Toer-in'werd toeristisch paradepaardje van Noord-Holland Utrecht zet kasteelpoorten 'open voor vakantiegangers Allerlei tochten door de provincie mogelijk TROUW/KWARTET 27 Noord-Holland heeft er sinds een paar jaren een in faam groeiende toeristische trekpleister bij: de Toer- in. Een toertocht langs allerlei toeristisch-culturele activiteiten, die gedurende de zomermaanden 'in de provincie worden gehouden. De Toer-in wordt wel een „totaalgebeuren" genoemd, een visitekaartje van Noord-Holland. Het raadhuisje van De Rijp, waarvoor Jan Adriaanszoon Leeghwater het ontwerp maakte. ete buiten werking gestelde vaarveiling van Broek op Bngedijk wordt mede door de impulsen van de oer-in nu gebruikt als toeristische attractie. De «zoekers kunnen zelf achter de knoppen plaats nemen hun eigen groenten en fruit kopen. De Toer-in 1976 zal ongetwij feld ook de rest van het jaar een stempel drukken op toe ristische gebeurtenissen. Zo hebben in de afgelopen jaren ingeslapen attracties als de vaarveiling van Broek op Langedijk, het Mi- chaëlskerkje van Oosterland op Wieringen, het Betje Wolffmuseum in Midden- Beemster en poppenspeler Hinderik de Groot uit Beets van de Toer-in stevige impul sen ondervonden en zijn nu veelbezochte objecten. Hon derdduizenden belangstellen den toerden de laatste jaren aan de hand van speciaal uit gestippelde toertochten door Noord-Holland: in 1974 bij voorbeeld op zoek naar ..groen", het thema van dat jaar. In 1975 stonden paral lel aan het Monumentenjaar, de Noordhollandse monu menten centraal. Dit jaar vertoont Noord- Holland zijn „verbindingen" en worden tentoonstellingen en evenementen rondom dit thema de body voor het toe ristische pakket. Voor de pro vincie zijn verbindingen van groot belang. De meest opval lende zijn twee waterwegen: het Noordhollands Kanaal en het Noordzeekanaal. Het Noordzeekanaal, dat dit jaar een eeuw bestaat, wordt in een grote expositie deze zo mer in IJmuiden belicht; het Noordhollands Kanaal, dat al een historie van meer dan an derhalve eeuw heeft, wordt voor het voetlicht gebracht in het Marinemuseum van Den Helder en op een tentoonstel ling, die een aak deze zomer Amsterdam vervoert. Trektocht De twee vaarwegen kunnen als leidraad fungeren voor een toeristische trektocht door de provincie. Het Noord hollands Kanaal begint in de stad, waarvoor het eigenlijk gegraven is: Amsterdam. Daarna slingert het kanaal zich door Waterland met zijn karakteristieke dorpjes als Broek in Waterland en langs het weidse, nog onaangetaste polderland van de Purmer. In het hart van Noord-Holland sluimeren de dorpen, waar Jan Leeghwater eeuwen gele den zo'n invloed op de architectuur heeft gehad: De Rijp, Graft, Jisp. Schattige dorpjes, waar de razende stroom auto's nog weinig schade heeft aangericht. Het Noordhollands Kanaal, dat wel een van de grootste Nederlandse „kunstwerken" wordt genoemd, maar bij het gereedkomen te lang, te smal en te bochtig bleek, loopt voorbij Alkmaar (waar de Edammer kaas vandaan komt) tussen twee fraaie na tuurgebieden door: het duin gebied van Bergen en Schoorl aan de ene zijde. de Geestmerambacht en de Lan gedijk aan de andere kant. Rondom dit Westfriese land kruipt de Omringdijk, die ze ker onder het motto „verbin dingen" gerekend mag wor den: een imposant dijkli- chaam, dat onder meer langs historische stadjes als Hoorn (Oudhollandse markt), Enk huizen (sprookjesnjarkt)<?n NOORD-HOLLAND Medemblik voert. Het volgen van het Noord hol lands Kanaal is in feite al het bekijken van een enorm lan ge ..openlucht tentoonstelling". Voor het Noordzeekanaal geldt dat veel minder: deze vaarweg, eveneens bedoeld om de Amsterdamse haven gemak kelijker bereikbaar te maken voor zeeschepen, heeft vele buitenplaatsen in het -JJ- mondgebied verjaagd, een aanzienlijk deel van oud- Velsen vernietigd en sterk in gegrepen in het duin en strandgebied. Hoewel het Noordzeekanaal mede ge zorgd heeft voor een splitsing van Noord-Holland in twee delen (nog steeds is het ka naal met drie in de spitsuren vollopende tunnels een grote barrière), is het leven op en rondom het kanaal voor de toerist bijzonder boeiend. Het bekijken van de drukte bij de IJmuidense sluizen is een kostelijke en kosteloze bezig heid, waar kinderen en droomgrage vaders ongetwij feld genieten. Toer-in „Een Noordhollander heeft elke dag met verbindingen t^ maken", zegt Mart Groentjes van de Culturele Raad Noord-Holland, die meewerkt aan het opzetten van de Toer- in. „We willen die verbindin gen ook voor de toeristen dui delijk maken, zowel oude als nieuwe verbindingen worden getoond. Zo proberen we dit jaar in Medembik een beeld te geven van de oude tramlij nen. die door Noord-Holland hebben gelopen. Er zijn er tientallen geweest, die meren deels door de concurrentie zijn verdwenen. In kasteel Radboud wordt een expositie over deze vorm van verbin ding gehouden; we betrekken het inmiddels weer in leven geroepen stoomtrammetje tussen Medemblik en Hoorn er bij en haken verder in op de traditionele „stoomdag" in Hoorn, waar stoomboten, stoomwalsen, trams en draai molens het stadje onder stoom brengen," Oude trams Vermeldenswaard in dit ver band is ook het nieuwe lijntje, dat achter het Haarlemmer meerstation in Amsterdam begint en waarop oude trams ritjes in de richting van het Amsterdamse Bos maken. Krijgen de Noordhollandse kanalen dit jaar speciale aan dacht. voor het IJsselmeer en de Zuiderzeestadjes is dat nauwelijks nodig: het pose ren in Volendamse kledij is niet de enige populaire attractie, ook de monumenta le kerken, speeltorens en ge veltjes in Monnickendam. Edam, Hoorn en Enkhuizen trekken een steeds breder pu bliek van geïnteresseerden. In die stadjes liggen vaak rondvaartboten of (zoals in Enkhuizen) schepen, waar mee een overtocht over het IJsselmeer naar Staveren en Urk gemaakt kan worden, een praktische en tegelijk toe- nstisch-aantrekkelijke boot verbinding. Het Gooi-gebied. dat sinds een jaar volwaardig mee draait in het Toer-in- gebeuren. draagt in verband met het thema een steentje bij met een trekschuitmanifesta tie over de Muidertrekvaart. In Kennemerland in Castricum, Egmond en Bak- kum rijdt dit jaar weer een kinderexpres: ritjes in een ou de paardetram. Al deze acti viteiten zullen aan het begin van de zomer verschijnen in de speciale „Toer-in-krant". die gratis verkrijgbaar zal zijn op alle VVV- en ANWB- kantoren in de provincie en op de grote toeristische bu reaus elders in het land Kerken Naast de vele evenementen, die in het kader van de Toer- in zullen plaats vinden onder de noemer „verbindingen", biedt Noord-Holland een sca la aan mogelijkheden om tochten te maken. Zo kunnen liefhebbers van kerken en or gels hun hart meer dan opha len. Om maar een paar voor beelden te geven: de Grote Kerk van Monnickendam, het kerkje met de stompe toren in Ransdorp, de monumentale Grote Kerken van Alkmaar en Haarlem, het Ruïnekerkje van Bergen en vooral niet te vergeten het verrukkelijke kerkje in Oosterland (vlakbij het begin van de Afsluitdijk), waar onder leiding van can tor-organist Kees Klein veel en verrukkelijke muziek ten gehore gebracht wordt. Ook molentochten kunnen ge maakt worden lahgs de mo lens aan de Zaan (met de Zaanse Schans: een groot aantal historische gebouwen en huizen) of in de Schermer- polder bij Schermerhorn. Er zijn wandel- en fietstochten in vrijwel alle duingebieden van Noord-Holland uitgezet: plaatselijke WV's kunnen daar nu al uitgebreide infor matie over geven. Tenslotte kan men ook in het hart van de provincie varen: in Broek op Langedijk bijvoorbeeld, vlakbij de vaarveiling. Op de Westeinderplas bij Aalsmeer of op het Alkmaarder- en Uit- geestermeer. In Broek in Wa terland kunnen roeibootjes gehuurd worden om daarmee tot diep in het stille Waterland door te dringen. Boottochtjes zijn verder te maken vanuit IJmuiden en Den Helder de Noordzee op om mee te doen aan de steeds populairder wordende spprtvisserij of vanuit Den Oever de Wadden zee op. Steeds meer be roepsvissers gaan op deze manier in hun levensonder houd voorzien; de gelegen heid om de enerverende uitstapjes te maken, wordt dan ook ruimschoots geboden. Noord-Holland biedt natuur lijk nog veel meer. vooral voor de dagtrippers. Niet voor niets is de Toer-in-krant al zestien bladzijden dik en wordt er slechts een summier overzicht gegeven. VVV-bureaus Voor meer inlichtingen kan men zich het beste in verbin ding stellen met de VVV- bureaus. In Amsterdam is dat kantoor gevestigd op het Stationsplein en op het Ro- kin (telefoon 020-66444), in Haarlem op het Sta tionsplein 1 (tel. 023-319059), in het Gooi op het Stati onsplein 1 te Hilversum (tel. 02150-11651). De Federatie van Noordhollandse WV's ten noorden van het Noord zeekanaal is gevestigd in Alkmaar, Bierkade 7, tel. 072- 19841. De Culturele Raad van Holland, die verantwoorde lijk is voor de Toer-in en die in de zomerperiode de Toer- in-krant uitgeeft, zetelt in IJ muiden, postbus 163, tel. 02550-16941. Wie van kastelen houdt kan daarvoor zeker in de provincie Utrecht terecht. Onze meest centraal ge- jegen provincie is er nog vele rijk. Wat uiterlijk en Dmvang betreft verschillen zij sterk van elkaar. Dat 3-kan ook worden gezegd over hun historie. Elk kasteel -heeft zijn eigen geschiedenis. Soms gaat die terug tot ten ver verleden, zo ver dat de juiste stichtingsdatum l.hiet meer is te achterhalen. In andere gevallen levert flat minder problemen op. lenvan de Utrechtse kastelen lie niet zo bekend zijn, maar och de moeite van een be- oek meer dan waard, is kas- eel Sypesteyn in Oud <oosdrecht. Hoewel de histo- ie van dit kasteeltje met zijn eel-rood geschilderde luiken etwat dubieus moet worden enoemd, is het een charmant leheel met een poortgebouw, it en toren en een slotgracht, n de huidige vorm dateert lypesteyn uit het begin van eze eeuw. Dat heeft het ge- leen met een beroemder 'trechts kasteel: het in Tom- oes-stijl gebouwde „De laar" in Haarzuilens, dat ond de eeuwwisseling werd ipgetrokken op de plaats caar vroeger een ander kas tel stond. Jia Zonderling i 1 n lypesteyn dankt het ontstaan an jonkheer Catharinus lenri Cornells Ascanius van lypesteyn. Hij kwam tijdens en bezoek aan Loosdrecht, n april 1884. op het idee de Haam Sypesteyn nieuwe luis- 1- er te geven. In Loosdrecht lerinnerde slechts een boer- Jerij. die de naam Sypesteyn «oeg, aan het feit dat een van ajn voorouders in de zeven- iende eeuw korte tijd eige- 'aar was geweest van een be huizing die bij een schermut- eling tussen Franse troepen Ti militairen van stadhouder "illem de Derde in 1673 in *®n puinhoop veranderde en niet werd herbouwd. Jonkh eer Henri, zoals hij werd ge noemd. was sterk geïnteres seerd in zijn voorouders. Trouwens de meeste Van Sy- pesteyns waren trots op hun familie. Het was dan ook een groots moment toen koning Willem de Eerste, kort na de Franse tijd. de familie in de adelstand verhief. Jonkheer Henri woonde in Den Haag, waar hij bekend stond als een zonderling, die alles verzamelde wat hij te pakken kon krijgen, zowel wat zijn eigen familie aangaat als andere zaken. Onder de rariteiten die hij aankocht, bevond zich ook een stuk met bloed bevlekte kleding, dat de befaamde Van Speyck in zijn laatste ogenblikken omhulde. Dit souvenir aan de Belgische onafhankelijkheidsstrijd is op de zolder van Sypesteyn opgeborgen. Om kleding gaf jonkheer Henri niets. Hij liep jaar in jaar uit in een lakense jas, die op de duur zo vaal werd dat de bijnaam die hij in Den Haag kreeg „de dood in 't jasje" wel verklaarbaar is, vooral als men weet dat hij bijzonder mager was. Na zijn bezoek aan Loosdrecht en de ontdekking van wat oude fun damenten, restanten van het huis Sypesteyn dat er eeuwen geleden stond, had Henri nog maar een verlangen en dat was het voorvaderlijk kasteel te herbouwen. Hij begon daar kort na de eeuwwisseling mee door suc cessievelijk de boerderijen die op het vroegere kasteel- rerrein stonden aan te kopen en te slopen. Een oude teke ning van Jan de Beyer was het uitgangpunt voor zijn her- bouw-plannen. Historici heb ben altijd betwist of die teke ning inderdaad het oude Sy pesteyn voorstelt. Het eige naardige is dat er geen offici eel stuk bestaat waarin het kasteel Sypesteyn wordt ge noemd. Alleen in papieren van de familie zelf, documen ten die uit later tijd afkomstig zijn, duikt de naam Sypes teyn op. De ondernemende jonkheer liet zich er niet door weerhou den zijn plannen uit te voe ren. De gracht, die ter plaatse moet zijn geweest werd in ere hersteld en op de fundamen ten die men vond werden een toren en wat bijgebouwen tot stand gebracht. Het materiaal dat daarvoor werd gebruikt was groten deels authentiek. Het werd overal vandaan gehaald, vooral uit historische bouw werken die werden afgebro ken, iets waar men driekwart eeuw geleden sterk in was. Zo haalde de jonkheer de fraaie gesmede hekken uit Voor burg, Nieuwersluis en Lent. Dat ging zo door tot 1923. Toen moest de bouw wegens geldgebrek worden stilge legd. Het hoofdgebouw was op dat moment nog maar ge deeltelijk gereed. Geld was al tijd een moeilijk punt voor jonkheer Henri, mede omdat hij een groot deel van zijn inkomsten gebruikte voor het uitleven van zijn verzamel- hobby. Porselein Vooral zijn collectie porselein is de moeite waard, met name het Loosdrechts porselein. In Loosdrecht werd in de jaren 1772-1782 porselein gefabri ceerd. Bij zijn dood in 1937 liet de jonkheer, omdat hij geen nakomelingen had, zijn hele bezit na aan een stichting en die beheert Sypesteyn sindsdien als museum. Met het regelmatig houden van exposities was jonkheer Hen ri overigens al begonnen. Re gelmatig stelde hij nieuwe aanwinsten ten toon voor ie dereen die maar wilde komen kijken. Degenen die nu naar Sypesteyn komen (het kasteel is uitgezonderd op maanda gen van 1 mei tot 15 septem ber geopend en in het winter seizoen af en toe. zoals aan staande zondagmiddag van half twee tot vijf uur) kunnen behalve van het porselein ge nieten van een verzameling zilver, een unieke collectie klokken en diverse herinne ringen aan de gebroeders De Witt, die neven waren van de Van Sypesteyn die in de ze ventiende eeuw Loosdrechts historie binnenstapte. Dit voorjaar zal in het kasteel een expositie komen over de geschiedenis van het kasteel, zodat het bezoekersaantal van het afgelopen jaar. ruim 8200, in 1976 wel zal worden overschreden. Zij die de smaak te pakken hebben van de kastelen in het Utrechtse moeten uiteraard kasteel Amerongen niet ver geten. In de maanden juni t/m KASTEEL SYPESTEYN. dubieuze historie en mooi porselein september worden er elke woensdag om half elf en half drie rondleidingen gehouden. In dit kasteel deed keizer Wil helm de Tweede van Duits land afstand van de troon tij dens-zijn verblijf bij de fami lie Bentinck, dat ruim ander half jaar duurde. Huize Doorn, dat Wilhelm in 1920 betrok en dat 21 jaar zijn wo ning was. is ook open voor het publiek en wel van 15 maart tot en met 31 oktober. Andere kastelen die kunnen worden bezichtigd zijn: slot Zuylen. bij Utrecht (van 15 maart tot 15 november, maar niet op maandagen); het slot in Zeist (elke zaterdag en zondagmid dag om half drie en vier uur en tussen 1 juni en 31 augus tus bovendien op maandag en dinsdagochtend om half elf) en kasteel Gunterstein in Breukelen (na schriftelijk verzoek aan de eigenaar jonkheer Quarles van Ufford) Hollandse Loire Een groot aantal minder be kende Utrechtse kasteeltjes kan slechts aan de buitenkant worden bekeken. Vooral in Langbroek is er op dat gebied veel te beleven. Een autoritje door deze streek, wel eens aangeduid als de „Hollandse Loire" is de moeite waard, vooral in het voorjaar als de fruitbomen in bloei staan. De tocht voert langs het schilder achtige kasteel Sandenburg, waar de vroegere commissa ris van de koningin in Utrecht woont en het enige jaren gele den prachtig gerestaureerde Lunenburg. In Baarn kan men gratis wan delen in de bossen bij het achttiende eeuwse-kasteel Groeneveld. Vooral de beek die daar door de bossen stroomt zorgt voor verrassen de plekjes. Als men de pick nick-mand meeneemt, kan men er eèn zomerse dag aan genaam doorbrengen. Een ideaal plekje daar is de Wijn berg. zo genoemd omdat de kasteelbewoners lang gele den druiven gingen kweken op deze plaats, een experi ment dat mislukte Voor het op vakantie gaan in de provincie Utrecht zijn de mogelijkheden talrijk Was Utrecht vroeger bij uitstek in gesteld op vakantiegangers met gevulde beurzen die vaak voor lange tijd neer stre ken in de hotels of er zelfs beschikten over grote buiten huizen. waarin ze gedurende de zomermaanden gingen wo nen om de stad te ontvluchten tegenwoordig biedt Utrecht elk wat wils. Natuurlijk zijn de hotels er gebleven, maar daarnaast vindt men in alle delen van deze provincie kampeerter reinen, campings en luxe- bungalowparken. Bij de V.V.V. in Utrecht/Tunnelweg 3, telefoon 030-314132 kan men een lijst aanvragen, waarop alle adressen en ac commodatiemogelijkheden voor vakantiegangers staan vermeld. De plaatselijke V.V.V.'s geven verdere infor matie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27