Rhodesië volgende slagveld in Afrika Israël is bereid tot gesprek met Jordanië Breznjew mag blijven, maar is verslagen taliaanse communisten illen samenwerking et christen-democraten Zuid-Afrika zal bewind MPLA nog niet erkennen Lockheed Lid van Fords waakhonden- commissie nu al in opspraak Boeing moet activiteiten opbiechten Moskou beschuldigt Westduitse consul Moslem-guerrilla's in de Filippijnen doden 18 mensen Engeland wil een grondwet ftTERDAG 21 FEBRUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Us bespreking-en tussen Smith en zwarte meerderheid falen: DEN, SALISBURY, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Als de onderhandeling m de Afrikaanse over een iwe grondwet tussen het blanke minderheidsbewind van premier Ian Smith en irderheid op een falen uitlopen, dan zal het volgende slagveld in Afrika Rhodesië zijn, zo hebben ren de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda en verschillende functionarissen van het Ame- aanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren laten weten. Den da voorspelde een waar ëdbad als de huidige constitutio- - Ie besprekingen tussen Smith en zwarte nationalistische leider i shua Nkomo op niets zouden uit- len. 'Ik heb Nkomo duidelijk ge- P akt', aldus Kaoenda, 'dat hij een ierderheidsregeriing moet zien te jgen, dat hij anders opzij gezet MM worden. Afrika heeft genoeg ge- 3a ge oond. Het geduld Is uitge- en dan zal een bloedbad het zijn'. woordvoerder van het Ameri- th< m&e ministerie van buitenlandse ren John Trattner, voorzag in idesdë een geïntensiveerde guer- l en het gevaar van een toene- nde Sowjet en Chinese aanwe- heid in zuidelijk Afrika als er onmiddellijke overeenstem- ^Jng komt over de voorwaarden op ordelijke wijze tot een (erderheidsbestuur te komen. An- functionarissen zeiden dat 'als blanke minderheidspremier Ian th er niet in slaagt de ook xte nationalistenleider Joshua lo tot overeenstemming te ko er niets anders voor de natio- ;ten overblijft dan oorlog'. Britse regering weten dat zij zich alleen zal laten betrekken in de constitutionele onderhandelingen tussen Smith en de zwarte meer derheid als vaststaat dat premier Smith zich plooibaarder dan tot dusver wil opstellen. Dit is met nadruk meegedeeld door de Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan. De minister zei dat hij Smith kortgeleden heeft la ten weten dat de kloof tussen het blanke regiem en het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) hem bij zonder breed voorkomt. 'In deze boodschap heb ik gewezen op de ernstige gevolgen die een misluk king van het huidige overleg zou kunnen hebben', aldus Callaghan over zijn boodschap aan Smith. Ernst fergafwaarts :ens de Amerikaanse functiona- m oefenen de Sowjets in Mo nique eenheden voor het bin- .llen van Rhodesië terwijl linese 'adviseurs' ln Rhodesië zelf ,rte nationalisten opleiden. 'De lesische situatie is voortdurend fwaarts gegaan sedert premier th zijn eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring uitgaf in 1965. heeft de zwarten jaren lang t met zijn doelloze besprekin- over een representatieve rege- Het einde van de weg schijnt Ln zicht'. in Londen wordt er in rege- igen druk over de kwestie- ië gepraat. Gisteren het de (ADVERTENTIE) Het blanke Rhodeslsche bewind lijkt ook van de ernst van de situa tie doordrongen te zijn en zich wat soepeler te gaan opstellen. In Salis bury vertelde premier Smith, tot dusver vierkant tegen enige vorm van Britse diplomatieke Interventie, NEW YORK- (UPI, AFP) De door president Ford in een pas ingestel de commissie van toezicht op de inlichtingendiensten benoemde econoom Leo Cherne, is gisteren al in opspraak gebracht. De New York Times meldde dat Cherne destijds aan het hoofd stond van een parti culiere humanitaire organisatie waaraan de CIA in de Jaren zestig een bedrag van 15.000 dollar over maakte. Deze overmaking geschiedde door de New Yorkse filantropische 'Nor man Foundation'. De voorzitter hiervan. Frank Weill, heeft erkend dat hij in 1963 of 1964 was bena derd door een 'geheimzinnig lid' van de CIA die hem had gevraagd 15.000 dollar over te maken aan het 'internationale hulpcomité' waar van Cherne voorzitter was. Het be drag was volgens Weil bestemd voor een medisch hulpproject in het voormalige Belgische Congo. Weil zei niet te weten of Cherne de juiste bron van het geld kende. Cherne heeft gezegd dat hij noch andere functionarissen van zijn or ganisatie ooit hebben geweten dat het geld van de CIA kwam. dat hij zich thans op het Britse aanbod beraadt. 'Als de Britse rege ring bereid is ons te helpen zoeken naar een regeling, meen ik dat we het aanbod in beraad moeten ne men', aldus Smith. Volgens Smith heeft de Sowjet-Cubaanse hulp aan de linkse bevrijdingsbeweging MPLA ln Angola de noodzaak van het zoeken naar een oplossing ver sterkt. De Rhodeslsche premier onderhan delt nu sedert 16 december met Nkomo, leider van een gematigde vleugel binnen de ANC. Er is echter geen vooruitgang geboekt. Meer militante elementen van de ANC zouden volgens waarnemers klaar staan om vanuit Mozambique en Zambia een grootscheepse oorlog tegen het regiem van Smith te beginnen. Volgens deze waarnemers zou Smith het bij een oorlog op grote schaal, waarbij de zwarte gu errilla's door Cuba en de Sowjet- Unie gesteund zouden worden, nog geen vier weken kunnen volhouden als hij zelf geen buitenlandse steun zou krijgen. Kissinger OME (UPI, DPA) De leider van de Italiaanse communistische dmrtij, Enrico Berlinguer, heeft gisteren de christen-democraten )geroepen tot het sluiten van het historisch compromis. o® irlinguer zei dat na de jongste teeringscrisis de 'communistische fa pes tie' niet meer genegeerd kan ïtl orden. Zonder de communisten in Italië geen regeringsmeerder- i lid meer mogelijk zijn. Een tijd- 3® irk van dertig jaar is ten einde. G}e christen-democraten moeten nu P slissen of zij zich verder tegen h n democratische regering met si ïks willen verzetten of aan een n gering van brede eenheid willen ïelneratn, aldus Berlinguer. n zijn rede tot de Italiaanse ka ler van afgevaardigden zei de ommunistische leider dat de Vere- t igde Staten hun ontoelaatbare en 30 ernederende inmenging in Italië ai toeten staken. De schandalen in- 4 ike het betalen van steekpennin- i en aan Italiaanse politici en mi- 1 nisters door de Amerikaanse CIA Lockheed en Exxon zijn het gevolg van het organiseren van een macht die rust op anti-communistische discriminatie en op het politieke monopolie van de christen-demo craten, zo betoogde Berlinguer. Het is noodzakelijk nog eens krachtig te stellen dat ons lidmaatschap van de NAVO geen ontoelaatbare in menging toestaat. De christen-democraten heben Italië geregeerd sedert de tweede wereldoorlog in verschillende coali tiekabinetten. Vanavond zal de Ita liaanse Kamer van afgevaardigden over de regeringsverklaring van de minderheidsregering van premier Moro stemmen. Maandag begint het debat in de Senaat, waarna woensdag gestemd wordt. Engeland heeft verklaard het blan ke bewind militair niet te zuMen steunen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, heeft er op gezinspeeld dat de Verenigde Staten misschien wel tot steun bereid zijn. Kissinger heeft onlangs gewaarschuwd dat er 'meer Angola's op komst zijn'. 'Het probleem waarvoor wij staan is dat, als gevolg van de Angolese oorlog er ernstige bezorgdheid is in landen als Zaire en Zambia en andere landen in Afrika dat dit patroon zich mogelijk zal herhalen, of dat de wapens die zich daar hebben opgehoopt mogelijk worden ge bruikt voor doelen buiten de gren zen van Angola'. Kissinger zei dat de Verenigde Staten een verzoek om Amerikaanse hulp van Zaire of Zambia of andere regeringen 'zeer ernstig zullen nemen'. WASHINGTON Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren de vliegtuigfabriek Boeing gelast alle documenten, die gaan over het mo gelijke betalen van steekpenningen over te dragen aan de zogenaamde beurscommissie van de senaat. Op een door de fabriek gestelde eis. dat de gegevens voorlopig door de com missie geheim zullen worden gehou den, zal worden ingegaan. De com missie veronderstelt dat Boeing zich eveneens schuldig heeft gemaakt aan dubieuze betalingen in het buiten land. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren de Westduitse con sul-generaal in Leningrad Alfred Blumenfeld beschuldigd van spio nage en hem een oud-lid van de militaire inlichtingendienst van de nazi's genoemd. Hij werd een 'ja nus met twee gezichten' genoemd die de Sowjet-Unie in het openbaar prijst maar zelf een koude-oorlogs- politiek voorstaat. De Westduitse ambassade heeft op de beschuldiging nog geen com mentaar geleverd. Wel heeft de re gering in Bonn bij de Sowjet-auto- riteiten geprotesteerd tegen de bui tengewoon scherpe bewaking en het hinderen van Westduitse diplo maten in de afgelopen weken. De betrekkingen tussen beide landen zijn verkoeld door twee uitzendin gen over de Duitse televisie over de geheime politie in de Sowjet-Unie. Blumenfeld is sinds 1958 aan de economische afdeling van de West duitse ambassade in Mokou werk- In het voormalige Spaanse Sahara zijn vluchtelingenkampen ingericht om deb evolking op te vangen die uit de woongebieden is verdreven door de Marokkaans-Algerijnse gevechten. Op de een patrouille van de bevrijdingsbeweging Polisario in de Sahara. JERUZALEM (Reuter, AFP, UPI) De Israëlische regering heeft besloten tot onderhandelingen met Jordanië. Dit heeft de premier van Israël, Jitzhak Rabin gisteren meegedeeld in een boodschap tot een comité van leiders van Amerikaanse Jood se gemeenschappen dat thans in Jeruzalem bijeen is. De premier voegde er aan toe dat een definitieve regeling van het conflict in het Oosten, buiten de Palestijnen om niet mogelijk is. Al eerder deelde de premier mee dat Israël en de Verenigde Staten het eens zijn over nieuwe vredesi nitiatieven tegenover Jordanië. Een regeling met Jordanië zou moeten voorzien in een oplossing van de westelijke Jordaanoever. Op de Arabische topconferentie van Rabat in 1974 werd de Palestijnse Bevrij- dingsorganiaitie aangewezen als enige vertegenwoordiger van de Pa lestijnen, waartoe ook de hair mil joen bewoners van de Jordaanoever behoren. Jordanië heeft toen de ver antwoordelijkheid voor dit gebied aan de Palestijnen overgedragen. Israëlische regeringskringen zijn er dan ook niet geheel zeker van of een regeling van het beheer van de westelijke Jordaanoever alleen met Jordanië kan worden gesloten. De Jordaanss regering heeft tot nog toe steeds diplomatieke contacten met Jeruzalem, over de hoofden van de Palestijnen heen, van de hand gewezen. Een dergelijke stap zou worden beschouwd als een beë indiging van de Arabische buurlan den, met name van Syrië met welk land de laatste tijd zeer nauwe relaties heeft aangeknoopt. Geen monopolie De Israëlische minister van buiten landse zaken Allon heeft gisteren ln een Interview met het Israëli sche dagblad Haaretz verklaard dat koning Hoessein niet het monopo lie heeft voor het oplossen van ie kwestie van de Palestijnen. Bij on derhandelingen over het beheer van de westelijke Jordaanoever zal het noodzakelijk zijn ook de leiders van dit gebied erbij te betrekken. Op de vraag of Israël formeel had Ingestemd met een Amerikaans vredesinitiatief tussen Israël en Jor danië, verklaarde de minister liever niet te willen antwoorden. 'Amerika ls volkomen gerechtigd onderzoe ken in ta stellen die het wenst en zou dat eventueel ook doen', aldus de minister. Erkenning van Israël door Palestij nen, in welke vorm dan ook noem de de minister opbouwend. Overi gens zag hij geen mogelijkheden voor het houden van besprekingen met Palestijnse organisaties zolang er nog geen tekenen waren dat deze organisaties hun vijandelijke houding tegenover Israël laten va ren. Allon staat een regeling van de Palestijnse kwestie via Jordanië voor. Hij is het echter niet eens met premier Rabin die weigert een afzonderlijke Palestijnse eenheid te erkennen. Allon Detoonde zich gematigd ten aanzien van de door Israel bezette Golan. We heben het heuvelland MANILLA (UPI) Op het zuide lijke eiland Mindanao van de Filip pijnen hebben moslem-guerrilla's vanuit een hinderlaag het vuur ge opend op een bus, waarbij zij 18 passagiers doodden 21 verwonden. De terreuraanval vond plaats bij Liloy, 160 kilometer ten noorden van Zamboeanga. Ongeveer drie jaar geleden begonnen verschillen de moslem-groepen in het zuidwes ten van de Filippijnen een guerrilla tegen het bewind van president Ferdinand Marcos, die in 1972 de staat van beleg voor zijn land af kondigde. Op 1 februari overvielen guerrilla's ook al een bus in de provincie Zamboeanga del Sur. Daarbij vielen 25 doden en 30 ge wonden. van Syrië niet bezet om daar neder zettingen te stichten, aldus de mi nister. We heben het gebied uit veiligheidsoverwegingen voor het behouden van verdedigbare gren zen. Op de vraag of de minister hierover niet wat meer wilde zeg gen, verklaarde Allon: 'Ik moet iet- sa aan de intelligentie van de le zers overlaten' In een interview dat gisterenmiddag door de Israëlische radio werd uitgezonden, verklaarde de Israëlische premier dat Isaël voorbereid is op mogelijk nieuwe vijandelijkheden van de kant vk Syrië, wanneer in mei het VN-man- daat op de hoogvlakte vk Golan afloopt. Syrië zal in mei bereid zijn zekere risico's te nemen, aldus Ra bin, aangezien de regering in Da mascus van oordeel is dat het de Verenigde Staten er veel aan gele gen zal zijn de vrede in het Midden- Oosten te behouden in een Jaar van verkiezingen. Secretaris-generaal van de Verenig de Naties Kurt Waldheim zal zijn speciale afgezant voor het Midden- Oosten naar dit gebied sturen. De afgezant, de Argentijn Guyer, zal moeten onderzoeken op welke ma nier de vredesonderhandelingen tot nieuw leven kunnen worden ge wekt. Guyer zal bezoeken brengen aan Syrië. Israel Egypte en mogelijk Jordanië. JOHANNESBURG, LOESAKA (Reuter, UPI, AP) Zuid-Afrika kan de Volksrepubliek Angola, geregeerd door de regeringen van de MPLA, nog niet erkennen omdat de toestand in het land nog verward is, zo heeft gisteren de Zuidafrikaanse onderminister van binnenlandse zaken, Louis Le Grange, meegedeeld. In het parlement verklaarde hij dat Zuid-Afrika het MPLA-bewind zal erkennen 'wanneer het ogenblik daarvoor geschikt is'. De MPLA-regering heeft laten we ten dat haar troepen geen aanval len zullen doen op aangrenzende landen. Dit slaat in de eerste plaats op Namibië (Zuid-West-Afrika), het door Zuid-Afrika ten onrechte be stuurde mandaat-gebied van de Verenigde Naties ten zuiden van Angola. Wel eist de Angolese rege ring de 'onverwijlde en volledige terugtrekking van alle Zuidafri kaanse strijdkrachten uit Angola, ter voorkoming van verder bloed vergieten onder onschuldigen'. De MPLA heeft ook de beide door haar verslagen bevrijdingsbewegin gen. de UN IT A en het FNLA, buiten de wet gesteld. "Elke poging om deze bewegingen nieuw leven in te blazen zal met kracht neergeslagen worden', aldus de bekendmaking. In een ongeveer 50 kilometer brede corridor boven de Namibische grens, op Angolees grondgebied, liggen nog meer dan 4000 Zuidafri kaanse soldaten ter bescherming van een stuwdam en waterkraoh- tinstallatles. LONDEN (Reuter) De Britse re gering denkt erover de rechten van de burgers bij de wet vast te leg gen. In de meeste landen worden de burgerrechten gegarandeerd door de grondwet, maar Engeland heeft geen grondwet. Er bestaat ln Groot-Brittannië geen enkele grondwettelijke garantie tegen het aantasten van de menselijke rech ten en vrijheden door de overheid. De garanties ln Groot-Brittannië tegen aantasting van de rechten en vrijheden van de Britse burger worden gevormd door enkele gewo ne wetten, ongeschreven afsprakeö. de invloed van de krant en de publieke opinie, de onafhankelijk heid van de rechtspraak en de re gelmatige verkiezingen. Er is echter geen wet die de rech ten van de burger op leven, vrij heid en eigendom garandeert. Ook het recht van vereniging en verga dering en van vrijheid van gods dienst is nergens vastgelegd. De Britse minister van binnenland se zaken. Roy Jenkins, heeft mee gedeeld dat de regering een onder zoek heeft ingesteld naar de moge lijkheden om deze rechten nu juri disch te verankeren, zodat regering en parlement er ook aan gebonden zijn. De minister sprak de hoop uit dat deze kwestie alom ln den lande besproken zal worden. De Britten hebben al wel de moge lijkheid zich te beroepen op de Europese Conventie voor de Rech ten van de mens. Het is echter te verwachten dat een grondwet heel wat emoties los zal maken ln Groot-Brittannië, omdat het parle ment door de eeuwen heen als het hoogste gezagsorgaan is beschouwd. Voor het zover komt zal er nog heel wat water door de Thames stromen, verwachten de Britten. Vervolg van pagina 1. betaalde adviseurs van e Lock- heedfabrieken. Naast de hem uitbe taalde 8.3 miljoen dollar zou de functionaris nog 4.5 miljoen dollar te goed hebben van de maatschap pij. Minister Simon zei dat hij de verzekering heeft gerekgen dat deze 4,5 miljoen dollar niet zal worden uitbetaald. Leden van de senaats commissie voor het bankwezen, vertelden niet te weten at voor nationaliteit de geheimzinnige man heeft. Church zei weer ndet van het bestaan van de functonaris af te weten. Strauss Franz-Josef Strauss, leider van de Beierse oppositiepartij CSU, heeft vrijdag opnieuw ontkend dat hij indertijd, ais minister van defensie dankzij steekpenningen heeft geko zen voor de F-104 Star fighter van Lockheed. Hij deed dat in een vraaggesprek met het Duitse dag blad 'Die Welt'. Straus sbenadrukt in het interview at hij elf e voorkeur had gegeven aan de Fran se Mirage en wel uit politiek oog punt. De vroegere Lockheed-mede - we rxer Ernst Hausser, die ook prins Bemhard beschuldigt, heeft Strauss het aannemen van steekpenningen door Lockheed voor de voeten ge gooid. Inmiddels hebben medewerkers van de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics, die de F-16 straaljager aan Nederland levert, de beschuldigingen dat ook dit bedrijf steekpenningen zou hebben ge bruikt, 'volstrekte onzin' genoemd. Ernst Hausser vertelde in Washing ton dat drie Nederlandse autoritei ten steekpenningen zouden hebben aanvaard ln verband met d ©aan koop van de F-16. Italië De Italiaanse regering heeft be kendgemaakt dat de Italiaanse ver takking van het Lockheed-steek penningenschandaal zal worden onderzocht door ee ncommlssie van •hooggekwalificeerde deskundigen'. De Italiaanse advocaat Vlttorio An- tonelli uit Rome ls vrijdag tijdens een verhoor door de justitie ln verband met de Lockh eed-af faire onder arrest gesteld. Antonelli zou nauw hebben samengewerkt met de directrice van de bemiddelingsfir ma 'Cornel' in Rome. mevrouw Ma ria Faya. Lockheed zou Gomel steekpenningen hebben gegeven, waarmee militairen en politici zou den zijn omgekocht voor de aan koop van veertien Hercules-tran sportvliegtuigen door Italië. het koor ter verheerlijking van Breznjew aanzwelt in voorbereiding van het partijcongres van de olgende week, ontbreekt er iets aan het huldebetoon in de Sovjet pers. )e 'Breznjew-constitutie', die in goede tijden gewoonlijk voor het congres werd gepubliceerd om Brezn- iw zijn plaats in de geschiedenis te bezorgen, is verdwenen, waarschijnlijk tegengehouden door andere ovjetleiders. Het Breznjew 15-jarenplan, dat bedoeld was als monumt ter ere van zijn leiderschap, is ok geblokkeerd. 1 reznjew wilde een topoverleg met 6 Washington en een SALT-akkoord 1 bver bewapening), zodat hij die I an het congres kon presenteren als sjlijk an zijn succesvolle buiten- andse politiek. Maar hij kreeg !een van beide. Hij wilde een bij enkomst van Europese communis- ische partijen, om te laten zien dat )ij weer een vorm van internatio nale eenheid onder de communisten had geschapen. Maar ook dit lukte hem niet. ^Interne strijd Wanneer Breznjew nog volledig het hevel voerde, zou hij wel wegen hebben gevonden om het bereiken ?an deze doelen te versnellen. Maar hij was al zwaar betrokken bij in terne moeilijkheden over al deze Problemen voordat hij ziek werd, en zelfs toen deed hij het niet al te best. Het eerste resultaat van zijn ziekte was de opheffing van het ak koord over de Joodse emigratie, meer dan een jaar geleden. Hiermee begon zijn hoop op ontspanning te vervliegen, versterkt door het te rugdraaien van de buitenlandse han del en een uitstel van het top-over- leg. De top bedoeld ter onder tekening van het SALT-akkoord zou eerst in de lente worden gehou den, toen in de zomer en toen in de herfst. De moeilijkheden binnen het Krem lin over ontspanning stonden recht streeks in verband met discussies over binnenlandse polittiek. Een bij zonder twistpunt uit het 15-jaren- plan was de voorgestelde toewij zing van steeds grotere sommen geld voor consumptiegoederen hetgeen betekende dat er even zo veel minder aan het militaire appa raat uitgegeven kon worden. Brezn jew voerde regelmatig openlijk aan dat het 'vredesprogramma' een suc ces was, en dat de Sowjet-Unie zich nu kon veroorloven meer aan con sumptiegoederen uit te geven. Maar het conflict tussen de drie grootste beslagleggers op de natio nale gelden de consumenten, het leger en de plannenmakers, belast met de economische ontwikkeling van het land is nu beslist in het voordeel van de plannenmakers en het leger. Dit wordt bevestigd door het accent dat het nieuwe vijfjaren plan legt op de zware industrie. Maarschalk zwijgt De discussies tussen de haviken en de duiven zijn verstomd. Maarschalk Gretsjko, de minister van defensie die eens vlammende betogen hield over de dreiging van de imperialis ten waaraan de Sowjet-Unie bloot stond, heeft er blijkbaar geen be hoefte aan dat punt nu nog te noe men. Hij heeft waarschijnlijk het meeste van wat hij wilde wel ge kregen. Zijn toespraken waren meer dan de gebruikelijke bezweringen over de imperialistische dreiging. Het waren hints aan zijn collega's in het Kremlin dat het leger het beste wist wat nodig was voor de defensie van het land. Toen hij niemand in het bijzonder waarschuwde tegen de vrijwillige of 'onvrijwillige' onderschatting van het gevaar van het imperialisme, gebruikte hij een in de loop der tij den geschikt gebleken code om kri tiek uit te oefenen. In feite zei hij publiekelijk dat sommige van zijn medeleiders gefaald hadden de bui tenlandse dreiging op waarde te schatten en nu weigerden het nood zakelijke geld aan het leger uit te geven. De imperialisten, beweerde hij nadrukkelijk, vonden alleen kracht belangrijk en daarmee gebruikte hij precies dezelfde woor den als de westerse haviken deden bij hun beschrijving van de Russen, daarmee hun overheid onder druk zettend voor hogere legeruitgaven. Niet alleen kracht Breznjews woordvoerders antwoord den, zonder natuurlijk Gretsjko of I het leger te noemen, dat kracht al leen niet langer de veiligheid van het land kon waarborgen. Zij bekri tiseerden 'westerse' verdedigers van de krachtpolitiek, maar tegelijker tijd gaven ze de ingewijden een hint dat er zich een hevig conflict in het Kremlin afspeelde. Vele andere on derwerpen 'de meeste hadden op de een of andere manier iets te masen met ontspanning) waren betrokken bij de ruzie in het Kremlin, die z'n hoogtepunt vond in 1972-73. Pas Breznjews ziekte en de daarmee ge paard gaande aftakeling van zijn politieke macht in eind '74, gevolgd door het aftreden van president Ni xon, stelden de haviken in staat beetje bij beetje vaste voet op de heilige grond van het Kremlin te krijgen. Toen de politiek van de Verenigde Staten harder leek te worden, hielp dat de voorstanders van een hardere lijn in het Kremlin. Sovjet-haviken zijn geen grotere te genstanders van ontspanning dan de westerse haviken. Iedereen wil vrede op z'n eigen voorwaarden. Westerse haviken willen de ontspan ning gebruiken om de Sowjet-Unie te verzwakken. Sovjet-haviken zien wel wat in ontspanning omdat ze geloven dat die, mits voorzichtig ge hanteerd, het westen zou kunnen verzwakken. Toen de Rode Ster, le- gerkrant van de Sovjet-Unie, een westerse schrijver citeerde: 'De sfeer van ontspanning leidt er toe dat het Westen de Sovjet-Unie on derschat, minder geld aan defensie uitgeven en toestaat dat de bondge noten zich apart opstellen. Het re sultaat daarvan is dat de balans door zal slaan ten gunste van de Sovjet-Unie'. Toen voegde Rode Ster daaraan toe, dat het zou leiden tot 'demoralisatie van het Westen en naar een Sovjet-overwinning'. Ro de Ster trok de bewering niet in twijfel. Inderdaad, het legerblad blijkt het aan te voeren als reden voor de Sovjet-haviken te blijven werken aan een voortdurende ont spanning. Geen bedreiging Maar de ontspanning zal moeilijk kunnen blijven bestaan als blijkt dat Breznjew is verslagen in een drama- tische Kremlinstrijd, dat de haviken aan de top zitten en dat de Sovjet- Unie op het punt staat een politiek van snelle militaire expansie in zo. wel binnen- als buitenland aan te nemen. Daarom blijkt uit de voor bereidingen van het partijcongres dat Breznjew zelf niet aan de kant wordt gezet, ondanks dat een groot gedeelte van zijn beleid heeft ge faald. Sommige westerse analitici, inclusief mezelf, waren daar eens van overtuigd. Integendeel, hij zal alle lof en eer krijgen, die zijn kol lega's kunnen geven. Zij kunnen zich veroorloven dat te doen, omdat hij niet langer meer een bedreiging voor hen is. Zij kunnen een nieuwe, nog eervol lere post voor hem bedenken, zoals partijvoorzitter en hem naar boven duwen. Of ze kunnen hem laten wat hij is: partijsecretaris. Ze kunnen hem tot president benoemen. Of de hemel in prijzen. Maar het beleid van het Kremlin van vandaag is niet het beleid waarvoor Breznjew zo hard heeft gevochten voordat hij te kampen kreeg met ziekte en po litieke zwakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7