Bouw Nieuw-Waldeck nog dit jaar op gang Landrovers hebben hun bestemming bereikt KORT Ook 'beschutte' bouw in Den Haag Federatie komt met alternatieve fietsroute 'Vronestein' geopend Man ernstig gewond bij steekpartij Koos Verheul in Japans programma Door ijs gezakt en verdronken DONDERDAG 5 JANUARI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H6 DEN HAAG Volgens wethouder Nuij (stadsontwikkeling) is de kans groot dat in Nieuw-Waldeck een aantal koopwoningen in de „beschutte" sfeer wordt gebouwd. Staatssecretaris Schaefer (volks huisvesting) heeft de bouw van deze extra zwaar gesubsidieerde woningen met ingang van 1 janu ari jl. mogelijk gemaakt. Dit jaar kunnen er maximaal 5.000 worden gebouwd, waarbij gegadigden die de laagste inkomens hebben voor rang krijgen. De aanvullende steun omvat het (eventueel) verstrekken van een rijkslening ter grootte van de aanvaarde stichtingskosten van de woning en van een aanvullende jaarlijkse bijdrage. Om dit jaar voor een rijkslening in aanmer king te komen mag het belastbaar inkomen in 1974 niet hoger zijn geweest dan 22.000. Een aanvul lende jaarlijkse bijdrage wordt gegeven tot een belastbaar inko men van 17.000. Wethouder Nuij waarschuwde er gisteren voor dit middel om ook de lagere inkomensgroepen aan een koophuis te helpen niet te overschatten, omdat bij een stij ging van de inkomens de voorde len snel verdwijnen. De wethou der was van mening dat de overi ge premie-koopwoningen in Nieuw-Waldeck (500) tegen kost prijs moeten worden gebouwd. Samen met de Federatie van Haagse Woningcorporaties zou een beheersstichting kunnen wor den gevormd. De heer Nuij zei met klem dat de te bouwen huizen in Nieuw-Wal deck bedoeld zijn om in oudere wijken met stadsvernieuwing te kunnen beginnen. Hij pleitte voor een keuzevrijheid van de gezinnen met betrekking tot een eventuele verhuizing naar Nieuw-Waldeck. „Het moet wel uitplaatsing zijn, geen overplaatsing." De wethou der stelde voor via de Federatie te laten onderzoeken of bewoners in nieuwere wijken als Moerwijk en Morgenstond bereid zijn naar Waldeck te verhuizen. Bewoners van binnenstadsgebieden die het niet zien zitten in Waldeck zou den in dat geval naar andere wij ken kunnen verhuizen. Op deze wijze kan aan de woonwensen van meer gezinnen worden tege moet gekomen. Het raadslid Ten Velden (PvdA) had tevoren een voorstel gedaan om een apart huisvestingsbureau voor Nieuw-Waldeck te stichten, teneinde de toekomstige bewoners optimaal te kunnen informeren. De gemeente zal deze gedachte bestuderen en mogelijk verwerken in enkele stadsvernieuwingsnota's die de raad op korte termijn krijgt aangeboden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zoals de planning er nu uitziet kan begin juli dit jaar worden begonnen met de bouw van de eerste woningen in Nieuw-Waldeck. Deze Haagse woonwijk krijgt ca. 2500 woningen en vormt met Kraaijenstein en Houtwijk de laatste stadsuitbreiding. De raadscommissies stadsontwikkeling en openbare werken, verkeer en vervoer besprake n gisteren uitvoerig het voorontwerp-bestemmings plan. Een deel van het eerste kwa drant van Nieuw-Waldeck in het verlengde van de Palestrina- weg, waar de woningbouw dit jaar start. keerd. De wethouder nam de sugge stie van ae commissie over in het voorontwerp- bestemm i ngspian meer detailhandelsvestigingen en een café op te nemen. Op djt mo ment is het nog niet duidelijk wan neer aan de afbouw van de winkel voorzieningen in het Centrum van Loosdirinen wordt begonnen. DEN HAAG De Haagse Ondernemers Federatie heeft in een nota een alternatieve fietsroute Waldeck-Mariahoeve op papier gezet. Dut orgaan heeft al herhaaldelijk tijdens hoorzittingen en vergade ringen van de commissie voor open- Volgens lr. Van Hengel, die als Btedebouwkundlge van de gemeente Den Haag deel uitmaakt van het voor Nieuw-Waldeck wordt met grote spoed aan de realisatie van het plan gewerkt. De te bouwen huizen in de woonwijk, die globaal wordt begrensd door de Laan van Meerdervoort aan de noordzijde. Groen van Prlnstererlaan aan de oostkant en de Oude Haag weg aan de zuidzijde, zijn in eeste instantie bestemd voor de huidige bewoners van op korte termijn door de ge meenteraad aan te wijzen stadsver- nieuw Ingsgebleden. De bouwactiviteiten komen op gang in het z.g. eéTgfe kwadrant, het zuidwestelijke gedeelte van Nieuw- Waldeck. Dit deelgebied is in over leg met de Federatie van Haagse Woningcorporaties „gereserveerd" voor de woningbouwverenigingen Patrimonium. Verbetering Zij Ons Streven. 'sGravenhage en de Alge mene Woningbouw Vereniging. In het eerswe kwadrant komen 530-570 woningen. De differentiatie in types moet nog nader worden uit gewerkt. Volgens lr. Van Hengel die de com missies een toelichting gaf. liggen de bouwplannen van de bij de Fe deratie aangesloten corporaties, die ook het overige deel van Nieuw- Waldeck zullen bebouwen ..door el kaar heen" opdat een zo gevarieerd DEN HAAO BIJ een steekpartij in een woning aan de Tollensstraat In Den Haag is dinsdagmorgen de 44-jarige vrachtwagenchauffeur R. ernstig gewond geraakt. HIJ is voor een spoedoperatie in een ziekenhuis opgenomen. HIJ is inmiddels buiten De man had de dag daarvoor zijn 15-jarige dochter meegenomen uit het huis van zijn neef. de 21-Jarige magazijnbediende L. R. met wie het meisje samenwoonde. Neef R. ging dinsdagmorgen naar de woning van de vader om de dochter weer op te halen. De vrachtwagenchauffeur deed niet open, waarop R. de deur intrapte en naar boven stormde. De vader kwam met een ijzeren staaf op de neef af. maar deze trok een mes en stak de man viermaal In de hart streek. Ook de vader en een broer van de dader waren de woning Inmiddels binnengekomen. Na de steekpartij verliet het drietal het pand weer. mogelijke woonwijk met een ver scheidenheid aan woontypes ont staat. Dat laatste ook met het oog op de gemiddele woondichtheki van 666 woningen per hectare. Het plan van Patrimonium bestaat Uit laagbouw (grootste deel) en ge stapelde bouw. welke nergens hoger Is dan drie lagen. Het eerste woon gebied Je van de woningbouwvereni ging ,.'s-Gravenhage" voorziet In de bouw van een traditioneel eenge- zinshuls-type, dat van de Algemene Woningbouw Vereniging in een ter rasvormige bouw en tenslotte van VZOS In de bouw van maison nette- woningen in twee en drie lagen. De ontsluiting van het eerste deel van Nieuw-Waldeck vindt plaats vanaf de Palestrinaweg, die wordt verlengd. Na binnenkomst van de wijk vla een te bouwen brug zal men in een entrale pleinvormige ruimte komen die een bosachtig karakter krijgt. De ontwerpers heb ben er al een naam voor gevonden: De Hout. Uitgangspunt van de plannenma kers ls dat de eerste bewoners snel over openbaar vervoer kunnen be schikken. Daartoe dient buslijn 19 van de HTM die vla de Albarda- straat hei gebied binnenkomt. Vla het Beethovenplantsoen en de Aal tje Noordewterstraat kan de bus naar het eindpunt rijden. In het eerste kwadrant ls ook de bouw van een bejaardencentrum gepland op een strook grond ter hoogte van de Catharina van Ren- nesstraat. Namens de buurtbewo ners drong de heer Elfferich er bij de commissies op aan dit gebouw niet op deze plaats neer te zetten, omdat het aan veertig woningen uitzicht ontneemt. Hij pleitte er voor het bejaardencentrum op een strook grond achtar de wetering, pareilel aan de Mozartlaan te bou wen. De stedebouwkundlge liet weten dat daartoe geen mogelijkheid be staat. Bovendien zuilen de bewo ners van de genoemde flats vanaf de achterzijde van het flatgebouw op het bejaardencentrum kijken. Door de bebouwing anders In te delen kan een deel van de bezwaren wor den opgevangen. Mevrouw Gelderblom. lid van de Stuurgroep Groot-Loosduinen die had geklaagd over de te verwachten verkeersdrukte over de Mozartlaan (bouwverkeer) kreeg van wethou der Nuij (stadsontwikkeling) te ho ren dat ae gemeente deze proble matiek ernstLg zal bestuderen. Om matiek ernstig zal bestuderen. Om hier ln een vroeg stadium iets aan te doen zal hij contact met zijn gisteren verhinderde collega Wallis de Vries (verkeer, openbare werken en vervoer) opnemen hier voor geld uit te trekken in het voorbereidingskrediet voor Nieuw- Waldeck. De meerderheid van de raadsleden betuigde zijn instemming met de planopzet van de wijk Alleen VVD- woordvoerder Ressenaar had felle kritiek. Hij vond de hoge woon- dichtheid een vorm van overbelas ting die tot onaanvaardbare conse quenties leidt. „Dit gaat een zeer armoedig geheel worden." Praktisch alle fracties wilden van de wethouder meer duidelijkheid over de parkeervoorzieningen. On derzocht wordt of 40 tot 50 procent van het aantal auto's in de wijk onder grond kan worden gepar- VOORBURG Statssecretaris dr. G. Klein (onderwijs en we tenschappen) heeft gisteren in Voorburg de nieuwe behuizing van de Verpleegkundige Akade- mie Vronestein officieel ge opend. Dit nieuwe onderkomen, in het pand „Vreugd en Rust" aan het Oosteinde 14. is overigens van tij delijke aard. Bij de akademie wordt verwacht dat het studentenaantal al volgend jaar boven de capaciteit van het gebouw uitkomt. Op het ogenblik heeft Vronestein 100 stu denten voor' de hogere beroepsop leiding verpleegkunde en 160 voor de voortgezette opleidingen in huis. Met verschillende gemeenten zijn besprekingen gaande over de aan koop van grond vocvr nieuwbouw in de regio, waarschijnlijk in 1979. De Stichting Verpleegkundige Aka demie Vronestein werd vorig jaar opgericht en is een dochter van de ln 1947 opgerichte stichting Vro nestein. welke nog altijd een schoolgebouw heeft in het park Vronestein te Voorburg. Na de in leidende toespraken in de Hoek- steenkerk aan de Prins Bernhard- laan opende de staatssecretaris de nieuwe school door het hijsen van de vlag in de tuin van „Vreugd en Rust". De officiële opening van de nieuwe behuizing van de Verpleegkundige Academie Vronestein werd ingeluid met het hijsen va nde vlag. bare werken, verkeer en vervoer haar bezwaren tegen de geplande fietsroute naar voren gebracht. Zij vindt dat winkelstraten iin en om het stadscentrum1 per definitie on geschikt zijn als (onderdeel van een) fietsroute, omdat de beschik bare ruimte (weg breed te) onvol doende ls voor een (ook uit veilig heidsoogpunt) verantwoorde her profilering. ook bij het toepassen van éénrichtingsverkeer, terwijl bo vendien de bereikbaarheid van de daar gevestigde bedrijven voor het overige verkeer met name ook voor het aan- en afvoer van goede ren in elk geval ten nadele van die bedrijven wordt verminderd. Zij zijn ook van mening dat vervan gende parkeergelegenheid elders dit nadeel nauwelijks kan opheffen. De Federatie wordt in haar betoog krachtig gesteund door de winke liers uit de Piet Heinstraat, Witte de Withstraat, Weimarstraat, Fre- derik Hendrikstraat en de Theresi- astraat. Ook zij, hebben reeds enke le malen de gemeente gewezen op een, volgens hen, te verwachten omzetdaling, aangezien de bereik baarheid van hun winkels vermin derd wordt door de fietsroute. De federatie is dan ook van mening dat. indien een fietsroute, voorna melijk ten dienste van het woon werkverkeer. tot stand dient te ko men. de gemeente gebruik moet maken van wegen in de Noord- Zuid-rich ting, die ai breed genoeg zijn. Zij vindt dan ook dat er slechts één verkeersader is aan te wijzen, die aan deze vereiste vol doet en nu reeds in belangrijke mate door het langzame verkeer wordt gebruikt, ml. de Laan van Meerdervoort. Zij stelt de gemeente dan ook voor de fietsroute voor een groot gedeelte over de Laan van Meerdervoort te laten lopen, waar bij wordt opgemerkt dat tussen de Carnegielaan en de Coraradkade al vrijliggende fietspaden aanwezig zijn. Het meer noordelijke deel van kan rechtshoudend de Laan van Meerdervoort en de Javastraat vol gen en afbuigen naar het Nassau- plein en de Laan Copes van Cat- tenburch, waar aangesloten kan worden op da Raam weg. In de zuidelijke richting voert de fiets route dan van de Laan Copes van Cattenbruch en de Burgemeester Patijnlaan langs de Carnegielaan naar de Laan van Meerdervoort. Deze alternatieve fietsroute buiten het centrum en de specifieke win kelstraten is voor het doorgaande langzame verkeer veel doelmatiger, aldus de federatie. De Haagse Ondernemers Federatie die zich heeft laten bijstaan door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf ln Amster dam. vindt dat de gemeente eerst terdege een onderzoek moet houden naar de gevolgen van de fietsroute voor de winkeliers. Zo'n onderzoek wordt op het ogenblik gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken langs de gehele geplande fietsroute, waarvan de resultaten eind februari verwacht worden. MAASE OFFINSO Na een weldadige rust in Niamey van twee dagen begonnen wij aan de laatste etappe van onze reis richting Kumasi, ongeveer 1500 km. Het eerste stuk viel niet mee. De 500 km lange verbindingsweg tus sen de hoofdsteden van Niger (Niamey) en Opper Volta (Ouaga dougou) werd gevormd door een rotsachtige weg met daarin diepe putten. Op deze weg door een eentonig land steppenland- schap hielden wij soms ons hart vast voor de twee landrovers, maar de schade bleef gelukkig be perkt tot twee lekke banden In Ouagadougou 1000 km van de plaats van bestemming, bleek men van onze reds op de hoogte te zijn en kregen wij de eerste uuitnodigingen om een aantal zie kenhuizen ln Ghana te bezoeken. Ouagadougou zelf la niiet meer dan een groot dorp. waar een zeer gevarieerde bevolking woont. In kleding, behuizing en tatouëring ziet men heel duidelijk verschil tussen de bevolkingsgroepen maar toch lijkt Ouagadougou meer een smeltkroes van al deze groepen. De Sahellanden Niger en Opper Volta hebben echter in het geheel een trieste indruk op ons nagela ten. Welkom BIJ de Ghanese grens reden wij door een poort met het opschrift 'Weteome tot Ghana Toen de douane-beambte het doel van on ze reis hoorde, kwam hij prompt met water en ijsblokjes aanslepen om de vermoeide reizigers wat verkoeling te brengen. De doua ne-beambten namen ons mee naar de krokodillen die levende kippen kregen voorgezet. Enkelen van ons waagden hierbij hun le ven door. op uitnodiging van de beambten, aan de staart van het 3 meter lange reptiel te trekken. Dit leverde wel enige fraaie foto's op net als de kudde olifanten die wij waren tegengekomen. Op 25 januari bereikten wij ein delijk het St. Elizabeth Hospital ln Hwidaem, waar Paul van der Velden en een landrover zouden achterblijven. Het St. Elizabeth Hospital is een typisch voorbeeld van een „bush-ziekenhuis". Diep gelegen In de tropische regenwou den van Zuid-Ghana en vanaf de dichtstbijzijnde stad van enige betekenis Kumasi slechts bereik baar via een stoffige weg vol put ten en gaten. Het ziekenhuis wordt alleen in de avonduren voorzien van elektriciteit door een eigen aggregaat. Het water komt uit een aantal grote bassins, u-aar net water van tijdens de regentiju wordt verzameld voor de droge periode. Het ziekenhuis heeft twee Nederlandse artsen en verpleeg sters In dienst, de verdere staf ls volledag Ghanees. Na een hartelijk welkom gingen wij de volgende dag met de beide landrovers ver der naar het St. Patrick Hospital In Maase Offinso, waar de landro vers zouden worden overgedragen Feest De volkomen onverwachte ont vangst voor de overdrachtscere monie zullen wij niet snel verge ten. Er was een groot podium opgesteld versierd met vlaggen. Alle belangrijke stamhoofden uit de omgeving waren aanwezig. We werden verwelkomd door dr. Peter Sharporg. bisschop van Kumasi. Het programma vermeldde het optreden van zang- en dansgroe pen. die ons kennis deden maken met de rijke cultuur van Ghana. Dat vooral dr. Hans de Wall meer dan welkom was, werd ons uit de speech van dr. Peter Sharporg wel heel duidelijk. Het goed verzorgde ziekenhuis ln Maase Offinso met zijn 150 bedden heeft de laatste maanden zonder een enkele arts gezeten. De gevolgen waren dan ook duidelijk te zien, er lagen slechts 18 patiënten. Dr. Sharporg memoreerde dat het op deze we reld wel erg ongelijk verdeeld is. als in Europa artsen bijna werke loos rijn, terwijl er in Ghana geen enkele arts beschikbaar was voor de ruim 100.000 zielen in dit ge bied. Dr. Arnold Verschuyl over handigde hierna de sleutels van belde landrovers aan dr. Peter Sharporg en bedankte namens ons allen voor de warine ont vangst. Dr. Verschuyl benadrukte Hier overhandigt dr. Arnold Verschuyl de sleutels van de beide landrovers aan dr. Peter Sharporg. Hans de Wall (links) kijkt hierbij toe. dat de steun, vanuit Nederland aan landen als Ghana erop ge richt is de landen in staat te stellen zich zelf te helpen en merkte in dit verband op dat ook de uitzending van Nederlandse artsen slechts zou mogen duren tot de dag waarop Ghanese artsen zelf de ziekenhuizen kunnen be mannen. Hierop staken Paul van der Velden en Hans de Wall de meegenomen vuurpijlen af. Dr. Sharporg verzocht ons alle Neder landse gevers te bedanken voor hun fraaie geschenk en hen te verzekeren dat beide landrovers De Delftse artsen, die samen met een Rotterdamse huisarts, een so cioloog en een ingenieur op oude jaarsdag vertrokken om twee nieuwe Landrovers als geschenk af te leveren bij het St. Patrick Hospital en het Elizabeth Hispotai in Ghana, hebben hun einddoel bereikt. De deelnemers Carl de Wall, Loek Romeyn, Arnold Ver schuyl en Willem van de Kreeke zullen de terugreis, ditmaal per vliegtuig aanvaarden, terwijl twee andere deelnemers, Paul van der Velden en Hans de Wall achter blijven om twee jaar in Ghana te werken. Bijdragen voor deze Gha- na-actie zijn nog steeds van harte welkom bij Bank Mees en Hope. Oude Delft te Delft door over schrijving op gironummer 29917 onder vermelding „Ghana-actie". een nuttige functie zouden krij gen ln het grote geheel van de volksgezondheid in Ghana. Hiermee was onze missie vol bracht. Na een tocht van 8000 km dwars door de Sahara waren twee landrovers en twee Nederlandse artsen op de plaats van bestem ming aangekomen. Het feest in Maase Offinso duurde nog lang voort. Voor twee van ons en hun familie begon die avond een nieuw leven: een leven van hard werken in een ver land. dat hen van harte verwelkomd had. Woonplaats Ruim 41 procent van het univer sitair personeel woont in Leiden. Dit en andere gegevens zijn te vinden in de publdikatde „Wonen ■en werken universitair perso neel". een nieuwe personeelssta- tistiek. De informatieverzame ling had betrekking op het tota le „Statistische personeelsbe stand" van aipril 1975, dat wil zeggen alle personeelsleden voorkomende op formatieplaat sen (exclusief student-assisten ten. stagiaires, werksters en ten laste van derden komend perso neel). Rus Ter afsluiting van haar jubileum actie voor de vervolgde chris tenen in de communistische landen houdt de hervormd gere formeerde jeugdvereniging Ma- ranatha in Delft morgen een bijeenkomst. Op deze bijeen komst spreekt de heer Alexi, een Russisch christen, over de ge welddadige wijze waarop de commiumiistische overheid een einde maakte aan zijn christelij ke activiteiten. Alexi werd gear resteerd en veroordeeld tot 25 jaar Siberië. Na vijf jaar kwam hij echter vrij en zag hij kans Rusland te verlaten. De bijeen komst waarop de Rus spreekt begint om 20.00 uur in de Mara- nathakerk aan de Charlotte de Bourbonstraat in Delft. Ds. G. H. van Kooten opent de avond. 'Speel-in' De Haagse Comedie organiseert, onder auspiciën van de Haagse Kunststichting voor de Jeugd, een docenten- en leerlingenpro- jekt „Speel-in". De deelnemers krijgen voor elke produktie van de Haagse Comedie een docu mentenmap. Tevens hebben zij faciliteiten voor het bezoek aan de voorstellingen. Verder wordt op zaterdag 7 februari een thea termarktdag gehouden om 14.00 uur in het HOT-theater. Hier zuilen o.a. lessen creatief spel gegeven worden door Albert Maunts en Frits Ferres. door Adr. Hager DEN HAAG Koos Verheul, solo- fluitist van het Residentie Orkest en Kaori Kimura de echtgenote van de dirigent Hiroyuki Iwakl die in Tokio piano studeerde, concer teerden gisteravond in Diligentia. Zij brachten een programma met uitsluitend Japanse werken en dat bleek even ongewoon als interes sant. Op een enkele uitzondering na zeg gen de namen van deze componis ten een Nederlands publiek weinig Taikemitsu heeft enige bekend heid doch dit concert bood alle gelegenheid tot kennismaken. De componisten van wie werk werd uitgevoerd behoren tot de jonge zij 't niet jongste generatie: Taira (1938), Fukushima (1930) en Hayaskn (1933). Opvallend was dat deze componisten stuk voor stuk trouw blijven aan de invloeden van oude culturen, ge enmaat is ruw. geen harmonie afschrikwekkend, de sfeer is vol kleur vol verfijning. Het programma was zodanig sa mengesteld dat de solo-fluit grote aandacht kreeg. Hierdoor was Ver heul niet alleen in staat een aantal verschillende fluiten te belichten, doch kwam men andermaal onder de indrük van de fameuze techniek van deze fluitist. De beheersing van de verschillende speelwijzen is fe nomenaal hij bereikt wenzenlijk toppunt van perfectie. Deze kwali teiten gevoegd bij zijn indringende muzikaliteit maakten dit concert tot een belevenis. Mevrouw Iwaki won na haar oplei ding in Tokio en Parijs meerdere prijzen. Zij begeleidde Koos Ver heul in enkele werken en vertolkte een aantal solo-composities, waar bij zij blijk gaf van een gave en verfijnde gave. NIEUWKOOP De 21-jarige P. C. G. Hoogenboom is bij het schaat sen in zijn woonplaats Nieuwkoop door het ijs gezakt en verdronken. Volgens de politie is hij voorbij een afbrakening geschaatst, op zwak ijs gekomen en onder een ijslaag ge schoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6