Dianne de Leeuw: geen spirit Onnodige fout velt Sparta HOOFDROL VOOR CRUIJFF Aanvallend voetbal Eenvoudige zege NE NAC snel kansloos! Excelsior verrast Zilveren kunstrijdster lijkt geprogrammeerd wezentje Luuk Balkestein helpt PSV op weg naar zege (3-0) Groningen kansloos bij Haarlem MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 SPORT TROUW/KWARTE1 Van onze speciale verslaggever INNSBRUCK Het verhaal van Dianne de Leeuw begint op de avond van de openingsdag van de twaalfde Olympische Winter spelen in Innsbruck. Enkele uren nadat zij met de Nederlandse vlag het Bergisel-stadion binnen was gemarcheerd aan het hoofd van de kleine Oranje-ploeg. Plaats van handeling is dan het aan de rand van Innsbruck liggende, zwaarbewaakte Olympische Dorp. Boven in een van de gebouwen ergens achteraf zit Dianne de Leeuw met Doug Chapman achter een tafeltje te wachten op de dingen die gaan komen. Een persconferentie, waarop wereldkampioene Dianne als grootste favoriete voor het Olympisch goud tegenover de verzamelde internationale pers haar verhaal zal doen. Doug Chapman, de 36-Jarlge Ameri kaan. neemt het initiatief. Of de heren maar voor de dag willen koenen met hun vragen Dianne 'e Leeuw kijkt wat verveeld voor zich uit. tre!;t haar gekleurde wimpers op en zit lijdzaam voorwerp te zijn. Weinig sprankelend zijn haar ant woorden op soms toch niet eens onaardige vragen. He» is duidelijk een verplicht figuur wat haar in de loop der jaren steeds minder af gaat. In iets meer dar een kwartier is het afgelopen. Doug Chapman beëindigt de sessie ook PORTIER Het verhaal eindigt vrijdagavond 13 februari 's avonds laat omstreeks half twaalf, kon na de ceremonie protocolalre van het dames kunst- rijden. waarbij Dianne de Leeuw naast Dorothy Ha mil! op de tweede trede van het platform stond. Het verwachte goud was zilver gewor den. She's a little upset', weerde Doug Chapman, wie anders, af: Hij fungeerde als portier bij de gang naar de kleedkamers. 'Rustig aan. rustig aan', zei hij. Een Amerikaanse verslaggever kreeg na lang aandringen twee minuten tijd om Dianne te spreken. Daarna ont sloot deurbewaker Chapman de toe gang tot het welhaast heilige kleed hok nog eens voor drie minuten. "Maar beslist ook niet langer', klonk het daarbij. Ik ben blij. dat mijn drie-voudlge sprong nu goed Is gegaan. In de laatste wedstrijd heb ik die gemist. Voor mezelf vooral is dat belang rijk. Op het einde zijn twee twee voudige sprongen, een dubbele lutz en een dubbele axel niet goed ge gaan. Ik weet niet waarom. Drie keer ging hert. ervoor wel goed. Ja, ik was een van de favorieten. Ik heb er geen verklaring voor dat ik tweede ben geworden en Ham 111 eerste. Meestal maakt zij wei fou ten. deze keer niet. Haar verplichte figuren zaten goed, dat gebeurt al niet vaak. haar korte kür die zij vorig Jaar fout deed was nu ook goed en ook haar kür heeft zij goed gedaan. Ik zal trachten het wereld kampioenschap te winnen. Het is Jammer, ja'. Dat was dan drie minuten Dianne de Leeuw. Doug Chapman troonde haar weer mee. knikte de heren toe en vertrok. Kwasl gehaast om lang daarna overigens nog in het ijssta dion te blijven. Voor de dopingcon trole. voor een daarna nog wat officiëlere persconferentie met op winnares Dorothy Hamill wachten de verslaggevers. VERSCHIL Dorothy Hamill en Dianne de Leeuw, goud en zilver, het verschil tussen de 19-jarige Amerikaanse en de 20-Jarige onder Nederlandse vlag rijdende andere Amerikaanse is ei genlijk hert verschil tussen Carlo Fassi en Doug Chapman, de bedde trainers. Terwijl de Italiaan Fassi snapt dat het kunstrljspel ook met andere dan puur technische zaken wordt beslist, dat publiciteit en goodwill erg belangrijke dingen zijn in een wereld die van glamour aan elkaar hangt, is de per ongeluk via Dianne de Leeuw aan de top gekomen Chapman zijn tegenpool. De Amerikaan, die na de Spelen van Sapporo de taak van John Nick overnam, bekijkt de voor hem toch zo belangrijke media nauwelijks, is tot geen commentaar bereid en sleept Dianne voortdurend met zich mee. Zoals ook zij gedwee achter haar meester aanloopt. Tien dagen lang, van haar perscon ferentie in het Olympisch Dorp tot aan het zilver in het ijsstadion. De medaillewinnaressen van het kunstryden op het erepodium. V.l.n.r.: Dianne de Leeuw (2e), Dorothy Hamill (le) en Christine Errath (3e). vormden Dianne de Leeuw en Doug Chapman een vreemd paar apart. Dianne de Leeuw, in Sapporo een vrolijke meid. die spontaan rea gerend haar weg zocht en over de toen bereikte zestiende plaats best kon lachen, is in drie en een half Jaar Doug Chapman een ge programmeerd wezentje geworden, waar geen greintje eigen inbreng meer bij zit. Die zich angstig voort beweegt. bang fouten te maken, die meester Chapman niet bevallen, bang ook maar iets te zeggen, dat dezelfde Chapman ontrieft. Zoals Chapman ook Joan Haanap pel. genoemd als toekomstig train - ster van de Nederlandse kunstrij- top. niet meer wenste te spreken, sinds zij had gesteld, dat 'Dianne wel goed. maar erg doods reed'. 'Een nog erg vriendelijke benade ring overigens'. Chapman heeft ie der greintje spirit uit Dianne ge haald. weet bijvoorbeeld ook ploeg- arts Ce es Lap. die man die Dianne ook ail in Sapporo meemaakte. En hij is niet de enige die tot deze conclusie komt. 'Alle spontaniteit bij het rijden lijkt verdwenen', zegt mevrouw Els- beth Bon ook. Nederlands jurylid. 'Hoewel het met haar kür wel weer ging" Dorothy Hamill is onder leiding van Carlo Fassi welhaast een te genbeeld. Op kousevoeten kwam zij na haar triomf naar buiten, begeleid door Jim Brock, Ameri kaans perschef bij de Spelen. 'Hier ls onze Olympische kampioene', zeij hij ten overvloede. 'Dorothy, kind, wil je luid en duidelijk spreken, zodat iedereen je goed kan ver staan'. Dorothy wilde best. Zoals ook Carlo Fassi, brenger' van veel kampioenen, dat ook best wilde. Dorothy legde de kleur van haar jurkje uit. iets rooiigs, vertelde over het gouden hartje om haar hals ('nee hoor, heeft niets te beteke nen, tijdens de ktir had ik 't ook niet om zei over het ontbreken van haar bril tijdens de kür. dat zij die toch niet nodig heeft ook al is zij wat bijziend ('lenzen draag ik ook niet"), bekende tot tranen toe ontroerd te zijn toen de Ameri kaanse vlag omhoog ging en ter ere van haar het volkslied werd ge speeld. vond Dianne erg goed gere den hebben, vooral die drievoudige sprong, was na haar kür niet bang geweest voor de cijfers en erkende grif, dat zij op zeker had gereden en tegen het eind ook geen dubbele lutz meer te hebben gesprongen. Tot bij half een ging zij door. Gewoon omdat het er nu eenmaal bij hoorde, en bedankte tot slot nog voor de belangstelling, was niet boos op de kritiek dat zij als kam pioene geen drievoudige sprongen deed. ('ligt haar niet zo goed', zei ook Fassi; en vertelde bij het ver laten van de kamer ook nog even 'dat een profloopbaan voor haar niet beslist noodzakelijk was, maar dat zij ieder aanbod natuurlijk wel zou overwegen'. Dianne de Leeuw was met Doug Chapman toen al lang verdwenen. Na het wereldkampioenschap in Gothenburg zijn zij het wat Neder land betreft voorgoed. AMSTERDAM Zowel Van de Meent als Gosens hielden woord: 'Na de winterstop heben de Jon gens er zin in en we gaan vol op de aanval spelen', zeiden zij voor aan vang van de wedstrijd. Met name PC Amsterdam ging vanaf het beginslgnaal van Van der Krolt furieus in de aanval, waarbij de passes echter zeer onzuiver wa ren. Wel kwam Wetzel in de basis opstelling voor de grieperige Van de Merkt, alleen voor Berendonk, maar zijn schort ging naast. Na een kwartier spelen brak het offensieve spel de Amsterdammers op. Een razendsnel uitgevoerde aanval van Eindhoven bracht de bal bij de volkomen vrijstaande Soers die raak schoot (01). Bijna een kwartier later deed zich een Identieke situatie voor. De bal kwam bij de vrijstaande Blij en- berg die scoorde (02). Als bekroning van het offensieve Am sterdamse spel verkleinde achter speler Bianchl de achterstand tot 1—2. Bij een poging dit schot te keren liep Berendook met zijn hoofd tegen de paal en moest het veld met een gapende wond verla ten. Ad janski verving hem en naar later bleek voortreffelijk. Na de rust pakte de omzetting van trainer Van de Meent in zijn elftal (Dekker voor snijders Husers in de spits en Koopman als laatste man) volkomen verkeerd uit FC Amster- EINDHOVEN Sparta heeft ln Luuk Balkestein een jeugdige laatste verdediger van goede kwaliteit. Balkestein (22), die vorig seizoen plotseling vanuit het amateurelftal een vaste plaats in Sparta's hoofdmacht veroverde, heeft zich al in de selectie van Jon Oranje ge speeld, dat woensdag in Breda tegen de Schotten speelt. Waardering van bondscoach George Knobel, die best op zijn plaats is. want Balkestein heeft zich in korte tijd tot een opmerkelijk sterke Ausputzer ontwikkeld. Toch kleeft er nog één grote fout aan zijn spel: AMSTERDAM Haarlem heeft op de 23e speeldag opnieuw een concurrent uitgeschakeld. FC Groningen was in Noord Hol land kansloos: 0-3. FC VW liet zijn achterstand op de ploeg van Barry Hughes niet groter wor den en versloeg FC Den Bosch gedecideerd met 3-0. De voorsprong van Haarlem op de Limburgers blijft negen punten, al heeft FC VW nog twee duels te goed. Bij Vitesse-SVV werd de Schiedammer Huizen door scheids rechter Van Sichem uit het veld gestuurd, nadat hij eerst van arbi ter Beek een waarschuwing had ontvangen Beek kreeg in het duel weer last van zijn achillespees en werd vervangen door grensrechter Van Sichem HEBACLFS-SC tMFHSFOORT l—O (1 0) 28 Plrard 1—0 Scheidsrechter: Klopper Toeschouwers: 1.000. PEC-FSC 3—1 (O—l) 31. Hoogmoed O—1. 61 I*rae! l—l. 66 Schubert 2—1. 71 Veenetrt 31. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwer», 4 100 C AMBVU R-DOR DR ECHT 43 (1— 11. Ven Oorschot 0—1 12 Van TU 0—2. 17: D« BImuw t—2. jft De Groot 2—2. 64 Haan (strafschop) 3—2. 69: Van der Meulen 42. 86 Dubbel d 43. Scheld»- rechter: Verrnev. Toeschouwers: 2.000. Geel voor Ven Kuyk (Dordrecht) wegen» het levoron ven commentaar op de lei ding RIJ kens (Dordrecht) opgeschreven voor het aeJfde •vergrijp.' VITESSF-8W o—o Scheidsrechter: Beek (Ven Sichem). Toeschouwers: 3.000. WILLEM II-WAGENINGEN 0—1 (0—1) 20: Weüerdleck 0—1. Scheidsrechter: Ven Ettlkhoven. Toeschouwer»: 2.600. VLAARDINGKN-IIELMOND SPORT 1—1 (01) 20. Ven den Heuvel O—1. 61: Van HIJ koop 11. Scheidsrechter: Ven Dijken. Toeschouwer* 1.600. FC VVV-FC DEN BOSC 3—0 (3—0 16: Kurclnac 10. 29 Verbong 20 43: Ven der Welde Scheidsrechter Rem. Toe schouwer*: 7.000 Gele keert voor Leus- huls (Den Bosch) wegens te hard spel. HAARLEM-FC GRONINGEN 3—0 (1—0 31: Wentink 1—0. 53 KJ e ton 2—0. 68: Sedek 3—0. Scheidsrechter: Hoppenbrou- we*. Toeechouwers: 6.000. VEEN DAM-VOLENDAM 3—0 (0—0): 66: VlIetetT* 1—0. 73: Ars» 20. 84. VlMtaUw 3—0. Scheidsrechter: Boeman. Toeschouwen: 3.600. lakonleke nonchalance. Die neiging tot overmoed is hem al enkele ma len lelijk opgebroken. Zoals zater dagavond, toen Sparta in Eindho ven bij PSV dankzij een blunder van Balkestein kort voor het einde alsnog werd verslagen. Het gebeurde negentien minuten voor afloop, toen een weliswaar hard maar weinig fantasievol wer kend PSV nog altijd onrustig naar ten doelpunt hunkerde. Luuk Bal kestein treuzelde wat op de linker vleugel en René van de Kerkhof attaqueerde Sparta's lange laatste man op hoogst eigen wijze. Balke stein schrok zichtbaar van de snelle rechtsbuiten en leverde de bal ei genlijk zonder slag of stoot in. Van de Kerkhof bediende vervolgens Ralf Edstrom. die slechts in een leeg doel Pim Doesburg was uit gelopen hoefde te schieten: 1 0. Volledig onnodig had Sparta via de ln wanhoop naar eijn hoofd grijpende Balkestein een punt ver speeld. Dat het daarna vla de nog twee maal scorende Edström weer vol op defensiefouten uiteindelijk 30 werd. was in feite van weinig belang. Het was zelfs niet onlogisch dat Sparta na de beslissende blun der gedesillusioneerd de kluts kwijt raakte en zodoende toch nog ruim verloor. Leo Steegman, Sparta's oe- fenmeester reageerde later: 'Als zo n eerste goal niet valt, dan redt PSV het niet meer. Wat een fout'. Balkestein, ondanks zijn soms te flegmatieke instelling wel degelijk een belofte, deed er later maar het zwijgen toe. Hij was zich er terdege van bewust, dat hij aan de basis van de nederlaag stond en voelde zich dan ook te beroerd om veel te zeggen. Ralf Edström brengt PSV op 1-0, na een fout van Sparta's Luuk Balkestein. Op de achtergrond de verslagen doelman Pim Does burg en René van de Kerkhof die de voorzet gaf. Een winstpunt zou voor Sparta overigens een rijke beloning zijn geweest voor het soort voetbal dat de Rotterdammers speelden. Verde digend stak het tot aan die eerste goal allemaal goed. als vanouds, in elkaar. Wim Meutstege gaf René van de Kerkhof nauwelijks enige kans en ook Edström kon tot aan zijn laat tot stand gekomen hat trick. die hij cadeau kreeg, geen potten breken. Maar in de tegenaanval presteerde Sparta vrijwel niets. In het begin verscheen Arne Skipper weliswaar een keer gevaarlijk in de buurt van Jan van Beveren, maar daar bleef het wat Sparta's gevaar betreft wel bij. De Deen Claus Larsen en Arie van Staveren kregen wisse lend in de aanval geen been aan de grond. En dat ondaksn een uiterst zwakke beurt van PSV-voorstopper Kees Krijgh. De lange international MADRID Onder leiding van de uitblinkende Johan Cruijff heeft FC Barcelona gisteren voor de tweede keer in dit seizoen een uit wedstrijd voor de competitie gewonnen. Via treffers van Carlos Rexach (59) en Marcial Pina (87) zegevierde de Catalaanse for matie over Granada met 2-0. In beide treffers had Cruijff een aandeel. Het conflict tussen trainer Hennes Weisweiler en Cruijff. dat donder dag culmineerde in een ontslagaan vrage van laatstgenoemde, heeft geleid tot een geïnspireerd Barcelo na. dat eindelijk buiten Nou Camp tot winst kwam. Weisweiler. die in Barcelona amper sympathisanten heeft na zijn ruzie met Cruijff, zal blij zijn. dat hij hem toch heeft opgesteld. In eerste instantie voelde de Duitser er niets voor Cruijff tegen Granada het veld in te stu ren. omdat de Nederlander de laat ste tijd niet meer in de spits wen ste te spelen, maar liever van het middenveld ook wam. Onder druk van de andere spelers, die eisten, dat Cruijff wel moest spelen, zwichtte Weisweiler. Hij zal er geen spijt van hebben. Cruijff kwam ln Granada tot subliem spel. Granada. voor Barcelona een 'Angstgegner'. werd voor 38.000 toe schouwers (uitverkocht) verrast door de gretigheid, die Barcelona sierde. Tot drie minuten voor het einde bleef de thuisclub hopen op de gelijkmaker, maar toen zorgde Marcial voor de veilige tweede tref fer. Naast Cruijff speelde ook Jo han Neeskens een goede wedstrijd. Na afloop vertelde Weisweiler, dat Cruijff uitstekend had gespeeld. 'Ik ben tevreden over hem. Als regis seur trad hij goed op. Trouwens, de hele ploeg werkte hard', aldus de Duitser. Over zijn slechte verhou ding met Cruijff wenste hij weinig te zeggen 'Dat is verleden tijd. Het heeft geen zin daar nog over te discussiëren', besloot hij. Voor 'Barca' komt de overwinning goed uit. want volgende week volgt de zware thuiswedstrijd tegen kop loper Atletico Madrid, een duel. waarvoor geen kaartje meer is te krijgen. De Madrileense formatie maakte in het met 65.000 toeschou wers gevulde stadion Vicente Cal- deron' geen fout en hield Atletico de Bilbao er onder met 2-0. Via Leivinha en G ara te werd de Noord- spaanse equipe teruggewezen. SPANJE Santander-Salamanca 10. Atletico Ma- drld-Atletlco Bilbao 20. Granada-Barce lona 02. Hercules Alicante-Sporting GIJon 11. Betis Sevllla-Real Zaragoza 1—0. Real Socledad-Valencla 1—0, RCD Espanol-SevUla 1—O. De stand: 1 Atletdco Madrid 22-32. 2. Real Madrid 21-30. 3. PC Barcelona 22-28. 4. ROD Espanol 22-26. FRANKRIJK Troyes-Bastla 0-2. Valenciennes-Monaco 5-1, Nan to*-.Strasbourg 2-1. Nlmes-Lens 2- 2. Lyon-Sochaux 1-2, Paris Saint Ger- maln-Salnt Etlenne 2-1, Lllle-Avignon 4- 0. Nancy-Mareellle 4-2, Bordeaux-Reims 2- 3, Nlce-Metz 4-2. Stand: 1. Saint Etlenne 24-35. 2. Nice 24- 34. 3. Nantes 24-32. 4. Sochaux 24-32. 5. Reims 24-31. BUNDESLIGA MSV Dulsburg-Borussla Mönchenglad- bach 23. Elntracht Frankfurt-Fortuna Dilsseldort 52. Bayern MUnchen Bayer Uerdineen 20. BELGIE VK Meehelen-Beveren 10. RWD Molen- beek-Llerse 00. Standard Luik-AS Oos tende 42. FC Antwerp-RC Mechelen 1— 0. Lokeren-Berchem 00. Club Brugge- Waregem 0—0. Bertngen-Cerkel Brugge 00. Beerschot-La Louvlere 62. Charle- rol-Anderlecht 22 Sland: 1. Club Brugge 24-34. 2 Ander- dam begon enorm fel en Eind moest met zijn rug tegen de Maar de Amsterdammers kti ln het offensief niet verder da schot op de lat, tien hoeksch en twee schoten die van de d< gehaald werden. FC Amsterdam verontachta zijn verdediging in die helft, waardoor Eindhoven tot keer toe via snelle ultvalle Bleijenberg en Senders kon slaan: 14. In de laatste tien ten gooiden de Amsterdamm nog een schepje boven op waren tenslotte Wetzel en die de achterstand konden v( nen. Luttele seconden voor het kreeg Amsterdam nog een kans op cie gelijkmaker. U4t d Husers van de rand van het schopgebied genomen vrije plukte echter op miraculeuze Ad janski de bal uit dt uiten venhoek. FC AMSTERDAM-EINDHOVEN 3- 2) 15: Soere 0—1. 37: Blei Jent 2. 54: Blanchi 12. 57: BlelJenba 73: Senders 14. 81: Wetzel 2 Husers 34. Toeschouwers: ScheidsrechterVan der Krolt. FC AMSTERDAM Suiker Bianchl man, Husers. De Jong; Viseer daal). Otto Sörensen; Snijders (I Pedensen. Wetzel. EINDHOVEN: Beerendonk (Ad Bruinen. Soers. Bloemers, Schall der Pas. Warnaar Kreekels Bleijenberg Jacobs. DEVENTER Go Ahead heeft machteloos moeten toezien hoe NEC negen minuten voor het einde dan toch nog de volle winst op zak stak. Nadat de partijen in de eerste helft redelijk tegen elkaar hadden opgewogen, werden de mannen van trainer Piet de Visser ln de tweede helft zo veel sterker dat het doel punt waarmee Eugene MarliJniiBsen in het zicht van de finish de strijd een voor NEC gunstige wending gaf, min of meer logisch was. Marij nissen profiteerde van een grove dekkingsfout van Martin Haar toen hij de bal van de Ijveri ge Wimke Meijers kreeg toegescho ven. Uitlopend probeerde doelman Jan Endeman nog wel het gevaar af te wenden, maar hij was kans loos op het bekeken schot van NEC's donkere middenvelder. In de nog resterende negen minu ten maakte Go Ahead zo mogelijk een nog zwakkere indruk dan er voor. zodat NEC met ongelooflijk gemak de voorsprong kon vasthou den, en die zelfs nog had kunnen vergroten. Vooral in de eerst was de wedstrijd van een zei tig gehalte. Beide partijen ceerden een enorme hoev slechte passes en er waren 1 misverstanden. Na de rust kroeg NEC steedi groep op het spel en creëer de overigens zeer onopvi Zuidema, de solerende Pet Hoogendoorn aantrekkelijke lijkheden. Precies halverwe tweede helft werkte Ben G< de bal in het doel nadat H doorn tegen de paal had ges maar hij deed dat vonault spelpositie zodat de jubileren biter Frans Derks (10 jaar ax het betaalde voetbal) de moest anuleren. GO AHEAD-NEC 0—1 (0—0) - sen 01. Scheidsrechter: schouwers 7.500. G AHEAD: Endeman: Kist War de Wesselink. Strijd veen, Rel Arnfcz. Haar: Glulc Waalderboe i van Delnsen. NEC: Schellekens; Visser. Gerrita nelis. MeUaardMarij nissen. V Berg. Peters Zuidema Hoogendoo Jers. Deri plaatste vrijwel geen bal goed. In die verdediging van PSV verving Pleun Strik de aan een enkel ge blesseerde Gerry Deijkers. Strik viel vooral op door in de verder sportie ve wedstrijd maar liefst acht over tredingen te maken. PSV maakte andermaal duidelijk dat het tegenwoordig in de proble men geraakt, wanneer een eerste doelpunt niet snel wordt geboren. Kees Rijvers' formatie wordt dan bevangen door een moeilijk te ver klaren gevoel van onrust, dat toe neemt. naarmate de wedstrijd vor dert. PSV blijkt in die moeilijke perioden ook niet over een speler te beschikken, die orde op zaken kan stellen. Rijvers gaf dat later ook toe: "De werklust is enorm, maar de zuiver heid ontbreekt, wanneer we niet scoren. Toch ben ik er van over tuigd dat ook de goals weer gemak kelijker zullen vallen, wanneer de wilskracht blijft, zoals die nu is'. Dat laatste is te hopen voor PSV. want de belangrijke Europa Cup duels tegen het Joegoslavische Haj- duk Split staan inmiddels voor de deur. Men zal het zich tegen die opponent waarschijnlijk niet kun- men permitteren als zaterdag avond om de meest fraaie kansen (Lubse twee maal en René van de Kerkhof) te verprutsen. PSV-SPARTA (3—0 0—0) 71: Edstrom 10, 80: Edström 20. 83: Edström 3 0. Toeschouwers: 17.000. Scheidsrechter: DEN HAAG Een uiterst verdedi gende taktiek heeft niet kunnen voorkomen dat NAC, op alle onder delen verre de mindere van de tegenstander, in Den Haag volko men kansloos is geweest. Zo groot waren het overwicht van FC Den Haag en de onmacht van de Breda- naars dat doelman Ton Thie in de slotfase zich zelfs kon permitteren eenmaal als veldspeler zijn ploeg te assisteren bij het opzetten van de aanval. Vrijwillig gaf NAC direct al het middenveld op. Met vijf man in de verdediging was de ploeg echter niet in staat de aanval van de tegenstander, die het veelal zocht ln aanvallen door de lucht, te weerstaan. Daarbij kwam dat aan voerder Aad Mansveld, hoewel hij vrije verdediger was, vaak naar vo ren kon trekken om zijn aanval te versterken. Hij groeide uit tot de beste man van het veld. NAC kan tot excuus aanvoeren dat het Aty Graauemans al na een kwartier moest missen, nadi Leeuwen hem op het harde j onbesuisd had aangevallen. nam zijn plaats als Ausputf Dat kwam de degelijkheid f Brabantse verdediging nla goede. Maar dot was dan t enige verontschuldiging vol slechte spel van de bezoeken Twee blunders van Delmol een onnodige strafschop diel sen veroorzaakte waren er van dat FC Den Haag nol voor rust de ontmoeting beslissen. Na rust liep Den eenvoudig uit naar 5-0. FC DEN HAAG-NAC 5—0 (3— Van Leeuwen 11. 42. Schd (strafschop) 20. 43. Swanenbil 46: Perazlc 4—0. 60: Klla 5—0J rechter: Toeschouwers: Gans. "If were: 5.000. FC DEN HAAG: Thie; De Caluwfc veld. Van Vliet, Korevaar, Klla sen) Perwic. Schoenmaker (Bres). Van Leeuwen Swanenbi NAC: De Jong; Cruijssen (Bakker) Delmotte. Krtjnen; Bouwmeester, Smits Groenew Brouwers. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krijgh, Quaars (Dahlqvlst). Van de Kuylen; R. van den Kerkhof, Lubse Edström. SPARTA: Doesburg. Jansen, Visser. Bal kestein. Meutstege: Salflschberger Van de Veen. Mlchlelsen Skipper La reen. Van Staveren. MATTY VERKAMMAN KERKRADE Op de besneeuwde grasmat van het Kerkraadse sport park Kaalheide heeft Excelsior voor een grote verrassing gezorgd door favoriet Roda JC in eigen huis met 1-0 te verslaan. Hoewel trainer Bert Jacobs dit na afloop ontkende, hadden de Lim burgers de tegenstanders terdege onderschat. Bovendien kwamen en kele spelers, onder wie Dijkstra en Vermeulen, op het besneeuwde veld helemaal niet uit de voeten. Excelsior speelde slim. Het trok zich terug op eigen helft, haalde de vaart uit de wedstrijd en bleef loe ren op tegenstoten. Die kwamen er ook, vooral door mistasten in het hart van de Roda-defensie. Kwak- kemaat en Struis konden er echter niet van profiteren. Dat deed Patti- nama wel vlak voor rust. Na een dieptepass van Frons Struis testte Dijkstra weer eens mis en ver scheen Pattinama alleen man Geilman. De Excelsif maakte geen fout. 0-1. Na rust zette Roda JC een gx offensief in en drukte Excel» rug op eigen helft. Er kwanji kele kansen, maar door schieten en goed ingrijpé Eddy van der Roer lever® niets op. Excelsiorspeler Pattinama ki de tweede helft een offlciëlé schuwing van scheidsrechte* man wegens het zich herhaal bemoeien met de leiding. RODA JC-EXCELSIOR 0—1 (0h Pattinama 01Scheidsrechter li man. Toeschouwers: 7000. f RODA JC: Geilman: De Wit. f Pfeiffer. Broeks; Ehlen (Korvejl caat. Me userVan der Lem, N« Vermeulen Toonstra EXCELSIOR: Van der Roer: Spek. Roggeveen, Van de Mum bernee: Pattinama. Van der Hl Butter Struis Kwakkernaat I man) De Leeuw (Van Zanten) 28. ENGELSE LEAGUE Birmingham City-Manchester City 21. Coventry City-West Ham United 20. Middlesbrough-Norwich City 11. Shef field United-As ton Villa 21. Tottenham Hotspur-Queen's Park Rangers 0—3. Engelse beker, vijfde ronde: Bolton Wan derers-Newcastle United 33, Chelsea- Crystal Palace 23, Derby County-Shou- tend United 10. Leicester City-Man chester United 12. Stoke Clty-Sunder- land O—O, West Bromwlch Alblon-Sou- thampton 11, Wolverhampton Wander- ere-Chariton Athletic 30. SCHOTLAND Schotse beker, vierde ronde: Ayr United- Queen of the South 22. Cowdenbeath- Motherwell 02. Hearts-Stirling Albion 30. Hibernian-Dundee United 11, Kil marnock-Falkirk 31, Montrose-Ralth Rovers 21, Partick Thistle-Dumbarton 00. Glasgow Rangers-Aberdeen 41. ITALIE Ascoll-Cagllari 11 Juventus-Como 11, Napels-Plorentlna 1—2. Internazlonale- Lazlo 10, Sampdoria-AC Milan 01. Perugia-Torino 21. Bologna-Verona 0 0. Stand: 1. Juventus 17-29. 2. Torino 17-25. 3. AC Milan 17-22. 4. Napels 17-21, 8. Internazlonale 17-21. PORTUGAL Benflca-Belenenses 11. Academlco-Fa- rense 4—6. Tomar-Braga 1I. Porto-CUF 10. Setubal-Sporting 22. Gulmaraes- Boavlsta 11 Estorll-Leijoes 20. Atle- tlco-Beiramar 11. Stand: 1 Benfica 21-34. 2. Boavlsta 21-34. 3. Sporting 21-29. 4. Belenenses 21-27. 5. Porto 21-27. HOOFDKLASSE A: AaJsmeer-BDO 1—1. Rood Wit A-CW 11. ZU vwmeeuwen- El ink wi J k 02. UVS-De Spartaan 10. SDW-Unltas 0—1. Hermes DVS-VUC 0—6. AFC-RVC 1—a. Treffers 14 6 4 4 Achilles '12 16 5 5 6 Hoogeveen 15 6 2 7 SC Erica 15 3 7 5 CEC 15 3 5 7 DOS '19 16 4 3 9 Drachten 13 2 6 5 Haaksbergen 16 3 4 9 cvv Unitas Elinkwijk De Spartaan RVC VUC EDO Hermes DVS Rood Wit A Aalsmeer AFC Zilvermeeuwen uvs SDW 16 9 15 10 16 9 15 7 15 8 15 4 4 1 3 4 2 9 3 6 5 5 5 5 5 8 1 10 3 22 4 21 4 21 4 18 5 18 2 17 6 17 4 14 6 13 6 11 7 11 7 11 25-12 28-18 27-20 20-13 18-19 17-14 25-18 25-17 14-17 19-18 20-27 13-28 15-31 16-30 Zondag: Ede-De Treffers. Drachten-SC Erica CEC-E nicus-Enschedese Boys. I les 2. Haa tsbergen-DOS' 1 i HOOFDKLASSE C: RBC-DESK burgla-Holland la 21. De V 0—0. BW-Helmond 2--6, TOP- Almanala-VoerendaaJ 3—0. gen 11 Zondag: EDO-Rood Wit A. CW-Zllver- meeuwen. EllnkwlJk-UVS. De Spartaan- SDW, Unitas-Hermes DVS VUC-AFC RVC-Aalsmeer. HOOFDKLASSE B: DOS'19-Ede 4—2. De Treffere-Rheden 12. SC Erica-CEC 1'1. Achilles '12-Haa.ksbergen 1—0. Limburgia 15 10 RKV 16 8 BVV 15 8 Veritas 15 6 Panningen 16 7 SVN 15 4 TOP 15 4 Voerendaal 15 5 De Valk 16 5 RBC 16 3 DESK 15 4 Aimania 16 2 Helmond 16 3 Longa 15 1 1 2 3 1 5 2 5 5 7 5 4 10 Rheden 14 8 3 3 19 23-17 Emmen 15 6 6 3 18 16-10 Ede 15 6 6 3 18 23-19 Ensch. Boys 15 6 6 3 18 14-14 Sneek 14 6 5 3 17 21-16 German leus 13 6 4 3 16 18-11 De op 14-12 gestaakte wedstri j burgia-Panningen is niet in d^r opgenomen. Zondag: DESK-LImburgU Valk, Verttas-BW. Helmond-TO A1 mania, Voerendaal-RKC RBC. 7 8 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10