Zij staan in voor Miele Duidelijk in de lift 'Amicales' gaan over tot de tegenaanval |ieerplanmakers moeteif iet meewerken aan ommercieel materiaal Den Uyl verwacht dat onderzoek Lockheed niet dood zal lopen Miele an Kemenade: led er kan er gebruik va n maken Kom verpleegkundigen laat eens wat vanje horen... ^Gewoon goeie 'fccht door zee ;|yp tabak, zonder Coopvaert. „*yptabakvoor Professionals. H 1-95© Treinkapers in maart voor rechter Graag uw warme aandacht voor onze koude krant OPROEP/WAARSCHUWING Fritex III. Verenigingen zouden werken als 'verklikker' voor M arokkaanse regering Tegenacties bij betoging in Hilversum? Tien procent meer leraren in drie jaar Staatssecretaris wil herkansing eindexamens in juni RITA - ERPAG 21 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW-KWARTET 3 (ADVERTEkTIR) ij« rv.et gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. ..eiland onderscheiden zijn met de keurmerken van ierk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere (ADVERTENTIE) 1 onze onderwijsredactie ST De minister van onderwijs Van Kemenade vindt dat lewerkers van de leerplancommissies en van de stichting leer- ontwikkeling (SLO) niet moeten meewerken aan commer ce uitgaven van door hen ontworpen lesmateriaal. Het materiaal in opdracht van de overheid vervaardigd wordt zal ter vrije hikking staan van ieder die het wil gebruiken. Ook uitgevers nen er gebruik van maken. gezochte directeur J. C. van Brug gen zouden bezwaar hebben tegen vestiging in Emmen. Deze plaats zou gekozen zijn,, omdat de Tweede Kamer zo de spreiding van de werkgelegenheid wil bevorderen. zie pagina 12 afspraak is gemaakt naar :ding van vragen die vanuit ies voor modernisering leerplannen gesteld werden, het Tweede Kamerlid mevrouw laar-Maas (WD) heeft deze ter sprake gebracht. Over de ting van de Stichting Leer- Ontwikkeling werd de vraag dringender. Sommige leerplan- sies (bijvoorbeeld voor wis- p. en scheikunde) zijn al vele In bezig met het ontwerpen van 'Slateriaal. Dat wordt dan eerst op 1 ïfscholen uitgeprobeerd. Wan- het lesmateriaal eenmaal defi- is, kunnen uitgevers daar ge- van maken. Alles wat door de it openbaar gemaakt wordt, kan lelijk zonder inbreuk op de au- ichten door ieder worden ge it. n nog toe hebben uitgevers wei- gebruik gemaakt van die moge- ieid. Wel verschijnen er boeken ede gebaseerd zijn op de door leerplancommissies gelanceerde in. Soms wordt dat in het voor- vermeld. fhting bijzondere moeilijkheid zou kunnen voordoen als de mede- :ers van de leerplancommissies 5de Stichting Leerplan Ontwik- ng zelf door hen ontworpen riaal bij uitgevers gingen aan- Binnen de commissie mo- ng leerplan scheikunde plannen bestaan voor de hting van een stichting. Die ihting zou dan met uitgevers in (kunnen gaan. De opbrengst zou gebruikt kunnen worden voor ►evordering van het chemieon- ^ijs. Op die manier zou de leer- cntwikkeling zichzelf financiëel hen bedruipen. Op deze manier fat ook in de Verenigde Staten #rkt. rel in een dergelijke construc- keen persoonlijk gewin voor de lewerkers zelf beoogt werd, de minister van onderwijs mogelijkheid toch van de l gewezen. Zijn argument daar- f is dat in dit geval het gevaar staatsdddactiek (de overheid leermiddelen) te groot ,tit. Weliswaar hebben de leer- 'ncommissles en de SLO een ze- I onafhankelijkheid tegenover het ministerie, maar de SLO zou je toch wel een semi-overheidsorgaan kunnen noemen. Daarom is het volgens de minister beter dat het vernieuwingswerk van de commis sies en de stichting zonder com merciële bijbedoelingen geprodu ceerd wordt. Ieder is dan vrij er iets van te gebruiken, het te veran deren, of het aan zijn laars te lappen. Niet strafbaar Het commentaar van dr. D. P. den Os, ondervoorzitter van de be stuursraad van de SLO en voorzit ter van de commissie-scheikunde, iln het Chemisch Weekblad van de ze week: ,,De minister vraagt in zijn richtlijnen dat medewerkers zich vrijwillig van de leermiddelen productie onthouden. Echt straf baar is het echter niet.' In het blad 'School' van deze week is gemeld dat er een geschil is gerezen over de vestigingsplaats voor de SLO. De al benoemde di recteur B. J. Wildeboer en de aan- ASSEN De zeven Zuid-Moluk- kers, die worden verdacht van de treinkaping in Beilen zullen op woensdag 10, donderdag 11 en vrij dag 12 maart a.s. terecht staan voor de rechtbank in Assen. De zitting op woensdagmorgen begint om half negen. Dit werd meegedeeld door de griffier van de rechtbank in Assen. mr. A. G de Wilde Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft er 'alle vertrouwen in' dat de problemen in Zwitserland en de Verenigde Staten, die het onderzoek naar de beschuldigingen ten aanzien van prins Bern- hard bemoeilijken, uit de weg geholpen zullen worden. De premier zei dit gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. De Nederlandse regering heeft via de ambassades in Bern en Was hington de afgelopen week inten sief overleg gepleegd met de Zwit serse en Amerikaanse regering in verband met het onderzoek. Zoals bekend wordt met name het onder zoek in Zwitserland bemoeilijkt door de wettelijke bepalingen daar. die onderzoeken door buitenlanders verbieden. De Zwitserse regering zal volgende week een beslissing nemen over het Nederlandse ver zoek tot hulp bij het onderzoek. (Premir Den Uyl sloot niet uit, dat de onderzoekscommissie zich ook gaat bezighouden met de beweerde omkoping van de KLM-directeur Besancon die van Lockheed 25.000 dollar zou hebben ontvangen. De commissie heeft hiertoe geen nieu we opdracht van de regering nodig. Drs. Den Uyl nam echter aan. dat de commissi zich eerst op de Prins zal concentreren, maar, zo bena drukte hij „de commissie heeft een zowat onbeperkte vrijheid om haar werkzaamheden in te richten zoals ze dat zelf goed dunkt. Onaangenaam j taf r-LL voorzitter van het bestuur van de door W. A. Flbbe Stichting De Christelijke Pers. Alle medewerkers van Trouw zijn van maandag 23 februari af her enigd op de derde etage van het grote krantengebouw aan de Wibaut- straat 131 in Amsterdam. Elke afdeling is daar te bereiken onder telefonnummer 020-9134 56. Het postbusnummer blijft 859. Hoewel u weinig aan het uiterlijk van uw krant zult merken, wordt deze van die datum af technisch op geheel andere manier vervaardigd. Geen warm lood komt daar meer aan te pas, volgens het 'koude' sys teem zorgen voortaan fotozetmachines voor een snelle afwerking van het produkt. Dit alles heeft langdurige voorbereidingen en proefnemingen gevergd. Wij doen bij voorbaat een beroep op u om de komende weken wat schoonheidsfouten dooi de vingers te zien. DIRECTIE TROUW/KWARTET B.V. Gezien de gr rezen moeilijkheden bij het onderzoek wil de premier nit uitsluiten, dat het volledige bewijs door de commissie ten aan zien van de schuld of onschuld van prins Bernhard niet gevonden zal kunnen worden. Dat zou zeer on- aangenaam zijn, zei hij. maar hij wilde niet speculeren over de vraag, wat er dan moet gebeuren. Drs. Den Uyl erkende dat het voor ieder fl land en dus ook voor Nederland, I onaangenaam is genoemd te wor- H den in verband met de omkoop- praktijken van de Amerikaanse vliegtuigconcerns. Door onze snelle I beslissing over het onderzoek is er toch geen echte schade aan de - positie van Nederland in de wereld I ontstaan. Den Uyl erkende, dat Ka- H merleden Informeel zijn mening H hebben gevraagd over een rede die prins Bernhard begin deze maand in Davos hield over het onderne- I mersbeleid. Deze rede was met na- me in PvdA-kring slecht ontvan gen. 'Ik vond het niet opportuun en niet ter zake mijn mening daarover te geven. In het belang van de H Nederlandse bevolking en niet in de laatste plaats van prins Bern- - hard zelf wil ik iedere uitspraak I vermijden, die de sfeer rond het I onderzoek op enigerlei wijze kan vertroebelen, aldus de premier. Hij H wilde ook niet antwoorden op de H vraag, of hij het raadzaam vindt, H dat de prins in deze dagen nog verdere redes houdt. Zoals bekend, zal prins Bernhard ln maart een I rede op de Rotterdamse Erasmus I Universiteit houden over het We- reld Natuur Fonds. Nog geen twee maanden geleden, op Oudejaarsdag van 1975 mocht ik my tot de lezerskring van ons dagblad richten. (Ik ont ving toen vele brieven, die ik he laas nog niet allemaal heb kun nen beantwoorden. In de grote lezersfamilie, die één van de Trouw-Kwartetbladen terecht als haar lijfblad koos, heeft zich in die weinige weken een geduchte gezinsuitbreiding voorgedaanwy mochten tot en met eergisteren 1227 nieuwe abonnees inschrijven. Vanzelfsprekend zijn er ook men sen, die meenden, dat zy ons moesten verlaten, maar zo verzekerden de deskundigen mij er is voor de tijd van het jaar een zeer gunstig netto-verschil. Dat is verheugend nieuws. En ik begon daarmee, omdat in de eerste plaats onze abonnees er voor zorgen, dat wij Trouw mo gen blijven maken. Op andere plaatsen in deze uit gave van de krant kunt u van daag lezen over de grote veran deringen, die zich in de afgelopen weken hebben voorgedaan. Maan dag a.s. wordt de verhuis-opera- tie voltooid. Als volle dochter van Perscombi natie hebben wij dan alle afdelin gen van on bedrijf geconcentreerd in de Amterdamse Wibautstraat, waar onze zusters Het Parool en de Volkskrant, al jarenlang ver vaardigd worden. Het personeel van Trouw te Am sterdam heeft daar de beschik king over de hoogste verdieping van het Paroolgebouw, waarop in oranje letters de naam Trouw prijkt. De vestigingen te Rotterdam en Den Haag blijven uiteraard ge handhaafd. Als eerste in de rij van Perscom binatie-dagbladen zal onze krant volledig volgens het fotografische zetsysteem worden gemaakt. Dat wordt een krachttoer voor de re dactie en voor het grafisch be drijf. Het beeld van de krant zal er niet onder lijden. En de in houd? We rekenen stellig op aanzienlijk minder drukfouten, zoals wij le ken in het grafische vak, die mis sers in de zet-techniek noemen. Dat is een belangrijk winstpunt, maar niet het allerbelangrijkste. Na de rompslomp van verhuls- drukte en overgang van loodzet- ten naar fotografisch zetten krijgt de redactie nu de kans om zich verder in wat rustiger vaarwater in te gaan zetten om u de best mogelijke, zorgvuldig samenge stelde krant te leveren. En die kans zal met beide handen worden aangegrepen. Daarvan ben ik overtuigd. 'Trouw zit duidelijk in de lift', is een mening, die ik in mjjn omge ving nu reeds vaak mag verne men. En ik hoop, dat nog vele mensen, die bij ons horen, dat in de loop van dit jaar gaan inzien. Het zou immers bijzonder prettig zjjn om u bij leven en welzijn op Oudejaarsdag 1976 een abonnee winst van enkele duizenden te kunnen melden. De mogelijkheid is er. Mag ik in dit opzicht op uw aller hulp en steun rekenen? (ADVERTENTIE) NOVA verzoekt al zijn cliënten en alle consumenten die in het bezit zijn van een elektrische frituurpan model Ideze apparaten zo snel mogelijk te willen inleveren bij hun handelaar of bij Nova, Service afdeling, Zijlweg 144 te Haarlem. Langdurige tests in onze laboratoria hebben uitgewezen, dat het betreffende apparaat onder bepaalde omstandigheden niet voldoende veilig zou zijn. Nova heeft er altijd naar gestreefd alleen betrouwbare produkten op de markt te brengen. Wij vinden het daarom noodzakelijk elke Fritex III terug te nemen of te herstellen. Deze oproep geldt alleen de modellen FRITEX III, welk opschrift duidelijk te herkennen is zowel op het apparaat als op de verpakking. Het betreft dus niet alle overige NOVA modellen. NOVA, Service afdeling, Zijlweg 144, Haarlem, telefoon 023-316660. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vandaag wordt in Hilversum een Marokkaanse demonstratie ge houden, die gericht is tegen de NOS, de Nederlandse Omroep Stichting. De organi satie is in handen van de stichting Amicale, een omstreden stichting die vooral de laatste tijd regelmatig in de publiciteit is geweest. De beschuldigingen tegen 'Amicale' zijn bekend: de organisatie zou een controle apparaat zijn van de regering-Hassan in Marokko en ze zou werken als verklikker van Marokkanen die zich hier in Nederland bezighouden met politieke of vak bondsactiviteiten. Waarom gaat de 'Amicale'- aanhang naar Hilversum? Om de NOS te wijzen op de sub jectieve voorlichting in de Marokkaanse radio- en televi sie-uitzendingen. Want: de 'Amicale'-ideeën komen niet meer aan bod in die uitzen dingen. 'In plaats van goede voorlichting te geven over cultuur, en zaken die werke lijk van belang zijn voor de Marokkanen in Nederland wordt er alleen maar aan het ze gedaan tegen ons en tegen de situatie in Marokko. Ze hebben over ons gezegd dat we een soort CIA-agenten zijn, politieke spionnen. Bo vendien vertellen ze dat tach tig procent van de Marokka nen analfabeet is. Dat moet je niet zeggen voor de radio of televisie, dat is een beledi ging. De Marokkaanse werk nemer in Nederland wordt er op aangekeken. Wij weten wel dat het in Marokko alle maal niet is zoals het hoort, maar dat hoef je toch alle maal niet te vertellen? Dat is niet opbouwend, de mensen in de programma's blaffen al leen maar. meer niet. Terwijl wij niet willen blaffen, maar iets bereiken. Het is geroep van links, van salon-socialis ten, en daar hebben we niks aan', dit zegt Mohammed Amghane, landelijk voorzitter van de 'Amicale' in Neder land. De 'Amicale' voor de juiste voorlichting zorgde, is ontslagen bij de NOS. 'Veel steun' Voor de demonstratie heeft de 'Amicale volgens eigen zeggen de steun toegezegd gekregen van talloze Marokkanen in Nederland. 'Wij gaan in Hil versum onze kracht laten zien'. Maar inmiddels zijn er steeds meer geruchten dat aan de demonstratie ook Marok kanen meedoen die het hele maal niet zo eens zijn met de 'Amicale'. Marokkanen die hun landgenoten bij deze ge legenheid willen wijzen op de dubieuze praktijken van de 'Amicale'. In verscheidene plaatsen zijn gisteren de spandoeken en stencils al klaargelegd waar mee deze anti-Amicale-groe- pen hun standpunt duidelijk willen maken. Dat is: pas op voor de 'Amicale', het zijn verraders, vooral als je hier in Nederland actief bezig bent met vakbondswerk of de be wustmaking van je landgeno ten over de situatie thuis. Ze doen zich voor als een gezel ligheidsvereniging maar ge ven inmiddels gegevens door naar Marokko, zodat je, als je thuiskomt, de kans loopt op gepakt te worden. Uit de hand? Gevreesd wordt dat het wel eens uit de hand kan lopen in Hilversum, als de groepen Marokkanen tegenover elkaar komen te staan. Ook de Hil- versumse politie is op de hoogte van die geruchten; gis teren werd overleg gevoerd over eventuele versterking van de politie-begeleiding by de demonstratie. De actie in Hilversum kan be schouwd worden als één van de tegenacties die de 'Amica le' de laatste tijd aan het on- dernemen is tegen de steeds vaker geuite twijfel aan haar doelstellingen. Aanvankelijk reageerde de 'Amicale'-Neder land niet al te openbaar tegen de beschuldigingen van diver se zijden regelmatig opklon ken. Maar sinds kort is de stichting overgegaan tot een publieke tegenaanval. De de monstratie is daarvan een voorbeeld, maar ook andere activiteiten worden opgezet om de naam van 'Amicale' te zuiveren. Vorige week bijvoorbeeld no digde het landelijk bestuur een geselecteerd gezelschapje persmensen uit om te verkla ren dat de organisatie 'demo cratisch en open' is. En de directeur van de stichting Rijn en Lek, een welzijnsstichting voor buitenlandse werkne mers, werd bedreigd met een kort geding als hij zijn bes chuldigingen, tegen 'Amicale' geuit in een krante-artikel, niet wilde terugnemen. De landelijke federatie van 'Ami cale' heeft zich per brief tot het Nederlands Centrum Bui tenlanders gewend en om een open gesprek gevraagd. 'Maatregelen' De tegenaanval heeft tot dus ver in Nederlandse krin gen althans niet het ge wenste effect behaald. Inte gendeel, de aandacht wordt eens te meer gevestigd op de bedoelingen van de 'Amicale', en de vraag om maatregelen neemt toe. Voorbeelden daarvan zijn: Stichting Nederlands Cen trum Buitenlanders heeft na mens zeventien welzijnsstich- tingen voor buitenlanders mi nister van Doorn over een uit spraak gevraagd over de 'Amicale'; De Tweede Kamerleden Laban en Albers (PvdA) hebben de ministers van so ciale en buitenlandse zaken gevraagd bij de Marokkaanse regering stappen te onderne men om represailles tegen Marokkanen die hier lid van een vakbond waren te beëin digen. Zij hebben dezelfde vragen ingediend bij de Euro pese commissie; De Industriebond NKV pu bliceert in 'Vriend', een blad voor buitenlandse vakbonds leden, dezer dagen aan een artikel waarin de praktijken van 'Amicale' nog eens op een rijtje worden gezet en waarin ook wordt gewezen op het feit dat aan het lidmaatschap van een vakbond in Nederland nu risico's zijn verbonden; De Industriebond NKV gaat bovendien bij de federa tie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) dezaak-Ami- cale aankaarten, er is even eens een voorstel om als FNV de zaak onder aandacht van minister Van der Stoel te brengen en er wordt gedacht aan contact met het interna tionaal verbond van vakver enigingen. Ontkenning De 'Amicale' in Nederland blijft inmiddels alle beschul digingen ontkennen en dis- tancieert zich van 'Amicale'- activiteiten in België, Fran krijk en Duitsland. 'Wij zijn een eerlijke, open en demo cratische vereniging' aldus voorzitter Amghame. Maar het Nederlands Centrum Bui tenlanders, de Nederlandse welzij nsstichtingen, de vak beweging, verscheidene par lementariërs en ook een aan tal Marokkanen in Nederland geloven er weinig van. 'Hoe kun je onafhankelijk van Ma rokko, als je door de Marok kaanse regering wordt gefi nancierd en als je zuster-or- ganisaties duidelijk bewezen hebben verklikkers te zijn?' En aan het slot van de kleine persconferentie vorige week barstte Ahmed Boukrim, waarnemend landelijk voor zitter, plotseling uit in een emotioneel pleidooi voor het bewind van koning Hassan II: 'Hij is de grootste politicus in Noord-Afrika, nee, in heel Afrika. Hy weet wat hy doet'. Van een verslaggever DEN HAAG In drie jaren is het aantal leraren bij het Algemeen Voortgezet Onderwijs met ruim 4.000 toegenomen tot 45.800 in het schooljaar '74-'75. Deze toeneming met tien procent werd ook geboekt voor het aantal per week gegeven lessen, waarmee dit totaal ln de zelfde periode was gekomen op 910.360. Van deze lessen werd 84 procent gegeven door bevoegde leerkrachten. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft deze gegevens verza meld en gepubliceerd. Daaruit Is ook af te lezen, dat van alle leraren te zamen twintig procent als hoog ste bewijs van bekwaamheid een doctoraal of ingenieursexamen had. 21 procent bezat een MO-b- akte, zes procent had met succes een kandidaatsexamen afgelegd. 16 procent had een MO-a-akte, 22 procent was volledig bevoegd on derwijzer. tien procent had een an der bewijs van bekwaamheid en vijf procent had er helemaal geen. Minder dan een kwart van de lera ren was van het vrouwelijke ge slacht. Bij de mannen had volgens het CBS 83 procent een weektaak van twintig of meer lesuren. Bij alle vrouwen te zamen was dit 44 procent en bij de gehuwde vrouwen 28 procent. NAARDEN Staatssecretaris De Jong van onderwijs streeft er naar de herkansing voor eindexamen kandidaten (herxamens) zo moge lijk volgend jaar en anders in 1978 al ln de maand Juni te laten plaatsvinden. Hij heeft dit gisteren meegedeeld in Naarden, waar hij het Havo-gebouw van de scholen gemeenschap Godelinde officieel opende. /30WZ//V6 'Moet het zo, pap?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3