U maakt metéén de leukste dingen in Libelle's naaicursus Uit de weekbladen Van Doorn installeert Moluks inspraakorgaani* Elke week Libelle thuis? Duisenberg Trip Weisbrod Gerard Reve Angola Sociale bouwwerk Strauss Loononrust EZ3 O p qfv Er staat nog méér in Libelle: Tine Aafjes DONDERDAG 26 FEBRUAR11976 Haagse Post: Frans Nypels en Kees Tamboer la ten in de Haagse Post minister Dui senberg van Financiën reageren op zijn critici, onder wie Hans van den Doel. Duisenberg, die in tegenstel ling tot Van den Doel niet gelooft in de nullijn en die door de PvdA-top een restrictie kreeg opgelegd wat be treft zijn bezuinigingsplannen, vindt dat ondanks alle moeilijkheden er toch elk jaar voor de „kleine man" iets meer te verdienen moet zijn en dat hij de vakbeweging in ieder ge val te vriend moet houden. Professor mr. Henk van Maarseveen is een man die geen blad voor de mond neemt als hij spreekt over de monarchie en de onderzoekcommis sie, die de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire moet nagaan. „Volkomen waanzin, die commissie" en „Ik hoop dat de leden van het koninklijk huis besef krijgen van hun eigen, waanzinnige situatie. Dan is de monarchie ten einde" zijn krachtuitdrukkingen die het relaas van de anti-monarchist doorspek ken. Volgens hem kan alleen een officier van justitie wat bereiken in de Lockheed-zaak („zo'n man heeft veel meer bevoegdheden") en zou het jammer zijn als koningin Juliana moet aftreden („Een ontzettend lief mens, slachtoffer van een monar chaal systeem"). De Haagse Post beschrijft verder het profiel van de Amerikaanse presi dentskandidaat Ronald Reagan: ..Mr. Clean, die opzijn witte paard de boevenstad Washington binnenrijdt om daar met één salvo schoon schip te maken." Hervormd Nederland: Kees Waagmeester van Hervormd Nederland zocht wetenschaps minister Trip op, omdat hij het 'cu rieus' vond dat een man die eens werkzaam was bij een grote multina tional zich nu inzet voor de democra tisering vai) het bedrijfsleven. Trip geeft het antwoord: 'Door mijn erva ringen in het bedrijfsleven werd het me steeds meer duidelijk, dat het gaat om de yraag hoe mensen meer mens kunnen zijn'. Hoe zeer de 'minst bekende minister' hecht aan menselijkheid blijkt ook wel uit zijn werkopvatting: 'Ik kan alleen maar functioneren als de betrokken colle ga's het met me eens zijn'. ,Je hoort weinig meer over Vietnam'. Reden voor Hervormd Nederland om in een bijlage de achtergronden van de Vietnamese strijd nog eens ■gecorrigeerd' uit de doeken te doen, om de huidige situatie te schetsen en om aan te tonen dat er nog veel hulp geboden moet worden. Je hoort ook niet meer zoveel van Otto Boetes, eens de grote actielei der bij de Vietnamdemonstratles en nu een niet altijd bij zijn studenten geliefde docent filosofie. Boetes is argwanend tegenover politiek gaan staan ('Er wordt alleen maar met machtsmiddelen gewerkt') en ziet bij zichzelf 'oude christelijke begrippen weer tot leven komen.' Elseviers Magazine: Cees Labeur probeert in ELSE VIERS MAGAZINE meer duidelijk heid te verschaffen over de „sleutel figuur" in de Lockheedaffaire. de Zwitserse advocaat Hubert Weis brod. Makkelijk is dat niet, want Weisbrod heeft zijn beroepsgeheim en verhult zich in vaagheden als hij praat over zijn rol in de hele zaak („Je kan zeggen dat ik Lockheed er destijds tussen neus en lippen door bij heb gedaan"). Wat wel overduide lijk blijkt, is dat de Nederlandse on derzoekcommissie in Zwitserland niet veel wijzer zal worden. In het commentaar zet Elsevier de militaire reuzen Amerika en Rus land naast elkaar. Alleen op het ge bied van de kernwapens kunnen de Amerikanen zich nog enigszins me ten. Verliest Amerika de bewape ningswedloop? De Russische over macht en successen zijn volgens El sevier mede te danken aan de Ameri kaanse politieke onmacht. Het bui tenlandse beleid zal daarom bij de komende presidentsverkiezingen een zeer belangrijk punt vormen. Sprekend over de miljoenennota voor het volgend jaar betwijfelt dr. Ferry HoogendijR of het kabinet de opstelling daarvan zal overleven. „De harde cijfers moeten dan op tafel komen. Die zullen het falend beleid zo duidelijk onthullen dat Den Uyl er wel eens de voorkeur aan zou kunnen geven het Catshuis te verlaten." Verder sprak Elsevier met de Ameri kaanse onderzoekdeskundige Frank Church en wordt er aandacht be steed aan het communistische par tijcongres in Moskou. Accent Arend Smidswiel van ACCENT zocht de schrijver Gerard Reve op in zijn Franse landgoed La Grace. De nog vaak verguisde Reve („als ik me iets van al die afbrekende recensies zou hebben aangetrokken, was ik al drie keer dood geweest") gaat zich zelf vertolken in de verfilming van zijn roman Lieve jongens. Reve ver haalt over het uitstervende vak pro zaschrijver en vermeldt tenslotte nog „dat ik niet voor niets heb ge leefd. als de koningin op de première van de film zal verschijnen". Dietert Molanus en Heieen Hermans vinden het vertrek van een aantal bekende radio- en tv- persoonlijkheden naar een andere zuil maar wat vreemd. Onder de lok kende titel „Spectaculaire transfers in omroepland" laten zij onder meer Joop de Roo, Ruud ter Weijden en Koen Verhoef aan het woord over de achtergronden van hun vertrek. En dan wordt wel duidelijk dat het alle maal helemaal niet zo „spectaculair" is, want de heren willen gewoon eens wat anders proberen en hebben bij hun vroegere werknemers „best fijn gewerkt". Ook Accent verwacht van de werk zaamheden van de onderzoekcom missie Donner, dat-deze vast zullen lopen en waarschuwt verder, zij het in wat overdreven vorm, terecht voor het sportvissen in Zeeuwse wateren. De Tijd: Unita-leider Jonas Savimbi laat zich in De Tijd nogal optimistisch uit over de afloop van de guerrilla oorlog in Angola. Hij verwacht dat hij twee jaar nodig zal hebben om de „imperialistische" Russen en de Cu baanse troepen uit Angola te verdrij ven. Zij immers zijn, aldus Savimbi, de vijanden van de Unita en niet de MPLA, „die op eigen kracht niets waard is." Er worden, volgens de Daily Telegraph, via een luchtbrug enorme ladingen gevechtsmaterieel door Europese huurlingen naar het zuiden van Angola gevlogen. Met dit materieel zou de Unita in staat zijn de strijd op te nemen met de mo dernste Russische wapens. In het Vrijmoedig Commentaar deelt De Tijd de vrees van minister Van der Stoel dat er met deHelsinki- conferentie geen eind zal komen aan de ideologische strijd tussen Oosten West. Van der Stoel kwam tot deze conclusie na zijn bezoek aan Honga rije en was duidelijk teleurgesteld over de „hoekige" houding van zijn gesprekspartners. Ton Crijnen neemt het arbeiderszelf bestuur in Joegoslavië onder de loep. nadat tijdens de discussies over onze Nederlandse „personeelsraad" vaak met een lovende vinger naar dat land was verwezen. Het botert echter helemaal niet zo góed in dat Oost blokland, concludeert Crijnen. om dat de partijbureaucratie echt arbei derszelfbestuur in de weg staat. Verder in De Tijd een interview met de winnaar van de Constantijn Huy- gensprijs, Albert Alberts („Ik heb in mijn leven meer meegemaakt dan gedaan"). De Groene Amsterdammer: De Oroene Amsterdammer hoopt op de voorpagina dat de Partij van de Arbeid er tijdig achter komt dat er ook „links" kan worden bezuinigd, in plaats van toe te geven aan de „rechtse één-procentsnorm van Dui senberg". De Groene ziet het somber in: „De toekomst van ons hele socia le bouwwerk staat op het spel. De socialisten die het zelf in de steigers gezet hebben, staan nu voor de keu ze het ook weer af te breken, of in elk geval de kostbaarste pilaren er uit te slopen." Het „kultureel opinieblad" Hollands Diep (eerder al eens de „story voor intellectuelen" genoemd) wordt door Paul Brill op de korrel genomen: „Wat vindt mevrouw Bomans van het zilveren kunstgebit van Anton Heyboer, op welk uur van de dag schrijft Reve z'n stoutste zinnen, dat zijn dingen die lk altijd heb willen weten. Verder het'zoveelste gesprek met Ivens over zijn nieuwe filmcy clus over China en een gedeelte van de rede die Tom Pauka vorige week hield op het congres van de werk groep socialistische Var^, zonder één woord commentaar. Op de achterpagina het schokkende relaas van een ex-patiënte van een psychiatrische inrichting, die nu, en ige jaren na haar ontslag, nog steeds met haar zelf moet vechten om niet opgenomen te worden. De Nieuwe Linie Volgens De Nieuwe Linie vergeet de pers dat niet prins Bernhard. maar de vroegere Duitse minister van de fensie Strauss de belangrijkste fi guur in de Lockheed-zaak is. Volgens Klinkenberg mag er in Duitsland niets geschreven worden over even tuele betalingen aan Strauss en zou ook Amerika Duitsland met discre tie behandelen. De uit de DDR gevluchte marxisti sche filosoof Ernst Bloch is niet al te optimistisch over wat hij het Duitse revolutionaire bewustzijn noemt. In tegendeel: „Ik geloof, en dat is ont zettend. dat de mogelijkheid dat het fascisme in Duitsland opnieuw komt bijna waarschijnlijk is." In Noord- Korea is dat anders. In één grote lofzang beschrijft Van Ginneken de snelle economische ontwikkeling van het socialistische land. Hij voor spelt dat de stevige economische ba sis van het noorden van beslissende betekenis kan zijn in het conflict tussen Noord- en Zuid-Korea. De eenheidsgedachte van de CPN is volgens de Nieuwe Linie een loze kreet. De partij die het afgelopen weekefhde onder het motto „Smeedt eenheid, bestrijdt de crisis" een ma nifestatie hield, maakt het progres sieve groeperingen opzettelijk moei lijk. volgens Kagie De door het Am sterdams Stadsblad verstoten co lumnist Spiegel schrijft daarentegen vol nostalgie over „de meeting van 18.000 arbeiders en arbeidersvrou wen. die weten dat ze belazerd worden". Vrij Nederland: „Wanneer de vakbeweging niet ingaat op de loononrust zal zij de CPN op haar weg vinden." Vrij Nederland opent met de problemen die de regering ont moet bij zijn loonmaatregelen. „Twee wegen staan voor de vakbeweging open: zij kan zich verantwoordelijk opstellen en zij kan zich terugtrekken op belangenbehartiging. Voor ont evreden werknemers is er een alternatief. De CPN- manifestatie in het RAI- gebouw heeft dat duidelijk la ten zien. De regering zal nog heel wat slimme constructies moeten vinden om de vakbe weging mee te krijgen, aldus VN. Bibeb heeft een interview met de schrijfster Jean Rhys die via vier verschillende boeken over haar leven heeft verteld. Enke le uitspraken van Jean Rhys: „Het verlangen naar liefde is de grootste vloek van de vrouw." en „Ik heb mezelf altijd als materiaal gebruikt en daarin was ik zo eerlijk mogelijk." Frits Barend en Henk van Dorp spraken met Aad Mans veld, de „bejaarde" FC Den Haag voetballer. Mansveld heeft onlangs aangekondigd te stoppen met voetballen. Hij komt er weer op terug: „Ik denk wel dat ik blijf voetbal len." Een publiciteitsstunt? trouw/kwai)d! DEN HAAG Minister Van Doorn heeft gisteren het in spraakorgaan Welzijn Moluk- kers geïnstalleerd. Het inspraa korgaan bestaat uit vertegen woordigers van acht Molukse organisaties en heeft tot taak de minister te adviseren over het maatschappelijk en cultu reel welzijn van de Molukkers in Nederland. Het inspraakorgaan is tot standgeko- men na langdurig overleg: verschei dene Molukse organisaties waren het aanvankelijk niet eens met de opzet van het adviesorgaan. Eind vorig jaar bleek er over het algemeen overeen stemming te bestaan, maar de ge beurtenissen in Beilen en Amster dam Waren voor minister Van Doorn aanleiding om de installatie op te schuiven naar een later tijdstip. „Ik heb willen vermijden," aldus de minister, „dat er enig verband tussen die gebeurtenis en mijn besluit tot instelling wordt gezien." De Molukse Evangelische kerk, de GIM, heeft geen zitting willen nemen in het in spraakorgaan, maar ondersteunt wel de instelling. De minister hield de leden van de adviesgroep gisteren voor dat hun belangrijkste taak zou kunnen liggen in het verkleinen van de afstand tus sen de Molukse gemeenschappen en de Nederlandse samenleving. Die af stand kan volgens hem misverstan den en het ontstaan van vooroorde len tot gevolg hebben. Ookzouden.de Molukkers te snel de verantwoorde lijkheid voor beslissingen die hun aangaan afwentelen op de overheid, en zich beperken tot het al of niet accepteren van bepaalde maatrege len. De werkzaamheden van het in spraakorgaan zullen zich beperken tot het welzijn van de Molukkers in de Nederlandse samenleving: voor de politieke aspecten van hun verblijf in Nederland wordt zoals bekend nog een gemengde gespreksgroep gevormd. De adviezen zullen, beloofde de CRM-bewindsman, zwaar wegen. Hij wilde echter niet zo ver gaan zich bij voorbaat aan de adviezen te binden. Ook houdt minister Van Doorn zich de vrijheid voor in bepaalde gevallen naar eigen inzicht personen en in stanties te raadplegen. Namens de Badan Persetuan wees drs. M. Mual er gisteren op dat de Molukkers. ondanks hun vreugde over de totstandkoming van het in spraakorgaan, wel enige voorzichtig heid willen betrachten in het schen ken van volledig vertrouwen aan de Nederlandse regering. Hij haalde de waarschuwing aan. die Zuidmolukse leiders al eerder hadden geuit: „Hoe meer de Nederlandse regering in haar beleid de nadruk legt op de sociale en maatschappelijke aspecten van het Zuidmolukse probleem, en de ogen sluit voor het politieke aspect, hoe verder men de werkelijke oplossing Minister Van Doorn van CRM installeerde gistermiddag op 2 nisterie het inspraakorgaan welzijn Zuidmolukkers. van het probleem van zich afschuift." tieke mondigheid en bewustw<P' Volgens hem is het inspraakorgaan van de Zuidmolukkers te lateis een instrument om de sociale en poli- spelen in het regeringsbeleid. y Maak van 2 placemats een tasje.. Echt waar: u maakt spelenderwijs op uw eigen naaimachine al die dingen waarvan u altijd dacht: "Wat leuk, ik wou dat ik dat kon!" Dat kunt u nu ook! Zo handig en knap wordt u als vanzelf in de cursus die u vanaf deze week in Libclle vindt. -^mnrn m m m rzr-ttêT"a u j ...of deze fleurige dekbedhoes in een wip... ...of zo'n ruitjeshes. Zó klaar! Om te beginnen: rechte naden Deze eerste aflevering van Libelle's makkelijke naaicursus leert u hoe u allerlei nuttige en grap pige dingen snel in elkaar stikt. De Engelse naad.de platstiknaad, variaties van de opengestreken naad. Een voudige materialen,geen technische hoogstandjes. De moeilijker patronen komen later wel, als u gaandeweg de foefjes onder de knie krijgt. Handige bewaar- kaart erbij Libelle maakt het u zo mak kelijk als maar kan: we zetten elke weck wat u nieuw hebt geleerd in overzichtelijke teke ningetjes bijeen. U maakt daar eenvoudige kaarten van die u bij uw naaimachine bewaart. Doet u méé? Leer uzelf mooie kleren maken. Dat scheelt handenvol geld, verdiend met reuze plezierig werk. En u leert het goed in vV. Libelle's naaicursus! Schilderes en moeder, verknocht aan haar beroemde man Bertus, de dichter. Een vrouw die van haar leven houdt - en daar smakelijk over vertelt. Zaalige schrikkel verjaardag Op 29 februari, maar ééns in de 4 jaar jarig zijn, is dat naar? Voor mevrouw Stam niet, maar zij werd dan ook op haar schrikkelverjaardag verrast door Henk Molenberg, Barry Hulshof, Herman Emmink, Jeroen Krabbé, André van Duin en Rob de Nijs. Aardappels'gewoon'? Kom nou! Kijkt u maar eens vlug in ons Smulboek, deze week gewijd aan de aardappel. Daar vindt u maar liefst 50 recepten fcen handenvol tips voor'piepers- op-z'n-bijzonder-lekker! Ze zijn er duur genoeg voor! Verras uzelf elke week opnieuw met een verrassend blad: Libelle. Dan mist u niets! Ik abonneer mij op Libelle Het staat allemaal tn deze Libelle. Overal te koop q \0CO- voor maar 1.45. adres:_ plaats:_ Stuur mij Libelle per post. Ik betaal f 15.60 per kwartaal. (aan krui sen 'cai avrdi geueusi) Stuur mij Libelle via de bladenman. Ik betaal hem f 1.20 per weck of f 15.60 per kwartaal. Deze bon in een open envelop zonder postzegel sturen naar Libelle, Antwoordnummer 7146, Amsterdam. 9-10*

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8