Afscheid van de Nieuwe In het begin was het &en chaotische situatie 'rouw' verdwijnt als laatste uit wat eens de Amsterdamse krantenwijk was Indrukken van ruim dertig Einde van De Tijd boeiende jaren Straatarmer Amsterdam TERDAG 21 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 AMSTERDAM Wie zich kan vinden in de uitspraak van Prediker, dat alles zijn bestemde tijd heeft, zou kunnen aanvaar den, dat er telkens in een bestaan hoofdstukken worden afgeslo ten. Het nu geëndigde verblijf van de landelijke redactie van onze krant aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam was zo een hoofdstuk. Wij verlaten de gebogen straat, die in het verleden de „Fleetstreet" van Amsterdam werd genoemd, in verband met de aanwezigheid van het produktiecentrum van de meeste lande lijke dagbladen, van een levendige journalistieke en typografi sche presentatie. (De bijnaam Fleetstreet verwijst naar de ver maarde Londense dagbladwijk). i laatste verhuisactie Trouw-Kwartet neemt afscheid van de mwezijds, waar het bedrijf tot wasdom is gekomen. Die tijden zijn voorgoed voorbij nu Trouw-Kwartet als laatste krant, die er grotendeels haar produktiebedrijf had, volledig verhuist naar de nieuwe dagbladconcentratie in de Wibaut- straat, waar de dagbladen Het Parool en de Volkskrant, die reeds eerder de Nieuwe Zijds verlieten, zijn geves tigd. Beide kranten behoren tot de Perscombinatie, waarvan Trouw- Kwartet sinds 1 januari 1975 ook een onderdeel is en als gevolg waarvan het zijn bestaan in het eigentijdse krantenpaleis in Amsterdam Oost voortzet. Alle afdelingen van ons be drijf, met uitzondering van de lande lijke redactie, waren reeds vertrok ken uit het pand Nieuwe Zijds Voor burgwal 280, aan de Postzegelmarkt, onderdeel van de burgwal. De redactieploeg sluit dezer dagen de deuren en een boeiend hoofdstuk in het ruim dertigjarige legale bestaan van onze krant. Vaarwel aan de vertrouwde Nieuwe Zijds, waar Trouw een wisselend le ven heeft geleid als een der jongste in de rij van (gerenommeerde) dagbla den. De Nederlandse journalistiek is voor een groot deel aan weerskanten van de Nieuwe Zijds en omgeving bedreven. De sfeer van de voormali ge gracht deze burgwal is in de jaren 1883-1884 gedempt werd overwegend bepaald door de draai ende rotatiepersen, het vrachtver voer der kolossale papierrollen, een bedrijvigheid, die generaties in de herinnering zal blijven. De geur van drukinkt, van Hekelveld tot Sint Luciënsteeg, met tussen de bedrijven door de verpozing in nabu rige stamcafés, waar dagbladschrij vers, novellisten, dichters en teke naars hun sociale toevlucht vonden, zoals bij „Scheltema", naast het Al gemeen Handelsblad, „Hoppe" en bij het ook inmiddels verdwenen „Po len" in de Kalverstraat. In het Handelsbladgebouw is enkele na oorlogse jaren De Waarheid ge vestigd geweest, later verhuisde de krant naar Felix Meritus" aan de Keizersgracht. Het Algemeen Dagblad had er tijdelijk zijn bijkantoor. De vooroorlogse concentratie van dagbladbedrijven, toen ze er nog alle maal waren, begon na de bevrijding allengs schril af te steken bij ontwik kelingen die door verhuizing en ver* dwijning werden gekenmerkt. Dagblad-tragiek Het doet de oude SDAP-ers nog steeds pijn, dat de publiciteitsburcht van het socialisme aan het Hekelveld, waar het toonaangevende Het Volk van weleer, alsmede de weekbladen werden vervaardigd, waar Het Vrije Het nieuwe onderkomen Trouw/Kwartet is vanaf maandag geheel gevestigd op de bovenste verdieping van het Paroolgebouw. >or Jan Roelfs e vijfde mei 1945 bevrijdingsdag was een zaterdag. Ik zie g de heren Bruins Slot en De Pous, ik meen ook dat de heer lallenbroek erbij was, de marmeren trappen in het Standaard- louw aan de Nieuwe Zijds opkomen. Ze kwamen het gebouw, :t zetterij en drukkerij, voor Trouw overnemen. Op maandag 7 ii rolden er de eerste legale exemplaren van Trouw van de pers. gingen in stapels, her en der het land door, naar de contact- ressen van de voormalige illegaliteit. Een administratie was er it, abonnementsgeld kwam niet of nauwelijks binnen. Het was die begintijd een chaotische situatie, die ik van nabij kon oordelen, omdat ik toen tijdelijk de telefooncentrale be nde". an het woord is de nu gepensio- lerde mej. Ans Noordstar, die se- etaresse is geweest van de toen- alige chef-redacteur van De landaard, T. Cnossen en de drie- ar-artikelen van de vroegere jofdredacteur, dr Colijn, opnam, iens secretaris gaf die iedere mor- in uit Den Haag telefonisch door. e Standaard werd in 1944 verbo- in, er was sprake van dat de krant de oorlog zou terugkomen, maar it is niet gebeurd (Colijn had des- jds tegen Cnossen gezegd: „Zorg it je de persen in je bezit houdt"), at was gebeurd en in de eerste eken na de bevrijding kwamen ouw-koeriers op ronkende mo- rfietsen met berichten de Nieuwe jds oprijden. rouw was op slag een toonaange- nde krant geworden en een legaal staan gaan leiden, wat aanvanke- k zeker niet in de bedoeling had legen e grootste oplaag die Trouw tij- ns de bezetting heeft bereikt f encilprodukties op tal van plaat- was 400.000. De oplaag na de irlog heeft maximaal 200.000 be- agen, doch men betaalde het a- innementsgeld slecht, waardoor i oplaag geleidelijk aan tot 160.000 ,1 aide) Ans Noordstar, die later directiese cretaresse van Trouw en Trouw- Kwartet is geweest: Al spoedig had onze krant veel te weinig armslag in het gebouw van De Standaard, we verhuisden (1947-1972) in mei naar het verderop aan de Nieuwezijds gelegen gebouw van De Telegraaf- Het Nieuws van de Dag, aan welke bladen een verschijningsverbod was opgelegd. Er werden in die tijd tal van bijkantoren in het land op gericht en allengs werd orde op zaken gesteld. Economisch direc teur werd de heer H. de Ruig, de latere algemeen directeur, afkom stig van het Rottersammer Kwartet, dat in 1941 op last van de Duitsers moest verdwijnen. Gedurende de eerste tien jaar na de bevrijding leidde de directie van uitgevers maatschappij Zomer en Keuning, Wageningen, het Trouw-concern. Het Wageningse bedrijf was voor de tweede keer door oorlogshande lingen verwoest en nam aanvanke lijk ook zijn intrek in het Telegraaf- gebouw. Trouw verscheen met och tend- en avondedities. „Wilde tijd" Er werken nog maar weinigen in ons bedrijf, die de eerste uren van Trouw in de legaliteit hebben mee gemaakt. Die enkelingen kunnen stuk voor stuk schilderachtige ver halen vertellen, vooral uit die begin periode, „een wilde tijd". Zo moes ten er op de toen schaarse auto markt vervoermiddelen worden ge organiseerd. het Nederlandse be drijfsleven, en dat niet alleen, moest geïnformeerd worden over Trouw als waardevol advertentie medium, inspecteurs moesten het abonnementenbestand, de groeien de bezorging begeleiden, een eigen garagedienst ontstond, consolide ren van bijkantoren, er kwam een personeelsvereniging. De krant werd verspreid in de nanacht en overdag, een jaar na het legale be gin waren er ongeveer driehonderd mensen in dienst. De onstuimige groeiperiode heeft tal van anecdotes doen voortleven. We maakten in die begintijd kleine kranten, weinig groter dan servet ten, er moest met de ruimte worden gewoekerd. Een persoonlijke herinnering. De redactiechef stuurde mij naar het gebied van Overdinkel, achter En schede, daar werd nogal veel ge smokkeld. Voor het eerst van mijn leven kwam ik in die streek, vond er een grensweggetje. genaamd „De „dubbele buurt". Ik schreef twee kruimelverhalen, getiteld: „Dubbel spel aan de Dubbele Buurt". Een week later werd ik bij de directie geroepen. Mijn knipsels lagen op het bureau van mr. Van Houten. „Dat werk is van u? Ik bevestigde het. „Er is nogal wat ontstemming over ontstaan in dat gebied". Ik draaide wat onrustig op mijn stoel. „Enkele tientallen abonnees hebben bedankt", aldus deze direc teur. Volk voortzetting van een traditie was toebedeeld, onder sloophamers is gevallen. Een hotel Sonesta heeft de plaats waar eertijds ruim veertig miljoen rose kranten van de persen rolden, ingenomen. In de ja ren na 1945 presenteerde deze arbei derskrant opgericht in 1900 zich als de grootste krant van Nederland. Een betreurenswaardige verschra ling ontstond in de opiniërende sec tor van de publiciteit, ook al ging dit bedrijf verder in Rotterdam (1970). Ans Noordsbar Terwijl ik haastig aan een verweer sleutelde, ging hij verder: „Nou ja, ze waren toch moeilijk te bezor gen". Daarmee was de zaak afge daan. Dat kon allemaal nog in die tijd. Trouw stichtte als eerste krant een journalistenschool. De praktijk van latere jaren was dat tal van jonge journalisten van Trouw „wegspron gen" naar functies elders. Zo heeff ons dagblad in de loop der jaren heel wat talent aan onder meer de NCRV en voorlichtingsdiensten van de ministeries, geleverd. We duiden slechts aan, maar deze weinige voorbeelden bewijzen dat Trouw, jarenlang redactioneel ge leid door dr. Bruins Slot, al spoedig een vooraanstaande plaats in de vaderlandse journalistiek had inge nomen. Terug naar de derde verdieping in het Telegraafgebouw. Daar heerste een goede verstandhouding met de benedenburen, Het Parool, die me de steunde op een gezamenlijk oor logsverleden: Het Parool, ook een krant uit het verzet. Trouw met zijn vele streekedities in de nacht, en overdag, kon, toen de dagbladen De Telegraaf en het Nieuws van de Dag terugkwamen op den duur niet langer in het kran tengebouw blijven. Men raakte overigens in niet geringe moeilijk heden, er moest naar noodoplossin gen worden gezocht. In 1962 ver trok de redactie naar een pand in de Nieuwe Nieuwstraat, een gebouw op de hoek van de Nieuwe Zijds. Directie en administratie namen hun intrek in het gebouw Heren gracht 170, een stedelijk monu ment. Onder moeilijke omstandig heden werd er gezet in het verou derde gebouw van Spin, gelegen naast het Telegraafgebouw. Trouw, verdeeld over drie punten in de stad, vergde veel coördinatie. Het was een moeilijke periode, die echter uitzicht bood toen Trouw, in 1959, drukkerij Spin kocht, met het oogmerk de produktie van de krant veilig te stellen. Daarna werd het Spingebouw grondig gemoderni seerd, de verbouwing en vergroting waren in mei 1967 gereed. Drie jaar tevoren nam Trouw zijn intrek in het oude gebouw van De La Mar, aan de postzegelmarkt, Nieuwe zijds, zijn laatste vestigingsplaats in de binnenstad, waar nu het „Vaar wel aan de Nieuwezijds" heeft ge klonken. Ochtendblad Een uitermate belangrijke ontwik keling maakte de krant mee, toen reorganisaties op grond van nood zakelijke bezuinigingen, inkrimpin gen van de veel te kostbare edities vergde. In die periode stond de heer ing. O. Postma aan het directionele roer. De overgang naar landelijk ochtendblad was op 10 april 1964. De Kwartet-bladen (Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Leiden) di rectioneel geleid door de heer F. Diemer, werden op 3 april 1972 ochtendblad. Trouw stond sinds 1946 in nauwe relatie met de Kwar tetbladen. Het „Kasteel van Aemstel" aan de nabije Nieuwezijds de lage num mers was sinds 1903 de dagelijkse geboorteplaats van het dagblad De Tijd en zijn kopbladen. Een gedistin geerde rooms-katholieke kwali teitskrant. Er bleek op den duur geen ruimte te zijn voor twéé roomse dagbladen. De Tijd en De Volkskrant. (Eerder was de Maasbo de ter ziele gegaan). De Tijd, met de fiere spreuk „Dieu et mon Droit" (God en mijn recht) deed hardnekki ge pogingen te blijven voortbestaan. Het mocht helaas niet baten. Het weekblad De Tijd, waarvan de redac tie aan de Nieuwezijds is gehuisvest, is een bescheiden, maar hoopvolle erfenis van een gróót dagbladver leden. Een gang van zaken, die niet zonder een gevoel van weemoed moet wor den geboekstaafd, omdat hier sprake is van het gróótste verlies dat de Nieuwe Zijds heeft geleden. De Volkskrant Het (ochtendblad) De Volkskrant (opgericht 1921) van oorsprong een niet-Amsterdamse krant, draaide aan de Nieuwe Zijds van de bevrij dingsdagen van mei 1945 tot daags voor kerst 1964. Dit dagblad, aanvan kelijk de spreekbuis van de Katholie ke Arbeidersbeweging, had zijn kin derjaren in Den Bosch doorgebracht, zijn jongelingsjaren in Utrecht. Na tijdens de bezettingstijd gedurende vier jaar niet te zijn verschenen, kwam de Volkskrant in Amsterdam boven water en tot bloei in het „ei landgebouw" nabij de Sint Luciën steeg. De Volkskrant besloot aan het eind van de jaren vijftig de Amsterdamse binnenstad te verlaten om zich te vestigen in de Wi- bautstraat. Het Parool kwam later tot dit besluit, maar het won de race om de voltooiing van de nieuwe gebou wen, die tegenover elkaar in deze metrostraat verrezen. Binnen vijf jaar na hun verhuizing stichtten Het Parool en de Volkskrant de Perscombinatie; waarbij nu dus ook Trouw-Kwartet is aangesloten. Ook het Financieel Dagblad verhuis de, redactie en administratie gingen in 1964 naar een nieuw pand in de herboren Weesperstraat. Tot 1963 was dit dagblad bij drukkerij Spin aan de Nieuwezijds vervaardigd, de redactie was telkens elders in de bin nenstad gevestigd. Parool verhuist In 1964 verliet Het Parool zijn dubbe le vestiging in de binnenstad, het Bungehuis, aan de Spuistraat, en het Telegraafgebouw. In dit laatste pand had het avondblad in 1945 zijn intrek genomen. Aanvankelijk waren er se rieuze plannen om een torengebouw te stichten in de binnenstad (terrein Amrobank, tussen Rokin en O.Z. Voorburgwal), een opzet waartegen de gemeente terecht bezwaar heeft gemaakt. De plek. waar het Parool- gebouw nu staat, was aanvankelijk gereserveerd voor de gemeentelijke sociale dienst. Voordien bevond zich hier het rangeerterrein van de NS en de Gooise Tram. Zowel Het Parool (opgericht in het oorlogsjaar 1940), verzetskrant, als Trouw (ontstaan in 1943) deelden enige jaren de ruimte in het Telegraafgebouw, tot aan de terugkeer van De Telegraaf Het Nieuws van de Dag, welke bladen in 1949 herverschenen. (De Telegraaf stamt uit 1893) Telegraaf vertrekt Rondom het eind van de jaren zestig besloot het Telegraafconcern tot een nieuwe vestiging in het industriege bied Sloterdijk, omdat het gebouw aan de Nieuwezijds niet voldoende ruimte meer bood en het verkeer de eveneens groeiende aanvoer van krantepapier en afvoer van kranten te zeer bemoeilijkte. Handelsblad: Rotterdam Het aloude 'Algemeen Handelsblad', opgericht in 1828, dat geleidelijk aan op de dagbladmarkt aan invloed ver loor, zag zijn bestaan gered door een fusie met de NRC (Nieuwe Rotter damse Courant) en werd onderdeel van de NDU (Nederlandse Dagblad Unie). Het werd stil in het forse Han delsbladgebouw omdat de krant op Rotterdamse bodem haar dagelijkse wordingsproces onderging. De fusie tussen NRC en Algemeen Handelsblad kwam in 1970 tot stand, de krant ging NRC-Handelsblad he ten. Andermaal een duidelijk verlies voor de Amsterdamse dagbladwe reld. Het is rustig geworden aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Eigen plaats Trouw is na het samengaan met de Perscombinatie zijn redactionele zelfstandigheid niet kwijtgeraakt. Van grote betekenis moet worden genoemd, dat de eigen identiteit volledig is gehandhaafd. Redactio neel blijft ons dagblad een onafan- kelijk en eigen bestaan leiden. Ook de commerciële afdelingen blijven zelfstandig voortbestaan, zoals de afdeling advertentie-acquisitie, ei gen advertentiebedrijf, eigen abon- nementenbedrijf en een eigen ad vertentie-sector. De administratie ve sector, hoofd- en subadmi nistraties, dc zet- en druktechniek en het vervoer zijn opgenomen in de organisatie van de Perscombi natie. Trouw is nu gevestigd in het ge bouw van Het Parool, waar het over accommodaties beschikt, die zeer verschillen van de oude huisvesting aan de Nieuwezijds. De modern in gerichte werkruimten vormen een aanwinst: in alle opzichten een sti mulerend werkmilieu. Trouw fun geert nu andermaal als goede buur van Het Parool, met welk bedrijf het destijds, aan de Nieuwezijds, in het Telegraafgebouw zulke goede relaties onderhield. Een nieuw tijdperk in het bestaan van onze krant is ingegaan. De me dewerkenden van Trouw zien de toekomst met enig optimisme tege moet Er blijven kleurrijke herinne ringen aan het afwisselende ver blijf in de binnenstad, inzonderlijk aan de vestigingen aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, waar Trouw zich heeft waargemaakt. Voor van daag en de dag van morgen. Dag Voorburgwal, waar eens de kranten waren Ach. Nieuwezijds, jij hebt thans afgedaan. De nieuwsstroom kwam van hier sinds jaren In vierentwintig uur niet tot bedaren En is naar alle kanten heengegaan. Dag bruine kroeg, waar steeds de journalisten Op houten stoel zich laafden aan veel vocht. Waar zij van iets van alles wisten Vaak urenlang eikaars primeurs betwistten. Waar hoog tot laag zo graag zijn koffie kocht. Dag zetterij, vol toffe typografen Machinepark, gedoemd tot roest en schroot. Nooit wordt daar meer getild aan staven Die dag en nacht gepaste regels gaven. Het lood was warm, dat blijft nu koud en dood. Gegroet galei, matrijs en magazijnen Vaanwei aan els, de broodjes en de prage. Vernieuwd oud ambacht, dit verdwijnen Roept weemoed op, het vak voor interlijnen Staat met de groene zandzeepbak reeds leeg. Wij gaan in oost geheel opnieuw beginnen, Diep in ons hart heeft elk hetzelfde zeer, Wij moeten fotozetters minnen Maar voelen saam ontroerd eén brok van binnen: Nieuwstraat van Mokum, Fleetstreet is niet meer Broodjes en interlijnen zijn loodregels ven verschillende dikte, die het wit tussen de tekst verdelen. Een prège Is de mschlne, wssrop ksrtonnen efdrukken ven pagina's worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17