yverijssel stopt veel wandelgenot in Gelderland oet tijdens vakantie-top aak nee verkopen I Drente en Zeeland in dit opzicht aardig in zijn, is Gelderland de provincie met de groot capaciteit van zomerhuisjes. Volgens schattingen het aantal tussen de 5000 en 10.000. Wat het betreft, zijn die op dit moment door genomen allemaal verhuurd. In de weken die oorafgaan aan en volgen op de vakantie-top (in het Igemeen de periode waarin de scholen gesloten zijn) ijn er nog wel mogelijkheden. vraag naar zomerhuisjes lijft groot, maar het aantal mt niet sterk meer toe. Tvoor zijn globaal twee re ien aan te wijzen. In de •ste plaats zou men met tzelfde bestand veel meer :innen kunnen helpen als een betere vakantiesprei- ig zou zijn. En in de tweede lats wil men speciaal op de feluwe, die toch al bezaaid is ;t kampeerterreinen (ten- caravans en zomerhuis- i) "uit een oogpunt van na- irbehoud bepaald wat be- rdzamer worden, ist omdat de overheid in dit izicht een voorzichtiger, «trenger en gewetensvoller ^jeleid is gaan voeren, vindt 'Hen het in kringen die het mlieu een warm hart toedra- )A.|in nogal vreemd dat de /Ujtaatsmijnen/DSM toestem- boe((ning hebben gekregen in een Haai gebied bij Hoenderloo gemeente Apeldoorn) 105 zo- ^^Berhuisjes danwel bunga- Hws neer te zetten, een beleg gingsobject van het pensioen- ■Bnds dat komend seizoen ■y>g open gaat. Ook in "de eer van het vreemdelingen- rkeer begrijpt men het niet ilemaal, maar wel is er op gewezen dat het complex aan leunt tegen een terrein, waar van soortgelijke vormen van toerisme toch al bezit geno men hebben. Huisjes Een zomerhuisje huren kan men al lang geen sociaal toe risme meer noemen. Zoals tien jaar geleden, toen het nog als goedkoop vakantie hou den ten opzichte van een reis naar het buitenland werd be schouwd. Men betaalt tegen woordig in de uitgesproken vakantiemaanden globaal van zo'n 250 tot zo'n 500 per week. Het gemiddelde ligt tussen de 350 en 400. Dat kan dus oplopen tot 1000 en meer, en dan heeft men in veel gevallen wel een vrij luxueuze accommodatie met douche, ijskast, tv enz. maar nog geen sneetje brood op de plank. Van VVV-zijde herinnert men er echter aan dat ook dit alles gewoon mee draait in de spiraal van de inflatie, en wie dat doet, kijkt zoals dat voor alles geldt wat anders tegen deze prijzen aan. Om het de aanstaande vakan tiegangers wat eenvoudiger te maken, is er ditmaal voor het eerst een centraal adres voor de hele noord-, midden- en zuid-Veluwe, wat het hoofdstuk zomerhuisjes be treft. Wil men weten of be paalde zomerhuisjes op de Veluwe nog vrij zijn, dan hoeft men niet een rij exploi tanten af te bellen, maar kan men dat aan de weet komen bij de Streek-VVV in Apel doorn. Het telefoonnummer vindt men in de gids, die een overzicht geeft van de meeste zomerhuisjes en die overal in Nederland bij de VVV's te koop is. De pensions zijn sinds een aantal jaren op hun retour. Behoudens uitzonderingen. Een aantal mensen blijft er per traditie aan vasthouden. Het zijn veelal oudere echtpa ren, die uitgaan van de ge dachte: we weten wat we heb ben, we moeten afwachten wat we krijgen. Sómmige van hen hebben al 25 jaar en lan ger hun zelfde adresje. Voor al in de Gelderse Achterhoek komt dat nogal eens voor. Ge moedelijkheid zal er niet vreemd a?n zijn. Sommige hotels in deze pro vincie gingen economisch door diepe dalen, andere slo ten de deuren voorgoed. Een aantal van hen stapte over op moderne vormen van dienstverlening. Aan het front van de nieuwbouw is nauwelijks activiteit. Eén uit zondering is er. Dat is het hotel, dat de Nederlandse Vereniging van Artsen- Automobilisten in Wolfheze (gemeente Renkum) heeft la ten bouwen. Men spreekt van het artsenhotel, maar offi cieel heet het De Buunder- kamp. Ook niet-artsen kun nen er terecht, zelfs gaarne. In mei wordt het in gebruik genomen. Het is allemaal vrij luxe, met sauna's, solarium, overdekt zwembad enz. Ca paciteit: 47 appartementen en 37 kamers: in totaal circa 250 bedden. De appartementen zijn voor 2 tot en met 8 perso nen en variëren in prijs van 175 tot 200 per dag; dus buiten de maaltijden. Voor wie hierven lichtelijk mocht schrikken, vermelden we dat er in Gelderland ook nog al lergezelligste dorpshotelletjes zijn, waar men voor 20 lo gies met ontbijt kan krijgen. Burgers in Arnhem beschikt thans over een trein waarmee men op safari kan gaan. Beweging Evenals elders ligt ook in dit gewest deze zomer het accent op een vakantie met veel be weging. Speciaal wandelen en fietsen. In het Overijssel artikel attendeerden we er al op dat de VW's van Overijs sel en Gelderland samen ze ven wandelvakanties en ne gen fietsarrangementen in el kaar hebben gezet. Met het oog op de buitenlanders zijn de routes ook in het Engels en Duits vertaald. Voor 4,90 heeft de VW een mapje be schikbaar met vijf molen- en zes kastelenroutes door het Gelderse. Dat is iets voor de automobilist. Routes van 100 km en meer, door de drie Gel derse kwartieren. Uiteraard is het ook mogelijk een ge deelte van de route te rijden, of het te combineren met an dere wensen. Aantrekkelijk is de fotoroute tussen de rivie ren van Gelderland, Zuid- Holland en Utrecht. Iets der gelijks is er voor de Hoge Ve luwe, geschikt dus voor hen die de camera gaarne op flora en fauna richten. Watersport Wie van watersport houdt, kan terecht in het Gelderse rivierengebied, waar de laatste jaren goed geoutilleer de campings tot stand kwa men. Uit de veelheid van attracties, die zich in Gelder land aandienen, moeten we weer een kleine greep doen. De grote zijn wel bekend: het Dolfinarium in Harderwijk, de Flevohof (goed voor een veelzijdig agrarisch dagje) nabij Biddinghuizen, Neder lands Openluchtmuseum in Arnhem. Kröller-Müller op de Hoge Veluwe en Burgers Safaripark in Arnhem. Dat hoeft nu niet meer per eigen auto, bumpertje aan bumper- tje, met gesloten ramen, in een broeikasje. Het kan nu per trein, die langzaam en air conditioned langs het wild gaat, stopt waar dat nodig is en een man bij zich heeft die zorgt voor deskundige uitleg. Iets heel anders is een bezoek aan paleis Het Loo, aan het mosterdfabriekje uit 1457 in Doesburg of aan de wijnkel ders van Robbers en Van den Hoogen in Arnhem. Daar worden, aldus een folder, jon ge, mooie wijnen verzorgd en opgevoed volgens klassieke keldermethode. In die kelders liggen twee miljoen flessen wijn opgestapeld. Museum liefhebbers wijzen we dit maal ook eens op het Afrika- museum in Berg en Dal. dat door de kijk die het verschaft op oude culturen zo heel an ders is dan andere musea. Ander ideetje? Een boottoch tje op de Rijn. de Waal en de IJssel of op het IJsselmeer. Wie toevallig tussen 5 en 13 juni met vakantie is, zou met Eist in de Over-Betuwe het 1250-jarig bestaan kunnen gaan vieren. Oude steden heeft Gelderland ook, Nijme gen is de grootste, Bronkhorst de kleinste. Bronkhorst is zelfs de kleinste stad van Nederland. Wie Venetië, Londen en Praag heeft gezien, maar Bronkhorst overgeslagen, be ging een fout die nodig moet hersteld. Ja, en wie dan toch daar is, doet er goed aan even door te rijden naar het tegen de Duitse grens aan gelegen 's-Heeren berg, waar een der meest robuuste kastelen van Nederland staat met op gezet te tijden rondleidingen (infor maties hierover op het kan toor. 08346-1281). Behalve het kasteel is er in een voormalig klooster Gouden Handen met o.m. 3000 werkstukken van huisvlijtige lieden, een speel goedmuseum. een model bouwshow, een hobby-shop, een prehistorisch dierenpark en een tuincentrum. Het ac cent ligt bij Gouden Handen op het zelf doen. Maar men zegt zelfs mensen met twee linkse handen er nog wat kunnen opsteken. Almelo De VW in Almelo ruimt midwinterhoorns lp. 'Van 95 voor 65' staat er bij. Na Driekoningen lerstomde in Twente het blazen op dit primitieve Instrument. Pas in de adventstijd kan men het wee moedige geluid weer op de boerderijen horen. Daar- lussenin liggen de maanden waarin Nederland op vakantie gaat. Ook daarvoor heeft de VW magnifie ke aanbiedingen, al wil men niet direct van oprui ming spreken. Dp het kantoor in Almelo, kaar ook de provinciale Iverijsselse VW is geves- igd, heeft men de trend ïauwlettend gevolgd. En die s dat er een toenemende be- mgstelling bestaat voor ■andelvakanties. Samen met Gelderse VW heeft de in Overijssel daarop in gehaakt. Zeven wandelva- kan men gegadigden bresenteren. Ouderen en jon- gezinnen en vriendin- maar altijd wel mensen een wat sportieve in- zijn in deze vorm van me geïnteresseerd. Geen prestaties Pr#>ctati#»tnr»M«»n zijn het niet. controlestempeltjes heeft niets te maken. Aan het worden geen medailles Eén uitzondering er, wat het laatste betreft, is het wandelarrange- 'Hessenweg', waarbij op vijfde en laatste dag een rinnering wordt verstrekt, arrangement is geba seerd op de oude han delswegen waarover de Duit se kooplieden in het verleden met hun textiel naar Holland trokken. Tussen Deventer en Amersfoort ligt zo'n weg. Men kan beginnen bij het NS- station in Deventer of in Amersfoort. Aan de hand van duidelijke routebeschrijvin gen wordt er gelopen. De eerste dag gaat het via de oude binnenstad van Deven ter, als men déar start, en langs de IJssel naar Klaren- beek. De volgende dag voert de route door.de bossen naar Hoenderloo. De derde dag door heidevelden en «et Zaanse buurtje in het Nederlands Openluchtmuseum «e Arnhem. zandverstuivingen naar Stroe. De daarop volgende dag door het boerenland naar Achterveld. De vijfde dag door het coulissenlandschap haar Amersfoort. Prijs van zo'n arrangement 195, huur van een lichtgewicht rugzak 12,50. Er wordt meestal ge logeerd in rustige, mid denklasse dorpshotelletjes. Boekingen bij de VW's in Deventer, Apeldoorn en Amersfoort. De wandelva kanties variëren van 4 tot 6 dagen; de prijzen van 118 tot 205. De nodige verzeke ringen zijn daarbij inbegre pen. Voor de huur van een rugzak betaalt men 2,50 per dag. Fietsen Wat Overijssel betreft, kan men door het noordwesten, dat is het watergebied, door Salland en door Twente. Voor Twente moet men zes dagen uittrekken. Alleen bij dit ar rangement zorgt een speciale koeriersdienst er voor dat de bagage dagelijks wordt ver voerd. In het algemeen geldt, dat men zich behalve bij de VW's ook bij de ANWB- kantoren kan opgeven. Per dag wordt een afstand afge legd, die varieert van 12 tot 18 km. De tochten kunnen van half februari tot oktober wor den gemaakt, dus ook buiten het eigenlijk vakantieseizoen. In het hotel krijgt men ontbijt en diner, voor onderweg ont vangt men een lunchpakket. In deze tijd, waarin de spor tieve vakantie hoog geno teerd staat, komen de provin cies Overijssel en Gelderland in coöperatie ook weer met een reeks fiets arrangementen. Liefst negen verschillende aanbiedingen. Ook in dit geval kan men het naar verkiezing korter of lan ger maken, zes. zeven of acht dagen. Er is bijvoorbeeld een achtdaagse toer, die door bei de provincies voert. De kos ten hiervan zijn 326. Per dag wordt een 45 km afgelegd. Er zijn nieuwe huurfietsen be schikbaar. Daarvoor betaalt men 20 op weekbasis. Uiter aard kan ook eigen fiets mee gebracht worden. Wie er op deze wijze een weekend op uit wil, kan dat ook. Voor rond 100 is die wens te realiseren. Om preciezer te zijn, in de omgeving van Delden (Twic- kelse bossen enz.), kan het al voor 96. Het zogenaamde rent-a-bike systeem is dit jaar weer ver der uitgebreid. Men weet het: De haven, karakteristiek plekje in het oude stadje Blokzijl. zo maar ergens een fiets hu ren, lekker een dagje zich la ten uitwaaien en dan het kar retje op een andere plek achterlaten. Het begon des tijds aan de Zuid-Veluwe, maar in 1976 kan het in heel Gelderland, Overijssel en Drente. Ongeveer honderd fietsverhuurders doen er aan mee. Ze vragen voor een fiets 4.50 per dag en per week 21. Voor een tandem resp. 15 en 65. Automobilisten Waar, zal men zich misschien afvragen, blijft de automobi list in dit verhaal? Hij redt zich in de regel wel, in welke belastingschijf hij zich ook bevindt. Desondanks heeft de VW in Overijssel hem niet vergeten. Speciaal voor mensen met eigen vervoer zijn er enkele weekend-arrangementen ge maakt. De kosten liggen in de buurt van 80. Men logeert ook weer in middenklasse ho tels. Omdat men dichtbij de grens zit, wordt die even over gewipt. Dus paspoorten mee nemen. In Duitsland wordt een van de lunches geser veerd. Wat Twente betreft, worden de mooiste gedeelten van dit gebied met zijn vele Saksische boerderijen bere den. Het kan eigenlijk het he le jaar. Tussen 1 mei en 1 oktober is het enkele guldens duurder dan in de andere maanden. Nadere gegevens verstrekt de VW in Almelo, waar ook kan worden geboekt. Van 1 mei tot 16 oktober biedt Overijssel degenen, die van een rustige, comfortabele va kantie houden, een volledig verzorgd achtdaags hotel- arrangement. In heel Neder land wordt men per tou ringcar gehaald en naar het hotel gebracht, en na afloop wordt men op die manier weer thuis afgezet Er kan ge kozen worden tussen een ho tel in Rijssen en in Diepen- heim. Op z'n voordeligst is men voor 259 uit, maar het kan ook duurder; dat ligt o.m. aan de tijd van het jaar. In de prijs zijn enkele excursies be grepen. Op drie dagen maakt men een uitstapje: op maan dag door Twente, op woensdag naar Tecklenburg in het Teutoburgerwoud (Duitsland) en op vrijdag naar Giethoorn. Op de tus senliggende dagen kan ieder doen wat hij of zij verkiest. Huisjes Overijssel heeft ook een aan tal zomerhuisjes. Die staan overwegend in Twente en Salland. Er zijn 300 adressen, waar zomerhuisjes worden verhuurd. Soms één of twee, maar ook wel eens 265. Dat laatste is in Slagharen. Ieder die daar een zomerhuisje huurt, krijgt er voor de kinde ren een pony bij geleverd. De verhuur voor de schoolva kanties. Pasen en Pinksteren gaat hard. In maart zal het al moeilijk zijn nog aan een zo merhuisje te komen. Mislukt dat, dan kan nog op een cara van gemikt worden. Een aan tal mensen geeft daar zelfs voorkeur aan. Kampeerterreinen vindt men overwegend in Salland (of Overijsselse Heuvelrug) met een duidelijke concentratie in Ommen. Het watergebied gemeente Brederwiede enz. wordt steeds drukker bezocht. De vloot breidde zich ieder jaar uit. En dat terwijl men er ei genlijk midden in beschermd gebied zit. Vele kwetsbate oe vers zijn al beachadigd. De provincie, de gemeentebestu ren en allen wie het milieu ter harte gaat, zitten er nogal mee. Zelfs van WV-zijde wordt het bezoek aan dit ge bied niet meer gestimuleerd. Maar men wijst erop dat er ook buiten het water veel te genieten valt. Een punter tochtje met een deskundige schipper kan ook niet zoveel kwaad, en het blijft leuk. Tenslotte nog wat tips voor dagtochten, al dan niet in va- kantietijd. Wie van oud ste- deschoon houdt, kan als altijd Zwolle, Kampen en Deventer worden aanbevolen, die Han zesteden aan de IJssel, 'Ne derlands meest romantische rivier'. Wie een kleine, oude stad prefereert, met boven dien een heel eigen sfeer, ra den wij Ootmarsum aan, Blokzijl of Vollenhove. Ene- kele van de vele musea zijn: het rijksmuseum Twenthe in Enschede, het geologisch mu seum Natura Docet in Dene kamp, het museum Schok land, het natuurhistorisch museum Piet Bos op de Hol- terberg en het 'rariteitenkabi net' Gerrie Hoeve bij Lattrop, waar men dingen vindt, die variëren van pathéfoons tot wasborden. Pretparken zijn o.m. het Shetland Ponypark te Slagharen, de Elf Provin ciën te Hellendoorn, De Waar beek te Hengelo en de Stoe- tenslagh nabij Hardenberg. Vermaard zijn ook enkele ou de watermolens, zoals Singraven bij Denekamp, Bels te Vasse, Den Halier te Diepenveen en de Oelerwa- termolen bij Hengelo. Voor velen blijft ook het fraai op gepoetste stoomgemaal in de eindeloze polder Mas tenbroek tussen Zwolle en Kampen grote aantrekkings kracht behouden. En als men dan toch in de buurt is, dan natuurlijk ook even naar Urk toe (we zouden bijna vergeten dat het bij Overijssel hoort). Evenementen Wie wat later met vakantie gaan, zouden op 26, 27 en 28 augustus in Raalte het traditi onele oogstfeest Stóppelhae- ne kunnen meemaken. Oot marsum houdt de laatste drie donderdagen in juli zijn sie- pelmarkten (demonstratie van oude ambachten etc.). Kampen heeft in juli en au gustus iedere donderdag een zogenaamde ui(t)dag. Is men vroeg, dan zijn de bloeiende koolzaadvelden in de Noord oostpolder eind mei en begin juni een bezoek waard. Een aparte ervaring kan ook zijn een avondritje van 32 km langs de verlichte boerderijen in Markelo. We vermelden tenslotte dat de VW in Dene kamp ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan in de maanden mei tot september een reeks evenementen op het orogramma heeft staan. TROUW/KWARTET 13 FEBRUAR11976 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23