KORT» Welzijnszorg Haagse gastarbeiders: kwestie van vallen en opstaan Adviescentrum voor jeugdige werklozen Johan de Witt-huis is opnieuw verkocht Grote Kerk inspirerende ruimte voor 'Bewth' Samengaan amateurs: veelbelovend begin Noordierse kinderen te gast in Zoetermeer Wisselend succes voor acties in Den Haag B en W Den Haag nog geen oordeel over cabine-baan KORPEL Met de baas op stap naar Thailand MOSA-fabriek sluit Verdachte ontkent aandeel inbralen (buit 1 miljoen) Twee doden bij botsing Vanmiddag begint grote actie ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTE RTE^ Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Danig teleurgesteld hebben de initiatiefnemers van de Haagse actie 'Gastarbeiders zoeken vrienden er deze week het bijltje bij neergegooid. 'Van ons streven, het overbruggen van de afstand tussen buitenlandse en Nederlandse Hagenaars, is bitter weinig terecht gekomen'. Als oor zaken worden genoemd een verkeerde aanpak ('We zijn te argeloos geweest') en onvoldoende mede werking. De heer E. Se vink. gewestelijk di recteur ran Humanitas (landelijke vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingsop bouw) was één van de initiatiefne mers. Sevink„We dachten, wie goed doet. goed ontmoet. Dat viel tegen. De concurrentie-zucht op het terrein van de welzijnszorg is groot. De ..welzijnsbeharUglng" ten behoeve van gastarbeiders is slecht georganiseerd. Na een succesvol be gin. de oprichting van een ontmoe tingscentrum voor Haagse Joegos- laven. wilden we contactgroepen van Nederlanders en buitenlanders vormen. De samenwerking met be staande instellingen, die zich bezig houden met het wel en wee ran buitenlanders, was echter slecht en onze aanpak rriet realistisch ge noeg. De actie mislukte, ook door eigen argeloosheid." Nieuwe opzet Besluiten de vrijwilligers verder te gaan. dan moeten hun activiteiten op andere leest geschoeid worden. De initiatiefnemers hebben enkele voorstellen op tafel gelegd: spreek uren voor buitenlanders door Ne derlandse vrijwilligers, informatie over rechtsbijstand, samenstelling van een zogenaamd zwartboek over het welzijn van de buitenlandse Hagenaars eri het einddoel het maken van een beleidsplan. De heer Sevink: ..Dit discussiestuk zou besproken moeten worden door en met elke instantie, die het welzijn van de buitenlanders ter harte gaat." De interkerkelijke werkgroep Kerk en Vreemdeling heeft de afgelopen jaren meer resultaten geboekt dan de mensen van „Gastarbeiders zoe ken vrienden", al zijn teleurstellin gen niet uitgebleven. Kerk en Vreemdeling wil in de eerste plaats Informatie over buitenlanders en hun problemen verschaffen aan de „eigen kerkgroepen." zegt dr. W. M. Ottow. voorzitter van de werkgroep. ..Diverse activiteiten zijn niet van de grond gekomen, zoals het bevor deren van bezoek aan buitenlan ders, die in een ziekenhuis verblij ven. Een onderwijsproject ging ook de mist in. Er zou door een groep vrijwilligers een onderwijs-pakket samengesteld moeten worden, be doeld voor leerlingen van de basis scholen. Wanneer kinderen nü ver trouwd raken met de problemen van de derde wereld, gastarbeid e.d. Is er over een aantal jaren in ons land een groep mensen, die beter georiënteerd is dan de meeste men sen nu zijn. De samenstelling van een onderwijs-pakket bleek echter een te zware opgave. De ABC-actie, een cursus Nederlands, is wel ge slaagd. Zo'n honderd vrijwilligers komen via het geven van die cursus in contact met een zeer grote groep buitenlanders. Ook de onlangs op gerichte tolkendienst, een groep vrijwilligers, die artsen in het Re- Een aantal Joegoslaven in het trefcentrum aan de Haagse Assendelftstraat. Een aantal noodzakelijke voorzieningen ontbreekt in dit centrum, reden waarom de gemeente om financiële steun gevraagd is. DEN HAAG B. en w. van Den Haag kunnen nog geen oordeel ge ven over een nieuwe vorm van openbaar vervoer, waarmee mo- mentetl in het buitenland geëxpe rimenteerd wordt: de cabine-baan. Dit blijkt uit het antwoord van b. en w. op vragen van het CDA- raadslid H. Lammers. Deze had. naar aanleiding van het artikel „Zweven boven de stad" in Trouw gevraagd of de cabine-baan een bruikbaar lokaal vervoermiddel zou zijn. „Over de resultaten ran die experimenten is nog niets bekend. Wij zullen de ontwikkelingen zeer kent alles wat hem tenlaste gelegd naar aanleiding van het artikel „Zweven boven de stad" in Trouw gevraagd of de cabine-baan een bruikbaar lokaal vervoermiddel zou zijn. „Over de resultaten van die experimenten is nog niets bekend. Wij zullen de ontwikkelingen zeer nauwgezet blijven volgen." aldus b. en w. Rondomconcerten gentesse-kwartier bijstaat, lijkt een succes te worden." aldus dr. Ottow. Over de door Humanitas-directeur Sevink gewraakte „concurrentie in de welzijnszorg" zegt hij: „Het aan tal taken is zo groot dat meerdere instanties zich op hetzelfde terrein kunnen begeven. Ik ben overigens de laatste om iets op het welzijns- vlak goed georganiseerd te noe men." Over meewerken: „Kerk en Vreemdeling heeft willen deelne men aan een voorlichtingsproject, dat „Gastarbeiders zoeken vrien den" op stapel zette. Echter, van de uitvoering kwam niets terecht, zo dat er van medewerking geen spra ke kon zijn. In een reactie op de brief over het mislukken van de gehele actie hebben wij nog deze week gezegd, dat we zeker bereid zijn mee te doen aan nieuwe zin volle projecten," aldus dr. Ottow Het Regionaal Centrum Buitenlan ders (RCB) in Den Haag (tot voor kort: Stichting Begeleiding Buiten landse werknemers) heeft ons al tijd als een lastige club gezien, meent Humanitas-directeur Sevink. Hij had veel meer steun verwacht. Zijn collega T. van Son van het RCB ontkent, dat er sprake is van concurrentie. ..De problemen, waar de buitenlanders mee te maken hebben, zijn levensgroot en verei sen samenwerking. Deskundigen en vrijwilligers moeten samen naar oplossingen zoeken." De Stichting RCB werkt momenteel plannen uit, waarmee beoogd wordt de buitenlanders zelf een grotere inbreng in het welzijnswerk te ge ven. Al jarenlang bestaat bij bui tenlanders deze wens. ooit gefor muleerd als: „We villen Turkse dansen niet meer uitvoeren op Hol landse klompenmuziek." (ADVERTENTIE) <%T vooral uw bloemwerk, telefoon 46.92.21. DEN HAAG Vijfhonderd per soneelsleden van het kleding bedrijf van de Gebroeders Cos- ter gaan deze zomer met de baas op stap naar Azië. De traditie binnen dit bedrijf om eensi n de twee jaar een flinketrfp meth et personeel te maken wordt met deze tiendaagse reis naar het koninkrijk Thailand voortgezet. Om de zaak gewoon door te laten draaien gaat het personeel in vier groepen van 125 mensen op reis. De organisatoren van de reis heb ben er naar gestreefd de groepen zo gevarieerd mogelijk samen te stel len. Rangen en standen zijn taboe tijdens dit uitstapje waardoor de gelegenheid ontstaat dat alle perso neelsleden met elkaar kennisma ken. Aand eze reis is meer dan een Jaar van voorbereidingen vooraf gegaan. Leden van de dlrektie zijn van te voren in het land gaan kijken om nieta aan het toeval over te laten. Het bedrijf organiseert overigens al wnaf 1950 dergelijke snoepreisjes voor het personeel. Waren hei in de jarenvljftig nog tripjes naar bestemmingen als Brussel en Luxemburg, de reizen werden steeds volwassener zodat er enige Jaren geleden voor vakantie oorden als Israël en Amerika ge boekt werd. Dit keer loopt het per soneel zich al da tong te breken over EPAALDE Thaise uitdrukkin gen die in de lunchpauzes geoe fend worden. Van onze correspondent MAASTRICHT De directie van de porceieln- en tegelfabriek Mosa in Maastricht zal de vloertegelfa briek Rema in die stad sluiten. Volgens de directie heeft de slui ting geen ontslagen tot gevolg. Voor de 30 man personeel is elders bij Mosa werk gevonden. De fa briek kampte met afzetmoeilijkhe den. LEIDEN Met ingang van 1 april begint in Leiden een adviescen trum voor werkloze jongeren. Het plan daarvoor is ontwikkeld door de projektgroep jeugdwerkloosheid van de vakgroep klinische psy- chologien van de rijksuniversiteit te Leiden. DEN HAAG De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft drieëneenhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 32-jarige Arte K. Deze zou de leider zijn geweest van een groep Hagenaars, die bij een groot aantal dief stallen en inbra ken vorig jaar circa één miljoen gulden heeft buitgemaakt. K. ont kent alles wat hem tenlaste gelegd is, op een geval van heling na. Volgens K. hebben de mede-ver dachten valse beschuldigingen geuit. Een van de getuigen, de 39- jarige Leo P. werd tijdens de zit ting gearresteerd, op vermoeden van meineed. Een der andere getui gen zei slechts tot spreken bereid te zijn indien de rechtbank hem zou garanderen, dat hij na de zit ting bescherming zou genieten. Me de-verdachten en getuigen zouden al regelmatig bedreigd zijn. De rechtbank zal op 26 februari uitspraak doen. DEN HAAG Johan de Witt-huis aan de Kneuterdijk in Den Haag is verkocht aan een installatiebedrijf, dat momenteel aan de Stationsweg gevestigd is. Een woordvoerder van de onderneming deelde mee. dat het bedrijf zelf geen gebruik zal maken van het pand. maar het verhuren zal aan een instelling met een zgn. representatief karakter. Sinds 1973 is het Johan de Witt- huis. dat op de Monumentenlijst prijkt, in Engelse handen. Daarvoor was er een verzekeringsmaatschap pij gevestigd. Het huis dateert uit 1653. Het werd vier jaar bewoond door de man. waaraan het zijn naam ontleent. Johan de Witt werd op korte af stand van het gebouw om het leven gebracht. Het gebouw heeft aan het eind van de vorige eeuw dienst gedaan als paleis van kroonprins Alexander. Doel van het adviescentrum is alge mene informatie te verschaffen over (her)scholing, werk en werkloosheid. De commissie van overleg arbeids markt Leiden die het besluit daartoe heeft genomen vindt dat met name jongeren veelal slecht op de hoogte zijn van de 'wirwar' van sociale wet ten. uitkeringen, ontslagprocedures, arbeidsvoorwaarden, jeugdlonen, herscholingsmogelijkheden en overi ge maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Daarbij is volgens de commissie be geleiding wenselijk, omdat werkloos heid vaak een probleem is dat door de betrokkene in zijn eentje moet worden uitgevochten. Gedacht wordt aan de mogelijkheid in het adviescentrum zelf werklozen in te schakelen die een basistraining van ongeveer een maand hebben ge volgd. In eerste instantie denkt men aan de inschakeling van zes werk lozen, die worden geselecteerd In sa menspraak met het gewestelijk ar beidsbureau. de gemeentelijke socia le dienst en het club- en buurthuis werk in Leiden. Het adviescentrum zal gesubsidieerd dienen te worden onder meer via de wet werkloosheidsvoorziening. Over de positie van de werklozen in het centrum moeten de gedachten nog verder worden ontwikkeld. Met in gang van 1 april gaat al een func tionaris aan het werk om de behoef ten voor een adviescentrum bij het club- en buurthuiswerk te peilen. DEN HAAG Twee bekende Haagse amateur muziekgezelschap pen betraden donderdagavond het podium van Diligentia: het dameskoor 'Sonore' o.l.v. Nico Wesstein en het Haags Amateur Symphonie Orkest 'Haso' o.l.v. Henk Hoogervorst. In een programma dat een breed terrein van de muziekliteratuur be streek. wisten zij zich verzekerd van de medewerking van de hoboïst Maarten Karres en de pianist Ab van Duur en. Nico Wesstein is eerst sedert sep tember jl. dirigent van „Sonore" en ook Henk Hoogervorst heeft „Haso" nog niet lang onder zijn hoede. Hierdoor was 't nog niet mogelijk het samengaan om te zetten in een samenwerking, doch onzerzijds wil len we die suggestie graag doen. Men kan zich voorstellen, dat de vocale gedeelten uit „Die Zau- berflöte" ran Mozart sfeervoller met orkestbegeleiding zouden heb ben geklonken. Het moest mogelijk zijn. dat beide dirigenten op deze basis een aantrekkelijk programma samenstellen. Die kwaliteit bezat 't programma van donderdagavond ook. al moet gezegd dat de uitvoe renden 't zich niet gemakkelijk maakten. Mozart bij het koor, Mo- zart ook bij het orkest in de ouver ture „Die Entflihrung aus dem Se rail", voor amateurs toch wel ba lanceren op de rand van de af grond. Doch in alles proefde men de speelvreugde, de echte amateur die musiceert omdat hij er zelf plezier in heeft. Zo klonk o.a. de muziek van Gossec en Donizetti met ais klankrijk aandeel het ho- boconcert van Haydn, waarbij het spel van Maarten Karres alle uit voerenden inspireerde. „Sonore" deed haar naam eer aan in werken van om. Schubert, Pou- lenc, Di Lasso en Mendelssohn. On danks de korte tijd van samenwer ken tussen dirigent en koor kwam men tot prestaties die de toehoor der de zekerheid verschaften, dat men in de toekomst goede concer ten mag verwachten. Men kon zich op deze avond verheugen in veel belangstelling. Adr. Hager De Stichting Knstkring gentia heeft weer drie R< concerten georganiseerd, grip „rondom;' moet woi gevat als de wereld om van een bepaalde bekend ponist en niet zozeer. ook wel gebeurt, een pres van werk van minder be collega's. De concerten door de uitvoerenden toelichting voorzien. Het concert is op 18 februj 20.15 uut in Diligentia mnr ner Bijlsma, cello en zf semble (rondom BoccherL. serie wordt vervolgd op 10 X met Daniël Wayenberg, (rondom Ravèl) en afg op 7 april met Ton Harf piano en ensemble Stockhausen en Cage). Samenwerking Binnen de nieuw te ,mini"-provincie 's-Grav zouden tien gemeenten gebied Westland - Delft land op verschillende tem nauw samen moeten werk* concludeert een stuurgro^ der voorzitterschap van meester Oele van Delft alaa beveling" aan de gemeenlfc van De Lier. 's-Gravene Maasland, Monster, Naa n Pljnacker, Schipluiden. W-. gen, Delft en Bergschenhf stuurgroep onderstreept tien gemeenten voldoen» meenschappelijke belang» ben om tot een coördinafc hun taken te komen. Vo evenwichtige maatscha] j ontwikkeling van het ge j een regelmatig, goed over) dig, aldus de stuurgroep. Oude dorpskern Op het terrein van de j aan de Parkweg in Voorbfe, waarschijnlijk minder p gelegenheid gecreëerd be te worden in verband aanleg van parkeervoorzi<l' onder het viaduct van Ri. 12. De gemeente heeft wijzigde inzichten omt bestemming van het tussen Voorhofstraat en gensstraat, het Hofje van een eventuele verplaats! de markt naar de Ouc aan de Herenstraat. Dit en w. de gemeenteraad i een toelichting op de 1 ling van nieuwe voorbere besluiten voor de oude kern. Democratie op SSR. De Leidse studentenvers SSR houdt dinsdagavond bruarl om acht ur in hij bouw aan de Hogewoerd lp bijeenkomst over de demi in Nederland. Sprekers zij J. F. Glastra van Loon (Dl het PvdA-Tweede Kamen H. Drenth. Onder meer wJ vraag aan de orde gestj politici genoeg middelen I schikking hebben om huff goed te kunnen uitvoer» langstellenden zijn welkone Van een verslaggever WTTTEM In het Limburgè tem zijn twee mensen bij i keersongeluk omgekomen. I die zij bestuurden zijn vermcj frontaal op elkaar geboti" slachtoffers zijn de 48-jarl Muitjens uit Kerkrade en de S( ge H. L. Kerckhoffs uit Witten Voor kerkdiensten zie pagina 13 Bewegingstheater met 16 voorstellen in Den Haag ZOETERMEER De Lokale Omroep Zoetermeer '1X)Z) start vanmiddag om 16.00 uur een grote actie met het doel geld bijeen te krijgen om veertig kin deren uit Belfast drie weken va kantie te laten genieten in Zoe termeer. Ds. S. Landheer, gereformeerd predikant te Zoetermeer. die met burgemeester Wegstapel. politie commissaris Van der Molen, ma kelaar Hopman en vele anderen deel uit maakt van een commis sie van aanbeveling vindt dat dit zeker een haalbare raak moet zijn. Er is circa dertigduizend gulden nodig om de Noordierse kinderen met dit geschenk te verrassen. De commissie ver wacht dat het Zoetermeerse be drijfsleven de helft ran dit be drag zal opbrengen. Voor de an dere helft wordt een beroep ge daan op de bewoners van de groeistad. De kantoren van de AMRO-Bank rullen de giften in ontvangst nemen. Volgens de heer O. de Haan. landelijk coördinator van de Stichting Hulp Noord-Ierland moet er iets gedaan worden voor kinderen die dagelijks worden geconfronteerd met de meest af schuwelijke gebeurtenissen. „In ons land hopen we een goed klimaat voor deze kinderen te scheppen." De Stichting is sinds 1972 actief met het organiseren van vakan ties voor Noordierse kinderen in Nederland. Ruim 3200 kinderen tussen 12 en 17 Jaar. vijf groe pen bejaarden en een enkele groep Jonge moeders met kinde ren en grootmoeders met klein kinderen uit gebroken gezinnen zijn hier al te gast geweest. In Zoetermeer zullen de kinde ren „twee aan twee" bij gastge zinnen worden ondergebracht. Overdag volgen zij een gezamen lijk programma. De maaltijden worden ook gezamenlijk genut tigd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bewegingsthea ter „Bewth" laat tijdens de repeti ties in de Grote- of St. Jacobskerk aan de Riviervismarkt in Den Haag. waar de mimegroep vanaf volgende week woensdag een serie voorstellingen geeft, de kachel uit. Het deel uit de subsidiepot van CRM dat aan Bewth is toegewezen laat namelijk met toe dat er naast het hoge bedrag dat aan het huren van het kerkgebouw vast zit ook nog eens stookkosten betaald wor den. De in 1965 opgerichte mimegroep ..Bewth" baseert de aard en de inhoud van haar voorstellingen op de omgeving waarin die voorstel ling gegeven wordt. Een omgeving die meestal niet in de sfeer van het theater ligt maar bestaat uit gebou wen. pleinen en landschappen. In de lijst van inspirerende ruimten die in de afgelopen jaren door Bewth bespeeld werden komen dan ook plaatsen voor als het Konink lijk Palels in Amsterdam, de Hun nebedden in Borger, de Friese wad den kust en vooral veel kerken en kathedralen. Noodzaak .Dat we de laatste tijd meer in kerken spelen is een noodzaak." meent een woordvoerder van de uit ongeveer vijftien leden bestaande mimegroep. „In andere gebouwen ondervinden we vaak tegenwerking. Veel mensen staan nogal argwa nend tegenover onze manier van werken." Maar zelfs kerkgebouwen blijven een kostbare zaak als voorstellings- lokatie. zo onderstrepen de leden van ..Bewth": ..Het is eigenlijk een krankzinnige zaak om in het cen trum van Den Haag voorstellingen te gaan geven. Aan de andere kant eten we graag een maandje droog brood om in deze ruimte te kunnen werken." De groep was eerder in de Grote Kerk in 197. De bewegingen die ze toen het publiek toonden waren geïnspireerd op de immense lengte richting van de kerk. Dit keer gaat de groep nog absbrakter te werk: willekeurige elementen die ze bij de voorbereidingen in de kerk tegen kwamen dienen 'als grondslag voor de voorstelling Attributen De verschillende ruimten die door de groep worden afgewerkt on geveer zes per jaar eisen iedere keer een nieuwe voorstelling met iedere keer ontzettend veel voorbe reidingen. Alleen al het aanbrengen van de noodzakelijke attributen neemt veel tijd in beslag, vooral omdat dat moet gebeuren in ruimten die niet speciaal op het geven van voorstel lingen gericht zijn. Ondanks de grote ruimte die de mimekunste naars volgende week tot hun be schikking hebben kunnen per voor stelling maximaal maar 4 toe schouwers in de Grote Kerk te recht. Oorzaak daarvan is het grote speeloppervlak dat de groep deze keer wil gebruiken om haar pro- duktie te brengen. De woordvoerster van Bewth „Wanneer we hier bijvoorbeeld 200 toeschouwers tegelijk laten komen moeten we een heel andere voor stelling brengen. We brengen liever een goede produktie voor minder mensen." Om toch een zo groot mogelijk zien in het programma B van de NOS dat deze beeld geeft van Loudi I 75-jarige actrice die zi houdt met deze vorm van Re publiek in Den Haag te bereiken geeft de groep twee „shows" per avond. De voorstellingen worden gegeven vanaf 18 februari tot en met 21 februari en van 25 tot en met 28 februari en beginnen steeds om half acht en tien uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt vijf gul den. Het bewegingstheater Bewth is aanstaande zondagavond ook te

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6