Vrijspraak gevraagd in omkopingszaak Dassault Speciale apparaten voor erde wereld ontworpen Uitspraak van minister gevraagd over werk van Marokkaanse 'Amicale' Reacties voor de prins )fficier: bewijs onvoldoende, wel afkeuring- Ernstig verwijt aan Kamerleden Dankert en Keja )ol houdt congres over aangepaste technologie Verlaging Spaarrente m m 5 6 6 6/% 6 "7 (was 6- 71/2%) Verlengstuk Marokkaanse regering? Onderzoek naar werven huurlingen Weer schok in Guatemala ilJDAG 13 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW-KWARTET 9 (ADVERTENTIE) een onzer verslaggevers fTERDAM In een requisitoir waarin ernstiger beschuldigingen werden geuit tegen de twee kroon- Juigen dan tegen de verdachte, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. F. H. Ï5$i Meyenfeldt gisteren vrijspraak geëist tegen de 61-jarige ing. J. B. De als kroongetuigen optredende >7$eede-Kamerlid P. Dankert (PvdA) en G. W. Keja (WD) hadden B. van pogingen tot omkoping be- uaoldigd. .-ipfficier meende dat er onvoldoen- *®ewijs is om een veroordeling van te eisen. Nar zijn overtuiging, zei was B. 'wel te ver gegaan', maar, gde hij er aan toe, 'of zijn han- ook strafrechtelijk verwijtbaar [eweest, krijg ik niet meer boven Hij volstond ermee zijn af- ng over het optreden van B. te spreken. 'Want', aldus mr. Von •nfeldt, 'waar rook is, daar moet vuur zijn.' »1 uitvoeriger dan bij de oncon- Jeerbare rol die B. heeft gespeeld deze omkopingsaffaire, stond de tier stil bij de handelwijze van de Uigen Keja en vooral Dankert. De- laatste was dinsdag al door de pident van de rechtbank, mr. J. A. iroeder, aan een langdurig getui- iverhoor onderworpen, waarbij o meermalen op tegenstrijdighe- met vroegere verklaringen werd rezen. nadruk zei mr. Von Meyen- 'als vertegenwoordiger van de overheid in dit land', zijn afkeu- uit te spreken 'over de wijze handelen van de twee kroonge- n in dit proces; nota bene zelf uitmakend van die overheid'. :ert en Keja hadden, zo meen de officier, de boot tegenover B. In een zeer vroeg stadium moeten ouden, of zij hadden, toen zij be ien hadden dat niet te doen, dub- op hun hoede moeten zijn en de «egde instanties moeten inscha- 6n, toen, zoals zij beweerden, een Icreet en duidelijk aanbod was pan. aarde officier van justitie stond uitvoe rig stil bij de waarde di,e aan de ge tuigenverklaringen van Dankert en Keja gehecht moet worden. Zoals op de eerste procesdag bleek, zou B. het Kamerlid Keja in 1973 een bedrag van 30.000 gulden in het vooruitzicht hebben gesteld, en zou hij diens col lega Dankert in 1973 hebben willen omkopen met een stuk grond in Frankrijk en in 1974 met een belofte van betaling van één a anderhalf mil joen gulden. De verklaring van Keja noemde de officier zwak en daarom van niet veel waarde als steun voor de ver klaring van Dankert. Keja zou vol gens zijn verklaring 30.000 gulden aangeboden hebben gekregen tijdens een lunch met B., warby volgens hem geen derde aanwezig was. Volgens B. was Keja in gezelschap van diens fractiegenoot A. Ploeg, die dat in zijn getuigenverklaring niet voor on mogelijk hield en die zei niets van een poging tot omkoping bespeurd te hebben. Darbij wees de officier erop dat Keja over het bod dat hem zou zijn gedaan zelfs niet met 'een des kundige op strafrechtgebied, bijvoor beeld binnen de VVD-organisatie' vertrouwelijk heeft gesproken, maar er desondanks wel een paar maanden later met een voorzitter van een af deling van de WD over heeft ge praat. Motieven Met betrekking tot de getuigenver klaring van Dankert verdiepte de officier zich in de motieven van dit Kamerlid om na een publikatie over omkoping van Nederlandse Kamerle den in het Franse dagblad Le Monde B. te beschuldigen. In het midden la ten wat Dankert ertoe heeft kunnen bewegen de Nederlandse correspon dent van Le Monde te benaderen, meende mr. Von Meyenfeldt dat Dan kert voor de dag is gekomen met een verhaal waarin 'Wahrheit' en Dich- tung' niet meer van elkaar te onder scheiden waren, toen over het bericht in de Franse krant in Nederland een storm was opgestoken. 'En in die storm', aldus de officier, 'woei ook Keja mee. Want wat voor figuur had hij geslagen als via He- zemans (de voorzitter van de WD- afdeling, red.) zyn verhaal over de 30,000 gulden bekend was geworden. Het is wel verklaarbaar, dat onder die omstandigheden, toen de elemen ten de vrije loop kregen, de accen ten anders gelegd werden door Dan kert en door Keja.' Verklaring In dat verband weer de officier op de verklaring die Dankert tijdens het vooronderzoek over het contact tus sen B. de tegenwoordige staatssecre taris van defensie mr. A. Stemerdink heeft afgelegd. Volgens die verkla ring zou B. ook getracht hebben Ste merdink om te kopen. Op grond van een verklaring van Stemerdink zelf, die stelde dat er van een poging tot omkoping geen sprake was geweest, moest Dankert daarop dinsd. ter zit ting terugkomen. Hy had, moest hij toegeven, met betrekking tot zijn verhaal over Stemerdink overdreven. Na de zitting van dinsdag, zo had de officier gehoord, was Dankert ook daarop weer teruggekomen. In een gesprek met het NOS-journaal zei Dankert 's avonds dat er toch iets niet in de haak was. Over het hoofd van de president heen waarschuwde Von Meyenfeldt het Kamerlid 'niet in de pers dergelijke uitlatingen te doen', omdat hij daarvoor by de jus titie zou moeten zijn. 'Alles mogelijk' Mr. Von Meyenfeldt zei ervan over tuigd te zijn dat vooral in de ver houding tussen Dankert en Dassault, de vliegtuigenfabriek die B. vertegen woordigde, 'een zodanige sfeer ge schapen was dat daarin op het gebied van de omkoperij en de steekpennin gen alles mogelijk was', maar het leek hem 'niet erg waarschynlyk' dat Dassault en dus B. 'zo bruut en grof te werk zouden zijn gegaan als Dan kert en Keja nu verhalen'. Als dat wel gebeurd is, aldus de of ficier, dan hebben de getuigen 'de justitie wel zeer onhandig voor de voeten gelopen', hadden zij de be voegde autoriteiten dadelijk ingelicht» 'dan was de kurk op de fles geweest en had B. niet kunnen ontkomen aan een veroordeling'. De beide verde digers van B., mr. J. H. Jonker en mr. J. H. Th. Veldman, belichtten in hun pleidooien de wettelijke bepalin gen over omkoping en de gang van zaken in het onderhavige geval, waarbij eerstgenoemde de rechtbank onder meer voorhield dat Dankert niet kon worden beschouwd als een betrouwbare getuigen, gezien diens tegenstrijdige verklaringen. De rechtbank zal op 25 februari uit sprak doen. een onzer verslaggevers DHOVEN Moeten wij bij verlenen van ontwikkelings- de landen in de derde we- opzadelen met onze wester- technologie? Of moeten we gaan van de bestaande 'in- |mse' technieken en die pro- len te verbeteren? Dat is het ifdthema van het congres dat nog jonge stichting Techni- |e Ontwikkeling Ontwikke- kslanden (Tool) vandaag en tgen houdt op de universiteit 1 Nijmegen. Nederland bestaan er verschil Se groepen mensen, wetenschap- S en mensen uit de praktijk, die l tijd besteden aan het zoeken ir antwoorden op allerlei techni- e vragen uit ontwikkelingslan- I. Vrijwel dagelijks komen er [ven van zendelingen en missio- tssen met vragen als: hoe bouw lelf een windmolen, kan ik een voudig fabriekje voor visconser- opzetten of: hoe moet ik aard- ielziekte bestrijden. Het zoeken ir een antwoord op dergelijke gen is meestal niet zo eenvoudig, flat rekening gehouden moet (den met de leefgewoonten van plaatselijke bevolking en hun hnische mogelijkheden. Er gaan ik jaren van onderzoek vooraf i een zo eenvoudig mogelijke op- ttng. land die vrijwel al zijn tijd hier- I besteedt is B. van Wulfften the. vroeger medewerker van lips en nu gepensioneerd. Bijna lelijks is hij aan het werk in een elegen ruimte van de Techni- e Hogeschool in Eindhoven, waar imet behulp van afvalmateriaal voor iedereen verkrijgbare lood- fersspullen apparaten in elkaar die de mensen in de ontwikke- Eanden zelf moeten kunnen na- en. Hij is ook degene die het tief voor de stichting Tool »ft ontwikkeld. ireedschap Wulfften Palthe: 'Bij het ver- affen van technische adviezen ontwikkelingslanden waren er jd twee moeilijkheden. Er wor- vanuit Nederland veel van die iezen verzonden, door allerlei epen. Je loopt dan het risico dat fel in Eindhoven als in Enschede tijdrovend onderzoek wordt ge iden naar hetzelfde probleem, waarschijnlijk het zelfde re- aat. Het andere bezwaar is de m waarin de adviezen de deur gingen: het was een 'blank' ad- i. dat wil zeggen dat het bestemd voor de hulpverlenende wester- j. Maar juist de bevolking moet p hebben, die moet je hun eigen trumenten geven.' e gedachten heeft Van Wulfften (the in 1972 op papier gezet en ;met de toenmalige minister van fwikkelingssamenwerking. Boer- hJ", over gepraat. Hij legde de mi lter uit dat er naar zijn mening organisatie moest komen die de B. van Wulfften Palthe: 'Het belangrijkste is de overdracht van mens tot mens' activiteiten van de vele groepen op het gebied van ontwikkelingshulp kan bundelen. Een organisatie die de mensen in de ontwikkelingslanden zou moeten helpen bij het maken van hun eigen werktuigen, zodat ze de middelen in eigen handen krijgen. Darom bedacht hy de naam Tool, niet alleen een afkorting voor tech nische ontwikkeling ontwikkelings landen, maar ook het Engels woord voor gereedschap. Minister Boertien zag wel wat in de plannen, maar wilde eerst een beter uitgewerkt voorstel op papier heb ben. Toen er een ander kabinet kwam had hij nog geen beslissing genomen, maar Boertiens opvolger Pronk maakte er meer haast mee. In 1974 werd een startsubsidie van 10.000 gulden gegeven, om te kij ken of een organisatie als Tool le vensvatbaar is. Intussen ging Van Wulfften Palthe door met het werk voor de ontwik kelingslanden, de besprekingen met het ministerie werden nu door ande ren gevoerd. Hij hield zich weer be zig met de technische problemen van anderen. Problemen die eigen lijk nooit alleen technisch zijn maar ook een gedegen kennis vereisen van de omstandigheden waarin de man met de moeilijkheden zich bevindt. Van Wulfften Palthe: Br bestaat een groot hiaat tussen de zuivere technologen en mij. Ik kan me blijk baar gemakkelijker verplaatsen in de situatie in een oerwoud, hoewel ik er zelf nooit geweest ben. Vaak gaat er een advies de deur uit waar in wordt aangeraden de zaak maar eventjes aan elkaar te lassen. Er wordt dan vergeten dat er in de wij de omtrek meestal geen lasappa raat te vinden is.' Waterram Zelf heeft Van Wulfften Palthe ai verschillende apparaten geconstru eerd, die uitmunten door eenvoud. Op dit moment is hij bezig met het bouwen van een waterraam, een ap. part dat zonder hulp van electri- citeit of een andere brandstof wa ter tot een grote hoogte kan opvoe ren. Zo'n waterraam is ook wel te koop, maar kost dan veel meer dan duizend gulden. En gaat die eenmaal kapot, dan moeten er onderdelen uit Duitsland worden aangevoerd. Hij is er nu in geslaagd een zelfde ap paraat te construeren van oude fit tingen en stukjes rubber, die in de meeste ontwikkelingslanden wel te krijgen zijn. Via allerlei vernuftige toepassingen is hij in staat de kos ten van zo'n waterraam terug te brengen tot minder dan honderd gul den, misschien zelfs tot dertig gul den. Mar belangrijker is, dat het appa raat door iedereen is na te bouwen. 'Als het goed werkt, kunnen ze er in de ontwikkelingslanden net zo veel van nabouwen als ze zelf wil len, onafhankelijk van ons. Dat is het belangrijkste, de overdracht van mens tot mens,' vindt Van Wulfften Palthe. Inmiddels is de stichting Tool uit gegroeid tot een goed functioneren de organisatie, met een door zeven personen bemand bureau in Eindho ven. Volgens A. de Wilde, voorzitter van de stichting, is de belangstelling erg groot. Niet alleen universiteiten en hogescholen, maar ook bedrijven bieden belangeloos hulp aan. De taak van Tool is he,t coördineren van alle activiteiten van de aangesloten groe pen en te zorgen dat de vragen op de juiste plaats terecht komen. Vra gen over bijvoorbeeld aardappelziek te in Afrika gaan naar een groep studenten van de Landbouw Hoge school in Wageningen, die over de berekeningen voor een hangbrug naar de personeelsvereniging van in- Aanpassen Met ingang van 16 februari 1976 wordt de rentevergoeding op een aantal van onze spaarvormen verlaagd. Direkt opvraagbare tegoeden 4 0/ op spaarrekening en -boekje /O (was 41/4%) 6 0/ op Bonus-Spaarrekening en -boekje (was 61/4%); retourrente x% over ieder opgenomen bedrag Tegoeden met opzegtermijn op spaarrekeningen en spaar boekjes met een opzegtermijn van 3 maanden (was 41/2%) op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 6 maanden (was 43/4%) op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 12 maanden (ongewijzigd). op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 24 maanden (ongewijzigd). VasteTermijn Spaarrekeningen 7Vz% 71% op spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar (was 6 V«%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 3 jaar (was 7%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar (was 8%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar (was 81/4%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 7 jaar (was 83/4%) Op reeds gestorte bedragen op lopende VasteTermijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. Spaarpapier aan toonder Spaarwinstbiljetten met vaste looptijd 60/ op Spaarwinstbiljetten met een /O spaartermijn van 2 jaar (ongewijzigd). 71/ 0/ op Spaarwinstbiljetten met een /2/0 spaartermijnvan6jaar(was 8%) (Percentages berekend op basis van rente op rente.) Premie Spaar Biljetten met variabele looptijd Afhankelijk van de gekozen spaartermijn tl (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente, die loopt van 6% na 2 jaar tot 7% na 5 jaar. (Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente.) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK genieursbureau Dwars, Heederik en Verhey. Daarnaast probeert Tool ook de discussie in Nederland over vormen van ontwikkelingssamen werking te stimuleren. Niet iedereen kan zonder meer van de diensten van de organisatie ge bruik maken. De Wilde: "We wer ken alleen voor economisch zwakke groepen, dus als een fabrikant in In donesië ons vraagt verbeteringen in zijn fabriek aan te brengen, dan wer ken we daaraan niet mee.' Hij vindt ook dat je de ontwikkelingslanden niets moet opdringen, maar gewoon moet wachten tot ze om je hulp vra gen. Uit de vragen die binnenkomen, blijkt wel dat er grote behoefte is aan zeer eenvoudige technieken, die worden aangepast aan de leefge woonten en omstandigheden van de gebruikers. Daarom werkt Tool met contactpersonen, die zoveel moge lijk tot de oorspronkelijke bevol king van de om hulp vragende landen behoren. 'Dat is de beste manier om de plaatselijke cultuur te leren ken nen, vroeger was je afhankelijk van zendelingen en missionarissen', aldus de Wilde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders heeft mede namens zeventien regionale stichtingen voor buiten landers in Nederland minister Van Doorn gevraagd zich uit te spreken over de activiteiten van de Marokkaanse stichting Amicale en de Spaanse Casa d'Espagne. Deze organisaties beperken de buitenlandse werknemers volgens de stichting in hun democra tische bewustwording, zij zouden geen andere bedoeling hebben dan hun landgenoten binnen de invloedssfeer van de thuis-regimes te houden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De politie zal een grondig onderzoek gaan instellen naar de ronseling van Nederlandse huurlingen, die aan de zijde van de FNLA en Unita in Angola gaan vechten tegen de MPLA. Minister van Justitie, Van Agt, heeft dit gis teren geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid De Leeuw (CPN). Vorige maand al had de Amster dammer R. via televisie en kranten verklaard dat hij adviseurs zocht, die de militairen in Angola zouden moeten gaan adviseren over het ge bruik van wapens, springstoffen en dergelijke. Minister Van Agt heeft vorige week al meegedeeld, dat hij deze praktijken scherp afkeurt, maar dat er verder weinig hierte gen was te doen. R. was hooguit strafbaar op grond van de arbeids- bemiddelingswet, die voor deze praktijken een vergunning voor schrijft. R. heeft toen hij hiervan door de politie op de hoogte werd gesteld, onmiddellijk zijn activitei ten gestopt. Inmiddels heeft iemand anders dit werk van hem overgenomen. Deze persoon geeft bovendien toe militai re huurlingen te ronselen, hetgeen mogelijk wel strafbaar is. Vervolg van pagina 1 met haar werkzaamheden begon nen. Verwacht wordt, dat de leden in de loop van volgende week blj- een zullen komen, nadat ze eerst hun lopende zaken hebben afge werkt. Er wordt overigens rekening mee gehouden, dat de commissie er niet in zal slagen binnen de aan vankelijk gestelde termijn van zes weken het onderzoek af te sluiten. Weisbrod (70). die aanvankelijk zich niets wist te herinneren en ook niets wilde zeggen, zei nu er volkomen van overtuigd te zijn, dat de prins niets van de 1.1 miljoen dollar had ontvangen. 'Ik geloof, dat de betrokken sommen geld be doeld waren voor binnenlandse overschrijvingen'. Betalingen Fred Meuser. Het weten de Neder landse commissie zeker te zullen ontvangen en met de leden door te sprekn wat er te bepraten valt. Hij verklaarde geregeld betalingen te hebben gedaan ln opdracht van Lockheed, maar nooit geld te heb ben overgemaakt aan de prins. Meuser achtte het nog te vroeg om over de kwestie interviews weg te geven, maar, zei hij, als de waar heid bekend zal zijn. zal men zich schamen, dat men dit allemaal van prins Bernhard heeft kunnen zeg gen. Op paleis Soestdljk zijn de laatste dagen nogal wat reacties voor de prins binnengekomen, voornamelijk afkomstig van vrienden en beken den, maar ook van totaal onbeken den uit binnen- en buitenland, heeft de RVD bekendgemaakt. Van hooguit drie of vier was de Inhoud niet zo aardig, aldus de RVD. Enquête De Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) acht het wenselijk, dat er een parlementaire enquête wordt ingesteld naar de vllegtuigaanko- pen in Nederland. 'Het valt niet goed in te zien waarom Amerikaan se bedrijven wel gedwongen kun nen worden om bij hoorzittingen een boekje open te doen, terwijl Nederlandse en Europese multinati onals ln dit opzicht vrij uit zouden gaan', aldus de FNV. Fractievoorzit ter Terlouw van D'66, die eerder pleitte voor een parlementaire enquête, heeft ondervonden, dat er daarvoor nog geen meerderheid be staat bi de Kamer. De meeste frac tieleiders willen wachten op het rapport van de commissie van wijze De Amicale bijvoorbeeld, aldus de stichting, draagt er niet toe bij de Marokkanen bewust te maken van hun rechten en plichten in een democratisch bestel. De 6tichting, die volgens haar doelstelling de be langen van de Marokkanen in Ne derland wil behartigen, zou niet meer zijn dan een verlengstuk van de Marokkaanse regering. De voorzitter van Amicale, Moham med Amghame, wijst alle beschul digingen als eou de stichting een mantelorganisatie van de Marok kaanse regering zijn, van de hand. Volgens hem is de Amicale een 'eerlijke en democratische' stich ting. die in Nederland wil opkomen voor de sociale, economische en culturele belangen van de Marok kanen hier. Met de Marokkaanse autoriteiten wordt wel contact on- derhosdende stichting krijr ok red uit Marokko) maar de stichting zou niet afhankelijk zijn van de rege ring. 'Wel zijn wij een organisatie die zich beweegt in de richting van Marokko, omdat wij tenslotte uit Marokko komen en ons werk de Marokkanen hier betreft', aldus Amghame. De voorzitter van de stichting is van mening dat de ontwikkelings landen in de toekomst de westerse technologieën niet meer zullen slik ken. 'Er is in die landen een nieuw- we generatie grootgebracht met het idee: 'dit is ons land'. De kloof is de laatste tijd alleen maar groter geworden en dat zien ze maar al te goed. Daarom moeten we onze technologieën aanpassen aan hun eisen, alleen dan kun je spreken van echte ontwikkelingssamenwerking', volgens de Wilde. 'Leugens' Met de stichtingen voor buiten landse werknemers in Nederland wil de Amicale niets meer te ma ken hebben: 'ZIJ verspreiden leu gens over ons'. Bindingen met de Amicale-organisaties in andere Westeuropese landen wijst de Ne derlandse voorzitter af. 'Het kan zijn dat de Amicale-organisaties in andere landen een ander beleid voeren, wij hebben ook gehoord dat ze daar stakingen van arbeiders breken, maar hier is dat anders'. Koningin Inmiddels heeft behalve het Neder lands Centrum Buitenlanders ook de migrantenraad in Utrecht zich geddstancieerd van de activiteiten van de Amicale. Begin deze week nam de raad een motie aan waarin de regering gevraagd wordt een on derzoek In te stellen naar de activi teiten van de stichting, en naar de verhoudingen met de Marokkaanse ambassade en consulaten. Volgens de motie Intimideert de stichting landgenoten en probeert zij hen te houden ln de sfeer van het autori taire regime van hong Hassan'. GUATEMALA (Reuter) Kort na dat president Kjell Laugerud van Guatemala had bekendgemaakt dat het dodencijfer van de serie aard bevingen van vorige week tot 18.981 was gestegen heeft zich daar opnieuw een zware aardschok voor gedaan. Bijzonderheden over de kracht en het centrum zijn nog niet bekend, maar in de hoofdstad werd de schok sterk gevoeld. Onder de duizenden overlevenden op de velden rond de stad ontstond pa niek en in de stad zelf vielen grote brokken puin op straat. Laugerud zei dat tot dusver 62.400 gewonden zijn behandeld, dat er ln de hoofd stad alleen al 380.000 daklozen zijn en ln het hele land méér ian een miljoen. Meer dan 40 steden en dorpen zijn vernield en het kan nog wel een week duren voordat bepaalde afgelegen dorpen zijn be reikt. Prof. mr. W. G. Verkruljsen. hoog leraar staatsrecht aan de Erasmus- universiteit te Rotterdam, zegt ln een vraaggesprek met het universi teitsblad Quod Novum dat koningin Juliana afstand zal doen van de troon, indien het onderzoek naar de Lockheed-affaire ook maar de geringste twijfel overlaat of de ge ringste smet werpt op het blazoen van prins Bemhard. Prof. Verkruljsen baseert die ver wachting op de constatering dat de koningin zich in het verleden altijd zeer zuiver heeft opgesteld to staatsrechterlijke aangelegenheden. Het Instellen van de commissie - Donner vindt Verkruljsen een goed Idee. HIJ meent dat de drie Leden dank zij hun achtergrond (rechter, ex-bankdirecteur en topaccoun- tant) gemakkelijker toegang rullen krijgen tot bepaalde bronnen, met name in Zwitserland en de VS, dan een willekeurige Kamercommissie. Prof. mr. H. Th. J. F. van Maarse veen, ook hoogleraar in het staats recht in Rotterdam, vindt blljkenss hetzelfde blad de commissie-Don ner te monarchaal ingesteld, te weinig geëquipeerd en te onervaren in strafzaken. Het instellen van de commissie is volgens hem een po ging om de monarchie af te scher men. Ook in een parlementaire enquête ziet prof. Van Maarseveen niet zoveel, omdat naar zijn me ning parlementariërs te veel ver plichtingen hebben aan de politieke lijn van hun partij. Volgens Van Maarseveen ls er maar één manier om de Lockheed-zaak goed aan te pakkenhet onderzoek opdragen aan een speciale officier van Justi tie. net zoals bij de Watergate-zaak gebeurd ls. Als men zo'n officier van Justitie een opsporingsonder zoek laat Instellen ls het to het geheel niet nodig dat er Jegens een bepaald persoon een vermoeden van schuld ls, het wil alleen maar zeggen dat men vermoedt dat er ergens iets niet in de haak ls, aldus Van Maarseveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9