Ziekenhuizen hebben tien procent tekort aan verpleegkundigen Tekorten van streekvervoer 380 miljoen Voorzitter stichting casino's raagt zelf om onderzoek METZLER- Broers van veertien en zeventien bekennen dierenbeschermers menen at prijs voor inenten onden bezwaarlijk is moord op taxichauffeur Sparen. Uwgeld groeit inójaar van f646,53 naar f1.000,- met ABN Kasbiljetten. lelaties met maffia-bank? Sociale ijzerslagen zijn niet 5 te lezen' eV Nadelige gevolgen kunnen ernstig zijn Onderzoek gevraagd naar nevenfuncties hoge ambtsdragers 'Groot verloop onder de staf verheid zou bij moeten springen Langere geldigheid rijbewijs in studie Jongetje omgekomen Benzine 2,3 cent duurder door Bijdragen overheid vijftig miljoen meer volgend jaar 'Stimulering openbaar vervoer nodig' Tekst 'Helsinki' niet in schoolboekjes rIJDAG 20 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW-KVVARTET 3 QJ HAAG De rijksrecherche gaat een onderzoek instellen ar de relaties van de voorzitter van de 'nationale stichting tot Jploitatie van casinospelen', drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, Hf de in Genève gevestigde International Credit Bank. Deze in- 1 (jddels in faillissement verkerende bank zou gelden beheren van door de maffia beheerste gokpaleizen in Las Vegas. Drs. Rit sester van de Kamp zal zijn activiteiten voor de stichting ge- aar< rende het onderzoek staken, om de vestiging van casino's niet dag belemmeren. itssecretarissen Hazekamp en ing hebben tot dit onder besloten na een gesprek gis- ddag met de heer Ritmeester de Kamp. Deze heeft volgens uitgegeven communiqué zelf om onderzoek verzocht 'om iedere fel over zijr. goede trouw en griteit weg te nemen'. Hij heeft dat gesprek een 'verhelderende enzetting gegeven over zijn po- i', aldus het communiqué. Op onze vraag of het onderzoek van de rijksrecherche ook zou zijn ingesteld indien de betrokkene daar niet zelf om had gevraagd, zei staatssecretaris Zeevalking giste ren: 'Wij waren in ieder geval erg blij dat hij er zelf om verzocht'. Zeevalking benadrukte dat de for mele benoeming van Ritmeester van de Kamp tot voorzitter van het stichtingsbestuur nog moet plaats vinden. 'Die voorzitter moet na tuurlijk een man van onbesproken gedrag zijn. Gezien de geruchten ten aanzien va de heer Ritmeester van de Kamp was er geen andere mogelijkheid dan de rijksrecherche een onderzoek te laten instellen. Het is niet zo dat de rijksrecherche pas kan optreden als er een ver moeden van strafbare feiten be staat'. In de Tweede Kamer is destijds bij de wettelijke regeling voor het toe laten van casino's in Nederland steeds benadrukt dat voorkomen moet worden dat, zoals in vele an dere landen het geval is. de onder wereld greep zou krijgen op die casino's. Het is daarom begrijpelijk, zo wordt in politiek Den Haag ge zegd, dat de beide verantwoordelij ke staatssecretarissen iedere twijfel over de voorzitter van de stichting die de casino's gaat exploiteren, willen wegnemen. Verwacht wordt, dat de vestiging De staatssecretarissen Zeevalking en Hazekamp (geheel links en (tweede van rechts) en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van tweede van links) in gesprek met drs. Ritmeester van de Kamp de raad voor de casinospelen (rechts). van casino's in Nederland niet zal worden vertraagd. Er wordt nog steeds naar gestreefd in de nazo mer van dit jaar met de eerste casino's te beginnen. Over de uit- De heer Ritmeester van de Kamp voering van de plannen zijn al sprak gisteren de verwachting uit gesprekken gevoerd met Zandvoort dat het onderzoek van de recherche en Valkenburg. al binnen tien dagen zal zijn afge sloten. Hij benadrukte zijn on schuld als volgt: 'De heb geen boter op mijn hoofd, ook geen margarine en zelfs geen zonnebloemolie.' he da de noo t is o Van een verslaggever HAAG Personeels- en ine soc,a,e jaarverslagen zijn bij- 0 na allemaal geschreven in ten voor de massa van de 3 personeelsleden onleesbare taal. Ze worden i vi sn, utai. juk women (dus) niet at friezen; en het schrijven er van is weggegooide tijd en geld. leze conclusie trekt dr. ir. H. de Boer, organisatie-adviseur lin id Aerdenhout, uit een onder- Tiet va dertig personeels- ircj{ en jaarverslagen over 1974. on Hij vertelde aan 'De Onder- m neming' (orgaan van het Ne derlands Verbond van Onder nemingen) dat van die dertig dagen er, wat de woord- zinslengte betreft, slechts één leesbaar was voor mensen l die de MAVO doorlopen heb- W ben. Hij noemt het resultaat '^•verbijsterend: allen die niet 'bet MAVO-niveau hebben pinden de tekst te moeilijk lezen die (dus) niet. Het Iveau van de door hem on- irczohte verslagen noemt hij igeveer universitair en hij leent dat hij nog optimis tisch is als hij stelt dat vijf a lien procent van het perso neel dat niveau bereikt heeft. De heer De Boer meent dat iln onderzoek representatief Hij vindt dat een perso- ïls-jaarverslag zo geschre- !n moet worden dat iemand et niet meer dan basis-on- irwijs het kan lezen. Dat sldt trouwens voor alle ihriftelijke mededelingen in een onderneming, vindt hij. Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse ziekenhuizen hebben gemiddeld een tekort aan gediplomeerde ver pleegsters en verplegers van ongeveer tien procent. Uit een eind vorig jaar gehouden 'kleine' en quête onder i64 algemene ziekenhuizen bleken tekorten variërend van zes procent in Friesland tot veertien in Groningen. DEN HAAG Het Eerste Kamerlid dr. W. J. Schuijt (KVP) heeft bij minister-president Den Uyl en mi nister De Gaay Fortman aange drongen op een onderzoek naar eventuele nevenfuncties van hoge ambtsdragers. 'Een aantal personen hl door de overheid bezoldigde functies, zoals commissarissen van de koningin, burgemeesters, leden van de Raad van State, hoogleraren en hoofd ambtenaren oefent nevenfuncties uit in het bedrijfsleven, hetzij als adviseur, hetzij als commissaris', aldus dr. Schuijt in schriftelijke vragen. De senator zegt dat het ook voorkomt dat 'een belangrijke be taalde functie' elders uitgeoefend wordt. De regering zou moeten on derzoeken, vindt hij. of dergelijke opeenhopingen van macht en inko mens van personen, die hun salaris uit de overheidsmiddelen ontvan gen, in overeenstemming zijn met het beleid tot spreiding van macht en inkomen. Dr. Schuijt vraagt of de ministers de mening delen dat door nevenfuncties van hoge ambtsdragers de onpartijdigheid in gevaar wordt gebracht en dat de arbeid voor die functies veelal wordt verricht 'in de tijd van de baas'. Hij wil ook een opgave vap de gevallen waarin de Inkomsten uit nevenfuncties in de overheids kas gestort worden. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Een verder oplopen van de tekorten kan in een aantal ziekenhuizen ernstige nadelige gevolgen hebben voor de opvang en behandeling van met name acute patiënten. Dat is een van de conclusies uit een over leg dat onlangs door de Nationale Ziekenhuisraad werd gevoerd met de vakorganisaties en enkele in stanties op het gebied van de volksgezondheid Vijf van de geënquêteerde zieken huizen hadden meer dan dertig procent vacatures. In de acht aca demische ziekenhuizen is het tekort gemiddeld zeventien procent. Bij al deze cijfers is geen rekening ge houden met de aanwezigheid van uitzendkrachten. Hoeveel van de vacatures door losse mensen tijde lijk worden vervuld, moet nog wor den nagegaan. Tijdens het overleg werd vastge steld dat ie ziekenhuizen die voort durend een ernstig personeelspro bleem hebben, het werkklimaat over de hele lijn verslechtert. 'Het dragen van verantwoordelijkheid wordt zoveel mogelijk afgeschoven. Een werksfeer waarin de term 'op n een onzer verslaggevers N HAAG De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van iyi eren vindt het noodzakelijk dat de overheid de eigenaars van nden financieel tegemoet komt bij het inenten van honden tegen ndsdolheid. f minister Van der Stee van iei idbouw met ingang van 1 mei de Plichting heeft ingevoerd hon- 0 te laten vaccineren, meent de rcniging dat de prijs van vacci ne 20,50 per hond) te hoog is, Tol tëens voorzitter F. Verlaan van m< dierenbescherming wijzen de re- e ies in het land, en ervaringen I het verleden, erop dat vele hon- na 1 op straat zullen worden gezet iar losgelaten in bos en veld. 'Veel ag osen zullen die twintig gulden ne t kunnen of willen betalen. Dit gj eket dat de niet gevaccineerde, lai 'elaten honden toekomstige s Tfhonden dus een nieuwe be- r gshaard van hondsdolheid vormen', aldus de heer Ver- |d< het belang van de volksgezond- N en uit medelijden met de op I raat gezett honden, heeft de ver- teing bij de minister gepleit voor 1 gratis ter beschikking stellen Q de entstof. Een mogelijkheid is k de dierenartsen, die de vacci- Üe verrichten, tegemoet te ko- en in hun honorarium om zo een e prijs voor het vaccineren te erkstelligen. De dierenbescher- w ing heeft deze voorstellen gedaan 1 een brief aan het ministerie van Xlbouw en visserij. ileurstelling is een brief verzonden aan de 'Oüiklijke Nederlandse Maat- lappij voor Diergeneeskunde *1 fcarin de dierenartsen zijn vere- 1 M) waarin teleurstelling wordt b ut over de te hoge adviesprijs. maatschappij heeft dierenartsen melljk geadviseerd twintig gul- te vragen voor het vaccineren, 0,50 voor het inentingscertificaat en drie gulden voor een internatio naal inentingscertificaat. Dit laat ste wordt in het buitenland ver langd van Nederlanders, die daar met hun hond op reis zijn. Volgens d heer Verlaan zullen AOW-ers de twintig gulden nauwelijks kunnen opbrengen. hoop van zegen' niet van de lucht is, beïnvloedt het handelen Het verloop onder de verpleegstaf is groot. Van de leerlingen ver dwijnt ongeveer éénderde tijdens de opleiding. Onder, de gediplo meerden is het verloop ongeveer veertig procent per jaar. Overigens is het aanbod van aspirant-leerldn- gen nog steeds groot genoeg. Maar dat lost het probleem maar zeer gedeeltelijk op. De leerlingen zijn ook, en zelfs vooral, werkkrachten. Als zij vertrekken kan er meestal geen gelijkwaardige kracht worden aangetrokken. Met het oog op deze situatie vinden de meeste betrokkenen het dan ook bijzonder noodzakelijk dat er dag scholen komen voor de opleiding van verpleegkundigen. Daarvan be staan er nu, bij wijze van experi ment, enkele. Onduidelijkheden Een van de oorzaken van het grote verloop is waarschijnlijk, dat er over de verantwoordelijkheden van leerlingen en gediplomeerden veel verschillende opvattingen, misver standen en onduidelijkheden heer sen. 'Dat er met name gedurende de nachtdiensten vaak geen of on voldoende gediplomeerde verpleeg kundigen aanwezig zijn, betekent voor veel leerlingen een risicositua tie. waar men zich niet tegen opge wassen voelt', zo werd tijdens het overleg opgemerkt. De 'naam' van en de sfeer in een ziekenhuis blijken ook een belang rijke rol te spelen. Sommige zie kenhuizen hebben geen problemen met de werving, terwijl naburige op dat punt met grote problemen kampen. Verloop wordt ook in de hand gewerkt door onvoldoende praktijkbegeleiding van de leerlin gen. In de ziekenhuizen is verder nauwelijks sprake van een 'loop baanbegeleiding'. 'Zwemmen of verdrinken' blijkt in veel zieken huizen een onuitgesproken criteri um voor leiderschap te zijn en. aldus de Ziekenhuisraad, de ver- loopcijfers wijzen op een groot aantal 'verdrinkingsgevallen'. Commerciële uitzendbureaus nemen een steeds belangrijker plaats in bij de personeelsvoorziening. Voor de opleiding en de noodzakelijke teamvorming kan dat een groot ge vaar betekenen. De Indruk bestaat dat uitzendarbeid in dergelijke ge vallen het verloop van het vaste personeel (met name oók naar de uitzendbureaus toe) bevordert. De Geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid bekijkt op het ogenblik de rol van de bureaus in overleg met het Dlrectoraal-gene- raal van de arbeid. Tijdens het overleg ln Utrecht zijn suggesties gedaan voor maatregelen om op korte termijn het verloop en het Van onze pariementsredactie DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat bestudeert de mogelijkheden om de afgifte van rijbewijzen te vereenvoudigen. Ook wordt bezien of de beperkte geldig heidsduur (vijf jaar) niet wat lan ger kan zijn. Minister Westerterp, die dit giste ren tijdens het vragenuurtje in de tweede kaaner zei, vertelde voorts dat wordt gestrefd naar een cen trale registratie. De burgers hebben dan met nog maar één instantie te maken. VAASSEN Twee broers van veertien en zeventien jaar hebben bekend dat zij in de nacht van 7 op 8 februari de veertigjarige Apeldoornse taxichauffeur W. H. Wesselink hebben doodgeschoten. De jongens wilden de man beroven, maar door rumoer in de om geving zijn zij bang geworden en zijn zonder geld naar huis gegaan. JWX Ut TOUMIJI1 "OU VC11UU1J ÜI1 11CU -w- stelling van militaire dienst voor mannelijke verpleegkundigen (die gemiddeld veel langer aanblijven dan hun vrouwelijke collega's) en bijscholtogsmogelijkheden voor ex verpleegkundigen die weer zouden wUillen werken maar niet terug dur ven omdat ze het gevoel hebben, te ver op de ontwikkelingen te zijn achtergeraakt. UTRECHT De negenjarige Harry van Dorland uit Utrecht is dinsdag avond na een aanrijding met een auto overleden. Het ongeluk gebeur de toen het jongetje met zijn fiets onverwachts een kruising opfietste en tegen de achterkant van een auto reed. Een tweede auto raakte de jongen. In een ziekenhuis is het kind kort daarna overleden. De twee jongens, de 14-jarlge M. P. en de 17-jarige O. P. uit het woon oord voor Zuidmolukkers ln Vaas- sen, reden 's nachts met een vriend per taxi van het Apeldoornse stati on naar het woonoord. De zeven tienjarige jongen moet op het Idee voor de beroving gekomen zijn. De meerijdende vriend stapte eerder uit omdat hij niet wilde meedoen. Op de weg naar het woonoord schoot de oudstwe drie kogels door het hoofd van de chauffeur, de lijk waren er vier verdachten; één van hen bleek helemaal niets met de zaak te maken te hebben, de andere was de eerder uit de taxi gestapte vriend. ««ri. iiuuiu van ut uiauncui, ue Jongste nam even later de revolver nOfPrP 3PP11TW over en vuurde nog dire schoten af v «vvijiiö nog op de inmiddels uit de auto geval len chauffeur. Na hun daad liepen de Jongens, die beiden nog op de LTS gaan. naar huis en gingen zij naar bed. De zaak is dank zij ruim tachtig tips tot klaarheid gebracht. Aanvanke- (ADVERTENTIE) Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: datiseenspaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: drie, vier, vijf en zes jaar met een rentevergoeding van resp. 6,6'/j, 7 en 7'/a%. Een voorbeeld: koopt u op 20 februari 1976 een kasbiljet, waarvoor op 1 maart 1982 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f646,53. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgend jaar zullen rijk en gemeenten 380 miljoen guldden moeten bijdragen om de tekorten in het streekvervoer aan te vullen. Dat is precies evenveel als de geschatte opbrengst van het streekvervoer volgend jaar, vijftien miljoen gul den meer dan de subsidie van dit jaar en bijna tweemaal zoveel als die in 1974. Een en ander blijkt uit het bedrijfsplan 1977 voor het streekvervoer in Nederland, waarin een kleine veertig streekvervoerbedrijven voor het eerst gebundeld hun vi sie geven op de toekomst. De betrokken vervoerders, die 95 procent van het streekver voer voor hun rekening ne men, werken sinds twee jaar samen in het samenwer kingsorgaan voor het streek vervoer ESO. Ze vervoerden vorig jaar 285 miljoen reizi gers met een wagenpark van ruim vierduizend bussen over een 2600 plaatsen omvattend, 16000 kilometer lang lijnen- net. Het rapport constateert, dat de toeneming van de exploi tatie in geen verhouding staat tot de groei van het aantal reizigers. In de perio de 1974-1977 stijgen de kos ten met vijftig procent (van 507 miljoen in 1974 naar 759 miljoen gulden volgend jaar), terwijl het vervoer slechts met vier procent toe neemt (van 286 miljoen rei zigers in 1974 tot 296 miljoen ln 1977). De vervoerders achten verdere stimulering van het gebruik van het openbaar vervoer dan ook ook eerste noodzaak. Daar om willen zij het voorzie ningenniveau in de komende jaren tenminste gehandhaafd zien: in de dichter bevolkte streken zal er zelfs een schepje bovenop moeten. Efficiency Verder bepleiten zij meer efficiency: nauwere samen werking met NS en stedelij ke vervoerbedrijven, het aan brengen van mobilofoons in de bussen, snellere afwikke ling van het busvervoer vla beïnvloeding van verkeers lichten, standaardisering en automatisering. De streek vervoerders denken er voorts over om op dun bezette lij nen met kleinere, goedkoper te exploiteren" bussen te gaan rijden. Wat het wagenpark betreft, is blijkens het bedrijfsplan de standaardisatie al ver ge vorderd. Rond 85 procent van het wagenpark bestaat uit twee merken bussen (DAF en Leyland). Wel is de bussen- vloot nogal vergrijsd. ESO mikt erop de bussen na tien jaar te vervangen, maar op het ogenblik is rond een der de van het aantal bussen al ouder dan tien jaar. Negen procent doet zelfs al vijftien jaar dienst, zij het dan als regel als 'motteballenbus'. Busstations Dit en volgend Jaar zullen negen nieuwe autobussta tions worden gebouwd (zo veel mogelijk voorzien van een overkapping). Daarnaast wil men proberen het com fort voor de reiziger te ver beteren door uitbreiding van het aantal abri's bij haltes (dure zaak: gemiddeld kos ten ze 4000 gulden). Een van de grootste knel punten van het streekver voer noemt het rapport, dat raen te weinig houvast heeft bij het maken van plannen jp langere termijn. De over- neid draagt de verantwoor- lelijk voor het vaststellen van het voorzieningenniveau, naar het streekvervoer weet aog steeds niet welke nor- nen daarbij worden gehan- ;eerd. 2SO wil daarom vla het cen- •rum voor vervoersplannen :CVP) meer Inzicht zien te nijgen ln de 'bovengrens' en le 'ondergrens' van bet voor- ;ienlngennlveau. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Door de verhoging van de benzine-accljns met twee cent per liter wordt de benzine binnenkort 2.3 cent per liter duur der. Een liter super zal dan 105.6 cent gaan kosten, een liter gewone benzine 102.8 cent. Minister Duisenberg en zijn staats- secrejprls Van Rooijen delen dit mee aj/i de Tweede Kamer. De verhoglhg van de benzine-accljns had eigenlijk al half Januari moe ten ingaan. Minister en Kamer zijn echter achtergeraakt op hun sche ma. Het staat nog niet vast wan neer nu de verhoging zal Ingaan. De verhoging is het gevolg van het feit dat Duisenberg onder druk van de Tweede Kamer in december be sloot de motorrijtuigenbelasting minder sterk te verhogen dan hij aanvankelijk van plan was. Na Invoering van de accijnsverho ging zal de benzineprijs ln Neder land hoger zijn dan Ln Duitsland en België. Uitgaande van de prijzen per 12 februari Is de prijs in de grensstreek 99 cent per liter super en 93 cent per Liter gewone benzi ne. Voor de Belgische grensstreek zijn de prijzen 101.5 cent per liter super en 98.4 cent per liter gewone benzine. De minister en zijn staats secretaris denken niet dat dit prijs verschil zal leiden tot meer over de grens gaan tanken. Van een verslaggver DEN HAAG Minister Van Keme- nade zal niet ingaan op de sugge stie van het PPR-kamerlld Walt- mans om de tekst van de conferen tie ln Helsinki over het vraagstuk van de Europese veiligheid en sa menwerking op te nemen in de leerstof van daarvoor ln aanmer king komende scholen. De minister heeft het kamerlid laten weten, dat hij geen bevoegdheden bezit om bepaalde teksten ln leerstof van scholen te doen opnemen. tl M j H A 'O nee asjeblieft niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3