaste waarschuwing gerichladj tot al degenen, die zich van de kathoder lieke godsdienst en van katholiekejeu kerken bedienen om illegaal verzeeg tegen de staat te plegen. De toe^at( komst van de kerk is verbonden metg0n die van het land Vietnam, aldus d^ee aartsbisschop. Hij reageert hierme^rjj op de onlusten, die zich enkele dagei}nn geleden in Saigon hebben voorgele daan Onder dekmantel van de kerk hadden tegenstanders van het nieu-"~ we bewind, onder wie een priester, acties ondernomen. Dergelijke ge- welddaden bewijzen de kerk geen f y dienst, aldus de verklaring van aartsbisschop Nguyen, die gepubli ceerd werd in het blad Tin Sang. Prof. W. Kremer Gisteren is de christelijke gerefor V meerde theoloog prof. W. Kremei tachtig jaar geworden. In het kerke lijk leven heeft hij jarenlang een be langrijke plaats ingenomen. Hij wai onder meer enkele malen praeses var een generale synode van de christelij ke gereformeerde kerken, hoofdre dacteur van het weekblad De Wekkei en voorzitter van de bond van chris telijke gereformeerde jongelingsver enigingen. Nadat hij 28 jaar predi; kant was geweest (in Kornhorn Leeuwarden en Apeldoorn), werd hij in 1954 hoogleraar aan de theologij sche hogeschool in Apeldoorn. Vijf tien jaar doceerde hij daar Nieuwl Testament, ambtelijke vakken ei) ethiek. -( drc Den Alerdinck. Laag Zuthem (tel. 05290 541): e Nieuwe oriëntatie, ontmoetingsdag c gen van predikantsweduwen. 19 -jdie 21 maart; Mijn vrije ogenblikken, weekend- y cursus met zelfstandig wonendeq vanaf 30 jaar. over o.m. vrijetijdsbi steding. 27-28 maart: Jij, weekend rondom vriendschap) met zelfstandig wonenden tot 35 jaar. 3-4 april. end 'der 1 isbej 1 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2