Getuige hoeft niet alles te nemen bij rechtszaak Woonwagenbewoners in vaste vrije woningen 'Foute postzegel duizenden waard yM i X m%m Si Met koffie ben je bezig.. Want de momenten dat je samen koffie drinkt,zijn nu eenmaal n beetje dierbaar. Daarom geef je koffie wat extra aandacht. En kies je je koffie met zorg. Geurige,vertrouwde Roodmerk. Van Douwe Egberts. Kamerleden boos over officier van justitie Advies Raad voor de volkshuisvesting Prof. Hellema: VAD in strijd met grondwetsartikel Postgiro gaat sneller werken met middenstand I 9 CENTIj Tilanus: VVD-voorstel abortus krijgt misschien meerderheid Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. DONDERDAG 26 FEBRUAR11976 TROUW/KWA ER. *Van onze juridische medewerker mr N. D. Jörg Moet een getuige het accepteren wanneer tijdens een strafproces zijn eer en goéde naam in opspraak wordt gebracht? De vraag is actueel gezien de manier waarop tijdens de behandeling van de omkopingsaffaire-Dassault voor de Amsterdamse rechtbank twee getuigen door de officier van justitie zijn bejegend. verwijt dat getuige de veroordeling' van een ander onmogelijk heeft ge maakt (zoals de officier van justitie in de omkopingsaffaire van Dassault heeft gedaan) snijdt geen hout. Het is niet de taak van de burgers om ande ren veroordeeld te krijgen. Anders dan de officier suggereerde, waren Dankert en Keja, gelet op het wet boek van strafvordering, niet ver plicht aangifte te doen van de poging tot omkoping. De grief van de Kamerleden Dankert en (in mindere mate) Keja. toont aan hoe eenzaam zij er als getuige moe ten hebben gestaan. Niemand die hen verdedigde, terwijl getuigen toch door het openbaar ministerie of door de verdachte worden opgeroepen. Er is ook wel wat op de grief af te dingen. Niet de getuige, maar de ver dachte is het die in een strafproces de kans loopt veroordeeld te worden en daarom alle gelegenheid moet heb ben zich te verdedigen. Uiteraard moet wel voorkomen worT den dat mensen moreel gediskwalifi ceerd worden. Daarom kan Dankert zich tegen een mogelijke veroorde ling door de publieke opinie, ook maar het beste verdedigen in de me dia van de publieke opinie. Anders dan in de grondwet, provin ciewet en gemeentewet wordt be paald ten aanzien van parlementsle den en ministers, leden van Provinci ale Staten en gemeenteraden zijn of ficieren van justitie en rechters niet ..onschendbaar" voor wat zij tijdens (of aan) een officiële vergadering zeg gen (of schrijven). Noch een getuige, noch een verdachte hoeft zich smaad of een belediging te laten welge vallen. Zelfs is eens een officier van justitie van een koude kermis thuis geko men. toen hij een verdachte die zeer tegen de. zin van de officier in vrijheid was gesteld als „publiek" bij een andere zaak zag zitten. De officier betitelde deze man toen in het openbaar als „de gevaarlijkste misdadiger die hij ooit in zijn leven was tegengekomen". Uiteindelijk is de procureur-generaal bij de Hoge Raad er aan te pas gekomen en is de handelwijze van de officier intern af gekeurd. kleine kans In het algemeen gezegd is het moge lijk. in geval van belediging tijdens een openbare terechtzitting door een officier van justitie, een verzoek tot vervolging van die officier in te die nen. De kansen op zo'n vervolging zijn echter heel klein. Een andere mogelijkheid (een civiel proces ter zake van belediging) zit ook vol voe tangels en klemmen. Beledigingis dan wel de uiterste grens waaraan de personen in het strafproces gebonden zijn. Binnen die grens echter bestaat nog een zéér grote ruimte om allerlei voor een ver dachte en/of getuige onaangename dingen te zeggen. Er is zelfs een aan tal delicten waar het bijkans vaste prik is. dat een getuige op de korrel wordt genomen: bij belediging zelf, bij meineed, soms ook bij oplichting. Slachtoffers van belediging bijvoor beeld zijn ook niet altijd brand schoon en als een slachtoffer als ge tuige aan een proces deelneemt, mo gen - ja moeten mogelijk aanwezige ^metten aan de orde komen. Per slot DEN HAAG Naar de mening van prof. mr. H. J. Hellema, deskundige op het gebied van het ondernemings recht. is vermogensaanwasdeling (VAD) in strijd met de Grondwet en het wetboek van koophandel. Als de regering van plan is aan aan deelhouders alleen een zeker percen tage over het eigen vermogen te ge ven en een beperkt deel in de winst, dan wordt het aandeel omgezet in een obligatie met beperkte winstde ling. Dat schrijft prof. Hellema in het tweede deel van een brochure over de VAD. uitgegeven door de Vereni ging Effectenbescherming. Een aandeel is een eigendomspapier, een obligaUe niet. Prof. Hellema wijst in dit verband naar artikel 165, eerste lid van de Grondwet waarin staat: „onteigening ten algemene nutte kan niet plaats hebben dan na voorafgaande verklaring bij de wet. dat het algemeen nut onteigening vordert en tegen vooraf genoten of vooraf verzekerde schadeloosstelling Verder haalt hij artikel 42d, lid 1 van het wetboek van koophandel aan dat zegt „voor zover bij de akte van oprichUng niet anders is be paald komt de winst de aandeelhou ders ten goede". In het brochuregedeelte, dat door het bestuur van Effectenbescher ming zelf is geschreven, wordt ge zegd. dat afroming van overwinsten de doodsteek zou kunnen zijn voor de Nederlandse emissiemarkt. Over winstkansen zijn nodig om de beleg ger verlieskansen wil hij zich niet helemaal terugtrekken te doen accepteren. DEN HAAG De postgiro heeft de verwerking van betaalkaarten die door middenstanders naar de giro kantoren worden gestuurd, vereen voudigd. De PTT heeft verbeterin gen doorgevoerd die de middenstan der minder rompslomp en de klan ten meer duidelijkheid moeten ver schaffen. De middenstander die de betaal kaarten die hij heeft ontvangen in een enveloppe steekt en met een telkaart instuurt, krijgt prompt, op grond van zijn eigen telling, zijn te goed overgemaakt. De PTT voert achteraf een controle uit. De postgi ro hoopt hiermee onder meer te be reiken. dat minder middenstanders hun betaalkaarten naar hun bankier brengen. Het gevolg daarvan zou zijn. dat de klant niet meer een voor hem weinigzeggende afschrijving ontvangt met daarop de naam van een bank. van rekening is het voor het beoorde len van strafbaar gedrag een eerste vereiste dat over de hele context waarin het eventuele delict plaats vond, duidelijkheid ontstaat, dat de situatie waarin mensen elkaar ge bracht kunnen hebben, aan de orde komt. Omstandigheden Dit geldt natuurlijk niet alleen voor slachtoffers, maar ook voor anderen die een belangrijke rol in het moge lijk strafbaar gebeuren hebben ge speeld. Dat op de openbare terecht zitting ook werkelijk alle omstandig heden naar voren komen, is dé&rom ook zo belangrijk, omdat strafproces sen op zichzelf al van zoveel beteke nis kunnen zijn, dat het opleggen van een straf overbodig is. Als in het openbaar bekend wordt hoe de vork in de steel zit, hoe subtiel de verhoudingen lagen waarin een delect gebeurde, kan het tamelijk geforceerd lijken om dan toch per se één man (de verdachte) als schuldige aan te wijzen. Het is denkbaar dat door een getuige de les te lezen een verondersteld delict tot zijn ware proporties wordt teruggebracht. Die les moet dan wel goed ziin. Een Zegel uit 1926 beste geldbelegging Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de postze gelveiling die op 15, 16 en 17 maart door J. K. Rietdijk b.v. gehouden wordt in hotel 'Gouden Wieken' in Scheve- ningen, komt een bijzondere zegel uit 1926 onder de hamer: een 'negen cent zon der waarde-inschrift'. Van deze foutdruk bestaan maar twintig exemplaren, waar van er twee in het Postmu- seum luggen. Het zegel dat op 16 maart in vei ling komt behoort tot de best be waarde van deze foutdrukken. In 1972qerd voor dit zegel 8600 gul den geboden, twee jaar geleden ging het voor zeventienduizend gulden in andere handen over en een ongeveer een half jaar<iaarna werd er 27.000 gulden voor be taald. In kringen van filatelisten wordt de postzegel tot de beste beleggingen gerekend. Vandaar dat er voor de veiling speciale vei ligheidsmaatregelen getroffen worden. Op de veiling komt ook de meest bekendste foutdruk van Neder- lands-Indië onder «de hamer: een zegel waarop het vliegtuig onder steboven is afgedrukt. Vermoede lijk zal daarvoor drie tot vijf mille betaald worden.. Volgens de heer M. H. Lichten- dahl. mededirecteur van Rietdijk, wordt de waardevan een postzegel bepaald door een zeldzaamheid, direct gekoppeld aan de vraag ernaar. De vraag kan volgenshem zelfs belangrijker zijn dan de zeld zaamheid, dat blijkt uit het feit dat afwijkende zegels uit Neder- lands-Indië, hoe zeldzaam ook, vaak niet meer dan een vijfde tot een tiende opbrengen van verge lijkbare Nederlandse zegels. Naar Nederlandse zegels is er nu een maal veel vraag. Dit ter verklaring van het prijsverschil tussen de hier afgebeelde zegels. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Woonwagenbewoners moeten langzamerhand gaan wonen in eenvoudige, snel te plaatsen, vrijstaande wonin gen. Het verstrekken van nieuwe woonwagens heeft geen zin meer. De meeste bewoners hiervan hebben toch al gekozen voor een vaste staanplaats. En aangezien de wagens inmiddels ook al het karakter hebben gekregen van 'vaste huisvesting' is het beter als er meteen kleine woonwijkjes van vijf tot vijftien woningen worden gebouwd voor deze groep Nederlanders. Dit voorstel doet de raad voor de vqjkshuisvesting, een adviescollege van de regering, aan de ministers Van Doom en Gruijters. De raad heeft het advies op eigen initiatief uitgebracht naar aanleiding van de regeringsnota woonwagenbeleid. De raad vindt dat het geen zin meer heeft het idee in stand te houden dat woonwagenbewoners moeten blijven wonen in wagens, die allang geen wagens meer zijn. Vroeger, aldus de raad. was dat nog wel het geval; de meesten kozen dit woon- en vervoer middel omdat zij trekkend hun be roep wilden uitoefenen. Maar tegen woordig trekken de meeste woonwa genbewoners niet meer. Hun wagens zijn bovendien zo groot geworden dat zij niet meer geschikt zijn om te rijden. Daar komt nog bij dat de Verdeeld kosten van een woonwagen en een standplaats zo hoog zijn dat deze woonvorm bijna even duur uitkomt als die van een woning. De woonwagenbewoners willen, al dus de raad, wel bij elkaar blijven wonen, in niet te grote groepen. Aan die wens moet tegemoetgekomen worden. De woonwijkjes moeten daarom niet te groot worden. Ze zou den zijn of komen. Elke gemeente zou in principe de plicht moeten heb ben een of meer van dergelijke wijk jes te bouwen, grenzend aan'of ieder geval dicht bij de bestaande bebou wing. Voor de vrije kleine groep woonwa genbewoners die nog wel rondtrek ken moeten zo meent de raad, aparte trekkersstandplaatsen worden inge richt. De zorg voor de huisvesting van de woonwagenbewoners zal, als de wo ningbouw voor hen een feit worden verdeeld over de min van CRM en Volkshuisvesl ruimtelijke ordening, aldus h stel. Volkshuisvesting dient zorgen voor passende en bet woonruimte, en dient teven; vorderen dat in alle gemeente voor de wijkjes wordt ai Onder CRM blijft dan alleen voor de trekkende woonwage ners vallen, alsmede de afl zorg voor de bestaande woon centra, die van lieverlee zuil d wijnen. In de regeringsnota woonwi leid. naar aanleiding waan raad voor de volkshuisvesting advies uitbrengt, wordt nog t tgehouden aan de aanleg van woonwagencentra. In die notadi voorgesteld geen grote regioni ic tra meer aan te leggen, maar en middelgrote. Volgens de moeten er in de komende voor ten minste elfhonderd woonwagens plaatsen komen achterstand in te lopen en de i ding van het aantal woonwa woners bij te houden. Deze ge is onder andere gebaseerd op wachting dat de woonwagei king tot 1984 met bijna veert e\ cent zal stijgen. In de nota wordt ook de infc van de woonwagengroep met van de bevolking bepleit; de re wil verhuizing naar vaste woi gaan stimuleren. r0( ir Di Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Tilanus (CHU) acht het niet uitgesloten, dat in de Tweede Kamer uiteindelijk een meerder heid te vinden zal zijn voor het WD-initiatief-wetsontwerp inzake abortus, en dat de initiatief-wetsontwerpen van PvdA en KVP/ARP over deze zaak verworpen zullen worden. Dit blijkt uit een artikel, dat drs. Tilanus geschreven heeft in de uitgave „CDA-aktueel", die een onderdeel is van de ledenbladen van KVP, ARP en CHU, en ook toegezonden wordt aan alle recht streekse CDA-leden. Op de voorlopige agenda van de Tweede Kamer staat voor de eerste helft van mei genoteerd de behandeling van de drie abortus-wetsontwerpen. Drs. Tilanus gaat na. hoe de stemming zijns inziens zou kunnen uitvallen. „De Kamer komt in een situatie, die nog niet eerder is voorgekomen; dat over drie initiatief-wetsontwerpen moet worden gestemd, die over dezelfde materie gaan". Drs. Tilanus: „Als de drie wetsontwerpen in volgorde van indiening zullen worden behandeld, maken het PvdA-voorstel en het KVP/ARP-voorstel weinig kans. Mogelijk zou het WD-voorstel als enige overgebleven mogelijk heid een kans hebben aangenomen te worden met steun van links. De ontwerpen kunnen ook in stemming komen in volgorde van verstrekkend heid. Het verst van de huidige toestand verwijderd is het PvdA-voorstel. Komt dit het eerst in stemming, dan maakt het weinig kans. Dan volgt het WD-voorstel. Als de PvdA daarvóór-stemt om te verhinderen dat het KVP/ARP-voorstel nog in stemming komt, d^n maakt het WD-voorstel in deze volgorde een kans. Wordt ook het VVD-voorstel verworpen, dan moet het niet uitgesloten worden geacht dat het KVP'ARP-voorstel met verspreide steun uit diverse fracties wordt aangenomen". N. XJ douwe EGBERTS (je weet dat 't goed is) Roodmerk 2?8

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10