Afbeelding en ver-beelding zijn twee verschillende zaken Delftse kerkvoogden krijgen ongelijk Dagboek over Nairobi Personalia Films over Jezus in discussie Interview met minister Trip Kerken bezorgd over regering van Jamaica Onderzoek naar investeringen in Zuid-Afrika Papoea's zoeken steun voor strijd „amerika-zegel" Onze adressen: Prijs geweigers om politieke redenen Anti-wet-comité van Marokkanen VOORBIJGANG!: II Consulaat-generaa van Indonesië in Amsterdam dicht Dutschke niet mei ongewenst DONDERDAG 26 FEBRUAR11976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWAR' door dr.A.Dronkers Het rumoer over Christus-films blijft niet van de lucht! Zoals Trouw van 20 februari bericht, is er opnieuw deining in Dene marken ontstaan, nu het script van de Jezus-film van Jens Jör- gen Thorsten in de boekhan dels grif wordt verkocht. Drie weken geleden zorgde Stock holm voor nieuws over een plan van Ingmar Bergman. Hij zou begonnen zijn met de voorbereidingen voor een film over Christus en daarover onder handelen met de Italiaanse televisie, die de film in serie zou willen uitzen den. Bergman aldus het bericht wil zich beperken tot het laatste deel van het leven van Jezus, namelijk vanaf het laatste avondmaal tot de verrijzenis. De titel zou zijn: „Het lijden van Christus" en de film zou worden opgenomen in Zweden. Voor wie een beetje georiënteerd is op dit terrein, zijn de meegedeelde bijzonderheden al dadelijk pikant. Zelf moest ik onmiddellijk terugden ken aan het interview, dat ik in 1958 in Kopenhagen had met de beroemde Deense filmer Carl Theodor Dreyer. Hij vertelde mij toen, nog altijd bezig te zijn met een Christus-film. Die zou vooral geen show-geval mogen wor den, maar de bijbelse stof eerbiedig moeten benaderen. De film zou in Palestina worden opgenomen en de acteurs zouden Joden zijn behalve Pilatus, voor welke rol hij een Griek op het oog had. De verwerkelijkings mogelijkheden van een en ander hin gen af van de financiën. Niet toevallig? Van de plannen is nooit iets gekomen en Dreyer is intussen gestorven. Moe ten we zeggen: helaas? Of was het misschien toch niet toevallig, dat de ze grote kunstenaar van zijn voorne men afzag? Om artistieke of mogelijk ook godsdienstige redenen? Want wie met een film over het leven van Jezus begint, moet wel weten wat hij doet. Hij waagt zich aan iets, waarbij de mogelijkheden van een misluk king bij voorbaat voor het grijpen liggen. Dreyer had daarvan een ver moeden. Misschien kwam hij daarom ook niet verder dan vingeroefeningen. Men heeft als zodanig weieens zijn film „Ordet" (Het Woord), in 1955 ge maakt. aangemerkt, waarin de spiri tuele, ziener-achtige figuur van Jo hannes de trekken zou hebben van de Christus-verbeelding, die Dreyer voor ogen stond. En daarmee werd deze bewerking van het gelijknamige toneelstuk van Kaj Munk tot een waarschuwingssignaal voor Dreyer zelf. Dreyer, die ook in andere films zo'n diep besef had van grenzen der verbeelding, die zich ten aanzien van de religieuze werkelijkheid en zeker ten aanzien van wat als openbaring een eigen geladen dimensie heeft, nu eenmaal niet laten negéren. Het is dat grondgevoel, dat, geïnspireerd lntCr6SSHnt door het roepingsvisioen in Jesaja 6, door Vondel op een unieke manier in zijn Engelenzang werd vertolkt: „ver- Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Bijlage: Hoe gaat het nu met Vietnam? De ontwikkeling van aktieleider Otto Boetes. Het is leuk om een vrouw te zijn. Man die Amerika uit moeras kan halen, ontbreekt. Bonaire deelt in Colonisatie. Michiel de Ruyter en de Hongaarse hervormden. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES:.... PLAATS:. TEL.NR.:.. ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel len mag ook: 070-512111. Ook in d< losse verkoop. KINGSTON Onder de kerken op Jamaica heerst bezorgdheid dat pre mier Michael Manley het land wil omvormen tot een staat a la Cuba met beperkte burgerrechten. De re gering Manley is overgegaan tot be knotting van enkele rechten na poli tieke schietpartijen in Kingston, de hoofdstad van Jamaica, waarbij ver scheidene mensen, onder wie politie agenten werden gedood. Afzonderlijk, maar vrijwel gelijktij dig hebben woordvoerders van de rooms katholieke en van de metho- distenkerk hun bezorgdheid uitge sproken over de maatregelen, die het mogelijk maken op te treden tegen uitspraken die ondermijnend voor het gevestigde staatsgezag worden beschouwd. Ds. Caleb W. Cousins van de metho- distenkerk zei als voorzitter van de synode dat de stappen van de rege ring hebben geleid tot verdeeldheid en verbijstering. Volgens de rooms- katholieken bevat de bestaande grondwet van Jamaica voldoende garantie om de staat te beschermen tegen ondermijnende activiteiten. Premier Michael Manley was een van de woordvoerders tijdens de wereld- vergadering van de Wereldraad van Kerken jongstleden november in Nairobi. Hij pleitte toen op indrin gende wijze voor een politiek sys teem van inkomensnivellering, bij behoud van burgerrechten. Jezus drijft de wisselaars uit de tempel (uit de film 'Het grootste verhaal aller tijden') geef het ons, als tong en teken, en als verbeelding ons begeeft.(zie Lied boek voor de kerken Gezang 422) Onverkwikkelijk Dreyer heeft in de genoemde Thor sten bepaald geen navolger gevon den. Ik heb het genoemde script niet tot mijn beschikking, maar veronder stel, dat achter de opzet om het zoge heten liefdeleven van Jezus in beeld te brengen meer een uitdaging dan kunst schuilgaat. Zo de uitlating van de Deense minister van cultuur, waaraan twee Deense bisschoppen nog het hunne hebben toegevoegd door te spreken van „grove spot met de belijdenis der evangelisch luther se kerk". Intussen is de begrijpelijke rel uitge groeid tot een onverkwikkelijke af faire, waarbij eenmaal gegeven kre dieten of eventueel weer ingetrokken belangrijke financiële garanties (het bericht spreekt over 380.000 gulden) ook nog een rol spelen. In Nederland is destijds al. toen de Deense plannen bekend werden, een actie gevoerd tegen eventuele vertoningsmogelijk heden in ons land: koren op de molen natuurlijk van degenen, die dit soort sensaties juist graag willen om er financieel hun garen uit te spinnen. Intussen zitten we voor de zoveelste maal met het geval, waarvoor iedere UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Kanseltaal (5) Vooral na het artikel van dr Ter Scheg- get in Trouw van 14 februari jl. wordt het misverstand en de misleiding over de gebezigde kanseltaai van dr Ter Schegget steeds groter. Een voorbeeld: tijdens de zitting van de commissie voor het opzicht kwam vast te staan ,,dat door dr Ter Schegget tijdens dc genoemde kerkdienst de volgende woorden zijn gebruikt: ,,Dat Hij (Je zus) geen plaats had waar Hij zijn kop kon neerleggen",. Dit is een citaat uit dc uitspraak van dc commissie. Ter zitting heeft dr Ter Schegget verklaard deze zinsnede inderdaad gebezigd te hebben. Nu schrijft hij in Trouw: .Je zus had geen plaats waar Hij zijn kop kon neerleggen. Uiteraard heb ik dat zo niet gezegd". Uiteraard heeft dr Ter Schegget dat wel zo gezegd. Hij heeft dat zelf toegegeven en ik heb dat uit zijn mond gehoord en opgeschre ven. Deze wijze van polemiseren paste dr Ter Schegget onder andere ook toe met het door hem gebruikte woord „verdomme" (grammaticaal tussen werpsel). Op een gemeenteavond op 18 juni sprak hij niet tegen deze vloek gebruikt te hebben, in een brief van 29 juli ontkende hij dit en op de zitting van 16 oktober zei hij niet meer te weten of hij dit woord had gebruikt. Maar hij deed het wel. Zo zou ik door kunnen gaan. Beter lijkt mij dat be langstellenden de letterlijke conclu sies en de uitspraak van de commissie lezen. Wageningen W. D. Jagtenberg Drugs (3) nieuwe Christus-film ons weer stelt. Een verhaal dat reeds in 1897 begon met beelden over „Het lijden van Christus", die nauwelijks gemaakt werden uit een artistieke of godsdien stige behoefte, maar omdat zij com mercieel succes beloofden. Iets nieuws is er dus nauwelijks onder de zon te beleven. Maar ook moet gecon stateerd worden, dat filmers van naam in de loop van tachtig jaar door de eventuele mogelijkheid of onmo gelijkheid geïntrigeerd werden. Cul tuurhistorisch is dat interessant, om dat in de wijze, waarop de figuur van Christus werd vertolkt, zich telkens iets weerspiegelde van een bepaalde kijk, die men op de figuur van Chris tus had. Momenteel is een uitgave in voorbe reiding van de audiovisuele dienst van de stichting Filmcentrum (VNFI) en de werkgroep Beeld en Dienst, die als diastrook met verklarende tekst een totaal overzicht probeert te ge ven van de typen, die zich aanboden. Want Pasolini maakte een heel ande re film dan Stevens, en de televisie film „De zoon des mensen" van Pot ter geeft een heel ander beeld van Christus dan de musical „Jesus Christ Superstar". Zoals zeker ook verwacht mag wor den dat Bergmans film meer verant woord zal zijn, dan het produkt dat bij Thorsten uit de bus zal komen. Een gunstig teken van Bergman lijkt mij. dat hij de opstanding van Chris tus bewust buiten de film zal houden. Dat was ook het geval met de ge noemde musical en het verwijt, dat de maker daarvoor toen werd ge maakt, leek mij niet terecht. Dreyer én Vondel dienen altijd weer in hun wachtersfunctie te worden herkend. Misschien kunnen zij ons helpen bij de overweging, wat wel of niet kan? Bedenken wij daarbij niet ten over vloede twee dingen, waarin het pro- PRETORIA De Zuidafrikaanse bisschoppen hebben besloten een onderzoek te gaan instellen naar de rol van buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika. De bisschoppen heb ben voorts besloten hun waarne mersstatus in de Zuidafrikaanse raad van kerken voort te zetten en nog geen volledig lidmaatschap aan te vragen. blematische van de Christus- of Je zus-film nog eens extra wordt onder streept. 1. De christelijke illustratie in allerlei romantische vormen heeft zich niet zelden even schuldig gemaakt aan de kitsch, aan de wansmaak. Misschien dat wij daarvan nu in de film de wrange vruchten plukken. 2. Afbeelding en vér-beelding zijn twee verschillende zaken. In de theologie en in de kerkgeschie denis heeft de verwarring van die twee soms de nodige troubles met zich meegebracht. Met het inzien van de beperktheid van taal en teken (ook de tekentaal van de film) is veel gemoeid. (De schrijver van dit artikel, dr A. Dronkers, is emeritus hervormd evangelisatie-predikant in Utrecht en promoveerde in 1961 in de theolo gie op een proefschrift: 'De religieu ze film een terreinverkenning Van een verslaggever DEN HAAG De vrijheidsstrijd van de papoea's op West-Irian gaat door in weerwil van de duizenden Indonesische militairen op het eiland. Dit heeft B. M. R. Tanghama, minis ter van buitenlandse zaken van de voorlopige revolutionaire regering van West-Papoea, gisteren in Den Haag gezegd. Hij is momenteel bezig met een ron dreis door de wereld om steun te verkrijgen voor het verzet van de papoea's. De formateur van de voor lopige regering, Nicolaas Jouwe, zei dat hij niets moest hebben van de rol die de Stichting Door de Eeuwen Trouw heeft gespeeld. Ook de mogelijkheid tot samenwer king met de Zuid-Molukkers ver wierp hij. „Wij hebben sympathie voor het streven van de Molukkers, maar historisch en ethisch liggen we zo ver uit elkaar, dat echte samen werking niet mogelijk is,' aldus Jouwe. Van een verslaggever DEN HAAG - De PTT gaat een post zegel uitgeven ter gelegenheid van de tweehonderdjarige onafhanke lijkheid van de Verenigde Staten. De zegel komt in mei uit. Van een onzer verslaggevers DELFT De provinciale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen in de hervormde kerk in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in het geschil rond het kerkblad „Her vormd Delft". gaat ons te ver." De zaak zou voor de drie anders liggen, als werkelijk alle hervormde Delftenaren „Hervormd Delft" zouden lezen. Maar het is juist meer het „rechtse" deel dat het leest. Er is nog een compromisvoorstel van ds. J. F. van Woerden (een van de zeven). Hij stelt voor, dat het stuk van Zuurmond geplaatst wordt en tegelijk een „tegenartikel" door ie mand, aan te wijzen door de drie, alsmede een verklaring van de drie, waarin zij (ten overvloede) zich nog eens duidelijk distantiëren van het stuk van Zuurmond. Vanavond zal de centrale kerkeraad trachten tot een oplossing te komen. De vrees be staat, dat wanneer de drie nu op hun beurt hun medewerking aan het blad zouden staken, de financiële basis voor het voortbestaan van Hervormd Delft wel eens te smal zou kunnen worden. Dc commissie heeft uitgesproken, dat het Delftse college van kerkvoog den ten onrechte heeft verhinderd, dat een bepaalde bijdrage van stu dentenpredikant Rochus Zuurmond werd geplaatst. Gelet op deze uit spraak heeft de meerderheid van de Delftse predikanten haar medewer king aan het kerkblad weer hervat. De redactie van „Hervormd Delft" wordt gevormd door de gezamenlijke tien plaatselijke hervormde predi kanten. Drie van hen (eindredacteur ds. C. A. Helms, ds. G. H. van Kooten en ds. C. J. van der Plas de beide laatsten zijn van de gereformeerde- bondsmodaliteit) hadden vorig jaar ernstige bezwaren tegen de plaatsing van een boekbespreking van de hand van ds. Zuurmond. Zij vonden de sterking van het verhaal van ds. Zuurmond (het ging om het boek „De kapitalistische revolutie" van de Duitse theoloog Gollwitzer) neo marxistisch. Nadat bij meerderheid van stemmen in oktober besloten was, het stuk toch te plaatsen, greep het college van kerkvoogden (als uitgever van het kerkblad) in. Het droeg de drukker op, het stuk te weren. Met acht tegen zeven stemmen verwierp de centrale kerkraad vervolgens een motie, waarin gevraagd werd dat de kerkvoogden zich van inmenging in het redactiebeleid zouden onthou den. Daarop schortten zeven van de tien predikanten hun medewerking aan het kerkblad op. Plaatsen De meerderheid van de predikanten wil nu, dat het stuk van ds. Zuur mond in het blad van 6 maart ge plaatst wordt. „Alleen al omdat er zoveel onwaarheden over verteld zijn, staan wij er perse op, dat nu ook alle kerkleden de gelegenheid krij gen, het te lezen," aldus ds. H. W. van den Toorn. De minderheid van drie heeft in een brief aan de centrale kerkeraad op nieuw haar bezwaren tegen plaatsing van het stuk kenbaar gemaakt. „Het is bepaald niet onze bedoeling, dat Hervormd Delft een eenvormig blaadje wordt," aldus zei ds. Van der Plas ons gisteren. „Het blad heeft altijd al een gemengde Inhoud gehad. Maar de theologie van Zuurmond c.s. AMSTERDAM: Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13001 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3, Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 De regering snijdt zichzelf in de vin gers omdat in veel gevallen gebruik van „soft" drugs leidt tot gebruik van „hard"-drugs. wat de regering toch wil bestrijden. Waarom toch deze soepelheid? Dit is zachtheid en zach te heelmeesters hebben veel weg van verleiders. Gods Woord spreekt waar schuwend over leiders die verleiders zijn geworden. Bidt dat God zich ontfermt over onze regering en haar ogen opent voor de grote gevaren die de samenleving bedreigen. Dedemsvaart J. J. de Vries Onderscheidingen Drs. W. A. J. Bolgers, voorzitter van de raad van bestuur van DSM. is benoemd tot commandeur in de (Belgische) orde van Leopold de Tweede. Tof officier ln deze orde Is benoemd mr. 8. J. H. Huyben. directeur personeels- en al gemene zaken van het DSM-concern. door Aldert Schipper In de drie weken dat de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi aan de gang was, zag je ze meestal samen opgewekt opereren, de dames Wil de Ru van het Her vormd Persbureau en Mink van Rijsdijk, die ook medewerkster is van onze krant. Soms zei Wil de Ru wel eens: „Het is wel gezellig zo'n kamergenote, maar ze is steeds aan het tikken." Even later klaagde Mink: „Niemand hier in Nairobi werkt zo hard als Wil. Wat die alle maal niet verstouwt!" Wanneer me vrouw Van Rijsdijk niet stevig met haar vriendin gearmd ergens liep, zat ze te werken aan een dagboek over de assemblee. Elke dag hield ze nauwkeurig bij wat haar per soonlijk het meest boeide. Dat dag boek is nu verschenen en in de boekwinkel te koop. De uitgever is Kok in Kampen, die ook Minks reis betaalde, als ik het goed heb. Het is een gezellig leesbaar niet zo diepgravend werkstuk geworden, waarin naast de assemblee ook de wereld daaromheen uit de verf komt. Mink van Rijsdijk verstaat de kunst te vertellen zonder men sen met haar opvattingen voor de voeten te lopen. Het boekje is niet helemaal zonder oneffenheden. Zo waren de twee Russische ortho doxen die de wereldraad een brief schreven niet alle twee priester. Fred Kaan werkt niet bij de Wereld raad maar bij de Hervormd/Gere formeerde Wereldbond. Maar dit zijn kleinigheden. Ernstiger gebrek is dat de rappor ten van de zes secties, waar het in Nairobi toch eigenlijk voor velen om begonnen was, slechts summier aan de orde gesteld worden. Het rapport van sectie zes over ontwik kelingssamenwerking, macht, tech nologie en het menselijk samenle ven wordt eigenlijk geheel niet be handeld. De waarde van zo'n boekje, in de gauwigheid geschreven na een we reldvergadering van kerken, is toch dat er tenminste ook die resultaten in staan, waar drie weken lang die tweeduizend mensen aan hebben gewerkt. De kracht van mevrouw Van Rijsdijk ligt in het snel schet sen van haar indrukken. Dat doet ze vaak voortreffelijk en het boekje is daardoor een boeiend en leesbaar geschriftje geworden voor wie via een hap en een snap achter de schermen wil kijken. Mink VAn Rijsdijk: Horen, zien en schrijven, Dagboek van Nairobi; uit gave Kok in Kampen, prijs 7,90. Van een verslaggever BUSSUM - De afdeling Bussum van de christelijke jeugdbond voor na tuurstudie weigert om politieke re denen een prijs van de landelijke organisatie de jonge onderzoekers. Aan de prijs is namelijk een reis naar Spanje verbonden en de Bussumers weigeren dat omdat naar hun me ning Philips schuil gaat achter de Europese manifestatie die in Madrid zal plaatsvinden. Maar Philips, zo meent het Bussum- se bestuur buit in dictatoriale lan den arbeiders uit. Bovendien vindt men Spanje niet te accepteren om dat vrije vakbonden in Spanje ont breken. De Bussumse groep had de prijs gewonnen in samenwerking met de Naardense afdeling van de organisa tie. Het onderwerp was de vervuiling van het oppervlaktewater in en rondom de vesting Naarden. De stu die trok sterk de aandacht en werd goed genoeg bevonden om deel te laten nemen aan eenzelfde wedstrijd in Europees verband. Van een verslaggever UTRECHT Zes Marokkanen uit Gorkum en Vianen hebben zich ver enigd in het „anti-wet-comité". Zij willen proberen te bereiken door het voeren van actie, dat het door minis ter Boersma bij de Tweede Kamer ingediende wetsvoorstel „wet buiten landse werknemers", niet door de Tweede Kamer zal worden aanvaard. In deze wet wordt, volgens het comi té, de buitenlandse werknemer totaal afhankelijk van zijn werkgever, om dat deze nu de werkvergunning moet aanvragen en niet de werknemer zelf. Bovendien, wanneer de buitenlander die hier korter dan vijf jaar is, geen huisvestingsvergunning heeft, is een aanvraag van een werkvergunning onmogelijk, aldus het comité. Een werkgever, die momenteel meer dan twintig buitenlanders in dienst heeft, zal bij het in werking treden van de wet, bij het ministerie een vergunning daartoe moeten aanvra gen. Hij kan echter ook volstaan met het wettelijk toegestane aantal van twintig buitenlanders in dienst te houden en de resterenden te onts laan. Zo ontstaat er een mogelijkheid voor de werkgever lastige buitenlan ders te lozen, aldus het comité. Voorjaar Niet dat we nou zo'n heel sti winter gehad hebben, althans voor mijn besef, maar toch dee me iets toen ik gisteren op een allereerste crocusjes gewezen Ik geef toe dat het geen schok wereldnieuws is, mar ik hecht e aan. Want al die toestanden moeilijkheden in het economise stel, Lockheed-affaires en derge moeten een mens toch niet ont selijken. Wij horen bij de natuur, meer dan bij onze bouwsels die af ei gevaarlijk staan te zwaaien. Wij samen met de crocusjes gescal en op elkaar aangewezen. En hoi ook mag zijn, maar die croci (waaraan onze kinderen binner weer een paar vrije dagen over den) zeggen mij dat er ook iets ar doorgaat dan ons gedoe en gek Wat? De trouw van God. Wan kunnen doen wat we willen maa natuur hebben we maar zeer ten in de hand en soms helemaal nie wanneer dan door zo'n dorre 1 van zand en vertrapt gras van grotestads-veldje die tere plai hun kop opsteken dan kunnen z nog meer vertellen, maar dan zeg dt iets. Dat spreekt me aan. 1 krijg ik weer een beetje moed van een heel andere kant. Een b< troost ook over zoveel ellende. 1 reen wil tenslotte overeind blij Let dan eens op de crocusjes kopen niet om, maken geen i over meer ominder, trappen nie staan niet bekend als hebzuel wolven, en toch redden ze het, i een winter heen, De trouw van die dezdeze wereld schiep, daar 1 ik het op. NED. HERV. KERK Beroepen te Dongen: J. L. Keyzf Beilen; te Boven-Hardinxveld: Vlietstra te Doornspijk; te Veei daal K. Schipper te Dordrecht Sommelsdijk: S. P. van Assenbi te Nijkerk. Aangenomen naar Amsterd (toez.) G. H. Lensink te Nigteve Bedankt voor Kinderdijk: J. M Raad te Stolwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelstum-Kant W. Stuursma te Zwijndrecht; te burg (tevens voor evangelisatie) J. Heule kand. te Kampen: te Ee Gorssel: F. D. Rooze te Dinteli (N.Br.). GEREF. KERKEN (VRIJD.) Beroepen te Rozenburg en Bei Hooghalen: H. K. Bouwkamp ki te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist: P. Honkooj Kampen; voor Dinteloord: H. tenberg te Terwolde; voor Nieut kerk: J. M. Kleppe te Woerden. OUD. GEREF. GEM. Beroepen te Den Haag: H. A. man te Rijssen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om veiligheidsn nen wordt het Indonesische cor laat-generaal in Amsterdam, dat december van het vorige jaar w bezet door Zuidmolukkers, geslot De Indonesische ambassadeur in derland heeft dit gisteren mee deeld. Deze maatregel is genomen in belang van de rust en veiligheid i de medewerkers op het consuli Volgens een woordvoerder van ambassade in Den Haag is het ge? van onveiligheid al vóór de actie t de Zuidmolukkers ontstaan. 'Ovi gens heeft de Indonesische reger de grootste waardering voor het leid van de Nederlandse regering, richt op het handhaven van ga betrekkingen en samenwerking", dus de woordvoerder. Van een verslaggever Den Haag - Rudi Dutschke, beke van het studentenoproer in 1968 West Duitsland, staat in Nederli niet meer gesignaleerd als on wenste vreemdeling. Dat he staatssecretaris Zeevalking gea woord op vragen van de Eerste 1 merleden Kweksilber en Brongt ma (beiden PvdA) Dutschke werd destijds als.oii wenst' gesignaleerd omdat hij op februari '68 in Amsterdam, in openbare vergadering, onder m had aangezet tot aanslagen en welddadigheden en subversieve tie tegen het wettige gezag, aldus staatssecretaris. Tijdens het recö bezoek van Dutschke aan Nederü is niet gebleken dat hij weden inbreuk maakte op de openbare de. Daarom is besloten de sigM ring in te trekken, zo zegt de stal secretaris •Evangelische tractaatzendi Jaarlijkse contactdag, zaterdag 3 a| in de Triomfatorkerk, Marco Polola Utrecht. Sprekers o.a. Johan van kei (werk in een dovenkoffiebar Den Haag), zendeling Kees GlasC reldevangelisatie-kruistocht) ds.J.Lukasse (Belgische evangelie zending).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2