laatschappij voor belegging si landbouwgrond opgericht Felle zomerse kleuren bij Bijenkorfmode »k ANWB en KNAC gen de snorfiets jebruiksaanwijzing laxeermiddelen |>g vaak onvolledig /fïJ/rï Vu/ lertig boeren brengen de eerste veertig mille in „Geen behoefte tot afzetten tegen Grondbank" 020-9I3456J 070-469445 vOIO-115588 ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER hAG 24 FEBRUAR11976 TROUW/KWARTET H 11 Jan Sloothaak jngen— Een in Groningen opgerichte maatschappij „Landwaarden N.V." gaat zich bezig ,|n met belegging in landbouwgronden. Het is de eerste instelling van deze soort in Nederland, ps in de particuliere sector. Nederland kent al een overheidsinstelling in de vorm van de kibank, die onder de Stichting Beheer Landbouwgronden ressorteert. rkwijze van Landwaarden N.V. erop neer dat men landbouw- opkoopt en die dan weer in ht gaat uitgeven. De betrok >er krijgt dan zijn handen veel rrij. bijvoorbeeld omzijn opvol- regelen en daarmee tevens de etting van zijn bedrijf te waar- i. Zo gezien zorgt de Landwaar- I V. voor een bijzondere vorm nanciering. Ook afgezien van Opvolging, kan de boer hiervan eel hebben. Door zijn grond te len en die meteen weer te pach- laakt hij zijn eigen vermogen n de exploitatie van zijn boer- Hij kan dat vermogen dus op idere manier gebruiken. Landwaarden N.V. is ook ^vergroting mogelijk. Een boer lag het te koop aangeboden van zijn buurman zou kopen, daarvoor mogelijk niet het Door Landwaarden N.V. de te laten kopen en deze vervol- e pachten, kan hij het bedrijf vernemen. iningse maatschappij is nog zo lat er zelfs nog geen Raad van issarissen is gevormd. De nieu- latschappij is opgericht door boeren, die de eerste veertig- d gulden hebben ingebracht wettelijke recht te verwerven op te richten. In april zal het al worden aangetrokken waar- e landbouwgrond kan worden icht. Via de Centrale Rabo- n Utrecht zullen aandelen van •d en duizend gulden worden sven. tot een totaal van tien ii gulden. jrichten van de maatschappij rtgevloeid uit een economisch mwonderzoek in Oost- igen. In 1972 kwam er een rap- it. waaruit bleek dat er bepaal- iblemen waren op het gebied financiering van grond. Een nmissie ging hiermee verder, économisch Instituut van de niversiteit in Groningen en ndbouw-Economisch Instituut nden bijstand. Het resultaat oprichting van de maatschap- ns doel is antwoord te geven vanuit de praktijk van de landbouw zelf', aldus directeur R. O. Meijer van de nieuwe N.V., zelf landbouwer te Kropswolde. De heer Meijer voelt er desgevraagd niet veel voor in te gaan op de vraag waarom er een concurrerende instel ling naast de door de overheid inge stelde Grondbank moest komen "Ik wil me niet tegen de Grondbank af zetten. Er was gewoon behoefte ge bleken aan een instelling als de nu opgerichte. Wij werken met voor waarden en algemene uitgangspun ten die soepeler zijn dan bij de Grondbank, maar ik ga dat niet alle maal precies uitmeten', aldus de heer Meijer. Drs. H. Theisens. voorlichter van de Groninger CBTB. meent dat het trouwens ook moeilijk is nu al een vergelijking te maken. Volgens hem is er nog een discussie met de bank gaande over de definitieve vorm van de erfpachtsvoorwaarden. 'Het prin cipiële verschil is echter dat bij de Grondbank de grond in overheids handen komt. terwijl bij Landwaar den N.V. de grond particulier eigen dom blijft.' Directeur Meijer weigert vooralsnog inzage te geven in de statuten, maar hij zegt omdat de raad van commis sarissen nog niet is gevormd. Kopen 'ERDAM Na het negatieve advies van de Stichting ischappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) hebben k ANWB en KNAC minister Westerterp laten weten dat zij ge bezwaren hebben tegen de invoering van de 'snorfiets'. De Landwaarden N.V is ook bereid om delen van landbouwbedrijven te kopen. Dat wil zeggen: uitsluitend de grond geen bedrijfsgebouwen. Die grond, wordt gekocht op basis van de marktwaarde. Weliswaar wordt de N.V. eigenaresse van de grond, maar de boer blijft wel bepaalde rechten houden. In principe is het mogelijk dat hij de grond terugkoopt. Dat is iden verwachten, dat er per ikele honderden verkeersdo- -gewonden méér door zullen omdat uit het SWOV- iek is gebleken, dat de snor- auwelijks veiliger is dan een ets. Zij zien dan ook niet in Jn een bromfietser wél en een ott tser géén valhelm moet dra- ivendien vinden zij. dat inpas- het nieuwe voertuig het hui- ch al zo gevarieerde verkeers- illeen maar nóg gecompliceer- maken. echnisch verwachten de bon- helemaal geen voordelen als qjister bij zijn plannen blijft de ,orts ook op fietspaden toe te In de natuur- en recreatiege- zal hij alleen maar extra ge en stankhinder veroorzaken, pr Ie bonden. T oot vraagteken zetten de bon- hter de bewering van Verkeer irstaat, dat de snorfietsmotor die van de bromfiets kan opgevoerd. 'Onze technische heeft al een paar weken ver- ine snorfietsen in huis en de i daar staan al handenwrij- r^laar een poging te wagen. Zij het bepaald niet uitgesloten, toch kan worden opgevoer- is een woordvoerder van de De suggestie, dat met het invoeren van de snorfiets tegemoet wordt ge komen aan de bromfietsers, die om medische redenen geen helm kunnen dragen, achten de organisaties even min relevant. 'Uit onderzoekingen blijkt immers duidelijk, dat onder deze mensen geen belangstelling voor de langzame snorfiets bestaat. Dit vervoermiddel zal dus nauwelijks als bruikbaar alternatief kunnen dienen'. Verbaasd zeggen de bonden erover te zijn, dat de minister hun al eerder te kennen gegeven bezwaren heeft ge negeerd en zijn plannen gewoon wil doorzetten. Intussen heeft de rijwielfabriek Unikap in Nieuw Leusden (producent van Union-fietsen) aangekondigd ac ties te ondernemen om de overheid ervan te overtuigen, dat snorfietsen met kleine wielen veel gevaarlijker zijn dan die met wielen van royale afmetingen. De fabriek heeft tot dus ver zes prototypen gebouwd met de normale fietswielgrootte. Bij uitgeverij Thieme te Zutphen is in de eerste serie klassiek letterkun dig pantheon nr. 182 uitgekomen: Bredero's kluchten. 2e druk. 175 blz. f 13.50. i als vermageringsmiddel, of [eren dat door slanke dames op pakking af te beelden. De Con- tengids duidt dit aan als talverpraktijken die geen arts 1 goedkeuren". Eén fabrikant ze soms uit planten worden bereid. lit punt door de overheid tot was geroepen, zet op de nieu- Jakking nu helemaal niet meer ijn produkt voor dient. De vas- ruikers zullen het middel dus eeds eerder met vermageren ?t laxeren in verband brengen, 'ggesties dat het gebruik van Re middelen zo natuurlijk zou vruchtensmaak toegevoegd krijgen of als heel gewoon produkt worden geadverteerd, doet daar niets aan af." Wie langdurige verstopping heeft moet niet een laxeermiddel blijven nemen, maar naar de dokter gaan om de oorzaak boven tafel te krijgen. geen recht maar een intentieverkla ring in het koopcontract. 'Een recht kun je er niet van maken, want dan zou de N.V. op een bepaald moment leeggekocht kunnen worden en dat mag ook weer niet,' zegt de heer Meiier. Het erfpachtscontract dat Land waarden N.V. met de boeren afsluit heeft een looptijd van' zestig jaar (drie generaties). Dan krijgen de er ven van de boer het recht op koop. of verlenging van de erfpacht, in beide gevallen onder de dan geldende voor waarden. Het is echter wel mogelijk het erfpachtsrecht tussentijds te 'vervreemden' (aan een ander over te dragen). Oost-Groningen De heer Meijer waagt zich er in dit prille stadium nog niet aan voorspel lingen te doen over de omvang van de zaken die de Landwaarden N.V. zou kunnen krijgen. Tot nu toe is er een aanbod van grond van 85 hectare. De veertig landbouwers die de maat schappij hebben opgericht, nadat ook de drie landbouworganisaties zich positief over de doelstellingen hadden uitgelaten, wonen allen in Oost-Groningen Hieruit mag vol gens de heer Meijer niet de conclusie getrokken worden dat het om een plaatselijke zaak gaat. Weliswaar is een economisch onder zoek over de landbouw in Oost- Groningen de aanleiding geweest voor het stichten van de N.V.. maar in feite gaat het om een zaak die overal in het land vrijwel gelijk is. 'De start is in Oost-Groningen, maar we willen ook elders zaken doen. Het is gewoon afwachten hoe het zich ontwikkelt', zegt directeur Meijer, die kantoor houdt in het Veilinggebouw aan de Peizerweg in Groningen. 'Inflatiebestendig' Het aantrekkelijke voor de eventuele kopers van aandelen zit volgens de heer Meijer in het feit dat naast een weliswaar laag rendement een onbe laste waardestijging van de grond verkregen wordt. De grondprijs houdt althans de afgelopen tijd gelij ke tred met de geldontwaarding, ze is 'inflatiebestendig'. Uit een studie van het Economisch Instituut in Gronin gen is gebleken dat beleggen in zoge naamd 'los bouwland' in de afgelo pen tien jaar na herbelegging gelijk stond aan een obligatie van negen procent. tarfe&m Voorbeelden van de T-Iijn en van ballerinalook uit de jaren vijftig INZELL - Jan Roelof Kruithof heeft in Inzeil een werelduurrecord schaat sen gereden. De winnaar van de alter natieve elfstedentocht in Lahti (Fin) legde in een uur een afstand af van 36 kilometer en 971 meter. De ISU had eerder op de dag een wijziging van de reglementen bekend gemaakt, zodat dergelijke records erkend kunnen worden. door Annemarie Lücker De voorjaars- en zomermode van de Bijenkorf is er een van felle zomerse kleuren, in tegen stelling tot de kaki- en naturel- tinten van de afgelopen seizoe nen. Hard roze, azuurblauw, he melsblauw en rood, maar voor al wit. Het wit wordt vaak ge- combineert met een van deze felle kleuren, als accessoires, zoals witte kraagjes en boord jes op bloesjes of witte sokjes. Een wit katoenen blazer (negenen vijftig gulden) een witte jeans of rok zijn uitstekende basis-stukken waar mee men alle kanten uit kan deze zomer. Wie daarbij nog een fijn ge streept overhemd of t-shirt aantrekt en gestreepte espadrilles, is helemaal klaar. Het zelfde geldt voor de spor tieve madrasruiten. Imprimé is al leen nog terug te vinden in de folklo ristische mode van wijde rokken, boerenblouses en schorten in Proven- tjaalse bloemetjes op een donker fond. De jurken vertonen een rechtere lijn, zonder al te veel details. Veel hangt af van wat erbij gedragen wordt, dat kan sportief zijn of elegant. De sportieve makkelijke kleren zijn vrij wijd, grote trshirts, wijde over hemden en overalls. Het nieuwe ge plastificeerde papier voor dunne jacks gaat de Bijenkorf brengen in overalls die rond de zevenentwintig gulden zuilen kosten, een aardige prijs voor iemand die niet teveel geld wil uitgeven aan een modegrap. Het materiaal Is enkele malen wasbaar, dus één seizoen gaat zo'n overall of jack zeker mee. ar Van onze redacteur wetenschappen HAAG Er worden nog steeds laxeermiddelen verkocht 'onvolledige of onjuiste gebruiksaanwijzingen. Tot die con- komt de Consumentenbond na aankoop van 41 verschillen- eparaten en bestudering van de bijgeleverde informatie, f laxeermiddelen prijzen zich- zijn. trof de Consumentenbond her haaldelijk aan. Die worden zonder uitzondering naar het rijk der fabelen verwezen. „In deze middelen zitten altijd stoffen die normaal gesproken niet in het lichaam thuishoren. Dat GEMEENTE MONSTER Openbare Bekendmaking De burgemeester van Monster. MAAKT BEKEND dat het bestemmingsplan, omvattende de wijziging en de aanvulling van het bestemmingsplan „Kom Monster", waarvan de goedkeuring onherroepe lijk is geworden, met ingang van heden ter ge meentesecretarie. afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt. Genoemd plan werd vastgesteld bij raadsbesluit van 28 april 1975 en goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland bij hun besluit van 12 november 1975, G.S. no. 257. Monster, 26 februari 1976. De burgemeester van Monster, G. A. Stolwijk. „Open Huis" CHRISTELIJK TECHNISCH ONDERWIJS SCHOOL „BERESTEIN" SCHOOL „VELUWEPLEIN" voor l.t.o. Veluweplein 1 op woensdag 3 maart van 14.00 tot 16.00 uur en donderdag 4 maart van 14 00 tot 16.00 en van 19.00 tot 21.00 uur Tevens gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor i.t.o. Beresteinlaan 627 op dinsdag 24 februari van 19.00 tot 21.00 uur en woensdag 25 februari van 13 30 tot 16.30 uur personeel gevraagd In verband met promotie van de huidige tunctionaris zoekt de Rabo bank Voorscholen voor spoedige indiensttreding een plaatsvervangend beheerder bijkantoren (mnl). Min leeftijd 21 jaar Bankervanng gewenst Bel ot schri|l voor inlichtingen 01717-6957. Postbus 181 Voorschoten T102 huishoudelijk personeel gevraagd Welke alleenstaande vrouw prot godsd zou onze alleenwonende vader van 82 iaar (nog vrij vitaal) willen verzorgen' Kleine woning met c v. Een ochtend per week hulp aanwezig Elk weekend vrij. Tel 02521-12728 of 13493. Eventueel brieven te richten aan M. Valk. Lisserdijk 521 in Lisse T104 Woonruimte aangeboden Zoekt U naar een kamer ot etage kom dan naar het kamer- en eta- gebem bedrijf ..Woningbureau Centrum EERSTE Sweelinckstr 47 Den Haag. Vlakbii de Groot- Hertogmneiaan en de Laan van Meerdervoon Tel. 070-602347 en 070-604791 Geopend van maan dag t/m zaterdag. Steeds van 10 u t/m 19 u T105 Woonruimte gevraagd Kamers etages en flatwoningen te huur gevraagd Gest en/of Gem evi leeg te aanvaarden Met of zonder overnamekosten Woning bureau „Centrum'' EERSTE Sweelinckstr 47. Den Haag Tel 070-602347 en 070- 604791 Geopend van maandag XI m zaterdag Steeds van 10 u t/m 19 u T106 Auto's, autobenodigdheden DATSUN DEALËR AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-1292 BEVOEGDE OOCENTEN VWO HAVO. MAVO Huiswerkopleiding bijlessen, prive-opleidmgen In elk stadsdeel en randgemeenten Comb van Leraren MO Tel 070- 231717 T125 Huwelijk en kennismaking Vlot echtpaar goed milieu, woont kort in Den Haag-West. zoekt se rieuze kennismaking met dito echtpaar ca 50-60 iaar Brieven onder nr 6090 Trouw A dam T129 Er is ren nieuwe regen moth in joint' wan nh nis. Sot/ifh', zarhtglanzemb regen manlek, geraffineerd versierd na t ruitjes of bloemetjes. IEDEREEN WELKOM! woensdag 25 febr. 8 u n.m. Evangelisten LARRY JANET NEVILLE uit de U.S.A. zang it muziek getuige nissen Gebed voor zieken etc. GEB. WERELDZENDING Apeldoornselaan 2 Bij beschikking van de Kanton rechter te Delft de dato 19 fe bruari 1976 is aan Cornells Jo hannes Oosthoek, geboren op 4 oktober 1956, wonende te Schipluiden. Woudseweg 178, navolgende bevoegdheden i een meerderjarige ver leend: met zijn moeder, mevrouw P. C Oosthoek—Luyendijk. en zijn broers P. B.- en P. A Oosthoek, allen wonende alsvoren. ten doel hebbende de uitoefening van hrt landbouw en veeteelt bedrijf, alsmede de uitoefening van het bedrijf van loonfreezer en loonsproeier; de gehele ontvangst van zijn inkomsten en de beschikking daarover." Bericht van inzet In bod gebracht onder Leiden: het woonhuis Hoge Rijndijk 238 op: 75.000.— Afslag vrijdagavond 27 febr. 1976 om 7 uur in het notarishuis te Leiden. Hogewoerd 144. Not. F. K. Lagerweij. Hooigracht 76. Leiden, tel. 132341 GEMEENTE DE LIER Openbare bekendmaking De burgemeester van De Lier maakt bekend, dat door de heer M. Steenks te De Lier bij het college van burgemeester en wethouders een aanvraag is ingediend om een vergunning tot het plaatsen van het warenhuis op het perceel, kadastraal bekend gemeente De Lier. sectie B nr. 1419, gelegen nabij Rijksweg 20 te De Lier. Het perceel, waarop het bouwplan is gesitu eerd, is gelegen in het bestemmingsplan „in hoofdzaak". Het bouwplan is met de voor schriften van dit bestemmingsplan in strijd. Teneinde de gevraagde vergunning te kunnen verlenen zijn burgemeester en wethouders voornemens door toepassing van artikel 18 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor een termijn van 15 jaar ten aanzien van het onderhavige bouwplan vrijstelling te verlenen van de voorschriften van genoemd bestem mingsplan. De op genoemde aanvraag betrekking heb bende bouw- en situatietekeningen liggen met ingang van 25 februari 1976 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie, afdeling alge mene zaken, voor een ieder ter inzage Gedu rende deze termijn kunnen rechthebbenden op percelen, welke grenzen aan of zijn gelegen nabij het perceel, waarop het bouwplan is gesitueeerd. tegen verlening van bovenbe doelde vrijstelling schriftelijk bij burgemeester en wethouders bezwaar indienen. De Lier, 24 februari 1976. De burgemeester voornoemd, M. Paats PRAEFENTIEFONDS FRANKENSTRAAT 3 - TELEFOON 54 17 76 's-GRAVENHAGE Op het Secretariaat van het Praefentiefonds, welk fonds subsi dies verleent op het gebied van de gezondheidszorg, is plaats voor een voor algemene secretariaats-werkzaamheden. Vereist wordt: minimaal MAVO-niveau; diploma typen. Het aanvangssalaris ligt tussen 1500.— en 1800,—, afhan kelijk van leeftijd en ervaring Sollicitaties kunnen worden gericht aan de secretaris van het bestuur, Frankenstraat 3, 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11