In dezeVolyo-stoel zit u niet alleen beter, in deze Volvo-stoel rijdt u beter. Check zelf! Bewogenheid kent geen monopolie Surinamers worden via opvangcentra aan huis geholpen Leiden maakt opnieuw de honderdduizend vol Als u dóórdenkt Nieuw systeem voor vervoer van gevaarlijke stoffen In verkeer gedood Molen wordt opgeknapt Gehuwde priesters willen kerk helpen Vijf hectare natuur op Veluwe verbrand Brand verwoest hotel in Ommen DINSDAG 2 MAART 1976 Drs. G. van Leyenhorst. lid van de Tweede Kamer voor de CHU schrijft ons: Trouw heeft ons. de CHU-fractie. zaterdag verweten dat wij ons met onze bijdrage aan het drugdebat hebben losgemaakt van programmatische afspraken en dat wij de beloften aan de kiezers, in het gemeenschappelijk urgentieprogramma gedaan, niet zijn nagekomen. Dit verwijt vraagt om een weerwoord. 1 De neerslag van datgene wat de christen-democratische partijen aan de kiezers hebben beloofd, vindt men in het gemeenschappelijk urgentie- program 1971-1975. Bij de samenstel ling van de schets van het beleid, opgesteld door de drie wetenschap pelijke instituten en dus niet door de drie partij-organisaties, is geput uit het gemeenschappelijk urgentiepro gram. De ..schets" is dus een afgelei de van het urgentieprogram, zoals dit dus ook het geval is geweest met hetgeen op 14 februari tijdens de formatie door de commissie-Tilanus op tafel werd gelegd. Met andere woorden, wil men weten wat KVP. ARP en CHU de kiezers hebben be loofd, dan moet men lezen wat er in het gemeenschappelijke urgentiepro gram staat. Daarin wordt bijna een halve bladzijde aan het drugvraag stuk gewijd. In de „schets" slechts twee korte zinnen, welke dan echter gelezen moeten worden naast andere passages uit het urgentieprogram. Dit heeft Trouw helaas in zijn com mentaar niet vermeld. 2 De eerste passage in het urgentie- program begint als volgt. ..Meer we tenschappelijk onderzoek omtrent het druggebruik, zowel naar de oorza ken van het gebruik als naar de mo gelijkheid of onmogelijkheid om ook ten behoeve van het beleid tot een indeling van hard en soft drugs te geraken". Welnu: er is sindsdien, we zijn nu ruim vijf jaar verder, overal in de wereld op het gebied van de soft drugs zeer veel onderzoek geweest. De CHU-fractie heeft de moeite geno men de wetenschappelijke publika- ties terzake grondig te bestuderen. De resultaten daarvan hebben op ons een diepe indruk gemaakt. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat de schadelijke werking van hennep dusdanig groot is. dat het scheppen van een apart regiem voor deze pro- dukten onverantwoord geacht moet worden. Met deze conclusie blijven we volkomen binnen de perken van ROTTERDAM Sinds gisteren hanteren enkele scheepvaartmaat schappijen die op de Noordzee ope reren een nieuw systeem voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Door middel van duidelijk herken bare kentekenen op de verpakking en begeleidende papieren is ieder een. die met de behandeling van de vracht te maken heeft, op de hoogte van de inhoud van de container, kist of tank. De maatschappijen besloten begin vorig jaar een systeem uit te denken, dat de explosieve kracht, ontvlam baarheid. giftigheid, radio-activiteit en het corrosievermogen van de door hen te behandelen goederen. Het kwam dikwijls voor. dat hun sche pen grote hoeveelheden lading ver voerden zonder dat iemand enig idee had over het gevaar ervan. De be staande verplichtingen van informa tie over de inhoud werden dikwijls verwaarloosd. De fabrikant moet de te vervoeren goederen op het formulier uitvóerig beschrijven alvorens hij een aan vraag voor verscheping doet. Tegelij kertijd moet hij zich garant stellen voor een deugdelijke verpakking en markering. Op grond hiervan kan de rederij of de agent beslissen of hij de goederen wel of niet accepteert. Van een verslaggever VALKENBURG - De 25-jange H C M. Janach uit Schin op Geul is in Valkenburg omgekomen, toen hij met zijn auto tegen een geparkeerde wagen en later tegen een huis botste. LIMMEN De negentienjarige C. A. M Vink uit Limmen is in zijn woon plaats verongelukt toen hij bij het remmen met zijn bromfiets viel en door een auto werd overreden. het urgentieprogram. Of mogen wij geen conclusies trekken net als de anderen uit het onderzoek waarom het urgentieprogram immers drin gend heeft gevraagd? 3. Trouw verwijt de CHU-fractie voorts dat de hulpverlening aan de gebruikers maar heel zijdelings aan de orde kwam. Dan heeft men het verhaal wel slecht gelezen. De CHU heeft nota bene een amendement in gediend om drug-verslaafden buiten het strafrecht te houden. Verslaafden zijn immers patiënten. Maar dat wil Trouw van ons? Moeten ook die gebruikers die tevens in de kleinhandel en in de verspreiding een voorname rol spelen niet via een pas sende strafbedreiging van hun ge vaarlijk bedrijf worden weerhouden? Afgezien nog van de internationale verplichtingen die ons daartoe no pen. moet Nederland nog meer de trekpleister worden van de internati onale drughandel? Alleen de sug gestie al: „Hard drugs, onaanvaard baar. hennep aanvaardbaar", kan een funeste uitwerking hebben op al die jongeren uit alle landen die tot nog toe het dreigend gevaar ervan niet bevroeden. Ook naar hen gaat onze christelijke bewogenheid uit. Ik heb geen bijbelteksten nodig om een en ander nader te verduidelijken. Onze zorg gaat uit naar allen die op één of andere wijze met drugs in aanraking komen óf door een milder regime daarmee in aanraking zullen komen. Op het gebied van de christe lijke bewogenheid bestaat er geluk kig geen monopolie. Wie dat wel sug gereert is er misschien het verst vandaan. 4. Geconcludeerd mag worden dat de CHU het gemeenschappelijk ur gentieprogram niet heeft losgelaten. Als het commentaar in Trouw stelt: Wij zijn geen bewonderaars van slaafsheid aan programmateksten" dan mag dat een troost heten voor diegenen die onder de druk van het huidige regeringsbeleid zich daarvan wel verwijderd hebben.* Wij zullen ons daar maar niet aan troosten. Naschrift Naschrift hoofdredactie: Wij hebben het gemeenschappelijk urgentie programma van KVP. ARP en CHU van voren naar achteren en omgekeerd gelezen, maar nergens kunnen vinden dat de gebruiker of bezitter van kleine hoeveelheden soft-drugs ..met aan vaardbare risico's", zoals de regering het zegt met straf moet worden bedreigd om hem verre te houden van dat gevaarlijke spul. Wèl is ook in het urgentie-programma de hulp aan de gebruikers een kern-begrip. De vraag is nu alleen maar of de bedreiging met straf, die de CHU- fractie wil iets te maken heeft met de hulpverlening, waartoe het christen democratisch programma oproept. Naar het ons voorkomt is hulpverle ning iets anders dan bedreiging met en toedeling van straf. De heer Van Leij- enhorst denkt er misschien anders over. maar dan had hij zijn inzichten terzake kunnen verduidelijken door in te gaan op de vragen die in ons com mentaar zijn geopperd. Wij vatten die vragen nog even samen. Ten eerste: beseft de CHU-fractie wel dat bedreiging met straf pas geloof waardig en effectief is wanneer die bedreiging ook wordt uitgevoerd? Begrijpt de CH-fractie dat zij de kleine gebruikers (en dat zijn dan niet de verslaafden die behandeling behoe ven. evenmin als degenen die zo nu en dan een borrel drinken) achter de tra lie i verwijst? Meent de CH-fractie werkelijk, dat zij daar thuis horen? En over handelaren zijn wij het zonder meer eens. Ten tweede: de CH-fractie erkent dat strafvervolging jegens verslaafden ie der redelijk doel mist. Maar wie zal de verslaafden van strafvervolging vrij waren. als zoals de CH-fractie wil de kleine gebruiker wel kan en moet worden gepakt? Ten derde: meent de CH-fractie soms dat de hulpverlening in het gevang optimaal is? Van een onzer verslaggevers LEIDEN Burgemeester A. J. Vis van Leiden heeft afgelo pen zaterdag de honderdduizendste inwoner van Leiden begroet. Als honderdduizendste Leidenaar werd de vijf jaar oude Julia Thissen aangewezen. De familie Thissen verhuisde in januari van Bergen op Zoom naar een van de nieuwe wijken in Leiden, het Morskwartier. Het is overigens niet voor het eerst dat de gemeente Leiden de grens van honderduizend inwoners over schrijdt. Elf jaar geleden gebeurde dat voor de eerste keer De eer werd toen aan een pasgeborene gegeven. De gemeente heeft nu de honderdduizendste uit de catego rie ..vestigingen" gekozen om aan te geven dat de schommeling in het inwonersaantal te wijten en te danken is aan het verloop in de gemeente Het geboorte- en sterf tecijfer van Leiden houden elkaar ongeveer in evenwicht De top van haar inwonertal haalde Leiden in 1967 toen er ruim 103 000 Leidena- ren geteld werden, het dal van de inwonerscurve werd m februari 1974 bereikt met 96.771 inwoners. Vooral uituki wc u»iucu van ue oplevering van zeer grote aantal len nieuwe woningen in de buiten wijken werd sindsdien de opgaan de lijn weer hervat. Met het bereiken van deze grens is Leiden de zeventiende stad in Ne derland met meer dan honderd duizend inwoners. Van de zestien andere is Amsterdam de grootste en Breda met 101.279 de kleinste. Van de 27 gemeenten die. volgens cijfers van 1 januari vorig jaar. tussen 50 000 en 100.000 inwoners tellen is Hilversum met 95.000 de grootste De gemeente zal. door dat zij met een sterk vergrijzende bevolking kampt, het laatste ver schil naar 100 000 waarschijnlijk niet kunnen overbruggen. De autostoel op maat Deze Volvo-stoel is volledig aan te passen aan uw postuur, waardoor u perfecte controle hebt over de wagen. Zijn uw benen korter dan men gemiddeld noemt? Dan zet u de zitting lager. Uw armen zijn wat langer? U verstelt de rugsteun en voor zover de lengte van uw benen het toelaat verschuift u de stoel. Voelt u tijdens een lange rit vermoeidheid in uw rug? Door de lendensteun te verstellen, geeft de rugleuning u meer steun. Raken uw benen vermoeid? Stel de voorkant van de zitting wat hoger, zodat uw boven benen meer steun krijgen. Of u zet de stoel wt"tf verder naar achteren om uw benen te strekken. Vergelijk een Volvo uit de 240-serie met de wagen, die u ri|dt of wilt rijden. Gebruik daarbij Volvo's Checklist Deze Checklist ligt voor u klaar bij iedere Volvo-dealer. En in ieder geval zendt Volvo u op aanvraag de Chcc klist toe. Een briefkaart aan DAF-VOLVO Personenauto Neder|and B.V, postbus 16, Beesd, is voldoende. Beter zicht, dank zij de stoel Doordat u do stool pree ios kunt aanpassen, bereikt u uw ideale rijpositie en daardooreen optimaal zicht op do weg. En zelfs naarachteren houdt u open zicht, ondanks on dank zij do vaste, maar opon hoofdsteun. Natuurlijk zijn ook dc bekleding en vulling van de stoelen onderwerp van studie geweest. Lagen van natuurlijke vezels, rubberen kunststof vormen de stevige vulling, die overtrokken is met bekleding die een brandpreventieve behandeling heeft ondergaan. In de GL-modellen is de bestuurdersstoel zelfs uitgerust met een ingebouwde verwarming. Deze begint automatisch te werken als de temperatuur beneden de 14°C daalt en schakelt uit bij 4-26°C. Minder belangrijk, maar toch plezierig is de mogelijkheid de rugleuningen van de stoelen achterover te klappen in de rustpositie. Het zal u duidelijk zijn, dat er heel wat denkwerk is geïnvesteerd in uw zitplaats in een Volvo 240 of 260 type. En niet alleen in de zitplaats, dat zult u snel genoeg ervaren een Volvo 240 of 260 TROUW/KWARTET 1 DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V., Postbus 16, Beesd Ook de oude molen von Veere is aan restauratïf to* Die gro ndige opknapbeurt begon maandag CHICAGO—Drieduizend uitge treden en meestal gehuwde priesters in de Verenigde Staten stellen zich beschikbaar voor pastoraal werk van de r.k. kerk. Hun vorig jaar opgerich te organisatie „Corpus" heeft in een verklaring aangedrongen op acties binnen de bisdommmen en paro chies. om van dat aanbod gebruik te maken. In de Verenigde Staten zijn ongeveer tienduizend priesters uitgetreden en tot de lekenstand teruggebracht. Ne gentig procent van hen is jonger dan 45 jaar. Door deze uittredingen, de vergrijzing en de scherpe daling van het aantal priesterwijdingen is in de r.k. kerk een crisistoestand ontstaan. De organisatie van uitgetreden pries ters meent een positieve bijdrage te kunnen leveren. Dan is het echter nodig, aldus de organisatie, dat de kerk daarvoor de mogelijkheden open stelt door nieuwe vormen van pastoraal werk te scheppen. Nu zijn hier en daar uitgetreden priesters aan het werk in ondergeschikte pas torale functies. ARNHEM Bij de eerste heide brand die dit jaar in het Veluwse natuurgebied geconstateerd werd, ging vijf hectare met vliegdennen verloren. De brand ontstond aan de zuidkant van het militaire terrein De Noord-Ginkel tussen Ede en Arn hem. De brandweer had ruim twee uur nodig om het vuur onder contro le te krijgen. Volgens de brandweer is de brand waarschijnlijk veroor zaakt door onvoorzichtigheid van dagrecreanten op de Ginkelse Hei. Dank zij een brandsingel kon het door de krachtige wind sterk aange wakkerde vuur een groot dennenbos niet bereiken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tweeduizend Surinamers worden vanuit Ai sterdam overgebracht naar opvangcentra elders in het lan< Vandaar worden zij binnen een jaar aan een eigen huis geholpei Ook zullen de Amsterdamse woning bouwverenigingen. zowel in de Bijl mermeer als in andere stadsdelen wo ningen beschikbaar stellen om de spreiding van Surinamers over de hoofdstad te bevorderen. In overleg met het ministerie van CRM zal ge probeerd worden de vijf procent voorkeur woningen in de wijde omge ving van Amsterdam te bestemmen voor Surinaamse gezinnen, die eco nomisch gebonden zijn aan de hoofd stad. Deze maatregelen zijn gistermiddag bekend gemaakt na een gesprek van de Amsterdamse wethouders Kuij- pers (volkshuisvesting) en Van der Eijden (sociale zaken) met de Suri naamse welzijnsorganisatie Beheers raad Bijlmermeer en de actiegroep huisvesting Surinamers. Het onder houd ging over de huisvesting van Surinamers in de hoofdstad en de overbevolking van de Bijlmer-flats Gliphoeve I en II. Sinds twee jaar doen zich in flats incidenten voor als gevolg van de ernstige overbevol king. Families van twintig personen, die in een vierkamerwoning huizen, zijn geen uitzonderingen. onderwijs zal ook voor rekening vat de overheid komen, evenals zakgeljj voor persoonlijke behoeften Verda zorgt het ministerie van CRM vooi sociale begeleidng in de opvang centra. h De Beheersraad Bijlmermeer en did actiegroep huisvesting Surinameijv hebben gisteren de toezegging ges daan. dat zij het kraken van flats i|E de Bijlmermeer zo veel mogelijk prod beren te voorkomen. In april zal eeju nieuwe bijeenkomst worden gehoi^N den. waarin de resultaten besprokene worden. p De gemeenten Emmeloord. Dronterb en Lelystad hebben al aangebodeid voorlopig vijftig gezinnen uit ArriT sterdam te huisvesten. Inmiddel u zijn tien Surinaamse gezinnen uit d<g Gliphoeve-flats geherhuisvest. 1< d Kosten rijk Het verblijf van de tweeduizend Suri namers in de opvangcentra wordt betaald door het rijk. Voeding en OMMEN Hotel De Hongerige Wol in Ommen is door brand verwoest Veel antiek ging mét het eeuwenou de gebouw verloren. Volgens de eige naar is de schade een miljoen. Toen de brand uitbrak was het restaurant al gesloten en er waren geen gasten in het hotel, dat aan de weg Zwolle- Coevorden stond. Als u autostoelen vergelijkt, reikt die vergelijking meestal niet veel verder, dan een korte impressie. Terwijl de werkelijke kwaliteit van een autostoel pas na een lange rit voelbaar wordt. Die eerste indruk van comfort, blijkt vaak op de lange duur een pijnlijke indruk te zijn. De anatomische les De meeste autostoelen worden ontworpen op menselijke maten, die wij geen van allen bezitten. Namelijk de gemiddelde. Daarom begonnen Volvo-ontwerpers met een anatomische les. Want Volvo realiseert zich het belang van een autostoel, die geschikt is voor ieders individuele maten. En onder alle rij- en rustomstandigheden. Aan wat voor krachten worden de ruggegraat en de rugspieren blootgesteld tijdens het rijden? Na een uitgebreid research-programma kwam vast te staan, dat een stevige lendensteun vermoeidheid en dus pijn in de rug veelal voorkomt Hoe groot moet de hoek van de rugleuning zijn om nodeloze inspanning van de bestuurder te voorkomen? De beste positie- weliswaar individueel verschillend - ligt tussen de 110 en 130 graden. Deze rugleuning is traploos instelbaar van 90° tot bijna horizontaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12