f estig jaar geleden begon de slag bij Verdun jy èekend- ms in Jtterdam DAGEN, 300 NACHTEN VECHTEN - 700.000 DODEN JAG 21 FEBRUARI 1976 dejoto uit maart 1916: generaal pétain in het midden op de voorgrond, geheel links generaal Joffre. Een tekening van Georges Scott uit TWustration' van 1916. Het onderschrift by deze tekening luidde toen: 'Een van de eenvoudige n helden van Verdun: de waterdragers'. r ildr. H. Jonker koude ochtendschemering 21e februari 1916, midden irste wereldoorlog, begon icies kwart over zeven de in Verdun. vandaag zestig jaar ge- jitsers hadden in een kwart van Avocurt tot Etain, op traalafstand van 16 tot 20 ten noordoosten van ji een bombardementsma- van 1225 stukken geschut die alle tegelijk gin- 'jfeen. De geluidsgolven van ^nongebulder verspreidden Vji alle richtingen, wat zelfs Üijs en Straatsburg als een Y#nel van de ondergrondse a vernomen. iest meedogenloze en langste "Itbrandde 300 dagen en 300 in met het hoogste percen- den per vierkante meter, dat de wereldgeschiedenis was Driekwart van het Franse 3 Ing door de hel van Verdun en schat de verliezen aan bei en op 700.000 op een stuk van 10 bij 12 kilometer. Vier i miljoen jonge Franse en soldaten van 18 tot 30 jaar .gingen de slachtpartij van dit Ir' en droegen de psychische sche littekens mee voor hun leven. Ossuaire (knekelhuis), de in ngewijde, groots opgezette r. raai van de dood met kapel irtoren, staan de sarcofagen stoffelijke resten van de niet geïdentificeerde, onbe- gesneuvelden. Elke sarco- - raagt de naam van de ge- ilaatsen waar de resten zijn enMort-Homme, Fleury, nont, Tavannes enz. Achter ssuaire kun je door kleine es een glimp zien van ge il, schedels en beenderen scher e vreselijke ervaringen van ede wereldoorlog is deze slag herinnering wat op de ach- d gekomen. Maar de slag langer dan de slag bij Sta- (augustus 1942 tot februari jen was verschrikkelijker en Ther in menselijk lijden, s eigenlijk een treffen van de n haast middeleeuwse uitrus- ïet het moderne, moordende aal van kanonnen, houwitsers ren en vlammenwerpers. De 'poilu', infanterist, droeg puttees, beenwindsels uit de n de Merovingers. Pétain, de iger van Verdun, was, met ïgrip voor het lijden van zijn n, dan ook van oordeel dat te- iteriaal niet met mensen maar i ftteriaal gestreden moest wor- drong aan op de aanvoer van waartoe het Franse op- De schrijver van bijgaand stuk over één van de afschuwelijk ste hoofdstukken uit de ge schiedenis van deze eeuw is dr. H. Jonker uit Hilversum. Hij zal bij de meeste lezers be kend zijn als de hoogleraar in de praktische theologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Hij was er echter óp gesteld dit keer niet in die functie te wor den voorgesteld omdat hij met dit schrijven van dit stuk een uitstapje buiten zijn eigen vakgebied maakt. peibevel slechts aarzelend overging omjdat het de beslissende slag aan de tSomme wilde leveren. Oc& de 'strijdmentaliteit' was een andere. Sadisme, veelvuldig voorge komen in de tweede wereldoorlog, beistond toen niet. De Fransen ver zorgden hun Duitse krijgsgevange- neia even goed als de Duitsers hun Franse. Er was geen sprake van persoonlijke vijandschap van mens tot? mens al werd er vaak van man tot- man gestreden. De 'poilu' sprak over 'der Fritz' en 'der 'Müller', wajarmee hij de Duitse infanterist en, artillerist bedoelde, die het even erg hadden als hij. Bij de overgave van het fort Vaux op 7 juni 1916, na' een vreselijk gevecht waarbij de Dvtitsers drie dagen bovenop het fort stijeden en granaten wierpen door de luchtkokers, ontving de Franse be zetting op de binnenplaats in twee rijlen opgesteld met gepresenteerd geweer de Duitsers, die saluerend aarzelend achter elkaar door de rij en doorliepen. De Franse comman dant Raynal kreeg op het Duitse hoofdkwartier uit de handen van de kroonprins een officierssabel als te- keta van zijn respect voor de helden moed van de verdedigers. Deze rid derlijkheid en het gevoel dat men alfes moest ondergaan als het fa- ttbn van een onafwendbare oorlogs machine tekent de tragiek van deze slag. Wie de aangrijpende ooggetui genverslagen leest in het boek van Jacques-Henri Lefebure ("Verdun, la plus grande bataille de lTElstoire racontée par les survivants', éd. G. durassié, Paris) heeft het gevoel dat hij geschiedenis leest van dui zend jaar geleden Loopgravengordel Na de door de Fransen gewonnen slag aan de Marne in september 1914 was de oorlog in het westen in 1915 vastgelopen in een loopgraven gordel, die zich dwars door België en Frankrijk uitstrekte van Oosten de aan de Noordzee tot Belfort aan de grens van Zwitserland met een uitstulping bij Verdun. Tussen de voorste vijandelijke linies strekte zich het niemandsland uit met een breedte van 50 tot 400 meter. Er moest wat gebeuren. Joffre, de Franse opperbevelhebber, broedde plannen uit om met de Engelsen in 1916 te komen tot een groot offen sief aan de Somme. Erich von Fal- kenhayn, de Duitse opperbevelheb ber had een ander idee. Hij stelde begin december 1916 een uitvoerig memorandum aan keizer Wilhelm n qp, waarin hij meedeelde dat de vijand Engeland het best getroffen zou kunnen worden in zijn beste zwaard: Frankrijk. Frankrijk moest niet massaal worden aangevallen, maar op één punt, waardoor de Franse generale staf gedwongen zou worden voor de eer van Frank rijk elke man die hij heeft in te zetten. 'Doen ze dat dan zal Frank- rijks krijgsmacht leegbloeden. De doelen waar ik het hier over heb zijn Belfort en Verdun. De voorkeur moet vallen op Verdun.' Dit Ijzing wekkende plan was psychologisch goed gezien: Verdun was voor iede re Fransman 'de banier" en 'het hart' van Frankrijk. Vlak voor Kerstmis 1915 ontving de Duitse keizer Falkenhayn in Pots dam en gaf zijn toestemming. Met deze lugubere 'Kerstboodschap' voor het Duitse en Franse volk ver trok Falkenhayn weer naar zijn hoofdkwartier in Mézières. Op 24 december begonnen de telegrammen te stromen met de codenaam 'Ge richt', wat niet alleen tribunaal, vonnis, maar ook executieplaats be tekent. De stille en gesloten Falkenhayn hield het geheim voor zich. Zelfs de kroonprins, in naam commandant van het vijfde leger, dat die taak opgedragen kreeg, en zijn stafchef Von Knobelsdorf wisten van het ge heim van de 'leegbloedingstactiek' niets af, ze meenden dat het ging om de inname van Verdun. Wel vonden ze het vreemd dat alleen op de westelijke rechteroever van de Maas aangevallen moest worden en niet tegelijk op de linkeroever. Gründlich In Januari 1916 begonnen de voor bereidingen. Over veertien spoorlij nen, waarvan tien nieuw aangeleg de, werden de manschappen, geschut munitie en levensmiddelen aange voerd en in de bossen van Chattan- court tot Spincourt verdekt opge steld. 'Stollen', onderaardse gangen werden er gegraven waarin de in fanterie moest wachten voor de aan val. Dit bracht de Franse verken ners in verwarring omdat een aan val slechts wordt verwacht nadat er nieuwe 'uitvalsloopgraven' zijn ge graven. Alles ging zo 'gründlich', dat niet één trein volgens het reis schema te laat arriveerde. In Chantilly was de Franse genera le staf volslagen blind voor het ge vaar dat bij Verdun dreigde. Tot vlak voor de aanval geloofde men niet dat er bij Verdun iets zou kun nen gebeuren. Men had zelfs de for ten die in drie gordels om Verdun lagen bij het besluit van 5 augustus 1915 laten ontmantelen. De fortka nonnen kon men beter bij de Som- me gebruiken en, dat leerde België in 1914, forten worden door de Duit sers in puin geschoten. Alleen, tus sen de bovenste en onderste beton- laag lag bij de Franse forten één meter aarde waardoor ze bij de her overing door de Fransen honderd duizenden granaten konden weer staan en nog bestaan tot op de hui dige dag! Bijgevolg had de arme infanterist geen enkele bescherming dan de slecht aangelegde, ondiepe Reims 50 km V.PELTl :IMI—""7UV Terreinwinst na vleugel aanval Front voor het voorjaars offensief 1016 Nieuwe frontlijn Door frankrijk .fsri SosfiBe^ prijsgegeven ^Terreinwinst na vleugelaanval Een kaartje van het slagveld bjj Verdun. loopgraven, die spoedig door het ka nonvuur zouden worden omgewoeld, waardoor hij gedwongen zou worden zijn bescherming te zoeken in de granaattrechters. De aanval was gepland op 12 fe bruari. Maar op die morgen sneeuw de het zo hard dat men door de dik ke mist en sneeuwstormen nauwe lijks de frontlijn van de vijand kon onderscheiden. De 'inwendige dienst' werd afgekondigd d.w.z. uitstel. Gelukkig voor Frankrijk, want de Duitsers hadden toen zonder noe menswaardige tegenstand kunnen doorstoten tot Verdun. Nu kon het Franse opperbevel, opgeschrikt door de informaties van deserteurs en overlopers, om. Elzassers, tussen 12 en 21 februari nog versterkingen aanvoeren en nog iets doen aan de verdedigingslinies. Orkaan van vuur Precies kwart over zeven barstte een orkaan van vuur en staal los bo ven Verdun en de hoogten van de rechteroever van de maas. Bossen werden tegen de grond geschoten, de aarde omgewoeld en loopgraven door opspattend zand bedolven. In de voorste linies werden van de zes verdedigers twee onder de aarde begraven, twee gewond en twee wachtten af. Het bombardement ploegde het vredige landschap om tot een maanlandschap vol granaat- trechters. 's Middags vier uur was het plotse ling stil. Toen kwam de aanval on der het vallen van sneeuwvlokken. In kleine groepjes met geschouderd geweer kwamen de 'veldgrijzen' uit de 'Stollen' te voorschijn. De offi cieren hadden gezegd dat ze 'met de handen in de zakken' zo konden doorlopen naar Verdun. Maar dat viel tegen. In de bossen van Herbebols, Beau mont, Haumont en Caures verrezen de overlevenden als geestverschij ningen uit de loopgraven en openden het mitrailleurvuur op de aanval lers. In Bois des Caures wachtte luitenant-kolonel Driant met zijn 1300 jagers ze op. Hij had het op perbevel maanden geleden al gewe zen op de hachelijke toestand rond om Verdun. Maar ze hadden niet ge luisterd. Hij verkoos liever aan het hoofd van zijn jagers in de voorste linies zijn land te verdedigen dan als afgevaardigde van Nancy zijn zetel in te nemen in de Nationale Vergadering. Het werd een verwoed gevecht in de donkere bossen, eerst met mitrailleur, geweer en hand granaten, dan na omsingeling met bajonet, messen en geweerkolven een gevecht van man tot man. De dappere Driant werd de volgende dag door een vijandelijke kogel do delijk getroffen. Men wijst u nu nog de plaats aan waar hij viel. Heldenmoed Dit staaltje van weergaloze helden moed is in de komende maanden een voorbeeld geweest van vaderlands liefde en opofferingsgezindheid voor al die honderdduizenden verdedigers die in granaattrechters en achter haastig opgeworpen walletjes standhielden tot de dood. Het ge beurde nog al eens dat verse troe pen compagnieën moesten aflossen die er niet meer waren. In tegenstel ling tot 1940 toen de Franse solda ten zich 'en masse' overgaven aan de Duitsers, bleef nu de eenvoudige 'poilu' standhouden tot het bittere einde. 'Zij krijgen er ons niet meer voor dit nog eens te doen,' schreef luitenant Raymond Joubert na Ver dun, 'dat zou verraad zijn aan al onze kameraden die wij hebben zien vallen'. Het aantal doden onder de officie ren was verhoudinesgewijze hoger dan dat van de soldaten. Zij gaven het voorbeeld door voor aan de troep voorop te gaan soms met een bran dende sigaar in de mond en een wan delstok in de hand de vijand tege moet. Op 25 februari 's middags om half vijf viel het fort Douaumont, het meest centrale en grootste fort, in handen van de Duitsers, zonder dat er één schot gelost was. Door de ontmantelingstactiek was er slechts zestig man bewakingstroepen ge stationeerd. Geneaal Chrétien deed 's avonds 24 februari nog het bevel uitgaan het fort met troepen te be mannen, maar de geschreven order bleef op de tafel liggen en werd niet uitgevoerd. Franse troepen, die het grondgebied rondom Douaumont moesten verdedigen verwonderden er zich over dat het fort niets deed, zagen soldaten met chéchias, de ty- Eische muts van hun Zouaven, op et hoofd de fortgrachten overste ken en schoten niet. Maar het waren vooruitgeschoven Brandenburgse secties, die onder leiding van Von Brandis, Haupt en Radtke hun kans waarnamen het zwijgende fort bin nen te gaan. Dit verlies zou Frank rijk naar de schatting van een Fran se divisiecommandant op 100.000 man komen te staan. Zwartste dag Op die 25e februari, voor Frankrijk de zwartste dag van de slag, nam generaal Pétain het bevel over de troepen van de regio Verdun op zich. Zijn eerste zorg was de enig overgebleven aanvoersweg van Bar- le-Duc naar Verdun, de andere we gen naar Verdun waren door de Duit sers afgesneden of lagen onder vuur. Op deze enige weg moest de aan voer van nieuwe troepen, ammuni tie, wapens en levensmiddelen plaats vinden. Kleine vrachtauto's met massieve banden ('camions') reden dag en nacht heen en weer en vorm den één keten zonder begin en zon der einde. Elke veertien seconden kwam er een vrachtwagen voorbij, 's Nachts waren de koplampen aan en dan leek de stoet één reusachtl- Se, lichtgevende slang, die zich over e heuvels en dalen heenbewoog naar Verdun Op 28 februari viel de dool in. De 'camions' bleven steken in de mod der van de kapotgereden weg. Op bevel van Pétain werden tienduizend man territoriale troepen Ingezet om steenslag uit de nabijgelegen steen groeven voor de massieve banden van de 'camions' te storten. Wolzen kon men niet gebruiken want dat zou het verkeer ophouden. Elke vrachtwagen die weigerde werd in de berm geduwd. Heen gingen de verse troepen. Terug kwamen de resten van de afgeloste regimenten. 'Ze liepen met knikken de knieën als dronkemannen, steu nend op een stok, met bemodderde jassen en bemodderde gezichten en starende ogen'. Maurice Barrès gaf aan de weg de naam van la Vole Sacrée', de heilige weg. die voerde naar het oorlogsaltaar van dood en verschrikking. En zo golfde de slag door. Falken hayn werd overgehaald toch de aan val op de linkeroever op 6 maart in te zetten om de Franse forten het zwijgen op te leggen, die vanaf de linkeroever het vuur richtten op de rechterflank van de oprukkende Duitse troepen en daar ernstige ver liezen toebrachten. De aanval ver liep in een verwoed gevecht om de twee heuvels Le Mort-Homme en heuvel 304 met tienduizenden doden. De Duitsers kwamen tot in 1917 uiteindelijk niet verder dan tot de bezetting van de zuidelijke helling van de belde heuvels met 3 kilome ter terreinwinst Getij gekeerd Op de rechteroever werd meer ter reinwinst geboekt, maar niet dan met een ongelooflijke krachtsin spanning en ten koste van onvoor stelbare verliezen. Men heeft er eni ge indruk van als men bedenkt dat op 23 Juni op een smal front van 6 kilometer 60.000 soldaten werden in gezet, dat de bunker Thiaumont zestien maal van bezetter wisselde, evenals het dorpje Fleury, dat met acht andere dorpjes van de aardbo dem werd weggevaagd en nooit meer werd opgebouwd. Op 12 Juli had de laatste, vertwij felde aanval op het laatste fort Souville, 3 kilometer voor Verdun, plaats. Een dertigtal Duitsers wis ten zelfs door te dringen tot op de top van het fort, maar ze werden door de mannen van luitenant Du- puy weggeschoten of gevangen ge nomen. Zijn hadden ln de verte Ver dun gezien, evenals de Duitsers in de herfst 1941 Moskou en in februa ri 1934 Stalingrad. Maar het getij was gekeerd. De Franse tegenaanvallen begonnen. Op 28 augustus werd Von Falkenhayn door de keizer naar Roemenië ge zonden. De 'leegbloedingstactiek' had als een boemerang op zijn eigen troepen gewerkt: bijna de helft van de totale verliezen waren Duitse ver liezen. Hindenburg, die met Luden- dorff het bevel in het westen over nam, verklaarde: "De veldslagen bij Verdun putten onze krachten uit als een open wond. Bovendien was het evident dat de onderneming ln leder geval hopeloos was geworden Het slagveld was een regelrechte hel en werd ook zo door de troepen beschouwd.» Eind december 1916 waren de Duitsers weer terugge drongen tot dicht bij de linies waar de strijd in februari begon. Gina Denys Arcand hinkt in 'Gina' op drie thema's: zijn woede op de be roemde 'National Film Board of Canada' die een kritische documen taire over een staking verbood; het volgen van de fabrieksarbeidster Dolores in haar dagelijks doen en laten en de confrontatie met een striptease-danseres, die ergens ln de binnenlanden door sneeuwscooterrij ders wordt verkracht en haar be schermers bloedig wraak laat ne men Het wordt nergens duidelijk wat Arcand nu eigenlijk met zijn film bedoelt, de belofte van zijn vroegere Rejeane Padovani' wordt niet ingelost. (21 febr. Calypso 1,17.00) Angst vor der Angst Rainer Werner Fassblnder daagt je vaak via zijn films uit tot een dialoog met hemzelf. Zo zat ik ge durende 'Angst vor der Angst', een psychologisch rapport van een ze nuwzieke jonge vrouw, voortdurend te denken 'Dat kun je niet maken', als hij weer bezig was met zijn fon- dantkleuren, bibberige overvloeiers en het in een sterrenwaas hullen van zijn hoofdpersoon. Tot ik me hal verwege toch weer volledig gewon nen gaf en zelfs het gewuif met een sneeuwwit zakdoekje van een in sneeuwwitte tule geklede geestes zieke voor zoete koek opat. Knap hoor (21 febr. Calypso L, 24.00) Het Leven van O'Haru De Japanse filmer Kenji Mlzoguchl (1898-1956) maakte veel .costuum- films', waarin hij het verleden met kritische distantie bekeek, histori sche fouten analyseerde of actuele problemen behandelde onder de dek mantel van de historie. Zijn lieve lingsthema is de relatie tussen de geslachten, waarbij de vrouw lijdt en gekweld wordt maar door haar liefde ook de man kan redden. Ook in 'Het Leven van O'Haru' (1952), een film die speelt in de 17- de eeuw, staat dit thema centraal. (21 febr. Calypso Club: 19.15; 2U0 24.00) Bianco et Nero "Bianco et Nero' is een documentai re over het Italiaanse neo-fasclsme gemaakt door Paolo Pletrangeli. De feiten die hij aanvoert zijn ontstel lend en overtuigend, Jammer genoeg is de film voor nlet-Italianen wei nig overzichtelijk: er worden te veel namen in genoem den Pletran geli doet soms wat behaagziek en artistiekerig, een werkwijze die slecht bij het onderwerp past. (21 febr. De Lantaren, 19.15) Es herssc' t Ruhe im Lamdc Een gespeelde documentaire van Peter Lilienthal over dictatoriale toestanden in Latijns-Amerika, waarvoor Portugal het decor lever de. (21 febr. Calypso 1.19.00) Het Zont der Aarde »Het Zout der Aarde' van Herbert Biberman is geen verlate première, maar een reprise: hij werd in 1957 in Nederlandse bioscopen vertoond. Doch hij is het zien en weerzien meer dan waard: in deze ontroerende film die gaat over een staking in Nieuw- Mexico in de jaren dertig, komt niet alleen sociaal onrecht maar ook rassendiscriminatie en vrouwen emancipatie op overtuigende wijze aan de orde. Biberman werd het slachtoffer van McCarthy en zijn heksenjagers: hij kwam ln de gevangenis terecht en mocht pas in 1970, een Jaar voor zijn dood, weer filmen. Wie daar over meer wil weten moet aanslui tend The Hollywood Ten' van Paul Jarrico gaan zien. (22 feb. Calypso Club. 19.15; 21.30; 24.00) Muttsr Küsters Fahrt sum Himmel Fassblnder schijnt met zijn nieuwe film "Mutter Küsters Fahrt zum Himmel', over een arbeidersvrouw die door bazen, journalisten en com munisten wordt misbruikt en uitge buit, zowel rechts als links tegen de schenen te schoppen. Brigitte Bira (uit 'Alle Turken heten Ali') speelt de hoofdrol. (22 febr. Calypso I, 21.15; 23 febr. Het Venster 23.30) De Harem Marco Ferreri, bekend om zijn bij tende satire, draait ln zijn negen Jaar geleden gemaakte 'Harem' ook de rollen om, net als het Dlense vrouwencollectief. Caroll Baker houdt er een harem op na van drie minnaars en als ze w«rliefd wordt op een buitenstaand»* nemen de mannen bloedig wraaW. (22 febr. Calypso L 2£.«0) Een Hongaars Dorp en Een Alledaagse Geschiedenis De Hongaarse clneaste Judlt Elek ging een paar jaar in een Hongaars bergdorpje wonen waar de meisjes zeer vroeg trouwen om te registre ren of het de veertien ja rice Ilonka en Marika zou lukken zich los te maken uit het vooreesehreven pa troon. "Een Hongaars dorp' eindigt optimistisch, maar als ze later te- rugaat blijkt dat de meisjes om fu tiele redenen een poging tot zelf moord hebben gedaan. Daarover gaat haar tweede film 'Een alle daagse geschiedenis', wanrln opvalt hoe volstrekt natuurlijk de dorpe lingen zich gedragen voor het oog van de camera. (2' febr. Het Venster, 14.00 en 21.15) De Prijsreis Ook een Hongaarse film (van Ist- van Darday) over de problemen die ontstaan wanneer een dorpsjongen op grond van zijn kwaliteiten wordt uitgekozen om een reis naar Enge land te maken. Fris en overtuigend gefilmd. (22 febr. Calypso 1,16.30) Elektra De meester VRn de Hongaren is na tuurlijk Miklé* Janr*<V In 'Elektra' gebruikt hij een Griekse mythe om op zijn unieke wijze een pleidooi te houden voor de revolutie. 'Elektra' is gesitueerd on de Hongaarse poes- ta. zit vol parabelen, allegorieën en rituelen en Is, mede dank zij het ca merawerk van Janó- Kende een ge raffineerd schouwspel treworden. (22 febr. Het Venster. 71 *»0; 23 febr. Het Venster, V Milestones 'Milestones', een Interessante, drie uur durende film van Robert Kra mer en John Douglas, gaat over een aantal 'alternatieve' Amerikanen, die tegen de oorlog in Vietnam heb ben gevochten, op de universiteiten hebben gedemonstreerd en gerevol teerd, McGovern hebben gesteund en np het uiteenvallen van 'De Be weging' een nieuwe zin ln het leven zoeken Hoewel de film met een 'ge zamenlijke' bevalling ln een commu ne nogal optimistisch eindigt, laat de droeve ondertoon er geen twijfel over bestaan dat het hier gaat om een geschonden generatie. (22 febr. De Lantaren, 14.15; 23 febr. Calypso I. 22.00)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9