Vervaardiging F 16 in Nederland levert geen problemen op Aantjes prijst regeringsbeleid Pasterkamps kopen flat Arts gaf stoot tot oprichting reisbureau Koopkracht is nu al aangetast De Amro Bank helpt met Eigen Huis Spaarplan. De Jong wil aantal opleidingen anders gaan opzetten Directeur General Dynamics: Geen omkoping Andere opzet Tochtje naar Londen werd eeuw geleden begin van Lissone Lindeman/Ruys Lockheed Vóór u post RITA Is Berenburg rechts of links? U mag het met beide handen drinken. INSDAG24 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Amerikaanse vliegtuigconcern General Dynamics verwacht geen problemen over het aandeel van de Nederlandse industrie in de produktie van de F 16 straaljager. ADVERTENTIE Zes soorten drop en nog acht andere lekkernijei van Red Band. In royale familiezak. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De twintig opleidingen die er nu zijn in de sfeer van het middelbaar handels- en nijverheidsonderwijs (MHNO) en het middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs (MSPO) zullen worden beperkt tot zeven breder opgezette opleidingen Dit staat in de nota MHNO/MSPO nieuwe stijl, die staatssecretaris De Jong (onderwijs) gisteren Jieeft uitgebracht. >e directeur-generaal van General )ynamics, David S. Lewis sprak gis- eren op een persconferentie in Den laag berichten tegen, dat de betrok- en Nederlandse industrieën (o.a. 'okker, Philips en Holland Signaal) e weinig compensatieorders zouden rijgen. n eerste instantie gaat het om de iroduktie van 998 straaljagers. Ne erland, België, Denemarken en loorwegen hebben er samen 348 be- iteld (Nederland zelf 84 met een optie ip nog eens 18) en de Verenigde Sta- en 650. Voor deze totale produktie rorden drie produktielijnen ge touwd, één in de Verenigde Staten, én in België en één in Nederland. ielgië en Nederland zullen respec- ievelijk ook het Deense en Noorse iduktie-aandeel voor hun reke- ig nemen. Afgesproken is dat Ne- lerland veertig procent van de tota- prijs van de eigen toestellen ge- ompenseerd krijgt, tien procent an de Amerikaanse toestellen en ijftien procent van de orders die ndere landen nog voor de F16 laatsen. (verleg )e betrokken Nederlandse industri- én uilen binnen enkele maanden wn definitieve offertes voor de pro- uktie aan General Dynamics doen. )aarover wordt momenteel druk verleg gepleegd met het departe- icnt van economische zaken en Ge- eral Dynamics. Ook van lucht- lachtzijde toonde men zich opti- listisch over de afronding van deze nderhandeling. Men wees er daarbij p dat, indien een betrokken fabriek afgesproken onderdelen niet te en een redelijke prijs kan leveren, altijd nog verschuivingen in de produktie mogelijk zijn. 'In het zeer onwaarschijnlijke geval dat dat ook niet lukt, blijven de afgesproken compensatiepercentages toch ge handhaafd en dan zullen de Verenig de Staten die op een andere manier moeten leveren,.' aldus een lucht- machtwoordvoerder. Lewis toonde zich gisteren optimis tisch over de mogelijkheid dat ande re landen ook de F16 zullen kopen, gezien de belangstelling van onder meer Israël, Iran, Canada, Korea en Spanje. Bij een totaal programma van 1500 toestellen zou Nederland voor ongeveer 450 miljoen dollar aan werk kunnen krijgen. 'Hoe goedko per het werk in Europa gedaan wordt, hoe meer toestellen daar ge bouwd kunnen worden,' zei Lewis. De eerste F16-jager bestemd voor de VS, zal in augustus 1978 van de Ame rikaanse produktielijn komen, ge volgd door het eerste Belgische toe stel in 1979 en het eerste toestel van de Nederlandse produktielijn in juni van dat jaar. Tankers General Dynamics wil overigens ook op een ander terrein zaken doen met Nederlandse industrieën. Sinds vo rig jaar zijn besprekingen aan de gang tussen de dochtermaatschap pij van General Dynamics, Quincy scheepswerf en Nederlandse werven over de bouw van tankscheoen voor vloeibaar gas. Die besprekingen, on der meer met Rijn-Schelde Verolme zijn nog niet afgerond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De directeur-generaal van General Dynamics David S. Le wis heeft gisteren op een persconfe rentie in Den Haag nadrukkelijk ont kend dat zijn concern Nederlandse luchtmachtofficieren heeft omge kocht om de F 16 straaljager te ver kopen. Beschuldigingen op dit punt waren afkomstig van de vroegere Lockheed- medewerker Ernest Hauser, de man die als eerste prins Bernhard ervan beticht heeft geld van Lockheed te hebben aangenomen. Lewis verklaarde Hauser voor de keus te hebben gesteld de beschuldi gingen in te trekken of voor het ge recht gedaagd te worden. Hauser ont kende in eerste instantie de beschul digingen te hebben geuit, maar nadat journalisten in Amerika staande hiel den dat hij ze wel degelijk had uitge sproken. zet General Dynamics hem onder druk. Het resultaat was een schriftelijke verklaring van Hauser waarin hij zijn beschuldigingen in trekt. Hij had er slechts bij geruchte van gehoord, zegt Hauser, in zijn tele gram aan het vliegtuig-concern, dat gisteren in Den Haag werd voorge lezen. AMSTERDAM „Het beleid van het kabinet Den Uyl verdient een redelijk gunstig oordeel." Dit zei de AR-fractieleider Aantjes gisteravond op een partijbijeenkomst in Amsterdam. Hij wees daarbij met name op het beleid ten aanzien van de oliecrisis, gijzelingen, ondernemingsraad en de Lockheedaffaire. Onder het MNHO vallen nu onder andere de opleiding tot Inrichtingsas sistente (INAS) en de opleiding tot doktersassistente en onder het MSPO vallen nu onder andere de opleiding tot bezigheidstherapeut en gezinsverzorgster. „Deze bestaande opleidingen zijn te smal en te eenzij dig op een bepaalde functie gericht", aldus de staatssecretaris, die daarom ook wil komen tot bredere opleidin gen die betere keuzemogelijkheden geven voor de leerlingen en boven dien de doorstromingskansen naar het hoger beroepsonderwijs ver groten De nieuwe opleidingen zullen de vol gende sectoren bestrijken: verzor ging, bezigheids-therapie, assistent in de gezondheidszorg, de sociaal- agogische beroepen, huishoudonder- wijs, tentiele werkvormen en de spor- topleidingen. In augustus volgend jaar zullen de experimenten begin nen (maximaal drie per sector), waar na dan in 1980 een begin kan worden gemaakt met de integrale invoering van deze vorm van onderwijs. De nieuwe cursussen zullen in beginsel drie jaar duren, maar waar mogelijk zal het ook twee jaar kunnen worden. Vooral op het platteland bestaat er nogal wat bezwaar tegen deze nieuwe opzet. In veel kleine gemeenten zijn er namelijk opleidingen in deze sec tor. Men vreest daar, dat door de verbreding van dit onderwijs, het geen tevens een beperking van het aantal scholen tot gevolg heeft, dat deze opleidingen uit hun gemeenten zullen verdwijnen Dit bezwaar is voor hen des te groter, omdat deze oplei dingen vaak de enige vorm van voort gezet onderwijs zijn in die kleine ge meenten. Staatssecretaris De Jong probeerde deze vrees gisteren enigszins weg te nemen Hij wees erop dat er bij de integrale invoering van de nieuwe opleidingen nauwkeurig gelet zal worden op de spreiding over het land. Hij zei het overigens geen bezwaar te vinden als een beperkt aantal leerlin gen wat verder zal moeten reizen oir naar school te kunnen gaan. „Voor het noodzakelijke onderzoek in deze affaire is een weg gekozen, die de rust rond Soestdijk zo min moge lijk verstoort", zei hij over dit laatste punt. Positief vond Aantjes ook dat de regering er, gezien de economische recessie, in geslaagd is het vertrou wen te wekken voor haar beleid, dat voor de meeste Nederlanders een reële achteruitgang zal betekenen. Aantjes verheelde niet dat de nood zakelijke bezuinigingsoperatie nog problemen tussen de regeringspart ners kan opleveren. „Als alle partijen zich voor de bezuinigingsoperatie verklaren maar bij iedere begrotings behandeling meer geld vragen kan er niets van terechtkomen", waar schuwde hij. Aantjes voorzag voor het toekomstige kabinetsbeleid ook nog moeilijke momenten rond de ver- mogensaanwasdeling en de abortus. Minder optimistisch was de AR- fractieleider over de eensgezindheid in het beleid van KVP, AR. en CHU. Deze eensgezindheid is voorwaarde voor de totstandkoming van ëën CDA-lijst bij de volgende verkiezin gen, maar daarvan is bij de algemene beschouwingen niets gebleken, aldus Aantjes. Belangrijk in dit verband noemde hij de behandeling deze week in de Tweede Kamer van het wetsontwerp over het druggebruik. „In de benadering van deze proble matiek dient de geest van Christus herkenbaar te zijn, die de handelaren met de zweep de tempel uitranselde, maar de zieken met ontferming tege moet trad." Van onze sociaal-economische redactie Utrecht - De bondsraad van de hout- en bouwbond CNV meent dat het voornemen van de regering om de koopkracht van de doorsnee werknemer dit jaar te handhaven reeds nu wordt ondergraven. De bondsraad komt tot deze conclusie op grond van een stroom brieven van verontruste leden, die de algelopen dagen zijn binnengekomen. ADVERTENTIE p vervolg van pagma 1 !l, de artsen blijk .n situaties vaak te beoordelen dan juristen, blijkt uit vonnissen in hoger be- oep", aldus de staatssecretaris, olgens de staatssecretaris kunnen bezwaren tegen het systeem wel orden ondervangen door de aanpak het tuchtrecht meer professioneel maken. Er zou één rechter innen komen die belast is met de ndelijke leiding van het tuchtrecht, er zou een vast secretariaat kunnen omen dat de klachtenbehandeling wrbereidt. Die maatregelen buden de procedure mede kunnen ersnellen. e KVP en WD drongen gisteren in j fee moties aan op een zeer spoedige voering van het tuchtrecht voor ileGKUNDIGEN EN FYSIO- ÏRAPEUTEN. lat één van Nederlands meest eerbiedwaardige reisorganisaties Lissone indeman/Ruys dit jaar haar honderdjarig jubileum kan vieren dankt zij igenlijk aan de reislust van de bejaarde plattelandsdokter Haksteen. Was die er Set geweest, dan zou het bedrijf wellicht een bodedienst zijn gebleven. ,Je spaart niet alleen voor je verhuizing en je inrichting," legt Ronnie Pasterkamp (30) uit. „Het belangrijkste is: hoe meer eigen geld je voor een eigen huis op tafel kunt leggen, des te lager worden je lasten." En echtgenoot Teun (34) voegt daaraan toe: „Als we niet Gijs Pasterkamp al 3 jaar terug met dat Eisen Huis Spaarplan waren begonnen hadden we nu nooit ja tegen deze flat kunnen zeggen." Was 't niet moeilijk om van dat spaargeld af te blijven? „Tuurlijk wel," lacht Ronnie, terwijl ze nog maar net 'n pot verf kan ontwijken, „maar als je voor 'n ander doel opneemt moet je opnamekosten betalen. Dat houdt je dan tegen, want de rente is juist zo lekker hoog.'' Al pratend komen we in de keuken, die ook nog totaal leeg is, op een koffiezet-apparaat na. Ronnie raadt onze gedachten. „Hebt u trek in 'n eigen haard is goud waard. plastic bekertje koffie?" vraagt ze. voor een ander doel of binnen een iaar opneemt. Geeft een premie van 0,5". op hypotheek wanneer die ook bij Amro wordt genomen (max.geluk aan het totaal van de bijgeschreven rente). Eigen Huis spaarders kriigen gratis Amro pocket „Huizen en Verhuizen". Eigen Huis Spaarplan: speciale Amro methode om naar 'n koophuis toe te spa ren. Geeft hoge rente 7)4%)die altijd 1 '/t onder rente van AmroWoninghypo- ihcek ligt. Geld staat niet vast. Wel wordt 2% opnamekosten berekend indien men In een resolutie, die op de bonds raadsvergadering gisteren in Utrecht is aangenomen, zegt de bondsraad dat de prijscompensatie van 4,5 pro cent, die per januari jongstleden is uitgekeerd, reeds geheel teniet is ge daan door de stijging van de premies AOW/AWW, het werknemersdeel so ciale verzekering en door het onge daan maken van de tijdelijke belas tingverlaging. Door het eveneens ontbreken van een reële inkomensstijging per 1 ja nuari heeft de prijsstijging reeds nu een aantasting van de koopkracht tot gevolg. De nog volgende prijsstij gingen tot 1 juli zullen volgens de bondsraad leiden tot een verdere da ling van de koopkracht. „Echte nullijn" De bondsraad van de hout- en bouwbond vraagt het CNV zeer drin gend in het komend centraal overleg onverkort vast te houden aan de „echte" nullijn, die ook door de rege ring als uitgangspunt is gesteld. In feite betekent dit een prijscompensa tie per juli aanstaande die ertoe moet leiden dat de inmiddels opgelopen koopkrachtvermindering wordt op geheven. Vervolgens wordt opge merkt dat de stijging van allerlei tarieven in de overheidssector (ener gie. vervoer, gemeentelijke belastin gen) het overheidsbeleid ongeloof waardig maken. De bondsraad vindt dat juist de overheid het goede voor beeld zou moeten geven bij het in dammen van de inflatie. Zie ook pagina 13 Vervolg van pag. 1. oor Dick Ringlever ls expediteur had Jac. P. issone in die tijd (1876) een ekelijkse vrachtdienst op onden, die vanuit een be reiden grachtenhuis aan de msterdamse Singel werd ge- rganiseerd. Op een gegeven ag stapte daar een oude be ende van Lissone binnen: de ven buiten Amsterdam raktiserende arts, die een aar oude schilderijen wilde leegeven om die in Londen laten veilen. at kon, en voor dokter Hak- een werd het een meevaller- omdat de doeken meer irachten dan hij had ver- fht. 'Als je voor dat extra istje nou eens een reisje ir m'n vrouw en mij en nog paar kennissen organi- ert naar Londen, daar een itel voor ons regelt en ons er |k nog wat laat zien', stelde j Lissone voor. 'Als je acht kunt vervoeren, kun je tenslotte ook mensen bren- n'. Aanvankelijk stribbelde ssone wat tegen, maar toen eek, dat ook enkele kennis- n uit zijn eigen kring mee üden, gaf hij zich gewonnen. erste reisbureau oor een groepje van tien re- rveerde hij plaatsen op de oomboot Batavier, besprak »tels en maakte een pro gramma voor het verblijf in Londen. De reis werd een suc ces, zo zelfs, dat de deelne mers per kranteadvertentie blijk gaven van hun enthousi asme. Daarmee werd het eer ste reisbureau op het Europe se continent een feit. Tegelij kertijd was het het tweede ter wereld: slechts de Britse Cook-organisatie, die in 1841 werd opgericht, was ouder. Snel nam het reisbureau Lis sone in omvang en populari teit toe. Er werden reizen ge maakt naar het eiland Wight, de Schotse hooglanden, Rus land, Amerika en Jeruzalem. Op 15 april 1911 verscheen de eerste autobus van Lissone. Veertien plaatsen bood hij en de eerste tocht ging op Twee de Paasdag met een vaartje van twintig kilometer naar de bollenvelden. Het publiek was enthousiast. Een krant schreef er onder meer over: 'de auto liep magnifiek, zij gleed als het ware zachtkens voort, zelfs over de hobbelige keien van de Haarlem merweg'. De Eerste Wereldoorlog legde het bedrijf zo goed als stil. Omdat er geen passagiers wa ren moesten de activiteiten worden verlegd naar het op sporen en terugbezorgen van bagage, die Nederlanders tij dens hun overhaaste vlucht naar hun vaderland in het buitenland hadden achterge laten. Later in de oorlog organiseer de Lissone speciale gezel-' schapsreizen voor mensen, die naar Indië wilden. Aan vankelijk kon dit per boot van en naar Genua, later moest men noodgedwongen over land (via de Transsiberi- sche spoorweg). Over Lindeman is minder be kend; het grootste deel van de archieven ging tijdens de Tweede Wereldoorlog verlo ren. Alleen over het eerste be gin weet men iets: van Abra ham Jacobus Lindeman, die als oud-Indisch ambtenaar zoveel verzoeken kreeg om in lichtingen over Indië, dat hij besloot een reisbureau op te richten. Fusie Aanvankelijk ontspon zich tussen Lissone en Lindeman een felle concurrentiestrijd, maar in 1928 maakte die wed ijver plaats voor een nieuwe samenwerking, later gevolgd door een volledige fusie. Het aantal kantoren, dat voor 1931 zes bedroeg, groeide tot achttien bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, waaronder vestigingen in Pa rijs. New York en Johannes burg. Tot de vele werkzaam heden van Lissone Lindeman behoorde in 1937 de verzor ging van de huwelijksreis van prinses Juliana en prins Bern hard. Na de oorlog (in welke periode het bedrijf volledig had stilge legen) volgde een verdere uit groei. In de jaren zestig, de tijd van schaalvergrotingen en fusies, kwam met de totstandko ming van de Nederlandse Scheepvaart Unie ook Ruys- Intraned Reisagenten onder het dak van Lissone Linde man doordat de NSU de aan delen van beide organisaties bezat. Dit leidde in 1974 tot de naam Lissone-Lindeman/Ruys, een organisatie, die een paar maanden later werd onderge bracht in de grote Holland International-reisorganisatie (waarin KLM. NSU en NS zich bundelden). Zestig kantoren heeft zij nu in Nederland, daarnaast nog een aantal in Europa, het Verre Oosten, Amerika, Zuid-Afrika en Australië, waar gewerkt wordt onder de naam Lislind International. Tussen die bodedienst van toen en de organisatie van nu liggen honderd jaar, een peri ode. waarin alleen de naam en het eerbiedwaardig imago de zelfde bleven. Het Londen- reisje van dokter Haksteen werd routine van elke dag; er is vrijwel geen plaats ter we reld meer, waar de jarige or ganisatie reislustigen niet naar toe kan brengen. Arizona Republic zei hij ,,De twee landen hadden een Lockheed-agent, waarmee onderhandeld moest worden Deze werd beschouwd als een goede kennis van prins Bernhard." Hauser vervolgt: ..België wilde zijn eigen agent en dat beviel de prins in het geheel niet. Hij wilde zeker zijn. dat zijn belangen beschermd werden" aldus de vroegere Lockheed- medewerker. Volgens de New York Times van gis teren zou de Amerikaanse Northrop vliegtuigfabriek onlangs nog twee miljoen dollar aan de Perzische rege ring hebben betaald (aan ..derden in verband met eerdere vliegtuig aanko pen door Perzië). Ook de Turkse regering heeft de Ver enigde Staten officieel gevraagd om alle inlichtingen en documenten die betrekking hebben op de omkopingen van Lockheed in Turkije. Zij heeft het verzoek ingediend bij de subcommissie uit de Amerikaanse Senaat die de verkooppraktijken van De eerste autobus waarmee Lissone in 1911 rijn vlafdra'Ï^S^wêrd'ïlS^'djld passagiers rondreed, de heren Jac. P. Lissone en A. J. geleden verteld dat de Turk Nezlch Lindeman. Doeral 800 000 dollar van Lockheed had ontvangen om de verkoop van Lockheedvliegtuigen in Turkije te bevorderen. Doeral heeft ontkend dat hij dat geld zou hebben gebruikt voor omkoperijen. Wilt u ons over wat dan ook schrijven, vermeldt dan bij het adres ook de afdeling. Is de brief persoonlijk, dan richten aan bij voorbeeld: Trouw t.a.v. de heer S. Schrijver Postbus 859 Amsterdam. „Ik ga even een vlek uit uw laken halen, mam." iADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3