Heroïne Ook hier protest tegen beroepsverboden' cd Vrijgesproken van poging tot omkoping Kamerleden Tffi kamervragen over verplichtingen' an prins Bernhard Privacy Driedagenlaag: 'nWeek lang laas: Extra laag: PvdA-fractie vraagt 'gedragsregels' HOS-interview niet op scherm Schip gezonken «lij kust België lode en vermiste Een spelletje gezondheid Fascisme zou in West-Duitsland nieuwe kansen krijgen Voorlopig comité opgericht J39 Welterusten Heren pyjama WWV-uitkeringen gaan niet omhoog Voor de kunst RITA INDERDAG 26 FEBRUAR11976 DNC BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze Haagse redactie AMSTERDAM. De Amster- lamse rechtbank heeft ing. J jotterman wegens gebrek aan >ewijs vrijgesproken van po- ing tot omkoping van de /Tweede Kamerleden Dankert fPvdA) en Keja (WD). B. is rertegenwoordiger van het 'ranse vliegtuigconcem Das sault, de fabrikant van de Mi- i 'age straaljager, die meedong ,ejiaar de order voor de vervan ging van de Starfighter. Je Kamerleden hebben hun beschul- )K Igingen aan het adres van B. niet .flard kunnen maken. Bij de behande- g van de zaak oefende de officier n justitie mr. F. von Meyenfeldt itiek uit op de vele reisjes en diners e door Kamerleden worden aan- lard. Jaar aanleiding daarvan heeft de vdA-fractie gisteren in een reactie de uitspraak, Kamervoorzitter indeling verzocht zich over dit pro het verleden ook wel gebruik ge maakt, bijvoorbeeld door commis sies (defensie, verkeer en waterstaat) die voor reizen werden uitgenodigd. 'Onhandig' bleem te beraden. 'De gehele gang van zaken verdient nadere beschou wing, temeer nu de suggestie is ge wekt dat Kamerleden door het aan nemen van lunches en reizen in moei lijkheden zouden kunnen komen met hun zuiveringseed', aldus de fractie. Deze wijst er ook op dat Kamerleden, die zich goed in een zaak willen in werken, herhaaldelijk voor de keus geplaatst worden of ze op bepaalde uitnodigingen kunnen ingaan. De fractie vindt dat Vondeling algemene gedragsregels voor dit soort situaties moet overwegen, te meer daar het aanzien van het parlement hierbij in geding is. Fatsoenscode Vondeling heeft zich tot een nader beraad over deze suggestie bereid verklaard. Hij zei ons gisteren echter dat het moeilijk zal zijn algemene regels te geven. 'Het gaat eigenlijk om een soort fatsoenscode. waarbij het bijzonder moeilijk is scherp aan te geven wat wel en niet kan. Iede reen moet zijn vak zo goed mogelijk doen. De een capituleert echter al voor een vriendelijke glimlach, de ander gaat nog niet voor eenton op zij', aldus Vondeling. Vanuit andere fracties hebben hem hierover nog geen verzoeken bereikt. Vondeling wees er wel op dat Kamer leden die op dit punt problemen heb ben altijd bij hem voor advies terecht kunnen. Van die mogelijkheid is in De PvdA-fractie keert zich in haar reactie tegen de kritiek van Von Mey enfeldt dat Dankert zelf nogal vreemd heeft geopereerd door de oin- kooppoging zo lang geheim te hou. den. De fractie geeft toe dat Dankert onhandig is geweest door Vondeling niet direct op de hoogte te stellen. Het was volgens de fractie echter niet mogelijk voor Dankert direct ook de justitie in te lichten, omdat concrete bewijzen ontbraken. Dankert was eerst van plan een persoonlijk ver weerschrift tegen de kritiek van de officier van justitie op te stellen, maar hij heeft daarvan afgezien. (Zie voor een commentaar van onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg, pagina 10) Jan een onzer verslaggevers Jen haag, Hilversum, Washington De Tweede- amerleden Van der Lek en Van der Spek (beiden PSP) hebben steren premier Den Uyl schriftelijk gevraagd of hem geruchten kend zijn, dat prins Bernhard geld van Lockheed zou hebben bruikt 'voor het nakomen van persoonlijke verplichtingen'. ^evens is gevraagd of mag worden Bangenomen, dat de door de regering «gestelde commissie van onderzoek Dk de uitgaven, inkomstenover- 9 racten en vermogenstransacties an de Prins in haar onderzoek zal betrekken en de bedoelde geruchten haar waarheidsgehalte zal toet- •n. Indien het zo is aldus de twee amerleden dat de NOS beschikt ver een interview met de Ameri- aanse journalist Jack Anderson, aarin suggesties over het gebruik d: an Lockheed-gelden voor het nako men van persoonlijke verplichtingen dl aar voren komen, willen de vragen- b< tellers dat premier Den Uyl bevor- ert dat de onderzoekcommissie ten- ei nnste kennis neemt van het betref fende interview. •e heren Van der Lek en Van der pek verwijzen in een toelichting op iun vragen naar de uitzending van et VPRO-radioprogramma Embar- o van vorige week vrijdag en naar ;)|ublikaties in de Sunday Telegraph 15 februari jongstleden. li De Kamerleden hadden hun vragen, met een anders gestelde toelichting dinsdag al ingediend, maar Tweede- Kamervoorzitter dr. Vondeling wilde eerst overleg plegen met de vragen stellers over de inhoud. Op advies van de Kamervoorzitter werd toen de inhoud van de geruchten uit de toe lichting gehaald, althans niet met name genoemd. Een woordvoerder van de NOS be vestigde ons gisteren dat het betref fende interview met Jack Anderson in bezit is van de NOS, maar dat het niet zal worden uitgezonden. Het vraaggesprek zou 'mededelingen be vatten, die in de actualiteit niet rele vant zijn.' 'Bovendien', aldus de NOS, 'ontbreekt aan de verklaring van Jack Anderson elke bewijs kracht.' De NOS wil de inhoud van het interview niet bekendmaken, om dat het zou 'neerkomen op uitzen ding van het interview'. 'Een gerucht' 'an een onzer verslaggevers J5EBRUGGE Op ongeveer dertig nijl ten noorden van het Belgische avenstadje Zeebrugge is gisteren and middernacht de Nederlandse J ustvaarder 'Marie' van rederij Van er Kooi uit Kampen gezonken, na- I lat het schip in dichte mist was aan- II evaren door het drieduizend ton me ende Griekse schip Eugenia-K. Het ezonken schip dat al drie jaar voor e kust van Zeebrugge als zandzuiger 'erkzaam was, telde drie opvaren- en waarvan er één, de stuurman R. Juizendstra, vroeg in de morgen uit reéen rubberboot kon worden gered. >i£et stoffelijk overschot van de twee- opvarende, de machinist F. Hoo- heide, werd later op de dag uit zee ofcvist. Vannacht werd door verschil- inde schepen en vliegtuigen nog teeds gezocht naar de kapitein, de eer A. Otter, van wie algemeen ordt aangenomen dat ook hij is I Verdronken, li Een medewerker van Jack Anderson in Washington (Anderson heeft een eigen persbureau) vertelde ons giste ren desgevraagd, dat de omstreden verklaring van Anderson berust op een 'gerucht, en niet anders dan een gerucht,' uit kringen rond het onder zoek in de Verenigde Staten naar de Lockheed-affaire. Volgens de mede werker van Anderson was het ge rucht 'op een soort onder-de-roos- basis' min of meer als tip aan de Nederlandse televisie verstrekt en ontbreekt inderdaad elk bewijs. De persoonlijke verplichtingen van de prins zouden een 'apart gezin in Pa rijs' betreffen, dat door middel van de Lockheed-gelden werd gefinanci- eerd. Jack Anderson, die gisteren niet op zijn bureau aanwezig was en persoonlijk dus geen commentaar kon geven, heeft een eigen kolom in de Washington Post en is rubriek schrijver voor een aantal andere Amerikaanse kranten. Het is bekend, dat Anderson zich in het verleden ertoe heeft geleend berichten te laten 'uitlekken', waarbij bepaalde groe pen of overheidsinstanties belang hadden. Over de Lockheed-affaire zie verder pagina 7. Staatssecretaris Hendriks speelde gisteren op zijn ministerie met prof. dr. A. H. J. Thiadens een nieuw „gezondheidsspel", dat ontworpen is door de werkgroep 2000 in Amersfoort en ten doel heeft de mondigheid en de eigen verantwoordelijkheid van de patiënt voor zijn lichamelijke en geestelijke gezondheid te bevorderen. Het ministerie heeft de ontwikkeling van het spel bevorderd met een subsidie van vijftigdui zend gulden. Bij het spel kwam de staatssecretaris prompt terecht in het vakje ,.U hebt moeilijkheden op uw werk" maar de twee uitgeloofde knikkers voor het geval hij een snipperdag zou nemen om te ontspannen verdiende hij niet. Vervolg van pagina J De regering wil als acceptabele hoe veelheid hasjiesj voor eigen gebruik een maximum van dertig gram aan houden. Mevrouw van Leeuwen noemde deze grens arbitrair, terwijl Du Chatinier de suggestie deed deze hoeveelheid te halveren. Mevrouw Veder-Smit (WD), die zei bereid te zijn de gebruiker van hen- nepprodukten in zoverre tegemoet te komen dat het bezit uitsluitend voor eigen gebruik tot overtreding wordt gemaakt, stelde voor geen grens aan te houden. Ook wilde zij de maxi mum-straffen niet verlagen. Zij ver zette zich tevens tegen het voorne men om naast de gebruiker ook de handelaar in hennepprodukten min der zwaar te straffen. Du Chatinier ging akkoord met de lagere straf baarstelling voor de binnenlandse handel in hennepprodukten, maar pleitte voor een verhoging van de straffen voor de buitenlandse handel. In de voorgestelde wijziging van de opiumwet wacht de handelaren in drugs met onaanvaardbaar risico aanzienlijk zwaardere straffen. De strafmaat voor gebruikers echter neemt af. Van verschillende zijden werd minis ter Vorrink voorgehouden dat een gevangenisstraf niets oplost voor een verslaafde, die meer als patiënt dan als pleger van een misdrijf moet wor den gezien. KVP, ARP en CHU zeiden meer te zien in een behandeling dan in gevan genisstraf. De PvdA gaat verder door voor te stellen de gebruiker van hard drugs terug te brengen van misdrijf tot overtreding en de PPR wil dat het gebruik van drugs geheel buiten de strafrechtsfeer wordt gehaald. Ver slaafden zouden, aldus PPR- woordvoerder Coppes, gratis drugs moeten kunnen verkrijgen, waarbij de verslaaffde hulp krijgt aangebo den. De drugs worden nu versterkt door de meest afschuwelijke maffia bende aller tijden en door verslaaf den die door wederverkoop elkaar verder de hel van de geestespijn inja gen, aldus Coppes. Vervolg van pagina In het voorontwerp is zeer uitvoerig aandacht besteed aan de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer. Naast het maar zeer beperkte aantal gegevens dat van iedereen opgeno men zal worden, komt dit ook tot uiting in het feit dat deze gegevens uitsluitend ter beschikking zullen ko-_ men van overheidsinstanties. ..Het zou economisch aantrekkelijk zijn om de gegevens ook ter beschikking van particuliere instellingen en het bedrijfsleven te stellen, maar juist om de privacy gebeurt datf niet", al dus Polak. Bovendien zal iedereen het recht krijgen kennis te nemen van de gegevens die over hem in het systeem zijn opgenomen. Men kan daar zo nodig ook correcties in aan brengen. Als correctie wordt gewei gerd kan men hiertegen in beroep gaan bij de rechter of bij de minister van binnenlandse zaken, al naar ge lang van de aard van de gegevens. Daarnaast zal er dan nog een „raad van toezicht op de CPA'' worden in gesteld, die een toezichthoudende en adviserende taak zal krijgen. Om haar taak goed te kunnen uitoefenen krijgt de raad een onafhankelijke po sitie. De leden van de raad zullen niet-ambtelijke personen zijn die kunnen worden geacht vertrouwen te genieten en kennis te hebben van de hele problematiek. De raad krijgt de bevoegdheid inlichtingen in te win nen zowel bij de overheid als bij particulieren. Bovendien kunnen personen die met de gegevens uit de CPA te maken hebben, verplicht wor den inlichtingen te verstrekken. De werknemers van de CPA zullen ook allemaal een geheimhoudingsplicht krijgen. Als zij die overtreden kan dat maximaal gestraft worden met een boete van zesduizend gulden of een gevangenisstraf van een jaar. Een belangrijk punt bij de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer is nog het geven van een nummer aan iedereen. Omdat dit nummer een ge heel willekeurig, uit tien cijfers be staand getal zal zijn, kan niemand ook maar één gegeven uit dit num mer afleiden. Zou men serienummers gebruiken, dan zou hieruit bijvoor beeld gemakkelijk de woonplaats van de bedoelde persoon kunnen worden afgeleid. Het opnemen van de gegevens onder een bepaald nummer heeft boven dien het voordeel dat het minder fouten oplevert. Bij het registreren onder naam kunnen fouten optreden, bijvoorbeeld door het verwisselen van voorletters. Dergelijke fouten werken dan door in de bestanden van de instellingen aan wie de gegevens worden verstrekt, hetgeen allerlei na delen tot gevolg kan hebben. Aan het voorontwerp is het advies van de eerder genoemde commissie- Koopmans toegevoegd. Deze com missie kan zich in het algemeen met de ideeën van de regering verenigen. Met name wat betreft het admini stratienummer heeft de commissie echter nog wel wat bedenkingen, vooral als dit een algemeen, door iedereen gehanteerd nummer zou zijn. door Jac. Lelsz Rheden - Evenals in andere landen ontstaat er in Nederland steeds meer onbehagen over de .Berufsverbote' (.beroepsverboden', bepalingen krachtens welke iemand wegens bedenkingen tegen zijn politieke instelling uit overheids functies geweerd kan worden) in Duitsland. Sommigen zien ze als een bewijs dat in Duitsland het fascisme opnieuw kansen krijgt. Dezer dagen is een Nederlands voorlopig comité tegen de .Berufsverbote' opgericht. Het initiatief daartoe werd genomen door de .bond van anti-fascistische oud-verzetsstrijders' ..Opiniepeilingen hebben aangetoond dat het grote pu bliek onbekend is met de praktijken van de Berufsver bote in de Bondsrepubliek Duitsland. Het is evenwel een levensbelang voor het Neder landse volk dat het op de hoogte is van het feit dat de liberaal-socialistische rege ring (FDP/SDP) in de Bonds republiek bezig is de demo cratie te vermoorden. Op deze alarmerende toon begon een «chrijven van de bond van anti-fascistische oud- veizetsstrijders. waarin een aantal organisaties voor de oprichtingsvergadering wer den uitgenodigd. De belangstelling was onvol doende om meteen tot de vor ming van een definitief comi té te kunnen overgaan, want men wil de actie een zo breed mogelijke basis verlenen, om dat men meent dat bezwaren tegen de ontwikkelingen in Duitsland niet alleen bij zeer linkse groeperingen leven, maar ook in andere kringen. Volgens de heren H.van Lut- tikhuizen uit Hoenderloo en M.A.Trapman uit Rheden (achtereenvolgens voorzitter en scretaris van de bond van anti-fascistische- verzetsstrijders, zij treden ook als zodanig op in het voorlopig comité tegen de Duitse Beroepsverboden,) is het allemaal erger geworden na het optreden van de Baad- er-Meinhof-groep de heer 'van Luttikhuizen: „Ik verdedigde acties van Baader-Meinhof beslist niet, maar de manier waarop deze zaak door de Duitse autoriteiten is aange pakt. deugt niet. Met speciale wetten en zo. Het had heel goed gekund met de bestaan de wetgeving." Onjuist vindt hij het dat in verband met dit proces de rechten van be klaagden en advocaten zijn beknot. Heksenjacht Wat nu in Duitsland gebeurt, is - zegt hij - strijdig met de in 1948 door alle partijen samen opgestelde grondwet, waarin onder meer staat dat nie mand wegens afkomst, geloof of politieke opvatting bena deeld of bevoordeeld mag worden en dat ieder het recht heeft beroep, werkkring en opleidingsinstituut vrij te kie zen. Intussen zouden al twee duizend Duitsers het slacht offer zijn geworden van een politieke heksenjacht, vijf honderdduizend mensen poli tiek zijn verhoord en een veel voud daarvan op politieke stellingname zijn doorgelicht. Politiek verdachten, in dit ge val lieden die zich kritisch op stellen ten aanzien van de re gering. met name links georiënteerde figuren, gaan voor de bijl. Ze worden ont slagen, of maken, wanneer ze nog solliciteren geen schijn van kans. Dit lot treft vooral overheidsdienaren, leerkrach ten en academici, maar ook zelfs werksters. 'Aan aanstelling en ontslag gaan onderzoek, bespionering door veiligheidsagenten en eventueel een politiek ver hoor vooraf', stelt de bond van anti-fascisten in Neder land. Overigens worden niet alleen uitgesproken linkse personen gedupeerd. Ook christen-democraten zijn al gewantrouwd als zij eens een progressief geluid hebben la ten horen. Kinderen van ou ders, die tijdens het Hitier- bewind durfden te proteste ren. zouden eveneens worden aangepakt. Soms spelen rech ters met hun nazi-verleden hierbij een rol. Verscheidene landen hebben al organisaties tegen de 'be roepsverboden' opgericht. In Duitsland zelf luidde de ver eniging van vervolgden door het nazi-regime de noodklok. De bond van anti-fascisten in Nederland ontvangt zijn in formatie voor een belangrijk deel van deze club. Het is de bedoeling dat het verzet te gen de 'beroepsverboden' in ternationaal wordt gebun deld. Wat Nederland betreft, wil men tot een overkoepeling komen van die organisaties, die kritiek blijken te hebben op de 'beroepsverboden'. Zij deden goed werk, maar heb ben volgens de bond van anti fascisten onvoldoende accent gelegd op het bestrijden van het hier en daar oplevende fascisme. Angstgevoel 'Er maakt zich in Duitsland een angstgevoel van het volk meester De mensen leven er onder een bepaalde geeste lijke druk. Je merkt al dat ze zich niet meer vrij durven ui ten. In tegenstelling tot de jaren '40-'45, toen wij als Ne derlanders, ondanks de bezet ters, als we onder elkaar wa ren, rustig zeiden dat we zeg iafc?8 lebnw"' I I saterdag 28 IcbruT' Bloemkool per stuk l- Kasnarcissen bos Uit de afdeling gebak: Carnavalslaart md slagroom ^25* Filet Amencain Verte Wikenbóra 500grarn Filetlapjes U^, 100 gram I m woensdag 3 iru.trl Perla Americana koffie vacuumpak 500 gram(2 x 250 gram). .3^T AH Kaassnacks CA zakje 75 gram-TfT %S%3 Albi Bont 95 draagkarton 2 kilo^25" AH Hele augurken zoetzuur IflQ 3/,4 potJLSS IV Zure haring Of Jfi pot 400 gram Renco limonadesiroop Hf) diverse smaken, fles 0.60 literJ<29" JL* Belegen boerenkaas AQA per kilo Fbnties. maten 38/ 40 - 40/ 42 - 14Q 42/44 per stuk.l/TS' zolang de voorraad tfrrkl. Zolang de voorraad strekt Alstublielt.ftlr-^^^^^^i^IlOO'X^Watoen. pyjama voor ?o veitchillende kleuren. 3 dessins en ve«ch u echt geen Maten481 m58.UverO sUpcn! AH-pnis£ gen wilden'. Aldus de heer Van Luttikhuizen van het voorlopig comité tegen de be roepsverboden. 8ecretaris Trapman ziet de macabfere schaduw van Hitier zelfs over het Europa van 1976 vallen! Duitsland zou op weg zijn weer een politiestaat te wor den. Het zou streven naar de hegemonie in dit werelddeel. De belangrijke posten, die het nu in EG (en NAVO) inneemt, zouden daarvoor een aanwij zing zijn. Als lichtpunt wordt het gezien dat christenen, so cialisten en communisten zich meer en meer als een eenheid opstellen tegen de beroepsverboden. Zaterdag 13 maart houden de organisaties van anti fascistische oud- verzetsstrijders. internatio naal verenigd in het FIR, ge vestigd te Wenen, in Straats burg een demonstratie tegen de Duitse 'beroepsverboden'. Dat gebeurt met een krans- legging, een mars van een uur en verspreiding van een mani fest op de 'Place de la Répu- blique' voor het gebouw van de Raad van Europa. Op de eraan voorafgaande dag zal een delegatie uit tien landen daar een petitionnement aan bieden. Van on2e sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering voelt er niets voor de WWV-uitkeringen te verhogen van 75 naar 80 procent van het laatstverdiende loon. Staatsse cretaris Mertens (sociale zaken) deelt dit mee aan de Tweede Kamer Werklozen krijgen het eerste halfjaar een WW-uitkering van tachtig pro cent van het laatstverdiende loon (met een maximum overigens), en vervolgens nog twee jaar een WWV- uitkering van 75 procent. De linkse partijen in de Tweede Kamer willen ook de WWV op tachtig procent. Van uit de vjUtbe\Y£glIig wordt daar ook al lang op aangedrongen De verhoging zau alleen al voor 1976 negentig miljoen gulden kosten, al dus staatssecretaris Mertens Hij vindt de verhoging echter niet zo dringend, omdat vaak de WWV- uitkering netto al tachtig procent of meer bedraagt van het laatstverdien de netto loon. Bovendien is er een „vloer" in de uitkering, afgestemd op het minimumloon. Verder hoeven mensen met een WWV-uitkering geen premie ziektewet meer te betalen. Wilt u contact met onze afdeling kunst of die redactie een tijd schrift sturen, dan komt na de volgende adressering alles rap bij hen op het bureau. Trouw, Redactie Kunst Postbus 859 Amsterdam „Ik heb zelfs geen „au" gezegd, toen de naald er in ging."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3