Sow jet-Unie leest Marchais de les mmwm Syrië garant voor vrede in Libanon Mogelijk uitstei verkiezingen Japan Hoea Koea-feng premier van China Britse huurlingen in Angola terechtgesteld Joegoslavische consul vermoord y in Frankfort Afluisterapparatuur in ambassade is mogelijk gevaarlijk Ford sterkste bij Republikeinse partijleiders Mayotte wil Frans blijven Amerikaans radiostation: het weer - Zachter Sneeuwberichten r~1 Wegens Lockheed affaire Nieuw kabinet in Jordanië Plan voor agrarisch ontwikkelingsf onds gereedgekomen MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 BUITENLAND/WEER TROUW/KWARTET 5 Franse communisten gaan eigen weg PARIJS (Reuter, AFP) De Sowjet-Unie heeft bij monde van haar afgevaardigde op het partijcon gres van de Franse communistische partij, Andrej Kirilenko, een felle aanval gedaan op de Franse communisten. 'Al het kabaal dat gemaakt wordt over de rechten van de mens in de socialistische landen heeft tot doel verwarring te zaaien in de gelede ren van de progressieven. Russische burgers genieten alle mensenrech ten en alle vrijheden. Dat is de ware Russische realiteit'. Dit zei Kirilenko op een bijeenkomst in Parijs van 3000 Franse communis ten die voor het merendeel de ver wijdering tussen hun partij en de Sowjet-Unie leken te betreuren. Kirilenko werd tijdens deze bijeen komst namelijk luid toegejuicht. Marchais. de leader van de Franse communistische partij, reageerde later verbolgen op de Russische te- rechtwijzing met de woorden: 'Wij laten ons door niemand de les le- zen, dat doen wij anderen niet, dat zullen wij ons niet laten doen', i Kirilenko had met zijn kritiek dui- delijk het oog op de leider van de I Franse communistische partij die ernstige kritiek heeft uitgeoefend op de schending van de rechten van de mens in de Sowjet-Unie. Het 22e congres van de Franse communistische partij is gisteren geëindigd met de eenparige herver- ^FRANKFORT TDPA, Reuter) De /Joegoslavische consul, Edwin I Zdovc, is zaterdagmorgen voor zijn woning in Frankfort doodgescho- jj ten. De 45-jarige consul werd door vijf koggels in de rug getroffen |toen hij de garage van zijn huis verliet. De Joegoslavische regering heeft direct formeel geprotesteerd bij de West-Duitse ambassadeur in Bel grado en de Bondsregering verwe ten niet voldoende voorzorgsmaat regelen genomen te hebben tegen de activiteiten van 'fascistische ele menten' op West-Duits grondge bied. Joegoslavi ëdrong er gisteren nog bij de regering in Bonn op aan de in ballingschap levende extre mistische Servo-Kroatische groepe ringen te ontmantelen. De Joegoslavische ambassadeur Boedimir Loncar heeft gisteren een onderhoud gehad met de West- Duitse minister van buitenlandse zaken. Hans Dietrich Genscher, en verklaarde na afloop dat Joegosla vië de moord van zaterdag be schouwt als 'een aanval die gericht ls tegen de samenwerking en goede betrekkingen tussen beide landen'. Genscher gaf hem de verzekering dat de West-Duitse autoriteiten hun uiterste best zullen doen de moordenaars op te sporen en de veiligheid van Joegoslavische on derdanen te waarborgen. In West-Duitsland zijn ongeveer 700.000 geregistreerde Joegoslaven, voornamelijk gastarbeiders met hun gezinnen. Volgens een officieel rapport zouden enkele honderden onder hen aangesloten zijn bij ge welddadige rechtse politiek orga nisaties. kiezing van George Marchais als secretaris -generaal Verder keurden de afgevaardigden unaniem het partijrapport goed, waarin de beginselen van democra tie en vrije verkiezingen met na druk worden onderschreven. Met dit programma hoopt de partijlei ding een groter deed van de Franse kiezers te kunnen trekken. Vuist Marchais onderstreepte zaterdag het verlangen naar een eigen ge zicht voor het Franse communisme door zijn aanhangers te vragen niet meer de groet met de geheven vuist te brengen. Hij had er zich aan gestoord dat een aantal afgevaar digden tijdens het zingen van de 'Internationale' dat gebaar maak ten. De Franse communisten heb ben dit gebaar al voor de tweede wereldoorlog van de Duitse partij genoten overgenomen. Marchais verklaarde: "Dit ls geen Franse tra ditie. Ik ben tegen de vuistgroet omdat wij de partij zijn van de uitgestoken hand'. Marchais sprak zich op het congres uit tegen rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement. Der gelijke verkiezingen zouden een stap zijn in de richting van supra nationaal gezag en dat is een dode lijk gevaar voor Frankrijk, aldus Marchais. Hoewel Marchais zei dat de onaf hankelijke Franse weg naar het socialisme geen afbreuk zo-u mogen doen aan de samenwerking met de communistische partij van de Sow jet-Unie, oefende hij ook Ln zijn slotrede weer ernstige kritiek uit op de onderdrukking van de mensen rechten in dat land. Aan het slot MOSKOU (AFP, Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Walther Stoessel heeft gisteren geweigerd commentaar te geven op geruchten dat de Sowjet afluister apparatuur in het ambassadege bouw stralingsgevaar oplevert voor het ambassadepersoneel. De Los Angeles Tunes meldde zaterdag dat Stoessel tijdens een besloten verga dering van het personeel van de ambassade had gewaarschuwd voor straling. In antwoord op vragen van Journalisten over de geruchten antwoordde de ambassadeur dat het een interne zaak van de ambassade betrof. De Sowjet geheime dienst zou hypermoderne afluisterapparatuur ln de ambassade geplaatst hebben. De straling zou veroorzaakt worden door de afluisterapparatuur of door de radiogolven die nodig zijn om die appaatuur ln werking te stel len. De straling zou de kansen op huidkanker en leukemie vergroten. Overigens zijn tot dusver geen ge vallen van deze ziekten in de am bassade geconstateerd. In de Amerikaanse ambassade en in de meeste andere ambassades van westelijke landen zijn tegen de muren beschermende platen en elektronische apparaten aange bracht, bedoeld om het afluisteren tegen te gaan van zijn rede kreeg hij de 1700 gedelegeerden van hun zitplaatsen met de kreet 'Leve het socialisme ln de Franse kleuren'. Het congres besteedde weinig aan dacht aan de moeilijke verhouding met de socialistische partij. Wel sprak de partij zich uitdrukkelijk uit voor een versterking van de band met de socialisten. Marchais oefende kritiek uit op de extreem linkse partijen die door middel van revolutie aan de macht willen ko men. Die weg leidt tot isolement, avontuur en nederlaag. Dat willen we niet. omdat we willen winnen, aldus Marchais. WASHINGTON (Reuter) Leiders van de Amerikaanse Republikeinse partij zijn van mening, dat presi dent Ford de sterkste kanidaat is van de partij voor de presidents verkiezingen van dit jaar. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek waarvan het resultaat gisteren is bekendge maakt in het tijdschrift 'US News and World Report'. Bij het onder zoek waren meer dan 250 partij functionarissen betrokken. Ford kreeg 60 procent van de stemmen tegen de voormalige gouverneur van Oalifomdë, Ronald Reagan 25 procent. Bij de Republikeinse kie zers zou Ford, naar de partijleiders aannemen, 49 procent van de stem men krijgen tegen Reagan 35. George Wallace, gouverneur van de staat Alabama, en eveneens din gend naar de gunst van de kiezers, maar dan bij de Democraten, heeft zaterdag in een verkiezingsrede verklaard dat hij zijn politiek van rassensegregatie wil laten varen. Tijdens een bijeenkomst in Miami, Florida zei hij dat hij 'niet tegen de negers wil vechten maar tegen een sterke overheid' PARIJS (AFP. Reuter) Het overgrote deel van de bewoners van het eiland Mayotte, dat deel uit maakt van de Comoren, heeft zich uitgesproken voor een blijvende band met Frankrijk. Volgens de uitslag van het gisteren gehouden referendum heeft meer dan 99 pro cent zich uitgesproken voor de band met Frankrijk. De Comoren, een eilandengroep tussen Madagascar en het Afri kaanse vasteland, werden in juli onafhankelijk. Alleen Mayotte bleef Frans. De Comoren hadden bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een klacht ingediend naar aanleiding van het Franse voorne men op Mayotte een referendum te houden. Een ontwerpresolutie van een dergelijke inhoud werd in de Veiligheidsraad door een Frans veto getorpedeerd. President Assad van Syrië (links) begroet z(jn Libanese ambt genoot Franjiech. BEIROET (UPI, Reuter) Syrië heeft zich garant gesteld voor de handhaving van het akkoord dat een einde maak taan de burge roorlog in Libanon. Met deze ga rantie is de Libanese premier Franjiech uit Damascus in zijn land teruggekeerd. Volgens politieke waarnemers is de garantie bedoeld als een ge ruststelling voor de christelijke rechtervleugel ln Libanon die zich ook voor de burgeroorlog al beklaagde over het feit dat de Palestij nen zich nooit lets van akkoorden hadden aangetrokken. Het huidige bestand ls door Syrische bemiddeling tot stand gebracht en de Syrische garantie komt neer op een vergroting van de invloed van Damascus op Li banon. De Syrische garantie vormt een onderdeel van een totale regeling van het conflict die nog gestalte moet krijgen in politieke hervormimgsmaatrege - len. Het Libanese dagblad Al Hayat heeft gisteren de tekst gepubliceerd van wat wordt ge noemd, ,'t akkoord van Damas cus'. Het voornaamste punt is een gelijke verdeling van de parlementszetels tussen moslims en christenen. Inmiddels heeeft premier Assad van Syrië besprekingen gevoerd met de Palestijnse leider Jasser Arafat in verband met de uit voering van het akkoord. Een gedeelte van het leger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie zou ln Libanon blijven om de wapenstilstand in het land te garanderen. Een ander deel van dit leger zal in de komende we ken worden teruggetrokken. De Syrische president Hafe zAs- sad heeft zich zaterdag bereid verklaard met Jeruzalem te on derhandelen over de Golanhoog- vlakte. Echter op voorwaarde dat de Israëli's bereid zijn tot over leg met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Assad liet me teen daarop weten dat iets der gelijks hem zeer onwaarschijn lijk leek. D De Syrische presi dent verklaarde dat er in de stroeve verhoudingen met Egyp te nog geen verbetering is geko men. LONDEN, LOEANDA (Reuter, UPI, AP) Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekend gemaakt dat men een onderzoek heeft ingesteld naar berichten dat 13 of 14 Britse huurlingen in Angola zijn geëxecuteerd omdat zij zouden hebben geweigerd te vechten tegen de Angolese bevrijdingsbeweging MP LA. Het bericht werd de wereld inge stuurd door het Amerikaanse radi ostation NBC, dat een gedetailleerd rapport heeft gestuurd naar de Britse ambassade in Kimsjassa, de hoofdstad van Zaire. Een woord voerder van het ministerie zed dat hij de berichten kon bevestigen noch Van onze weerkundige medewerker De winter heeft zich in West-Eurpa zelf uit de markt geprijsd. Door een maximum met diepvriestemperatu- ren op te bouwen boven West- Rusland en dit in zuidelijke rich ting te dirigeren (centrum zondag middag 1048 millibar boven Roeme nië) geraakten de Lage Landen meer en meer binnen het bereik van zuidoostelijke tot zuidelijke stro mingen, vooral toen zich eenmaal een hogedrukuitbouw boven Frank rijk had ontwikkeld. Die zuidelijke winden voerden, mede aangetrok ken door een oceanisch koufront over de Britse eilanden, minder koude dooilucht aan. Dat de tempe ratuurstijging gisteren nog niet van betekenis was. vooral in het noor den en oosten (1 graad boven nul) kwam door de afkoelende werking van de oude grond-met-sneeuw dek. De van huis uit vochtige zach te lucht kon toen alle waterdamp niet. meer bevatten. Deze werd zichtbaar (condenseerde) als mist. Dit betekende het als een nacht kaars uitgaan van de winter, die in de nacht van vrijdag op zaterdag nog eenmaal opleefde met 6 tot 7 graden vorst in het oosten van Nederland. Van nu af aan zal het ln ons land blijven dooien bij wind uit zuid tot west met af en toe wat regen en motregen. Na 16 dagen is het gedaan met de winter, welke ln zijn prille strenge stadium tot iets groots scheen te zullen uitgroeien, maar die de na tuurliefhebbers vorige week maan dag al lieten vallen op grond van het sombere 'zwarte' weerbeeld en het opwellen van warmer slootwa ter. Op dat moment zagen de weer kaarten er nog niet zo dooiachtig uit. trouwens in het noordoosten in- dusief Schiermonnikoog en Ame land ls het de hele vorige week blijven vriezen, op Ameland was het vrijdag overdag nog -4 graden, terwijl het aan de vaste wal af en toe al dooide. In Twente kwam het grootste aantal dagen met strenge vorst voor. namelijk een serie van zes (27 Januari t.em. 1 februari). Weerrapporten van gisteravond 19 nnr: weer, maximum temperaturen en neerslag UUr. vlak boven de sneeuw van zeven. Laagste temperatuur op de 29ste in Beek, Zuid-Limburg: -14.6, vlak boven de sneeuw -18.4. In Moskou en omgeving kwam in de nacht van donderdag op vrijdag de laag ste temperatuur voor: -24 tot -35 graden ln de hoof stad zelf, 39 gra den ln de omgeving. Het was daar de koudste nacht sedert een eeuw... Een lezer uit Breda viel het op, dat eind vorige week ondanks de vrij strenge vorst de ijsafzetting op de autoruiten nihil of miniem was bij een toch vrij geringe vochtigheid en toch vrij slecht zicht. Waar schijnlijk ls er een zogenaamde mechanische troebeling geweest, veroorzaakt door allerlei vuil- en stofdeeltjes die zich dagen achter een in de oude en vrij droge grondlaag onder een inversie op 800 4 1.000 meter (temperatuurstij ging daar naar boven 6 graden) hadden verzameld. Dit verschijnsel doet zich vooral in en rondom ste den voor. Door de hogedruktoeetand ls er nu al ln een week geen verse sneeuw meer gevallen in het Alpengebied. Sauerland en de Ardennen. Ook de komende dagen wordt deze niet verwacht. Desondanks is ln de mid delste en hogere lagen nog steeds voldoende sneeuw voorhanden. Af dalingen tot ln de dalen zijn ln de meeste gevallen mogelijk. Wel zijn sommige pistes door veelvuldig ge bruik sterk verhard, vooral Ln de morgenuren. Boven 1.000 meter zijn e bergen niet in wokken gehuld en zijn de vergezichten een lust voor het oog. Amsterdam motregen 3 0.1 De Bilt geh. bcw. 3 0 Deelen mist 3 0 Eelde mist 1 O Eindhoven geh. bew. 4 0 Den Helder mist 3 os Luchth. R'dam geh. bew. 4 0 Twente geh. bew. 2 0 Vllsslngen motregen 3 0.1 Zuid Limburg zw. bew. 4 0.1 Aberdeen regen 7 1 Barcelona zw. bew. 14 0 Berlijn onbew. 2 0 Bordeaux zw. bew. 12 0.4 Brussel geh. bew. 4 0 Frankfort geh. bew. 2 0 Genève geh. bew. 2 0 Helsinki half bew. —2 0 Innsbruck licht bew. 10 0 Kopenhagen zw. bew. —1 0 Lissabon balf bew. 16 0 Locarno geh. bew. 4 0 Londen half bew. 10 0.6 Luxemburg mist —1 0.1 Madrid licht bew. 14 0 Malaga onbew. 19 0 Majorca half bew. 17 0 Munchen mtst —1 0 Nice zw. bew. 13 0 Oslo geh. bew. —5 0 Parijs regen 9 3 Rome licht bew. 13 0 Split onbew. 10 O Stockholm geh. bew. —3 0 Wenen onbew. —1 0 Zurich zw bew. 0 Casa Blanca onbew. 17 0 Las Palmas half bew. 20 0 New York licht bew. Tel Avlv licht bew. 18 0 Tunis half bew. 15 0 dooi TOKIO, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De onthullingen over de steekpenningen die de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lock- head zou hebben betaald aan Japanse functionarissen zullen waarschijnlijk uitstel van de algemene verkiezingen tot gevolg hebben, zo hebben gezaghebbende kringen in Tokio gisteren laten weten. De regerende liberaal-democratische partij van premier Takeo Mlkl zou de verkiezingen pas ln de herft. in plaats van in april of mei. willen houden om ln de komende maanden haar geschonden Image wat op te kunnen vijzelen. Gisteren zijn een lid van de liberaal- democratische partij. Bunsel Sato, en een afgevaardigde van de oppo sitionele democratisch-soclallstische partij. Ellchi Nagasue, afzonderlijk naar Washington vertrokken om In lichtingen te verzamelen over even tuele betalingen die Lockhead ln het verleden heeft gedaan aan hoogge plaatste Japanners. Een andere par lementariër. Akira Kuroyanagi, was vrijdag al het hetzelfde doel ver trokken. Geschokt Zaterdagnacht zouden de minister van financiën, Masayoshl Ohira en een belangrijke leider van de libe raal-democraten. Etsusaburo Shilna. hebben besloten tot uitstel van de ontbinding van Japanse lagerhuis (diet) tot de herft. De Japanse politieke wereld ls zeer geschokt over de onthullingen van een sub-commissie van de Ameri kaanse Senaat dat een aanzienlijk AMMAN (AP, UPI, DPA) Jorda nië heeft een nieuwe regering. En kele uren na het aftreden van de regering van premier Rifai ls een nieuwe regering gevormd die weer onder zijn leiding staat. Het nieuwe kabinet telt vier nieuwe gezichten. Premier Rifai zelf blijft minister van defensie en van buitenlandse zaken. Afgelopen zaterdag heeft koning Hoessein het parlement ontbonden dat tevoren bijeengeroepen was om goedkeuring te verlenen aan Hoes seins voorstel de verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Jasser Arafat, de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging PLO hedft in een boodschap aan de Arabische Liga gezegd dat de maat regelen van de Jordaanse vorst een ernstig gevaar betekenen voor de Palestijnse zaak. Inmiddels heeft Egypte zich bij de ze klacht van Aragat aangesloten. De Egyptische minister van buiten landse zaken Fachmd verklaarde na afloop van een onderhoud met Pa lestijnse leiders dat zijn land zich zou verzetten tegn elke maatregel die nadelige gevolgen kan hebben voor de toekomst van het Pales tijnse volk. De PLO verzet zich tegen de pogin gen van Hoessein een grotere greep te krijgen op de westelijke Jor- daanoever. Ze acht de in de afgelo pen week door Hoessein genomen maatregelen in strijd met de af spraken die gemaakt werden op de conferentie van Rabat. deel van 12 miljoen dollar steekpen ningen die Lockheed Ln Japan uit deelde. ten goede ls gekomen aan regeringsfunctionarissen. Premier Mlkl gaf zijn kabinetschef Ichitaro de opdracht de waarheid over de omkoop-affaire grondig uit te zoeken. De liberaal-democratische partij ls vooral pijnlijk getroffen door het feit dat Kenjt Osano. een van de steunpilaren van ex-premier Kakoeel Tanaka, in de getuigen verklaringen van Lockheed-dlrecteur Kotchlan ls genoemd. Osano zou een deel van de 7,08 miljoen dollar heb ben ontvangen die de Invloedrijke rechtse Yashlo Kodama van Lock heed kreeg. Een groot deel van het geld werd uitgekeerd rond de par lementsverkiezingen van december 1972, toen Tanaka een overweldi gende overwinning behaalde. Geloofwaardigheid Het Japanse dagblad 'Jomlri Sjim- bun' meent dat de affaire ingrijpen de gevolgen kan hebben voor de re gering en de liberaal-democratische partij, omdat de geloofwaardigheid van het kabinet wordt aangetast Mlkl werd 14 maanden geleden als 'politicus met schone handen' tot premier benoemd nadat Tanaka we gens ondoorzichtige financiële mani pulaties en wegens verdenkingen van corruptie en omkoperij het veld moest ruimen. Voor het vertrek van Sato (lid van de liberaal-democratische partij naar Washington gisteren, heeft hij een onderhoud gehad met functio narissen van de Narubeni Corpora tion. de Japanse handelsonderne ming die volgens de getuigenver klaringen voor de Amerikaanse Se naat ,de Lockheed-maatschapplj het advies heeft gegeven om Japanse autoriteiten om te kopen. Tijdens het onderhoud bleek dat twee di recteuren van Marubeni op verzoek van Lockheed zes kwitanties hebben ondertekend, waarvan sommige als omschrijving hadden 'honderd pin da's'. eZ ontkenden echter dat de kwitan ties zijn getekend voor ontvangen geldsommen. Een van de directeuren zou tegenover Sato hebben verklaard 'zijn onzorgvuldigheid te betreuren', maar voegde daaraan toe dat hij dacht dat de kwitanties een onbe- tekend verzoek waren van de admi nistratie van Lockheed. ROME Afgevaardigden van de Industrielanden en van de olie- exporterende landen hebben in Ro me de laatste hand gelegd aan een plan voor de vorming van een fonds van 1.25 miljard dollar (3.2 miljard gulden) ten behoeve van de agrarische ontwikkeling van de ar me landen. Aan het overleg over dit International Agricultural Deve lopment Fund (IFAD) hebben zes tig landen deelgenomen. De bespre kingen hebben tien dagen geduurd OOGWATER Vllsalngem: 8-50-21.36; HArtngvUetelule- a«n: 8.53-21.43; Rotterdam: 10.39-20.31; Schevendngen.9.56-22.41; IJmulden: 10.40-23.26; Den Helder: 1.00-13 35; Hax- llngen: 3.41-16.22; Delfzijl: 5.57-18.42. ontkennen. Volgens NBC werden de huurlingen, die waren ingehuurd om te vechten voor de FNLA, zon der vorm van proces doodgeschoten door andere Britse huurlingen. De correspondent van NBC zei zich te baseren op ooggetuigen. Het ge val zou zich dit weekeinde hebben voorgedaan in het noorden van An gola. waar de pro-westerse FNLA, met de steun van westerse huurlin gen vecht tegen de linkse MPLA, die gesteund wordt door Cuba en de Sowjet-Unie. De Britse organisatie SAS, die huurlingen ronselt voor de strijd in Angola heeft gisteren de berichten over de terechtstellingen belache lijk genoemd. Een SAS-woordvoer der zei dat zijn organisatie dage lijks contact had met de comman dant van de Britse eenheid in An gola 'en als er inderdaad zoiets is gebeurd hadden wij dat allang moeten weten.' De SAS heeft vol gens eigen zeggen 200 huurlingen in Angola, terwijl er nog enkele honderden wachten op vervoer naar Angola. In het bericht van NBC werd ook gezegd dat toen FNLA-leider Roberto Holden van het incident op de hoogte werd gesteld, hij de arrestatie en berech ting voor de krijgsraad had bevolen van de blanke commandant die het bevel voor de terechtstelling zou hebben gegeven. Overwinningen Inmiddels meldt Volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) overwinningen op alle fronten. In het noorden werd de belangrijke havenstad San Antonio do Zaire. WJ de grens met Zaire op de FNLA veroverd, aldus de MPLA. Volgens een ln Loeanda gepubli ceerd communiqué hebben MPLA- troepen 'talrijke krijgsgevangenen gemaakt onder wie een Noord- Amerikaanse huurling'. Verder zegt de MPLA de stad Al to Hama in het zuiden, 'een spoorwegknooppunt van strategische belang' op UNIT A veroverd te hebben. Unitaleider Jo nas Sa vim bi gaf gisteren toe dat zijn troepen zich in 'een zeer kri tieke situatie' bevonden. Hij liet weten dat de MP LA-troepen opruk ten naar de hoofdstad van het UNITA-gebied, Hoeambo. Wel zei hij te hopen dat nieuwe UNIT A- troepen met verse voorraden de vijand een halt zou kunnen toeroe pen. Volgens Sa vim bi heeft de MPLA 7.000 tot 8.000 Cubanen naar het zuiden gestuurd en zou er ge bruik worden van gevechtsbom menwerpers, helicopters en tanks. Teng geen opvolger van Tsjoe En-lai PEKING (Reuter, UPI, AP) De Chinese vice-premier en minis ter van openbare veiligheid, Hoea Koea-feng is het afgelopen week einde volkomen onverwacht benoemd tot voorlopige premier van de Volksrepubliek China en is daarmee de opvolger geworden van de in januari overleden Tsjoe En-laL De benoeming die door het Chinese ministerie van buitenlandse zaken al werd bevestigd en die gisteren op de voorpagina van het Volks dagblad prijkte, kwam als een ver rassing. omdat algemeen werd ver wacht dat de huidige eerste vice- prenner Teng Haiao-plng tot pre mier zou worden benoemd. Teng had gedurende de ziekte van Tsjoe een groot aantal van diens taken al overgenomen. Weliswaar verklaarden waarnemers in Peking gisteren dat men Hoea het afgelopen jaar alt. een der rij zende sterren in der hiërarchie had opgemerkt, maar dat men niet had vewacht dat hij zo snel aan de top zou komen. De buitenlandse waar nemers in Peking zijn geniegd Hoea onder te brengen ln de zelfde categorie van pragmatische, talent volle bestuurders als waarin Teng zich bevindt. Volgens sommige hoge Amerikaanse functionarissen weerspiegelt de be noeming van Hoea tot premier de diepgaande verdeeldheid in de Chi nese leiding. De benoeming wordt echter niet gezien als een verzwak king van de positie van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng. Compromis Waarnemers In Hong Kong zien ln de benoeming een compromis, een resultaat van de oppositie tegen vice-premier Teng. Men gelooft ook dat Mao erop aangedrongen heeft nog geen permanente premier te benoemen om te verhinderen dat een mogelijk conflict direct ln de openbaarheid zou komen. De nieu we voorlopige premier heeft zelf tot nu toe weten te verhinderen, dat hij vereenzelvigd werd met radicale of gematigde elementen ln de Chi nese politiek. HIJ heeft zich de laatste maanden duidelijk met an dere zaken bezig gehouden dan met Hoea Koea-feng, de nieuwe voorlopige premier van China. de openbare orde. Speciaal de me chanisatie van de landbouw had de afgelopen maanden zijn aandacht. Hoea is weinig in contact teweest met mensen uit het westen. De 54-Jarige Hoea werd ln 1973 lid van het politbureau van het cen trale comité van de Chinese com munistische partij, waar hij als hoogste landbouwfunctlonaris werkte. In Januari werd hij be noemd tot een van China's twaalf vlce-premiers, waarbij hij de zesde plaats in rang Innam. Hij had als minister van openbare orde niet alleen de leiding over de politie, maar ook over de rechterlijke macht, het openbare ministerie en elke andere vorm van strafvervol ging van criminele en contra-revo lutionaire misdrijven. HIJ ls gebo ren ln de provincie Hoe nan, waar ook Mao geboren werd. De Chinese top heeft dagenlang over de opvolging van Tsjoe En-lal vergaderd onder de strengste ge- helmhouding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5