JC stopt Feyenoord Schuttersfeest voor PSY Ju. AMATEURTEAM UITGESCHAKELD f iaver demonstreert lasse tegen Hrebec i jjck Nanninga beslist duel in verlenging rbeeck in Monaco »r Roy Schuiten „Betaaldag" voor Duitse internationals Amateurs uit Utrecht naar AZ Eindhovenaren deklasseren De Graafschap: 81 Ieuwe Olympische aché benoemd adres^an*dearwurfd^hetmetde Opnieuw nederlaag tegen frankrijk: 4—2 CT toernooi in Rotterdam RDAG 26 FEBRUAR11976 SPORT TROUW/KWARTET 11 i KRADE De grote held heette Dick Nanninga. De noorder- tadie de spil van de aanval van Roda JC is, versperde wanoord gisteravond de weg naar de halve finales van het ooi om de KNVB-beker. Nadat beide ploegen in de regle- fj aire negentig minuten voetbal beide één keer hadden ge- fd, was er een verlenging noodzakelijk. En daarin maakte inga zijn faam opnieuw waar. In de eerste helft van de extra minuten maakte hij twee doelpunten uit twee voorzetten a )ick Advokaat. Leo Bolle oord was daarmee opnieuw een rt en ploeg in Kerkrade, zoals dat :ember ook al het geval was. Rotterdammers betekende •tade dit seizoen opnieuw het ^van fraaie dromen, feyenoord via Wim Jansen nog -2 kwam was niet belangrijk Het Limburgs feest was daar- il compleet, itmoeting tussen Feyenoord en JC was een botsing van belan- Een nederlaag betekende im- het afsnijden van een kans op grijk internationaal voetbal- et. Hoewel dat voor Roda JC ladrukkelijker leek te gelden, voor Feyenoord is het toernooi Europa Cup II van zeer groot j. Het zou in ieder geval een stukje zekerheid zijn in een ïn dat zo ambitieus werd be- m, maar alle kansen biedt op ieuwe reeks teleurstellingen. Jit seizoen korte verblijf in het kjooi om de UEFA Cup kan nau- IACO De Nederlandse profes- il Roy Schuiten uit Zandvoort is iren als vierde geëndigd in de Prijs van Monaco, een weg- trijd voor beroepsrenners over ilometer. De wedstrijd werd ge ien door de Belgische ex- venter Frans Verbeeck in een van 4 uur, 22 minuten en 58 nden. trijdlustigste renner was de win- van de laatste Tour de France, ard Thevenet. De Fransman de- eerde onmidd^lijk na de start, eed enkele kilometers voor het ton uit, maar werd even later lopen. Zestig kilometer voor het e probeerde Thevènet het op- ^w. Hij reed een kwartier alleen rerd toen achterhaald door een ;groep met o.a. Schuiten en kor- |d later door het peloton, ien kilometer voor het einde viel >eslissing. Op een moment dat «renet aan de staart van het pelo- reed, sprongen Danguillaume, sle, Schuiten, Ludo Peeters en is Verbeeck weg. Thevenet orga- erde direct een jachtgroep met ploegmakkers Santy en Ovion, r de kopgroep was zo sterk dat venet en zijn helpers meer dan minuut verloren. In de eind- it was Frans Verbeeck onbe- t de sterkste. «lag: 1. Frans Verbeeck (Bel) 178 kilometer In 22 minuten en 58 seconden. 2. Jean-Plerte üllaume (Fra) z.t. 3. Raymond DeUale(Fra)z.t. Schuiten rNed) z.t. 5. Ludo Peeters (Bel) z.t. 6. rd Thevenet (Fra) op 1.02.7. Alain Santy (Fra) Iconl <Ita> z.t. 9. Revls Ovlon (Fra) z.t. 10. r Codelroot (Bel) op 2.12. welijks een aanmoediging zijn ge weest. MogelijR zelfs was het een van de uitgangspunten bij al het onge noegen dat in de spelersgroep leeft. Feyenoord levert immers al geruime tijd zijn beste prestaties als er op hoog niveau gespeeld wordt. Daar naast is het financiële aspect van Europa-Cup-voetbal van niet te ver waarlozen belang. Het publiek in Rotterdam laat het ook dit seizoen weer langzaam aan afweten. Voor een club die voor forse uitgaven staat en dit seizoen al veel geld uitgaf staat of valt op die manier een stuk continuïteit in het topvoetbal. Maar ook voor Roda JC ligt daar alle belang. De Limburgers stijgen op eigen terrein vooral in de ontmoe tingen tegen de topclubs tot grote hoogte. Roda JC is voor die clubs een gevreesde tegenstander, ook al door de enorme steun die het pu bliek de spelers dan steeds weer biedt. Die topontmoetingen brengen steeds wèer het toeschouwersgemid delde naar een niveau dat hoog ligt voor een club als Roda. Roda JC had alle belang bij het toernooi om de Europa Cup II. De club heeft zich dit seizoen niet ge meld voor het jaarlijkse competitie opwarmertje dat Intertoto- competitie heet. De KNVB-beker was de enige mogelijkheid om vol gend seizoen internationaal voetbal te spelen. Want, zo stelde Hans Coer- ver, Roda JC's manager al tevoren: „Kampioen worden we niet en ik zie ons ook niet in staat om ons voor het toernooi om de UEFA Cup te plaat sen. De strijd om de nationale beker blijft dan alleen nog over". Waarbij de resultaten van FC Den Haag in het toernooi om de Europa Cup II ook in Limburg zullen aan spreken. Hoewel voor het publiek voorlopig waarschijnlijk alleen de herinnering telde aan het eerder ge speelde competitieduel tegen Feye- n. j noord, toen Roda op miraculeuze uOOr KlCnard MatthlJSSe wijze vanuit een vrijwel geslagen po sitie terugkwam naar een 4-2 over winning. Mladen Ramljak kopt de bal weg voor het hoofd van matchwin ner Dick Nanninga. wankelde Feyenoord af en toe onder de aanvalsgolven van het door het publiek hartstochtelijk gesteunde Roda JC. Nanninga verscheen nog een keer alleen voor het doel maar opnieuw was Treijtel ter plaatse om een achterstand te voorkomen. Hij dwong Nanninga in een moeilijke hoek en de Friese Limburger schoot vervolgens tegen de doelman op. Na zes minuten in de tweede helft leek de afgang van Feijenoord com pleet te worden. Ramljak zorgde er voor dat de carnavalsstemming werd verhoogd, want toen Gerard van der Lem de bal van rechts voor trok stuitte de bal van het lichaam van Treijtel op het hoofd van de Joegoslaaf en verdween in zijn eigen doel. Coach Bresezanczyk verving Rijs- bergen onmiddellijk na dit doelpunt door Dick Schneider. Feijenoord ging verwoed in de aanval maar RO DA liet zich voorlopig nog niet terug dringen. En Feijenoord mocht van geluk spreken dat Van der Lem net langs een goede vooreet van Vermeu len gleed dat,Nanninga even later net voor langs schoot. Maar toen. een kwartier voor tijd, maakte Theo de Jong een eind aan het optimisme van de Limburgers door een serie misverstanden in de verdediging van RODA af te straffen met een droog schot in de beneden hoek. 1—1. Dat Feijenoord toch nog niet zeker van zichzelf was bewees Everse even later toen hij alleen maar kon ingrij pen met een keiharde overtreding die door Charles Körver bestraft werd met een gele kaart. Johan Toonstra had vijf minuten voor tijd de beslissing kunnen bren gen. omdjit hij plotseling vrij kwam voor Treytel door een fout van Raml jak, maar hij mikte de bal naast het doel. En toen brak de verlenging aan. RODA JC—FEYENOORD 3—1 na verlenging: l l (0—0) 50: Ramljak (eigen doel) 1—0 74. De Jong 1—1. 97: Nanninga 2-1 104 Nanninga 3—1. Scheids rechter Corver. Toeschouwers: 18000 110 W. Jansen 3-2. ROD/t JC: Geilman: De Wit. Pfeifler. Ztegler. Brocks; Meuser. Advokaat. Toonstra. Van der Lem. Nanninga. Vermeulen. FEYENOORD: TrelJtel; Rijsbergen. Van de Kor- put. Ramljak, Everse; Wim Jansen. De Jong. Van Hancgem; Krlstensen, Kreuz, Nico Jansen. DüSSELDÖRF -- Zaterdag 28 februari is het "betaaldag" voor de spelers van het Duitse elftal, want niemand twijfelt eraan of het zal in Dortmund zijn laatste wedstrijd in de voorronden voor het Europees kampioenschap voor landen teams tegen Malta winnen en daarmee groepswinnaar wor den. Dan begint voor zowel de spelers als hun clubs de kassa te rinkelen. De tot op heden 29 ingezette spelers (Ronnie Worm wordt zaterdag waarschijnlijk num mer 30) mogen bij het bereiken van de kwart-finales een pre mie van 200.000 mark verdelen. Dit geschiedt naar rato van het aantal keren dat de spelers in gezet zijn. Dat levert Vogts, BecRenbauer en Holzenbein. die alle wedstrijden zullen heb ben gespeeld, ongeveer 16.000 mark (goed 16.000 gulden) per persoon op. Boven de 10.000 mark^grens liggen ook nog Maier. Heynckes en Schwar- zenbeck. Jupp Kapellmann speelde in Athene tegen Grie kenland slechts twaalf minu ten, maar krijgt daarvoor toch zo'n 2.500 mark. Ook de clubkassen worden flink gespekt. De DFB betaalt aan de clubs per wedstrijd voor elke uitgeleende/ speler 5.000 mark. Dat betekent dat Bayern München en Borussia Mön- chengladbach elk 80.000 mark op hun rekening bijgeschreven krijgen. Uit het aantal spelers dat deze beide verenigingen le verden is overigens gemakke lijk een nationale pleog te for meren. Met het half miljoen voor de clubs, de 200.000 mark aan pre mies voor de spelers en de on kosten van de reizen naar Athene. Sofia en La Valetta ko men de uitgaven van de Duitse voetbalbond voor de zes poule- wedstrijden op rond een mil joen. ALKMAAR AZ'67 heeft, na Peter Arntz van Go Ahead, nog twee spe lers gecontracteerd. Het zijn de ama teurs Bert Nijdam van Elinkwijk uit Utrecht en Wim van der Horst van HMS eveneens uit Utrecht. Belde spelers, die respectievelijk 18 en 19 jaar zijn, hebben zich per 1 juli 1976 voor twee seizoenen aan de Alk- maarse eredivisieclub verbonden. Er bestaat in Alkmaar nu ook grote belangstelling voor Jan van Delnsen van Go Ahead. Maar ook België (RDW Molenbeek) probeert Jan van Deinsen daar heen te halen. RDWM heeft echter een probleem, het heeft al te veel buitenlanders in dienst. Daarom wil het in ruil voor Van Deinsen goedkoop een aanvaller aan Go Ahead overdoen. Go Ahead is eigenlijk meer geïnte resseerd in Feyenoord als de nieuwe club voor Van Deinsen. In ruil voor hem zou het dan graag Dick Schnei der. aantrekken. Schneider zal wat meer ervaring in het nog erg jonge Go Ahead-team, dat nog steeds in degradatiegevaar verkeert, moeten brengen. Het Nederlands militair voetbalelf tal is de oefencampagne begonnen met een wedstrijd tegen de eredivi sieclub Go Ahead. De militairen wonnen in Deventer met 3—2. Bij de rust was de stand nog 00. In de tweede helft liepen de militairen door Marijnissen (NEC), De Kip (Haarlem) en Spelbos (AZ'67) snel uit naar een 3—0 voorsprong. In de slot fase scoorden Vusovic en Gluic voor Go Ahead tegen. Scheidsrechter was de heer Van Ettekhoven. Toeschou wers waren er nauwelijks De eredivisieclub NEC heeft in het Goffertstadion te Nijmegen een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse Bundesligaclub Rot Weiss Essen met 4—1 gewonnen. Bij de rust was de stand 2—0. Voor NEC scoorden Van den Berg <30e minuut). Peters (43), Marijnissen (66) en Gerd- sen (77). Het doelpunt van Rot Weiss kwam op naam van Burschmuller (73). Scheidsrechter was de heer Weerink en er waren 4500 toe schouwers. HAAG (ANP) Het bestuur het Nederlandsch Olympisch lité heeft de heer Nicolaas Ger- Dijkstra te Montreal benoemd 'lympisch attaché bij het orga- tie-comité van de Olympische en 1976 als opvolger van de op ecember jl. overleden mr. A. C. iman. De belofte die Roda's manager Hens Coerver voor de wedstrijd had ge daan, dat de Limburgers niet met tien man voor het doel zouden gaan liggen, kwam al meteen uit. Koda ging zonder angst vanaf het begin in de aanval. Dat mondde al snel uit in een gevaarlijke aanval waaruit Ver meulen tenslotte op doel kopte. Ed die Treijtel kon de bal ternauwer nood verwerken. De Rotterdamse doelman redde zijn ploeg in de beginfase enkele'keren voor een achterstand, waarbij het duidelijk was dat met name in het hart van de verdediging van de Rot terdammers nogal wat onzekerheid heerste. Zo kon opnieuw Vermeulen alleen voor Treijtel verschijnen maar ook toen reageerde de doelman bekwaam en graaide de bal uit de bedreigde hoek. Hoe geïrriteerd Feyenoord raakte omdat het zijn eigen.spelletje niet kon spelen, bleek een kwartier voor rust toen Nico Jansen werd opge schreven door Corver. Scheidsrech ter Charles Corver was overigens in valler voor Leo van der Kroft die wegens familie-omstandigheden niet naar Kerkrade kon komen. Ook tegen Roda JC bleek behalve EINDHOVEN PSV is de halve finale van het nationale beker toernooi binnengewerveld. De 8—1 overwinning op De Graafs chap dat na recente overwinningen op Ajax (2—1) en Sparta (0—1) wellicht wat overmoedig was geworden is niet treffender te typeren. De Eindhovenaren konden gisteravond tegen de volledig falende Doetinchemmers weer hun complete register van combi natiepatronen opentrekken zonder ooit werkelijk tegenstand van allure te ontmoeten. Met name de laatste linie van De Graafschap was permanent van slag en slaagde er zelden in de acties van de PSV'ers te beteugelen. Ralf Ed- ström (tweemaal), Willy van der Kuij- len (tweemaal), Harry Lubse (twee maal). Jan Poortvliet en René van de Kerkhof kenden geen pardon met de troepen van Evert Theunissen die bij vlagen werden gedegradeerd tot amateurs uit een van de onderafde lingen van de KNVB. De zieligste figuur was doelman Jan Doorenbosch wiens kleine gestalte hem bij minstens drie doelpunten danig parten speelde, maar het zou te ver voeren hem als de enige zonde bok voor de Eindhovense demonstra tie van macht aan te wijzen. De Graafschap faalde collectief. Jam mer voor een speler als Guus Hid- dink, een van de weinige grote talen ten van de man die met enkele gave De Graafschap. Henk Koenders, de rechtstreekse tegenstander van Ren van de Kerkhof, zal voorlopig slape loze nachten overhouden aan zijn du- èls met de PSV'er. PSV dat zich op eigen veld zo graag gretig uitleeft kreeg in de eerste helft van De Graafschap alle gelegenheid om als een stoomwals over zijn te genstander heen te rollen. De Doe- tinchemse defensie kon niet anders dan onmiddellijk de stormbal hijsen. Binnen zeventien minuten was deze bekerconfrontatie in feite dan ook beslist. Twee schitterende kopballen van Ralf Edström uit twee afgeme ten voorzetten van Willy van de Ker khof vonniste De Graafschap dat kenneliik zo geïntimideerd was door de golf van Eindhovense aanvallen dat het zelfs vergat twee levensgrote mogelijkheden te verzilveren. Want hoe groot de Eindhovense da- RALF EDSTRÖM ...KOPBALLEN... dendrang ook was. PSV was vooral in die laatste linie uiterst kwetsbaar. Vtëk nadat Edström de bal achter poorenbos had geknikt, bracht Guus Hiddink met een gouden pass Gerdo Hazelhekke in stelling. De Doetinchemmer liet een schot van zijn voet vertrekken dat echter juist naast vloog en kort daarna deed zich opnieuw een identieke situatie voor. maar weer bleek Hazelhekke niet bij machte Van Beveren voor een ver rassing te plaatsen. Evert Theunissen. de trainer van de Graafschap, verving in de tweede helft libero van Londen voor Henk Overgoor en posteerde Kees Storm op de positie van De Jonge die in de eerste helft tegen de gele kaart was aangelopen nadat hij René van de Kerkhof had getorpedeerd. Naarmate de eerste helft vorderde moest De Graafschap vertwijfeld toezien hoe PSV met groot mach tsvertoon de wankele linies van zijn opponent binnenrukte. In de 27ste minuut zat er voor Koenders niets anders op dan de doorgebroken Re né van de Kerkhof tegen het gras te werken. De daaruit terecht voort vloeiende strafschop werd door Willy van der Kuijlen loepzuiver in de lin ker "benedenhoek geschoten. 3—0 voor PSV. wat kan de ploeg van Kees Rijvers nog gebeuren? Welnu, scheidsrechter Joop Vervoort kwam De Graafschap te hulp door vols trekt ten onrechte de Doetinchemse formatie een strafschop toe te ken nen (Krijgh zou Hazelhekke van de bal hebben weggeduwd) waarna het de beurt was aan Guus Hiddink om ongehinderd, aan te leggen: 1—3. Maar PSV sloeg onmiddellijk terug. Dit keer .via het hoofd van Poortvliet die een voorzet van Strik op zijn juiste waarde taxeerde: 4—1. Wijzigingen die op het zwakke spel van de Graafschap nauwelijks een gunstige invloed hadden. Door Larry Lubse kwam PSV na een bekeken passje van Edström op 5—1. En toen was het nog maar wachten op de voortzetting van het verdere doel- puntenlestijn. Een festijn dat ulter-' aard niet kon uitblijven. Via Willy van der Keulen werd het 61 waar na hij zich snel liet vervangen door Huub Stevens, terwijl Rene van de Kerkhoff voor 7—1 tekende. Dezel- - fde René die later nog vol de paai trof. waarna Lubse PSV's achtste treffer produceerde. Het was wellet jes geweest zo. De Graafschap had zijn afstraffing gehad en er behoefde geen hoge pre mie te worden uitgekeerd. PSV—DE GRAAFSCHAP 8-1 (4—1) - 3: Edström 1-0, 17: Edström 2—0, 30: Van der KulJlen (straf •schop»3—0, 37: Hiddink (strafschop) 3—1. 42 Poort vliet 4—1. 47: Lubse 5—I. 53: Van dor KulJlen 6—I 07: R. v.d. Kerkhof 7—1, 82 Lub«e g—i. Scheids rechter Vervoort Toeschouwers 15000 PSV: Van Beveren: Poortvliet. Krijeh. Van Kraav Sink: W. van de Kerhof. Quaars. Van der KulJlen (Stevens). R van de Kerkhof. Lubse. Edström DE GRAAFSCHAP: Doomrbosch; Brands Min- tjes. Van Londen (Qverpoorti. Marijk Koenders S Jein voort. Hiddink. Schoenaker. Hazelhekke De Jon re (Storm) SCHAATSEN De mededeling dat Jan Roelof Kruithof op dinsdag zijn maandag gevestigde wereldrecord had verbeterd met weer negen meter, berust opeen vergissing. Een persbureau kwam $en dag te laat met het bericht en ver meldde bovendien de verkeerde afstand. SCHAKEN Tony Miles is de eerste Engelse grootmeester geworden. HIJ eindigde als tweede met 9 punten In een toernooi in Motkou. Het toernooi werd gewonnen door de Rus AlcXcl Tseschowski met 10 punten f uit tegen xtuud OL- uiecit PcPdivc i i **1 A Feyenoorders nog steeds niet goed gaat. Ook nu weer was Jorgcn Kris- tensen een passieve voornamelijk hoofdschuddende speler die nauwe lijks initiatieven durfde te nemen. In dat laatste kwartier voor rust rTERDAM Rod Laver won in de tweede ronde van het r-toernooi in Rotterdam van de Tsjech Jiri Hrebec. Na 1 uur 5 minuten zegevierde Laver in twee sets met 6—3 en 64 De tralie r vliegt vandaag snel naar Stockholm om daar voor veel een partij tegen de Zweed Bjom Borg te spelen. Hij keert dan het eind van de week weer terug om in Rotterdam de derde le te spelen. door Matty Verkamman CAEN Het Nederlands amateur elftal is in de tweede Olym pische kwalificatie-interland tegen het sterke Frankrijk opnieuw kansloos geweest. De Franse „stagiaires" overspeelden de Oran je-ploeg gedurende lange perioden. Door een sterke slotfase, waarin Nederland twee keer tegenscoorden, kwam er in het Normandische Caen nog een redelijke uitslag op het bord: 4-2. van de grootste trekpleisters van toernooi, de Amerikaan Arthur e komt waarschijnlijk biet eerder aan het eind van deze week voor eerst in actie. Zowel in het enkel n het dubbelspel werd Ashe door te van zijn tegenstanders auto- isch in de tweede ronde ge- itst. Ashe moet ook nog een halve ij van het afgebroken toernooi Lagos uitspelen. Maar dat moet ïuren tegen de dinsdag ziek van >aan gestapte Borowiak. k Sanders was de enige speler die publiek nog wat waar voor zijn l gaf. Hij verloor weliswaar in e sets van de Tsjech Jiri Hrebec, ar bood wel veel meer tegenstand ïaerwacht was. Zowel in de eerste tweede set kon Sanders Hrebec -3 bijhouden, maar daarna gaf de grotere routine van Hrebec toch de doorslag, 4-6 en 4-6. De Amerikaan Arthur Ashe voert momenteel de ranglijst aan van de WCT-toernooien. In het dubbelspel leidden de Amerikanen Lütz en Smith. Tom Okker deelt in het enkel spel de derde plaats met de Amerika nen Dibbs en Gerulaitis en staat in het dubbelspel, samen met Ashe, ook op de derde plaats. In het enkelspel plaatsen de eerste acht zich voor het finaletoernooi, dat van 4 tot en met 9 mei in Dallas (VS) wordt gehouden. De ranglijsten zien er als volgt uit- enkelspel 1 Ashe (VSi 545 punten. 2 Dryadale (ZAfi 345. 3 Okker (Ned.). Dibbs (VS) en Gerulaitis (VS) 320. 6 Borg (Zwei 295. 7. Gottfried (V8i 280. 8 Stockton (VSi 275. 9 Ramirez (Mex) en Kodea (TsJ> 285. 11. Nastase (Roei 255, 12. Luü (VS) 245. Dubbelspel: I. LutZJSmlth (VS) 460. 2. Gottfried-Ra mirez (VS-Mex) 440. 3. Ashë'Okker (VS-Nedi 425. 4. AmrltraJ'AmritraJ (Ind) 345. 5 Alexander'Dent Aus) 340. 6. Case/Masters (Aua) 320. 7. HewitvMcMillan (ZAfi 260. 8. Meller/Fibak (WDl/Pol) 250. Een score, die de ware krachtsver houding nauwelijks aangaf. De pro fessionele Fransen overtroéfden het aanvankelijk nogal geïntimideerde Nederlandse team op alle onder delen. Frankrijk is nu vrijwel zeker van plaatsing voor het Olympisch voet baltoernooi in Montreal. De nog over gebleven concurrent Roemenie, dat in Blis met 4-0 verloor, kan hoogstens nog in winstpunten gelijkkomen met Frankrijk. Toch kan het doelsaldo nog belangrijk worden wanneer de Roemenen in eigen omgeving de Fransen zouden verslaan. Wat dat betreft betekenden de twee goals van het dappere Nederlandse team een fikse tegenvaller voor de Fransen. De Nederlandse speelwijze was in principe defensief en gericht op de counter. De twee spitsen Jan Peters en Louis Corduwener zouden via snelle ingevingen moeten profiteren van de noeste arbeid van het kwartet middenvelders en de in een zeer volgzame mandekking spelende ver dedigers. Van de middenvelders moest Xerx- aan Makkie Nijssen de meest voor uitgeschoven pion zijn. Met soms aardige acties op de rechtervleugel fungeerde hij als station tussen de geïsoleerde Peters en Corduwener. Nijssen was tevens belast met de dekking van Francisco Rubio, een taak die hij niet altijd even goed volbracht. Achterste middenvelder Kees van Karstens moest niet zelden de gaten dichten, i CAEN Kosten noch moeite hadden de organisatoren in Caen gespaard om de tweede wedstrijd van het Franse amateurelftal tegen Nederland tot een succes te maken. Aan een schoon heidsfoutje ontkwamen zij echter niet. Al in de vroegte werden de vlaggen van FIFA, Nederland, Frankrijk en'Hon- garije, dat de scheidsrechter levert, gehesen. Het rood, wit en blauw hing echter met de blauwe baan boven. Het is de Nederlandse delegatie ont gaan. Toen spelers en officials arri veerden in het stadion was de duister nis al gevallen. Kees van Veenendaal deed zijn scha duwwerk ten opzichte van Michel Platini beter. Na enkele forse over tredingen van de stevige Amster dammer in de beginfase bleek Plati ni wat geschrokken en miste de pas ses van het Franse toptalent vervol gens nog wel eens enige richting. Debutant Hans van der Linden JAN PETERS .DOELPUNT. moest dan de derde middenvelder, Jean Fernandez, in bedeang houden. Kortom, op papier waren het alle maal geen slechte gedachten van bondscoach Arle de Vroet. Temeer daar de snelle Arend Buvens van de rechtsbackplaats naar de andere vleugel was verhuisd om de even rappe Loic Amisse af te stoppen. Alle tactische ideeën werden even wel meteen gedevalueerd, toen Jean- Michel Schaer al in de vierde minuut een ontmoedigend eerste doelpunt achter doelman Tom Bakhuis schoot. Na een chaotisch moment in de Oranje-afweer en een leep balletje van Rubio kon de spits van de Fran se landskampioen 8t Etienne ge makkelijk inschieten. Het nerveuze Nederlandse team, dat vanaf het begin tegen een opponent moest optornen, die een tempo snel ler speelde, reageerde op de eerste tegenslag met enkele forse overtre dingen. Kees van Veenendaal, die bij de gratie van een niet mee verdedigende Platini In opbouwende zin nog aardige dingen deed, kreeg van de Hongaarse scheidsrechter Hamory al na twintig minuten een gele kaart. In die zelfde minuut volgde een nog grotere deceptie in de vorm van een tweede goal. Uit een corner van Amisse, die door Platini werd door- gekopt, stootte Olivier Rouyer de man die drie keer tegen Roemenië scoorde met het hoofd hard raak: 2-0 Nederland leek toen rijp voor een flink pak slaag. De Fransen speelden de Oranje-defensie, waarin met na me Buvens zichzelf niet was, keer op keer uit. Zo werd Rubio een keer een vrije doorgang gegund net naast en konden Meynieu en Fernandez vrij uit posities bulten het straf schopgebied aanleggen. Toch bleven verdere goals uit en veroorzaakte Jan Peters aan de andere kant zelfs een keer een gevaarlijk moment. De nederlaag kreeg echter direct na rust een duidelijker gestalte. Nadat Bakhuis eerst Schaer nog van een doelpunt had afgehouden, sloeg de dbelman van RVC in de zevende minuut de bal uit een als voorzet bedoelde afzwaaier van Platini in eigen doel. Platini scoorde overigens pas, nadat hij Van Veenendaal onbe straft tegen het gras had geduwd. Vijf minuten later ging Bakhuis bij het vierde doelpunt opnieuw niet vrijuit. Het afstandsschot van Rouy er was weliswaar gericht in de hoek, maar niet al te hard. Bakhuis dook er evenwel royaal naast: 4—0. Maar zie, nadat Frankrijk wat ver slapte. kon Nederland plotseling iets terugdoen. Halverwege de tweede helft zag Jan Peters zijn doorlopend goede kopwerk met een treffer be loond. Peters reikte op de voorzet van Frans Meijer boven alles uit. Vier minuten later fronsten de ach tduizend Normandiërs opnieuw de wenkbrauen, toen de voor de Van der Linden ingevallen ZFC-er Van der Horst uit een voorzet van Cordu wener eveneens met het hoofd scoor de: 4 2. Frankrijk was de greep op het geheel toeo inmiddels aardig kwijt geraakt en accentueerde de afgenomen over tuiging door een strafschop te mis sen. Platini was via een tuimeling na een kopduel met Van Veenendaal overigens nogal goedkoop aan die penalty gekomen. Het was dan ook aardig dat Bakhuis met een uitste kende reactie de strafschop van Pla tini tot corner verwerkte. De uitslag bleef er voo Nederland tegen de te $terke Fransen in leder geval mee binnen de perken. Frankrijk 3 3 0 0 6 11—4 Roemenië 1 1 0 0 0 0-r-4 Nederland 2 0 0 2 0 2—8 FRANKRIJK NEDERLAND 4-2 (2-0) Schaer 1-0. Rouer 2-0. Platini 3-0. Rouyer 4-0. Petera 4-1. Van der Hont 4-2 Scheidsrechter Hamory (Hong). Toeschouwer» 0000 FRANKRIJK: OrlandJni. Chazottes. SUsslevitch, Pottier. Meynieu; Fernandez. Rubio. Platini; Rouy er, Schaer, Amlxse NEDERLAND Balthuls; Buvens. Hokke. Van Oei-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11