bestaat niet t Valkenburg ^imburg Heen ui' esdelig Noord-Brabant is een boeiend vakantieland 13 FEBRUARI 1976 TROUW/KWARTET 29 1885 werd in Valkenburg een „Vereniging tot ordering van het vreemdelingenverkeer" opge- t. Daarmee werd een impuls gegeven voor het taan van VVV-kantoren in elke plaats van enige ;ekems in het land. De oprichting in Valkenburg d sterk bevorderd door de aanwezigheid van het latselijke spoorwegstation, dat nu het oudste stati- van Nederland is. Is uit deze gegevens blijkt, ft Limburg bijna een w de tijd gehad bewust te eien in een toeristische iitie. Begunstigd door de ing langs de Maas, de on- ierlandse bodemstructuur het vroeg bewoonde, uit- ms aandoende zuiden, ft het door de jaren heen gasten ontvangen en ge- bergd. honderd kilometer lange, het breedste punt in het len dertig kilometer brede vrincie, kende vorig jaar goed toeristisch seizoen, etwijfeld werd daaraan medewerking verleend r de alleen al in Limburg eétigde. ongeveer vijftig V-kantoren, die het ver gen van informatie over delen van de provincie lakkelijk maken. Verbindingen belang is daarbij, dat ipannings- en recreatie- lelijkheden. die in grote ëteit over ruim tweedui- d Limburgse vierkante ki- eters zijn verspreid, snel er gemakkelijk bereikbaar vanuit elk punt in de pro- :ie. Dit is mede te danken een dicht net van open- r vervoer. vanuit Nijmegen zowel als uit Eindhoven in lengte- ting door Limburg ge trokken spoorwegverbinding wordt door regelmatige bus diensten aangevuld en zorgt voor de vervoersmogelijkhe den in breedterichting. Voor de automobilist zijn goe de wegen beschikbaar, waar bij de E9 een asfunctie ver vult, die zowel een vlotte doorsteek naar het zuiden als een toegang tot de links en rechts van deze autoweg lig gende. aantrekkelijke be stemmingen, bevordert. Het zijn onder meer deze ver plaatsingsfaciliteiten die een vakantieverblijf waar dan ook in Limburg, een perspectief van afwisseling, van verscheidenheid in de be reikbare nabijheid, kunnen bieden. De verblijfsaccommodatie in Limburg werd door de jargn bij voortduring uitgebreid. Over het gehele gebied ver spreid ontmoet men bunga lowparken. campings en ter reinen voor zomerhuisjes. De vakantiebungalows en zo merhuisjes zijn al vroeg gere serveerd voor het hoogsei-' zoen en op de grotere terrei nen vrijwel niet meer voor verblijf in juli en de eerste helft augustus te huur. Voor caravans en tenten zijn nog plaatsen op de campings be schikbaar doch tijdige aan melding verdient aanbeve ling. Particuliere pensions en ap partementen zijn voldoende voorhanden. Men moet daar bij bedenken dat onder ap partementen ook worden ver staan tot vakantieverblijf in gerichte kasteeltjes en boer derijen. Een voordeel is dat Limburg ruim voorzien is van zwembaden, recreatie-oorden en watersportcentra. Voor wie in Limburg vakan tie wil vieren is het altijd raadzaam van tevoren te in formeren naar de mogelijk heden. De plaatselijke WV's verstrekken informatie. Van zelfsprekend zijn de ver blijfsmogelijkheden buiten het hoogseizoen ruimer. Naast de hierbovengenoemde verblijfsmogelijkheden kent Limburg een grote verschei denheid in hotels in verschil lende categorieën Gezinsvakanties Vooral voor families met kin deren die hun vakantie kam perend willen doorbrengen of een bungalow of vakantie huisje hebben kunnen be machtigen, liggen de beste mogelijkheden wel op de gro te terreinen in noord- en mid den-Limburg. De accommodaties zijn hier voor verblijf in familiever band zeer geschikt terwijl uitstapjes vanuit deze streek naar alle streken in Limburg gemakkelijk binnen het be stek van een dag kunnen wor den uitgevoerd. Dat geldt evenzeer voor de zoekers naar een rustige wan delvakantie die het meest aantrekkelijk lijkt in de klei nere plaatsen in het zuiden zoals Epen, Slenaken en Geulle waar evenals in de overige streken van de pro vincie nog goede hotelmoge lijkheden te vinden zijn. Hier. evenals in plaatsen als Gulpen. Valkenburg, Wittem en ook Maastricht kan men gerenommeerde hotels vin den die een comfortabel ver blijf te bieden hebben. De categorie die men tegen woordig wel met "jong vol wassenen" pleegt aan te dui den. zal bij voorkeur een ver blijfplaats zoeken in of vlak bij Valkenburg. Valkenburg is de laatste jaren behalve een bezoekscentrum vanwege de bezienswaardigheden een ontmoetingsplaats voor deze groep jeugdigen geworden Dit wordt mede in de hand gewerkt door de aanwezig heid in diverse gelegenheden van „levende" muziek. Cultureel De toenemende tendens om Van de Limburgse kastelen zijn er in feite nog twee te bezichtigen, Hoensbroek en „Genhoes" in Oud- Valkenburg. In kasteel „Genhoes" (foto) is thans een „William-Halewijn"-expositie ondergebracht. meer activiteit en waar moge lijk cultuur „in de vakantie te doen" kan in de provincie Limburg tot z'n recht komen. Dë rivier de Maas biedt door de hele provincie heen een karakteristiek landschaps beeld wat evenzeer het geval is met de nog goeddeels au thentiek gebleven kerkdorpen. In het noorden en midden zijn steden als Roermond en Venlo als cultu rele èn als inkoopcentra van betekenis terwijl het „witte" Thorn, een uit de tiende eeuw daterend, gaaf momumen- tenstadje extra aandacht ver dient. Het door België en Duitsland omringde Zuid-Limburg is vanouds de toeristische trekpleister voor tallozen. Het is geologisch interessant door z'n krijtbodem. de mergel steenformaties, in een door heuvels, grotten en beken ge accentueerd heuvel landschap dat op punten als de St. Pietersberg in Maastricht en het „Drielan denpunt" in Vaals een duide lijk uitheemse impressie bij de bewoner van de „lage lan den" achterlaat. Nog steeds trekken de oude kasteeltjes, vakwerkboerde rijen en kasteelboerderijen de aandacht, evenals de voor al in Valkenburg geconcen treerde. in de mergelsteen uit gehouwen grotten in Valken burg die kunnen worden be zocht. De imitatiekolenmijn in Valkenburg blijkt de laatste jaren te zijn aangepast en geeft een duidelijke indruk van het mijngebeuren. Interessant overigens zijn de mergelgrotten van de St. Pie tersberg waar behalve handtekeningen van eeuwen geleden zoals van Napoleon, ook nog de sporen zijn te zien van verblijven tijdens de laatste wereldoorlog. De visserijsport heeft door de uitbreiding van de forel- lenkwekerij in Gulpen nieu we mogelijkheden gescha pen. Het prettige is dat de gehele familie, door de erbij gelegen speeltuin onder meer. er prettig kan verblijven. Ook voor de watersporters is een aantrekkelijk object in zuid- Limburg aanwezig in de vorm van het varen per kajak of kano (ëen- of tweeper soons) over het stuk niet be varen Maas. Men kan afvaren uit Bunde en wordt per auto met boot en al weer opge haald in Berg a.d. Maas. De aanwezigheid van stroomver snellingen in het traject geven aan de tocht een element dat aan „wildwatervaren" doet denken. Voor de sportievelin- gen dus Een verblijf in Maastricht tenslotte kan een zeer veelzij dig karakter dragen. De stad heeft een ruim aantal culture le mogelijkheden. uit gaansmogelijkheden en is'een uniek uitgangspunt voor dag tochten naar het buitenland. Met Luik en Aken op dertig kilometer. Brussel en Antwerpen op honderd kilo meter afstand, is zelfs een dagtrip de moeite waard. Welhaast overbodig te ver melden dat de ANWB ook in Limburg een aantal toeris tische autoroutes uitzette, de „Peel en Maasroute", de „Limburgiaroute" en de ..Mergellandroute". Voor wat meer informatie zijn de ANWB-brochures „Waar naar toe vandaag", nrs. 14 en 15 resp. betrekking hebbend op noord- en midden, en op zuid-Limburg, actueel terwijl de eveneens door de ANWB uitgegeven wandelgids „Per auto en te voet" nr. 6 de wan delaars goede diensten kan bewijzen. gelijkheden, die, hetzij voor een dagje-uit of voor een va kantieverblijf in het Bra bantse. van belang kunnen zijn. Wat dat laatste betreft, moet men weten dat er op het eerste gezicht eigenaardig maar verklaarbaar ook ten aanzien van het toeristenbe zoek verschil bestaat tussen West- en Oost-Brabant. Er zijn in deze provincie 200 campings en 30 bungalowpar ken en ook de pension- en hotelaccommodatie is heel royaal uitgevallen. Daarbij kan men dan ook weer kiezen tussen druk en stil en tussen luxe (zo uit de slaapzaak naar de beauty-shop!) en eenvoud. Maar in West-Brabant heb ben zóveel Randstedelingen een huisje of een vaste plaats op een camping dat dit stuk van de provincie al heel gauw volloopt. Aan de oostkant daarentegen is plaats genoeg, vooral in de buurt van de Peel. Daar zijn altijd nog wel mogelijkheden, zelfs voor de vakantieganger, die zich op het laatste nippertje aan meldt voor een huisje of een campingplaats. De streek- VVV's in Helmond en Oss zijn daarvoor te benaderen. Dagje uit West-Brabant met het vlakke populierenland in het noord en en zijn prachtige bos- en heidegebied in het zuiden biedt dus minder kans op on derdak aan de incidentele va kantieganger. Maar een een daags uitstapje er naar toe kan ook al een groot genoe gen zijn. Hier vooral zie je dat Brabant alles heeft. Er kan gevaren worden in De Biesbosch (Drimmelen, Lage Zwaluwe) of op de Oos- terschelde (Bergen op Zoom). Er kan gezwommen en ge luierd worden in het Bosbad Hoeven. Er kunnen eindeloze zwerftochten te voet. per brommer of op de fiets wor den gemaakt in de befaamde bossen bij Breda en Chaam en in de Wouwse Plantage. Er kan ook naar hartelust wor den gedwaald over bijvoor beeld de Rucphense heide, die over de Belgische grens doorloopt naar de Kalmthoutse heide. Het is daar geweldig mooi. Maar hetzelfde moet gezegd wor den van de vele andere weel derige natuurgebieden, die Brabant heeft. Van de bossen en de vennen rond Oister- wijk. De Loonse en Drunense halve in West-Brabant en in de Peel overal bij de WV's worden geregeld. In Schijndel zit een man, die een verzameling boomstronken heeft, waarin van alles is te zien. En als ik dan verder van de hak op de tak mag springen: in het bij Vlijmen gelegen Nieuwkuijk (niet: Cuyk) laat een mole naar zien hoe hij graan maalt en er bovendien het enige, on vervalste volkorenbrood van bakt. De molen is te be zichtigen. Bij het kleine zakje meel, dat je je natuurlijk laat aansmeren, krijg je een re cept voor het bakken van ou derwetse boerenmik. Bij de VW Breda kan voor een groepje introductie wor den verkregen bij de potten- bakkende paters van de Pau- lusabdij in Oosterhout. En om nog even bij bakken te blijven nu weer van brood jn Luijksgestel is pas het Kempisch Bakkerijmuseum geopend, waarin ook weer naar oude trant wordt ge werkt. In Eindhoven is een vogeltjesmuseum. in Sprang-Capelleeen rommelig ingericht „Curiosahuys" met vele oude Brabtantse zaken, die nog te koop zijn ook. In de toren van de oude Her vormde kerk van Woudri- chem (net als Heusden met zijn molens aan de waterkant een waar juweel!) is een klein museumpje ingericht over de vroegere riviervisserij. Maar er zijn zoveel van die kleine, niet op de massa gerichte leu ke dingen dat ook zij niet op te sommen zijn. Wederom dus maar verwezen naar de WV's. die er alles van weten. Kinder-attracties Toch nog wel even de nadruk er op gelegd dat Brabant ook aan kinderen veel meer te bie den heeft dan pretparken al leen. In Breda bijvoorbeeld heeft men veel succes met ...De kleine speurneus", een autopuzzeltocht waarbij de kinderen pa of ma vertellen hoe er moet worden gereden. Willen ze op speelse wijze een historische stad ontdekken dan kunnen ze op stap met de reuzenfolder „Met open ogen door Den Bosch". Dwalen door oude steden aan de hand van beschrijvingen is voor het gehele gezin behalve m Den Bosch ook mogelijk in Breda. Heusden. Grave. Roosendaal en Bergen op Zoom. Voor fiets- en wandel- Het kasteel in Gemerden ;een provincie met zoveel toeristische trekpleis- s Noord-Brabant. Van die massadingen bedoel i, zoals het Evoluon, de Efteling, het Autotron, Bergen, het Eurostrand en de andere die in Brabant niet zo moeilijk te vinden het seizoen trekken deze magneten dag in dag duizenden tot zich. Leuk allemaal hoor, voor kinderen, die zich er uitstekend wéten te Maar met Brabant zelf heeft dat allemaal van doen tfiï1 ptisch gelegen Brabantse boerderij duinen en het als zandverstui ving minder bekende maar ook zeer aantrekkelijke Ka- dettenkamp bij Terheijden. Van de Staatsbossen St Anto- nis tussen Uden en Boxmeer en van de Campina bij Box tel. De Meierij van Den Bosch, waar Boxtel net niet in ligt, is eveneens een interes sant gebied. Vraag bij de streek-VW in de provincie hoofdstad maar eens naar de autoroute, waarbij je langs een boer komt bij wie je zo op de koffie kunt. Of naar die. welke naar de befaamde klompenmakers van Schijn del en St Oedenrode leidt. Ook in Noordoost-Brabant zijn attractieve routes uitge stippeld. Ze voeren langs mo lens en naar de prachtige klei ne stadjes, die zo kenmer kend zijn voor dit gebied. Vergeet hier niet een bezoek te brengen aan het ter bezin ning opgerichte Oor logsmuseum in Overloon. Het Kempenland biedt onder meer het prachtige Leender- bos en de Strabrechtse heide onder Eindhoven, de mooiste (nu toch de overtreffende trap!) van Brabant. Juist het stuk, waarop een herder zijn schaapskudde leidt, is be schermd en helaas laat de man zich vrijwel nooit zien. Peelland En tenslotte het unieke Peel land met zeldzame flora en fauna in het natuurreser vaat. waarin drie wonder schone wandelingen zijn uit gezet. Wie daar meer over wil weten vervoege zich bij de boerderij „Mijl op zeven", die als bezoekerscentrum is inge richt. Hier in Asten is ook de combinatie van het boeiende natuurstudie- centrum Jan Vriends en het beiaard- en klokkenmuseum Nu ik het over deze „attracties" maar dan een van verfijnd karakter heb wil ik er toch nog enkele noe men omdat ze niet zo alge meen bekend zijn. Rondvluchten Weet dan dat van het vlieg veld Seppe bij Hoeven (waar ook de volkssterrewacht Si mon Stevin te bezoeken is) dagelijks rondvluchten wor den gemaakt boven Breda en de Deltawerken en dat je niet naar Schotland behoeft te gaan om een huifkartocht te maken. Dat kan namelijk be- Een „historische" Brabander. Hij zit al eeuwenlang op een luchtboog van de St. Jan In Den Bosch tochten in de vrije natuur met als doel bijvoorbeeld een van de Brabantse kastelen (Loe- vestein bij Woudrichem, Heeswijk. Maurik bij Vught. Aldendriel in Mill en Gemert) zijn routeboekjes verkrijg baar. Die zijn niet alleen han dig. maar vaak ook nodig In het wijde Brabantse land ben je namelijk zo een heel eind weg en is de kans zo af en toe te verdwalen niet denkbeeldig. Wil je met min der inspanning toch ver ko men en veel zien dan is er voor enkele guldens in elke lijndienstbus een „zwerfkaart" te koop. waar mee je een dag lang van hot naar her kunt rijden. Cultuur Ik heb het bij dit alles dan nog niet eens gehad over de tallo ze culturele genoegens, die het zwierige Brabant biedt, over de zomerevenementen. over de befaamde koffietafel, over de mogelijkheden voor sport en spel. Er zijn bijvoor beeld over de gehele provin cie verspreid zestig maneges, waarvan er vele dagtochten en ruiterkampen organise ren. Maar wat Noord- Brabant allemaal in petto heeft laat zich nu eenmaal niet in kort bestek beschrij ven. Een fantastisch vakan tieland vlak bij huis. dat is het. VVV West-Brabant Breda, tel. 076-132150, Midden Brabant Tilburg 013-136131. De Meierij Den Boscb 073- 123071, Noordoost Brabant Oss 04120-24695, Kempen- land Eindhoven 040-24300, Peelland Helmond 04920- 36342. Zoom en Breda, Midden- Brabant met Tilburg als mid delpunt, de Meierij van Den Bosch. Noord-oost-Brabant met allemaa. kleine stadjes zoals Grave, Cuyk en Rave- stein, de streek rond Eindhoven, die Kempenland heet. en ik durf niet „lest best" te zeggen want je kunt Brabant niet met de trappen van vergelijking beoordelen het Peelland, waarvan een groot gedeelte bestaat uit het natuurreservaat „De groote- peel" Accommodatie Het is volstrekt onmogelijk volledig te zijn over de met enkele namen al aangeduide grote toeristische attracties. Dat is niet nodig ook. want in Oss. Helmond. Eindhoven. Den Bosch. Tilburg en Breda zijn zeer actieve streek-WV's gevestigd, die op aanvraag graag en met Brabantse gul heid documentatiemateriaal toezenden. Nuttiger lijkt het me een in druk te geven van andere mo- rukke gedoe is juist in met het wezen van het iVant al kun je moeilijk dat het leven in de en in de kleinere maar al.) een centrale rol spelende [olkingscentra er gezapig toe gaat, je behoeft niet van de hoofdwegen af om in de serene rust ekend natuurschoon te komen, waar je vooral als je stadsmens als het ware door wordt Het gemoedelijke is werkelijk een land. eenheid provincie heeft de eige- dat zij geen een- bedoel daarmee dat twee „Braban- west en oost die van elkaar ver- En als je een zeer onderscheid wil dan moet je het zelfs over zes delen, die al- eigen kenmerken heb- Dat zijn dan: West- tussen Bergen op

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 29