Drama van Orpheus in menselijker gewaad Prachtige uitvoering Mozarts Idomeneo Radio- en televisieprogramma's VAN ARNHEM Vanavond Scheeps werven DCLLy Vicarissen-generaal van aartsbisdom Utrecht benoemd Jongen bekent mishandeling met dodelijke afloop Chauffeur van geldtransport gearresteerd Wie van I de Drie 1 dus zet de kaas nit het vuistje maar klaar! Amsterdammer neemt werven huurlingen ovei MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 TROUW/KWARTET 4 Lange schaduw Het Journaal, waarin premier Den Uyl met grote terughoudend heid de kijkers Informeerde over een regerlngsonderzoek om erachter te komen of prins Bernhard al dan niet steekpenningen heeft ont vangen van Lockheed, zal voor veel kijkers een lange schaduw hebben geworpen. Niet alleen op de zondag avond. maar ook over hetgeen voor hen gevoelsmatig of reëel tot dusver een samenbindend element In het volksbestaan was. Het NCR V-programma voor de zondagavond was uiteraard al lang van tevoren uitgedacht en samen gesteld. De eerste twee onderdelen na het nare nieuws bleken echter op de Juiste wijze te voorzien in de behoefte aan een ontspannen, kal merende sfeer. Zo heb ik tenminste de Ruimte voor Vlvaldl beleefd. En ook Licht Klassiek met variaties, waarin ik de karakterschetsen van componisten door Jan van der Waard best kan waarderen, had een relativerend effect. Peter van Gestels televisiespel Het Kind. naar het gelijknamige verhaal van Johan Fabrlclus, had zonder twijfel enige kwaliteit. Je bleef kijken en luisteren en je consta teerde dat de tekst soms heel goed bekte' en dat er flitsende momenten in de dialoog ontstonden. Maar. helemaal natuurlijk was Het Kind niet. Af en toe zweefde het tussen literatuur en een cabaretachtige stijl. Ik vermoed dat de verwikkelin gen in de realiteit meestal anders zullen verlopen. Waar het aan lag. weet ik niet. maar het portret van de in zijn persoon en werk belangwekkende professor Trimbos, werd niet echt 'markant'. Om de een of andere noe vreemde reden bleef er niet zo veel van hangen. Wel opmerkelijk was het van begrip sprekende getuigenis dat bisschop Simonis aflegde. Voor hem heeft Trimbos In de jaren vijftig en zestig bepaalde sexuologische as pecten in katholieke kring zeer goed onderkend. Er was een preuts heid. die een grotere openheid noodzakelijk maakte. Trimbos kwam voor heel gezonde dingen op. zei de Rotterdamse bisschop, 'al zal dat destijds bij eenvoudige mensen vaak verkeerd zijn overgekomen'. Zaterdag hebben we iets kunnen merken van de invloed die de naïviteit van veel Amerikanen heeft op de filmindustrie. De man van zes miljoen werd gedurende één aflevering verliefd op een bionische vrouw. De kijkers namen het echter met dat Jaime al na vijftig minuten stierf en eisten herleving omdat zij de Steve Austin van het verhaal wat meer geluk gunden. De filmmakers waren gevoelig voor deze klantenbinder en realiseerden een tovertruc. De TROS liet de Nederlandse kijkers daarvan ge nieten voordat André van Duin in gewijzigde opzet toch nog re clame kon maken voor zijn ge wraakte 'Willempie'. Stijlvol was dit na alle trammelant zeer beslist niet. Van een verslaggever UTRECHT In overleg met het kapittel en na de mening van de dekens en van de diocesane pasto rale raad te hebben gehoord, heeft kardinaal Willebrands. aartsbis schop van Utrecht, tot vicarissen - generaal van het aartsbisdom be noemd: dr. A. J. Vermeulen en dr. H. van Munster. O.F.M.. die deze funktie ook onder het bestuur van kardinaal Alfrink hadden uitgeoe fend. KARELTJE KNETTER VUSSINGEN De 32-jarlge A. W H. Molleman Is gisteren na een val van zijn bromfiets om het leven ge komen. De politie trof hem 's och tends levenloos langs de kant van de weg aan. Hij is vermoedelijk bij het vallen met zijn hoofd tegen de stoep- TON HYDRA rand terechtgekomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse moordbrigade heeft de 19-jarige Amsterdammer Bert H. ingesloten, nadat deze had bekend vrijdagmorgen zijn 27- jarige plaatsgenoot Maurice de Kamper zodanig te hebben mis handeld. dat deze aan zijn ver wondingen overleed. De beide mannen hadden na een langdurig cafébezoek ruzie gekregen over geldzaken. Het slachtoffer kreeg nog enkele honderden gul dens van H. en had daar eerder op de avond al om gevraagd. Toen hij dat op weg naar huls weer deed raakte H. bulten zijn zinnen en sloeg De Kamper tegen de grond. Tegenover de politie verklaarde H. dat hij het gezeur van De Kamper beu was en hem wilde uitschakelen. De gehandicapte De Kamper kon zich op de grond liggend nauwe lijks verdedigen tegen de schoppen van H. Volgens de politie moet het slachtoffer vrijwel direct zijn over- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Omdat hij te genstrijdige verklaringen had afgelegd heeft de Amsterdamse recherche de 25-jarige chauffeur van het afgelopen vrijdag over vallen geldtransport aangehou den. Twee gewapende jonge mannen maakten bij de overval op een geldwagen van de Nuts- spaarbank in Haarlem bijna twee miljoen gulden buit. De 52-Jartge G Zwier, bijrijder op het geldtransport, mocht na lang durig verhoor vrijdagavond naar huis. Volgens Inspecteur Platen- kamp van de Amsterdamse politie waren de verklaringen van de chauffeur in strijd met procedures die tijdens een dergelijk geldtrans port gevolgd worden. De geldwagen kan, zo ls gebleken, alleen van buitenaf geopend wor den. als het veiligheidssysteem bin nen ls ontgrendeld. De poMtle ls er ln leder geval wel achter gekomen, dat het veiligheidssysteem kort voor de overval onklaar ls gemaakt. (ADVERTENTIE) W (21.00- AVRO Ned. I) door Adr. Hager Vervolg van pagina 1. groot stuk werkgelegenheid ln stand te houden. Dat is dan ook de reden, dat de overheid de scheepsbouw de hel pende hand wil toesteken. Noodza kelijk daarvoor ls echter wel, dat aan enkele voorwaarden moet zijn voldaan. Eén daarvan ls dat alle drie partijen meewerken aan de nieuwe commissie. Een andere is. dat er een herstructurering in de scheepsbouw moet komen. In een reactie op de besprekingen van zaterdag JL vertelde Bas Nleuwland, secretaris van de Indus triebond CNV. ons desgevraagd, niet zo gelukkig te zijn met de naam. die de voorgestelde commis sie heeft gekregen. 'De scheeps bouw'. aldus Bas Nteuwland, 'moet niet alleen door de moeilijke jaren heen. ook nadien zou ik een derge lijke commissie ln stand gehouden willen zien. Dit. omdat er ook dan gemeenschapsgelden zullen zijn be trokken bij het weer gezond maken van de scheepsbouw ln Nederland'. De algehele Indruk van de heer Nieuwland was echter, dat de nieu we commissie op zich een goede zaak zal kunnen zijn. mits deze veel ruime bevoegdheden en vol machten krijgt. 'In dat geval', zo zegt Bas Nieuwland, 'sta ik positief er tegenover. Als een van de belang rijkste dingen, die in de scheeps bouw moeten gebeuren ziet hij een afbakening van de markt van de (nogal individualistisch ingestelde) scheepsbouwers ln de toekomst. Er zal. zo meent hij. niet alleen een orderverdeling moeten koTnen, maar ook een verdeling van bijv. de investeringen. Dat betekent, dat de scheepsbouwers leder een stukje zelfstandigheid zullen moeten opof feren voor een meer nationaal In gesteld scheepsbouwbeleid. door Jac. Kort AMSTERDAM De opera Idomeneo, die vrijdagavond in de stads schouwburg in première ging, zou men kunnen zien als de eerste van de reeks opera's waarmede Mozart het genre opera uit de middelmatigheid naar een hoger artistiek niveau heeft gebracht. Blly Ameling was de prachtig zin gende Ilia, Slavka Taskova (Elet- tra) eer voortreffelijk actrice met een fraaie, bewegelijke stem en Eric Tappy een goede Indomeneo en Philip Langridge en Melnard Kraan zeker voldoende voor de rollen van Idamente en Arbace. René van Haarlen. Maud Ockers. Rudolf Rul venkamp en Ton Haenen vormden het uitstekende vocaal kwartet. Hans Vonk leidde het geheel, bege leid door het Radio Kamerorkest en Marijke Smit-Si bin ga. Mozart vleu gel. op overtuigende wijze. De me dewerking van het Nederlands Ope rakoor (dir. Thijs Kramer) zette luister bij aan deze prachtige voor stelling. De regisseur Fillppo Sanjust had op het toneel een schouwburg laten aanbrengen met het operakoor in de toeschouwersloges. Achter deze (tweede) schouwburg de zee voor de natuurverschijnsels en het 'mon ster', de tempel van Poseidon of een schip. Heel Ingenieus allemaal, soms Ietwat verwarrend (wie, wat. waar bezig ls), soms op de lach spieren werkend, zoals wanneer ga leislaven met hun kanopeddels uit een of ander modern sportcentrum, zich op weg naar het schip bege ven. Herhalingen: 10 en 18 februari tn A dam. 12 febr. Eindhoven. 14 ln Scheveningen. 16 ln Rotterdam en 20 ln Breda DEN HAAG De opzet van de keuze-serie van het Residentie Orkest maakte het mogelijk een operaatje op de planken van de Prins Willem Alexanderzaal te zetten. In samenwerking met de Nederlandse Opera Studio werd het uit 1924 stammende werk 'Les malheurs d'Orphée' van Darius Milhaud uitgevoerd. Het Residentie Orkest is op de Franse opera- toer. Enkele dagen geleden bracht men de kameropera "La doa/ble boiteux' van Francais. Beide opvoeringen stonden onder leiding van de Fransman Ernest Bout. Milhaud heeft het klassieke drama van Orpheus in een menselijker gewaad gestoken. Orphée en Eur- ydice zijn mensen van vlees en bloed, 'gewone' stervelingen. Ook in dit drama, op tekst van Armand Lunel. verliest Orphée zijn Eurydd- ce. Hijzelf verlaat de aarde door toedoen van de drie zustere van Eurydice. De componist, vertegen woordigd in elk denkbaar muziek genre. heeft in deze wat statische opzet slechts 40 minuten nodig om de toehoorders getuigen te doen zijn van dit drama. Jan Bouws ontdeed de regie van elke bijkom stigheid, John Otto streefde in de cor en kostuums eveneens naar eenvoud. Ontroerend De sopraan Roberto Alexander pre senteerde een ontroeprende Eurydi ce. Bernard Kruysen groeide na een wat stroeve opening naar een goed niveau. Gewaardeerde medewerking verleende Thea van der Putten. Eli- ze Galama, Engelo Bello, Wouter Goedhart. Paul Bindels en Lodewijk Meeuwsen. Ernest Bour wist tussen de kleine bezetting van het Resi dentie Orkest en het podium een geslaagde eenheid tot stand te brengen. Daarmee rechtvaardigde hij de keuze van dit werk. De 24-Jarige Peter-Jan Wagemans smaakte het genoegen, dat zijn Muziek 1 voor blazers en pauken werd uitgevoerd. De componist, leerling van Jan van Vlijmen, maakte handig gebruik van de vir tuoze mogelijkheden van een hele batterij blaasinstrumenten. De op zet doet enigszins denken aan Ti me machine' van Otto Ketting, die echter meer kleur, meer spanning weet te bereiken dan Wagemans. De openingsmaten van Muziek 1 zijn verrassend en ge van veel te verwachten, doch halverwege weet de componist niet goed raad meer met de opeenstapeling en aaneen rijging van klanken. Dan resteert In de laatste tien Jaar van aljn leven volgden Die Ent filhrung a us dem Serail, Figaro. Co6i fan Tutte. Die Zauberflöte en La Clemenza di Tito, waarin het ontwikkelingspro ces voortgeschreden is. dat ln Ido meneo is ingezet. De Griekse legen de over de koning van Kreta is door een Milnchener Hofkapelaan zodanig bewerkt, dat er een cama- valsopera van gemaakt kon worden, die beantwoordde aan de 18e eeuw- se mode. compleet met enige stor men. een zeemonster en Poseidon als deux-ex-machlna. Poppen Geen wonder, dat de koning, noch zijn. Met uttzondering van Biettra. de Ilia vlees en bloed geworden zijn. Met uitzondering van Elettras antagonists van Hla. blijven het voornamelijk spelende en vooral zingende poppen Waar Mozart echter heen wil. is in Idomeneo reeds duidelijk te lies- speuren. In de rol van Elettra aller eerst en voorts ln een aantal prachtige aria's, duetten, terzetten, kwartetten en koren, die in dit werk voorkomen. Naarmate het werk vordert, overtuigt het steeds sterker. Mozart is dat zichzelf ook bewust geweest, blijkens een brief, die hij enige weken voor de pre mière aan zijnv ader heeft geschre- Inspiratie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Amsterdam mer B. Baker heeft verklaard Nederlandse huurlingen te wer ven om in Angola tegen de be vrijdingsbeweging MPLA te vechten. Hij zou thans reeds in staat zijn 25 tot 35 man direct weg te sturen, verklaarde hij zaterdag in de tv-rubriek Brand punt. Hij beweerde de namen door te geven aan de Britse organisatie SAS en de administratie en een aantal namen te hebben gekregen van de heer A. Rommens. Deze Amsterdammer is vorige week met het werven van de huurlingen ge stopt. nadat de recherche hem op het strafbare van zijn arbeidsbe middeling had gewezen. De heer Rommens ontkent trouwens dat hij zijn administratie aan Baker heeft overgedragen: zoals in eerdere be richten zegt hij al zijn gegevens te hebben vernietigd. De heer Baker zegt geen cent aan zijn werk te verdienen en uit idea- listixche motieven te handelen. Desnoods, aldus zijn verklaring, zullen, als de justitie zou ingrijpen, anderen het werk ondergronds voortzetten. Baker zou volgens Brandpunt vorig jaar een plan heb ben gesmeed om ln Suriname de macht over te nemen en het land bij Brazilië te voegen. 36. 'Bedankt voor het vertrouwen', lachte de smid. 'Maar mag ik de brigadier dan nu even meedelen, dat ik acht verdachten tel! De achtste ls Ulcc Schwartec, de trai ner van het nationale elftal!' 'Kom nou!' zei brigadier Piet onge lovig. 'Die goeie man denkt alleen maar aan een winnend elftal! En in zijn vrije tijd schildert-ie een beetje! Onschuldiger kan het al niet!' 'Wat deed hij dan bij Kille Bill aan de deur?' vroeg de smid. 'Toen hij hoorde, dat deze in de Rus dirigeerde tweemaal orkest Concertgebouw door Piet Visser AMSTERDAM De Russische diri gent Kir ill KondrasjUi stond zater dagavond en zondagmiddag voor het Concertgebouworkest, respectie velijk bij het Ned. Theater-Cen trum en tijdens het abonnements concert. Hij bracht wel een groot aantal decibels mee. wat hij, Ln Diepenbrock's 'Elektra' (1920), het 2e Vioolconcert van Bartók (uit 1938) en ook uit Tsjaikowsky's Der de Symfonie (1875) blijkbaar nood zakelijk vond. Wel met vaak tedere afwisselingen ln de dynamiek, want hij verstaat zijn vak bijzonder goed. De door Rees er uit Diepenbrock's toneelmuziek samengestelde suite mocht hier best eens vaker gehoord worden, zelfs in deze voordracht. Het stuk verdient het. ondanks de Wagner-achtergrondhet is een ge zonde spannende en beeldende mu ziek. die nog steeds goed aanspreek. Net zo als de een halve eeuw oude re muziek van Tsjaikowsky, met een ongelooflijk raftinement aan instrumentatie, aan harmonie en aan ritme-wisselingen, ook al duurt het stuk bijna drie kwartier. Groeit een compositie 'het publiek binnen'? Of groeit het publiek naar de muziek toe? Bartok's Vioolcon cert werd onder Mengelberg voor het eerst in 1939 uitgevoerd door Zoltén Székely, en hij was toen zeker de enige die dit werk aan kon. We zaten allemaal geslagen en verwondeia óm die nieuwe, zeer in dringende klanken. In deze uitvoe ringen werd het werk gespeeld door de jonge Koreaanse violiste Kyung- Wha Chung, die er een bijzonder gave techniek voor had meege bracht: rustig en zeker, vlot en met veel virtuositeit waar zij dat goed gebruiken kon; briljant gestreken met Juiste melodie-vorming en een grootste uitbeelding van de sfeer die Bartók had bedoeld. En als tegenspelers het begeleidende or kest boeiend van klank en verras send binnen het patroon van de thematiek. Een klein figuurtje met groots vioolspel. gevangenis zat, liep hij gebroken weg! En hij zei, dat hij nu geen winnend elftal meer kon maken! Nee. brigges, voor mij is Ulcc Schwartec ook verdacht'. "Mis schien heb je gelijk', zei de briga dier. 'Ik zal hem ln mijn boekje schrijven. Misschien ga Ik hem ook wel eens even goed aan de tand voelen. Enneals ik juffie nu een goeie raad mag geven. Jongens. Doe dan niet zo geheimzinnig. Denk er om, dat de politie altijd klaar staat om jullie te helpen. En zorg ervoor, dat je het ons niet zo lastig maakt'. 'Dat doen niet wij Dat doen boe fries, die mij patskrap op de kop geven', zei dr. Yokito. - En terwijl zich dit alles in hei rustige Rijkhuyzen afspeelde, greep de Minister van Binnenlandse Aan gelegenheden de telefoon om com missaris Borgers op te bellen, 'Met Clepmeyer d'Groott'. zei hij, toea de verbinding tot stand was geko- men. 'Moet je luisteren, Borgers. Iï heb een klacht. Een ernstig» klacht1' PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN slechts ritmische variatie en in cfie ritmiek blijkt Wageman het sterkst. Hij mocht tot tweemaal toe op het podium verschijnen om de dank van het publiek in ontvangst te nemen. "Dank zij de vogelzang hervonden inspiratie', zo roept Olivier Massi- aen uit en in meerdere composities maakte hij dan ook dankbaar ge bruik van die Inspiratiebron. In Cronochromte. door de componist vertaald in 'Couleur du temps' is er ook sprake van de ontdekking van 'een nieuwe zang, een nieuwe stijl, een nieuw landschap'. Men zit als het ware midden in een volllre omgeven door vele tientalle Messi- aen-vogeltjes. Nu kan de zang van één vogeltje tot ademloos luisteren dwingen, de zang van de vogels in deze compositie wordt tot een ob sessie. Geen spanning, doch over spanning en dan blijkt muziek voor de toehoorder een hoogst vermoei ende bezigheid. Radio vandaag HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Kom er maar eens uit: lichte muziek. (7.30 Nws. 7.4-1 AJstua. 8.30 Nwa 8.36-8.15 Gymn. voor de huisvrouw.) 10.00 (8) Kabouitertijd. 10.30 Nws. 10.33 Sphlm, progr. voor de vrouw- RVU: ia.40 Educatief progr. VPRO: 12.00 Plet Ponskaart Presenteert... 12.26 Mede delingen. 12.30 Nwa. 12.41 Plet Ponskaart- Presenteert... vervolg. 13.30 (S) Muziek. 15.00 ermanent Wave. progr. voor -de vrouw. 16.30 Nws. 16.33 (S) Nova Zembla. EO: 16.15 De EO deze week. 16.20 (S) Licht en uitzicht: gewijde muziek. 17.00 EO-Mebterdandchristelijke hulpverle ning. 17.05 (S) Eigen Wijs. kleuterprogr. OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.20 Vast en zeker. 17.30 Nws. EO: 17.32 Klank bord. EO: 18 00 (8) WU hebben een woord voor de wereld: gewijde muziek. P.P.: 18.19 Uitz. van de KVP. 18JJ0 Nws. EO: 18.4-1 (S) EO-medcdellngen en grammo foonmuzlek. 19.00 (6) Ronduit: ren. AVRO: 9.03 (S) Pep-op-drïe: gen-Uur-Show. 10.03 (S) Pep-op-drle: Ar beidsvitaminen mot populair verzoekpla ten. 1IL.03 Radiojournaal. HL06 (S) Drie draalt op verzoek: Postbus 700. 12.03 Kontakt I. 15.03 (S) Pop Konitaikt II: de Hiit-Vlsser. 16.03 (S) De Hltmeester, met o.a. do Nederlandstalige ltoj>-10. (17.03- 17.06 Radiojournaal.. NOS: 18.03 De Vakaturebanfc. 18,10 (S) N.OB.-maal. AVRO: 19.02 Drie loopt ach ter: Let's Twist Again. 20.02 Radiojour naal. 20.05 (8) Superclean Dream machi ne. 21.02 (S) De Negen-Uundazz-Show. 22 02 Radiojournaal. 22.05 (S) Vanavond Song. 4.02 (2) Daar blijf Ik voor kende ochtendpost: van alles wat. HILVERSUM IV VARA: 7.00 Nws. 7.02 (S) Groot <o klein, klassieke muziek. 9.00 Nws. t(S Wonen, verschil tussen huls en ttata. 935 Kinderen eon kwartje?, progr. ora schooi en thuis. 10.00 (S) Feest d« herkenning: klassieke muziek. 12.00 (8) Tussen de middag: Gluseppl Verdi. 1Q.00 (S) Maak eens nader kennis met ..bel Utrechts Byzantijns Koor (26 Jr.). 1630 (S) Muziek van speellieden: muziek van vroeger. 14.00 Nwa. 14.02 Keuren en Be zen, progr. over koop- en leefgedmg 14.30 Tussen Hemel en Aarde; Of vreem de verschijnselen in Yorkshire, documen taire. 15.00-17.00 (S) Muziek van for maat: klassieke muziek. TV vandaag Jaar christelijke hulpverlening. 20.30 (S) stellen u voor, gevarieerd progr. (2u.ov» Inleiding. 20.93 Kamermuziek- 21.05 Ge- ref. Zendlngsbond 75 Jaar.) 21.50 (S Avondoverdenking. NOS: 22.00 Voor bito den en slechtzienden. 22.15 (S) Openbaar Kunstbezit. 22.25 Bond zonder Naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. VERONICA: 22.55 (S) 3600 seconden Ver onica op 1. Nos: 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Te Dc-um Laudamus: gewijde mu ziek. 7.54 Het levende woord, Bijbellezing. 8.00 NWs. 8.1:1 Hïor en Nu. 8.25 Muziek to uw straatje. 9.00 Plein Publiek: Het kin derloze echtpaar. 10.30 Schoolradio. 11,00 Nws. 1U.03 Banden met muziek: klassieke muziek. 12.00 Het nuttigen van etenswa ren ls toegestaan: lunch progr. 13.00 Nws. 13-11 Hier en Nu. 13.30 Onder Schooltijd: progr. voor luisteraars ln de school en daarbuiten. NOS: 14.50 Den Haag deze week. 16.00 Kijk op het buitenland: be schouwingen en berichten over de Dorde Wereld en Oost- en West-Europa. NCRV: 16.30 In t zilver: progr. voor oudere luisteraars (16.00 Nws.). 17.00 The Mil lers. 172-5 (S) Draaitafel: lichte muziek voor een breed publiek. 17.55 Mededelto- gSNCRV: 18.00 Nws. 18.11 Hier en Nu ia40 (S) Bandstand: lichte muziek. P.P. 19.00 Utz. van de DS'70. 19.10 Bij de tijd ming: Lied van de week. 20.00 Nws. 20.05 (S) Kamerorkest met solisten: klassieke muziek. 21.20 (S) Klassieke pianomuziek. 21.35 Llterama: kroniek over boeken, schrijvers en oneel. 22J.5 Teksten van Dostojewstel. 22.39 Als de Dood. hoorspel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen, met o.m. Den Haag vandaag. 23.56-24.00 Nws. NEDERLAND I NQS-NOT 11.10-12.00 Schooltelevisie. NOS 12.25-14.30 Olympische Winterspelen TELEAC 18.15 Nederlands voor buitenlandse werknemers NOS 18.45 TV-Informatie voor Surinamers en Surinaamse Nederlanders 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's 3x20: informatief programma 20.05 Superetars 1975 21.00 Wie van de drie NOS 21.35 Journaal 21.50 Olympische Winterspelen 23.00 SYMBIOSE NOS 23.04-23.09 Journaal NEDERLAND II NOS 18.00 Olympische Winterspelen 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Suske en Wiske 19.30 Doctor Who, science-fictionserie NOS 20.00 Journaail TROS 20.25 Somebody up there likes me film met Paul Newman 22.15 Akuta-tv NOS 22.55-23.00 Journaal Speciaal vandaag 0 Reportages van de Olympische Winterspelen voor televisie skiën- reuzenslalom. Ned. 1/12.25-14.30 KUNSTRIJDEN HEREN (korte kuur) en Nederlandse uitzendingen. Ned. 2/18.00-18.45 Samenvattingen en reportage ijs- dansen. Ned. 1/21.50-23.00 Olympisch (radio)journaal. Hilv. 3/23.00-23.30 0 Voor Nederland deed Tom Okker mee aan de vijfde serie voor Super stars 1975 in Engeland (AVRO). Ned. 1/20Ü De TROS vertoont de Ameri kaanse film Het brandmerk d« zonde, waarin Paul Newman de rol speelt van de bokser Rocky Grazia- no. Ned. 2/2025 Aktua geeft achtergrondinforma tie. Ned. 2/22.15 115 'Dank U Treule't is alles al vlr mekaar, die keus en die toesegging, ek he gecorrespondeervir mij deug alleen een vrouw uit Holland, dan nog uit Gelderland en as het kan uit de Veluwewant vlr mij ls het daarginds nodig, as ek weer tussen die skapen ben. om iemand te he an wie ek zegge kan. da's nou Hollandse thee of daarginds is een berkeboompje precies as bij ons op Beuken loo U zult segge, dat dit maar kleine dingskes zijn maar se zijn die grote in 't kleine •Dus Je hebt niet een vrouw in Londen gekozen?' Dolly voelt dolle lust om hem even te prikkelen, maar Sjos schijnt er niet het minst door geprikkeld te zijn. Een Engel se tot vrouw te nemen komt hem nu als heel wel doenlijk voor. 'Ek heb in Londen wel rondgeke ken. er lopen floddermadammen maar ook heel wat nette meissies maar ek was blij, dat ek al een Beukenloose heb. want as ek naar Suid-Afrika terugkeer, moet ek mijn verleden vasthoueverlies lk mijn verleden, dan verlies ek mijn Jeugd en dan is die rus uit de gedachten weg 't verleden, daar wortel je op Dolly kan zijn door Hcnriette L.T. de Beaufort bespiegelingen, hoe haar die ook boelen, maar met een half oor vol gen zo bran dn leu wsgierig ls ze om Sjos 'keus onder de Beukenloose Jonge vrouwen te horen. 'Sjos. zou Je me al kunnen zeggen, hoe Je aanstaande vrouw heet. of ls het nog een geheim?' 'Geen geheim meer. freule, se Ls Ellie van Arkel. de dochter van dominee van Arkel en mevrouw. U wel bekend'. Dolly slaat de handen ln elkaar. 'Dat vind lk reusachtig. Sjos. ze is heel aardig, weet je, diie knappe goeie Elilie. Daarom heeft ze na tuurlijk geen Frans, maar Engels willen studeren?' 'Jawel, dat ls al op mijn raad gegaan'. 'Maar Sjos. ik begrijp nog altijd niet, waarmee ik Je dan helpen kan, alles ls nu toch voor mekaar?' Hij knikt wat droefgeestig van neen. "Ellie 's moeder, mevrouw van Arkel. se ls wat...' Hij houdt zijn rechter hand boven zijn hoofd en maakt een draal be weging met de vingers, als wil hij een lok opkrullen. 'Se zoekt het wat erg naar boven toe vir haar dochter'. 'O ja. dat weet ik, ze heeft het heel hoog in de pet'. 'Precies, en ek wil het vir ELlie. dat het zonder kleerscheuren gaat. Nou ls en blijft die afstand tussen een pastorie en een koetsierswoning baaje grootas U nou Ellie en mij in dees enkele weken wat om gang wil gee op het Huis. dat sou vlr mevrouw van Arkel dan een soort hoogwatermerk van vertrou wen zijn'. Dolly's gedachten schieten uit naar allerlei richtingen. 'Wacht, ik geloof, dat ik al een Idee heb, een echt idee. Als hij en Ellie eens twee maal in de week bij mij komen om Engels te lezenzos dat niet Iets zijn? En heb e a' getuigen voor Je huwelijk, kunnen we daar niet mevrouw van Arkel mee vergulden? Zal ik het eens aan mijn vader vragen, of hij er eentji wil zijn?' 'Ek weet niet nle. of dat nu niet t* ver sou gaan. ek sal er nu off denke Tot etenstijd blijven ze geanimeerd babbelen. Dolly vraagt haar bezoek, wanneer en hoe zijn gevoelens te gen Engeland zijn omgezwaaid Sjos antwoordt haar onverstoor baar, dat hij altijd en ln de eerstt plaats op Afrika is georiënteerd, ter wille van Afrika ls hij weggelopen uit Beukenloo en ter wille van Af rika wil hij ginds blijven. DollJ; merkt, dat als hij over Zuid-Afrib praat, zijn taal Afrikaanser kleurt 'Bewondering vir concentratiekaffl- pe, slechte behandeling en wange drag van die Engelse he ek frotf nle gehad nie, en nou nog nie nl> maar die Engelse he die Afrikaner* gevoel nle miskend nleen as (ft Suld-Afrika tot een voorspoedH land wil ontwikkelas die o® gevoel nie kwes?' Sjo6 draait rij'- twee grote handen met de binnen kant naar boven. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4