Duizenden doden bij aardbeving Ministers leggen onenigheid bij Warm/koud A Britse marine terug in IJslandse wateren Drietal rijdt riskante Elfstedentocht BEDRIJFSAUTO RAI Onbevredigend slot Duits proces - pag. 7 met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant Premier Den Uyl: meer dan schoonheidsfouten lulp voor Guatemala Zogezegd Uitwerking van compromis zal 'moeite kosten' 5tm 14 FEBRUARI elfstedentocht Volgens oppositie: 100.000 politieke gevangenen in India Elke ochtend. Daar neem jeTrouw voor. Welkomstvoordeel. hoort bij u. 34e JAARGANG No. 9746 - VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 WW Het onderwijs vraagt Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. IITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 .BONNEMENT 14,17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,50 IN DEZE KRANT Binnenland Onderzoek isolatie alle woningen 3 Vogels hebben het moeilijk 5 Buitenland Kissinger valt uit tegen Congres 7 In Innsbruck kwamen de Olym pische Spelen gisteren pas echt goed op gang. De Oostenrijker Franz Klammer (foto) won bij het skiën de afdaling en zorgde er zo voor dat er in Oostenrijk tot in de vroege uren feest ge vierd werd. Teleurstellend was het optreden van de Nederlandse da messchaatsploeg op de 1500 me ter. Annie Borckink was met een twaalfde plaats nog de beste. Een van de oorzaken van dat optre den is het nog steeds voortduren de konflikt tussen schaatscoach Gerard Maarse en zijn pupillen. Kerk Boodschap van bekering centraal in GZB-werk 2 Economie Kleine winkel heeft kansen17 Brieven van lezers 2 Strips, feuilleton I'uzzel4 Commentaar5 Dichtbij en verder 5 Weer5 Filmpremières Familieberichten 9 en 16 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl en vice-premier Van Agt hebben zich weer verzoend, na de onenig heid die woensdagavond ontstond naar aanleiding van de persconferentie van Den Uyl en Boersma (sociale zaken) over de ondernemingsraad. Eensgezind spraken zij gisteren in de Kamer hun spijt uit over de gerezen misverstanden en 'communicatiestoornissen'. rUATEMALA (UPI, Reuter) Bij de aard- eving in de Midden-Amerikaanse staat iuatemala zijn meer dan 2000 mensen om et leven gekomen. Dit is meegedeeld door ose Alvaredo, directeur van het Guatemal- eekse Rode Kruis. EN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft isteren vijftigduizend gulden ter beschikking ge teld voor de hulpverlening aan de slachtoffers an de aardbeving in Guatemala. [et Rode Kruis heeft besloten het speciale giro- ummer 777 open te stellen voor giften van de be- olking [et aantal zwaar gewonden schatte Alvaredo op, 500 tot 2000 en het aantal lichtgewonden op 5.000. Hij vreesde voor het lot van 1500 inwoners an de plaats Paramos die op 55 kilomemter ten resten van de hoofdstad van Guatemala ligt. We hebben er artsen naar toe gestuurd, maar ze lebben niets dan puinhopen aangetroffen. We peten niet of de bewoners van de plaats onder et puin begraven liggen of dat zij gevlucht ijn'. rolgens het Spaanse persbureau EFE heeft het lationale noodcomité van Guatemala officieel be- endgemaakt dat er in heel Guatemala 5000 men- («n zijn omgekomen en 10.000 mensen gewoDd fejn geraakt. \n de stad Guatemala viel gisteren een ijskoude Lntffregen, wat het lot van de duizenden daklo zen nog verergerde. De mensen zitten bijeen in ge ïmproviseerde tenten. Er zijn weinig levensmid- lelen. het water is schaars, de telefoonverbindin- :en zijn verbroken, de ziekenhuizen zijn overvol n er is groot gebrek aan dekens en medicamen- en. [rachtens de noodtoestand worden alle reddings- rerkzaamheden gecoördineerd doo rde minister an defensie. Gewapende militairen en politie- lannen patrouilleren in de stad om plunderin- en te voorkomen. 'erscheidene buitenlandse toeristen wachtten isteren nog op een chartervliegtuig om naar huis erug te keren. Enkele duizenden toeristen waren edwongen de nacht in de open lucht door te rengen. De aanvoer van hulpgoederen uit het bui- eniand begon gisteren op gang te komen. Ve zullen actie moeten blijven 'oeren voor echte medezeggen- chap, uit te oefenen door mon- uge mensen, die samen verant woordelijk willen zijn. CNV-voorzitter J. Lanser Een moeder en twee zoontjes hebben nog wat serviesgoed en dekens uit de puinhopen van hun door de zware aardbeving verwoeste huis gehaald. Het hart van Guatemala-Stad zou voor vijftig procent verwoest zijn. Premier Den Uyl zei dat het kabi net op hoofdpunten overeenstem ming heeft bereikt over de wijzi ging van de wet op de onderne mingsraden. Duidelijker dan tevo ren voegde Den Uyl daaraan toe dat 'een aantal onderdelen nog na der uitgewerkt en In wetsartikelen vertaald', moet worden. 'Dat kost nog enige moeite', zei hij. 'Dat zal een krachttoer worden', meende Van Agt. Die uitwerking is toevertrouwd aan de ondertekenaars van het wets ontwerp, de ministers Boersma, Van Agt en Lubbers, maar ook de premier zelf zal daarbij betrokken zijn. 'Wij zien dat niet als bewa king, maar meer als een gelegen heid ons te laven aan de vandaag opnieuw gebleken wijsheid van de premier' schertste minister Van Agt. Advies Hoofdpunt van die nadere uitwer king is de status van het advies van de ondernemingsraad in de laatste overlegvergadering van di rectie met ondernemingsraad. Wordt daar dan gepraat over een al afgerond advies, of gaat het nog steeds om slechts een voorlopig ad vies? Daarover ging de discussie, waar het kabinet niet uit kwam. In het eerste geval gaat het om een mogelijke heroverweging van het vastgestelde advies (het progressie ve standpunt), in het andere geval moet eindoverweging van het ad vies nog plaatsvinden (standpunt Van Agt>. Ingewijden menen dat dit verschil voor de praktijk weinig uitmaakt, en alleen politieke betekenis heeft. Het zelfstadlge karakter van de on dernemingsraad wordt daarmee ln meer of mindere mate benadrukt en dat bepaalt de verlies- en winst- Bewolkt Droog weer met in het alge meen veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen. Vlatige tot krachtige oostelijke wind. Minimum temperaturen van 1 gr. in het zuidwesten tot 5 gr. in het noordoosten van het land. Maxima van 2 tot +1 gr. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog en tempera turen rond het vriespunt. Morgen zon op: 08.12 Zon onder: 17.37 LONDEN, REYKJAVIK (Reuter, UPI) De Britse regering heeft gisteravond de marine opdracht gegeven op te stomen naar de IJslandse wateren ter bescherming van de Britse vissers. Deze maatregel volgde vrijwel onmiddellijk nadat een IJslands pa trouillevaartuig de netten had stuk gevaren van een Britse visser. De regering in Reykjavik heeft steeds gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Londen te zullen verbreken zodra de Britse ma rine de IJslandse wateren binnenvaart. (ADVERTENTIE) van combi tot combinatie Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterdagen en Zondag van 10-17 uur Toegang f5.- Amsterdam Trein-toegangbiljetten bij NS-stations Op 20 januari werden de Britse marineschepen uit de IJslandse wa teren teruggetrokken. Dit was de door de IJslandse regering gestelde voorwaarde voor hervatting van de besprekingen over het visserijsge schil tussen beide landen. Vorige week hebben de Britse premier Ha rold Wilson en de IJslandse pre mier Hallgrimsson in Londen be sprekingen gevoerd over een vre desregeling in de visserij oorlog. De IJslandse minister van buiten landse zaken Einar Agustsson ver klaarde gisteren nog dat een terug keer van de Britse marine in de door IJsland opgeëiste visserijzone onmiddellijk zou leiden tot een verbreking van de diplomatieke be trekkingen. Het Britse ministerie van defensie heeft verklaard dat twee fegatten onderweg zijn naar de visserij gronden en dat de Britse luchtmacht de waamemlngsvluch- ten boven het gebied hebben her vat. Groot-BrittannlB is nog steeds be reid om met IJsland te spreken over een interimregeling van het visserijgeschil, maar waarnemers zien niet in hoe IJsland in de huidige omstandigheden hierop kan Ingaan. IJsland, dat economisch voor een belangrijk deel afhanke lijk is van de visvangst, vreest dat de zee zal worden leeggevist, als er geen vangstbeperking wordt afge kondigd. Gedurende besprekingen heeft Londen in eerste instantie gevraagd om een Jaarlijkse hoe veelheid van 130.000 ton. Later ver klaarde de Britse regering zich be- bereid meer toe te wijzen aan de Van onze verslaggevers LEEUWARDEN Ondanks de vrij onbetrouwbare toestand van het ijs hebben gisteren drie. schaat sers het traject van de Elfstedentocht afgelegd. Het drietal, de 35-jarige Klaas Visser uit IJlst, de trainer van Atje Keulen-Deelstra, de 52-jarige Johannes Osinga uit Heeg en de 30-jarige Anne Tjerk stra uit Sneek, heeft er twaalf uur over gedaan. Drijf je de training niet wat te ver? De schaatsers vertrokken gister morgen om tien voor vijf uit Leeu warden en kwamen gistermiddag om zes voor vijf op het vaarwater Den Borike aan. Ze vertelden bij hun aankomst dat de tocht hun nogal zwaar was ge vallen; ze hadden blaren en ook enkele verwondingen aan de voeten opgelopen Klaas Visser zei dat de tocht in elk geval sterk te ontraden Is aan schaatsers die niet volledig op de noogte zijn var de toestand van het ijs op de route. Bij Wor- kum heeft het drieta. twee kllomp- ter van het traject lopend moeten afleggen Ook elders moest een eindje worden gelopen. Gisteren was het trouwens wel de laatste dag waarop een dergelijke tocht gemaakt kan worden. De toe stand van het ijs in Friesland wordt met de dag slechter. Met name net Slotermeei Is zeer ge vaarlijk. De provinciale VVV van Friesland waarschuwde gisteren al voor het schaatsen op de buitenwa teren. De wakken worden op de meeste plaatsen groter en het wa ter wordt warmer, waardoor het nog slechts op bepaalde plaatsen verantwoord is de schaatsen onder te binden De secretaris van de vereniging De Friese Elfsteden, jhr G. G. Witsen Elias. noemde gisteren het Initiatief van de due schaatser? vrij riskant, omdat anderen met minder erva ring dit voorbeeld kunnen navol gen. Zeifs voor de onderhavige drie bestond er volgens de secretaris een risico. Geen schaatsweekend De Bilt meldde gisteren dat er geen schaatsweekeinde meei te verwach ten valt. Het ijs zal lr; het weekein de nog niet zijn weggesmolten, maar de kwaliteit zal toch te wen sen overlaten, deels door de komst van zachtere lucht deels door eventuele neerslag De temperatuur zal ln hei begin va" de komende week waarschijnlijk nog iets verder stijgen. Hans Wiegel, de fractieleider van de WD, heeft minister-president Den Uyl en minister Van Agt gisteren vragen gesteld over het compromis dat is bereikt inzake de wet op de ondernemingsraden. Foto: Minister Van Agt (links) met de fractieleider van de KVP, de heer Andriessen. rekening voor de verschillende partijen in het kabinet. Het kabinet was van plan dit me ningsverschil te verhullen met een wetstekst, die beide zienswijzen mogelijk maakt. Van Agt bracht de zaak echter naar buiten, toen hij de indruk kreeg dat op de perscon ferentie de progressieve zienswijze was gegeven. Van Agt was op dat moment ook nogal nijdig dat Den Uyl hem niet had ingelicht over die persconferentie. Misverstand Omstandig betoogden Den Uyl en Van Agt gisteren dat dit door aller lei misverstanden kwam waaraan geen van beiden schuld hadden. Den Uyl dacht dat Van Agt het wist, en Van Agt vond nu dat hij beter even had kunnen bellen met Den Uyl toen hij toevallig over de persconferentie hoorde. De gebeur tenissen die daarop volgden, harde uitspraken en beschuldigingen over en weer. betreurde Den Uyl ernstig als 'meer dan schoonheidsfouten.' 0 Zie verder pag. 3. kolom 3; ons commentaar staat op pagina 5 NEW DELHI Volgens de opposi tie ln India zijn er in dat land ongeveer 100.000 politieke gevange nen. Alleen in de Zuidelijke deel staat Tamil Nadoe zouden al acht- tot tienduizend mensen om politieke redenen m de gevangenis zitten. Dit werd bekend gemaakt door twee woordvoerders van de opposi tie. Zij zeiden dat hun partijen van plan zljo zich te verenigen in één oppositiepartij, die zal blijven stre ven naar een gesprek met de rege ring van mevrouw Indira Gandhi. Volgens de woordvoerders zijn hier toe echter 'alle deuren gesloten'. Zij beschuldigden de regeringspar tij te streven naar een éénpartijen stelsel in India. In een brief aan mevrouw Gandhi wees de oppositie op het gevaar van een mogelijke radicalisering, omdat alle grond wettelijke mogelijkheden om oppo sitie te voeren zouden zijn geblok keerd. Britse vissers dan 65.000 ton per jaar. genoegen te nemen. IJsland ls niet reld met minder dan 100.000 ton Het visserijprobleem zal binnenkort aan de orde komen tijdens de zee- rechtconf eren tie van de Verenigde Naties. De verwachting ls dat vele landen, waaronder IJsland, zullen aandringen op uitbreiding van de nationale visserij grenzen tot 200 mijl uit de kust. Binnen die zone zouden dan zonder toestemming buitenlandse schepen niet mogen vissen. Engeland en IJsland voeren de temperatuur in hun kabeljauwconflict op. Marokko en Algerije koelen de troebelen om de Spaanse Sahara weer af. Het kan vriezen en het kan dooien, en je weet van te voren nooit precies wét&r. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:. De plaatselijke politie heeft gister- j avond bekend gemaakt dat het ijs op de dorpegrachten en meren rond- i om Giethoorn levensgevaarlijk is geworden Er kan op het ijs niet meer worden geschaatst. Een woordvoerder van de rijkspolitie ln Den Haag heeft meegedeeld dat vanaf vandaag de Drecht tussen Bilderdam en Leimuldeo levensge- 1 vaarlljk is Om acht uur vanmorgen i wordt begonnen met bemaling van de polders. Het Waddeneiland Ameland ls gis termorgen om half twaalf uit zijn I Isolement verlost. Een IJsbreker, gevolgd door twee veerboten, wist J toen het Friese Hoiwerd te berei ken. De IJsbreker had ruim ander- i half uur nodig om door het zeer zware pakijs een weg voor de veer- I boten vrij te maken De opheffing»' van het isolement had vooral bete kenis voor de brandstof voorziening. Enkele gezinnen op Ameland had den bij gebrek aan brandstof al bun hu>/.cn moeten verlaten. _Giro:__ Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: 0 4 fraaie zwart-kutvillederen onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad on mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalrnder. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop. Trouw/Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1