Collectieve voorzieningen op helling, zegt ds. Abma Rabobank O Van binnen blijft jeugd ongeveer gelijk zelfstan'dig, 'Onze problemen zelfde als van derde wereld' jmmentaar Vergeer (KV?): voorzichtig met kabinet omspringen ietzal ansportbedrijf ïcht voor eisen iroersbonden ee jongens gekomen J huurauto Van Agt valt uit tegen Groenevelt Man bij botsing met trein gedood Sinds 1860 een probaat middel tegen kikkerkramp, polderpiep,bliksembeef ^j^/Berenbuty en grasgriezel. Minister Pronk op congres: Beddenfabriekje en kleuterschool in de as gelegd Verkijk je niet op de lange haren en de spijkerpakken Amerikaan dood in Sjofel gevonden 'Rol van vader kleiner, van moeder groter' Brabantse staten willen op Welschap burgerluchtverkeer Urkers beperken aantal visdagen Joden opgeroepen tot solidariteit; RITA '4DAG 16 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 is vandaag al bij voorbaat huldigd als hij niet zo gauw 1 wat een Quetzal is. Het is i woord dat dagelijks in ons van mond tot mond gaat. Maar u aan één van de vijf miljoen pers van Guatemala zou vragen een Quetzal is, kan hij het u snel [Hen. En de kans is erg groot dat jneteen zijn. hand zal ophouden, om Quetzales (de munteenheid) B«n in Guatemala te springen. eet wat er gebeurd is. Guatamala, kleine zeer arme Middenameri- oefce republiek, is getroffen door aardbevingen. Of misschien wist Ij niet. Dat zou best kunnen, want Qetombere nieuws over deze ramp- te^ is in de wereldpers (en ook in *Iand) jammer^ genoeg nogl ver- door het sensatienieuws van n jokheed-affaire in Amerika. •s s één van de redenen dat wij er ïbi »p deze plaats aandacht voor zofc, en de lezers willen attenderen et onbeschrijfelijke leed in dat De aantallen doden en vermink- ijn zo hoog opgelopen dat men horen van berichten daarover leer op hbnderd of duizend let. opiat maakt de zaak helemaal ver- 'lelijk, want achter elk cijfer fljeen medemens. lardbeving of een andere natuur- is uiteraard altijd erg. Maar Lt jin zo een rm land als Guatema- 'idat dubbel erg. De verbindingen telefoon, enz.) zijn meestal ^atig, en allerlei hulporganisaties te'ta ook niet zo gauw op gang. Er ;el<js veel en snel hulp nodig. Nu u geen Quetzales sturen. Maar in Nederlandse guldens kunt {ar keuze overmaken op een van a,'jolgende gironummers: De Wilde [en, giro 40.000 Hilversum of het "Ifciandsche Rode Kruis, giro 777, ^Haag. een verslaggever tEOHT De directie van het postbedrijf H. J. Goes en Zn. Vleuten heeft de vervoersbon- (Men weten dat zij de CAO H,i beroepsgoederenvervoer zal j toepassen. Bij het bedrijf Ben tegen de honderd mensen, bdaag zou een proces tussen het' sportbedrijf en de bonden heb- gediend, waarin de vervoers- van de rechter deze CAO- zouden hebben geëist, f heeft nu toegezegd bin- weken de CAO toe te i." Er zullen onderhandelingen geopend over schadevergoe- voor de werknemersdezen nog geld ontvangen omdat rijf te weinig heeft uitbe- aap overwerk, aldus de bon- ichtoffers verkeer tno tl i onze verslaggevers De achttienjarige P. L. [en de negentienjarigé J. J. van en utt Bedum zijn zaterdag bij auto-ongeluk In Bedum op slag d. De Jongens slipten met een ;Uto, die werd bestuurd door Dijken, en kwamen tegen een tot stilstand. Twee andere iden werden met zware ver- tgen in een ziekenhuis in gen opgenomen, lejarige Remco Bart Schuttert het Drentse Coevorden is in woonplaats omgekomen. Het _jl rukte zich los uit de hand van grootmoeder, stak de straat en liep onder een auto. ,JVeendam kwam de 22-jarige A. -XpL Bakker uit Friescheloo om, zijn auto over de kop sloeg, haalde met hoge snelheid in bocht in en moest uitwijken een tegenligger. 18-jarige mevrouw M. J. Raats- .^issens kwam in haar woonplaats Verheide om toen de auto waar- Ij zat en die werd bestuurd door r man, tegen een boom reed. een door knipperlichten bevei- e spoorwegovergang in Beilen 1 de 23-jarige S. K. Woo, eige- van een Chinees restaurant, Van onze verslaggevers AMSTERDAM SGP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer ds. H. G. Abma vindt het 'onontkoom baar' dat de collectieve voorzieningen 'op de helling komen'. Hij zei dit zaterdag in Utrecht op de jaarvergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Ds. Abma drong aan op ver betering van het economische klimaat, waarbij de overheid 'het uiterste' moet doen om eigen uit gaven tot het meest aanvaardbare terug te dringen. In zijn rede schonk ds. Abma ook aandacht aan de steeds dringender eisen van bijvoorbeeld actiegroepen voor het milieu. Hij hield de 'mi lieu-ij veraars' voor dat het onmo gelijk ls alles te hebben: een hoog peil van de welvaart en een maxi maal milieu. 'Laten milieu-ij veraars niet bedrijfsblind zijn. Er is stellig een milieu-klimaat, maar er bestaat ook een economisch kliimaat, dat zich niet straffeloos laat verwaarlo zen', aldus ds. Abma. De SGP-voor- 2itter zei zich krachtig te zullen stellen tegen de nivellering uit ide ologische motieven. 'Ideologie is opium voor het volk', hield hij de vergadering voor. WD-fractieleider Hans Wiegel ver wacht geen heisa van de vakbon den en geen toeneming van de burgerlijke ongehoorzaamheid als de WD in de regering zou komen. Hij zei dat zaterdag op het land- bouwcongres van de kamercentrales in Drente, Friesland en Groningen van de WD in het Groningse Ma- rum. De heer Wiegel wees erop dat het huidige kabinet er nooit in is geslaagd een centraal akkoord van werkgevers en werknemers tot stand te brengen, terwijl diüt een regering van confessionelen en li beralen in het verleden wel lukte. 'Boycot boeren' Boerenpartij-voorzitter Koekoek is 'diep gegriefd' door de 'boycot' door pers, radio en televisie van de Boe renpartij. Op de algemene vergade- ring van deze partij In Lunteren noemde hij met name de NOS- rubriek 'Den Haag Vandaag', waar in volgens hem nauwelijks aan dacht aan de Boerenpartij wordt geschonken. Minister van Justitie Van Agt liet zich zaterdag fel uit over vakbonds leider Arie Groenevelt. Op een bij eenkomst van de KVP-Limburg zei de minister dat Groenevelt niet zal toekomen aan het regeren van be drijven door manipulaties met on dernemingsraden, zolang de KVP nog in het kabinet is vertegen woordigd. Voorzichtig De minister deed deze uitspraak tijdens een discussie over het wets voorstel op de ondernemingsraden. Meer gematigd toonde zich zaterdag de landelijke voorzitter van de KVP, de heer Vergeer. Hij zei dn Sittard dat aEe partijen in de Tweede Kamer voorzichtig met het huidige kabinet moeten omsprin gen, zolang er nog geen alternatief is gevonden. De heer Vergeer kwam tot deze uitspraak omdat zijn partij wordt verweten, dat zij bij de be handeling van het wetsontwerp op de ondernemingsraden, het kabinet niet heeft laten vallen. PvdA voor DSM Het gewest Groningen van de PvdA heeft gehoor gegeven aan stemmen die bepleiten dat de komst van DSM-staatsmijnen voor het noor den uit economisch oogpunt onont beerlijk is. Zaterdag werd het standpunt van het gewestelijk be stuur om DSM af te wijzen, met overgrote meerderheid van stem men verworpen. Dit besluit bete kent een overwinning voor dege nen, die de werkgelegenheid voorop stellen en een nederlaag voor de milieu-beschermers. Dit geldt te meer, omdat tevens werd uitgespro ken, dat een eventuele uitbreiding van de Eemehaven niet in de rich ting van de dorpen mag gaan. In feite komt dit neer op uitbreiding ten nadele van het wad. Volgens PvdA--kamerlid H. Wieren- ga kan de industrialisatie nu, naast de spreiding van de rijksdiensten, als tweede peiler dienen voor de ontwikkeling van het noorden. De enige partij, die zich heeft laten kennen, als een uitgesproken tegen stander van die komst van DSM ls de, PPR. Over de grenzen Op een toogdag van de Gelderse christelijke plattelandsjongeren-or- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) bn. bw. (-er, -st), 1. op zichzelf staand, onafhankelijk bestaande: een zelfstandig begrip; zelfstandige wezens; een zelfstandig bestaan hebben, in eigen be hoeften kunnen voorzien; 2. (van pers.) op eigen benen staand, niet in dienst of afhankelijk van een ander: na lange tijd assistent te zijn geweest, heeft hij zich nu als zelfstandig geneesheer gevestigd; (ineton.) een zelfstandig beroep; 3. in daden en optreden of bij zijn werk uit eigen kracht en initiatief handelend, onafhankelijk, geen hulp zoekende of behoevende, niet steunende op of zich richtende naar anderen: zelfstandig oordelen, optreden, handelen; zelfstandig kunnende werken; zelfstan'dige, m.-v. (-n), iem. die zelfstandig is,bep. die maatschappelijk zelfstandig is, die zelf, niet in loon dienst, in zijn onderhond voorziet. Zelfstandig een vrij beroep uitoefenen stelt hoge eisen. Om optimaal te kunnen werken dient u dan ook zo weinig mogelijk last te hebben van allerlei weliswaar hoogst belangrijke, maar buiten uw werksfeer liggende zaken. Schakel daarvoor de specialisten van de Rabobank in. geld en goede raad Werk voor specialisten: «adviseren omtrent uw financieringsstruktuur ver strekken van een passende financiering ontwerpen van een financieringsplan bij overname of opzet van een praktijk financiële administratie opbouw van uw pensioenvoorziening verzekeringen: compagnons-, overlijdens-, invaliditeits-, praktijk-, beroepsaanspralcelijkheid-, en rechtsbijstandverzekering vermogensbe heer adviezen m.b.t. de rechtsvorm bij oprichtingen, omzettingen e.d. Werk voor specialisten: werk voor de Rabobank. I Ds. H. G. Abma: overheid moet uitgaven terugdringen. gamosabie zei het AR-tweede kamer lid mevrouw Haninie van Leeuwen onder meer dat Nederlanders eerst hun eigen problemen moeten op lossen voordat zij over de grenzen kijken. Zij doelde daarmee op Spanje en Angola. Mevrouw Van Leeuwen pleitte ook voor meer aandacht voor minderheidsgroepe ringen. BElLEN De 23-jarige restaurant houder S. Woo uit Beilen is gister avond om het leven gekomen, toen hij met zijn auto in zijn woonplaats in botsing kwam met de intercity- trein Zwolle-Groningen. Het onge luk gebeurde op een met knipper lichten beveiligde overweg aan de Molenstraat in het Drentse dorp. De heer Woo werd zwaargewond over gebracht naar een ziekenhuis in As sen waar hij in de loop van de avond overleed. Het treinverkeer liep een vertraging van een half uur op. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Bij het zoeken naar nieuwe technieken voor ont wikkelingslanden, moeten we onze westerse wereld niet vergeten. In wezen zijn onze problemen niet anders dan die van de derde wereld, alleen het economisch niveau verschilt. Dit zei minister Pronk dit weekein de op het congres over ontwikke lingshulp dat de stichting Tooi ln Nijmegen hield. Tool (Technische Ontwikkeling Ontwikkelingslanden) legde de 350 congresgangers de vraag voor in hoeverre onze wester se technieken aan te passen zijn voor gebruik in de derde wereld. Voor de minister was het een uit gemaakte zaak dat er gezocht moet worden naar oplossingen die liggen tussen onze westerse technologie en die van de om hulp vragende lan den. Hij noemde het congres 'zeer belangrijk omdat het bij uitstek werkt aan de basis'. De minister was' het overigens niet eens met het merendeel van de congresgangers, dat vond dat hulp gegeven moest worden aan ieder een die er behoefte aan heeft, on afhankelijk van de politieke instel ling. Volgens minister Pronk moet wel een politieke keuze gemaakt worden omdat bij bepaalde regerin gen de geboden hulp niet door dringt tot de basis. Hïj miste bij de eindconclusie van het congres de noodzaak na te gaan of de hulp ook op de eindbestemming terecht komt. Platteland Onder de congresgangers bevond zich de Engelse professor Schuma cher, schrijver van het boek 'Hou het klein'. Hij toonde zich een ster- Van een verslaggever EINDHOVEN Het beddenfabriek je K. J. Meubelen is zaterdagmid dag door nog onbekende oorzaak door brand verwoest. Het bedrijfs pand en de daaraan grenzende wo ning van de eigenaar J. Kleij brandden uit. De schade beloopt vele honderdduizenden guldens. In Den Helder is zaterdagmorgen een kleuterschool van drie klassen in de as gelegd. De schade wordt op bijna twee ton geschat. In de school lag apparatuur opgeslagen van de schoolartsendienst. die maandag een onderzoek zou begin nen. Over de oorzaak van de brand in de school, die eigendom was van de gemeente, ls nog niets bekend. Zondagochtend vijf pur ontstond brand in een parterrewoning aan de Barth. Diazstraat in Amsterdam. De woning brandde geheel uit en het meubilair ging verloren. De oorzaak is nog onbekend. Gas ontsnapt Door een defect aan een afsluiter is zaterdagmorgen een hoeveelheid van het uiterst brandbare en explo sieve chemische produkt butylace- taat vrijgekomen uit een tankwa gon op het rangeerterrein aan de Botlekweg ln Rotterdam. In ver band hiermee zette de politie we gen in de buurt af en werd de scheepvaart door een kanaal geslo ten. Deze toestand duurde ongeveer een uur. Hierna had de wind het gevaarlijke gas verdreven. enr zijn auto tegén een trein. Bij V rleed. 48-jarige H. J. C. Rutten uit sbeek (gem. Ottersum) stak, na een bus te zijn gestapt, de es sweg over, waarbij hij werd ct gereden en op slag gedood. 33 64-jarige J. van Dalen uit Tete- ^•"in kwam in Breda om het le- Hij reed mee in een auto, die mi een lantaarnpaal botste. De jarige D. J. Griep uit Voorburg «i bij een slip in Middelharnis zijn wagen geslingerd en gedood. M. Van onze onderwijsredactie LUNTEREN Als leraren iets van hun leerlingen willen begrijpen zullen ze weet moeten hebben van de gezins- en jeugdcultuur. Scholieren leven namelijk in drie werelden tegelijk: het ouderlijk huis, de school en het vrijetijdsmilieu. De school kan geen eiland blijven waar men zich beperkt tot onderwijs en waar men zich niet inlaat met de persoonlijke omstandigheden van de leerling. een verslaggever STERDAM In een Amster- tns hotel is gistermorgen de 23- Amerikaanse militair Ray rifilar dood op zijn bed gevonden. behoorde tot een groep van .,/tig Amerikanen uit het Duitse 'bruckeoi, die dit weekeinde maar isterdam gekomen waren om w de bloemetjes buiten te zetten, 'gens de anderen zou hij zater- 8 te veel gedronken hebben. Dat was ongeveer de achter grond van het verhaal dat drs. G. C. de Haas zaterdag hield op de conferentie over 'School en leerling', die in Lunteren gehouden werd door de organisaties van christelijke leraren bij MA VO, HAVO en V.W.O. Voor dit gezelschap van do centen dóe dagelijks met leerlingen omgaan gaf drs. De Haas een schildering van de jeugd die tegenwoordig de scholen bevolkt. Drs. De Haas is van huis uit theo loog, heeft zich al vele Jaren met de problematiek van de jeugd beziggehouden, is do cent aan een sociale acade mie en schreef onder meer het boek 'De jeugd van te genwoordig' (eind vorig jaar verschenen). Zijn eerste waarschuwing aan de leraren was zich niet te vergapen aan de buiten kant van de jeugd. Lange haren en spijkerpakken wekken de indruk dat jon geren heel anders zijn dan vroeger. Maar de binnen kant blijft toch ongeveer gelijk: leerlingen maken een persoonson twdkkeling door en tobben daarbij met vragen die ouderen, den kend aan hun eigen jeugd, zullen herkennen. Een belangrijk verschil doet zich wel voor in de lichame lijke ontwikkeling. Vooral de laatste jaren is duidelijk dat de jongeren van twaalf tot zestien zeventien jaar enorm in de hoogte schiten. 'Dat maakt nogal wat ver schil als een dertienjarige nu bijna een hoofd boven je uitsteekt. Onwillekeurig wordt te gedrag tegenover al die lange enden ln de klas anders.' Ook ln sexueel opzicht zijn ze eerder uitgegroeid. Het meisje is al geslachtsrijp op haar twaalfde, dertiende; de Jongen een jaar later. Dat 1 heeft gevolgen voor de rela tie tussen leraar en leerling. Je kunt een veertienjarige niet meer als kind beschou wen, maar ook nog niet als volwassenen.' Door de ver lenging van de leerplicht duurt de maatschappelijke afhankelijkheid van jonge ren zelfs langer dan vroeger. Dat geeft een zekere span ning. 'Biologische jaloezie' In het gedrag van volwasse nen ls bovendien ook iets van een soort biologische jaloezie merkbaar. Jongeren zijn in volle ontwikkeling en dat kan afgunst wekken. De leraar of lerares merkt dat hij of zij zelf die tijd gehad heeft en steeds ouder wordt. Volgens drs. De Haas heeft de leraar een getraind oog nodig om de onderlinge ver schillen tussen de uniform geklede leerlingen te onder kennen. Van buiten lijken ze gelijk: allemaal spijker broeken, T-shirts, drum- shag, en rizzla-vloeitjes. Maar ln kleine dingen pro beren ze hun eigen persoon lijkheid uit te drukken bij voorbeeld door een klein stiksel op de broek. Op die persoonlijke verschillen wil len j ongeren worden aange sproken. Belangrijk voor het gedrag van de Jeugd ls volgens drs. De Haas het wegvallen van het sociale niveau' tussen het grote verband van de massale samenleving waarin iedereen een nummer is en het kleine leefverband van het gezin lijkt alles verdwe nen. De familie is minder belangrijk, de sociale func tie van de kerk is afgeno men, de jeugdverenigingen spelen niet meer zo'n rol als vroeger. De enige beveili ging tegen de grote maat schappij is de intimiteit van het gezin. Jongeren gaan minder de straat op: ze zit ten thuis, bij de televisie of op hun eigen kamer of an ders bij een vriendje thuis. 'Geen klas: groepjes' Ook in de studentenwereld is dat zichbaar. De studen tenverenigingen lijden een kwijnend bestaan. De belang rijkste contacten heb je met een paar mensen op dezelfde gang in het studen tenflat. In die kleine groep jes van vijf of tien jongeren ziet drs. De Haas op dit moment het werkelijke soci ale leven zich afspelen. Ook in de school is dat merk baar. 'U moet maar eens op letten: u heeft geen klas voor u, maar er zitten ver schillende kleine groepjes in de klas, elk met een eigen leider, een eigen patroon en een zeer 'sterke band waar je nauwelijks tussen komt.' Andere ontwikkelingen die drs. De Haas signaleerde waren: afbraak van het va derlijk gezag, overheersen van de meer op gevoelsrela ties ingestelde moeder, een steeds langer proces van volwassenwording (soms tot 30, 35 jaar), een totaal an dere beleving van de sexua- litedt (sinds de pil heeft de oude sexuele moraal afge daan, de sexualiteit i6 meer een vanzelfsprekend onder deel van het totale relatie patroon), een verschuiving van de religieuze beleving (meer buiten de traditionele kerk) en een zekere toene ming van de kleine crimina liteit (vernielen van tele fooncellen als reactie op de beperking van de leefruim te). Drs. De Haas pleitte voor uitbouw van de pastorale taak van de school. Daar voor is meer contact nodig met de ouders (die vaak vla de school met hun kinderen in contact proberen te ko men) en met het vrijetijds milieu. ke voorstander van hulp aan vooral het platteland ln de ontwikkelings landen. Alleen daar zouden met be hulp van zogenaamde 'zachte' tech nieken nog verbeteringen in de leefomstandigheden van de bevol king aan te brengen zijn. Tussen de steden en het platteland groeit nu ook al een kloof, die in de toekomst moeilijk te overbruggen zal zijn, aldus Schumacher. Om de tijdens het congres opko mende gedachte aan de werkelijk heid te toetsen, waren ook een paar ontwikkelingslanden vertegenwoor digd. Zowel in Tanzania als in Sri Lanka (Ceylon) wordt er bij de ontwikkeling van het land gewerkt met sterk aan de omstandigheden aangepaste technieken. De verte genwoordiger van Tanzania, de heer Mramba, sprak zijn angst uit voor een congres met veel mooie ideeën, maar weinig concrete hulp. Aan het slot toonde hij zich echter verre van teleurgsteld'Hier wordt werkelijk meegedacht, dit is geen loze VN-kreet', aldus Mramba. Van onze correspondent EINDHOVEN De provinciale sta ten van Noord-Brabant hebben zich zaterdag uitgesproken voor burger luchtverkeer op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven. Tegen stem den alleen de fractie van de PvdA- PPR (waarbij de beide progressieve gedupeerden) en twee leden van het CDA. DE overige statenleden gingen mee met een voorstel van de meerderheid van gedeputeerden. In dat voorstel werd burgerlucht- vaart-verkeer op Welschap met een regionale functie van groot belang genoemd. Het meerderheldsvooTStel van gede puteerden kreeg 41 stemmen voor en zeventien tegen, een minder- heldsvoorstel (van twee gedepu teerden) kreeg de omgekeerde stemmenverhouding. Twee CDA'ers waren tegen beide voorstellen om dat huns inziens voldoende argu mentatie ontbrak. Van een verslaggever URK De Urker vissers, verenigd in de vissersvereniging Visserij be langen, hebben zaterdag besloten het aantal vaardagen per maand te beperken tot zestien. Hiermee wil len de Urkers in samenwerking met vissers uit Zeeland, Den Helder en Texel bewijzen dat zij wel aan een eventuele vangstbeperking willen meewerken, als dat een andere be perking zou zijn zoals die nu door minister Van der Stee Is afgekon digd. Deze regeling laat volgens de Urker vissers geen ruimte en zal regelrecht leiden tot veel faillisse menten,. Van een verslaggever AMSTERDAM De voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond me vrouw S. E. van Emden, heeft een beroep gedaan op alle Joden in Nederland om zich dit jaar extra solidair met Israël te tonen. Op de 73e jaarvergadering van de bond ln Amsterdam zei mevrouw Van Em den dat de Palestijnen en hun bondgenoten onophoudelijk Israël in de internationale lichamen bele geren. 'Zij belagen ons niet alleen, zij staan ons ronduit gezegd naar het leven. Het is dan ook niet ten onrechte dat het jaar 1976 door de zionistische wereldorganisatie tot solldarlteitsjaar is uitgeroepen', al dus mevrouw Van Emden. 'Leuk de pudding die Ellen gekookt heeft, kun je met een schaar knippen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3