- Zeeland heeft veel meer dan zeventig kilometer strand Wie Zuid-Hollands volle kust wil ontvluchten kan vele kanten uit IJDAG 13 FEBRUAR11976 TROUW/KWARTET 25 Overal waar je in Zeeland gaat of staat, laat de 'zeé zijn aanwezigheid voelen. Aan die zee heeft de pro vincie veel te danken. Maar er moest wel zwaar voor worden gevochten en hartverscheurend verlies Nog altijd zitten de Zeeuwen vol zorg over de verraderlijk heid van het water. Beter dan het legioen recreanten, dat in de vakantiemaanden het zie lental van hun provincie met een derde vergroot, weten zij hoe die 's zomers zo kalme Noordzee in winterse stormperiodes kan toeslaan. Sinds de ramp van 1953 zit de angst daarvoor er in Zeeland ingebrand. De watersnood heeft veel in het Zeeuwse doen veranderd. Kon je de provincie vroeger alleen per boot of via de Kreekrakdam of per spoor binnenkomen, mede dank 2ij de Deltawerken is zij nu van alle kanten te bereiken. Tot in het hart van Zeeland kun je doorstoten via de Ha ringvlietbrug, de Grevelin- gendam en de even lange als ranke Zeelandbrug. In een brandpunt van recrea tie de kop van Schouwen- Duiveland kun je vlotweg komen over de Ha- ringvlietsluizen en de Brou- wersdam. die de Grevelingen afsluit. In de toekomst maar wanneer? zal het over de Oosterschelde dan wellicht verder kunnen gaan naar de samengesmolten ei landen Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren. Die betere verbindingen heb ben het recreatieverkeer naar Zeeland zo enorm doen stij gen. dat men op een punt ge komen is. waarop gekozen moet worden. Maar daarover straks. Waar en hoe men dit riante vakantiegebied ook ingaat, altijd wordt men getroffen door de weidsheid van het landschap en de boeiende wolkenluchten. Dat ruimtege voel is een van de aantrekke lijkheden van Zeeland. De prachtige polders, het uitzicht over de stromen, de steden, stadjes en dorpen, meestal met een heel apart karakter, het is van een bijzondere schoonheid. Maar veelal slechts voor de fijnproevers, die speur tochten ondernemen om Zee land werkelijk te leren ken nen. De meeste mensen trek- op winst volgde vaak ken direct naar de badplaat sen, gelegen aan de in totaal 70 km lange stranden aan de zeezoom van de' eilanden. Ook daar is echter ruimte in overvloed. Het begint op Schouwen-Duiveland bij Scharendijke en loopt dan door tot Westerschouwen. Daar heeft men een uitzicht op de drie in de Oos- terschelde-monding liggende werkeilanden Roggenplaat, Neeltje Jans en Noordeiland. Vervolgens komt er een fijn strandgebied de Banjaard op Noord-Beveland. dat zich via de Veersegatdam voortzet aan de bovenkant van Walcheren tot aan het landingsmonument bij Westkapelle. Daarna komt het meest beschutte, want in de luwte gelegen strand van Zeeland, het 'zuiderstrand' van Westkapellle tot Vlissin- gen. Ten slotte is er het strand van Breskens tot Cadzand op het alleen via de veren Vlis- singen-Breskens en Kruinin- gen-Perkpolder of via Antwerpen te bereiken Zeeuws-Vlaanderen. Stranden Er zit verschil in al die strandgebieden. Het meest in trek is dat van Schouwen- Duiveland. waar dan ook de meeste campings zijn. Het strand daar is het breedst en ligt bovendien voor een uniek bos- en duingebied van 1100 ha met schitterende wandel paden en stilgebieden waarin het niet zo moeilijk is weer op adem te komen. Aan de bo venkant van Walcheren lig gen ook bosgebieden, waarin wandelingen kunnen worden gemaakt. Door het langgerek te duinlandschap achter het 'zuiderstrand' (waarvan al vroeg in het voorjaar is te genieten) loopt tussen Zoute- lande en Vlissingen een slin gerend pad. dat ongekende vergezichten biedt over de Westerschelde. De Zeeuwse stranden zijn over het algemeen schoon, maar dat tussen Breskens en Cadzand spant de kroon. Hier zijn twee interessante natuur gebieden. Het ene is de 'Zwar te Polder' bij Nieuwviiet, waar men een dijkdoorbraak gelaten heeft voor wat hij was en de natuur haar gang heeft laten gaan. Het andere ligt pal op de Belgische grens en heet 'Het Zwin', ontstaan in en na bij de vroegere Zwingeul. Wie een unieke strandwande ling wil maken moet even re kening houden met eb en vloed om de Zwingeul te kun nen doorwaden en loopt dan de acht kilometer van Cad zand naar Knokke. Desge wenst kan het met de bus terug. Een bijzonderheid hier is ook een stuk strand (op de strook Cadzand- Retranchement) waarop fos siele haaietanden zijn te vinden. Door een of andere stroming spoelen die dingen aan en voor een goed speurder zijn ze te vinden. Dat is dan weer eens iets anders dan schelpjes! Dan zijn er verder nog nieuwe stranden, die zich aan het vormen zijn, bij voor beeld aan de voet van de Brouwersdam. Deltawerken Over die dam gesproken, de Deltawerken hebben aan de recreatie in Zeeland twee nieuwe dimensies toege voegd. Met name op het Veer- semeer heeft de watersport zich stormachtig ontwikkeld. Dat werd volgens plan in de hand gewerkt door de aanleg van verscheidene jachthavens en andere voor zieningen. ook voor dagrecre atie. De Piet en de Schotsman- Ruiterplaat zijn onder meer aantrekkelijke plaatsen om te vertoeven. Is het Veersemeer met het bijzondere stadje Veere als leukste thuishaven op het ogenblik het voor naamste centrum van de wa tersport, eenzelfde ontwikke ling is begonnen in de Greve lingen. al zullen daar met het oog op het natuurbeheer be perkingen gelden. Bruinisse is met zijn Aqua Delta al be zig een watersportplaats van betekenis te worden. Tweede en derde groeipoot zullen worden Brou wershaven en Scharendijke. Er zijn in Zeeland 4500 ligplaatsen voor de plezier- vaart, maar dat worden er nog veel meer Ook de hen gelsport heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Ontelbare Nederlanders en vooral ook Belgen gooien waar maar water is en dat is overal hun simmetje uit. De vangsten zijn vaak van dien aard dat op de afgeslo ten Grevelingen een verbod moest worden uitgevaardigd om met meer dan twee haken aan één hengel te vissen. Monumenten Mogelijkheden genoeg in Zee land. Neem de aantrekkelijk heden van Middelburg met als onverbiddelijke toppers van de 1100 monumenten, die de stad telt, het Abdij complex en het majestueuze raadhuis. Zie op de befaamde boulevard van Vlissingen de zeeschepen op de Wes terschelde als het ware rake lings aan je voorbij gaan. Bekijk Zierikzec met zijn ge restaureerde gebouwen en poorten en Brouwershaven, dat een eigen sfeer ademt. Ga naar de markt in Goes, naar Dreischor met de best be waarde dorpsring van het land. naar Sluis met het enige belfort van Nederland, naar Hulst, dat nog gaaf binnen zijn wallenring ligt Wie het om rust te doen is haaste zich naar Tholen, wie geschiedkundige belangstel ling heeft begeve zich naar het door de toerist nogal eens veronachtzaamde Zeeuws- Vlaanderen. Het oostelijk deel daarvan is het land van de vestingen en de forten, alle herinnerend aan de 80-jarige oorlog. Je kunt er een forten- route rijden, die begint bij Sas van Gent. Het is maar een greep. Het historische karakter van de provincie Zeeland komt over al wel tot uiting. Waarbij moet worden aangetekend dat op de eilanden nog veel folkloristische gebruiken in ere worden gehouden, maar dat de klederdrachten (daar ging je vroeger voor naar de markt van Middelburg) in on bruik raken Je vindt ze nu eigenlijk alleen nog op Zuid- Beveland en Walcheren. Attracties Zeeland heeft ook zijn speci fieke toeristische attracties, zoals Miniatuur-Walcheren en het Klank- en lichtspel in de Abdij te Middelburg. Er zijn kastelen, molens, boerde- rijen en vismijnen te bekij ken. Legio zijn de torens, die te beklimmen zijn. Wandelen onder leiding kan eveneens en ook hier zijn „zwerfkaar- ten" te verkrijgen voor wie het gemakshalve per bus wil doen. Boottochten zijn te ma ken van uit Burghsluis, Co- lijnsplaat, Goes, Vlissingen, Zierikzee en Scharendijke. In laatstgenoemde plaats ligt het vroegere Rotterdamse Dolfi- rodam. Een belevenis is een ritje met de stoomtram van Goes naar Borssele. Over al deze attracties zijn in lichtingen te verkrijgen bij de Provinciale WV. Ook over de arrangementen die moge lijk zijn. Zeeland trekt veel vakantie gangers, maar het land is zo ruim dat het er nooit over druk is. Overigens we zei den het al staat men voor de keus de als een storm over de provincie heengekomen toeristische ontwikkeling in weliswaar verminderde mate te laten voortgaan óf beper kingen te gaan stellen en te houden wat men heeft maar de kwaliteit ervan te verbete ren. De keus lijkt niet moei lijk, temeer omdat voor het opvangen van de dagrecrea tie gunstige mogelijkheden bestaan of geschapen kunnen worden. Zeeland heeft met 150 kampeerterreinen, ruim 6000 vakantiewoningen en appartementen en 200 hotels en pensions (met dan ook nog de particuliere kamerver- huur) zijn zomergasten 167.200 slaapplaatsen te bie den. Dat is veel op een bevol king van circa 330.000. Er zijn voorts veel tweede woningen, maar ook in deze sector van de recreatie wil men geen wildgroei meer. Een verstan dig beleid, zo redeneert men in Zeeland, is nodig om het voor de Zeeuwen zelf en voor de vakantiegangers fijn te houden. Informaties over zeeland be halve bij de plaatselijke VVV's te verkrijgen bij de Provinciale Zeeuwse VVV, Postbus 123 Middelburg, tel. 01180-28051. Musea Wat dat laatste betreft: Zuid- Holland met zijn vele oude steden biedt daar legio moge lijkheden voor. En dan hoeft men zich zeker niet te beper ken tot de bekende grote mu sea, ook de kleinere zijn soms verrassend interessant. Wel ke niet-Hagenaar kent bij voorbeeld het kostuummu seum met een collectie kos tuums van 1760 tot heden, of het museum Bredius met o m. schilderijen van Rembrandt en Jan Steen, of het Postmuseum, waar de ge schiedenis van de telecommu nicatie wordt uitgebeeld, waar alles wordt gedemonstr eerd over de PTT en waar bovendien een rijke we reldcollectie postzegels in de vitrines is tentoongesteld? En slechts een paar bushalten daar vandaan, in Leidschendam, kunnen lief hebbers van antieke auto's hun hart ophalen in het auto mobielmuseum. Leiden heeft naast zijn musea voor volkenkunde en van oudheden en zijn we reldbekende Hortus Botani cus ook zijn legermuseum, een museum van geologie en mineralogie en een museum voor de geschiedenis van de natuurwetenschappen. De provincie heeft meer van zul -4— -j -j Twee beelden van Zuid-Holland: overvol strand, maar ook de rust van het verlaten polderlandschap. ke steden, waar het weinig moeite kost de dag door te brengen. Delft met zijn Prin senhof en Oude en Nieuwe Kerk bijvoorbeeld en Dordrecht, Hollands oudste stad met 800 eeuwenoude bouwwerken. En niet te ver geten Rotterdam (havens zien per boot). Wie een dagje van het strand af wil, hoeft zich in Zuid-Holland niet direct te vervelen. Polders Trouwens voor zo'n dag er tussenuit is men lang niet aangewezen op de steden. Maak bijvoorbeeld ook eens een tocht door een van de weinige streken, waar het groene hart van de provincie nog werkelijk groen is: (een trip van Boskoop, via Zwam- merdam, de Nieuwkoopse plassen. Noorden, Bodegra ven, Reeuwijk. Woerden (langs de Oude Rijn), Linschoten en Oudewater (langs de Lange Linschoten), Haastrecht naar Gouda. Daar ervaart men nog puur Hollands polderland, evenals trouwens in de Krimpener- en Alblasserwaard (de laatste polder met zijn befaamde mo lens aan de Kinderdijk, die vanuit het dorpje Kinderdijk per boot kunnen worden be zocht). Over boottochten gesproken: die kunnen ook worden ge maakt naar de Biesbosch (vanuit Dordrecht en Drim- melen): wel minder interes sant sinds de getijwerking er is verdwenen, maar toch al tijd nog de moeite waard, als men van ruig natuurschoon houdt. Eigen vervoer Wie dat alles op een rij zet, komt dan tot de conclusie, dat Zuid-Holland meer biedt dan het kust-imago zou doen ver moeden. In ieder geval heeft de toerist, die voor zijn va kantieverblijf toch het strand kiest, keuze genoeg wanneer hij er op een regenachtige dag even tussenuit wil. Alleen: hij zal dan wel over eigen vervoer moeten be schikken als hij meer wil dan stedenbezoek alléén. Want kant-en-klare dagtochten zijn er nauwelijks. Maar misschien komt daór dit jaar verandering in. Doorkijkje in Middelburg met de Abdijtoren. «jw? natuurlijk niet alleen uit kust. al was dat sinds jaar en dag de belangrijkste toeristische trekleer van de provincie. Aarzelend begint dat nu ook de provinciale VW in te zien. Bekommerde zij zich tot nu toe maar weinig om de toerist die ook wel eens wat anders wilde dan strandvermaak al léén een samenvattende brochure, zoals veel andere provincies die kennen, met tips voor tochten, speciale ar rangementen enz. ontbrak komende zomer voor het eerst gaat zij daar wèl werk van maken. Het feit, dat de kuststreek uit de gratie dreigt te raken, en bovendien nauwelijks be schikt over veel gevraagde akkommodatie (appartemen ten en zomerhuisjes), zal daar niet vreemd aan zijn. De WV-bestuurderen heb ben ingezien, dat wil je toeristen blijven trekken je ook alternatieven moet bie den. Vandaar hun dezer da gen genomen initiatief rond de tafel te gaan zitten, alle attracties op een rijtje te zet ten en die dan straks te bun delen in een in grote oplage te verspreiden vakantiekrant. Met idee n voor tochten, me t arrangementen, me t tips voor museum-bezoek. Wie voor zijn vakantie Zuid-Holland kiest of, daar wonend, er zomaar eens een dag uit wil, krijgt een harde dobber. Althans als hij rust zoekt. De stranden zijn vol wie stilte zoekt moet daar kilometers langs 19 de vloedlijn voor lopen doordat het aantal afslagen I gering is en de plassen (ook zo'n trekker, waarop toeristen bij tienduizenden tegelijk toezwermen) la- ter nauwelijks meer ruimte voor een ontspannen «ft pleziervaart. Zuid-Holland heeft een hoop tegen doordat het nu eenmaal randstad is, waar om vrijwel elke meter vrije riumte ge vochten moet worden, waar in dehoogzomer de Ruhr lijkt leeg te stromen, waar cam- raj pings vaak nee moeten verko pen en waar men niet zelden alleen nog terecht kan in dure m pensions. Wie zijn weken vrijaf aan S Zuidhollands 60 km lange kust wil doorbrengen, dient te beseffen waar hij aan begint. Hij moet kunnen incasseren, niet morren als hij op het >r| strand maar over een paar meter zand kan beschikken en niet kwaad worden als hij na zijn zonnebad zich 's a- vonds niet eens meer, net als vroeger, kan amuseren. Want badplaatsen als Schevenin- gen en Noordwijk bestaan in feite niet meer. Scheveningen wordt gesloopt, en ook in Noordwijk zijn al verscheide- ta ne etablissementen, die tien jaar terug nog een klinkende naam hadden, met planken dichtgetimmerd. Hollands kust is in verval geraakt en al mogen projectontwikkelaars dan met veel fanfares aan kondigen, dat aan een nieuwe toekomst wordt gebouwd, ko mende zomer zal de toerist daar nog weinig of niets van merken. Vakantiekrant Maar Zuid-Holland bestaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 25