de verpleging heeft u nodig [uisartsen-instituut wil leer subsidie en mensen irborgen dramatiek 'Wij roepen u' Hoger personeel heeft nu zetel in de SER an der Stoel praat et Spaanse collega ZIEKENHUIS Personalia ichting Industriële ormgeving verdwijnt diaconessenhuis breda i in voor uitbreiding tot centrale instelling 'nadering EG en NAVO? PRAKTIJKBEGELEID(ST)ER zeister ziekenhuis/ „HUIZE WESTHOFF" 1 verpleegkundige/ wnd. afdelingshoofd 1 verpleegkundige/ nachthoofd HOGEWEY Rosendael wil graag eens met een verpleegkundige praten. waarnemend afdelingshoofd Verpleeghuis "Rosendael" Utrecht Stichting kabu Utrecht 3Ü AG 21 FEBRUARI 1976 A i onzer verslaggevers 2HT Het Nederlands huisartseninstituut (NHI) wil zich ontwikkelen tot onafhankelijk centraal ut voor ontwikkeling en begeleiding van de eerste-lijns-gezondheidszorg en vraagt daarom van het rie van volksgezondheid een 'sprongsgewijze' uitbreiding van subsidie en personeelsbestand (nu [mensen). beleidsnota waarvan Me- intact een uitgebreide sa- 'ing publiceert, blijkt dat veel hooi op zijn vork momen, en nu last heeft van ndigheid dat het weinig ft. noemt het 'niet verwonder- ,t niet iedereen direct be- ellif waarom het instituut zoveel jeld nodig zou hebben. De bjjisen een beroepsgroep 'die tot Mne zelfstandigen behoort en Itmaakt van wat wel eens de twereld' wordt genoemd, een die tot nog toe niet erg ge- is de gemeenschap (lees: ;en) veel inzage in eigen te geven, laat staan advies inhoud en kwaliteit van de ide zorg aan derden te vragen. 'Bovendien is het geen gewoonte in dit land, een dergelijke groep par ticulieren, die zich financieel goed kan redden, van een door de over heid gefinancierd instituut te voor zien om onder andere gratis een stuk service aan hen te geven en de inhoud van hun vak mede te ont wikkelen.' In hoeverre hulp aan de huisartsen Vraafrtpkpn^ ook steun aan de volksgezondheid loogicnwo is, vormt ook binnen het NHI een discussiepunt waar men nog niet uit is. Sommigen zien het als een dienstverlenend instituut voor de beroepsgroep, en dus ook tamelijk nauw gebonden aan de wensen van die groep. Anderen zien het meer als een ontwikkelingsinstituut, bezig met nieuwe normen voor hulpverle ning, eerder aansluitend bij de voor lopers dan bij de grote groep huis artsen. In het laatste geval ligt sub sidiëring eerder voor de hand maar bestaat het gevaar dat het instituut de beroepsgroep als geheel van zich vervreemdt. Voorlopig is binnen het NHI aanvaard dat beide opvattin gen naast elkaar kunnen bestaan. André Rutten liH 'AM In Mickery ope- it en met 7 maart twee Ita- acteurs, die samen Club vormen en in Rome thuis- Ze doen wonderlijk simpele -jj, waar je wat verbaasd en 1 "]k geamuseerd naar kijkt, ie op den duur gaan fascine- idat er een suggestie uit over- die zich niet laat definiëren wel van binnen uit weerklank t. ite komt, in overall, geblind- op, zich met een wandelstok d een weg zoekend. De tweede, overall, trekt zich, liggend op ein karretje, aan een touw tot wege het speelvlak. Hij be de blinde van zijn blinddoek, ept dan 'Miracolo' en daarna imme van zijn karretje los- irlopende draad in de voor- g is dat zij samen, via een pri- houten lopende band, die zij al kantelend voortzetten, en over daarop liggende buizen, die zij ook een voor een verplaatsen, twee grote In een commentaar stelt hoofdre dacteur F. Bol van Medisch Con tact vast dat het instituut in be langrijke mate heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van de huis artsgeneeskunde. 'Men kan gerust stellen dat zonder het NHI er nu niet aan iedere medische faculteit een universitair huisartseninstituut zou zijn verbonden.' Maar juist om dat die universitaire instituten er nu zijn, zet de heer Bol stevige vraagtekens achter de uitbreidings plannen van het NHI. Wel ziet hij aantrekkelijke kanten aan een natio naal instituut voor eerstelijns ge zondheidszorg. Het NHI zou daarin inderdaad een voortrekkersfunctie kunnen vervullen, maar er is nog zoveel overleg met andere organi saties voor nodig dat een sprongs gewijze uitbreiding van het NHI hem wat voorbarig lijkt, en 'een overschatting van de mogelijkhe den van samenwerking in ons ge zondheidswereldje van de dag van vandaag'. Adjudant Tot adjudant van de Koningin is benoemd officier-marva der tweede klasse J. Prinsen. Zij volgt per 1 maart kapitein-milva M. E. M. Mulder op die adjudant in buitengewone dienst wordt. Me vrouw Janna Prinsen is in 1937 ge boren en kwam in 1955 in dienst bij de Marva speciale diensten als tele foniste derde klasse. Zij is werk zaam geweest bij de verbindings dienst commandant zeemacht in Ne derland, bij het ministerie van de fensie, als secretaresse bij de mari ne-attaché in Londen, als docente secretaresse bij de verbindings- school in Amsterdam en als hoofd van het Marva-centrum in Amster dam. Sinds '74 is zij werkzaam bij het marinestafbureau belast met postzaken en procedures. >n'J een voor een verplaatsen, twee grote /"ixttt i j_ i ijzeren tandwielen, verbonden door (J\ V VcUl Ulie naar tWee ZetelS een ijzeren as, van de ene kant van de speelruimte naar de andere wen telen en weer terug. Daarbij wisse len zij elkaar telkens af, vrijwel zonder woorden, waarbij toch een soort tederheid, een zorg voor elkaar voelbaar wordt. Er zitten een hele reeks kleine handelingen doorheen, die dat saamhorigheidsgevoel, na de tamelijk zinloos lijkende handelin gen, suggestief versterken. En al hoewel het allemaal lichte, speelse. soms vreemde accenten zfjn, die er aan toegevoegd worden, is er ten slotte toch een merkwaardige dra matiek voelbaar. Waarschijnlijk vooral omdat er een soort hulpe loosheid uit straalt, door de ene ac teur, met clowneske, sober gebruik te vermogens, door de ander door ingehouden gelaten strakheid ge suggereerd. Vandaar ook de titel Tüchiamo': wij roepen (u). Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het hoger personeel zal de komende twee jaar met één zetel vertegenwoordigd zijn in de Sociaal-Economische Raad. De 'raad van overleg voor middelbaar en hoger personeel' (RMHP) mag voortaan een lid aanwijzen voor één van de 15 werknemers- zetels in de SER. Het CNV, dat tot nu toe drie zetels mocht be zetten, zal de komende twee jaar nog met slechts twee man in de SER vertegenwoordigd zijn. >nze Haagse redactie 11 HAAG De Spaanse minister van buitenlandse zaken de 9rsa, graaf van Motrico, is gisteren in ons land aangekomen 1 r jesprekingen met minister Van der Stoel. bezoek maakt onderdeel uit irqBn 'good-will reis' die Areilza die landen van de Europese nschap maakt. Belangrijkste rerp van gesprek zijn de ont- ingen in Spanje naar een tischer structuur en de se toenadering tot de Europe- meenschap en de NAVO. Mi- Van der Stoel heeft zich op het standpunt gesteld dat e banden met Spanje alleen jk zijn Indien de menselijke ilitieke verijheden van het volk volledig gewaarborgd eerdere bezoeken aan an- Europese hoofdsteden heeft aangekondigd dat nog dit erkiezingen op plaatselijk ni- in Spanje gehouden zullen Landelijke verkiezingen tas mogelijk na wijziging van aanse grondwet. Hierover zou een referendum gehouden worden. Areilza acht het mogelijk dat ook dit referendum dit jaar zal plaats vinden, waarna de werkelijke verkiezingen in 1977 kunnen volgen. Areilza hoopt dat Spanje in 1980 volwaardig lid van de Europese Ge meenschap kan worden, gevolgd door het lidmaatschap van de NA VO. Demonstratie Het Nederlands comité vrij Spanje ziet de. zaken niet zo optimistische. Leden van het comité hielden gis termiddag een demonstratie voor buitenlandse zaken in den Haag. Het comité meent dat de huidige veranderingen in Spanje slechts schijn zijn. De demonstratie was ook bedoeld a Is protest tegen de komst van Areilza. 'Met fascisten praat men niet, die bestrijdt men', aldus het comité. Het Leids Spanje- comité heeft minister Van der Stoel een telegram van dezelfde strek king gezonden. Tot deze niieuwe samenstelling be sloot de SER gisteren in een advies aan minister Boersma. Er moet van worden uitgegaan dat de minister dit advies zonder meer zal opvol gen. Het nieuwe SER-lid wordt drs. H. van der Schalie, voorzitter RMHP. Van der Schalie is ook voorzitter van de NCHP (Neder landse Centrale van Hoger Perso neel). Deze NCHP vormt samen met twee vroegere NKV-vakbonden Unie BLHP (beambten, leiding gevend en hoger personeel), en BVA (banken, verzekeringen, kan toren) en met nog enige kleine vakorganisaties de RMHP. De plaatsvervanger van Van der Scha lie in de SER wordt A. Hubben, voorzitter van de Unie BLHP. Nog twee jaar De SER wil zijn samenstelling voor het overige voor de komende twee jaar nog handhaven. Een SER- commissie studeert nog op de meest juiste taak, samenstelling en werkwijze. Deze studie kan leiden tot een geheel andere opzet. Die zal dan waarschijnlijk pas 1 april 1978 ingaan. De SER, het hoogste adviescollege voor de regering op sociaal en eco nomisch gebied, telt 45 leden. 15 worden aangewezen door werkge versorganisaties, 15 door werkne mersorganisaties en 15 door de re gering, de zgn. Kroonleden, 'onaf hankelijke deskundigen'. In de sa menstelling van de werkgeversdele gatie komt geen verandering. De werknemersdelegatie zal de komen de twee jaar bestaan uit 7 NW'ers. 5 NKV'ers. 2 CNV'ere en 1 RMHP'er. De NCHP en daarna RMHP onder nemen al jaren actie om tot de SER te worden toegelaten. Namens de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW, NKV) liet NKV-voorzitter Spit gisteren in de SER-vergadering merken dat de FNV de komst van de RMHP in de SER niet toejuicht De FNV komt niet verder dan 'geen bezwaar'. Spit sprak over een 'volstrekt overbodige en ongewenste versnippering van de vakbeweging'. CNV-voorzitter Lanser wees op de vrijheid van vereniging en organi satie. Nu de RMHP voldoet aan de voorwaarden die de SER zelf stelt aan representatieve organisaties, wil het CNV geen twijfel laten be staan over zijn standpunt dat de RMHP tot de SER moet unnen toetreden', aJldus Lanser. een verslaggever •TERDAM Het bestuur van de Stichting Industriële Vorm- jj ig heeft besloten de stichting op te heffen en in verband met de iciële toestand het faillissement aan te vragen. R iding tot dit besluit is het feit de minister van economische besloten heeft de subsidie aan Ichting per 1 januari 1976 te digen. De opheffing van de ing betekent ontslag voor vier .Jen drie losse medewerkers. el de beëindiging van de sub- lng al lang in de lucht hing het besluit volgens waarne- voorzitter H. J. A. M. van en toch nog onverwacht. Begin tnber werd een positief advies de Raad voor de Kunst door ter Van Doorn nog als een ult- ipunt voor voortzetting be- iwd. ens de heer Van Haaren hadden ministeries (behalve economi- zaken subsidiëren ook CRM en huisvesting) een aantal rede nen om de subsidiekraan dicht te draaien. De activiteiten van de stich ting werden erg vaag geacht. Er waren veel plannen, waarvan er maar weinig tot uitvoering kwa men. De hoogte van de subsidie (275.000 gulden) verhinderde vol gens de heer Van Haaren echter een uitvoering zoals nodig werd geacht. De subsidiegevers vonden ook de bijdragen, die de stichting van het bedrijfsleven ontving, veel te ge ring. Met de liquidatie van de stichting is Nederland, aldus de heer Van Haaren, een van de weinige landen in de geïndustrialiseerde wereld ge worden waar geen instituut meer bestaat voor de bevordering van in dustriële vormgeving en industriële ontwerpen. Op onze opleidingsschool voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden ontstaat binnenkort een vakature vooreen part-time voor de ochtendurèn. Op de Fliednerschool wordt samengewerkt in een team van 9 personen, waarvan er 7 belast zijn met de praktische opleiding van de leerlingen. De vakature die nu ontstaat betreft de praktijkbegeleiding van leerlingen in opleiding voor het diploma-A ziekenverpleging. Voor deze funktie komen wij graag in kontakt met kandidaten, die in het bezit zijn van het diploma-A ziekenverpleging en reeds enige ervaring hebben in een .dergelijke funktie. Voorts strekt het tot aanbeveling dat de kandidaat de praktijkbegeleiderscursus heeft gevolgd. Inlichtingen over deze funktie kunt u inwinnen bij Zr Q. Brengers, hoofddocente. Tei. 076-112133 tst. 290. Sollicitaties te richten aan het hoofd personeelszaken. Langendijk 75, Breda, kode nr TR21£op enveloppe vermelden In het Zeister Ziekenhuis kunnen worden geplaatst: een EERSTE VERPLEEGKUNDIGE voor de afdeling Kraam/Gynaekoiogie VERPLEEG KUNDIGEN A voor de afdelingen Interne Geneeskunde en Hartbewaking VERPLEEGKUNDIGEN voor de afdelingen Interne Genees kunde. Kraam/Gynaekologie. Neurologie en Hartbewaking Part-time dienstverband is op beperkte schaal mogelijk, op voorwaarde dat 1x per maand weekenddienst wordt verricht, en 1 x per week een avonddienst De waarnemend verpleegkundig directrice. Zr.M.Kuurman. is graag bereid inlichtingen over deze funkties te geven. Telefoon (03404) 28422. Uw schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de afd. Personeelszaken van het 11( ziekenhuis. Prof. Lorentzlaan 76, ZeisL verpleeghuis met reactiveringsafdeling te Rijswijk, met 150 bedden, is binnenkort een vacature voor (in de toekomst hoofd) en i.b.v. diploma A en/of B ziekenverpl®9'n9- Het salaris zal overeenkomstig de bindende selarisrege- ling worden vastgesteld. Hierbij wordt in ieder geval uitgegaan van plaatsing In de schaal van eerste verpleegkundige, terwijl uitloop mogelijk is tot de schaal van hoofdverpleegkundige. In ons moderne zusterhuis kan Indien gewenst, een ruime zit- en slaapkamer beschikbaar worden gesteld. Sollicitaties te richten aan de directie van Zr. Eykeleriboom Stichting Julialaantje 38, Rijswijk Tel. 070-94.92.28 Het protestants-christelijk „De Lichtenberg "-Amersfoort In onze opleidingsstaf is nog plaats voor verpleegkundig docenf(e) Onze voorkeur gaat uit naar iemand met een voltooide docentenopleiding Aanstelling zal geschieden in een rang, afhankelijk van opleiding en ervaring Telefonische inlichtingen kunt U inwinnen bij het hoofd van de opleiding, tel. (033) 38722, toestel 2145. Sollicitaties te richten aan de directrice, Utrechteseweg 160, Amerstoort. verpleeghuis voor 100 somatisch zieken en 60 demente bejaarden te WEESP Dir moderne centrum is één ven de huizen van de Stichting Verpleegtehuizen in Noord-Holland. ons huidige team werkt er met enthousiasme, maar heeft dringend versterking nodig. Daarom vragen wij gediplomeerde zieken verzorgenden Naast een prettige werkkring bieden wij een aantrekkelijke studiekostenregeling m.b.t. "voortgezette opleiding Z.V.", ruime promotiemogelijkheden en een salariérfng overeenkomstig de landelijke richtlijnen. Bij huisvestingsproblemen kunt u op onze bemiddeling rekenen terwijl interne huisvesting mogelijk is. Sollicitaties kunt u richten aan de verpleegkundig-direktrice, mevr. M.C. van der Steeg, Verpleeghuis Hogewey, Heemraadwegl Weesp. Telefoon (02940) 114 51. Omdat u het diploma A hebt, misschien zelfs A en B. en over leidinggevende kapaciteiten beschikt, belangstelling hebt voor de verpleging, verzorging en begeleiding van langdurig zieken. Maar ook: omdat u wilt werken met prettige kollega's en onder vooruit strevende arbeidsverhoudingen. Daarom zouden we graag eens met u praten over de funktie van Om u een indruk te geven van ons verpleeghuis: Rosendael is één van de vijf huizen van de Stichting Kabu (Katholieke Bejaarden- huisvesting Utrecht). Het is een nieuw en modern geoutilleerd huis met plaats voor 204 zowel jonga als oudere langdurig zieken. In totaal zijn er 6 afdelingen met elk 34 bedden. In Rosendael staat de revalidatie centraal. Fysiotherapie, bewegings therapie en arbeidstherapie krijgen er dan ook ruime aandacht. Als waarnemend afdelingshoofd bent u medeverantwoordelijk voor de 34 patiënten en de goede gang van zaken op uw afdeling, assisteert u bij de planning van het werk en helpt u bij de begeleiding van de leerling ziekenverzorgenden. Wij hopen uw interesse te hebben gewekt. Wanneer dat zo is stuurt u dan even een berichtje aan de direktie zodat we u kunnen uitnodigen voor een rondleiding en een oriënterend gesprek. Ons adres is: Verpleeghuis Rosendael. Indusdreef 5. Utrecht. Wanneer u liever belt: ons telefoonnummer is (030) 613844.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15