istralische regering zet mes in de sociale sector 3 ["ker driekwart Jjoen Joden flen weg uit Sow jet-Unie 'Lockheed betaalde 16 miljoen dollar aan Westduitse CSU' Vuil in Middellandse Zee wordt bestreden Mao Tse-toeng achter campagne tegen Teng actief in len-Oosten' Algerije ontkent aanval op Marokko Turkse diplomaat in Beiroet gedood Israël en Arabieren werken samen uwe premier kondigt b ezuinigingen aan 17 FEBRUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 3™ (Reuter, UPI, AFP) Van de drie miljoen Joden die 'r Jet-Unie wonen, willen nog 750.000 het land verlaten. In vijvijf jaar hebben 115.000 Joden de Sowjet-Unie verlaten, :erj 100.000 zich in Israël gevestigd hebben. la^- v-u'man van de synagoge van Moskou het wereldcongres zijn bekend gemaakt ivond van de tweede Idconferectie, die van- issel begint. De confe- wordt bijgewoond door iïeï}l200 afgevaardigden uit landen, zal drie dagen van de conferentie is, itanis-generaaJl David dramatische 6ituatie gemeenschappen in jeliünle bekend te maken lenirnationale publieke opi- fcini anioodse wereldconferentie ir jaar geleden ook In de et hoofdstad gehouden, kofei dat, deze conferentie jjul gegeven tot een rui- 1 itiebeleid van de Sowjet- »g4 De laatste jaren is ad«van de Joodse gemeen- Dechter aanzienlijk ver- vojet wordt steeds moeilij- raa uitreisvisum te krijgen, rekers op de conferentie i vroegere premier van vrouw Golda Meir, de se senator Frank Church lëlische ambassadeur in i Horln. jnd is een delegatie van n naar Brussel vertrok- delegatie zitten onder jjn Abraham Soetendorp, Jitici en leden van de ,'p protestantse en kaltho- 1li neenschappen. Verder |p bijeenkomst bijgewoond fan bekende Joodse en ia figuren uit de gebieden .hap, kunst, literatuur en ilsche Joden die on- Ing kregen om naar igreren zullen de pro- de Joden ln de Sowjet- iten. ie rabbijn Jakow Fisch- DAMASCUS (Reuter) it Midden-Oosten be- ongeveer 7000 C ubaan- en militairen, waarom- ipleet uitgeruste pant-. Dit meldt het Ameri- ïfcblad Time deze week. |ft. dat er tussen 3500 en :se militairen in Syrië ijn, meer dan 3000 in en meer dan 2000 in afgezien van de 12.000 ie in Angola vechten, zich een volledig uatge- ise pantserdivisie be- beschilkt over 94 Russi- itanks. De Cubaanse aan- Syrië wordt door Time id genoemd omdat de Ijjie dat land als een soort teiur gebruikt, van waaruit delen van de wereld wa- loferd worden, in zijn in de Jordaanse Amman besprekingen be- coördlnering van de Syrië en Jordanië. De legatie die aan dit over neemt, wordt geleid door tachmoed Ajoebi. De Jor- *4aardiging staat onder lel- premier Rif ad. Volgens it verschijnende krant ide maand de confedera- beide landen een feit heeft gisteren provocerend en gericht tegen de Sowjet-Unie genoemd. 'Ik protes teer met kracht tegen het besluit van de Zionisten ln Brussel een provocerend en tegen de Sowjet- Unie gericht proces te houden'. De Joden in de Sowjet-Unie hebben vrijheid van godsdienst, aldus de rabljn. Beweringen dat in de Sow jet-Unie antisemitisme zou bestaan noemde Fischman verzinsels met smerige politieke oogmerken. Tot veler verrassing is een delega tie van dissidente Russische Joden gisteren ontvangen door hoge Sow- jdt-functionarissen voor een onder houd over hun bezwaren. De dele gatie was samengesteld uit Joden die de afgelopen jaren geen uitreis visum kregen. Na dit gesprek zei de Joodse delegatie geen harde garan ties voor een regeling van hun klachten te hebben gekregen, maar dat ze beleefd te woord was ge- Volgens Joodse kringen in de Rus sische hoofdstad is deze manoeuvre van de Sowj et-autoriteiten bedoeld 'om ons zoet te houden'. De ont vangst zou samenhangen met het wereldcongres van Joodse gemeen schappen in Brussel en het komen de partijcongres van de communis tische partij dn de Sowjet-Unie. De Russische functionarissen, die de delegatie te woord stonden, had den er de aandacht op gevestigd dat de emigratiebeperkingen in verband met de Europese veilig- h ei dsconf er entie waren verzacht. De aanvragers behoefden bijvoor beeld geen referenties van hun werkegevers meer over te leggen. Niettemin moeten Joden wel 500 roebel per persoon betalen om het land uit te magen en dienen ze afstand te doen van het Russisch staatsburgerschap. De Sowj et-autoritei tén verklaarden bovendien dat slechts een klein ge deelte van de Joden die willen emi greren geen uitreisvisum kunnen krijgen. Dat was dan omdat ze kennis droegen van staatsgehei men. Ook zeiden ze dat het noodza kelijk is om het wegvloeien van intellect ,als gevolg van het vertrek van Joodse geleerden, uit de Sow jet-Unie moesten tegengaan. Veelal worden geleerden die om een uit reisvisum verzoeken onmiddellijk uit hun functie ontheven. Arabische reacties Hooggeplaatste Arabische functio narissen hebben België gisteren ge waarschuwd dat de Joodse wereld conferentie in de Belgische hoofd stad negatieve invloed kan hebben op de Arabisch-Belgische betrek kingen. De Arabische waarschuwing is vervat in een officiële verklaring die gisteren werd uitgegeven aan het slot van een tweedaagse confe rentie van Arabische ministers van informatie in Cairo. In hun verkla ring waarschuwen de ministers te gen het vijandig karakter van de wereldconferentie. In antwoord op geruchten over een Arabische boycot van België ant woordde een functionaris van de Belgdsche ambassade in Cairo dat daarvoor geen aanwijzingen waren. De Belgische ambassade benadrukte dat de conferentie een geheel par ticuliere aangelegenheid was en dat de Belgische grondwet niet toestaat dergelijke bijeenkomsten te verbie den zolang ze niet in strijd komen met de openbare orde en veiligheid. President Tokuji Wakasa van de Japanse luchtvaartmaatschappij All Nippon Airways maakt een buiging voor de begrotingscommissie van het Japanse parlement nadat hij gehoord is over de Lock heed-affaire. Hauser overhandigt dagboek aan Senaatscommissie WASHINGTON, TOKIO, ROME (Reuter, UPI, AP) De Lockheed vliegtuigmaatschappij heeft aan de Westduitse Christelijke Sociale Unie (CSU) zestien miljoen dollar (veertig miljoen gulden) en aan personen in Griekenland 500.000 dollar (1,25 miljoen gulden) betaald in verband met de verkoop van straaljagers, zo heeft de voormalige Lockheed-medewerker Ernest Hauser gisteren mee gedeeld. Hauser heeft zijn geruchtmakende dagboek, waarin aantekeningen over deze betalingen staan, over handigd aan de Amerikaanse Se naatscommissie die een onderzoek instelt naar de steekpenningenaf- faine. Dit bedrag komt nog bij de 22 miljoen dollar, die zoals de maat schappij al bekendmaakte, sinds 1970 aan politieke partijen en hoge functionarissen dn andere landen was betaald. Hauser zei gisteren dat zestien miljoen dollar in het begin van de Jaren, zestig is betaald aan de Beierse CSU, de zusterpartij van de CDU, in verband met de aan koop door West-Duitsland van dui zend Starfighters. Hauser sprak echter met nadruk tegen dat een gedeelte van dat geld rechtstreeks aan de voormalige mi nister van defensie, de huidige CSU-leider Franz Josef Strauss, is betaald. In eerdere verklaringen had Hauser gezegd dat via de bank van Strauss dn München tien mil joen dollar in de kas van diens partij was gestort. In die tijd was Hauser door bemiddeling van Strauss leider van het Duitse ver koopbureau van Lockheed gewor den. CSU-leider Strauss heeft gisteren in de Washington Post ontkend dat hij of zijn partij geld van Lockheed heeft ontvangen. De betalingen aan Griekse rege ringsfunctionarissen beliepen vol gens Hauser ln totaal ongeveer een half miljoen dollar in ruil van een order van zestig straalvliegtuigen. Japan Intussen zijn in Japan de hoorzit tingen dn het parlement over de Japanse betrokkenheid bij de om koopaffaire van Lockheed gaande. Gisteren verklaarde Kenji Osano, een van de belangrijkste getuigen in het onderzoek, noodt geld van de maatschappij te hebben ontvangen en ook nooit zijn invloed te hebben aangewend ten gunste van Lock heed. Hij zei te overwegen de afge treden president van de Lockheed fabriek, Kotchian, aan te klagen wegens laster. Osana, één van Ja pans rijkste en dn rechtse politieke kringen, invloedrijkste mensen, zei dat Kotchian hem gevraagd had zijn invloed aan te wenden ter bevordering van de verkoop van de Tristar aan de Alil-Nippon Airways, waarvan Osana voor elf miljoen dollar aandelen heeft. Hij zei ech ter niet te zijn ingegaan op het verzoek van Kotchian. De Japanse kroongetuige in de Lockheed-zaak, Yoshio Kodama, die het parlement meedeelde dat hij te ziek was om gehoord te kunnen worden, zal door een aantal artsen onderzocht worden, zo heeft de be grotingscommissie van het Japanse parlement gisteren besloten. Koda ma, die door de subcommissie van de Amerikaanse Senaat is genoemd met betrekking tot illegale betalin gen van Lockheed, zou zeven mil joen dollar van de fabriek hebben ontvangen. Hij was gisteren niet op de hoorzittingen. De andere twee getuigen die giste ren werden gehoord waren de pre sident en de vice-president van AH Nippon Airways. Deze maatschappij heeft 5 Tristar-passagiersvliegtui gen van Lockheed aangeschaft. Zij verklaarden dat het besluit tot de aanschaf van de Lockheed-vliegtui- gen niet tot stand was gekomen onder druk van regeringsfunctiona rissen, Kodama of Osana. Een beweging van rechtse nationa listen in Japan heeft gisteren van Kodama geëist dat hij rituele zelf moord pleegt, omdat hij zo HONG KONG (Reuter, UPI) De huidige politieke campagne tegen 'revisionisten' in de Chinese Volksrepubliek, die, zo wordt alom aangenomen tegen vice-premier Teng Hsiao-ping gericht is, is ontketend op 'persoonlijk initiatief' van partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Dit heeft radio-Sjanghai gisteren gemeld. 'schaamteloos' is geweest, geld aan te nemen van de Lockheed-fabriek. De Italiaanse radicale partij heeft gisteren een klacht Ingediend tegen de voormalige Amerikaanse ambas sadeur in Rome, Graham Martin, tegen voormalige directeuren van Lockheed, onder wie Kotchian en Maurice Egan en de verkoopdirec teur van Lockheed in Europa, Fred Meuser. De klacht ls ingediend naar aanleiding van berichten vol gens welke de CIA en de oud- ambassadeur 800.000 dollar hadden betaald aan het voormalige hoofd van de Italiaanse geheime dienst, generaal Vito Micelli. Ook zouden betalingen zijn gedaan aan 21 poli tici en een veertigtal journalisten. De Canadese minister van defensie James Richardson heeft gisteren na een bespreking met Lockheed-func- tionarissen gezegd dat onderhande lingen over de aankoop van 18 vliegtuigen misschien zullen moe ten worden stopgezet als Lockheed zijn ernstige financiële problemen (die heeft het bedrijf ook nog) niet kan overwinnen. De Amerikaanse Senator Frank Ohurch, wiens commissie de hele zaak aan het rollen heeft gebracht, heeft in een vraaggesprek met het weekblad Newsweek verklaard dat de onthullingen over de steekpen ningen-zaak er in de eerste plaats op gericht zijn het beleid inzake de buitenlandse politiek van de Vere nigde Staten te beschermen, H5J- ontkende dat het werk van rijn commissie het voortbestaan be dreigt van regeringen die de VS gunstig gezind zijn. Ohurch, die via Londen naar Brus sel reist om daar het congres over de Sowjet-Russische Joden bij te wonen, zei gisteren ln Londen dat zijn commissie waarschijnlijk nog meer concerns gaat doorlichten. Het door de 'China-watchers* (een club Amerikanen in Hong Kong. die alle berichten uit China in de gaten houden) opgevangen radio bericht wordt gezien als het eerste officiële teken dat de oude partij voorzitter zich ln de politieke strijd achter de radicale vleugel heeft geschaard. 'Geconfronteerd met de tendens van de huidige klassestrijd en het Juiste moment aangrijpend, heeft onze grote leider Mao per soonlijk het initiatief genomen tot deze revolutionaire massadiscussie', aldus "radio-Sjanghai. De radio ci teerde daarmee niet nader genoem de sprekers tijdens een massa-bij eenkomst in Sjanghai van afgelo pen vrijdag. De discussie, die begon als een debat over het onderwijsbeleid, is omgeslagen in een felle aanval op Chinese leiders die tijdens de Cul turele revolutie in ongenade vielen maar later werden gerehabiliteerd zonder openbaar berouw te tonen over hun fouten. Teng Shieo-ping is de meest vooraanstaande leider van deze groep. Teng, die tijdens de ziekte van premier Tsjoe En-lai diens taken overnam, ls niet zoals verwacht werd premier van China geworden. De zesde vlce-premier, Hoewa Koeo-feng, en nu volgens waarnemers een beschermeling van Mao werd anderhalve week terug tot opvolger van Tsjoe benoemd. 'Kapitalistische zwervers' Op de door de radio aangehaalde bijeenkomst te SJanhai, die georga niseerd was door het revolutionaire comiité van die 6tad en door onge veer 1800 mensen werd bijgewoond, gebruikten de sprekers in enkele gevallen dezelfde taal als die op de muurkranten die de laatste weken op de Chinese universiteiten aange plakt werden. Volgens het radio bericht moet kritiek zich richten op 'kapitalistische zwervers binnen de partij die een machtspositie bekle den, die volharden ln de 'revisio nistische koers van expresident Li- oe Tsjao-tsji en de overleden Lin Piao', (de eens door Mao aangewe zen opvolger). Sjanghai, de stad van waaruit in november 1965 de culturele revolu tie op gang kwam, waar Mao zich ook achter schaarde, ls het machts centrum van de links-radicalen, die als grootste tegenstanders van Teng worden beschouwd. Tot hen behoren Tsjang-TsJoeng-tsjiao, Yao Wenyoean en Wang Hoeng-wen, allen leden van het politbureau. ALGIERS (Reuter, AP) Het Poli- sariofront, dat streeft naar onaf hankelijkheid voor de Spaanse Sa hara. heeft gisteren verklaard zware verliezen te hebben toegebracht aan Marokkaanse legereenheden. Deze mededeling kwam nadat ko ning Hassan van Marokko eerder Algerije beschuldigde van aanvallen op het Marokkaanse leger. Algerije ontkent gisteren dat zijn troepen een aanval hadden uitgevoerd op de oase Amgala in de westelijke Sahara. Volgens het officiële Alge rijnse persbureau hebben guerilla- strijders van de onafhankelijk heidsbeweging het Polilsariofront de Marokkanen aangevallen. Afgelopen zaterdag ging Amgala voor de tweede keer ln drie weken ln andere handen over. Op 29 ja nuari veroverden Marokkaanse troepen de oase op een gezamenlij ke strijdmacht van Algerijnen en strijders van Polisario. De Marok kanen maakten toen bekend 101 Algerijnse soldaten te hebben ge vangen genomen en dat ze grote hoeveelheden Russische wapens had den buit gemaakt. BEIROET (Reuter) In de Liba nese hoofdstad Beiroet is gistera vond een Turkse diplomaat doodge schoten. Volgens woordvoerders in Beiroet werd de diplomaat. Oktar Serit, eerste secretaris van de Turkse ambassade, ln de rug ge schoten in de Hamrawijk, een win kelwijk in de Libanese hoofdstad, die weinig te lijden heeft gehad van de recente burgeroorlog. BARCELONA (Reuter, AP) 'Niet alleen gaat de Middellandse Zee niet dood, zij zal weer gezond worden'. Zo vatte voorzitter Fernando de Ybarra het diplomatieke succes samen van de con ferentie van oeverstaten om vervuiling van het water tegen te gaan. Op de slotzitting werd het opgestel de verdrag door twaalf landen on dertekend. Vier andere wilden eerst de teksten nog nader bestuderen: Joegoslavië, Libië, Syrië en Tunesië. Alleen Algerije en Albanië waren weggebleven. Conferentiekringen noemden het verrassend dat zoveel landen direct tekenden. Politiek opmerkelijk was dat daarbij zowel Israël als Egypte en Libanon waren. T)e Middellandse Zee is niet langer een zee van racisme, agressie vero vering of expansie', verklaarde de Egyptische afgevaardigde. Hamed Sultan. Het verdrag heeft aange toond, zei zijn Israëlische collega It- zak Mintz, dat Israël en de Arabische landen tot overeenstemming kun nen komen als zij een gemeenschap pelijk doel hebben. Volgens een bij het verdrag beho rend protocol zullen de onderteke naars onder andere sanjenwerken via een centrum voor opsporing en bestrijding van olievlekken, dat mee gefinancierd wordt door de milieu-organisatie van de VN, UNEP. Het verdrag zelf roept de landen op tot maatregelen tegen vervuiling. Er is een 'zwarte lijst' vastgesteld van stoffen die niet geloosd mogen worden, en een 'grijze lijst' van stoffen waarvoor beperkende bepa lingen gelden. Afgewacht moet worden in hoever re de deelnemende landen bereid en in staat rijn, de kosten te dra gen van bijvoorbeeld het zuiveren van rioolwater voordat het de steeds smeriger wordende Middel landse zee in wordt geloosd. Het verdrag voorziet niet in mogelijk heden om de naleving ervan af te dwingen. Dat karakter heeft het overigens gemeen met soortgelijke regionale conventies ter bescher ming van de Noordzee en een deel van de Atlantische Oceaan. Dhan ten Hove alië is aan de onzekerheid over het komende beleid van de regeling een einde gekomen. Malcolm Fraser, de premier coalitiekabinet van de Liberale -en de Nationale Platte- tij, heeft na ongeveer anderhalve maand zwijgen een aan- Iregelen afgekondigd, die zowel vriend als vijand van de legering verrast hebben. Vooral bij de Australische vak- hebben de maatregelen veel verzet opgeroepen. Het aange- e beleid zet tal van sociale maatregelen van de vorige, so- bocratische regering van oud-premier Gough Whitlam, op len houdt globaal in dat de Australiërs en dan met name fiers, de buikriem zullen moeten aanhalen. Australische gouverneur- Sir John Kerr op 11 no- m het vorig jaar zijn om- eslissing nam en de rege- )remier Whitlam naar huis stelde hij de toenmalige jeider Fraser aan als inte- lier en gaf deze opdracht verkiezingen uit te schrij- John vond verkiezingen lijk om de patstelling in ilische politiek te doorbre- was ontstaan omdat Fra- faltlam onmogelijk maakte •n: in de Senaat, waar de de meerderheid hield bij de len tegen. Fraser eiste het van Whitlam, die weigerde in het Huis van Afgevaar- »ver een meerderheid be- 5ir John greep in en de ri valen maakten zich op voor een bit tere verkiezingsstrijd. Vage beloften Tijdens de campagne hield Fraser zich meer bezig met afkraken van het beleid van de Labourregering dan dat hij zelf met een uitgewerkt programma kwam. Zelfs zijn naaste medewerkers wisten nauwelijks meerte vertellen dan dat Fraser wel met een program zou komen als hij eenmaal aan de macht was. Fraser deed een aantal vage beloften: hij zou de inflatie (16 procent per jaar) aan banden leggen en de werkloos heid (ongeveer 6 procent van de be roepsbevolking) drastisch aanpak ken, maar liet de Australiërs over de vraag hoe dat dan wel zou moeten gebeuren in onzekerheid. Een onze kerheid die de meerderheid van de kiezers er echter niet van weerhield Achter Uit de liberalen en de Plattelandspartij het vertrouwen te geven. Op 13 de cember werd Withlam en zijn La- bour-partij verpletterend verslagen. Frasers coalitie van liberalen en plattelanders bezetten 91 van de 127 zetels in het Huis en 35 van de 64 in de Senaat. Een soortgelijke 'coup' als Fraser op 11 november pleegde zit er voor Withlam dus bij lange na niet in. Na de verkiezingen likte Labour zijn wonden, vroeg zich vertwijfeld af wat er mis gegaan was en zocht een zondebok, die snel gevonden werd in de figuur van Gough Whitlam zelf. Maar de partijleiding kwam er ook spoedig achter dat er binnen Labour eigenlijk niemand is die het beter zou doen dan de oud-premier. En nadat Whitlam heeft beloofd de ko mende drie Jaar nog te zullen aan blijven lijkt de strijd om de leiding van de partij voorlopig te zijn be slecht. De weken na de stembusstrijd lieten de Australiërs de politiek de politiek en gingen over tot 'de al weer duur dere* kerst- en nieuwjaars-inkopen. Ook het kersverse kabinet van Fra ser. dat op 22 december door Sir John beëdigd werd, liet gedurende anderhalve maand weinig van zich horen. Er waren geen persconferen ties, aankondigingen over het te voeren beleid bleven en er waren zelfs geen verklaringen over een 'nieuwe benadering van de Australi sche problemen'. Het stilzwijgen en de onzekerheid zijn nu verbroken. Fraser kondigde aan dat hij niet van plan ls de door Labeur ingevoerde loonindexatle te handhaven. De regering zal niet de hele prijsverhoging van zes en een halve procent over het laatste half jaar in de lonen doorberekenen, maar slechts de helft ervan. Dit zal trekkers er reëel op achteruit zal inhouden dat de Australische loon- gaan. Momenteel beraadt een nog door Labour ingestelde arbitrage commissie, die in mei vorig Jaar be sloot tot de loonindexatle. zich over een antwoord aan de regering. Verder kondigde de regering een be- sparingn op de regeringsuitgaven aan van ruim een miljard gulden die hoofdzakelijk de gezondheidszorg, de pensioenen en de huisvesting aal treffen. Alleen op defensie zal niet bezuinigd worden. Vooral de be snoeiing op de gezondheidszorg zal in Australië hard aankomen. De La bourregering van Whitlam heeft er voor gezorgd dat de Australiërs een gratis gezondheidszorg kregen. En gedurende de Jaren dat Labour aan de macht was is deze gezondheids zorg, de zogenaamde Medibank, het paradepaardje van het Labour-be- leid geweest. De Liberale Partij heeft in haar tijd van oppositie niets nagelaten de Medibank aan de kaak te stellen als te duur en ondoelma tig. ondanks het feit dat deze wet geving bij de meerderheid van de Australiërs veel bijval ondervond. In Canberra zegt men in regerings kringen dat Fraser van plan is de Australiërs een bijdrage te laten le veren aan de kosten van de nationa le gezondheidszorg. Maar ook wordt er gesproken over beperking van de dienstverlening en dan vooral wat de ziekenverpleging aangaat. Verder zou Fraser verschillende functies van Medibank onder willen brengen bij de deelstaten. In de praktijk zou dit neer komen op ontmanteling van het systeem in deelstaten als Queensland en Nieuw-Zuid Wales, waar uiterst conservatieve regerin gen aan het bewind zijn. De nieuwe regering zal ook op de woningbouw en de vernieuwing en herstel van oude stadswijken, twee andere belangrijke Labourplannen, stevig gaan bezuinigen. Fraser heeft deze post in zijn kabinet toegedacht aan Ivor Greenwood, de glimlachen de beul, zoals hij in Canberra ge noemd wordt, die er nooit een ge heim van heeft gemaakt er op uit te zijn de plannen van Labour de grond ln te boren. Verschillende ge contracteerde bouwers hebben al te horen gekregen dat bepaalde reno vatie-plannen niet doorgaan. Wel wordt het werk hervat aan de voor- bereldingn van tweede grote auto- Wegen binnen de stad Sydney, die Juist door Labour waren stopgezet. Afgrond Verder heeft Fraser besloten de Aus tralische belangen in energiewin ning, olie, gas en uranium, in het noordwesten te verkopen aan bui- landse maatschappijen. Terwijl de vroegere Labour-minister Rex Con ner Juist bezig was geweest ambi tieuze plannen te ontwikkelen om de exploitatie van deze bronnen ln Australische handen te houden. De regering-Fraser verdedigt haar plannen door te zeggen dat de vori ge regering de economie naar de af grond had geleld en dat dit alleen maar recht gezet kan worden door een periode van bezuinigingen en hard werken. Maar de Australische vakbonden vinden dat er dan wel wat eenzijdig bezuinigd wordt. Robert Hawke, voorzitter van de overkoepelende raad van de vakbonden en getipt als mogelijke opvolger van Whitlam. noemt de maatregel van de prijs compensatie onrechtvaardig. Maar hij is nog niet bereid gehoor te ge ven aande oproep van militante bon den tot een algemene staking. De bonden van metaalarbeiders en bouwvakkers hebben echter wel ge dreigd te zullen staken als ze de vol ledige prijscompensatie van 6,5 pro cent niet krijgen. En naar schatting 3500 havenarbeiders hebben het werk gedurende een dag al neerge legd. uit protest tegen de aangekon digde maatregelen. De vakbondsleiders en Labour zitten ln een moeilijk parket. Zowel de partij als de bonden hebben in de verkiezingsstrijd vooral geageerd te gen het ondemocratische optreden van Sir John en Fraser. ZIJ vinden het nu moeilijk te verkopen de eer ste de beste maatregelen van de toch democratisch gekozen conservatieve regering tegemoet te treden met een directe algemene staking. Robert Hawke zegt er van overtuigd te zijn dat de arbitragecommissie aan de volledige vergoeding van de prijsverhoging al vast blijven hou den, alleen al om Anstralië te behoe den voor grootscheepse arbeidson rust. Maar Hawke zit er wel vaker naast. Hij was er voor de verkiezin gen ook vast van overtuigd dat La bour deze zou winnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7