Tine Clevering-Meijer: "!k ben geen show-mens <SS5> Zij adverteren^ in Trouw i Uw probleem ook het onze Super Sauwelaar Lampe Peugeot Groningen kan trots zijn op de boerin van Huninga Borg Verhildersum bij Leens is haar pronkjuweel RANK XEROX Miele hoort bij u. MAANDAG 9 FEBRUAR11976 VARIA TROUW/KWARTET Door Fred Lammers EENRUM. Een vergeten stukje Nederland. Zo kan je de "plek waar Huninga staat wel noemen. Nog niet zo lang gele den was deze historische boe renhoeve van het kop-hals- romp-type vanuit Eenrum al leen te bereiken via een holle zandweg. Daarin is verande ring gekomen, al is de nieuwe weg, die doorloopt tot Pieter- buren, maar smal Een houten bruggetje, halverwege afgesloten door een poort, vormt de toegang tot het door een gracht om geven Huninga. De takken van de oude, hoge bomen rondom het huis zwiepen heen en weer in de storm. Een stenen trap leidt naar een klein bordes, dat een weids uitzicht biedt over het winterse polderlandschap. Het geheel maakt een weinig gastvrije indruk. Dat is schijn, want als iemand in Groningen openstaat voor de buitenwereld, dan is het wel Tine Clevering-Meijer, de 61-jarige bewoonster van deze echt Groningse boerderij, die al generaties lang fa miliebezit is. Iedereen in Groningen kent Tine (of ficieel Trienje Fokeltje) omdat zij actief is op velerlei terrein. De zaken waarvoor zij zich inzet zijn niet op tien vingers af te tellen. „Ik hou niet van functies waar je niets voor doet. Ik wil er inhoud aan geven," zegt Tine Clevering, en daarmee geeft ze ongewild duidelijk aan dat zij hard werkt Niet zo maar heeft zij in 1969 de culturele prijs van de provincie Groningen gekregen en vorig jaar de zilveren anjer van het Prins Bernhardfonds, een onderscheiding die haar persoonlijk door de prins is uitgereikt „Ik heb daar wel drie weken tegen aan zitten kijken, omdat ik niet wist of lk het zou accepteren. Ik ben geen showmens. Het vervelende bij zo'n onderscheiding is dat je er als een ling bovenuit wordt gehaald, als een ling wordt erkend. Ik heb na lang nadenken geschreven, dat ik die zil veren anjer wel wilde aanvaarden op voorwaarde, je kan wel zeggen met als eis, dat prins Bernhard bij de uitreiking erop zou wijzen, dat in mij ook al degenen die mij terzijde staan werden geëerd. Nu, ik moet zeggen dat de manier waarop de prins het heeft aangepakt geweldig was. Maar ik draag die onderscheiding nooit De ben niet erg lintjesachtig. Onlangs, bij een officiële plechtigheid, werd opgemerkt dat ik mijn onderschei dingen eigenlijk op had moeten doen. De heb toen geantwoord: dat zal wel zo zijn." Wakkerschudden Al ruim een kwarteeuw zet Tine Cle vering zich intensief in voor, zoals zij het zelf omschrijft: „het helpen wak ker schudden van de Groninger in sociaal-cultureel opzicht" - Zij doet dat door op te komen voor het eigene dat Groningen heeft: kle derdrachten, oude gebruiken en tra dities, legenden en volksverhalen, maar ook door de oude borgen (kas teeltjes, zou men in het westen zeg gen) voor verval te behoeden en ze een waardige bestemming te geven. De borg Verhildersum bij Leens is haar pronkjuweeL Die is gerestau reerd en trekt nu met zijn mooi inge richte stijlkamers, die van pasen tot november te bezichtigen.zijn, jaar lijks duizenden bezoekers..Die borg is mijn belangrijkste en tijdro- TINE CLEVERINGregionale geschiedenis belangrijk vendste functie. De ben er zelf con servatrice van. In het seizoen zit ik er elke dag en doe er van alles en nog wat: bezoekers rondleiden, thee en koffie schenken en soms zelfs kaartjes verkopen", zegt Tine Cleve ring. Achttien jaar had zij zitting in het dagelijks bestuur van de Provinciale Culturele Raad, nu maakt zij nog deel uit van het algemeen bestuur. Het Rode Kruis, de EHBO, de plaat selijke Oranjevereniging, de provin ciale monumentencommissie, en de landelijke stichting .voor volksklederdrachten deden met suc ces een beroep op deze werklustige Groninger boerin. Klederdrachten „Het begon in 1947 met een verzoek zitting te nemen in de provinciale klederdrachtencommissie, opge richt om het Groningse aandeel te verzorgen van de nationale kle derdrachtenverzameling, die konin-' gin Wilhelmina bij haar gouden re geringsjubileum werd aangeboden. Van het een kwam het ander. Die klederdrachten vroeger had je ze in Groningen evenals nu nog in Bunschoten-Spakenburg in allerlei soorten boeiden me, vooral omdat ik me ging verdiepen in de achtergronden. Daaruit vloeide voort dat ik werd gevraagd lezingen te houden en kostuumshows te orga niseren, waarbij ik steeds weer be nadrukte, dat het, als je een kle derdracht aantrekt, zo'n kostuum historisch verantwoord moet zijn. In de provincie Groningen zijn maar weinig kostuums van vroeger bew aard gebleven. Omstreeks 1850 raakte het Gro ningse kostuum in onbruik. In de oorlog is er veel verknipt. Wat nog resteert zijn incidentele zaken, zoals oorijzers en tasjes. Nu kan je best zo'n kostuum namaken, maar dan moet je dat niet zo maar doen. Ik heb onlangs in een jury gezeten bij een arresleewedstrijd. Iedereen was vol lof over een paar deelnemers die heel fleurig gekleed waren in zomer se kostuums. Ik heb ze geen punten gegeven. Je gaat niet in zomerse kle ding in een arreslee zitten. Zoiets is dwaas. Bij een arreslee hoort een winterse dracht." De naar popularisering, zowel als naar degelijkheid strevende mane gehouder J. W. Schippers (33) (op de foto) van de manege Smitshoek in Rotterdam, windt er geen doekjes om: 'Die misstanden bestaan en ze schrikken mensen af, die nog nooit op een paard hebben gezeten'. In manege Smitshoek wordt elke mor gen om half vijf begonnen met het voederen van de paarden, terwijl de dieren daarna nog dagelijks achtmaal worden gevoederd. De prijzen: het stallen van een paard met volledige verzorging kost 400 gulden, zonder verzorging 325 gul den. Een lesuur op een manege- paard kost veertien gulden en een tienrittenkaart (tien lesuren) kost 130 gulden. Kindereu kunnen een uur rijden voor 7,50 gulden. Weke lijks telt de heer Schippers driehon derd kinderen en driehonderd vol wassenen, die op manegepaarden komen rijden. Volgens de mane gehouder behoort zeker de helft van dit aantal rijders tot de arbei dersklasse. Streek Tine Clevering is tot de ontdekking gekomen dat het belangrijk is de historie van de streek waar je woont te kennen. „Ik vind dat er op de scholen, en dat geldt voor het hele land, te weinig aandacht wordt be steedt aan de regionale geschiedenis, het karaktereigene. Het is de moeite waard dat te doen, omdat je er meer binding door krijgt met het plekje waar je je thuisvoelt, de grond waar naar je telkens terugkeert Het is belangrijk dat je bent geworteld in de streek waar je woont Dat bete- kent niet dat ik Groningen beter vindt dan andere provincies," misschien juist het tegendeel. Ik moet er bij voorbeeld om lachen als mensen zeggen, wat ik onlangs mee maakte, dit plantje komt enkel in Groningen voor. Je moet je nooit op de borst slaan. Daarom voel ik ook niets voor die Groninger verenigin gen, die overal in het land bestaan. Dat is mij veel te demonstratief. Ik zou er nooit lid van worden, omdat ik vind dat je je moet aanpassen als je elders gaat wonen. Je hoeft dan je verleden niet overboord te gooien, maar doe maar gewoon!" Boerendochter Tine Clevering is ook altijd gewoon blijven doen. „Ik ben zelf een boe rendochter uit Kommerzijl, van „aaner kant diep" (van de andere kant van het Reitdiep) zeggen ze hier in het Oldambt, en ik had graag kunstgeschiedenis of biologie willen studeren. Maar mijn ouders waren daar fel tegen. Ze vonden het al mooi dat ik de HBS had mogen afmaken. De meeste boerendochters bleven er maar drie jaar en werden dan naar de huishoudschool gestuurd, want huisvrouw worden was je toekomst. Al het andere was bijzaak, vonden mijn ouders en zo dachten velen van hun generatie er destijds over." Ondanks al haar activiteiten is Tine nc i UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht door Mink van Rijsdijk Iedere donderdag kijk ik vol verlangen uit naar mijn wekelijkse portie leesvoer, dat 'Nieuwsblad voor hetjand van Heusden en Altena' heet. Ieder streekblad heeft zijn eigen charme en het aantrekkelijke van elke editie zetelt vooral hierin dat het de schijn wekt dat het leven nog zo gek niet is en bijzonder overzichtelijk. Geen gedoe en gemanipuleer van de groten der aarde, waarvan je hoogstens' vermoedt dat er viezigheid aan de knikker zit, maar niet altijd precies snapt hoe en wat. Als er in mijn krant staat 'Open huis bij Anita', krijg ik niet acuut een minderwaardigheidscomplex omdat ik me niet herinner welke politicus of kunstenaar dat ook weer is. Je weet dat Anita een fabriek is, weliswaar landschappelijk geen sieraad, maar het lezen erover vereist geen spoortje nadenken. Welke krant verleent je vandaag de dag zulk een voorrecht nog? Een streekblad geeft even het verrukkelijke gevoel dat de wereld niet een vreemde bol is, maar een plat stuk land, waar men oubollig knokt over de plaats van een zwembad en waar door Kees N. een zwart leren jasje is verloren. Je kent Kees en je weet dat hij apetrots was op dat jasje. Arme Kees, denk je even om dan snel de aanbiedingen van de middenstand door te nemen. Als ik lees Tostzegels in Rehoboth', brengt me dat niet in verwarring, ik hoef geen vrees te hebben voor we reldgelijkvormigheid in die heilige hal en kan het bericht kalm uitlezen. Postzegels? Jawel, maar in Rehoboth komen ze stellig aan de orde als ze iets met Israël, bijbel en kerk te maken hebben. Uit mijn streekblad weet ik dat ik des zondags vier artsen, plus één tandarts kan raadplegen, maar daar staat tegeno ver dat ik naar vierenvijftig kerken kan. Je kunt daarom in onze buurt op de zevende dag beter kerks dan ziek zijn. Helemaal blij word je als je leest 'het transport van bagger over de Veldstraat is door de secretaris van het streekge- west stop laten zetten.' Want mensen nog toe, wat een troep was het op die Veldstraat. Een streekblad als het onze is compleet met roddelrubriek en gouden bruidsparen een soort kalmeringsmiddel. De bagger in de Veldstraat doet je immers de troep in de wereld even vergeten. Vorige week echter liet het mij zo geliefde periodiek me danig in de kou staan. Wat las ik? Rinus Leeggangers voor de derde maal super sauwelaar. Een prent van Rinus met de verworven bokaal prijkte bij het artikel. Nu gun ik de mij onbekende Rinus wel tien superbekers, maar ik zou zo graag geweten hebben wat sauwelen was. Naslagwerken brachten geen uitkomst. Het enige dat uit de krant bleek was dat een sauwelaar iets met carnavel te maken had. T)o hofkapel en dexaad van elf waren goed 'ingeoefend', las ik. Even overwoog ik de heer Leeggangers gewoon op te bellen en te vragen voor welke talenten hij die beker kreeg. Maar zou ik daarmee de kampioen niet beledigen? Als je in de krant komt, bén je iemand en dat aureool wilde ik do man niet ontnemen. Mijn leergierigheid groeide net als mijn gêne over mijn onkunde. Ten slotte werd bet geheim me via particuliere bronnen geopenbaard. Een super sauwelaar is de groot- stmogelijke zeurpiet, een oervervelende prater, kortom een Wauwelaar. Dat er eens een bokaal tegen zo'n kampioen zaniker wordt aangegooid lijkt me redelijk. Je wilt als man je gaven weieens gehonoreerd zien, niet waar. Ieder paard wil op zijn tijd een klontje. Wel hoop ik dat dit een carnavalsgrap blijft. Waar blijven we anders? Ik moet er niet aan denken dat alle nationale en internationale beroepswauwelaars in kerk, staat en maat schappij in de zilveren bekers gezet zouden worden. Hoewel als sauwelen een verdienste wordt, maak ikzelf ook nog een goede kans op een bokaaL Clevering in de ogen van sommigen „die boerin" gebleven. „Natuurlijk zie ik niet op boeren neer, maar ik kan de mensen die dat een beetje denigrerend zeggen, vertellen dat ik nooit een boer heb voorgetrokken. Maar kritiek is er altijd, bij alles wat je doet Tegenwoordig krijg je vaak het gevoel dat je beter niets meer te maken kunt hebben met het organi satorische deel. Je krijgt steeds weer een klap op je hoofd, omdat de poli tiek elk besluit beheerst De hoofdza ken worden uit het oog verloren door die onderlinge ruzies. Ik haat polari sering!" Botanische tuin Tine Clevering is het meest in haar element als ze aan de slag kan gaan, vaak met laarzen aan, zoals in Pie- terburen, waar de jongeren onder haar leiding de verwaarloosde tuin van de hervormde pastorie veran derden in een botanische streektuin. „Jaren geleden heb ik in Eenrum een kindercircus georganiseerd. Op een dag kwamen een paar jongens, die vermomd als apen zouden optreden, bij ons op het erf oefenen in het paalklimmen. Het lukte niet zo best, zodat een van hen na een pposje opmerkte: ,Dou 't zulfDie woorden zijn me altijd bijgebleven, werden een stimulans voor me." Op Huninga brandt 's avonds vaak nog heel laat de lamp. De be woonster is dan bezig de catalogus sen samen te stellen voor de exposi ties die zij regelmatig op Verhilder sum houdt over Groningse onder werpen. Terwijl buiten de storm aanwakkert, zegt Tine Clevering: „Het is een gro te teleurstelling in mijn leven ge weest dat ik geen kinderen heb ge kregen. Als je trouwt, reken je daar op. Ik heb echter gemerkt dat er vele waarden zijn in het leven. Je moet" ergens interesse voor hebben, je gaan inzetten voor iets wat je waar devol gaat vinden. Al dit werk heeft inhoud aan mijn leven gegeven. En naar ik van harte hoop heb ik er een steentje toe bijgedragen dat de Gro ninger rijn eigen cultuur meer is gaan waarderen." .-> - - Uw beeldmerk? Wat u ziet is slechts een greep uit het uitgebreide gezelschap van Trouw-adverteerders. Er zijn er meer en gelijk hebben ze. Allemaal. Waarom? Omdat deTrouw-lezer sterk met z'n krant meeleeft fcn 'm intensief leest. Omdat Trouw een ideaal medium Is om de hogere welstands klassen te bereiken (In A+ BI: 44.1%, tyidelijk gemiddelde: 24,6%). Omdat Trouw'355.000 mannen en vrouwen bereikt boven de 13 jaar en daarmee weinig doublure vertoont met de andere landelijke ochtendbladen. Daarom bijvoorbeeld. VRAAG: Wij hebben een jonge hond. Graag zouden wij enige lei ding hebben bij het bepalen van het voer, in pakjes, blikjes enz. Wat is het goede fabrieksvoeder, wat het slechte? ANTWOORDrWij zouden aller- lei dingen moeten weten: Hoe oud is het hondje? Welk ras, enz. Wij raden u aan: Ga, als uw hondje al de nodige injecties heeft gehad, nog eens terug naar de dierenarts. Zo niet, combi neer deze bezoeken. Wacht er niet te lang mee en laat u door hem in lichten over alle zaken die met het grootbrengen van jonge honden te maken hebben. Vraag hem ook de titels van een goed hondenboek en stel uw vragen niet aan ons en aan andere leken. Uw hondje heeft recht ■op voorlichting door de man van het vak: de dierenarts. VRAAG:Wat is dat voor een merkwaardig ding? De redactie van deze rubriek stelt ook wel eens vra gen en het antwoord willen we onze lezers niet onthouden ANTWOORD:Dit helemaal niet gek ke, maar uiterst handige ding is een bad borstel (waarvan de borstel lood- - recht staat op de steeL Om die borstel werd een zeem stevig vastgebonden en met deze zeem-op- een-stokje kan de bestuurster van de auto, zonder al het gedoe van stoel leuning naar voren en op de achterbank klimmen, de raampjes van het achterdeel van haar wagen van aanslag en damp bevrijden. VRAAG: Ik heb een tientje.... ANTWOORD: Veel lezers van het artikel over munten in het nummer van 15 januari moeten we te leurstellen: Het zijn slechts heel bij zondere jaren, waarin zeer weinig munten van een bepaald soort gesla gen werden, welke als belangrijk gelden en dat kan dan in de duizen den guldens lopen. Lees het artikel er nog eens goed op na. In elk geval krijgen allen, die ons schreven naar aanleiding van dit artikel en een munt, welke ze in hun bezit hebben, binnenkort een stencil, waarmee we alle brieven tegelijk beantwoorden. Men kan dit stencil op de gebruike lijke manier bij ons aanvragen (zie kop van de rubriek). Brieven die niet aan onze zeer gematigde voorwaar den voldoen en briefkaarten met op geplakte zegels worden terzijtje ge legd. Wij geven geen waardebepalin gen maar determineren wèl uw oude en onbekende munten. VRAAG: Weet u misschien wat dit voor een apparaat is? Ik zelf dacht, dat het kwam van een Russisch weerschip. Aan de buitenkant is een plaat aangebracht waarop staat: Okonograph, aan de binnenkant een mededeling omtrent patent en fa brieksmerk. ANTWOORD: Dat van dat weerschip moeten we maar verge ten. Na heel wat omzwervingen, die we onze lezers maar besparen zullen, al zou het relaas van onderzoekingen en contacten de moeite van het ver melden wèl waard zijn, kwam in de bibliotheek van het Nat Wet Mu seum te Leiden de volgende ontdek king te voorschijn: In het jaar 1883 werd onder de Darmstadter Uitvin dingen die geregistreerd van de Oe- conometer, door M. Arndt Volgens onze toeverlaat in dat museum zou het hier kunnen gaan over een gas- balans, waarmee het koolzuurgehal- te van verbrandingsgassen gemeten, .in ons gevaL meteen geregistreerd zou kunnen worden. Over patent en fabrieksmerken kon niets worden gevonden. De volgende stap was na te gaan, hoe dat registreren tegen woordig wordt gedaan en of ons apparaat nog een andere dan histo rische functie heeft Daarvoor moes ten we te rade gaan bij TNO, Delft, afdeling milieuzaken. Het moderne apparaat de zgn. infrarood spectrameter een kastje van ongev. V»m" registreert stralingen in ver schillende gassen die evenals kool zuurgas stralingen in een bepaald frequentiegebied absorberen. De re sultaten worden electronisch behan- deld en zijn direct af te lezen. De oeconometer/oeconograph was te Delft niet bekend. Als het vervoer van deze ijzeren kast met alle buizen en bollen niet al te bezwaarlijk is. zou het wel aardig zijn om de histo rische en moderne apparatuur eens te vergelijken en. zo mogelijk, de uitvinding van Arndt na een kleine 100 jaar nog eens in functie te zien. VRAAG: In mijn bezit is een merkwaardig spel, een rond houten bord. waarin gootjes zijn uitgebei teld. Men kan er op spelen met knik kers of kleine balletjes. Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 537, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. ANTWOORD: Een moderne versie van uw gezellige oude spel heet „Knock Out". Volgens de gegevens een spel van spanning en grote con centratie. Het spel wordt geïmpor teerd door „Bij de Dom BV", Nieuwe Gracht 79, Utrecht. VRAAG: In verband met een ko mende reis naar Londen, zou ik graag willen weten hoe groot het bedrag is, dat men aan goederen mag uitvoeren uit Engeland en in Nederland belastingvrij mag in voeren? Antwoord: In het handboek van de ANWB zijn de douanebepalingen reisbagage te vinden. Voor leden van de ANWB is dit handboek, waarin nog heel wat meer staat wat van belang is voor reizigers en thuisblijvers, gratis af te halen. VRAAG: Wij gebruiken een Bijbels dagboekje. Het is al oud, maar verle den jaar slaagde ik er nog in er een te kopen. Maar de initialen van de schrijver of schrijfster H.W.S. stellen ons nog steeds voor een raadsel. De vroegere uitgaven waren bij Callen- bach. Antwoord: Een paar jaar geleden was er reeds een uitgebreide correspondentie in onze krant over de schrijfster Hen rietta Wilhelmina Spiering (1852- 1921, Tiel). Zij was de oprichtster van de Ned. Meisjesbond, later on dergebracht bij de „Federatie", te genwoordig YWCA. Zij was de me deoprichtster van de ver. Zusterhulp (1902). Hiervan is nu nog over het huis van werkende meisjes, annex eethuis Prinsengracht 1001, Amsterdam. Te Tiel deed mej.H. W. Spiering en mèt haar, haar zuster zeer veel voor het Evangelisatiewerk en voor de oprichting van het zieken huis Bethesda. Haar naaam is op het gebied van dagboeken al driekwart eeuw een begrip. Er zou nog veel over deze merkwaardige vrouw te vertellen zijn: Het pad van de rechtvaardige is een stralend licht: haar werken volgen haar na. Vraag:Is een oude Statenbijbel uit 1690 en een uit 1637 de moeite en de kosten van het restaureren waard? De banden zijn beschadigd en de sloten niet meer compleet. Is er niet ergens een klooster waar de mensen dit werk doen? ANTWOORD: Dat klooster bestaat inderdaad: SL Catharinadal in Oos terhout, maar de zusters hebben de eerste tien jaren nog wel een paar boekjes om te restaureren, dus u komt voorlopig nog niet aan bod. Vakkundig repareren en restaure ren is een zeer kostbare zaak, zo kostbaar, dat er bibliotheken zijn, waar men niet eens graag zo'n oude, zeer waardevolle bijbel cadeau krijgt.Er zijn natuurlijk nog wel andere mogelijkheden voor u. Wij noemen u een adres, bij u in de buurt: Horsten, Burgstraat 33, Go- rinchem. Men kan u daar verder inlichten. Wees zuinig op de Staten bijbels, al valt er veel aan te restau reren en leg ze in uw huis niet zó neer, dat de belangstellende voorbij ganger met de lange vingers uw er fstuk ziet liggen. Vraag: Tk wil me graag gaan toeleg gen op het vervaardigen van ikonen. Bestaan daar handleidingen voor? ANTWOORD: Wat tegenwoordig als ikoon verkocht wordt, heeft in de regel niet meer gemeen met de oor spronkelijke afbeelding dan het feit, dat er iets op hout wordt aange bracht. Meestal zijn het paneeltjes of stukjes triplex, waarop men een kleurenfoto of litho geplakt heeft. Het geheel wordt met streekjes verf, koperen knopjes of spijkertjes net echt en antiek gemaakt. Naar aanlei ding van uw vraag werden enige medewerkers aan deze rubriek uit-, genodigd tot het bijwonen van een^ dienst in een Capucijner klooster waar de mis werd bediend volgens de liturgie van Chrysosthemus. Voor ons een zeer bijzondere ervaring. _l Een vriendelijke pater vertelde om dat het schilderen van Christus enf van de heiligen het werk is van zeer speciale hiertoe gewijde monniken (in de kloosters op de Athos). In het kapelletje, waar wij gasten waren was slechts één van deze speciale?,1 ikonen aanwezig. De vele andere u ikonen waren geschilderd door an- deren, die niet deze wijding hadden ontvangen, maar gedreven en be zield door liefde tot God en Zijl dienst deze afbeeldingen (kopieer hadden gemaakt Het gezicht en de handen zijn bij deze afbeeldingen bepalend. De rest is niet belangrijk. Voor niet ingewijden werkt deze en tourage van metaal beslag, gouden en zilveren omlijsting en aankleding afleidend. Dat betekent, dat men er eigenlijk niets van begrijpt: God is belangrijker dan--al wat gedaan wordt Ad majorem Dei gloriam. Re ligieuze kunst in Byzantijnse stijl kan men vinden in het werk van mevrouw C. Bil-de Koning te Steen deren. Een bespreking van haar werk en haar opvattingen, haar ge loof op deze manier te beleven en te uiten is helaas in het kleine bestek van deze rubriek niet mogelijk. Wie ikonen wil kopiëren, dient zich op defc hoogte te stellen van de literatuur die op dit gebied overal te vinden is. Kalenders, musea, kapelletjes, ker ken volgens de Grieks-orthodoxe ri tus, retraitehuizen. Als bijzondere mogelijkheid kennis te maken met de voor Nederlandse protestanten zo merkwaardige vorm van religieuze beleving noemen wij de oecume nische reizen, die elk jaar georgani seerd worden, waarbij een bezoek van enkele dagen aan de Abdij van Chevetogne, een zeer belangrijke plaats inneemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6