Schaf je het dialect af, dan schaf je erg veel af MEHACO presenteert: 'Nachtwacht' voorlopig van achter glas te zien Kies bet zekere voorhetonzekere... kies Mercedes-Benz. l jtaalbare kermis in Deventer Nog tienduizenden Nederlanders rijden zonder deel III /erslag van enquête over school en streektaal Mooier na restauratie Groninger politie mogelijk op spoor grote autozwendel 'Benzinestations moeten 's avonds en 's nachts dicht' ONDERDAG 5 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 MEHACO bedrijfswagens b.v. Postbus 2074, Utrecht Telefoon 030 - 45 13 73 Van een onzer verslaggevers DEVENTER Het gemeente bestuur van Deventer ls er door een onder-verpach tingssysteem In geslaagd de prijzen op de in juni te hou den kermis omlaag te krijgen. Ook ls het streven om het aantal gok-zaken te beperken met succes bekroond. B. en W. van Deventer heb ben dit jaar voor het eerst de mogelijkheid geschapen om op één standplaats verschil lende aanbiedingen te doen. De exploitant mag zeil de rit prijs bepalen als hij een (vaak nogal hoge) pacht be taalt. In het andere geval moet de ritprijs lager zijn naarmate er minder pacht is verschuldigd. Voor dat systeem heeft een aantal kermisgasten gekozen. De bedoeling ervan ls de prij zen te drukken, speciaal wat de kinderattracties betreft. Er vloeien dan wel minder pachtgelden In de gemeente kas. maar daar staat tegeno ver dat de kermis betaalbaar blijft. Alle kindervermakelijkheden kosten ditmaal vijftig cent, terwijl dat vorig jaar vijfen zeventig cent was. Ook enkele zaken voor volwassenen zul len een lagere toegangsprijs vragen. B. en W. denken dat de kermis op deze wijze 'soci aler' zal worden. Van een verslaggever DEN HAAG Ongeveer 50.000 automobilisten zijn volgens een schatting van het ministerie van verkeer en waterstaat nog steeds niet ln het bezit van deel ni van het kentekenbewijs. Dat houdt ln, dat deze automobilisten formeel be keurd mogen worden als de politie hen aanhoudt. Justitie heeft echter l?ten weten nog enkele weken 'soe pel' te zullen optreden, zodat bekeu ringen slechts incidenteel zullen worden uitgedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie zullen alle aanvragen over enkele dagen zijn afgehandeld. KAATSHEUVEL Bij een ver keersongeluk op de provinciale weg Waalwijk-Tllburg zijn gistermor gen twee mensen omgekomen. De slachtoffers zijn de 35-jarige me vrouw W. Robben uit Kaatsheuvel en de 23-jarige A. van de Rijd uit Tilburg. Mevrouw Robben verleende op haar fiets geen voorrang aan de heer Van de Rijd, die een motor be reed. an onze onderwijsredactie lEN BOSCH Met de school et gebruik van dialect afrem- len, stimuleren of alleen maar llereren? Op die vraag ant- oordde een moeder: 'Echt dia- ct is de enigste taol die thuis tirt in de streek wor ge left', en eveneens geënqueteerde va- tr bleek het daar niet mee ins. Dialect is zeer slecht voor l ontwikkeling', antwoordde ij in algemeen beschaafd Ne derlands. 'Je komt er niet ver mee; ten hoogste twintig kilo meter'. Deze twee antwoorden komen voor in het verslag van de enquête over school en dialect, die werd afgeno men op initiatief van de Commissie Modernisering Moedertaalonder wijs. Uit dit onderzoek blijkt dat het dialect nog altijd een belang rijke plaats inneemt in het leven van schoolkinderen, maar dat de school daar soms onvoldoende re kening mee houdt. Het gebruik van dialect op school is vele jaren verdacht geweest. Op Van een verslaggever AMSTERDAM Eind maart zal de restauratie van Rembrandt's Nachtwacht, die op 14 september vorig jaar door een mverspan nen man ernstig beschadigd werd, voltooid zijn. Zeker acht maanden, misschien nog langer, tal het roesachtige schilderij dan alleen van achter een gla zen wand bewonderd kunnen worden. Dat gebeurt niet om een I nieuwe vandalistische aanval te voorkomen maar om de nieuwe 1 vernislagen tijd te geven om voldoende te harden. Zo lang dat niet gebeurd is, zou de adem van de duizenden bezoekers ge- makkwlijk een aanslag (een 'blauwfilm') op de verse vernis' kunnen achterlaten. Overigens zal het schilderij na de restauratie mooier zijn dan tevoren: alle oude vernislagen zijn van het doek verwijderd, waardoor de originele verf van onder alle vuil en aanslag te voorschijn ls gekomen en de kleuren fraaier zijn vpgylicht. Bij het schoommaken is geble ken dat de rassen op de be smettelijk lichte kledij van Wil lem van Ruytenburgh de verf nauwelijks bereikt hebben; zijn pak is er vrijwel zonder kleer scheuren afgekomen, de krassen waren in de dikke vernislaag gesmoord. Wel drong het mes van de bezoeker dwars door doek en linnen heen op de broek van compagnieleider Frans Banning Cock. Die scheuren zijn nu op gevuld met een mengsel van krijt en lijm. De vraag hoe dergelijke wereld- bereoemde en onvervangbare kunstwerken tegen gelukkig zel den voorkomende vandalistische aanvallen bewchermd kunnen worden lijkt directeur S. Levi van het Rijksmuseum vrijwel onoplosbaar. De enige mogelijk heid zou zijn ze achter kogelvrij glas tentoon te stellen 'maar dan kan men de musea net zo goed sluiten." Overigens is door het nieuws over de messteken de belangstelling voor de Nacht wacht (en voor het rijksmuseum in het algemeen) gestegen. school hoorde je "beschaafd" te (le ren) spreken. Dialect was eigenlijk taboe. Iets dat je zo gauw mogelijk moest afleren. Maar de laatste tijd is de waardering voor het dialect weer toegenomen. Aan de ene kant kwam dat door een overal ln Euro pa herlevend regionalisme. Aan de andere kant was dat te danken aan nieuwe onderwijskundige inzichten. Men ontdekte dat kinderen die thuis dialect spreken op school zwijgzaam zijn. Het Drentse school meisje Mieneke zou graag aan de meester vertellen dat ze ln een spijker getrapt heeft en naar de dokter moest, "k Harre piene ge- nogt, meister, daorvan niet, ik kun 't wel uutskruwwen', zou ze zeggen. Maar net op tijd bedacht ze zich, want tegen de meester praat je niet in je moers taal. Stagnatie Wat is het gevolg als kinderen niet durven praten? Het is duidelijk dat hun taalontwikkeling dan stag neert. De leerkracht zal misschien denken dat er weinig in zo'n kind zit, misschien zelfs dat het dom ls. De taal is nu eenmaal het voor naamste voertuig voor het leerpro ces. Daar komt nog iets bij. In de taal ligt de hede belevingswereld van het kind uitgedrukt. Het is do neerslag van alles wat hij mee maakt en beleeft. Het dialect is niet alleen een variatie op de standaard taal, het is ook de uiting van de eigen streekcuRuur, van het milieu waarin het kind leeft. Gooi Je in de eerste schooljaren dat dialect over boord, dan spoel Je met dat dialect ook het milieu weg. En dat terwijl nu algemeen erkend wordt dat het aanvankelijk onderwijs moet aan sluiten bij de leefwereld van het Jonge kind. Wat denken ouders, leerkrachten en toekomstige leerkrachten nu over het gebruik van dialect op school? Ruim vijftienhonderd men sen in achttien verschillende stre ken van ons land hebben de enquê te van de commissie moedertaalon derwijs beantwoord. Daarbij waren de volgende dialecten in het ge ding: Zuid-Hollands, Kennemer- lands, Wateriands, Zaans, West fries-Noordhollands. Utrechts-Al- blasserwaards. Zeeuws, Westvlaams- Zeeuwsvlaams, Zuidgelders, Noord- brabants-Noord'limburgs. Veluws, Gelders-Overijssels, Twents- Graafsch, Stelling werf s, Zuid- en Middendrents. Groningens-Noord- drents, en (met excuus aan de Friezen die hun taal niet graag een dialect horen noemen) Fries. Drie groepen Er zijn drie groepen kinderen: de groep die van huls uit dialect spreekt, de groep die van huis uit standaardtaal spreekt (beide groe pen zijn ongeveer even groot) en de groep die beide spreekt (de kleinste groep). Bijna de helft van de kinderen spreekt volgens de ou ders dialect, maar slechts een kwart van de kinderen heeft dat thuis geleerd. Hetgeen betekent dat een kwart van de kinderen het dialect op straat oppikt. Van de ouders met niet-dialect- sprekende kinderen vindt meer dan de helft het niet goed dat de leer kracht soms dialect gebruikt. Van de helft het niet goed dat de leer kracht soms dialect gebruikt. Van de ouders met dialect-sprekende kinderen deelt toch nog een derde deel die mening. Niet weren Van alle ondervraagden (dus inclu sief de leerkrachten en de studen ten van opleidingsscholen) vindt een ruime meerderheid (vier op de vijf) dat het dialect niet volledig uit school geweerd mag worden. Driekwart van de (toekomstige) leerkrachten wil het dialect als hulpmiddel op school toelaten. Toch zegt ruim de helft van de "kleuterleidsters dat ze in de prak tijk niet of nauwelijks dialect spre ken. Er is nog verschil tussen het toela ten van dialect en het lesgeven in dialect. De meeste leerkrachten vinden dat je in bepaalde situaties Maar aanstaande onderwijzers en kleuterleidsters blijken hier veel minder voor te voelen (vier op de tien ils tegen). Een altijd dialect sprekende leerkracht is voor de overgrote meerderheid van de ou ders (negentig procent) onaan vaardbaar. In een serie van elf discussiemid dagen op verschillende plaatsen dn het land zal de commissie moderni sering moedertaalonderwijs de nota met onderwijsmensen bespreken. Adres van de commissie: Hintha mereinde 72, Den Bosch. De markt in Ten Boer (Gr.) Uien heten daar 'siepels'. Van een verslaggever GRONINGEN De Groninger po litie is een autozwendel op het spoor, die vrij grote vormen aan kan nemen. In totaal werden de afgelopen da gen zeven autohandelaren en mon teurs aangehouden, die allen gestolen en niet volgens de officiële weg ge- importeerde wagens verkocht heb ben. Er werden door we Groninger politie in samenwerking met de rijkspolitie en de douane-recherche inmiddels vijftien auto's opgespoord, waaraan zeer waarschijnlijk een luchtje zit. De politie in Groningen heeft het vermoeden dat er met behulp van een aantal auto's steeds een nieuwe werd samengesteld. Van verschillende auto's waren de nummers van onder meer chassis en motorblok niet met elkaar in overeenstemming. Van een verslaggever UTRECHT Benzinestations moe ten verplicht worden 's avonds en 's nachts te sluiten, vinden de drie industriebonden en de Unie BLHP. Zij hebben staatssecretaris Haze- kamp geadviseerd deze maatregel te nemen in het kader van de win kelsluitingswet. Ontheffing zou volgens de bonden alleen moeten worden verleend aan stations die wel open moéten zijn in het belang van het beroepsgoede- renvervoer, het toerisme en dergelij ke. Daaraan moet dan echter de voorwaarde verbonden zijn dat de stations geautomatiseerd zijn (met automaten voor bankbiljetten) of een dubbele bezetting hebben. Staatssecretaris Hazekamp had de bonden om advies gevraagd nadat er enkele spectaculaire overvallen op pompbedienden gepleegd waren. MEHACO B.V. de grootste bedrijfswagen importeur van Nederland, presenteert op de RAI-bedrijfs- autotentoonstelling van 5 t7m 14 februari 1976, het grootste bedrijfs wagenprogramma van Europa: Mercedes-Benz. Op stand 117 kunt u kennismaken met het totale Mercedes-Benz bedrijfswagen programma van 2Vi tot 26 ton technisch GVW. Uitvoerige documen tatie ligt voor u klaar!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9