NIVEAU NIET GEHAALD aarse: afscheid van de kleuterklas postenrijk verliest op springschans rEV aatste seizoen van damestrainer vol teleurstellingen en rellen /nt Reportag.es door Peter Onvlee Eerste grote zege voor Mittermaier Russische hegemonie bij paarrijden NDAG 9 FEBRUARI 1976 SPORT TROUW,'KWARTET P7/RH9 rg jFan onze speciale verslaggever ?Od pNSBRUCK Strijden op f. J Hyrapisch niveau, dat wil zeggen eeen redelijke kans op een plaats i) 2%jj de eerste acht. Aan deze alge- c^leinene norm zouden in de laatste 7 agen voor 'Innsbruck' ook de Jrie Nederlandse schaatsenrijd- h ters Sijtje van der Lende, Annie Jorckink en Chrlsta Jaarsma heb- 1. B ien voldaan, toen zij gedrieën in 44.0 nnzell op de 3000 meter onder de %ijf minuten-grens doken. Het le- ïpfe erde hen in ieder geval wel een 34 4plaats in de minimale ploeg voor üet< e twaalfde Olympische Winter- pelen op. ïen aanvechtbare kwalificatie, 3 an begin af aan, met de eindcij- ers van het damesschaatstoernooi 2i9|n de hand, beslist. Slechts met 205 nige goede wil kunnen de ver- Nor jchting van nationaal kampioene eri iijtje van der Lende als 'Olym- 1< >isch' worden aangemerkt. Een 5 ^lfde plaats zaterdag op de 1000 meter in 1.31.66 en een negende isteren op de 3000 meter in .50.86, zo'n zes seconden onder haar persoonlijk record. Het wa ren verreweg de beste Nederland se prestaties op de gisteren voor het eerst echt snelle baan van Innsbruck. 'Alleen Sijtje van der Lende heeft haar uitzending waargemaakt', geeft Bram Leeuwenhoek, chef de mission in Innsbruck en straks ook in Montreal, zonder omhaal toe. Om daarna echter tegelijk te stellen: Toch geloof ik niet, dat er een precedent is geschapen voor de aanwijzing voor de Zo merspelen'. Een dualistisch standpunt. Het Nederlands Olympisch Comité, dat zeven man sterk de dubieuze voordracht van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond accepteerde, zal de komende maanden ongetwijfeld aan de zeer soepele houding in de winterperi ode worden herinnerd. 'Annie Borckink en Christa Jaarsma heb ben zich niet op het door ons gewenste en ook wel voor moge lijk gehouden niveau gemanifes teerd', aldus nogmaals Bram Leeuwenhoek. 'Niet helemaal ver rassend misschien. Ik ben tot kort voor de Spelen ook altijd zeer sceptisch geweest tegenover de uitzending van een damesschaats ploeg. Ik heb niet voor niets wel eens gezegd, dat ik misschien al leen achter de vlag zou moeten lopen. Tot aan het weekeinde van de Europese kampioenschappen in Oslo eigenlijk. Daar zag ik zelf dat twee rijders aan de Olympi sche norm voldeden. Hans van Helden en Piet Kleine. Dat week einde reden de meisjes echter ook onder de vijf minuten in Inzeil. Aan de hand van toenma lige seizoenranglijst ongeveer de negende plaats. Wat moet je dan doen? Wat moet je ook doen met de tijden die Jan Derksen in Ma donna di Campiglic reed, Jan Ba zen in Inzeil en later ook nog Klaas Vriend in Davos?' Wat moet je er mee doen? Het Nederlands Olympisch Comité be sloot in alle gevallen tot het voor deel van de twijfel. Nam, zoals Leeuwenhoek het noemt, mense lijke beslissingen. 'Ik kan geen enkele garantie geven dat iemand die je aanwijst, ook al is hij wereldkampioen, een plaats bij de eerste acht verovert. Ook favorie ten kunnen falen,1 daarom wil ik ook niet van precedenten spreken. Een heeft het hier nu in Inns bruck gemaakt, twee niet, zo sim pel ligt het'. Dat slechts Sijtje van der Lende in de buurt van een prestatie op behoorlijk Olympisch niveau zou komen, was vooraf te verwachten. Leeuwenhoek: 'Het was echter de keus drie rijdsters of geen een. Zo hebben wij het ervaren. Je kunt niet zeggen: Sijtje van der Lende was dit seizoen duidelijk beter. De anderen hadden ook van het vorig jaar enkele goede tijden staan. Ook die telden mee in de beoor deling dat was afgesproken. Trou wens: Sijtje van der Lende was in Assen in de landenwedstrid tegen Rusland ook nergens, het Is niet zo eenvoudig'. Het Nederlands Olympisch Comité koos voor drie rijdsters. Teveel veel teveel zelfs. Mentaal waren zo niet in staat op het gewenste niveau te strijden. De wetenschap seconden onder de beste eigen tijden te moeten rijden, deed bij voorbaat al alle hoop op resulta ten van enig niveau vervliegen. 'Je moest', concludeert Bram Leeuwenhoek, 'op de 3000 meter afstand waarop de uitzending was gebaseerd, zes seconden sneller rijden dan je persoonlijke record. Alleen Sijtje heeft het gedaan'. Bram Leeuwenhoek heeft een team gehad in de beslissing de rijdsters uit te zenden, geen beslissende. Het NOC-bestuur draagt de ver antwoordelijkheid. Leeuwenhoek, in wezen oneens met het gevolgde beleid, zegt echter achter het NOC-besluit te staan. 'Is zo'n be sluit eenmaal genomen, dan doe je dat'. Voor Montreal zullen zich onge twijfeld dezelfde gevallen gaan voordoen wat gebeurt er dan? Leeuwenhoek: 'De eisen zijn be kend. Het is natuurlijk gemakke lijker wanneer je te maken hebt met mensen als Schenk, Verkerk en Bols, zoals vier jaar geleden in Saporro, dan heb je zelfs geen enkel probleem. Maar met sub toppers, met twijfelgevallen, ligt het veel moeilijker. Daarbij: mondiaal bezien zijn de Winter spelen in het voordeel, er zijn weinig wedstrijden, er is weinig vergelijkingsmateriaal en heb je tijden dan zijn deze nog nauwe lijks te vergelijken. Bij de dames was er eigenlijk geen enkele wed strijd met een bezetting op Olym pisch niveau. Bij de heren waren er slechts twee. De interland te gen de Noren en het Europees kampioenschap. Ik weet het is ge zegd, dat een prestatie enige ke ren in wedstrijden vergelijkbaar met het Olympisch niveau moeten worden geleverd. Dat is niet ge beurd'. In ieder geval: het precedent ligt er. Strijden op Olympisch niveau is zeer rekbaar gebleken. li onze speciale verslaggever kSBRUCK 'Het zal wel aan mij liggen.' Gerard Maarse (46) fade er zijn schouders maar over op. Het zoveelste relletje in zijn was alweer wat uren yerlèden tijd. Annie Borckink het smeulende vuurtje aangestookt, dreigde niet meer op de meter te zullen starten en &£ft voor de rest van het seizoen g te trekken. in variaties inmiddels jnïAjk overbekende verhaal. An- I Borckink -.was weeE'cèèhs boos. I, zielig ais zij met haar 24- 'is, dait zij te"torindg aandacht de haar immers opgedrongen h 'kreeg en wilde nithuiilen aan rst van haar eigen trainer Ab rretsen. Alleen: Ab Garretsen ifcht niet in het Olympisch dorp ••tien en zoiets is gemeen. Zeker, ineer de verloofde van Christa wel een dagpasje verstrekt van de Nederlandse chef d'e- pBLEMEN 3 de 1000 meter, zaterdag, kwa- p de problemen. In plaats van ji eens te bezinnen op de opnieuw rst magere verrichting zes- rofcide in 1.32.50 zocht zij vtoor d, televisiecamera's haar troost. 'Ik •Hijg van Gerard Maarse te weinig n mte, Gerard Maarse geeft me te eoitnig aandacht en mijn eigen ie iner mag het dorp niet in.' En in Garretsen, maar wel begiijpen- gei en koesterende (regio) trainer teier ook voor de radiomicrofoon: e g ga vanavond met haar wat o nken en misschien wordt het irgen op de 3000 meter dan nog De 3000 meter. Het werd gisteren opnieuw niets, Garretsens 'inspan ningen ten spijt. Vijftiende in 4.56.75, meer dan elf seconden ach ter de binnen de vijfhonderdste seconde eindigende winnaressen van het goud (Tatjana Averina, tweede gouden medaille binnen 24 uur), zilver (Andrea Mitscherlich) en brons (Lisbeth Korsmo). Annie Borckink reed die afstand 'normaal' zoals zij zich ook wel weer beschik baar zal stellen voor de nog vol gende kampioenschappen en wed strijden van Maarses ploeg. 'We hebben maar weer eens gesproken', zegt Gerard Maarse. 'Eerst om vier uur met een huilende Annie, daar na met Annie en Garretsen, dat laatste gesprek juist buiten het Olympisch Dorp. Dan houdt het voor mij op. Ze krijgt van mij immers alle vrijheid, 's -avonds bijvoorbeeld tot kwart over tien, ze kan dan gaan en staan waar ze wil. Met Ab Gerretsen ook. Er zal dan ook wel over andere dingen dan koetjes en kalfjes worden gespro ken. Ook over schaatstechnische zaken, ze doet maar, maar dan ook nog eisen dat Garretsen in het Olympisch Dorp moet kunnen ko men omdat Christa's verloofde dat ook mag. Voor mij is dat heel wat anders. Ik zou, wanneer de ploeg leiding hiervoor toestemming gaf, er zeker niet gelukkig mee zijn geweest. Het is ook niet gebeurd." SPEELTUIN Annde Borckink. De situatie ls tref fend voor het speeltulnwereldje, waarin het Nederlandse dames- schaatsen zich de laatste jaren be weegt. Vijf jaar lang bijna heeft Gerard Maarse er nu in doorge bracht. In maart, wanneer de we reldkampioenschappen sprint en de trip naar de Medeo-baan van Alma Ata tot het verleden behoren stapt hij er uit. TVam het damesscbaatsen word ik zeker wanneer je het internationaal bredei dus, bekijkt, niet knettergek. Er heeft per slot van rekening een geweldig, ontwikkeling plaatsge vonden. Acht rijdsters op de 3.000 meter onder de 4.50 de eerste drie rijdsters met een verschil van 0.05 tussen de 4.45.19 e 4.45.24 enorm spannend en mooi. Maar daarnaast, al het wel en wee, er wordt maar GERARD MAARSE: kinderspeeltuin. Trainer Ab Garretsen helpt Annie Borckink. gekletst. Er zou eindelijk eens meer geschaatst moeten worden, dan kunnen ze laten zien wat ze waard zijn. Als er nu een tijd van 4.45 op het bord staat, dan heb je geen keus. Dan moet Je ook op die tijd weg. Maar wat gebeurt? Sijtje van dier Lende wil op 4:57. In de laatste ronde kom je jezelf toch tegen, je ziet het aan Mitscherlich, Je ziet het aan Bur ka, aan de Amerikaan- tjes aan iedereen. Het Nederlandse damesschaatsen, Gerard Maarse is er op uitgekeken. Wil wel in het schaatswereld! e doorgaan, met invaliden bijvoor beeld, en niet alleen omdat het eigenlijk wel aardig aanslibt bij hetgeen waarmee hij nu jaren be zig is. 'Mijn portie heb ik bijgedra gen in de afgelopen vijf jaar. De periode van Sapporo, de Jaren met Atje Keulen-Deelstra, die waren zonder meer leuk. Er zijn echter ook vervelende dingen bij geweest. Genoeg zelfs.' De aanloop tot ddt seizoen was zo'n periode met rellen om de top. 'Sub toppers' noemt Gerard Maarse het niveau overigens. 'Alle drie die hier hebben gereden zijn van middel matige kwaliteit, zo is het gewoon. Aan het begin van dit seizoen al heb ik gezegd, dat alle zaken, het weigeren in de kernploeg uit te komen, het tegen elkaar afzetten steeds, de prestaties niet ten goede zou komen. De sfeer om daartoe te komen ds verre van optimaal ge- TOEKOMST Het feit, dat anno 1976 de Neder landse schaatsenrijders de tijden van 1972 nog maar nauwelijks be naderen, terwijl de buitenlandse concurrentie er seconden onder duikt, is er niet alleen door ver klaard. 'Er is ook minder materiaal. Ina Steenbruggen heeft mogelijk heden, dat wel, maar is er nog niet. Margriet Pomper zal het nodige ge wicht moeten kwijtraken. Haitske Pijlman loopt nu al rond met de vraag of zij er volgend jaar nog wel bij wil zijn en nog wel doorgaat.' En reagerend op de term speeltuin werk: 'Als je daarmee bedoelt dat de benadering van het schaatsge- beuren door de rijdsters te weinig volwassen is, dan wil ik zeker met je meegaan. Als je Ab Garretsen kort voor de wedsstrijd op de tribu ne de schaatsen van Annie Borc kink ziet slijpen, ik heb er dan niet alleen de pest in. Als ik tijdens een Olympisch toemood hoor dat men op tijdeai weg wil gaan, waarmee je in de verste verten niet in de nabijheid van een behoorlijke plaats komt, dan vraag je je wel af: waar ben je mee bezig. Ik ga dan ook inderdaad wel een beetje rot weg, teleurgesteld zeker. Het is triest dat Je straks tijdens het we reldkampioenschap in Gjoevik ze ker ook weer niet op het podium komt te staan.' Terug naar Innsbruck. Na het nu beëindigde dam es toernooi. Dinsdag reist Maarse met zijn mini-ploeg Je terug naar Nederland. Na een te leurstellend toernooi. 'Dat zeker, al had ik er nu ook niet zoveel van verwacht. Chrlsta Jaarsma heeft een goede 500 meter gereden. Sijtje van der Lende een goede 3.000 en 1000 meter. Meer niet. Annde Borc kink ls duidelijk beneden de ver wachtingen gebleven, Christa Jaarsma eigenlijk oo. Zij !s voor de 3.000 meter uitgezonden en wan neer je dan die twintigste plaats in 5.00.08 ziet, kun Je moeilijk tot een andere conclusie komen. En vergelijk dat nu allemaal eens? Hoe komt het allemaal tot stand? Die meisjes uit de VS maar ook uit de DDR, zijn zelfs kort voor de start nog aardig, lollig. De Neder landse meisjes zijn overspannen, overgeconcentreerd, weinig re laxed.' ACHTERSTAND Gerard Maarse treedt aan het einde van de volgende maand terug. Wat dan met het Nederlandse top- schaatsen? Terug naar de regio's? Maarse zegt het voor het Ne- derlqndse schawsen niet te hopen. 'Er zal dan, hoewel het kader zeker redelijk is, teveel de mist in gaan. Ik dacht niet dat we van de idee van een kernploeg moesten afstap pen. Zeker niet, wanneer de bena dering meer volwassen wordt, wan neer er ook eindelijk weer enige continuïteit in de samenstelling van de ploeg komt. De laatste Jaren heb ik steeds met een andere groep moeten werken. Met meisjes van ook 21-22 Jaar daarin, die 't hadden over de twee of «Me kinderen, die zij over enkele Jaren wellicht zou den hebben, met maar steeds wis selende ploegen kun je niet door bouwen raak Je achter.' De achterstand ls inmiddels ont hutsend groot geworden. Een wei nig aanlokkende zaak om mee te beginnen. Gerard Maarse: 'In nieu we gezichten bij de kernploeg zie lik 't wel zitten, verfrissend. Ik heb al eens namen genoemd. Eddie Ver- heyen voor de dames en Jorrit Jor- ritsma voor de heren, ik weet het. Leen Pfrommer (de heren coach, re dactie) heeft andere gedachten. Maar ik dacht toch dat het geen kwaad zou kunnen. En verzuch tend: 'Indien mij vijf Jaar geleden de keus zou zijn gelaten tussen de damesploeg of een sprintploeg zou ik zonder meer voor de sprinters hebben gekozen. Los nog van het geen ik sindsdien heb meegemaakt.' Gerard Maarse heeft in ieder geval zijn tijd volgemaakt. Is niet tus sentijds bezweken voor de verlei ding er maar helemaal het bijltje bij neer te gooien. Heeft zich in het steeds meer van werkelijke top sport verwijdereende kleuterklasje op de been gehouden. Eigenlijk een Olympische prestatie. INNSBRUCK Het 'Klammer-fes tival' heeft nog altijd geen vervolg gekregen. Drie keer dit weekeinde beklommen de (tien)duizenden de bergen rondom Innsbruck. Maar ln Seefeld faalden zaterdagmiddag de 70-meterspringers, in Igls werd de tweede Oostenrijkse tweepersoons bob van de eerste naar de vierde plaats in het eindklassement terug geworpen en gistermiddag tenslotte zorgde de 25-jarige Westdultse Rosi Mittermaier voor de derde Oosten rijkse ontluistering. Sneller dan le dereen, dus ook sneller dan Brigitte Totschnig stoof, zij de 2515 meter lange helling met een hoogtever schil van 700 meter van Axamer Lizum af, het legioen onthutst ach terlatend. De eerste afdalingsoverwinning bracht de goedlachse Rosi Mitter maier direct het goud. Nog nooit eerder was zij op dit onderdeel van de skisport gehuldigd. In Grenoble was zij erbij, vier jaar geleden in Sapporo viel zij. De eindstand van de herenafdaling had zij de afgelo pen week goed voorspeld. Voor de dames tipte zij Brigitte Toschnig. Cynthia Nelson en Bernadette Zur- briggen. Totschnig en Nelson wer den echter twee en drie. 'Ik wist de tijden van Rosi Totsch nig, ik heb me geen gekke dingen in m'n hoofd gehaald en gepro beerd zo gewoon mogelijk te doen. Ik heb geen moment aan het goud gedacht. De eerstvolgende bocht en de ideale lijn, dat waren de dingen waarmee ik bezig was. Tot aan het einde'. Rosi Mittermaier, veterane Inmid dels die nog lang niet aan stoppen denkt, relativeert. 'Een overwinning op de Olympische afdaling ls een gelukkige zaak, het ls een eenmali ge wedstrijd, waarbij de vorm van de dag en het geluk beslissen. Van daag had lk dat geluk oan alle bochten goed door te komen. Ik hecht meer waarde aan «ie Wereld Cup, de inzet van een seizoen lang omvattende serie wedstrijden'. Oostenrijk Inmiddels wacht na het goud van Franz Klammer nog ai- tijd op de tweede Olympische zege. Brigitte Toschnig, 22 Jaar en fa/vo- riete zoals ook Klammer was, had die zege kunnen brengen. 'Ik heb niet verloren', zei ze na de juist voor haar teleurstellende afdaling. 'Rosi Mittermaier heeft gewonnen, zij was nog beter'. INNSBRUCK De zesvoudige we reldkampioen Irina Rodtnina en Alexander Zaitsev zijn zaterdaga vond met een teleurstellende vrije oefening Olympisch amploen bl] het paarrijden geworden. Voor Rodnima, de vrouwelijke helft van het Mosfcouse echtpaar, was het de tweede gouden Olympische medail le. In Sapporo (1972) won zij sa men met Alexander Oelanov. In Innsbruck werd de 'Russische lijn' doorgetrokken, want in 1964 (ook Innsbruck) en 1968 (Grenoble) wa ren Belousova en Protopopov de Rodnina en Zaitsev dachten zater dagavond voornamelijk aan zichzelf en niet aan het publiek. Het paar kon de overwinning al bijna niet meer ontgaan na de verplichte fi guren, maar toch reden zij, bijna ongeïnspireerd, op muziek van Rus sische volksliedjes, een behoudende kür. Na een perfecte eenhandig# lasso en een dubbele lutz raakte Zaitsev met een hand het ijs bij een dubbele loop. Ook twee landin gen bij andere sprongen clukten niet geheel De jury waardeerde de kür met alleen 5.8 en 5.9. Voor het eerst sinds Jaren kregen de Russen bij Internationale wedstrijden geen zes. Voor uitvoering noch voor In houd. Het publiek reageerde met enig gejoel op de cijfers. In totaal kwamen Rodnina en Zaitsev op 140.54 punten en zij kregen het plaatscijfer negen. 1EFELD Precies 106 meter priemt de bijna vijftien meter bge schans in de helder blauwe hemel boven de massa beneden "?t. In ganzenmars, met de duidelijk van de 'gewone' ski's af- jjJsjkende brede latten op de veelal rechterschouder, beklimmen mannen het gevaarte, een klim van zo'n 250 meter lengte, trede it kor trede. Onderaan de aanlooptoren, wordt halt gehouden. Voor, een provisorisch aangebrachte stellage, nader beraad met de ar toekijkende coach. daarna hard remmen. Hoe langer en schoner de vlucht destemeer punten. Per meter 1,6 punt verschil, voor een perfecte vlucht en landing maximaal 20 punten. Een top, die twee keer 55 sprongen lang niet wordt gehaald. Zeker niet door Henry Glass. Zijn redelijk verre (79,5 meter) sprong gaat met zo veel moeilijkheden gepaard, dat de vijfkoppige jury (hoogste en laag ste waardering vallen af) hem de slechtste serie cijfers van de dag (drie keer 7, een keer 7,5 en een keer 8) toebedeelt Kwaad Glass is kwaad, op zichzelf vooral. Pakt een hand sneeuw en werpt die baliorig weg. Wanneer twaalf springers later de met het getal dertien getooide Oostdudtser Bernd Eckstein Glass' prestatie met een sprong van 81.5 meter bijna 'verbe tert' (ook hij moest veel corrigeren, drie keer 8 en twee keer 7,5 lichtte er op het scorebord op) gloort er plotseling toch weer hoop in het Oostenrijkese kamp. De Oostduatse springers zijn niet onfeilbaar, zij maken op het kritieke ogenblik ook fouten. at. ;f eerste ronde van het 70 meter - I pngen op de Olympische schans _i a Seefeld zlit er op. Enkele minu- tstfa later zall Henry Glass, de op dat üment nog als zevende geklas- erde Oostdudtser, aan de tweede laatste sprong beginnen. De toe- tr^ouwers beneden, vijftigduizend nog meer, kaarten waren er niet eer te krijgen, wachten stil af. Dstenrijks jonge adelaars, bezet- niet de eerste plaatsen Karl c qchnabl (22) staat eeret op de der plaats, Reinhold Bach Ier (20) is htste, Rudolf Wanner (24) tiende Anton (Toni) Innauer (17) chfechts twaalfde. En dat, terwijl de van Baldur Prieml huizen- *>g favoriet is. >ringen van de 70-meter schans. 'b benaming komt van de lengte 'n de aanlooptoren, 77,5 meter in t geval met een 'verval' van 35 focent. Pas onderaan de toren een at gladder gedeelte, de tafel. Met al üde kreten storten de springers er pnaf. Zeventig tot tachtig meter - ook hier weer de benaming ®dt men op de baan met een ellingspercentage van 38. De snel heid waarmee dat alles gebeurt is id 85 kilometer per uur. Het is ven videgen als een vogel en Baldur Priemls hoop leefit dan nog. Goud voor een van zijn springers, iets, dat hij zelf noodt had kunnen bereiken. Ruim twee jaar geleden nam hij het roer van de Oosten rijkse springploeg in handen. Een gezonken schip. Klasseringen tus sen de twintig en dertig zorgden al voor vrolijke gezichten. Innsbruck 1976 was van begin af aan zijn doel. Innsbruck, de Olympische schans van Bergisel (het 90 meter sprin gen, een naam alweer ontleend aan de te springen afstand tussen de 90 en 100 meter en de langere aan looptoren van maximaal 104 meter) en die van Seefelid. 'Voor mij sloeg vandaag voor de eerste keer het uur x' zei hij zaterdag.' Volgende week zondag, op de laatste dag van de twaalfde Olympische Winterspe len, gebeurt dat voor de tweede keer.' Voorsprong Priemls optimisme werd twee jaar geleden voor 'dwaas' versleten. Slechts één geloofde in het te vol brengen wonder, Baldur Prieml zelf. 'Toen lk eraan begon wist ik, dat het materiaal er was, dat de jongens springen konden. Anders was ik er niet aan begonnen.' Prieml zocht ook revanche voor zijn eigen eergevoel. 'Zelf heb ik als springer niet bereikt, wat ik graag wilde. Daarom wilde ik ten minste als trainer meer halen.' Dat meer betekent tenminste zilver. In 1968. in de omgeving van Grenoble, sprong Baldur Prieml zelf naar het brons. Met een acht man sterke selectie toog Prieml aan het werk. Naast het kwartet Schnabl, Bachler, Wan ner en Innauer ook Willi Pürstl (21). Rupert Gürtler (19). Hans Wallner (22) en Alois Lipburger (19), een groep, die de afgelopen periode iedereen in de schaduw stelde,. Vooral vorig seizoen. Oos tenrijk was zo leek hetrijp te treden in de voetsporen van de Skandlnaviërs (in '64 de Pin Veik- ko Kamkkonen en de Noor Thorald Engan), de Oosteuropeanen in '68 de Tsjech Raska en de Rus Belous- sov) en de Japanners (in '72 Ka- saya). Temeer, daar Priemls selec tie het ontegenzeggelijke voordeel van de technische (materiaal) voorsprong zou hebben- In de dagen voor het uur x verliest de Oostenrijkse luchtmacht even wel de eerste slag. Het technisch comité van de Internationale Ski Federatie (FIS) haalt dan een streep door het gebtuik van de ski's met schuiimplastic spoilers en een nieuwe (achter) binding, verbiedt de lichte handschoenen, de op de uit lang vervlogen tijden herinne rende helmen met aërodynamische voor- en achterstuk, de vederlichte pakken en bepaalde tevens dat ook het directe contact tussen coach en springer tindens de sprong door middel van minuscule, in de helm ingebouwde ontvangers, op straffe van uitsluiting is verboden. Baldur Prieml: 'Dat verbod bewijst dat men ons vreest. Dat men tegen ons nieuwe materiaal zou zijn. kon den we verwachten. Helm en spoi lerski kan men als aërodynamisch hulpmiddel zien. Maar dat men een nieuwe binding afkeurt begrijp ik niet. Dat is iets, dat de veiligheid van de skiër bevordert. Zoiets moet men niet tegenhouden. Dat is bela chelijk. In wezen vind ik dat die hele zaak ook. Er wordt nu opeens over kansengelijkheid gesproken, pakt men dit woord uit de la. Maar jarenlang denkt men daar eenvou dig niet aan, wanneer Oo6t-Duits land voorop loopt op sportmedisch gebied. Dan wordt niet gezegd: Je moet je kennis ook aan Je concur renten overdragen. Eigenlijk wor den wij nu bestraft voor het feit, dat we de afgelopen periode hard hebben gewerkt. De anderen had den dat ook kunnen doen, haddtn ook nieuwe wegen kunnen zoeken en vinden om het schansspringen verder te ontwikkelen.'Het verbod, met algemene 6temmen genomen door de acht man sterke commissie van de FIS, leidt binnen het Oos tenrijkse Ski Verbond tot grote problemen. Een van de acht was namelijk de Tiroler Emmerich 'Put- zi' Pepeunig. Vlce-voorzltter Koller: 'Het minste wat je van een landge noot mag verwachten is dat hij voor jouw belangen opkomt. Maar hij vindt het baantje van secretaris ln de FIS blijkbaar belangrijker. We zullen hem niet meer als zoda nig voordragen.' Wonderbed Wat de Oostenrijkers rest is een 'wonderbed'. opgesteld in de kelder van het Seefelder hotel. Ruim twintigduizend gulden duur en ver troeteld door masseur Willi Dungl. "Een schitterend bed. Als je er op gaat liggen kun je helemaal elec- trisch gekneed, beklopt en gemas seerd worden, zijn stralingsbehan- delingen mogelijk en al dat soort dingen. Het is compleet nieuw en vervangt eigenlijk de bestaande ap paraten.' Het is niet voldoende. 'We zijn een Jaar te vroeg in vorm gekomen.' weet Karl Schnabl, vorig Jaar bij de voor-Olympische wedstrijden nog eerste in Seefeld en toen ook winnaar van de schansentoernee, raakte zijn schansrecord kwijt en heeft slechte het brons als troost prijs. Sprongen van 82.5 en 81.5 meter ten spijl Hans-Georg Aschenbach (24), de dubbele (op de kleine' en 'grote' schans) wereldkampioen van 1974, die daarna wegens een meniscuso peratie enige tdjd niet van de schans vloog, Is Karl Schnabl voor bij, later passeert ook Jochen Dan- neberg (22), hem nog. precies de twee mannen die hij vooraf als die grootste favorieten voor het goud tipte. 'De achterstand na de eerste sprong was te groot, bijna zeven punten. Vorig jaar. bij de voor- Olympische wedstrijden, lukte het wel. Toen ging ik van de tiende naar de eerste plaats. Maar zoiets ls eenmalig. Ik geloof, dat de ver wachtingen te hoog waren gespan nen. We hebben zeker niet slecht gesprongen, alleen de Oo6tduitsers waren dit keer beter.' Met sprongen van ruim tachtig me ter grijpt Hans-Georg Aschenbach het goud. Verbijsterd hij met een Vreugde na de sprong van Jochen Dannenberg. Later zou hij alleen nog gepasseerd wor den door zyn landgenoot Hans Georg Aschenbach. welhaast perfecte techniek (vier keer een waardering van 19, de enige springer die dit haalde) de tienduizenden onderaan de schans, de massa die van Seefeld een vol gepropt bergdorp maakt. Aschen bach en Danneberg falen na Glass en Eckstein niet. De ononderbro ken trainingen of op een van de vele oefenheuvels ln de DDR of op een van de kunstaccomodatlea. voornamelijk op nat gehouden plastic matten leveren hun rende ment meer dan op. 'We hebben het niet gek gedaan', zei trainer Wer ner Lesser. 'Oostenrijk begon de material-oorlog. wij zegevierden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9