Bakker Oh,wat ben je mooi! Meer kleine industrieën bij bouw F16 betrekken Fiscus moet geen zedenmeester zijn Venco Venco Voogd vraagt VVD om voorstel in te trekken NIEUW-ENGEIAND Bij kweken van voedsel veel energie verspild sterklasse drop ;ontein spuit weer Aantjes wil E duidelijkheid van de CHU Hogere accijns op benzine in Tweede Kamer goedgekeurd Drugberichten" niet meer uitzenden Operaties op straat Placid vraagt ver gunning voor gas winning Noordzee voor detillll Heerlijk, helderHeineken. Streven van de regering: SiS^rdrgroiL'^du^rieen1 Ons systeem onmogelijk voor hele wereld ACTUEEL OPIUM- ZWENDEL Steekpenningen blijven voor bedrijven aftrekbaar 99 Minder vertraging BINNENLAND :pOOW.1rtWfffËÏ3' De fontein op het Haagse Binnenhof staat er weer. P langdurige restauratie is hij gisteren in werking gesteld. onze Haagse redactie DEN HAAG De AR-fractieleider Aantjes heeft gisteren nog eens zijn -I twijfel uitgesproken over de vraag of st er tussen KVP, AR en CHU wel vol- h doende eensgezindheid in het beleid 111 bestaat om tot één lijst bij de volgen- b< de verkiezingen te komen. In het AR-blad Nederlandse Ge dachten zegt Aantjes dat de CHU duidelijk moet maken wat bedoeld wordt met de voorwaarde dat kabi- ïet noch kabinetsbeleid inzet van terkiezingen mogen zijn. Hij vindt deze voorwaarde in het gemeen wel juist maar als die in het bijzonder ten aanzien van het 14 iabinet Den Uyl is bedoeld, stuit dat op bezwaren. ..Dat zou dan verloo chening inhouden van wat KVP en ARP bij de kabinetsformatie voor rekening hebben genomen. Voor zover het kabinetsbeleid door ons is gesteund, zullen wij het uiteraard ook in de verkiezingsstrijd verdedi gen", aldus Aantjes. De AR-leider heeft ook moeite met de CH-voorwaarde dat er voor de verkiezingen geen afspraken maakt mogen worden met andere >P partijen over samenwerking in een volgend kabinet. Aantjes vindt dat de mogelijkheid van afspraken voor af niet uitgesloten mag worden, ffl Gezien de politieke verschillen tus sen KVP en ARP enerzijds en de CHU anderzijds benadrukt hij tens- Hi lotte dat het CDA de ene lijst geloof- 4 waardig moet maken en niet omge keerd. HONINGDROP de drop voor zoetekauwen. Niet le hard, niet te zacht, net daar tussen in. Met 'n fijne honingsmaak om uw lippen van af te likken... tl smaken i Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren, volgens de verwach ting, de verhoging van de accijns op benzine goedgekeurd. De benzine prijs zal 2.3 cent stijgen, wanneer over enkele weken ook de Eerste Kamer de verhoging goedkeurt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) heeft giste ren een dringend beroep op de WD gedaan het voorstel in te trekken, dat bij aanvaarding onder meer tot gevolg heeft dat de radio-rubriek Beursberichten, die iedere zaterdag in het Vara- programma „In de rooie Haan" wordt uitgezonden, wordt verbo den. De VVD heeft echter laten weten het voorstel niet te zullen intrekken. ADVERTENTIE In Beursberichten noemt presentator Koos Zwart de prijzen van hennep- produkten zoals die op dat moment in de handel gelden. Tevens waar schuwt hij voor kwalijke praktijken in de drughandel en voor het gebruik van hard drugs. Tijdens het debat over het drug-beleid in de Tweede Kamer stelde de VVD voor, onder het bij de wet verboden aanprijzen van drugs, ook iedere openbaarmaking te verstaan, die erop gericht is of tot gevolg kan hebben dat drugs worden verkocht. Het verbod geldt niet wan neer het wetenschappelijke of medi sche doeleinden betreft. Het voorstel, dat duidelijk is gericht tegen Koos Zwarts beursberichten, wordt naast de WD gesteund door de KVP, CHU. DS'70 en enkele kleinere partijen. Voorlichting Volgens drs. Voogd moeten de beurs berichten worden gezien als een voor lichting die de gevaren voor de ko pers van hennepprodukten vermin dert. Daarnaast, aldus Voogd, is de uitbreiding overbodig, omdat vol gens de huidige omroepwet de minis ter van CRM de bevoegdheid heeft in te grijpen. Er is echter ook door mi nisters in voorgaande kabinetten, nooit van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. Bovendien ligt de formule ring van het voorstel op de grens van de inperking van de vrijheid van me ningsuiting, aldus Voogd. Vara: onbegrijpelijk De Vara acht de in de Tweede Ka mer gemaakte negatieve opmerkin- Lockheed-affaire Commissie bepaalt zelf werkwijze, antwoordt Den Uyl Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De commissie- Donner bepaalt zelf haar werkwijze'. Dit antwoord heeft premier Den Uyl gisteren gegeven op woensdag door de Tweede-Kamerleden Van der Lek en Van der Spek (PSP) gestelde vragen over geruchten inzake prins Bernhard. Volgens de Kamerleden zouden deze geruchten inhouden dat de prins geld van Lockheed gebruikt zou hebben voor het nakomen van 'persoonlijke verplichtingen'. Zij vroegen of de onderzoekcommis sie de geruchten op hun waarheids gehalte gaat toetsen en of bij het onderzoek ook de uitgaven, de inko mensoverdrachten en de vermogen stransacties van de prins worden be trokken. 'De regering', aldus het ant-' woord van de premier, 'heeft met de instelling van de commissie en de gegeven taakopdracht zo groot mo gelijke waarborgen geschapen voor de grondigheid en onafhankelijk heid van het onderzoek. De commis sie bepaalt zelf haar werkwijze'. De regering zal, blijkt uit het ant woord, aan de onderzoekcommissie medewerking verlenen, indien daar om gevraagd wordt. 'De regering be geeft zich niet in veronderstellingen of uitspraken over de werkwijze van de commissie', aldus de premier. Dit antwoord geldt ook de vraag van de twee Kamerleden, of de premier de onderzoekcommissie kennis wil la ten nemen van de inhoud van het vraaggesprek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Twee mobiele brigades staan in Rotterdam elk moment van de dag klaar om uit te rukken voor een operatieve ingreep ergens in de stad. De noodteams zijn gestationneerd in het Dijkzigtziekenhuis en het Zuiderziekenhuis. De auto's waarmee de brigades naar de plaats des onheils gaan, worden altijd begeleid door een politie— escorte. Het zijn geen rijdende klinieken. In beide ziekenhui zen staan rampenkoffers gereed waarmee de chirurg, waar ook maar, zijn operatie kan uitvoe ren. Vooral bij ongelukken waarbij mensen bekneld raken denkt men veel nut van de rij dende chirurgische brigades te hebben. DEN HAAG - De Amerikaanse olie maatschappij Placid heeft namens een consortium, waarin zij een be lang van 51 procent heeft, de minis ter van economische zaken een ver gunning gevraagd voor de winning van aardgas uit het blik L-14, dat veertig kilometer ten noordwesten van Texel ligt. Placid schat, dat het hier gevonden gasveld 8 a 10 miljard kubieke meter winbaar aardgas be vat. In de loop van dit jaar zullen nog twee boringen worden verricht om na te gaan of deze schatting juist is. Voor de verkoop van het gas denkt Placid in de eerste plaats aan de Nederlandse Gasunie. Onderhande lingen over de verkoop zijn echter nog niet begonnen. Het blok L-14 grenst aan het in de blokken L-10 en L-l 1 gelegen aardgasveld, dat al door Placid in ontginning is genomen en dat op den duur 5 a 6 miljard kubie ke meter gas per jaar zal gaan leve ren. Het gas uit het nieuwe veld kan via de bestaande buisleiding naar het vasteland worden gebracht. Pla cid verwacht, dat de gasaanvoer uit het nieuwe veld over twee jaar zal kunnen beginnen. (ADVERTENTIE) (Advertentie) Vraag onze gratis katalogus aan! Zaden, bloembollen, planten, struiken en rozen. RBakker tel.02520-29115 Beeklaan Hillegom 1042 Ook in de weekends geopend Vier kamerleden van regeringspar tijen stemden tegen de verhoging, namelijk drie KVP'ers en dr. Walt- mans (PPR). Dc KVP'ers waren te gen omdat zij zich zorgen maken over pomphouders dichtbij de Duit se grens. De benzine zal in Duitsland na verhoging beduidend goedkoper zijn. Twee van de drie KVP'ers, als mede Waltmans, komen uit de grens streek. Tegen de accijnsverhoging stemden verder alle oppositiepartij en behalve de PSP. Amsterdam Rotterdam Eindhoven Koningsplein Korte Hoogstraat Rechtestraat gen over haar drugvoorlichting in het radioprogramma „In de Rooie Haan" onbegrijpelijk, aldus deelt een woordvoerder van de Vara mee. Zij wijst die van de hand evenals de stelling van mevrouw Van Veenen- daal, woordvoerster van DS'70, als zou met deze voorlichting wetsover treding worden gepleegd. Koos Zwart verzorgt deze voorlich ting reeds gedurende vele jaren en diverse regeringen noch justitie heb ben ooit aanleiding gevonden tegen deze uitzendingen op te treden. Zelfs niet na vragen in de Kamer erover. De opmerkingen van mevrouw Van Veenendaal over „de zoon van de minister" acht de Vara insinuerend en totaal niet ter zake. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken gaat proberen kleine industrieën bij rde produktie van de door Nederland gekochte F-16 straaljagers te betrekken. Overwogen wordt om kleinere bedrijven steun te verlenen bij de investeringen die zij moeten doen om aan het project deel te kunnen nemen. redelijk optimistisch over de gang van zaken. „Mijn ongerustheid is weggenomen," zei de voorzitter van de defensie-commissie. Van Eisen (KVP). „Ik heb niet de indruk dat het niet zal lukken", zei de heer Van Houwelingen. i De Tweede Kamer-commissies van de prijzen daarvan kunnen concurre- defensie en economische zaken ren met die van Amerikaanse fabrie- hebben gisteren sterk aangedrongen ken, staat nog niet vast. De onder op spreiding van de werkgelegenheid handelingen hierover zijn nog in volle die het F-16-project oplevert. „De gang. Definitieve resultaten worden overheid moet daartoe agressiever pas tegen de zomer verwacht, gaan optreden, ik heb de indruk dat Desondanks waren beide commissies dat nu gaat gebeuren. Het zou jam mer zijn als het pakket compensatie- orders (ter waarde van 450 miljoen terecht zou komen", zei het AR- Kamerlid Van Houwelingen, waarne mend voorzitter van de commissie economische zaken, gisteren na af loop van het beraad met minister Vredeling, staatssecretaris Stemer- dink en hoge ambtenaren van econo mische zaken. Van Houwelingen wees erop dat de belangstelling van de kleinere industrieën voor het pro ject in eerste instantie teleurstellend was. Er waren tweehonderd bedrij ven door economische zaken uitgeno digd om over dit project te praten maar daarvan verschenen er slechts zeventig. Inmiddels hebben dertig kleinere bedrijven zich verenigd in een speciale luchtvaartgroep voor dit project. Hoe de orders precies verdeeld zullen worden, welke Nederlandse industri eën de onderdelen gaan maken en of Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Onze manier om voedsel te kweken is niet erg verstandig, en zelfs onmogelijk als systeem voor de hele wereld. Bij het produktieproces en de bereiding wordt er zeven tot acht keer zoveel energie in gestoken als er in de vorm van voedings energie beschikbaar komt. ADVERTENTIE nu in de boekhandel Catherine Lamouren Michel R. Lamberti van de handel in verdovende middelen economische en politieke achtergronden een Torenboek 255 bladzijden f 24,50 Per hoofd van de Britse bevol king wordt jaarlijks een hoeveelheid energie overeenkomend met 0,7 ton aardolie gebruikt om 0,5 ton eten op tafel te krijgen. Deze opmerkingen van de Engelsman Gerald Leach il lustreren het soQrt' redenering dat centraal staat op een internationaal TNO-congres over de „energie- boekhouding" van materialen, pro- dukten en diensten. Vooral tijdens en na de oliecrisis is deze beschouwingswijze sterk naar voren gekomen. Dat leidde in eerste instantie tot geweldige spraakver warring, omdat ook op dit terrein de uitkomst van een boekhouding erg bleek af te hangen van afspraken over de te volgen methode. En die afspraken ontbraken in het begin nogal. Onder andere om de groeiende overeenstemming op dit gebied in wat bredere kring aan de orde te stellen had TNO dit thema voor haar jaarlijkse „internationale conferen tie" gekozen. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Steekpenningen blijven voor bedrijven aftrekbaar van de winst bij de vennootschapsbelasting. Het is niet de taak van de belastingdienst te beoordelen of een bedrijf andere normen dan zakelijke naleeft. „De belasting dienst zou dan een oordeel geven over het beleid van een onderneming in het naleven van normen. Dat is geen zaak die de belastingdienst kan beoordelen", zei gisteren staatssecretaris Van Rooijen (financiën) in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van het D'66-kamerlid Nooteboom. ..Jullie betaling? Ik heb jam mer genoeg de lollies intussen zelf opgegeten." Het kamerlid wilde, naar aan leiding van een bericht in on ze krant, met name weten waarom de belastingdienst bij het vermoeden van steek penningen niet vraagt aan wie de gelden zijn betaald Van Rooijen antwoordde dat de belastingwetten de belas tingdienst niet de bevoegd heid geven om te eisen dat kwitanties worden overge legd als bewijsstuk voor uit betaalde steekpenningen. De rechter heeft in verschil lende vergelijkbare gevallen bepaald dat voldoende bewe zen was dat het bedrijf de opgegeven uitgaven had ge daan, ook al werden geen schriftelijke bewijzen overge legd. Slechts in een beperkt aantal gevallen, die in de wet met name worden genoemd, kan de belastingdienst schrif telijke bewijzen eisen. Dat is onder meer het geval bij gif ten die worden afgetrokken voor de belasting, aldus Van Rooijen. Door wél namen te eisen, zou de belastingdienst kunnen nagaan of de ontvangers hun steekpenningen of „provisie" zoals dit soort uitkeringen in het bedrijfsleven en in het kamerdebatje worden ge noemd wel opgeven voor hun inkomstenbelasting. De staatssecretaris zou dit ech ter een ongepast middel vin den om het zwart worden van gelden tegen te gaan. Lasten die bij de „uitgever" zakelijk aftrekbaar zijn, moet de fis cus accepteren. Het kamerlid Dolman (PvdA) Staafssecreforls Van Rooijen vroeg zich wei af waarom de belastingdienst zoveel werk maakt van het doorlichten van boeken bij verzekerings maatschappijen om met zwart geld gekochte jachten op te sporen, maar de boeken van de provisiegevers met rust laat. Nooteboom was het ermee eens dat de fiscus geen zeden meester moet zijn. Wel wees hij erop dat algemeen wordt aangenomen dat de omvang van het zwarte geld toeneemt. Tegen die achtergrond vroeg het D'66 Kamerlid zich af wanneer een bedrijf zo be trouwbaar kan worden ge acht dat zonder verder be wijsmateriaal kan worden aangenomen dat de opgege ven uitgaven voor „provisie" ook werkelijk zijn gedaan. Van Rooijen wees er nog op dat ook zwart betaalde lonen als aftrekpost aanvaardbaar zijn, net als dat zwart ge maakte winsten (ajs ze zou den worden opgegeven) be lastbaar zijn. Wel heeft de be lastingdienst interne voor schriften om, als men crimi nele zaken op het spoor is. de justitie in te lichten. De staatssecretaris zei er niet bij wat deze voorschriften pre cies inhouden. De waarde van energieboekhouding als beschrijving van de economische werkelijkheid ligt in het gedeeltelijk falen van het kostprijs-systeem op dit punt. Omdat energie langè tijd bijna verwaarloosbaar goedkoop was. bleken allerlei wijsheden en in zichten ineens niet meer te kloppen toen aardolie Ineens vier keer zo duur en energie een wat schaars artikel werd. Concurreren De nieuwe wijsheden namen zeer ver schillende vormen aan. Zoals de tij gergenoegens van Shell-coördinator Bolzinger toen hij uitrekende dat zijn plastic flessen, ook wat de energie- inhoud betreft, nog konden concurre ren met wegwerpglas. En zoals de bezorgdheid van Gerald Leach, die vaststelde dat, wat hét energiever bruik per werknemer betreft, het mo derne agrarische bedrijf langzamer hand als ..zware industrie" kan wor den aangemerkt. En tot zijn verwondering stelt hij vast dat de vervanging van dure ar beid door „goedkope" energie niet eens de doelmatigheid heeft opge voerd. Vóór het voeden van de gemid delde Britse staatsburger is 0,8 hecta re land nodig het gemiddelde voor de hele wereld is 1.1 hectare. Intussen waren alle sprekers het er over eens dat energieboekhouding niet de laatste wijsheid is. maar op zijn best een aanvullend middel voor beleidsvorming. Zoals de Amerikaan Thomas Veach Long zei: in plaats van de traditionele afweging van de rol van arbeid en kapitaal bij een produktieproces, zullen we moeten komen tot een driehoeksafweging waarin ook de sector „energie en grondstoffen" meespeelt. Brieven met kleine of grote ad vertenties moeten altijd vlot worden afgewerkt. Als u rea geert op een nummer- advertentie. nooit verzuimen het getal bij de adressering te vermelden. Adr^s: Trouw Afdeling Advertenties Brief onder nr. Postbus 859 Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3