Kleine,actieve groep scholen verdedigt het eigen karakter Time is méér dan een filtersigaret Niemeyer boos na aanval op woord ,nicotine-arm' Gemeenteraad opent jacht op dubbel gehonoreerde tijd Hoog hek om paleis Soestdijk Fluoriden niet gevaarlijk 20 voor Dé 120 mm filtersigaret Beperkte rol voor uitzendkrachten in de ziekenhuizen Principieel 'nee' tegen nieuwlichterij Deelnemen in overleg bepleit .Ministerie van landbouw gaat niet verdwijnen' Proces tegen staat of commissie Minister moet regeling treffen Lenteroep BINNENLAND TROUW/KWART! P Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK Militairen zijn druk bezig langs de tuin van paleis Soestdijk, aan de zijde van de Praamgracht, die de scheiding vormt tussen het ei genlijke palelspark en de straatweg van Baarn naar De Bilt, een hoge prikkeldraadver sperring aan te brengen. Dit vormt volgens de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, de heer O. van der Wiel, „de meest opvallende maatregel, die wordt genomen om het konink lijk paar beter te beveiligen". Op andere punten worden eveneens beveiligingen aangebracht. Dat geldt met name voor de parkgedeelten die aan de met een wandelkaart toegan kelijke bossen grenzen. Over de aard van de maatregelen die daar worden getroffen, wilde de heer Van der Wiel zich niet uitlaten. Wel liet hi) weten dat de bewaking door wachtposten bij Soestdijk is geïntensiveerd. „Stond er vroeger één wacht, dan staan er nu twee," vertelde hij. Ook andere vorstelijke verblijven zullen scherper worden bewaakt. Hetzelfde geldt voor het Catshuis in Den Haag (de ambtswoning van de minister president) en vitale rijksgebouwen. „Directe aanleiding tot deze maatre gelen zijn de recente gijzelingszaken en de mislukte plannen van een groep Zuidmolukkers om een overval te doen op paleis Soestdijk. De rege ring heeft zich daarover beraden en is nu in overleg met de rijksrecherche tot actie overgegaan. Die wachten bij de hoofdingangen van Soestdijk en andere verblijven van de koninklijke familie zijn heel aardig, maar in feite betekenen ze niets, als je op andere plaatsen met weinig moeite zo de tuin in kunt lopen. Die Praamgracht is bijvoorbeeld weinig meer dan een slootje, waar in het gunstigste geval veertig centimeter water in staat. Als je Je broekspijpen oprolt loop Je er zo door," aldus de heer Van der Wiel. In de afgelopen jaren is dat tal van keren gebeurd. „Binnenkort zal nie mand die zich zonder reden in de paleistuin ophoudt daarvoor een ver ontschuldiging hebben. Degenen die voortaan binnensluipen moeten kwa de bedoelingen hebben," meent de heer Van der Wiel. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Uitzendbureaus hebben in de personeelsvoorziening van ziekenhuizen maar een heel be perkte rol. Van de gemiddeld tien procent vacatures in de verpleegsta- ven, waarvoor de Nederlandse Zie kenhuisraad vorige week waarschuw de, wordt maar een klein deel door uitzendkrachten waargenomen. De NZR rapporteerde toen de indruk dat de groeiende rol van de commer ciële uitzendbureaus het verloop on der het vaste personeel zou bevorde ren. Drs W. G. H. Garritsen van de Algemene bond van uitzendbureaus (ABU) kan zich dat moeilijk voorstel len. BIJ een in opdracht van de ABU gehouden marktonderzoek bleek vo- ^rig Jaar dat de meeste Instellingen in |Ue gezondheidszorg die uitzend krachten gebruiken, minder dan één procent van het vaste personeelsbe stand op deze manier aanvullen. Ver vanging van personeel bij ziekte was de meest genoemde reden om uit zendkrachten in te schakelen. Bij ëën op de vijf instellingen lag het aantal uitzendkrachten per honderd vaste personeelsleden tussen 1 en 2. Maar ëën op de tien had meer dan vijf procent losse medewerkers in dienst. Deze gegevens hebben betrekking op de gemiddelde situatie in 1974. Maar er zouden in 1975 wel grote grote verschuivingen hebben moeten op treden om de toestand nu ineens zorgwekkend te maken, meent de heer Garritsen. De genoemde cijfers geven in zoverre nog een overdreven indruk dat ze alleen betrekking heb ben op instellingen die uitzendkrach ten gebruiken. Er zijn ook aardig wat die het er zonder doen. Van onze onderwij sredactie AMSTERDAM - Vorige week schreef het bijzonder onderwijs een brief aan minister Van Ke- menade over de vrijheid van onderwijs. Het bericht daaro ver wekte de indruk dat hier sprake was van een gezamen lijke actie van héél het bijzon der onderwijs. De heer J.J.Dub beldam, onderwijzer te Ouden bosch, maakt ons er echter op attent dat er ook nog vormen van bijzonder onderwijs be staan die zo bijzonder zijn, dat ze zich niet willen laten verte genwoordigen door de grote or ganisaties. De brief van de heer Dubbeldam is een goede gele genheid het bestaan van die bijzonder bijzondere scholen even toe te lichten. De laatste jaren is er in het protes tants-christelijk onderwijs links en rechts gefuseerd. Uit die fusies ont stonden enkele grote organisaties. Op bestuurlijk gebied is de in Voor burg gevestigde Besturenraad voor het protestants-christelijk onderwijs de overkoepelende instantie. De personeelsorganisaties werken sa men in de Personeelsraad. Beide or ganisaties (besturen en personeel) zijn weer verenigd in de Nederlands Protestants Christelijke Schoolraad. Via deze drie grote organisaties is het protestants-christelijke onderwijs vertegenwoordigd in het overleg met de minister. Behalve de protestants- christelijke zuil zitten ook de drie andere zuilen (rooms-katholiek, neu traal-bijzonder en openbaar) in dit overleg. Kleine groep Drs G. van Leyenhorst naai en - als het om pedagogische of sociale academies gaatzelfs een landelijk karakter hebben. In sommi ge gevallen probeert men zich sterk te maken in 'algemeen' protestant- schristelijke scholen door massale opkomst op vergaderingen. Vooral bij bestuursverkiezingen kan het nog wel eens helpen. In de Tweede Kamer wordt het ge luid van de gereformeerde gezindte vertolkt door bijvoorbeeld ds. Abma van de SGP en de heer Van Leijen- horst van de CHU Vrijheid Het is maar een kleine groep scholen die van dit soort overleggingen is buiten gesloten. Men moet deze scho len vooral zoeken in de gereformeer de gezindte. Het zijn scholen die ver want zijn met de Gereformeerde Ge meenten, die vrijgemaakt Gerefor meerde Kerken, de Christelijk Gere formeerde Kerken en de verontruste groepen binnen Nederlands Her vormde en (gewone) Gereformeerde Kerken. Op het totaal van de vele duizenden scholen die ons land telt is het getal van deze groep maar klein: een paar honderd scholen. Toch gaat het om een groep die tegenwoordig erg actief is. Juist nu de beleidsmachine van mi nister Van Kemenade op volle toeren draait en in samenwerking met de gerenommeerde organisaties heel het onderwijs 'vernieuwt', vechten de scholen van de gereformeerde ge zindte met nieuwe energie voor het behoud van hun eigen karakter. Hun standpunt ten aanzien van het overheidsbeleid heeft in ieder geval het voordeel van de duidelijkheid. Terwijl de grote organisaties van het bijzonder onderwijs ook in hun strijd voor de vrijheid van onderwijs altijd een flink eind met de overheid mee gaan, kunnen deze scholen van de gereformeerde gezindte volstaan met een principieel nee tegen veel van die nieuwlichterij. Schooladviesdiensten samen met het openbaar onderwijs, leerplaninsti tuten als semi-overheidsinstellingen. onderwijspolitiek die Haagse wijshe den opdringt aan vrije scholen, dat is deze scholen allemaal een gruwel. Niet luidruchtig De manier waarop deze gereformeer de scholen hun eigen Identiteit verde digen is allerminst luidruchtig. Publi citeit wordt niet gezocht, veel eerder gemeden. Men zoekt de kracht niet in grote getallen of opzienbarende ac ties. Het werk wordt in stilte gedaan, hetgeen niet betekent dat men niet wervend bezig wil zijn. De beweging van gereformeerde scholen is zelfs groeiende. Niet alleen in het lager onderwijs, maar vooral ook in het voortgezet en hoger onder wijs. Af en toe worden nieuwe scho len gesticht, die dan vaak een reglo- Dit alles ter inleiding op de brief van de heer J.J.Dubbeldam waaruit wij hetvolgende citeren: "Volgens Trouw van 17 februari schrijven de zeven grote organisaties van het bijzonder onderwijs, dat zij erkennen dat de overheid ook ten aanzien van het bijzonder onderwijs een sturende taak heeft. Dit is nau welijks te geloven. Ieder, die ook maar enigszins thuis is in de geschie denis van het bijzonder onderwijs, moet toch weten dat de vrijheid van onderwijs juist staat en valt met de vrijheid van inrichting. Ik wil er in dit verband graag op wijzen dat er nog andere besturen- en personeelsorga nisaties zijn op het terrein van het bijzonder onderwijs. Daartoe beho ren o.a. de zeven die vertegenwoor digd zijn in de zogenaamde Club van Amersfoort. Dit zijn: Het verband van scholen van gere formeerde belijdenis De vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs —De vereniging van christelijke on derwijzers De vereniging van gereformeerde onderwijzers en leraren in Nederland De gereformeerde vereniging van onderwijzers, leraren en kleuterleid sters De contactvereniging van leer krachten en studerenden op gerefor meerde grondslag. Bescheiden Voor een beter begrip van de doel stellingen van dit zevental citeer ik uit het blad "De school met de Bij bel": De organisaties die geregeld sa menkomen in Amersfoort kunnen zich niet thuis voelen bij de grote organisaties in Den Haag. In tegenstelling tot deze organisaties hebben de bedoelde zeven slechts een bescheiden aantal leden. Geluk kig blijkt echter steeds meer dat de Schriftgetrouwe organisaties niet al leen in een behoefte voorzien, maar ook op velerlei terrein buitengewoon actief en levensvatbaar zijn. Hoewel tussen de zeven ook wezenlij ke verschillen bestaan, weten zij el kaar toch steeds meer te waarderen. Grote zorgen hebben wij alle zeven over de plannen van minister Van Kemenade en ook over het ontstel lende gebrek aan voor ons christenen verantwoorde methodes. Het is be kend dat, wat er op 't ogenblik op de markt komt neutraal heet, maar di kwijls volgestopt zit met gedachten- spinsels uit de zogenaamd progres sieve hoek. De zeven van Amersfoort studeren ook in nauw verband op de nota's van onze minister. We zijn niet van plan de gevraagde inspraak over te laten aan de 'groten'. Ook wij Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Bij school kinderen in de gemeente Bors- sele is geen opname van fluori den vastgesteld, die de geva- rengrenzen overschrijdt of er ook maar dicht in de buurt komt. Dit is mede te danken aan de goede afwasbaarheid van fluorverbindingen op groenten. Aldus het rapport over een eind vorig jaar afgeslo ten onderzoek naar mogelijk nadelige gevolgen van de lucht verontreiniging met fluoriden door industrieën in het Sloege- bied. Bij vee is sprake van fluorscha- de ln de vorm van fluorosis (zgn. „zebratanden). Omdat de bevolking van Borssele en de tot deze gemeente behorende dor pen vreesde dat de consumpUe van tuingewassen voor de mens gevaar zou opleveren, is dit onderzoek inge steld. Het heeft onder meer aan het licht gebracht dat de ene groente zich beter laat reinigen dan de andere. Op sla blijft na goed wassen nauwelijks iets van fluor achter. Andijvie maar vooral boerenkool lijken betere opne- mers en doorgevers van fluoriden. De opname blijft echter zo ver beneden de gevarengrens dat een beperking van drinkwaterfluoridering ea'of het gebruik van tabletten niet nodig is. Het lijkt zelfs aanbevelenswaardig het gebruik van tabletten te stimule- Ds H.G Abma kleintjes hebben recht erop gehoord te worden. Overleg De heer Dubbeldam eindigt zijn brief met de wens dat er in het onderwijso verleg ook een plaats zal worden in geruimd voor de kleine organisaties. De democratische tradities van ons land vereisen dat. "Zou het niet zo kunnen, dat één afgevaardigde van de Club van Amersfoort uitgenodigd wordt om de besprekingen met de minister bij te wonen? Me dunkt dat hier ook een taak ligt voor degroten' die wel uitgenodigd worden. Zij zou den de minister op dit verzuim kun nen wijzen, zodoende een broeder hand reikend aan hen die mede pal willen staan voor een school met de bijbel"'. De heer Dubbeldam schrijft dit op eigen initiatief. Het gaat dus niet om een verzoek namens de Club van Amersfoort. Niettemin hebben we zijn brief uitvoerig weergegeven, om dat hierin duidelijk de vraag gesteld wordt hoe ook kleine organisaties (er zijn er sommige van heel andere ge zindte! kunnen meespelen in het landelijke onderwijsoverleg. Van onze parlementsredactie Den Haag - Minister van der Stee van landbouw en visserij ziet zijn depar tement niet verdwijnen. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer op vra gen van het KVP-Kamerlid De Bek- ker. Deze wees op een bericht in De Volkskrant van gisteren, waarin werd gemeld dat ministers en parlementa riërs zich aan het bezinnen zouden zijn op opheffing van enkele ministe ries. Minister Gruijters van volks huisvesting en ruimtelijke ordening zou, aldus het krantebericht, onder andere het ministerie van landbouw willen opdelen onder de ministeries van ruimtelijke ordening, onderwijs en economische zaken. Inmiddels heeft minister Gruijters al gereageerd op het artikel. "In deze zaak heb ik noch via contacten met collega's noch langs ambtelijke weg enige initiatief genomen of zelfs maar oriënterende gesprekken gevoerd",zo verklaarde hij gisteren. Minister Van der Stee zei gisteren in de Kamer over het bericht: "vele be windslieden filosoferen in hun vrije tijd over de departementale indeling. Soms doen zij dat zelfs in hun werk tijd. Ik wist dat reeds jaren geleden collega Gruijters dergelijke opvattin gen had, al voor hij tot het ambt van minister geroepen werd. Hij heeft het recht die opvatting te koesteren." Volgens de landbouw-minister is het politiek onontkoombaar dat er een departement van landbouw blijft be staan. De gedachte van het Kamerlid De Bekker om de gehele plattelands ontwikkeling onder landbouw te brengen sprak hem ook wel aan. "In feite is de uitvoering van een stuk ruimtelijk ordeningsbeleid voor een zeer belangrijk deel in handen van het departement van landbouw," al dus minister Van der Stee. (ADVERTENTIEl HANDBAL De Nederlandse dameskampioen SwUt speelt ln de halve finales van het toernooi om de Europa Cup tegen Pollsens uit Stock holm- In de andere halve finale spelen Admira Wien (Oost.) en Radnlki BelgradadJoeg.) tegen elkaar. Swtft speelt eerst thuis. SCHAATSEN De Noorse ploeg voor de we reldkampioenschappen sprint ziet er als volgt uit: HEREN Per BJÖrang, JOm Dldriksen. Beg- ge Ol, Kal Ame Engelstadt, Jan Egil Storholt, reserve zijn Fulhen en Stenshjemmet. DAMES: Lisbeth Korsmo. Time is langer dan een gewone filtersigaret Time is slanker en Time is bruin Time trekt aangenaam licht Time heeft méér milde smaak. Proef het grote Time-verschil. v WESTLAND-UTRECHT: De af gifte van de 8 procent pandbrieven 1975 is gisteren gestaakt. De af gif te- koers van de 87. pandbrieven 1976 is verhoogd van 101 tot 101.5 procent. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - De raad van bestuur van Theodorus Niemeyer in Groningen heeft staatssecreti Hendriks (volksgezondheid) gisteren in een brief aangezegd de staat der Nederlanden of de le< van de commissie-Meulblok een proces te zullen aandoen. Niemeyer is verbolgen over de aanval v de commissie op het gebruik van het woord ,nicotine-arm' op de verpaking van Niemeyer-sigarett* en op het .stippen-systeem' dat op die verpakking wordt gehanteerd. ren. gezien de lage consumptieper centages, die bij het onderzoek wer den vastgesteld. Een en ander sluit volgens het aan het provinciaal bestuur van Zeeland aangeboden rapport niet uit dat op de lange duur een geleidelijk stijgen de fluorbelasting optreedt via voort gaande bodemverontreiniging. Er zou om de drie vijf jaar een derge lijk onderzoek moeten worden ge houden, waarbij ook knolgewassen, melk en dergelijke betrokken zouden moeten worden. Dit jaar zal elders ln het land een vergelijkend onderzoek worden ingesteld. Het rapport zegt dat het ontbreken van medisch nade lige gevolgen op zichzelf geen reden mag zijn om van een strikte beper king van fluor-emissies af te zien. schade aan plant en dier is daar al leen al voldoende motief voor. Van een onzer verslaggevers HOGE ZWALUWE De gemeenteraad van Hoge en Lage Zwaluwe wil de inkomsten die (gemeente)bestuurders en ambtenaren genieten uit afvaardigingen of andere functies, aan banden leggen. Zulk werk betreft namelijk een logisch uitvloeisel van hun (reeds gehonoreerde) functie. Hiertoe is een motie opgesteld, die ter kennis zal worden gebracht van de minister van binnenlandse zaken. De motie wordt ook gestuurd naar andere gemeentebesturen in Neder land. Bovendien heeft de CH-kiesvereniging het probleem voorgelegd aan haar Tweede Kamerfractie. De motie noemt het onaanvaard- OlOObaar dat bestuurders en amb tenaren inkomsten ontvangen voor functies en afvaardigingen, die een logisch uitvloeisel zijn van hun positie. Vergoedingen, pre sentiegelden e.d. moeten volgens de motie ten goede komen van de instanties waarbij de mensen die ze ontvangen volledig in dienst zijn. Bijzondere aandacht wordt ook gevraagd voor de functies in sa menwerkingsverbanden, die meestal ook geheel of gedeeltelijk worden vervuld in tijd die reeds gehonoreerd wordt. De minister zal worden gevraagd op korte ter mijn een regeling te ontwerpen, die een eind maakt aan deze onge wenste situatie. Illustratie De fractie Gemeentebelangen heeft ter illustratie van het pro bleem en ter versterking van de door PvdA en VVD ingediende motie een onderzoek ingesteld naar de vergoedingen, die verbon den zijn aan deelname aan ge meenschappelijke regelingen en andere instituties alleen nog maar in West-Brabant. Daaruit blijkt onder meer dat de dagelijkse bestuursleden van het stadsgewest Breda 5000 gulden per jaar krijgen. Het presentiegeld voor commissie- en gewestraads leden is 75 gulden per vergadering. De voorzitter van het streekge- west Land van Heusden en Altena krijgt circa 15.000 per jaar. Het merendeels uit burgemeesters bestaande dagelijks bestuur ver gadert 34 maal per jaar. De „ver blijfsvergoeding" per lid is 85 gul den per vergadering. Het gemeen schapsbedrijf „Intergas" heeft ze ven commissarissen (allen burge meesters), die per jaar 2371 gulden ontvangen. Het industrie- en ha venschap Moerdijk geeft zijn da gelijkse bestuursleden 60 gulden per vergadering. Voorgesteld is dit bedrag tot 85 te verhogen, hetgeen neerkomt op 4930 gulden per jaar. De voorzitter krijgt het dubbele. Het dagelijks bestuur bestaat uit twee burgemeesters, een wethou der en een gedeputeerde. Men komt uiteraard vaak dezelfde functionarissen tegen in diverse besturen. De CH-kiesvereniging heeft het probleem inmiddels voorgelegd aan haar Tweede-Kamerfractie. Zij zegt deze toestand zeer onge wenst te vinden, niet alleen uit een oogpunt van gerechtvaardig de inkomstenverwerving maar vooral met het oog op de democra tische controle. Wat dit laatste betreft wordt ge wezen op het feit dat in dagelijkse bestuursfuncties vaak benoemde „kroondienaren" domineren in- plaats van democratisch gekozen raadsleden. Het argument ter rechtvaardiging van de neveninkomsten, namelijk dat er veel extra werk voor moet worden verzet, wordt afgewezen, onder meer met verwijzing naar het ambtenarenreglement, dat ervan uitgaat dat de hogere amb tenaar niet in aanmerking komt voor vergoeding van overwerk. In het nog geheime rapport van de ambtelijke werkgroep, waarin de staatssecretaris wordt geadviseerd alle reclame voor sigaretten en shag te verbieden, wordt de benaming ,ni- cotine-arm' misleidend genoemd en wordt ook bezwaar gemaakt tegen het gebruik van stippen om aan te geven of sigaretten weinig of veel nicotine en teer bevatten. Niemeyer noemt deze aanval in de brief aan de staatssecretaris ,in Jioge mate on zorgvuldig en derhalve onrechtma tig'. ,Wij zullen', zei gisteren een woordvoerder van Niemeyer, .ge dwongen zijn bij publikatie van het rapport de commissieleden of de staat aansprakelijk te stellen voor deze uitspraken. Wij weten nog niet tegen wie wij een procedure zullen aanspannen. Als de regering het rap port publiceert, zullen wij tegen de staat procederen, en als de commis sie het doet, tegen de commissiele den persoonlijk'. Niemeyer wijst erop dat bij de introductie van het woon ,nicotine-arm' de in de Duitse wetgi ving neergelegde normen zijn gehai teerd, omdat de Nederlandse ware wet het begrip niet kent. Niemej zou het toejuichen, aldus de wooj voerder, als ook in Nederland begrip ,nicotine-arm' beschermd» worden, zodat niet meer iedereenn die term zou kunnen schermen. Stippen Met betrekking tot het .stippe systeem' wijst de Groningse sigan tenfabrikant op een recente u spraak van de Reclai codecommissie, waarbij werd gest dat het de adverteerder is toegesti informatie te verschaffen over teer- en nicotinegehalte van sigai ten, zolang daarmee de gezondb van de gebruikers niet in verbt wordt gebracht. De lente is begonnen, tenminste voor deze twee paarden, die als zwarte silhouetten tegen een om floerste lucht staan, alsof ze sa men alle winterse ongemak va zich afschudden en de warmte va het voorjaar tot meer haast ma nen. Deze opname werd gemaafc in Colts Neck, New Jersey, Ameri ka op een van die dagen dat d lente overal voelbaar is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8