Boersma voorziet chf r als loonakkoord niet bereikt wordt na 1 juli Rabobank Q Minder verkeersveiligheid met snorfiets Demonstratie Marokkanen loopt uit op een gevecht zelfstan'dig, 'Regeringspolitiek is rampzalig voor de arbeidersklasse' Nieuwe cijfers Centraal Planbureau aanklacht egen regeringsbeleid ïnergiebesparing Rotterdam [U-voorzitter: festing vormen jen polarisatie' Twee broers in Obdam verongelukt CPN-voorzitter H. Hoekstra: Oeverval bij Stavenisse Rapport wijst minister Westerterp op nadelen lAANDAG 23 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 7an een onzer verslaggevers Amsterdam Minister Boersma van sociale zaken verwacht een chaotische ontwikkeling in de Wende jaren als bij de binnenkort te openen nieuwe onderhandelingen over de lonen na 1 juli geen kkoord kan worden bereikt. Dit zei de bewindsman zaterdag in het vara-radioprogramma 'In de ;ooie Haan'. Wanneer de werknemers bereid IJn hun eisen te matigen zullen de rkgevers daar wat tegenover eten stellen. Een belangrijke zal dan zijn of de werkne- ners kunnen meebeslissen over ln- steringen. Een belangrijk punt hdus de minister, omdat daarmee (an een verslaggever OTTERDAM In het kader van 'pn actie van 't Gemeentelijk Ener- |ebedrijf hebben B. en W. van Rot- irdam besloten tot een aantal aatregelen om de bevolking te sti muleren tot een zuiniger gebruik van pergie. In een negental wijken zal t straatverlichting tussen 24.00 en 1.00 uur worden gehalveerd door de impen om de andere te doven. Dat Jbeurt niet op plaatsen, waar ter 111e van het verkeer een goede ver- fchting gewenst is. Door deze be cking denkt men jaarlijks zo'n 6 ljoen kwh electrlciteit te bespa- Daarnaast wordt de levensduur de lampen verlengd. invloed kan worden uitgeoefend op de werkgelegenheid. 'Als we de werkloosheid voor 1980 van 210.000 willen terugdringen naar 150.000, dan zullen we de loy ale medewerking moeten hebben van zowel vakbonden als werkge vers. Het kabinet, kan dat niet al leen". Dat op sociale uitkeringen bezui nigd moet, acht de minister onont koombaar. Wanneer we op dezelfde voet als de afgelopen Jaren door gaan zal er in 1980 bijna negentig miljard gulden in deze sector moe ten worden betaald (in 1971 was dat nog twintig miljard). Dat bete kent, dat er geen enkele ruimte meer is voor loonsverbetering: Elke gulden die we meer verdienen gaat dan naar de belastingen en de so ciale verzekeringen. En daar zal niemand voor voelen. Bezuinigingen Bezuinigingen acht de minister on dermeer mogelijk op het vlak van de arbeidsongeschiktheid, de ge zondheidszorg en door afschaffing van de kinderbijslag voor bepaalde groepen. Voor het plan van DS'70 om het begrip passende arbeid voor werk loze te verruimen voelde hij 'VD-fractieleider Wiegel: u*n onze sociaal-economische redactie mj AMERSFOORT De nieuwste cijfers van het Centraal Plan- ^reau over de economische vooruitzichten tot 1980 zijn 'een aan- n<acht tegen het regeringsbeleid. Het planbureau geeft de regering t dikke onvoldoende. Dat zou de regering moeten dwingen tot iuld bekennen'. betoogde zaterdag WD-fractle- Wiegel op een vergadering zijn pairtij ln Amersfoort over ondernemingsrecht. Wiegel rtdt dat hij indertijd niet teveel ft gezegd, toen hij waarschuwde het kabinet-Den Uyl Nederland ar een bankroet leidt, tegel waarschuwde dat ook een binet met de WD erin thans maatregelen' zou treffen. Er li een 'uitgewogen pakket bezui- en' moeten worden doorge zonder de botte bijl te han- De WD vindt dat het aan- ^1 van de collectieve sector (o- ïieidsuitgaven, sociale uitkerin- a) in de totale economie meer stijgen. Dat aandeel ligt thans rond 55 procent. Door het hier- te handhaven zou de collectieve ECHT —'Het aanvaarden van leensch appeliij ke verantwoorde- teid moet een vesting vormen >n polariserende uit elkaar drij- eaemeniten in deze samenle- aldus CHU-voorzitter mr. O. A. baron van Verschuer zaterdag ®ude Jaarvergadering van de Vee- **tng van Christelijke Historische en van gemeente- en provincle- jturen. feens mr. Van Verschuer moeten risten democraten bruggebouwers J en dienen zij als zodanig mid- Ld in het 'strijdgewoel der tijden' _jtaan. Tijdens zijn inleiding over ondeiwerp 'De grondslag van J?] hedendaatse christen-democra- L ..zei hij dat de aanpak van het Jlsten Democratisch Appèl, geïn- ;rd door het evangelie, moet het opheffen van tegenstellin- het zich inzetten van geeste- of materieel rijken voor ar- het helpen van arme landen i hun waarde tot rendement te a#igen; het sterken van de sociaal p *kken door de sociaal sterken: t door landbouwers en natuurbe- kelermers doen beseffen dat zij sa- rentmeesters van deze aarde ;rel: de inzet van de techniek voor n pselitk geluk en het samen ver adel ij khe id dragen in pro- p piale staten en gemeenteraden vertegenwoordigers van meer één politieke richting. sector nog slechts kunnen toene men in de mate waarin de totale economie groeit. Het kabinet wil het collectieve aandeel in de eco nomie de komende jaren nog laten groeien met maximaal één procent, per jaar. 'Veel te hoog' volgens Wiegel. De WD-ledder beloofde zijn collega-fractieleiders Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) steun in hun pogingen het kabinet tot ver dere bezuinigingen aan te zetten De WD-partijraad nam met alge mene stemmen een resolutie aan waarin staat dat de bedrijfsdirec teur stemhebbend lid moet blijven van de ondernemingsraad. De par tijraad bleek verdeeld over de vraag of de directeur ook voorzitter van de ondernemingsraad moet blijven. De sociaal-economische commissie van de partij had een aantal stellingen voorgelegd, waar in onder meer de directeur als voorzitter van de raad gehandhaafd wordt. De helft van de partijraad van de VVD meende echter dat dit niet nodig is. In een andere resolutie waarschuwt de WD-partijraad tegen de grote blijvende invloed van de overheid op het bedrijfsleven. Die invloed neemt thans toe door de omvang rijke steun van de regering aan bedrijven in moeilijkheden. De WD-partijraad vreest van voort zetting van deze ontwikkeling 'machtsopeenhoping, bureaucrati sche verstarring en concurrentie vervalsing'. ALKMAAR Twee broers uit het Noordhollandse Obdam zijn in een ziekenhuis in Alkmaar overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk in hun woonplaats. De jongens P. J. en G. Vlaar (18 en 15 jaar) kwamen zaterdagmorgen op een mo tor in botsing met een afslaande personenauto. In Wieringerwerf kwamen de 20- jarige bromfietser R. J. Visser en zijn duo-passagiere mej. G. Steig- stra om het leven, toen een vracht auto hen geen voorrang verleende. In Leeuwarden overleed de 69-Jarige mevrouw C. J. van der Zee-Hoek stra uit de Friese hoofdstad nadat zij op een zebra was aangereden door een bestelauto. De 35-jarige A. J. H. Peulen werd in het Limburgse Heel door een auto aangereden. Het slachtoffer, dat van het terrein van een zwakzinnigentehuis onverhoeds de weg opgelopen was. overleed later in een ziekenhuis. In zijn woon plaats Brummen (Gld.) verongeluk te de 24-jarige A. van Engeland, na dat hij in een personenauto tegen een boom was gebotst. De 75-jarige P. H. H. Tobben kwam in zijn woon plaats Beegden bij Roermond om 't leven, toen hij met zijn fiets door een personenauto werd aangereden. Bij een verkeersongeluk in Vlijmen verloor de 19-jarige P. Wijkmans uit Udenhout het leven, toen de auto waarin hij zat. in een bocht recht door reed. De twee personen, die op de voorbank zaten, raakten slechts licht gewond. niets. 'Dat is een stukje rechtsbe scherming. dat we na jaren van strijd hebben verworven en dat we niet zomaar weer overboord mogen zetten. Bovendien is het gewoon niet waar, dat we daarmee zes honderd mil joen gulden aan WW-uitkeringen zouden besparen. Met een arbeids- vraag van maar 40.000 is dat onmo gelijk. Tenzij de heer Drees be doelt, dat we alle gastarbeiders en Surinamers maar het land moeten uitgooien en hun plaatsen moeten laten innemen door ongeschoolden. In dat geval zeg ik, niet dan over mijn lijk'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politiek van het huidige kabinet is volgens CPN-voorzitter H. Hoekstra een politiek, die rampzalig is voor de werkers en uitsluitend de allerrijksten in de kaart speelt. 'De rest is allemaal naar beneden genivelleerd', aldus Hoekstra zaterdag middag in de Amsterdamse RAI tijdens een nationale manifestatie van de communistische partij, waaraan door vele duizenden men sen werd deelgenomen. Bjj het NOS-complex in Hilversum werd zaterdagmiddag heftig gediscussieerd over de stichting Amicale. HILVERSUM Twee groepen Marokkanen zijn zaterdagmiddag bij het NOS-complex in Hilversum met elkaar op de vuist gegaan. De ene groep, honderden leden van de stichting Amicale, demon streerde tegen de radio- en televisieprogramma's van de NOS voor Marokkanen. Op weg naar het NOS-complex ontmoetten de Amicale-aanhangrs een veel kleinere groep Marokkaan se tegendemonstranten. Deze groep beschouwt de stichting Amicale als een Instrument van de Marokkaan se regering om de Marokkanen in het buitenland te controleren. Nadat de Hilversumse politie de vechtende groepen had gescheiden kregen de Amicales als eersten ge legenheid het NOS-complex te be treden. Stichtings-voorzitter Mo hammed Amghane overhandigde daar een petitie aan NOS-program ma-leider Carel Enkelaar. Daarin werd geëist dat 'de kliek, die nu de programma's voor Marokkanen maakt verdwijnt om vervangen te worden door leden van de Amica le'. Verder werd geëist dat een programmaraad van Amicales de onderwerpen voor de uitzending moet kiezen. De onderwerpen zou den meer gericht moeten zijn op informatie uit Marokko en de mo gelijkheid tot terugkeer naar het land. De stichting Amicale heeft afschriften van de petitie naar het ministerie van CRM en de vaste kamercommissie van CRM in de Tweede Kamer gestuurd. kanen gedwongen lid te worden van de stichting Amicale, waar de zoon van koning Hassan II president van is. Wij hebben veel bewijzen, dat Amicale-leden anders denken de Marokkanen dwingen lid te worden. Gok tijdens de aeties van- illegaal Ln Nederland wonende Ma rokkanen voor een werk- en ver blijfsvergunning hebben de Amica les geprobeerd met geweld en iriti-" midatie de acties te breken. De arbeiders, hun vrouwen, de Jon geren. de intellectuelen en de zelf standigen voelen de gevolgen van de economische crisis in hun dage lijks leven steeds sterker. 'Dit komt', aldus Hoekstra, 'omdat de multinationale ondernemingen, de banken en de wapenindustrie him crisis afwentelen op alles wat met hoofd hand aan de kost moet komen en aan wie ze reeds schat ten hebben verdiend. Tegenover hen. die alleen willen afbreken, stellen wij ons programma van cri- sisbestrijding. uitgaande van de be langen van de arbeidersklasse en van alle werkers'. Tegenover de 'verwilderde pogin gen' om de sociale verworvenheden en de rechten van de arbeiders en htm organisaties aan te tasten stelt de CPN de strijd voor democratie door het terugdringen van de macht van de monopolies en de vergroting van de macht van de democratische krachten. 'Dit is het programma, waarmee de partij de politiek van de regering-Den Uyl wil bestrijden', aldus Hoekstra. De CPN-voorzitter betoogde dat er een campagne wordt gevoerd om de bevolking voor te bereiden op een langdurige massale werkloosheid en op aantasting van hun sociale rechten. Daartegenover is een ge durfde realistische aanpak van de werkloosheid nodig met maatrege len van nationale aard. meende Hoekstra: 'Wij zeggen tegen de mi nisters: het komt ons de strot uit: dit gesjacher, dat ene compromis na het andere aan Andriessen. Wiegel en de NAVO-generaals. Voer nu de eisen van de werkers uit of verdwijn'. De CPN-manifestatie werd besloten met een demonstratie door de bin nenstad van Amsterdam, die ein digde op het Beursplein. Van een verslaggever STAVENISSE Bij Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen is een oeverval geconstateerd. Over een op pervlakte van 25.000 vierkante meter is een verdieping ontstaan van 10 tot 20 meter door het wegschuiven van 350.000 kubieke meter zand. Dit gebeurde tussen twee ztnkstukken ln. Aangezien de val 170 meter uit de teen van de dijk ligt, bestaat er geen direct gevaar voor de zeewering. Niettemin meent dijkgraaf H. van Gorsel, van het waterschap Tholen, dat er voorzieningen moeten worden getroffen. Zijn waterschap werd vo rig Jaar nog geconfronteerd met een oeverval bij Scherpenisse. maar toen trad de calamiteitenregeling Ooster- schelde in werking omdat de val vlak bij de dijk was. Dat is nu niet nodig. (ADVERTENTIE) Intimidatie Nadat de politie de eerste groep had afgevoerd, kregen de tegende monstranten gelegenheid een peti tie aan te bieden. Hierin werd hun tevredenheid uitgesproken over de NOS-programma's en geprotesteerd tegen de Amicales-actie. 'Om de werkelijke functie van de Amicales te verbergen wordt geprobeerd de Amicales af te spiegelen als een orgamisatie zonder politieke kleur, die zich beperkt tot sociaal-cultureel werk. In een brief aan alle consu laten in Europa heeft de Marok kaanse ambassadeur in Parijs ge schreven. dat de Marokkaanse ar beiders in het buitenland gecontro leerd moeten worden om zo invloe den tegen te gaan, die politieke bewustwording tot gevolg kunnen hebben', aldus één van de tegende monstranten tijdens een persconfe rentie eerder op de middag in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. Volgens de tegendemonstranten. verenigd in de stichtingen voor buitenlandse werknemers krijgen Amicale-leden bij terugkeer in eigen land stukken grond en geld aange boden voor hun verdienste in het buitenland. 'Via slinkse manoeuvres, zoals het eindeloos vertragen en bemoeilij ken van procedures voor het krij gen van paspoorten worden Marok- bn. bw. (-er, -st), 1. op zichzelf staand, onafhankelijk bestaande: een zelfstandig begripzelfstandige wezenseen zelfstandig bestaan hebben, in eigen be hoeften kunnen vporzien;,r-'2. (van pers.) op eigen benen staand, niet in dienst of afhankelijk van een ander: na lange tijd assistent te zijn geweest, heeft hij zich nu als zelfstandig geneesheer gevestigd(ineton.) een zelfstandig beroep3. in daden en optreden of bij zijn werk uit eigen kracht en initiatief handelend, onafhankelijk, geen hulp zoekende of behoevende, niet steunende op of zich richtende naar anderen: zelfstandig oordelenoptreden, handelenzelfstandig kunnende werken; zelfstan dige, m.-v. (-n), iem. die zelfstandig is,bep. die maatschappelijk zelfstandig is, die zelf, niet in loon dienst, in zijn onderhoud voorziet. Zelfstandig een vrij beroep uitoefeoen.stelt hoge eisen. Om optimaal te kunnen werken' dient u dan ook zo weinig mogelijk last te hebben van allerlei weliswaar hoogst belangrijke, maar buiten uw werksfeer liggende zaken. Schakel daarvoor de specialisten van de Rabobank in. geld en goede r53d Werk voor specialisten: adviseren omtrent uw financieringsstruktuur ver strekken van een passende financiering ontwerpen van een financieringsplan bij overname of opzet van een praktijk financiële administratie opbouw van uw pensioenvoorziening verzekeringen: compagnons-, overlijdens-, invaliditeits-, praktijk-, beroepsaansprakelijkheid-, en rechtsbijstandverzekering vermogensbe heer adviezen m.b.t. de rechtsvorm bij oprichtingen, omzettingen e.d. Werk voor specialisten: werk voor de Rabobank. door Hans Schmit DEN HAAG Met de invoering van de 'snorfiets' zal de verkeersveiligheid op de Nederlandse wegen naar alle waarschijnlijkheid verslechteren. Weliswaar loopt een 'snorfietser' niet meer risico dan een bromfietser die de wettelijk verplichte valhelm draagt, maar daar staat tegenover dat de onveiligheid voor een snor fietser groter zal zijn dan voor een fietse r. En naar verwachting zullen juist meer fietsers dan bromfietsers overstappen naar de snorfiets Voor de totale verkeersvei ligheid zal de invoering van de snorfiets echter van wei nig. zij het toch negatieve, invloed zijn. Dit omdat uit een onderzoek is gebleken dat het aantal kopers van een snorfiets gering zal zijn. Volgens verwachting zullen de komende twee jaar niet meer dan 100.000 mensen een snorfiets kopen. Mo menteel rijden in Nederland 1.6 miljoen bromfietsen. Dit blijkt uit een rapport dat de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) heeft uitgebracht aan minis ter Westerterp (verkeer en waterstaat) over de veilig heid van de snorfiets. On danks de conclusies van de SWOV heeft de ministerraad afgelopen vrijdag toch het licht op groen gezet voor de snorfiets. Premier Den Uyl ontkende toen dat, zoals de SWOV stelt, de snorfiets een gering maar toch negatief effect op de verkeersveilig heid zal hebben. Naast de SWOV hebben ook de cen trale commissie voor de ver keersveiligheid en de raad voor de waterstaat advies uitgebracht aan minister Westerterp. De spelregels voor de snor fiets zijn dezelfde als die voor de bromfiets, met die beperking dat de snelheid niet meer dan twintig kilo meter per uur mag bedra gen. Ook de wielen van de snorfiets moeten kleiner zijn dan die van de (brom)- fiets (maximaal 12 inch). Tegenover die beperking staat dat de berijder van een snorfiets geen helm be hoeft te dragen. Haar in model Vorig Jaar september vroeg de actualiteitenrubriek Hier en nu van de NCRV-televi sie als eerste aandacht voor de snorfiets. Volgens de be richten zou de verkoop van bromfietsen sterk dalen na de invoering van de helm- plicht, omdat met name mensen in klederdracht geen helm dragen en ook veel mensen er de voorkeur aan geven dat hun haar na een bezoek aan een kapsa lon ln het model blijft dat er daar is ingelegd. De tweewlelerindustrie beves tigde dat er alle reden tot ongerustheid was en liet we ten dat de snorfiets dank baar ln produfctie zou, kun nen worden genomen. Volgens de SWOV echter zijn de argumenten van enerzijds de niet toenemen de onveiligheid en ander zijds de dalende verkoop niet Juist. Terwijl de rege ring de snorfiets wat betreft snelheid en karakter met do gewone Tiets vergelijkt, stelt de SWOV vast dat de onvei ligheid voor de snorfietsen groter Is dan die voor de gewone fletser Bovendien bestaat er volgens de SWOV nauwelijks een relatie tus sen de Invoering van de val helm en de dalende brom fietsverkoop. Het lijkt uitgesloten dat de helmpllcht 'grote Invloed heeft gehad op de verkoop afdeling. Al sinds 1969 daalt de verkoop van bromfietsen jaarlijks. In 1973 heeft zich weliswaar een stijging voor gedaan, maar ln de jaren daarna zette zich. ook toen de helmplicht nog niet was Ingevoerd, die daling voort Uit een onderzoek van de SWOV is voorts gebleken dat van de mensen die na de Invoering van de helm plicht hun bromfiets van de hand hebben gedaan, slechts zeventien procent dat heeft gedaan omdat ze geen val helm wilden dragen. Twijfels Naast de commerciële over wegingen is ook de veilig heid van de snorfiets zelf aan de nodige twijfels on derhevig. De SWOV neemt aan dat voor een snorfietser de kans om gewond of ge dood te worden ligt tussen die van een fietser en een bromfietser zonder helm. Dit ln tegenstelling tot het mi nisterie van verkeer en wa terstaat. dat In een bericht meldt dat de SWOV zegt dal de snorfietser wat de veilig heid betreft ln ongeveer de zelfde positie verkeert als de bromfietser zonder helm. Een vergelijking met hel buitenland leert dat een vervoermiddel als de snor fiets weinig garanties voor meer veiligheid biedt. De vergelijkbare Westdultse Mof a 25 wordt relatief on veilig genoemd. Daarbij komt dat een vervoermiddel als de snorfiets doorgaans een zogenaamd doorstap- frame heeft, zoals ook de damesfiets. Dat verlaagt de stabiliteit en verhoogt MJ botsingen de kans op letsel. Ook is de snorfiets door de kleinere wielen gevoeliger voor oneffenheden in de weg. Door de lagere accele ratie ls de periode van In stabiliteit bij het wegrijden groter, met alle risico's van dien. Omdat het daarom ook gevaarlijker ls de hand uit te steken bij het afslaan, adviseert de SWOV dan ook op de snorfiets clignoteur« aan te brengen. Bn. aldus de SWOV. het ls bovendien verstandiger op de snorfiets geen volwassen passagiers te vervoeren. En ln ieder geval toch maar, net zoals op de bromfiets, gewoon een val helm op te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3