Regering blijft bij soepel drugbeleid Zelf et Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Turgens' kritiek s een misser, indt Van Doorn Expositie massief eiken Mao bereidt zuivering Chinese partij voor \jl Meubelfabriek jjgjk Oisterwijk Fiscus geen zedenmeester pag.3 Trouw is nu VERHUISD en met lly Brandt voor sprek met Den ^ll in Den Haag 1 n gezegd roog weer nst Vakantiegangers overleden aan verkeerd voedsel Legaliseren op korte termijn onmogelijk nister: omroep móet bezuinigen Hulp voor Guatemala Moeilijkheden bij machinefabrieken van RSV-concern r~ vrije toegang Uw kopje koffie staat klaar. Roemenië 'valt weer uit de toon Trouw blijft bij u. Als u dat wilt. Welkomstvoordeel. L_V=£-. hoort bij u. ✓J 34e JAARGANG No. 9764 - VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 Postbus 859. Amsterdam Wibautstraat 131 telefoon: ^en 020-913456 'GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO XI1000— LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,50 IOORN JURGENS IN DEZE KRANT Kerk Conferentie gereformeerde synode verhelderend 2 Hongaren zijn De Ruyter niet vergeten 2 Binnenland Fiscus moet geen zeden meesterzijn3 Meer kleine industrieën bij bouw F16 betrekken3 een verslaggever HAAG Oud-bondskanselier Brandt, voorzitter van de West- le socialistische partij (SPD)j zal ;en en overmorgen - aan "het d van een SPD-delegatie bespre- en vieren met het bestuur van vdA en vanavond op het Cats- met premier Den Uyl dineren, ud-bondskanselier wordt verge- door onder anderen de „staats- 71 ster van buitenlandse zaken" N tssecretarls van buitenlandse ■en n voor Europese aangelegenhe- >Ju Hans-Jürgen Wischnewski, de S,dngmeester van de SPD Wil- Droescher, en de voorzitter van icialistische fractie in het Euro parlement, Ludwig Fellermaier. bevorderen de volksge- itiiheid niet, maar onmatig n, drinken van alcoholica, eten, veel autorijden, het van valium en onzinni- vergaderuren doen dat imin. de Kamerlid (voor de PvdA) i, J.Vóogd. Veranderlijk ersverwachting tot vana- - ,d: In de nacht en ochtend atselijk mist. Overdag droog er met enkele zonnige perio- din. Zwakke tot matige, zuid- 10 stelijke wind. Maximum tem- i" aturen van 7 graden aan de e st tot circa 11 graden in het nenland. oruitzichten voor morgen en trmorgen: Droog weer met n kele opklaringen maar later aJ nemende kans op regen. Wei- verandering in temperatuur, enzori op: 07.30 zon onder: 18.16 maan op: 06.26 maan onder: 17.05 Verder wil de heer Van Doorn dat de NOS zich duidelijker aan de spelre gels van de omroepwet houdt inzake de programma's en hij oppert de mo gelijkheid de zendtijd voor de NOS een beetje variabel te maken. De hoeveelheidvoor de komende periode zou dan moeten afhangen van de vraag wat de NOS aan programma plannen heeft. HAMBURG. LAS PALMAS (Reuter, UPI, AP)"-- Twee Westduitse vakan tiegangers zijn gistermiddag overle den aan de gevolgen van voedselver giftiging. opgelopen tijdens hun te rugkeer uit Las Palmas. de hoofdstad van de Canarische Eilanden. De bei de vakantiegangers zaten in een Spaans chartervliegtuig van de maatschappij Spantax. Dit werd gis teren in Hamburg bekendgemaakt door functionarissen van het West duitse ministerie van volksgezond heid. Ook vertoonden ruim driehon derd andere uit Las Palmas terugke rende vakantiegangers verschijnse len van voedselvergiftiging, opgelo pen aan boord van Spaanse charter vliegtuigen. Een woordvoerder van het ministerie zei gisteren dat de mogelijkheid van meer overlij dens niet moest worden uitgesloten. In Madrid zeiden functionarisseri van de Spaanse gezondheidszorg dat voedsel, bereid in Las Palmas en op gediend door de Spantax- luchtvaartmaatschappij. de oorzaak is van de vergiftiging. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of deze voed selvergiftiging dezelfde oorzaak heeft als die waaraan dinsdag een vijfjarig jongetje en gistermorgen een 64- jarige man uit Finland zijn overle den. Ook deze kwamen terug van een vakantie op de Canarische Eilanden. Verscheidene vakantiegangers liggen nog in ziekenhuizen in Las Palmas er West-Duitsland. De naar het Wes ten uitgeweken Russische auteur Solzjenitzin heeft het derde deel van de Goelagarchipef voltooid. Het gis teren in Parijs uit gegeven boek be vat opnieuw een felle aanval op de Sowjet-Unie. Zie pagina 7 Ook in Uruguay heeft het leger de smaak te pakken7 Economie Regering praat met koper voor Dam Chips 17 Radio ca tv Strip*. Iruillrlon Pyiirl onze radio en tv-redactie VERSUM Minister Van Doorn van CRM heeft de kritische itingen die NOS-voorzitter mr E. C. M. Jurgens een paar en geleden aan zijn adres richtte een misser genoemd. ,,De itingen van de heer Jurgens beschouw ik en laat ik het dan mder beheest en zo vriendelijk mogelijk zeggen als een ;er, een wat emotionele escapade", zegt de minister in een •view in het blad. Spreekbuis voor het pérsoneel van de oep. Jurgens toonde zich onlangs veront waardigd over bezuinigingsmaatre gelen die de minister genoemd zou hebben voor de omroep. Onder meer was er sprake van een personeels stop, met uitzondering voor dringen de gevallen en een kritische benade ring van bouwactiviteitein in het om- roepkwartier te Hilversum. De uitval van Jurgens wekte indertijd nogal verbazing, omdat hij als politieke (PPR-)vriend van de minister wordt beschouwd. Onlangs heeft de voorzit ter op de NOS-bestuursvergadering wel wat scherpe kantjes van zijn uit val teruggenomen. Van Doorn zegt nu dat Jurgens zijn kritiek uitte naar aanleiding van per spublicaties. Jurgens beloofde de mi nister in een krachtig gesprek te zul len vertellen dat hij slecht was inge licht. Minister Van Doorn, die zegt dat hij de uitnodiging voor dat ge sprek nog steeds niet heeft ontvan gen, vindt dat er meer reden is dat hij Jurgens uitnodigt voor een dergelijk gesprek. Hij zal dat echter niét doen, na wat Jurgens gezegd heeft op de NOS-bestdursvergadering. Overigens blijft de minister bij zijn standpunt: de omroep moet zeer be heerst opereren. Het rapport- Berenschot geeft meent hij, toch een duidelijke aanwijzing dat er op dat terrein wel wat te reapareren valt. Overigens vindt de minister dat de communicatie tussen Hilversum en Rijswijk de laatste tijd uitgebreid is. Ook zegt hij bereid te zijn mee te werken aan een tijdige begroting. „Ik vind dat de omroep en daarvoor ben ik verantwoordelijk, eerder moet worden waaraan hij toe is, aldus mr Van Doom. Van onze parlementsredactie DEN RAAG De regering blijft ernaar streven het gebruik van hennep-produkten zo spoedig mogelijk uit de sfeer van het strafrecht te halen, zei minister Vorrink (volksgezondheid en milieu) gisteravond in de Tweede Kamer. Door internationale verplichtingen is het echter niet mogelijk het gebruik van hennep op korte termijn te „legaliseren". Indien de Tweede Kamer akkoord dat hoe fanatieker de aanpak is. de Het Nederlandse Rode Kruis stuurt vandaag een vliegtuig met 37 ton hulpgoederen (onder meer baby- en kindervoeding en vitaminetabletten) naar Guate- mala. In het centraal magazijn van het Rode Kruis wefd giste ren hard gewerkt om de zaak op tijd wpg te krijgen. Defensie heeft gisteren meege deeld dat enige duizenden legcr- dekens voor hulp aan Guatema la beschikbaar gesteld worden. Russische persbureau Tass MOSKOU, PEKING (Reuter, UPI, AP) Dé Chinese partijvoor zitter Mao Tse-toeng bereidt een zuivering voor van de-Chinese communistische partij in China, zo heeft gisteren het Sowjetrus- sische persbureau Tas meegedeeld. Van een verslaggever UTRECHT Binnen het Rijn- Schelde-Verolme concern zijn in het kader van de algemene herstructure ring nu ook besprekingen begonnen over de situatie bij de machinefa brieken van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij (RDM) en Wilton- Feijenoord in Rotterdam. Bij deze twee RSV-onderdelen werken ruim 800 mensen. Volgens de heer W. F. Berkhout zijn de arbeidsplaatsen van ongeveer 400 wernemers in hét geding als er niet voldoende orders binnenkomen. De heer Berkhout zei, dat het over leg nog maar net is begonnen en dat het een vrij langlopende zaak zal worden. Op korte termijn zijn dan ook geen ingrijpende maatregelen te verwachten. „Zoals hij al zo vaak gedaan heeft, gebruikt hij daarbij de beproefde me thode van verdeel en heers om ge vaarlijke tegenstanders opzij te zet ten en zijn eigen positie te verster ken," aldus Tass. Het bureau baseert Ach op een analyse van de politieke gebeurtenissen in China. Gedurende een jaar heeft het Chine se volk van Mao een aantal instruc ties gekregen om te strijden tegen revisionisten en om een nationale economie op te bouwen. Maar daarna verklaarde het Volksdagblad dat voorzitter Mao nooit instructies gege ven heeft endat deze door hen „die de kapitalistische weg bewandelen" naar voren zijn gebracht, zo zegt Tass. Veel Chinese functionarissen hebben echter net als Teng Hsiao- ping, die momenteel verguisd wordt, de instructies van Mao herhaald. En volgens Tass is er aan de lange lijst van mensen die onder het regime van Mao ten onder zijn gegaan, nog lang geen einde gekomen. Nixon Inmiddels menen westerse waarne mers dat uit de wijze waarop oud- president Nixon van de Verenigde Staten in China wordt onthaald, dui delijk blijkt hoe zeer de Chinese lei ders belang hechten aan banden mét Washington. Nixon, die in de Veren igde Staten niets meer is dan een ambteloos burger, wordt in China rondgeleid alsof hij'de president is. Hij heeft met Mao Tse-toeng gepraat en verschillende onmoetingen gehad met de nieuwe waarnemende premier Hoea Koeo-feng. Gisteren verliet Nixon samen met' zijn vrouw Peking, waar hij vijf da gen gebleven is, voor een korte reis door de provincie in gezelschap van de ondervoorzitter van het parlement Jau Len-wei. Zij werden op het vlieg veld van Peking uitgeleide gedaan door premier Hoeo en de minister van buitenlandse zaken Tsjiao. Nixon heeft onder meer de stad Kweilin in het zuiden van het land bezocht, waar hij allerlei beziens waardigheden bekeek en in de avond een banket bijwoonde. Aanstaande zondag zullen de Nixons naar de Ver enigde Staten terugvliegen in de Boeing-707 dié China hun ter be schikking stelt. Nixon wenste gisteren niet in te gaan op vragen van journalisten over de wrevel die er in Amerikaanse rege ringskringen over zijn bezoek aan de Chinese Volksrepubliek bestaat. gaat met het regeringsvoorstel om het gebruik van hennep-produkten van maximaal dertig gram terug te brengen van een misdrijf tot een overtreding, zal de positie van Neder land in het internationaal overleg aanzienlijk worden versterkt. Aan vaarding van de voorgestelde wijzi ging van de opium-wet zal. aldus mi nister Vorrink een belangrijke rugge steun voor het kabinet kunnen zijn bij het streven dat ieder land naar eigen inzichten een beleid kan voeren ten aanzien van hennep-produkten. Mevrouw Vorrink Zei dat de soepele re houding tegenover hennep- produkten mede wordt ingegeven door het geringe risico van het ge bruik in vergelijking met drugs met onaanvaardbare risico's zoals heroi ne en amfetamine. Marihuana-gebruik geeft zelden of nooit aanleiding tot het inroepen van bijstand door hulpverleners, ter wijl volgens het laatste nummer van het geneesmiddelen-bulletin de schade'aan gezondheid en geest bij het gebruik gering is. Bovendien is er geen relatie tussen hennep-gebruik en criminaliteit, ter wijl er wel een samenhang is tussen gebruik van heroïne enerzijds en diefstal en inbraak anderzijds en tussen alcohol en agressiviteit. Een anderé reden om het beleid te ver soepelen noemde minister Vorrink het streven om de markten van hen nep-produkten en drugs met onaan vaardbare risico's te scheiden. Minister Vorrink erkende dat in het geheel van de genotsmiddelen te vaak te veel aandacht wordt gericht op de drugs. In de voorlichting zal worden geprobeerd de op drugs gerich te aandacht te verbreden tot andere genotsmiddelen, met name alcohol en tabak. Zij kondigde aan dat de regering op dit punt een actiever beleid zal gaan voeren en zij wees daarbij op het recente rapport over een verbod voor reklame voor sigaretten en shag.Ze zei een ontmoedigingsbeleid voor te staan, zonder daarbij de mens een schuldcomplex op te dringen en de botte bijl te hanteren. De ombuiging van het beleid ten aan zien van alcohol en tabak vergt lange tijd en moet geleidelijk worden aan gepakt. omdat de praktijk uitwijst terugslag des te groter zal zijn. aldus minister Vorrink. Eerder wees de socialist Joop Voogd erop dat in de Nederlandse samenle ving de aandacht onevenredig zwaar op het gebruik van drugs ligt. Drugs, aldus Voogd, bevorderen de volksge zondheid niet. maar onmatig roken, drinken van alcoholica, vet eten. veel autorijden, het gebruik van valium en onzinnige vergaderuren doen dat evenmin. Maar juist tten aanzien van drugs werkt de huidige wetgeving discrimi nerend. Voogd: „Als ik zou behoren tot de duizenden die voor januari nog gauw even enkele miljoenen in alco hol hebben geïnvesteerd, teneinde de Nederlandse schatkist van accijns te beroven en er zouden bij mij thuis honderd flessen jenever staan, dan ben ik niet strafbaar, ook niet als ik ze in één maand zou consumeren, gesteld dat ik dat zou overleven. Die honderd flessen staan overigens niet bij mij. Maar als ik vijf gram hennep thuis heb liggen en dat heb ik uit nieuwsgierigheid toevallig wel, ben ik volgens de huidige wet strafbaar tot vier jaar gevangenis. Maar rook ik honderd sigaretten per dag, hetgeen aantoonbaar uitermate schadelijk is. dan ben ik weer straffeloos. De genot middelen van de zwijgende meerder heid. waarachter grote economische belangen schuil gaan. zijn aanvaard, maar de drugs die vaak vooral tot hel levenspatroon van een jongere gene ratie behoort meestal in een voor bijgaande fase worden veroor deeld". Oorzaken opsporen Volgens drs Voogd is het opsporen van de oorzaken van het gebruik en de begeleiding en behandeling van gebruikers belangrijker dan crimina lisering. De bestrijding van het on welzijn en de welzijnsnood dienen voorop te staan. Hij wees hierbij op de koning die zijn geschiedschrijver vroeg hem in één zin te zeggen hoe de mensen in zijn rijk leefden. Het ant woord luidde: „In uw rijk worden de mensen geboren, zijn ongelukkig en sterven." In die zin zei Voogd ook de opmerking te hebben begrepen van de AR-fractieleider Aantjes, dat ook dit vraagstuk vanuit de christelijke solidariteit moet worden gezien. ~i (ADVERTENTIE) wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken Toonzalen Amsterdam. Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplem), Berkel (Z.H.), Noordcindseweg 116 (langs het water). Ede. Grotestraat 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengelo (O Deldener- stroat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk» B-yieluxstraat 7 (achter hel station). Utrecht. Hollantlaan 26 - Kanaleneiland (bij afslag E36 Utrecht Centfum/Nieuwcgein)» Valkenburg (L.). Rcinaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). Zuidlaren. De Millystraat 7 (vlakbij de Brink). MOSKOU (Reuter) President Ceausescoe van Roemenië heeft giste ren op het communistische partijcon gres in Moskou zijn onafhankelijkheid weer gedemonstreerd. In zijn rede voor het congres verdedigde hij open lijk het recht van alle communistische partijen om een eigen koers uit te stippelen. Daarmee doorbrak hij het patroon dat bij de opening van het congres door de Russische partijleider Breznjew was aangegeven en dat daarna door alle sprekers werd ge volgd. De hoofdlijnen van dat patroon waren een krachtige veroordeling van China en een waarschuwing aan de partijen die een vrijere koers willen varen dan het Kremlin. Daarbij heeft men vooral de Fransen en Italianen op het oog. Ceausescoe.-de onafhan kelijkste leider in Oost-Europa, stelde daar gisteren tegenover: „eerbiedi ging van het recht van elke partij vrijelijk haar politieke koers, strategie en revolutionaire tactiek te ontwikke len". Verder zei hij dat Roemenië streeft naar nauwe banden met „alle communistische en arbeiderspartij en". Dat was een duidelijke wenk dat Roemenië niet wil meedoen aan een uitstoting van China. Het recht op zelfbeschikking is een schone zaak. Maar als Spanje in de Sahara zonder boe of bah zijn biezen pakt, en nog twee dagen te vroeg ook, gaat het toch wat ver, vindt secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de Verenigde Naties. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: 4 fraaie zwart-lederen onderzetter* met zilver bedrukte ouderwetse locoroo- tiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praclische kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij be- tna twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen» zes gulden minder voor de eerste termijn Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. itel. Voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1