Kleine katechismus van de nieuwe levensstijl I Uit de kerkbladen Nog grotere ram bedreigt Guatemala Vandaag Conferentü Ledencomputer behoedt kerk voor clubgeest VOORBL MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW-KWARJgj door ds. Hans Bouma Het projekt 'nieuwe levensstijl' van de Raad van Kerken was beslist geen slag in de lucht. Sinds de start van het projekt september 1974 is onze manier van leven één van de meest besproken onderwerpen in Nederland. Duizenden kerkdiensten, wijkavonden, cursussen, lezingen zijn (en wor den nog steeds) aan deze kwestie gewijd. We waren er kennelijk aan toe. Zoals we er in de jaren '70-'72, toen de eerste alarmsignalen klonken, even kennelijk niet aan toe waren. Dat het thema 'nieuwe levensstijl' zo"n warm onthaal krijgt betekent overigens niet, dat het geen vragen zou oproepen. Na of tijdens al die kerkdiensten, op al die wijkavon den, cursussen en lezingen wordt er niet weinig gediscussieerd. In feite gaat het vrijwel steeds om dezelfde vragen. Het zijn er zo'n tien. Tel kens komen ze vaak in dezelfde volgorde weer terug. En telkens proberen we ze u-eer te beantwoor den. Nu het project nieuwe levens stijl' een half Jaar draait. Is het de moeite waard die voortdurend ge stelde vragen kort en krachtig te noteren. Om ze dan vervolgens van een (eerste) antwoord te voorzien. Dat antwoord Is dan van mij dus niet van de Raad van Kerken of de werkgroep 'nieuwe levens stijl'. Het stemt overeen met (veel uitvoeriger reacties die ik in al lerlei discussies pleeg te geven. 1. Vraag. Moeten we dan weer terug naar de natuur? We kunnen de geschiedenis toch niet ongedaan maken? Antwoord: We moeten terug naar de eerbied voor de natuur. Niet omdat ze heilig ls, maar omdat ze schepping van God ls. Inderdaad kunnen we de geschiedenis niet uitvlakken. Maar we kunnen haar wel een andere betekenis toeken nen. Het gebeurde ls niet absoluut. Wanneer de geschiedenis maatge vend wordt voor de toekomst, ple gen we afgoderij met de geschiede nis. We hebben nog steeds de vrij heid om cultureel, sociaal, religieus terug te komen op bepaalde ont wikkelingen in de geschiedenis. Ons verleden van natuurvernieti- ging verplicht ons allerminst ook ln de toekomst de natuur te likwi- deren. 2. Vraag. Voert de mens geen heer schappij over de natuur, is hij niet de 'kroon der schepping'? Antwoord: Dat was wel de bedoe ling. Maar de heerschappij van de mens ls ontaard in tirannie, hij ls niet de kroon, maar de vloek van de schepping. Als beeld van God zou de mens moeten heersen zoals God heerst: creatief, opbouwend, barmhartig. De heerschappij van de mens zou een kwestie van dienst moeten zijn. verantwoordelijk rent meesterschap. De mens is de kroon, de koning van de schepping, wan neer hij het lef heeft om de minste fe zijn. De mens is heer. wanneer hij de gestalte van een dienstknecht aanneemt. We kunnen ook zeggen: wanneer hU op Jezus lijkt. S. Vraag. Maar de economie dan. de welvaart, de vooruitgang? Antwoord: Met onze economische activiteiten bedoelen we schaarste (een bedreiging voor de overleving) terug te dringen. Hoe minder schaarste, hoe meer welvaart. Wel iswaar is er vandaag 'n overvloed van bepaalde (dikwijls overbodige, slechte of schadelijke) prod uk ten. het tekort aan het meest vitale produkt wordt steeds groter: het volstrekt onmisbare produkt 'na tuur'. Wéér we ook zonder kunnen, niet zonder schoon, water, schone lucht, bomen, planten, grondstof fen. energie. Omdat onze huidige economie de schaarste aan het meest essentiële niet bestrijdt, maar Juist oproept, deugt ze niet. In plaats van welvaart en vooruit gang veroorzaakt ze armoede en destructie. 4. Vraag. Hoe lossen we het pro bleem van de werkloosheid op? Antwoord: De werkloosheid xou minder dramatisch worden ervaren, wanneer we de beroepsarbeid niet zo verheerlijkt hadden. Wie a'n sta tus bijna uitsluitend aan z'n baan ontleent, moet bij het verlies van die baan wel in een crisis komen. Maar wie z'n baan kwijtraakt hoeft nog niet werkloos te zijn. Er zijn in onze samenleving nog heel wat klusjes op te knappen, die welis waar economisch niet gewaardeerd worden, maar die toch van het grootste belang zijn voor onze ge meenschappelijke doelstelling: le ven en overleven. Ondertussen is de huidige werkloosheid een symptoom van een dolgedraaide economie. Eindeloze produktie-ex- pansie. schaalvergroting, mechani satie en rationalisatie leiden onher roepelijk tot werkloosheid. We zul len nauwkeurig moeten bepalen welke beroepsarbeid nodig ls om de samenleving ln stand te houden. En vervolgens zullen we die arbeid eerlijk moeten verdelen. 5. Vraag. Is alle ellende niet te herleiden tot het kapitalisme? En ls het socialisme niet de oplossing? Antwoord: Niet het kapitalisme, maar onze arrogantie tegenover de natuur ls de oorzaak van alle misè re. Die arrogantie treffen we ook aan ln het socialisme. Pas wanneer we onze activiteiten afstemmen op het draag- en opvang vermogen van de natuur, is er weer hoop. Het ziet er naar uit. dat het kapitalistische systeem (hoe verfoeilijk ook in vele opzichten) meer kansen biedt voor de zo noodzakelijke heroriëntatie tegenover de natuur dan het socia listische systeem. Binnen het eerste systeem is de uitbuiting van de natuur gegeven met het belang van enkelen, ln het laatste systeem met het belang van ieder. 6. Vraag. Moeten we onze produktie toch niet blijven opvoeren om zo doende de Derde Wereld te kunnen helpen? Antwoord: Door nóg meer algeme ne middelen als grondstoffen, energie, lucht, water er door te Jagen, helpen we de Derde Wereld allen maar nóg dieper het moeras in. Niet met ohze (zeer tijdelijke) overvloed, maar met een rechtvaar dige verdeling ls de Derde Wereld gediend. 7. Vraag. Brengen we, door onze produktie (en consumptie) te be perken, het hoge niveau van onze sociale voorzieningen niet in ge- Antwoord: Vele sociale voorzienin gen zijn een teken aan de wand. Collectieve maatregelen worden no dig. wanneer het gezonde, authen tieke particuliere initiatief uitblijft. Er is een samenleving denkbaar kleinschalig, overzichtelijk, solidair waar men intuïtief doet wat wij nu krampachtig moeten organise ren. Wanneer we onze produktie en consumptie toetsen aan onze wer kelijke behoeften, kunnen we met veel minder voorzieningen en ook met veel lagere inkomens toe. We besteden nu veel geld, tijd en moeite aan een compenserende vervulling van behoeften, die ook onmiddellijk en op een veel minder kostbare wijze bevredigd hadden kunnen worden. 8. Vraag. Zijn we niet machteloos? Antwoord: We moeten veel meer gebruik maken van het ko ningschap, dat we als klant en als burgers kunnen uitoefenen. Als klant: door zélf uit te maken wat nodig is voor ons levensonderhoud. Als burger: door plaatselijk, regio naal en nationaal bestuurders en politici telkens weer te bepalen bij de échte prioriteiten. 9. Vraag. Zijn we niet erg horizon taal bezig met dat gepraat over een nieuwe levensstijl? Antwoord: Zeker, maar we zijn even horizontaal aan de gang. wan neer we onze oude levensstijl zon der meer voortzetten. Ook wanneer we onze zinnen op iets hogers zet ten. blijven we volop deel uitma ken van deze wereld met alle gevolgen van dien. Horizontaal le ven doen we altijd, hoe dan ook. Het gaat er om. hoe we ons hori zontale. aardse bestaan vullen. Wanneer we alles bij het oude la ten. negeren we de verticale bood schap. dat God ons over deze aarde als rentmeesters heeft aangesteld. Nog steeds rekent God op ons. En Ln de nieuwe situatie, die zijn ge storven en opgestane Zoon heeft geschapen, kan er heel wat gebeu ren. Met name de opstanding van Christus maakt het ons voorgoed onmogelijk ons bij de bestaande wanorde neer te leggen. 10. Vraag. Is het onheil, dat nu over ons komt. niet reeds voor speld: zijn al die rampen geen te kenen van het einde? Antwoord: De bijbel verlanit ons niet door onheilsprofetieën, maar roept ons op het onheil te keren en het heil ruim baan te geven. De rampen, die de bijbel ons schildert, zijn bedoeld als waarschuwingen. De bijbel is niet uit op onze berus ting, maar op onze bekering. Die rampen kunnen tekenen van het einde worden wanneer wij in ons ongeloof volharden. We Zullen zeker niet alle rampen kunnen voorkomen, maar God is al lang blij. wanneer we de allerergste we ten te vermijden: de volledige in eenstorting van zijn schepping. De nieuwe aarde zal stellig niet ónze schepping zijn. Het laatste en ver lossende woord is gelukkig aan God. Maar we mogen en moeten er wél een begin mee maken. Zo nodig wil God ons nog steeds heb ben. Ds. J. O. C. Bouma is gereformeerd predikant te Hilversum en voorts bekend als actievoerder tegen mi lieubederf. De tekeningen van Bert Bouman bij zijn artikel namen we over uit de folder Oproep tot een nieuwe manier van leven, die gere formeerde kerkgangers indertijd op hun bank aantroffen. UTRECHT Binnen twee maanden moeten de ruim een miljoen daklozen van Guatemala onder dak zijn gebracht. WanAeer dat niet lukt, zal het in april beginnende regenseizoen een nog grotere ramp in het land veroorzaken dan de aardbevingen van de afge lopen dagen hebben gedaan. Aldus deelt de r.k. Caritas-organlsa- tie in Guatemala mee in een op roep aan alle helpende organisaties in de wereld. Naast het Rode Kruis hebben de kerkelijke organisaties in Guatema la een grootscheepse hulpverlening op gang gebracht. Er zijn vrljwülli- gersploegen opgericht, waarvan vierhonderd man voor de duur van zes maanden aan het werk zullen blijven. Er worden pompen, zaai goed en meststoffen aangekocht om de landbouwproduktie weer op gang te brengen, alsmede vervoersmidde len, spaden, houwelen, machetes en dergelijke. Aan geneesmiddelen is voor een kwart miljoen dollar aan gekocht. Voor de rest van het pro gram is een half miljoen dollar uitgetrokken. De hulporganisatie van de wereld raad van kerken heeft de Ameri kaanse oecumenische stichting voor hulpverlening in New York aange wezen als organisatiecentrum voor de hulp. Vanuit de Amerikaanse kerken wordt in eerste instantie een miljoen dollar bijeengebracht, dat via de protestantse organisaties in Guatemala besteed wordt aan hulpverlening. Bovendien heeft de wereldraad een oproep gericht aan de aangesloten kerken om ten spoedigste geld bijeen te brengen. De wereldraad weet nog niet hoe veel nodig zal zijn, maar spreekt van een aanzienlijk bedrag. De stichting oecumenische hulp UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kannen worden gestaard Mar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbas 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Witte toga (4) Enige jaren geleden las ik over een dominee, die óók een witte toga ge bruikte, oa. het volgende: "Het is een herinnering aan het witte doop kleed. Het is feestelijk, want het symboliseert het afgewassen zijn door het bloed van Christus. Want het hart van de christelijke ge loofsbeleving is met Christus ster ven en verrijzen. Wat dat witte be treft, zie maar eens hoeveel witte FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 Onze adressen AMSTERDAM: Dlrektie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Radaktla: Nieuwe Zljds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 94a DEN HAAG/LEIOEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-1703a Postbus a gewaden er ln Openbaringen voorko men Moet je dit afdoen met 'flauwe kul'? Het gaat er niet om of je deze me ning al dan niet deelt. Het gaat er wel om, om iets wat anderen blik baar een ernstige zaak vinden, niet te kwalificeren met 'flauwe kul'. Is het teveel gevraagd aan de heer Klei, om hiermee mogelijk enige re kening te houden? Veen dam J. B. Bosscma Witte toga (5) Mijn vroeger zwarte toga begint na 25 jaar te verkleuren. Volgens mijn togamaker, bij wie ik hem weer zwarter dan zwart wou laten ma ken, is er 'niet veel meer aan te doen'. Echter: hij begint paars te worden, de kleur van de boete, vol gens de kerkelijke traditie. Dus: te meer reden hem te dragen. Boven dien: mijn toga mag dan verschoten zijn, mijn kruit js het nog niet. Ermelo J. G. Mees Witte toga (6) Ik heb mij verbaasd over de lief hebberij van Ds. Verbaas. Toen ik het komische artikel van de heer Kiel las dacht ik direct aan die Jesaja: Tk ben zeer vrolijk in de Heer, mijn ziel verheugt zich ln mijn God, want Hij heeft mij be kleed met de klederen des bells, de mantel der gerechtigheid heeft Hij mij omgedaan.' Iedere gelovige mag in deze kleding lopen. Daarbij ver- Seleken is die lap stof een onbenul- ge aangelegenheid, de Bilt Go ris d. Hoeven Witte toga (slot) Nu wij iedere gelovige een priester mogen weten (1 Petrus 2 vers ne gen), moet leder ln de kerk gekleed gaan als de dominee of omgekeerd de dominee als gewone kerkganger. Niet ln ambtskleding dus, tegen woordig meer en meer versierd met niet-zwart gekleurde stroken. Ik acht dit bijbels verwerpelijk! Dat vond Abraham Kuyper blijkbaar ook al. Maar ja: een toga flatteert vaak wel en zulks doet mij de vraag stellen of deze eigenlijk vaak niet een stuk IJdelheid is. Utrecht A. Wltzel Leraren (3) Een reactie van een 'abnormaal overbetaalde eerstegraads bevoegde leraar* op het ingezonden stuk van de heer W. de Vries. Mijn netto sa laris (maximum toeslag voor 2 kinderen) bedroeg over december 1975 3290,en over januari 3350,— per maand. Moet ik nu ge loven dat een onderwijzer onder de zelfde omstandigheden ƒ3350 min ruim 2000 1300 per maand in handen krijgt? Reeds een jonge on derwijzer (ongehuwd) met een paar dienstjaren krijgt al meer. De heer De Vries noemt het werk gelijk soortig. Ja, ook een verpleegster en een arts doen beide iets voor de zie ke en een burgemeester bestuurt evenals een minister. Verder weet ik geen leraar, die weigert genoe gen te nemen met een heel klein beetje minder extra. Men meent al leen, dat dit dan alle vergelijkbare functies, bijvoorbeeld ook de hogere ambtenaren .moet treffen. Als de beloningen in het bedrijfsleven ach teruit zouden gaan, zou er over een gedeeltelijk terugschroeven van de Toxopeus-ronde te praten moeten zijn. Rotterdam drs W. Zeldenrust Eigengerechtigheid Dionissios stelt dat de metropolie ten Serappion van Kroetitek en Alexis van Tallin liegen in opdracht van de KGB. Zouden de Russische gedelegeerden in Nairobi die als enigen geweigerd hebben de splin ter in eigen oog te erkennen, ook in opdracht van de KGB gehandeld hebben? Misschien zou het nuttig zijn, als op een volgende bijeen komst van de wereldraad van ker ken met Kohlbrugge en Barth op de achtergrond het onderwerp 'eigen gerechtigheid' eens behandeld werd. Per slot van rekening wordt de ge loofwaardigheid van de kerk, waar over met name de progressieven zich zulke zorgen maken, door het Heldring Leidschendam Het Weekbulletin van het her vormd persbureau citeert syno- depraeses ds. G. Spilt over de 25-jarige stichting mechanische registratie en administratie ten dienste van de hervormde kerk (SMRA): Wie smalend spreekt over 'de kerk to de computer', zou daarmee wel eens het homeopatisch middel kun nen aanduiden, dat voorkomt, dat in onze computertijd het pastoraat verschrompelt tot een bewaren van de clubgeest onder de gekenden. Dat de SMRA de kerk daarbij in grote verlegenheid heeft gebracht inzake de geboorteleden, ervaaar ik als een zegen. die. als elke zegen, de nodige zorg oproept. Het pasto raat van de kerk mag immers iets reflecteren van de dienst van de grote Herder, die zijn kudden bij eenroept, dat wil zeggen: zijn scha pen. En elk pastoraat heeft te ma ken met, laat ik zeggen, plus-scha pen en min-scha pen, een actief en een passief ledenbestand. Met schommelende percentages. Als wij ln Lucas 15 de gelijkenissen lezen, dan is in het verhaal van het ver loren schaap 1 procent passief of is juist die ene actief u ziet, dat onze kwalificaties ook niet meer zijn dan twijfelachtige aan duidingen. In ieder geval maakt dat ene schaap de herder bijzonder ac tief. Bij het verhaal van de verlo ren penning is 10 procent passief. Maar in de gelijkenis van de verlo ren zoon gaat 50 procent van de geboorteleden de hort op. In het verhaal van de scha'v»" wordt hpt weer 100 procent kudde, bij de penningen weer een gehele collec tie. Maar bij het beeld uit de men senwereld is het ingewikkelder: in de feestzaal ontbreekt weer 50 pro cent. maar dan precies de andere Ds. G. SpUt helft. Als dat geen aanwijzing is voor ons pastoraat, weet lk het niet meer. ten die uitsluitend bestemd zijn voor gerechtvaardigde politionele taken onder bevel van de verenigde naties. Daaraan zoudeji christenen wel kunnen meedoen. Daarmee zouden we duidelijk aangeven dat we ons niet buiten de maatschap pelijke en politieke werkelijkheid willen stellen. Natuurlijk kan het bij bovengenoemde weigering niet blijven. Het brengt met zich mee, dat we verantwoordelijkheid aan vaarden voor het uitzetten van po sitieve wegen naar vrede. In de eerste plaats zullenwe bereid moe ten zijn tot diepgaande bezinning op andere methoden dan de totale oorlog om vrede en veiligheid voor alle mensen op aarde te bereiken. Intensieve samenwerking binnen het kader van het Wereldraad Pro gram tot bestrijding van het mili tarisme is daartoe voorwaarde om dat het ons in staat stelt over de eigen Navogrenzen heen te kijken. Kaping Bewapening In het Kerkblad voor de gerefor meerde kerken van de classis Am sterdam schrijft ds. R. J. Beukema over het bewapeningsvraagstuk: Hoe krijgen we met name in de kerk het gesprek over deze proble men weer serieus op gang? Hoe kunnen we de synodale uitspraak 'er zijn grenzen overschreden' ma ken tot meer dan een goedkoop woord? Mijns inziens moet men daarvoor een konkrete stap doen die mensen doet opschrikken. Een bruikbaar model lijkt mij dat de kerken hun leden in ernstige over weging geven om vanaf nu de be reidheid tot het voeren, desnoods met kernwapens, van een totale oorlog op te zeggen. Het opzeggen daarvan houdt, dan onk in de wei gering om in militaire dienst te gaan zolang ons leger ls uitgerust met of steunt op massa vernieti gingswapenen. Men zou tegelijk bij de overheid kunnen aandringen om krijgsmachtonderdelen op te rich- De quakers (een in Nederland heel kleine groep, maar wel lid van de raad van kerken) zijn net als de doopsgezinden traditioneel geweld loos. Hoe zij in de zeventiende eeuw een kaping beëindigden, ver telt hun maandblad De Vrienden kring: Zeerovers kaapten een Britse koop vaardijschip met quakerkapitein en quakerstuurman Lurting. Zij zouden ongetwijfeld in gevangenschap zijn geraakt in Algiers, als Lurting niet door geduldig onderhandelen met zijn medeschepeldngen. evenals met de kapers, van beiden het vertrou wen had gewonnen. Hij ontwapen de deiaatsten toen zij sliepen en bracht hen op een geschikte plaats op hun eigen kust aan wal en zeilde met de wind mee. terug naar Engeland, waar de Engelse koning Charles en de hertog van York kwamen om hen te beerneten 'een quaker tweemaster die de ri vier opvoer, welke door de Turken' overvallen was en zichzelf bevrijd had. terwijl men geen kanon (gun) aan boord had'. Lurting's eigen ver haal eindigde: Toen de koning mij aan kerken en vluchtelingen in Utrecht (giro 5261) heeft daarom het hervormde werelddlakonaat en het gereformeerd algemeen diako- naal bureau opgeroepen ln de ker ken geld ln te zamelen. Samen met de r.k. stichting 'Mensen ln nood' is voorlopig een ton beschikbaar gesteld als Nederlandse bijdrage voor het op gang brengen van de hulpverlening. Collecte De Nederlandse r.k. bisschoppen hebben de ruim achttienhonderd parochies in ons land aangespoord, om ln het weekeinde van 21 tot 22 februari een speciale collecte te houden voor de slachtoffers in Gu atemala. Kardinaal Willebrands heeft de collecte, die tijdens zijn intronisatieplechtlgheid komende zaterdag in de kathedrale kerk van Utrecht wordt gehouden, voor het zelfde doel bestemd. De bisschoppe lijke vastenactie zal twee ton be schikbaar stellen uit de opbrengst van haar jaarlijkse campagne in maart en april. De stichting reformatorische hulp actie Woord en Daad heeft ook haar gironummer (3020900 te Velp) voor Guatemala opengesteld. Deze gelden zullen rechtstreeks worden overgemaakt naar een comité van reformatorische en evangelische christenen in Guatemala, met wie de stichting Woord en Daad in verbinding staat VOLG MIJ, IK VOLG HEM Weest mijn navolgers, zoals ik het ben van Christus. 1 Corlnthe 10 Dat is nog wat anders dan: doe naar mijn woorden, maar niet i mijn daden, 'tls heel verleid om dit gezegde te hanteren, u opvoeding, in de omgang me begeleiding van mensen. Lu maar goed naar wat ik zeg, daar zit 't in, maar let verder op mij. 'tKan zelfs heel ned< want ik ben ook maar een n Alsof daar ooit ergens aan get feld zou kunnen worden, 'tls verleidelijk, maar Paulus gebi het niet. Hij stelt zich bijzo kwetsbaar op. Hij roept op tot volging. En dat betekent meer meegaan. Hij spreekt ervan dat niet z'n eigen voordeel zoekt, dat van de gemeenschap. kleinigheid. Daarin moeten ze navolgen. Een kwetsbare zaak kan iemand komen die hem op vingers tikt. Moeilijk verteert maar 't zit er in. Toch heeft kwetsbaarheid nog een an kant. De roep tot navolging een motief: ik volg ook iemaxu nl. Christus. Er zit dus toch ie van: meegaan. Gelukkig, want het er op het eerste gezicht sta het een woord om bang vai worden. Het voorbeeld is Pa ndet, maar dat is de Heer. oriëntatie waarom het gaat is die van grote mannen en gek helden, maar die van de Mela Die in al onze benauwdhede) benauwde was. Die onze kant tot in de dood toe. Kom mee, Paulus, volg mij, ik volg Hem. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN t Beroepbaar: Gexameneerd en roepbaar verklaard: kand. H.' Wierda te Haarlem. i Beroepen: te Heiloo: kand. B" Wierda te Haarlem, die dit b4 heeft genomen. b De bevolking van Guatemala heeft met hulp van doeken, lakens en dekens onderkomens in elkaar gezet om zo althans enige beschut ting te hebben. 'uitzwaaien' van wetgeleerden en fa rizeeërs in hoge mate bevorderd. Schoorl Tj. Epema Met belangstelling heb ik bet arti kel van Jac. Lelsz over mijn over grootvader ds. O. G. Heldring gele zen. Alleen één niet erg belang rijke opmerking: de eerste voor naam van mijn overgrootvader was niet Otto, maar Ottho. Hoogachtend, J. L. Heldring vroeg hoe wij onszelf hadden be vrijd en li dit verteld had, zei hij dat ik de 'Turken' mee had moeten brengen. Ik antwoordde daarop dat het beter was voor hen om in eigen land te zijn, waarop allen glimlach ten en weggingen'. Pek Hans Opschoor, voorzitter van de werkgroep Nieuwe Levensstijl, schrijft in Diakonia, het blad van de hervormde diakenen: Dat de 'Nieuwe levensstijl'-bewe ging van allerlei kanten met pek wordt besmeurd, zijn wij zo langza merhand wel gewend. Voor de één zijn wij cryp to-communisten, de ander ziet ons als handlangers van het kapitalisme, hier ziet men ons als christelijke brave borsten, die weer eens miskleunen, daar als de anti-christelijke wolf in schaaps kleren. Straf Gerrit Pruim was in Mexico en ontdekte daar een eigenaardige omspringen met heilagen. In Voor lopig schrijft hij: In Mexico noemt meer dan 90 pro cent van de bevolking zich katho liek. Verscheidene oude heidense gebruiken en dansen zijn in het godsdienstig leven blijven bestaan, soms onbedoeld, soms ook doelbe wust bevorderd door priesters, die de eigen waarden van het volk willen behouden. Zelf bezochten we het Indianendorp Chamula in de staat Chiapas. Midden in het dorp staat een kerk vol met heiligen beelden. Maar de beelden zien er zeer beschadigd uit. De Indianen hebben namelijk de volgende ge woonte. Ze richten een verzoek tot een' bepaalde heilige en als deze geen gevolg geeft aan de wensen, wordt hij in een donkere ruimte geplaatst. Gebeurt er vervolgens niets, dan wordt de heilige gestraft. Er wordt een stuk van het beeld afgeslagen. Er zijn vete beelden in de kerk, die bijna alles moeten missen: neus, handen, tenen en oren. Gardisten De Zwitserse garde, de lijfw van de paus, heeft een ma verded igin gsmiddel gekregen. tot dusver slechts met heDebas gewapende gardisten dragen i kort in de plooien van hun zestiende eeuw door Micl ontworpen en sindsdien derde uniform een spuitbus, met traangas. Behalve de 1 ming van de paus moeten de 1 derd hellebaardiers ook de t< gen tot Vaticaanstad en de lijke paleizen bewaken. Buthelezi Dr. Manas Buthelezi is benoem, secretaris-generaal van de nr evangelisch-luitherse kerk in Z lijk Afrika. Deze kerk ls eind t Jaar ontstaan, doordat vier reg 1e zwarte lutherse kerken sa* gingen. Zij telt bijna een half1 Joen leden. Buthelezi was als gere regionale directeur van christelijk instituut van dr. Bf, Naudé door de Zuidafrikaanse ring enige tijd uit het ope! leven gebannen. Na protesten J kerken en christenen uit de wereld werd de ban opgehever Ford f President Gerald Ford zal een1 de sprekers zijn op de alge' vergadering van de zuidelijke tistenconventie, die van 15 t< juni in Norfolk (Virginia) gehouden. De zuidelijke baptii conventie is de grootste pro te: j se kerk van de Verenigde Si Ze telt dertien miljoen led€ 35.000 plaatselijke gemeentel 0 de algemene vergadering wt meer dan zestienduizend afge digden verwacht. Open weekends op De Driebui Driebergen (tel. 03438-3193): Leiding geven in gespreksgrt 26-28 maart; Leiding geven in vergadert 2-4 april: Trainingsweekend rondom Si bi. 10-11 april; Jezus bevrijdt en verenigt, I april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2